Leiden heeft thans een kraamcentrum P. v. d. A. beschouwt communisten niet ais bonafide Nederlanders Met een Koninklijke onderscheiding wordt het werk van de M.M.O.D. geëerd Tentoonstelling van Leidse en Nijmegense kunst MAANDAG 22 MAART. dat U de Koninklijke onderscheidingen nog lange jaren in gezondheid en met ,ere moogt dragen, waardoor mede in goede herinnering worden gehouden de MM.OJD,, zijn mannen en zijn werk. Na afloop van deze korte plechtigheid bleef men nog geruime tijd in de can- tine der kazerne bijeen en bezegelde een oud-vaderlandse dronk de gezondheid der gedecoreerden. Militaire plechtigheid. O Nederland nagenoeg gezuiverd S^et^werk van de mannen van de van oorlogstuig Met het uitreiken van een vijftal Koninklijke onderscheidingen aan manschappen van de M.M.O.D. heeft de regering hedenochtend alle onder delen willen huldigen, welke middels deze dienst er voor hebben gezorgd, dat ons land nagenoeg geheel van oorlogstuig is gezuiverd. Deze plechtigheid, welke plaats vond op het terrein van de Doelenkazerne te dezer stede, geschiedde voor het front van het nog aanwezige personeel en stond onder leiding van de commandant van de Mijn- en munitie-opruimings dienst, de gsneraal-majoor J. C. Spaich De volgende onderscheidingen werden hierbij uitgereikt: majoor J. T de Ko- ningh, officier in de orde van Oranje Nassau; eerste luitenant L. J. Timmer mans, ridder in de orde van O. N ser geant-majoor S. J. Donze en sergeant H. Rozema, de zilveren ere-medaille verbonden aan de orde van O. N. en korporaal Ch. S. Kok. bronzen ere-me daille verbonden aan de orde v. Oranje Nassau. Nadat de eerste luitenant J. G. Hooijer het Koninklijk besluit had voor gelezen. zette generaal-majoor Spaich de persoonlijke verdiensten van de te decoreren personen uiteen, waarna hij er op yrees, dat de M.M O.D. met in gang van 1 April a.s. wordt opgeheven. Millioenen projectielen, honderdduizen den landmijnen, duizenden bommen, honderden V. I's en veel andere muni tie zijn door de M.M.O.D. in de loop der jaren onschadelijk gemaakt. In kortere tijd, dan was verwacht, is Nederland nagenoeg gezuiverd van het gevaarlijke oorlogstuig; terreinen en we gen zijn vrij, de landman kan weer ploe gen. Hiermede is een belangrijke bij drage geleverd voor het herstel en de wederopbouw van het geschonden va derland, aldus spreker. En dit alles dank Plechtige overdracht van militaire Standaards IN HET NED. LEGERMUSEUM. Woensdag a.s. des morgens te 11 uur zullen in het Nederlands Legermuseum „Generaal Hoefer" alhier op plechtige wijze de standaards van het tweede en M.M.O.D. en de daarbij"* beschikbare I derde regiment huzaren en van het eer hulpkrachten. ste regiment wielrijders aan de diree- Door de aan U verleende onderschei- I *€Ur. van d^ museum in tijdelijke be dingen, aldus vervolgde spr. zijn toe- 1 worden gegeven, spraak, worden tevens geëerd de onder- 1 °yerdracht zal geschieden door delen waartop TT hphnnrript Ti- genei aal-majoor b.d H. F. M. baron 2!."; °eh05r?e 1 - ,Ik ,.h0°P- Van Voorst tot Voorst, oud-comman- oud-comman dant van de lichte divisie, tot welk le geronderdeel -de drie genoemde regi menten behoorden. Vier pelotons van de vier eskadrons vechtwagens uit Amersfoort, welke einde dezer maand naar Nederlands-Indië zullen vertrek ken, alsmede het trompettercorps van de cavallerie uit Amersfoort zullen bij de plechtige overdracht de militaire eerbewijzen verrichten. Passiespel „De Veertien Stonden" Gisteren te Gent geopend In het kader van het reeds eerder be staande contact tussen de steden Leiden en Gent is gedurende de wintermaanden een tentoonstelling van hedendaagse Leidse kunst te Cï-ent voorbereid, waar door de relaties, welke tot nu in hoofd zaak op sportgebied bestonden, thans ook op cultureel gebied zijn uitgebreid Bij deze Leidse manifestatie heeft zich ook de gemeenschap van Nijmegense kunstenaars gevoegd, zodat zich gisteren ondanks de deviezenmoeilijkheden een tamelijk uitgebreid aajital Leidenaren en Nijmegenaren had opgemaakt om aanwezig te zyy bij de opening van deze gemeenschappelijke tentoonstelling, wel ke door de goede zorgen van de heer Nowé, conservator van het museum van Sierkunsten in het fraaie gebouw aan de Breydelstraat, waarover hij de direc tie voert, was ingericht. De burgemeester van Gent, de heer Em. Claeys, heette de gasten en de vele autoriteiten en belangstellenden welkom en sprak zijn voldoeninguit over de vruchtbare samenwerking, welke, tussen de drie universiteitssteden was tot stand gekomen. Mr Hustinx, burgemeester van Nijme gen gewaagde van zijn grote erkentelijk heid, dat de Nijmegense kunstenaars op deze tentoonstelling de kans krègen him zich in opwaartse lijn onwikkelde kunst te demonstreren. Wethouder J C. van Schalk bracht de dank van het Leidse gemeentebestuur oyer en uitte zijn vreugde, dat deze en andere tentoonstellingen naast het con tact in het Benelux-verband dat zich voorshands uiteraard slechts tot de ho gere regionen beperkt, 't onmisbare on derlinge begrip juist ook in bredere la gen tot zijn recht deden komen: Dit sa mengaan zou een hechtp waarborg zijn voor 't behoud van de Christelijke cul-" tuur der Westerse landen. Nadat de heer Vrancken, secretaris van de Nijmegense kunstenaarsgemeen schap het woord had gevoerd, volgde be zichtiging der tentoonstelling. Ten slotte verenigde het Gentse stads bestuur de Nijmegense en Leidse gasten, waaronder de heer en mevrouw L. Ver koren en de heer E. Pelinck, directeur van het museum „De Lakenhal" aan een déj'euner. Terwijl de Nijmegense inzending uit schilderijen, grafiek en een weinig plas tiek, alsmede ter opluistering de antieke Nijmegense tinnen gildekannen bestond, had Leiden een keurcollectie van potten- bakkerskunst ingezonden, nl werk van de firma's De Blanken, Brouwer, Sluy- ter, Vermeulen en Zn„ en Zaalberg, voorts een aantal zeer representatieve tapijten van het atelier „De Gouden Spin", een en ander zo goed bekend van de het vorige jaar in De Lakenhal ge houden tentoonstelling van Ambachts kunst in Rijnland. De Leidse kunstschil ders waren op uitstekende wijze verte genwoordigd door het werk van Giselle Kuster fo.m. de bijzonder markante „honger 1945", thans in het bezit van INDRUKWEKKENDE OPVOERING IN STADSGEHOORZAAL. Het Passiespel „De Veertien Ston den" of „De bloedige dagvaart ons Heren" op tekst van Guido Gezelle en met muziek van Hendrik Andries- sen, heeft ons reeds eerder getroffen door de realistische uitbeelding van de lijdensweg van de Verlosser. Thans werd het gistermiddag weder om opgevoerd onder regie van Joop Koe- voets die tevens declamatorische me dewerking verleende door de Cultu rele groep Katholiek Leiden, waarmee duseen verheven traditie werd voort gezet. Voor het eerst ging er ditmaal aan vooraf een voorspel waardoor het werk nu in twee delen is gesplitst bevattende beelden uit het leven van de Heiland, n.l, de Groetenis van de Engel Gabriël, *de geboorte van Christus, de twaalfjarige Jezus in de tempel, de bruiloTt te Cana en het laatste Avond maal, eveneens met muziek van Andries- sen. Het geheel, dat zich afspeelt in en vóór een paars-gouden triphei als in de oude altaarstukken, geeft de toe schouwers alle gelegenheid zich gedu rende enkele uren intens te verdiepen in Jezus' Kruisgang, die van statie tot sta tie gevolgd wordt tot de kruisiging en de daarop volgende Verrijzenis toe. Een uiterst teer onderwerp wordt hier behandeld. Men dient er dan ook zorg vuldig voor te waken, dat Tie impressies niet profaan worden. Gelukkig echter is in dit opzicht met groot verantwoordelijkheidsgevoel sober te werk gegaan, zodat de vele tableaux tezamen een waardige, aesthetische en voornaam kleurige reeks vormden, het geen te danken was aan de artistieke inzichten van de regisseur en van Lode Sengers, wiens medewerking zeker voor een niet gering gedeelte tot het welsla gen zal hebben bijgedragen. Speciaal de tedere, serene en sfeer volle muziek van Andriessen, waarin de oude kerktoonsoorten en de invloeden van het Gregoriaans onmiskenbaar, doch zeer persoonlijk verwerkt zijn, plaatste deze opvoering op een hoog niveau. De beschaafde zang van het Alma Materkoor stond onder leiding van Willem Mizée, die met zijn uit ruim 40 zangers en zangeressen bestaande Koorgroep wonderen verrichtte. Het reine timbre en de vergeestelijkte voor dracht waren in volkomen harmonie met de ernst van het heilige gegeven. Ook het Ned. Kamermuziekensemblg, dat zich hier voor het eerst deed horen en de verbindende muziek verzorgde, ontwikkelde een precieus afgewogen klank en heeft de veelvuldige schoon heden van Andriessen's interessante en prachtig voor het strijkinstrumenten geschreven partituur nobel geopen baard De vele medespelenden leken ons bewust van hun hoge gegeven.,Wij vra gen ons slechts af, of het niet mogelijk is in de toekonfct het bepaald hinderlijk siorende heen en weer lopen der zan gers en zangeressen, (hoewel het in alle stilte en rust gebeurde!) op het podium te vermijden en het koor van één be paalde plaats uit te laten zingen. Zij benemen ook dikwijls het uitzicht op de schilderachtige tableaux en de door Gerard Hoppezak verzorgde costuums, evenals de dirigent, hetgeen zéér te betreuren is. Deze opvoering, die onder de auspi ciën van de Ver. ..Katholiek Leiden" plaatsvond en ingeleid werd door dr ir P. Fehmers, heeft de vele aanwezigen, o.w. deken Homulle, het grootse en aangrijpende offer van Golgotha voor ogen gesteld op een wijze, welke getuigt van een diep en waarachtig religieus besef. Het spijt ons haar niet gedetail leerd te kunnen bespreken, doch gaarne willen wij getuigen, dat deze harmoni sche combinatie van kunstzinnige beel den, dichterlijke teksten en verheffende muziek, zowel oog, oor als hart een diepgaande en hoge bevrediging ge schonken heeft. Alle medewerkenden onze waardering voor him van waarachtige toewijding en eerbied getuigende prestaties! H. REMONSTR. JONGEREN VOEREN .PAASSPEL UIT. Morgenavond wordt in de Remonstrantse Kerk te dezer stede door catechisanten ven de Ger Rem. Gemeente in een wij- .1:enst het Paasspel „Martha en I tie-leider der communisten de verkla- X£aria" uitgevoerd. I ring af, dat zijn party zich beschouwt een Leids verzamelaar, alsmede spelend jongetje en een opmerkelijke tekening van een vrouwelijk naakt). Voorts Luc Verkoren, met ziinxompositioneel en co- loristisch zo sterk^tillevens. Lode Sen gers met kerkelijke en grafische kunst (ook een voortreffelijk karton voor een der mozaïeken uit het Leidse stadhuis). Walter bosch (stillevens .landschap en portret, van een bijkans te zacht colo- riet). Will Tweehuysen, die zich na een ook hier geëxposeerde en veel belovende serie gekleurde tekeningen, in een goede richting schijnt te gaan ontwikkelen, en mevrouw M OosterholtVersteeg met twee stllevens, waaronder de dorre ra- barberbladen de aandacht trekken. Binnenkort zullen de Leidse schilders in breder verband (namelijk als leden van „Ars Aemula Naturae") hun kunst weer in de Lakenhal tonen, terwijl er plannen bestaan dat de Gentse kunste naars eveneens, in de tweede helft van Augustus, met hun werk een tegenbe zoek aan Leiden zullen brengen. VER. VAN MATHESIANEN. Zaterdagmiddag heeft 'n aantal leden en donateurs- van de V.v.M. een bezoek gebracht aan de Ver. Nederl. Vliegtuig fabriek „Fokker". Na 'de ontvangst in de cantiné, werd achtereenvolgens een bezoek gebracht aan diverse montagehallen, bankwerke- rij, plaatwerkerij en de afdeling wa3r de houten zweefvliegtuigen, lesvliegtuigen en het nieuwste type van Fokk#. de F 25 „Promotor" vervaardigd worden Vooral deze laatste afdeling dwohg (G.P.D. berichtgeving) Volgens een bericht in een der och tendbladen zou de regering thans wette lijke maatregelen voorbereiden, waarbij de zetels van de Communistische wet- bij de deelnemers, die voor een groot houders in gemeentebesturen en die van Verwijdering van communisten uit gemeentebesturen en Ged. Staten onwaarschijnlijk DE WEG DAARTOE ZEER MOEILIJK. IS gedeelte uit instrumentmakers en elee troteohrüci bestonden, grote bewonde ring af. Tenslotte werd een bezóek gebracht aan de hal waar de laatste hand wordt gelegd aan Dakota's, welke omgebouwd worden van troepen-transport- tot pas sagiersvliegtuigen, Zeer voldaan keerde men huiswaarts. 36-JARIGE TROUWE DIENST. Aan onze oud-stadgenoot, de adju dant onderoff. instructeur der Lucht strijdkrachten P. L Rosdorf, thani wo nende te Leiderdorp, zal as. Woensdag morgen te half elf in kamp B te Ypen- burg, de gouden medaille voor. 36-jarige trouwe dienst worden uitgereikt. Voor de oorlog lag de heer Rosdorf steeds hier ter stede in garnizoen, waar hij diende bij het 4de RJ. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het Doctoraal examen Rechtsgeleerdheidmej. A S M. van Eeckum en de heer A. L. M. Beyersber- gen, beiden te 's-Gravenhage. Een echt Raas-ei Een kip van de heer Verschoor in de Roemer Visscherstraat ver blijdde zijn eigenaar dezer dagen met een ei met een gewicht van 110 gram en een lengte van 9 cen timeter. Het gemiddelde gewicht van een ei bedraagt 60 gram. 't Is alsof het dier op de kalender heeft gekeken VOORSCHOTEN Burgerlijke Stand Overleden: Margot Christina Allda Clara Langeveld. 87 Jaar. wed van L. J. J. Caron; Sophia Adrlann Soede. 67 Jaar. wed. van C. H. v. Santen. Getrouwd: Jan van der BTjl, 40 Jaar en Hendrelna Overduln, 29 Jaar. Een nuttige instelling Afbouw van het Stadhuis MARMERBEKLEDING VAN BURGER EN TROUWZAAL THANS AANWEZIG. In verband met een door de oorlog opgetreden stagnatie in de marmeraan- voer, benodigd voor de bekleding van de burger- en trouwzaal, eerste klasse, van het Stadhuis, konden deze zalen nog steeds niet in gebruik worden genomen. Na vele onderhandelingen is men er thans in geslaagd om op het be nodigde marmer beslag te leggen. Juist een dezer dagen is een belang rijke party aangevoerd en in de werkplaats „verzaagd", vanwaar het heden naar de plaats van bestem ming is getransporteerd. Naar-wij vernamen is met de „bekle ding" van beide zalen pl.m. een half jaar gemoeid. Thans rest nog de inrichting van het interieur der zalen en dè vervaardiging van een passende afscheiding met de hal van het stadhuis. Hierover zijn nog besprekingen gaande. Mochten ook deze naar wens verlopen, dan zal eerst recht van de voltooiing van ons Stadhuis ge sproken kunnen worden. Ondanks de aanwezigheid van vele voortreffelijke kraamverpleegsters in onze stad komt het meerdere malen vooi® dat a-s jonge moeders de grootste moeite hebben met het vin den van een geschikte hulp, die haar plaats in het gezin ten tijde van de blijde gebeurtenis cp be hoorlijke wijze kan innemen. Veelal ook hier veroorzaakt door het feit, dat het aanbod verre beneden de vraag blijft.- Teneinde hieraan enigermate tege moet te kernen, is Zaterdagmiddag onder grote belangstelling en in aanwezigheid van de burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot en de wethouder van Sociale zaken, de heer S. Menken, in het perceel He rengracht 4 een kraamcentrum ge opend. waarin zij, die zich tot het beroep van kraamverzorgster voe len aangetrokken, een onderkomen vinden en bij een oproep onmiddel lijk kunnen worden uitgezonden. Het kraamcentrum, dat onder leiding staat van mej. H. v. d. Horst, voorheen leidster van het tehujs van de Fe deratie voor Vrouwen en Meisjes te Amersfoort, is momenteel gestart met 12 meisjes, welk aantal men in de toe komst nog denkt uit te breiden. Zij ontvangen haar opleiding voor wat de huishoudelijke vakken betreft aan de Vakschool voor Meisjes, terwijl de theoretische opleiding in het Acad. Ziekenhuis wordt gegeven, waar zij o.a. een cursus in de verloskunde volgen. Gaan zij eenmaal in de verpleging, dan zal dit steeds onder supervisie van een kraamverpleegster-docente geschieden waarvan er op het ogenblik twee aan het kraamcentrum zijn verbonden. Na voltooiing van haar opleiding, welke in de regel 6 tot 8 maanden zal duren, ontvangen zij een bewijs, dat zij als kraamverzorgster bij het kraamcentrum staan ingeschreven, welk bewijs zal moeten worden ingeleverd als zij, het dienstverband bij het centrum verbre ken. Deze maatregel is genomen met het oog op het feit, dat men er altijd verzekerd van wil zijn, dat de kraam verzorgsters ook werkelijk aan het kraamcentrum zijn verbonden en onder zy'n controle staan. Ock de financiële regeling berust bij de leiding van 'het kraamcentrum, van welke nuttige in stelling een ieder in de toekomst ge bruik zal kunnen maken. In tegenstel ling met vele verenigingen en stichtin gen behoeft men om van de diensten van het centrum gebruik te willen ma ken, er niet als lid ingeschreven te staan. Ongeacht de maatschappelijke positie kan een ieder op elk uur van de dag (en nadht) de hulp van het cen trum inroepen. Prof. dr A. J. M. Holmer, die namens de Stichting tot verlening van steurt aan kraamvrouwen, met een korte rede dit kraamcentrum voor geopend ver klaarde, wees er op. dat de kraam ver zorging in Leiden en omgeving, in te genstelling met vele andere streken in Nederland, nog een achterstand heeft in te halen. Spr. verheugde zich er over, cat deze middag het bewijs geleverd wordt, dat Leiden deze achterstand met grote snelheid wenst in te halen, zulks in het belang van de a.s. moeders, die thans wet^i waar zij om hulp terecht kunnen. Prof. Holmer, die vervolgens een overzicht gaf van de doeltreffende opleiding der kraamverzorgsters in dit kraamcentrum, toonde de efficiënte werking van één centraal gebouw aan en eindigde met de beste wensen voor het welslagen van deze stichting uit te spreken. Vooraf hadden de vele aanwezigen nog een rondwandeling door het gebouw gemaakt, dat op doeltreffende wijze is ingericht en dat permanent plaats biedt aan acht kraamverzorgsters, die ieder moment kunnen worden opgeroepen om haai- plaats in de gezinnen te vervullen. Daarnaast vinden de beide kraamver pleegsters-docente en de leidster van het kraamcentrum een vast onderkomen in het gebouw, terwijl voorts een gezel lig ingerichte conversatiezaal gelegen heid tot ontspanning biedt, 't Geheel maakt een welverzorgde indruk en zal zeer zeker in een reeds lang gevoeld? i behoefte vooralenBovendien biedt dit centrum voor jonge meisjes een prach tige gelegenheid zioh te bekwamen voor een beroep, dat wel heel speciaal voor vrouwen gesohikt moet worden ge noemd Verklaring in Leidse gemeenteraad In de hedenmiddag gehouden raads zitting legde de heer D. J. van Dijk als voorzitter der fractie van de Partij v. d. Arbeid 'n verklaring af, waarin hy openlijk verklaarde, dat zyn partij de communisten niet lan ger kan beschouwen als bona-fide Nederlanders. Dit los van de persoonlijkheden, die van communistische zijde hier in de raad zijn afgevaardigd. Zijn fractie zal zich dan ook volledig van hen distance- ren, en met hen zal geen enkel contact meer worden opgenomen of onderhou den. en geen stem meer uitbrengen vóór welk voorstel van de communisten ook, of stemmen, op een door hen gestelde candidaat. voor welke functie ook. Verder wenst zijn fractie niet te gaan, juist in het belang der democratie. Van de communisten moet men geen marte laren maken. Men moet hen bestrijden met een duidelijke vooruitstrevende de mocratische sociale politiek. De heer v. Weizen legde dan als frac- als een .Nederlandse partij, die als zo danig dezelfde rechten opeist als iedere andere party. De aantijgingen van de heer v. Dyk geven slechts blijk van een totale verdraaiing van feiten en open baren een fascistiseh karakter, dat zioh hier te lande reeds begint af te tekenen. Daarcm protesteert hij met kracht. Daarna werd de geloofsbrief van de heer J. H. Riemens in orde bevonden en tot zijn toelating besloten. Burgerlijke Stand van Leiden OEBOREN. Wander Joseph Maria, z. van C. G. SjDeel en H. W. M. Verschragen; Isaac, z. van P. Erades en L. Stouten; Johanna Emma, d. van J. D. de Koning en J. H. Fontein; Ivonne, d. van J. Londt Schultz en M. Pattynama; Pieter Gerrit, z. Van I neer C. Ottenhof en M J. Petit; Christina, d. van J. Binnendijk en H. M. Elbel. OVERLEDEN. D. de Smit zn. 28 jaar. GEHUWD. N. van der Zouwe jm. en M. E. Imandt jd. Tentoonstelling in de school voor V.G.L.O. EEN AANTREKKELIJKE ONDERWIJ SMETHODE GEDEMONSTREERD. In de School voor Voortgezet Gewoon Lager Onderwys aan de Oude Vest wordt heden- en morgenavond een ten toonstelling gehouden die een tweeledig doel nastreeft, n.l. in de eerste plaats dc leerlingen by de voorbereiding der expositie op aangename en boeiende wijze met diverse facetten van het maatschappelijk en practisch leyen in aanraking te brengen en hen op hun latere deelneming daaraan voor te be reiden, en in de tweede plaats ouders en belangstellenden een inzicht te geven in de waarde van het voortgezet onder wijs ei» in de richting waarin dit de leerlingen voorbereidt op hun taak in het volle leven. Het hoofd van de school, de heer Wil- terdink, onder wiens leiding zowel leer lingen als leerkrachten deze reeds ver schillende maanden in voorbereiding zynde tentoonstelling inrichtten, zette ons hedenmorgen een en ander Aiteen en toonde ons de inrichting van de ex positie. Gestreefd is om de leerlingen in te leiden in de kennis omtrent .de belang- rykste Leidse en nationale industrieën en takken van bedrijf. De leerlingen schreven b.v. talrijke brieven naar der gelijke bedrijven van (b.v. textiel, steen bakkerij, grafische industrie, Ned. Aard olie Mij., Philips, Posteryen, Spoorwe gen en K.L.M.) om materiaal in bruik leen te mogen ontvangen, dat enerzyds tot instructie kon dienen voor het ver werven van practisch inzicht in de werkzaamheden der bedryven. en an derzijds iets zou tonen omtrent uitein- deiyk gebruik der producten, en hun bestemming in de wereld Aan de hand van deze producten, die bereidwillig werden verstrekt, is de leerlingen hel derder voor de geest komen te staan, wat een textiel industrie betekent, waar de grondstoffen vandaan komen en de producten heen gaan, hoe drukwerk tot stand komt, hoe de steenbakkerij in grote trekken werkt, etc. etc. Dit ma teriaal is thans mede door de leerlingen zelf, geëxposeerd, waarnaast uiteraard ook aan de eigen producten van de school, zoals handwerkjes van de meis jes en producten van handenarbeid der jongens een belangryke plaats is in geruimd. Door deze expositie en dit toegepaste onderricht in wat men „sociale en eco nomische aardrijkskunde" zou kunnen noemen, wordt op aantrekkelijke wyze bijgedragen tot kennis van eigen maat- schappy, waardoor een juistere beroeps keuze mede op idealistische gronden bevorderd wordt enerzyds. terwyl ,an- aerzyds de industrieën gebaat, zijn wan- via dergelijk onderwijs bereikt wordt, dat zij eerlang geen machine mensen, doch denkende en begriptonen- de arbeiders in het bedrijf kunnen op nemen. Deze expositie, die tevens als besluit van het cursusjaar gezien moest wor den, is heden- en morgenavond van 7 8.30 uur geopend. Communistische leden van Ged. Staten vervallen kunnen worden verklaard. Door deze maatregel wil, aldus het bericht, de regering aan db Prov. Staten en aan de gemeenteraden een wettelyke basis verschaffen voor een eventueel be sluit om de Communisten uit de Pro vinciale en Gemeentelyke overheids col leges te bannen. Zoals men weet worden deze zomer alléén verkiezingen voor de Tweede Ka mer gehouden en deze zyn niet van in vloed op de samenstelling van de ge meentebesturen en de college's van Ged. Staten Wij hebben naar de juistheid van dit bericht in kringen, waarvan men er op de hoogte zou kunnen zyn, ge ïnformeerd en daar achtte men een maatregel als boven genoemd, zeer on waarschijnlijk. De weg welke men daarvoor zal moeten inslaan is zeer moeilyk, afge zien van de tactische bezwaren op dit ogenblik. De commissie voor de Grondwetsher ziening 1938 heeft een voorstel, om ex tremistische stromingen uit- colleges als bovenvermeld te wreren, ook niet over genomen gezien. Plechtige uitvaart oud-minister dr Huysmans GROTE BELANGSTELLING De St Paschaliskerk aan de Wasse- naarseweg te Den Haag was hedenmor gen geheel gevuld, toen de plechtige re quiem voor dr G. W. M. Huysmans, in leven oud-minister van Economische Zaken, aanving. Voor het hoogkoor stond het stoffelijk overschot opgebaard. De waarnemend hofmaarschalk kapi tein-vlieger R. van Zinnicq Bergmann legde namens H.M. de Koningin een grote krans van witte bloemen bij de baar. De plechtige mis van Requiem werd gecelebreerd door een broeder van de overledene, dr Huysmans. professor te Rolduc. Ter rechter zijde voor de communie bank had plaats genomen de vertegen woordiger van H.M de Koningin, ka pitein Zinnicq Bergrflann. ter linkerzijde de minister-president dr L. Beel. De plechtigheid werd verder byge- woond door nagenoeg alle leden van het kabinet, verscheidene oud-ministers en vele andere autoriteiten. Voorts vele ambtenaren van het Dep. van Econ. Zaken, Na de plechtigheid werd het stoffelijk overschot overgebracht naar Eindhoven, waar hedenmiddag de begrafenis ge schiedt. Belgen naar de bollen De Vlaamse Toeristenbond heeft op Zondag 4 April een tocht per speciale trein georganiseerd naar de bollenvel den, Den Haag en Scheveningen. Na de aankpmst te Hillegom om 11.25 uur en een warme maaltijd aldaar, volgt bezoek te voet en per schuit aan de velden; om 14.15 uur vertrekt de trein weer naar Den Haag en Scheveningen. Om 18.05 wordt vandaar de terugreis naar België aanvaard. IN DE TANKGRACHT VERDRONKEN. D? heer C. Sch., wonende in „de Pan" bussen Katwijk en Wassenaar kwam Zaterdagmiddag by het vissen in de tankgracht langs de weg die de schei ding vormt tussen Katwijk en Wasse naar, tot de ontdekking dat er iemand in de gracht lag. De politie uit Wasse naar, die direct verwittigd werd, kwam na het ophalen tot de ontdekking dat het lijk van het 28-jarig meisje R. D. uit Wassenaar was. Zy moet in het duister, niet de juiste weg houdend, daar in het water gereden zijn. Zij werd sinds Woensdagavond vermist. Ook Oostenrijk bedreigd? Het Oostenrykse communistische blad „Volksstimme" beschuldigt de socialis tische minister van binnenlandse zaken Oscar Helmer, van een poging tot vor ming van een anti-communistisch blok tussen de socialisten en de Volkspartij. Het voorgesteld blok zou tot doel heb ben de mogelijkheid te verhinderen, dat de communisten met gewel'd een „Volks democratie" in Oostenrijk vormen, wan neer de bezettingstroepen teruggetrok ken zijn, aldus het blad. Dit bewyst, al dus de „Volksstimme", dat het bestaan van de huidige coalitie-regering afhangt van de steun der buitenlandse troepen en dat de regering pioet vallen, wanneer zij worden teruggetrokken. Volgens Weense politieke waarnemers is de vrees voor een communistische staatsgreep, wanneer de bezettingstroe pen het land verlaten niet zonder reden. Er bestaan in de Sovjet-zone reeds ge wapende fabriekswachten, zoals in Tsje cho-Slowakfje het geval is, aldus deze zegslieden, die hieraan toevoegden, dat met hulp der Sovjet-autoriteiten" be trouwbare mannen" zyn geplaatst fh sleutelposities van de meeste Weense ministeries en regeringsinstellingen. Complot in Duitse Sovjet-zóne ontdekt? „Neues Deutschland", het officiële blad van de socialistische eenheidsparty, meldt dat 18 Duitsers in Saksen-Anhalt zfjn gearresteerd onder de beschuldiging gepoogd te hebben de Sovjet-comman dant van Bernburg te vermoorden. Bo vendien worden zij schuldig geacht aan andere daden van terrorisme. De leden der bende hebben, aldus het blad. reeds bekend, dat zy getracht hebben de Sov jet-commandant te vermoorden en het hoofdkwartier van de éenheidsparty als mede benzinedepots in Saksen-Anhalt op te blazen, zy zouden verklaard heb ben wapens en explosieve stoffen te hebben ontvangen uit de Westelijke zo nes ven Duitsland. Hun instructies zou den afkomstig geweest zijn van personen in de Westelijke 'zones. Van de gearres teerden npemt het blad de namen van een zekere Gunther Franke, Gunther Seide, Dieter Lapzit .en Herbert Wilke. Volgens de beschuldiging hebben deze mensen getracht in September 1947 Het partijbureau te Bernbrüg op te blazen. In dezelfde nacht wierpen zy een handgranaat naar een auto van de militaire commandant. De auto werd be schadigd, doch de Sovjetcommandant zat, anders dan de aanvallers dachten, niet in de wagen. Op 8 Januari. 1948 hebben zij gepro beerd een regeringsgebouw op te blazen, Vaarin de denazificatiecommissie was gevestigd. Niemand werd daarby ge wond. De politie heeft wapens, munitie, ex plosieve stoffen, handgranaten en ha- kenkruisvlaggen gevonden in de wonin gen der terroristen, aldus „Neue Deutschland". (United Press). Rapport Grondwetcommissie aan Koningin aangeboden WETSONTWERP MET OOG OP NIEUWE RIJKSVERHOUDINGEN NAAR RAAD VAN STATE. Naar het A.N.P. verneemt heeft de Grondwets-commissie haar rapport thans aan H.M. de Koningin aange boden. Tevens kan worden verwacht, dat de Regering in de loop dezer week naar de Raad van State om advies zal zen den een wetsontwerp tot het in over weging nemen van een voorstel tot verandering in dc Grondwet ten einde een nieuwe rechtsorde voor de in ar tikel 1 der Grondwet genoemde grondgebieden te kunnen voorberei den en vestigen, alsmede strekkende tot invoering van het instituut van staatssecretarissen. Melk en boter in België 1 Mei van de bon! SUIKERDISTRIBUTIE WORDT IN SEPTEMBER OPGEHEVEN. Tijdens een hedenmorgen gehouden persconferentie hebben de Belgische mi nisters van voedselvoorziening en van economische zaken verklaard, dat met ingang van 1 Mei a.s. de melk en de boter in België vr'y van distributie zullen zyn. De suiker zal ln September a.s. wor den vrygegeven. De binnenlandse dis tributie van voedergraan en van andere voedingsmiddelen voor het vee. zal met ingang van 1 April eveneens geheel vry komen. Margarine kan vooralsnog niet worden vrijgegeven. GEVOLGEN VAN AMERIKAANSE MIJNSTAKING. Gisteren te middernacht is in alle Amerikaanse havens de verscheping van vetkolen naar het buitenland stil gelegd als gevolg van de mijnstaking. De spoorwegen hebben het kolenver- bruik voor passagierstreinen met 25 pro cent verminderd. Als de staking voortduurt vreest men, dat de pogingen om Europa te helpen, ernstig zullen worden belemmerd. Voorts frordt medegedeeld, dat talryke industriële bedrijven, die kolen als brandstof gebruiken, het productietempo hebben verlaagd. BUURTVER. „HAAGWEGKWARTIER" Zaterdag bood bovengenoemde ver eniging haar leden en een aantal ge nodigden in de grote Stadsgehoorzaal een feestavond aan, welke een zeer ge slaagd verloop heeft gehad. De voorzitter, de heer C F. Lardee begroette in zijn welkomstwoord ln het bijzonder de afgevaardigden van de Federatie van Buurtverenigingen en de Ned. Rotogravuremaatschappij en liet vervolgens esn krachtige opwekking horen om het. ledental te versterken, om daarna het woord te geven aan Fred Fagel's Succesvariété, dat inderdaad schonk wat het beloofde. Een reeks van uitnemende nummers hield de aan dacht voortdurend gespannen en oogst te terecht luidruchtige bijval, waarin Gé Hofenk, die de muzikale omlijsting verzorgde, deelde. Te ongeveer half- twaalf sprak de heer Lardee een dank woord tot de uitvoerenden, waarna een bal onder leiding van de heer W. F. van Wijk de aanwezigen neg geruime tyd gezellig byeen hield. Geslaagd voor het apothekers-as sistentexamen: de dames E. M. Flame- ling te Oegstgeest; C. Horch te Lelden; A. E. Pot te Rotterdam; A Splinter te Leiderdorp; L. van'Arkel te Den Haag; G. v. Bodegom te Rotterdam; G. E H. Heijtlng te Den Haag; E. M. T. Fase. te Gouda; A. C. Jonker te Rotterdam; D A. G. Taktor te Klaaswaal; M. M. C. Pijnacker te Lisse; M. M. van Duin te Rotterdam; N. G. Scheer te Oud-Beler- land; E. Hoogenboom te Overschie; J. J. Bregman te Den Haag en I. Feit kamp te Lelden. LAATSTE POSITIE PASSAGIERS- EN VRACHTSCHEPEN. ABBEKERK, Rotterdam-Australië, 20 Maart van Genua» ALDABI, 21/3 van Rio de Janeiro naar Bahia; ALHENA, R'dam-Buenos-Aires, 20/3 van Rio de Janeiro; ALUDRA 19/3 van Rangoon te Calcutta; GROOTEKERK, Sydney-Rot terdam. 21/3 van Fremantle; JAAR- STROOM, R'dam-West Afrika, pass. 21/ 3 FInisterre; JOHAN DE WITT, Bata- via-Amsterdam, pass. 20/3 Kaap St. Vincent; JOHAN VAN OLDENBARNE- VELT, A'dam-Batavia, pass. 21/3 Europa Punt; KOTA GEpE pass. 20/3 3 uur Perim, wordt 25/3 te Suez verwacht; KOTA INTEN 22/3 om 20 uur Rotter dam te Halifax verwacht; LAREN- BERG 21/3 van Bordeaux te Lagos; LEOPOLDSKERK, Calcutta-Rotterdam, pass. 21/3 Perim; NIGERSTROOM, 21/ 3 van Freetown te Dakar; OPHIER 20/ 3 van Makassar n. Soerabaya; ORAN JEFONTEIN 21/3 van Port Elisabeth te Kaapstad; PHRONTIS, Batavia-Am sterdam, 20/3 van Port Said; POELAU LAUT 21/3 van Belawan te Colombo; SIBAJAK 20/3 van Soerabaya naar Batavia; SOCRATES 21/3 van Puerto Monte te Montevideo; SOMMELSDIJK, New-YorkJava, 21/3 te Aden; STAD LEIDEN 21/3 van Lagos te Duala; SU MATRA 21/3 van New-York te Galve ston; TABINTA, Batavia-Amsterdam, pass. 21/3 Finisterre; TARIA 21/3 van Abadan naar A'dam of R'dam; TER- NATE 19/3 van Batavia naar R'dam; UTRECHT. Lorenzo Marquez-Montevi- deo. pass. 21/3 Kaap de Goede Hoop: WELTEVREDEN. R'dam-Batavia, pass. 20/3 Perim: WESTERDAM, Rotterdam- New-York. 20/3 van Southampton; ZUI DERKRUIS. R'dam-Batavia, 20/3 te Sabang. Vandaag heerste een% zeer ongeani meerde stemming. De zeer vaste tendens van Wallstreet BEURSOVERZICHT bleef hier zonder uitwerking en zelfs de lichte ontspanning ln de internationale politiek, teweeg gebracht door het Ame rikaanse voorstel om Triëst aan Italië terug te geven, oefende geen Invloed uit. In het koersverloop viel weinig fluctua tie te bespeuren en de afwijkingen ten opzichte van Vrydag waren gering. Cultuurfondsen hadden een zeer rus tige markt en vertoonden geen grote koersafwijkingen. Alleen aandelen H.V.A. wisten iets te verbeteren. Tabaksfondsen lagen goed prijshoudend en Amsterdam Rubber bleef vrywel op het vorig peil. Dit laatste gold trouwens ook voor de andere afdelingen, inclusief Kon. Olie. Philips was opvallend rustig. De claims belandden tegen het slot op circa f. 570. De koers der aandelen bleef vrywel on bewogen op circa 292. Hoogovens moes ten 3 prijsgeven. De Scheepvaart markt was bijzonder rustig; de koersen bleven merendeels op het vorig peil. De Nederlandse Staatsfondsen waren me* mndecU prijshoudend.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3