DUC SCHUURPOEDER PANDA EN DE VAN NELLE K.LM.-diensf op Berlijn loopt niet vlol Wat er in Indië gebeurt Enorme brand in verffabriek te Amsterdam St Nicolaaskerk bleef gelukkig gespaard SPAART ZEEP EN SCHUIMT MAANDAG 22 MAART. Ministers aan het woord OVER DE CRITIEKE WERELD- TOESTAND. Shinwell, de Britse minister van oor log en voorzitter van de Labourpartü', feeeft op een bijeenkomst te. Windsor bij Londen verklaard, dat hij oorlog met de Sovjet-Unie ondenkbaar achtte. Hij voegde er echter aan toe, dat hij een duidelijke verklaring door de leiders van de Sovjet-Unie zou toejuichen. Evatt, de Australische minister van buitenlandse zaken, heeft te Canberra tegenover het bestuur van het nieuw- opgerichte Australische comité voor de Verenigde Naties, verklaard, dat de hui dige toestand slechts beschreven kan worden als „een afdrijven naar de oor log". ..Niemand wil oorlog", aldus zei Evatt, „niemand kan een nieuwe oorlog.en ziin verliezen bekostigen en toch laten de volken zich afdrijven naar een oorlog, alsof zij dode dingen waren en geen menselijke wezens met hoop en idealen en met gezag over hun lot door hun ver antwoordelijke leiders." Deee toestand is daarom een uitda ging aan alle verantwoordelijke leiders. Oorlog kan er alleen- maar komen als gevolg van een gebrek aan leidersschap." De minister gaf als zijn mening te kennen dat er geen probleem of geschil in de wereld bestaat,'dat niet op basis van vrede en recht kan worden opge lost, welke basis door de Ver. Naties wordt verschaft. In- de eerste radiotoespraak na zijn benoeming als opvolger van Jan Masa- ryk als Tsjecho-Slowaaks minister van buitenlandse zaken, heeft Clementis ver klaard. dat er thans „weloverwogen een hysterische oorlogscampagne gevoerd wordt om dingen van gevaarlijker aard te camoufleren." Tot deze dingen rekende dementis „het gebruik van Duitsland als een eco nomische bondgenoot en een politieke springplank tegenover zijn vroegere slachtoffers." De oorlogscampagne, aldus Clementis, is wel ontmoedigend, doch behoeft geen gevaar te betekenen. Doelend op de Shi- leense klacht in de Veiligheidsraad, dat de Sovjet-Unie de Tsjechoslowaakse re gering met-geweld gedreigd zou hebben als zij niet op de communistische eisen zou zijn ingegaan, verklaarde hij zich te schamen, dat „het belangrijkste orgaan der VN verlaagdzou worden om zich op te houden met zulk een armzalig on derwerp." Clementis verklaarde voorts, dat de buitenlandse politiek van Tsjecho-Slo- wakije geen verandering zou ondergaan en dat het motto zou ^lijven „trouw voor trouw en vriendschap voor vriendschap". Parijs zal nog voor Pasen klaar zijn Dr HIRSCHFELD VERVANGEN. Onze correspondent te Parijs meldt ons: Dr Hirschfeld heeft de leiding van de Nederlandse delegatie te Parijs overge dragen aan de heer E. .H. van den Beu gel. Voor zijn vertrek uit Parijs vertelde hij ons dat verwacht mag worden, dat nog vóór Pasen het technische werk van de Parljse conferentie voltooid zal zijn en er een voorlopig ontwerp voor een centraal Europees orgaan tot stand zal zijn gebracht". De hele procedure, aldus dr Hirschfeld, zal zich binnen enkele weken af hebben gespeeld en dat is mo gelijk, omdat er op alle belangrijke pun ten tussen de 16 landen reeds thans de grootste overeenstemming bestaat. De atmosfeer van de bijeenkomsten is aan merkelijk beter dan vorige zomer, toen er bij verschillende naties als Zwitser land, Noorwegen en Zweden nog een ze kere aarzeling te bespeuren was. die het tempo der besprekingen remde. Nog nooit, aldus besloot dr Hirschfeld, heb ik bij het internationale overleg zóveel oprechte wil tot samenwerking ontmeet als de laatste dagen in Parijs." Op onze vraag of de heer Hirschfeld nog naar Parijs dacht terug te keren, antwoordde hij ontkennend. Wel is het mogelijk dat de verschillende ministers de Franse hoofdstad zullen bezoeken om de resultaten der technische besprekin gen gezamenlijk officieel te bekrachti gen DE STAKING IN BUNCKINGHAM PALACE BEËINDIGD. Het electriciteits- en verwarmingsper- soneel dat in het Buckingham Palace, devBritse parlementsgebpuwen en minis teries in staking was, heeft besloten het werk te hervatten op voorwaarde, dat de troepen, die de verwarmingsinstalla ties bediend hebben, teruggetrokken, en de onderhandelingen over hoger loon hervat zullen worden. Hieraan is vol daan. Russisch militair bestuur verstrekt onregelmatig vergunningen Naar wjj vernemen is de ontwikkeling van de K.L.M.-vluchten op Berlijn ver beneden de verwachtingen geble ven, die by de opening van de wekelijk se dienst gesteld zijn. Niet alleen zijn de besprekingen der K.L.M. met de Russische Luchtvaartmaatschappij „Aaroflot" over een eventuele aan sluiting van de geprojecteerde dienst AmsterdamBerlijn op BerlijnMos kou van Russische zijde al gebroken- doch ook de dienst op Berlijn is door de onregelmatigheid, waarmede het Russische militaire bestuur zijn ver gunningen verstrekt, in zo sterke ma te gehandicapt, dat zü nog slechts weinig kansen op ontwikkeling over hreft. Na langdurige onderhandelingen heeft de Sovjet militaire administratie in September vorig jaar toegezegd, dat vluchten konden worden gemaakt mits voor elke vlucht afzonderlijk een ver gunning werd aangevraagd. De eerste K1.M.-machine landde op 27 Septem ber op Tempelhof en de opzet was toen elke Maandag een vlucht heen en terug te maken. De vergunningen voor de volgende vluchten werden evenwel vaak op volkome willekeurige wijze geweigerd aan wed met een zodanige vertraging gegeven, dat het niet- mogelijk was de talrijke aanvragers van passage punc tuele bediening te garanderen. Europese Socialisten nemen stelling TEGEN SAMENGAAN MET COMMUNISTEN. Zaterdagavond is de bijeenkomst van twee dagen van de internationale socia listische commissie, opgericht door de socialistische conferentie te Antwerpen van vorig jaar, beëindigd. Er is een re solutie aanvaard, waarin de actie van de Kominform in Oost-Europa wordt veroordeeld als oorzaak van ,.de scheu ring in de Europese socialistische be weging" en waarin wordt verklaard, dat de huidige leiding van de Tsjecho-Slo- waakse socialistische partij niet meer beschoüwd kan worden als vertegen woordigster van het socialisme. De delegatie van de Italiaanse meer derheids-socialisten van Nenni verliet de vergadering uit protest tegen deze resolutie, waarin ook een „laatste be roep" werd gedaan op de Italiaanse en Poolse socialisten „trouw te blijven aan het socialisme en hun vrijheid van han delen te herwinnen nu er nog tijd voor is". Verder wordt in de resolutie gèzegd, dat de commissie zich „er ten volle van bewust is, dat de communistische par tijen order ontvangen hebben het de mocratisch socialisme te vernietigen" en verder, dat ,.de vroegere sociaal-de mocratische partijen van Roemenië, Bulgarije en Hongarije door een wille keurige beslissing van haar leiders door de communistische beweging zijn geab sorbeerd, en dat zij hierdoor zichzelf hebben uitgesloten van de Comlsco". Voorts wordt in de resolutie gezegd, dat de commissie de pogingen van de so cialistische partijen ,.om de arbeiders in hun landen te bevrijden van de kapita listische overheersing" toegejuicht. Morandi, een van de leden van de de legatie der Nenni-socialisten verklaarde na het verlaten van de vergadering aan Reuter dat de Nenni-groep thans na deze resolutie niet zou deelnemen aan de conferentie van de socialistische partijen over het plan-Marshall. KUNSTMATIGE MESONFABRIC-ATIE De universiteit van Berkeley heeft de te Parijs afgelegde verklaring vap André Labarthe bevestigd, dat men er in ge slaagd is, op kunstmatige wijze „mesons" te vervaardigen. De meson is het „cement" dat de sa menstellende deeltjes van de atoomkern gebonden houdt. Het belang van deze, door de universiteit van Berkeley ge dane ontdekking, ligt in het feit, dat de geleerden, die thans langs kunstmatige weg mesons kunnen vervaardigen, nu het procédé hopen te vinden, om de mesons vrij te maken, wat een enorme quantiteit energie zou opleveren. Op het ogenblik is er echter nog geen sprake van enige practische toepassing De laatste vluchten op Berlijn zijn begin Maart ter gelegenheid van de Leipziger Messe gemaakt. De vliegtui gen zijn toen geland op het Russische vliegveld Schönfeld bij Berlijn, hetgeen mogelijk was doordat de bezoekers *der Leipziger Messe vergunning hadden de Russische zone te bereizen. Voor nor male vluchten is het niet mogelijk op Schönfeld te landen in verband met het feit, dat de passagiers meestal niet over een inreis-vergunning voor de Russische zone beschikken. Ook bij de Lelpzig- vluchten moesten twee passagiers de te rugtocht naar Amsterdam aanvaarden omdat zij slechts Britse vergunningen hadden. De sedert begin Maart door de K.L.M. aangevraagde vluchten zijn niet toegestaan. Niettemin worden de po gingen, om tot een min of meer regel matige verbinding te komen, nog voort gezet. Strawinsky z£gt Europese tournee nogmaals af MET HET OOG OP INTERNATIONALE TOESTAND. Onze correspondent te Parijs meldt ons: Naar wij zo juist van de zoons van Igor Strawinksy vernemen, heeft de grote componist hem uit Amerika tele- grafisoh bercht. dat hij met het oog op de internationale -toestand, van zijn Europese tournée afziet. In deze tour- née was o.m. een Strawinsky-week te Bayreuth opgenomen; bovendien zou hij te Amsterdam en Scheveningen, in het kader van het Holland-festival, eigen werken komen dirigeren. Men herinnert zich, dat het vorig jaar reeds de plan nen in ons land en elders voor Stra- ■winsky-concerten in het water vielen tengevolge van een overeenkomstige be slissing van de componist.* Soulima Strawinsky, die als solist aan de ver schillende concerten mee zou werken en die sedert tien jaren zijn vader niet meer heeft gezien, besloot th^ns teza men met zijn gezin, hem m Amerika te gaan opzoeken. Finse delegatie vertrokken De Finse delegatie naar Moskoii voor onderhandelingen over een verdrag met de Sovjet-Unie is Zaterdagavond per trein vertrokken. Duizenden Finnen zdn- gen voor het station te Helsinki het volkslied: „Wij houden van ons land". De Finse premier, Pekkala, die de de legatie zou leiden, was door ziekte ver hinderd direct mee te gaan. Hij hoopt zich in de loop dezer week bij 4e dele gatie te voegen. Het vertrek der delegatie viel samen met de bekendmaking, dat de Sovjet- Unie 140 millioen marken meer van Fin land eist. Dit bedrag vertegenwoordigt dividenden van aandelen in vroegere Duitse ondernemingen in Finland en in terest van 19451947 De Duitse onder nemingen werden het vorige jaar aan de Sovjet-Unie afgestaan. Eerder in de maand heeft de S.-U. vergoeding gevraagd voor „onvolwaar dige kabels", die Finland van 19441945 als herstelbetaling zou hebben geleverd. De Italiaanse koloniën „Binnen veertien dagen zullen de Westelijke mogendheden hun voorstel tot teruggave van Triëst aan Italië doen volgen door een verklaring, dat zij een Italiaans beheer over verschillende der voormalige Italiaanse koloniën in Afrika genegen zijn, aldus meldt de New-York Times uit Parijs. Men gelooft, aldus lïet blad, dat iri beginsel reeds overeenstemming bereikt is, dat de Westelijke mogendheden een- Italiaans beheer over Somaliland en Eritrea kunnen toestaan. Engeland was door zijn tijdens de oorlog «gedane belofte aan de bevolking van Lybië niet in staat zich voor een Italiaans beheer over dit gebied uit te spreken. DE EERSTE OOIEVAAR OP ZIJN OUDE NEST. De eerste ooievaar is er en Lage Zwaluwe heeft de primeur! Op zijn oude nest is Vadertje Lang been Vrijdag j.l„ op dezelfde dag als vorig jaar. neergestreken. De luchtverbinding Afrika-Noord- Brabant is daarmede definitief opengesteld: de rest kan volgen! Arrestaties van onruststokers te Makassar EEN MILITAIR GEDOOD. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn te Makassar enkele onverantwoor delijke elementen gearresteerd, die „een slecht, opgezet jen onbetekenend plan wilden uitvoeren om in Makassar on rust ic veroorzaken met de bedoeling daaruit op verschillende wijzen munt te slaan", aldus werd Zaterdagavond officieel bekend gemaakt. Het. onder zoek in deze zaak is nog gaande. De opzet had een locale en geen politieke betekenis. „Deze zaak werd afdoende geregeld" door de arrestatie van de onruststokers, w.o. zich enige militairen bevonden, die voor krijgsraadzaken tij delijk te Makassar verblijf houden. Een van deze militairen pleegde verzet en werd gedood. OOST-INI«K>NESISCHE MINISTER PRESIDENT REIST NAAR DE MINAHASSA. De minister-president van Oost-Indo- nesië is naar de Minahassa gereisd, niet alleen om de installatie van de Mina hassa-raad by te wonen, doch eveneens om op officiële wijze de benoeming van de heer D. A. Th. Gerungan. thans hoofd plaatselijk bestuur, tot hoofd bestuurs hoofd, welke functie gelijk is aan die van de assistent-resident, bekend te maken. De heer Gerundan is de 'eerste Indonesische functionaös,* die als zoda nig werkzaam zal zijn. Hij treedt even eens op als voorzitter van de Minahas- saraad. ONTSLAG KOESOEMAH ALS VOORZITTER HOGE ADVIESRAAD. Naar Aneta officieel vrneemt, is de heer Wiranata Koesoemah, die zijn be noeming door het voorlopig parlement van Pasoendan tot Wali Negara heeft aangenomen en die inmiddels te Ban doeng arriveerde, ontslagen als voorzit ter van de Republikeinse Hoge Advies raad. O GEVECHTEN IN BANTAM? Zeven aanvallers gedood. Reuters correspondent te Batavia ver neemt uit Republikeinse bron dat ver leden week ongeregelde benden in Ban tam driemaal met machinegeweren en mortieren aanvallen hebben gedaan op officiële Republikeinse legereenheden. De T.N.I. zou zeven der aanvallers gedood hebben en er in geslaagd zijn een bende, bekend onder de naam „Pem- brontak" uit elkaar te slaan. Deze strijd groep vormt een onderdeel van generaal Soetomo's leger. De gevechten zijn uitgebroken nadat de T.N.I. besloten had de gehele doua nedienst langs de Westkust van Java onder één leiding te brengen. Oost-Europese vrijheidsbewegingen DOOR EN COMITÉ VAN OOST. Europese politici in ballingschap te Londen is een beroep gericht tot de Chileense regering om de Veiligheids raad te verzoeken de politieke toestand in Oost-Europa in het algemeen te on derzoeken. Het betreft Bulgaarse, Hon gaarse, Joegoslavische. Poolse en Roe meense ..vrijheidsbewegingen". Waterkanon spoot ontzaglijke hoeveelheid water Zaterdagavond om kwart over tien is een enorme brand uitgebroken in de verfmalcry van de firma Vettewinkel aan de Prins Hendrikkade te Amster dam, welk pand onmiddellijk grenst aan de St. Nicolaaskerk. De brand werd opgemerkt door een beambte van het havenkantoor in de Schreierstoren, die rookwolken uit de malerij zag opstijgen en onmiddellijk de brandweer waarschuwde. Toen deze arriveerde, werden met het waterka non van de drijvende motorspuit Jan van der Heydcn ontzaglijke hoeveel heden water in de grootse vuurhaard gespoten, die gelijkvloers in het ma gazijn lag. Duizenden liters lijnolie, verf. lak en chemicaliën waren echter reeds In vlam men opgegaan, toen tegen kwart voor twaalf he toren van de. Sint Nicolaas kerk weer zichtbaar werd uit de afne mende rookwolken, die anderhalf uur lang een groot deel van deze oude Am sterdamse kerk aan het gezicht hadden onttrokken. Tegen die tijd was het leger brand weermannen, dat van alle kanten der stad met ladderwagens, motorspuiten, personenwagens en gereedschapswagens naar het door het vuur bedreigde punt was gesneld, de brand vrijwel meester. De brandweerlieden, geassisteerd door ijlings te hulp geroepen padvinders en personeel van de vefffabriek, hadden vele vaten benzine en andere gevaarlijke vloeistoffen uit de brandende magazij nen weten te slepen, waardoor het ge vaar voor explosies, die zich kort na het uitbreken van de brand hadden voorgedaan, tot het uiterste werd be perkt. De kelder van de fabriek was in een woestenij herschapen. Om halftwaalf weken de vlammen in de kelder en kon de brandweer zich con centreren op het vuur, dat de hoger ge legen verdiepingen had aangetast. De eerste verdieping van het pand brandde geheel uit en door de enorme hitte werd grote schade toegebracht aan de apparatuur van de verfmalerlj, die op de tweede' en derde verdieping stond opgesteld. De schade is zeer aan zienlijk. Dat de verffabriek niet geheel is uitgebrand, is te danken aan het kor date optreden van het brandweerkorps. In het geheel waren 13 brandweer wagens te hulp gesneld. Een grote menigte, o.w. de burgemees ter van Amsterdam en enige wethou ders, sloeg de brand gade. De oorzaak is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. De be lendende percelen liepen geen schade op. Door het snelle optreden dér brandweer is de St. Nicolaaskerk aan een groot ge- veer ontsnapt. „Oorlogsgravenstichting" hervat haar werkzaamheden PLAATSELIJKE COMITÉ S VAN ALLE- GEMEENTEN. De Oorlogsgravenstichting, onder het beschermvrouwschap van H.M. de Ko ningin en het ere-voorzitterschap van Prins Bernhard stelt zich ten doel, aan alle Nederlandse mannen en vrouwen, die voor het vaderland, waar ook ter wereld, gevallen zijn, tot in lengte van dagen een waardige laatste rustplaats te verzekeren. Zü heeft op verzoek der regering in verband met het feit dat in de afgelopen maanden reeds voor ital van andere belangrijke doeleinden een beroep gedaan is op de offerzin van het publiek, haar werkzaamheden tijdelijk gestaakt. Zij acht zich echter thans verplicht te zjjn, met ingang van 1 April, haar werkzaamheden te hervatten. Het is de stichting bekend, dat juist nu door de ongunst der tyden, de nationale offervaardigheid op een zware proef wordt gesteld. Zij is er echter van overtuigd, dat de zorg voor de graven van hen, die voor de vrijheid gestor ven zfjn, een ereplicht is waarvan het Nederlandse volk niet te kort mag schieten. De hoogste kerkelijke, civiele en militaire autoriteiten in den lande delen deze opvatting. Heb stichtingsbestuur is er van over tuigd, dat zonder de morele en mate riele steun van het gehele volk het doel der Stichting niet bereikbaar is. Daar om is het haar voornemen door de op richting van plaatselijke comité's in alle gemeenten des lands, nieuwe belang stelling voor het werk der Stichting te wekken. Zaterdagmiddag arriveerde het hospitaal-troepenschip ..Grote Beer" uit Indië in de haven van Amsterdam met aan boord ongeveer 1300 militairen, be horende tot onderdelen van de Kon. Landmacht, de mariniers, de Kon. Ma rine en het, K.N.IL. behalve afgekeurde en demobiliserende soldaten bevonden zich 370 zieken aan boord, van wie 70 liggende patiënten. Ingezonden Mededeling 'n Erdal-productdus goed FEUILLETON Mijnheer Melvil's wonderlijke fantasie door W. H. LANE CRAUFORD 75) „Ik kan me niet voorstellen, dat Iemand zo iets kan denken," zei ze rus tig. „O. er zijn er genoeg, die dat denken." verzekerde hij hafir. „Josephine bijvoor beeld." Zij keek hem recht in de ogen. „Waar om vertelt u het haar dan niet?" „Haar vertellen? Wat?" „Dat Henry niet dood is." Hij greep met zijn hand tussen hals en boord en snakte naar adem. „Dat Henry niet dood is!" „Is hij dan wel dood?" Hij slikte een paar maal. „Ik eh." Hij kon niet uit zijn woorden komen. Toen riep hij uit: „Maar hoe kom je er bij te denken, dat hü niet dood is?" „Ik ben er zeker van, dat hij nog leeft." „Maar waarom?" riep hij. „Waarom?' Zij bleef heel kalm. „Hij heeft heel ryeei overhemden meegenomen, veel pyja ma's. dozijnen boorden" een lichte handbeweging „zoveel als er maar in zün koffer ging. Dat had h\j niet allemaal nodig voor een %eek-end." „Nee, vermoedelijk niet," zei hij aar zelend. „U kwam met zijn handkoffer terug, niet met de grote koffèr." Hij antwoordde niet. hij wist niet w^t te zeggen. „En toen u terugkwam, floot Michael en' hij was erg gelukkig." „Ja, maar er is heel wat voor nodig om Michael ongelukkig te doen zijn," mompelde hij. „En voordat hü wegging," zei ze, en het klonk, alsof dit 'het grootste bewijs voor haar was, „kuste hij de kinderen en streelde Paddy .En wat bewijst dat?" vroeg hij ver wonderd. „Dat bewijst, dat hij wist, dat hu niet terugkwam." Hij haalde zwaar adem. Die Sherlock Holmes-geest verbaasde hem zeer, hij had niet. gedacht, dat zij zo scherpzin nig was. Maar hij gaf zich nog niet gewonnen. „Een soort voorgevoel misschien," mompelde hij. Zij knikte en vroeg toen heel gewoon: „En waar is hü nu?" Christopher staarde haar peinzend aan. Het was verbazend moeilijk op die vraag te antwoorden. Hèt was duidelijk, dat zij er van overtuigd was, dat Henry niet dood was en het was even duide lijk, dat niets haar van die overtuiging zou kunnen afbrengen, dap het vinden van het lichaam. Maar het lichaam zou niet worden gevonden, het was wegge dreven in zee, mijlen ver in zee. „Ja," zei hij, „je begrijpt, inHij waohtte, ging met zijn tong over zijn lippen. Het had geen 'doel, die eerlijke violette ogen keken hem zo rustig aan, dat hü niet anders dan de waarheid kon zeggen. „In Amerika," stootte hü er tenslotte uit. „Hij is in Amerika." Zü nam die mededeling zeer rustig op. „Ik denk, dat de politie hem moest hebben. Niet waar?" „Hoe kom je er bij zulke dingen te die arme Henry denken," zei hü, „want denken!" zei hü woedend en hü ver volgde streng: ,De politie wist niet eens, dat ze hem moest hebben." Hü ontmoette opnieuw haar rustige blik en toen vertelde hü haar alles. Hü gaf een volledig verslag van de om standigheden, die tot het ongeluk had den geleid en van het ongeluk zelf. Het was een grote opluchting voor hem zijn hart eens' te kunnen uitstorten en hü vertelde de hele gesohiedénis, zon der ook maar iets over te slaan. Zü luisterde heel ernstig, af en toe knikte ze, om te bewüzen, dat ze hem be greep. En eerst toen hü klaar was met zün verhaal, realiseerde hü zich, dat hij een geheim had verteld, dat niet van hem was. „En spreek er vooral met niemand over," riep hü ontzet uit. „Nee," zei ze en hü was er van over tuigd, dat ze het niet zou doen. „En je moet ook niet te slecht over tenslotte heeft hü alleen maar gepro beerd, wat minder inkomstenbelasting te betalen." Zij keek recht voor zich uit. „Ik vind, dat het bijna hetzelfde is als stelen." „Maar kind, hoe kom je erbü!" riep hü verontwaardigd. „Geen zakenman zal het zo noemen!" Zü ging hier niet verder op in. „Hebt u nog van hem geh'oord?" „Ja, ik heb vanmorgen een brief van hem gehad, hü is in New York, het gaat hem heel goed." Zü stopte haar naaiwerk in haar mandje en stond op. „Dank u wel, dat u mü dit alles hebt verteld," „Maar waar ga»je naar toe?" vroeg hü. ,;Naar bed." Hü keek op de klok. „Ja, inderdaad, het is je tüd." Hü zei het met grote tegenzin. „Goedenacht Hü keek in haar grote, doorschünen- de ogen. Hij keek naar haar vsrleide- lüke lippen. Hü voelde een vreemde emotie in zich opkomen. Hü had haar eens gekust en hij voelde een sterke neiging om haar nogmaals te kussen. „Goede nacht eh kind." Hü kuste haar licht op haar voorhoofd, ging met zijn hand over zün ogen en draaide zich om. Toen hij weer keek, was zü weg. Hij liep de kamer .op en neer als een gekooide leeuw. Een vreemde opwin ding had zich van hem meester ge maakt. Het was helemaal niet zün be doeling geweest haar zo te kussen en het had hem een grote inspanning ge kost haar niet zo te kussen als het zijn bedoeling was geweest. Hü werd gelei delijk aan kalmer, maar voelde zich neg steeds niet gewoon. Vermoedelijk had hij iets gegeten, 'dat hem niet goed was bekomen. Hü' herinnerde zich toen, dat hü nog een brief meest schrüven aan George Cooper. George vroeg hem wat voor nieuws er was; nu, er was heel wat te vertellen. Michael was ge trouwd. Badger en zijn vrouw hadden het huis verlaten, Josephine had een lijst ingezonden van haar schulden, die, naar zij meende, de nalatenschap moest betalen. Luke Dimsley verlangde dat de kinderen bü hem kwamen. Er waren nog andere nieuwtjes, die hü be sloot weg te laten. Hij zou George niet vertellen, dat«hü de heer Robinson had ontmoet en dat deze heer hem had verteld om welke reden hü wül-en Hen ry Melvil had willen spreken; hü was ook niet van plan te vertellen, dat Bunty het geheim had ontdekt of een gedeelte ervan en dat hü haar de rest had verteld. De brief zou toch al lang genoeg worden en hij besloot er onmid- 'dellük aan te beginnen. (Wordt vervolgd) 35) Ten slotte had de zwarte ge daante er genoeg van. „De hoofdzaak is, dat die professor onschadelük is!" sprak hü tanden knarsend. „Dat kleine ventje kan op zün eentje toch niets beginnen! Komaan, ik vertrek en laat hen hier achter, ten prooi aan de wilde dieren!" De schurk liet een afschuwelük lachje horen en stapte in zün vliegtuig. Het deurtje klapte dicht, de motor startte en even later verhief het toestel zich in de avondlucht. Panda keek hem na, maar hü zorgde er wel voor onder de beschutting van een boom te blüven, zo dat hü uit de lucht niet kon worden gezien. Toen de machine ten slotte ach ter de horizon verdwenen was, slaakte hü een zucht van verlichting en draaide zich om, om naar zün werkgever te zoe ken, Helaas! We weten al, wat er met de professor gebeurd was en ik kan je verzekeren, dat Panda schrok en erg bang werd! Hü keek naar het stenen beeld, dat eens de geleerde geweest was en vervolgens r&ar de stapel geplukte bladeren. „Wat nu?" mompelde Panda. „Ieder een is versteend, de piloot en de pro fessorIk kan gelukkig een vlieg tuig besturen, dus ik kan hier wel weg komen, maar hoe moet het dan verder I met professor Kalker? Wat moet ik doen?" I EN NU.. ^PW7 EEN KOPJE^H®£- Gemaskerde bandiet overvalt automobilist HANDE HOCH" EN HIJ REED WEG. Een tot dusver onbekend gebleven, gemaskerd individu heeft in de nacht van Vrydag op Zaterdag- j.l. onder Duivendrecht een fabrikant uit Leid- schcndam, de heer J. Maiburg, met een revolver gedwongen zijn wagen in de ^leek te laten, waarop de gemas kerde instapte en er-in volle vaart vandoor ging. De fabrikant keerde Zaterdagnacht naar Leidschendam terug over de pro vinciale weg van Weesp naar Schiphol, toen hü' om 1 uur onder Duivendrecht een grote plank dwars over de weg zag liggen. Hü stopte en verwüderde het op- stakel. Teruglopend ontdekte hü de ge maskerde. die dreigend met een revol ver zwaaide, terwijl hü' de eigenaar van de wagen sommeerde zün handen om hoog te steken en zo snel mogelijk te verd\gjnen De bandiet sprak Duits ofwel met een Duits accent. Het leek er op alsof hü zeide- „Hande hoch, laufen!" De hevig geschrokken autobestuurder zette het op een lopen; met grote snel heid reed de overvaller onmiddellijk daarop met de auto in de richting Schip hol. De rykspolitie te Ouder-Amstel heeft de zaak in onderzoek. Naar wij nader vernemen is de auto van de fabrikant een „Mercury", Velke slechts 9000 KM. had gelopen en een bedrag van f.7000.vertegenwoordigde, MOEDER REDDE HAAR TWEE KINDEREN. Een felle binnenbrand in een boven huis aan de Van der Neerstraat te Den Haag gedreigde Zaterdagmiddag de levens van twee zieke kleine kinderen. Een fauteuil, die te dicht bü een bran dende haard stond, vatte vlam in de kamer, waar de twee kleine zieken la gen. De moeder drong de brandende kamer tynnen en redde haar kroost. Het meubilair verbrandde goeddeels of werd zwaar beschadigd. De brandweer redde de rest van het huis. PRINSELIJK GEZIN IN ZWITSERLAND. Prinses Juliana is Zaterdagmiddag per vliegtuig te Sitten(Kanton Wallis) in Zwitserland aangekomen, met Haar beide dochtertjes Margriet en Marüke. Na een officiële begroeting door kan tonale en gemeentelüke autoriteiten zette Prinses Juliana met Haar kinde ren de reis naar Zermatt voort, waar, zoals bekend, Prins Bernhard reeds enige tü'd met de Prinsesjes Beatrix en Irene vertoeft. HOGE BELANGSTELLING VOOR „MATTHEUS PASSION". Een uitgelezen gezelschap woonde gistermiddag de uitvoering bü van de Mattheus Passion in het Amsterdamss Concertgebouw. De minister-president, de minister van Binnenlandse Zaken, de gezanten van Italië, Noorwegen, Zweden en Denemarken, de secretaris van de Amerikaanse ambassade, de Commissaris der Koningin van de pro vincie Noord-Holland; het voltallige Corps Consulairen en enige Amsterdam se wethouders en de gemeente-secretaris v/aren de eregasten, bü deze onverkorte uitvoering van Bachs meesterwerk. De zaal was tot de laatste plaats bezet. DE P. C. HOOFTPRIJS. Terwül de Staatsprü's voor Letter kunde 1947 (P. C. Hooftprijs) onlangs is toegekend voor het beste Nederland se belletristische prozawerk, verschenen tussen 1 Juli 1944 en 1 Juli 1947, zal deze prys over 1948 worden toegekend aan de auteur van het beste Nederland se essay, verschenen in 't tijdvak van 1 Juli'1945 tot 1 Juli 1948. Die over 1949 zal t.z.t. worden toege kend aari de auteur van het beste Ne derlandse dichtwerk uit het tüdvak van 1 Juli 1946 tot 1 Juli 1949. BERUCHT INBREKER NA ZWEMPARTIJ GEGREPEN. Het is de Amsterdamse politie Zater dagavond gelukt de beruchte 27-j. in breker G. C. Blom, bü genaamd „Gerrit de stotteraar" 4e arresteren. Enkele voorbügangers betrapten hem, toen hü bezig was zich toegang te ver schaffen tot een perceel in 'de Bloys van Treslongstraat. Hij trok zün revolver en hield hiermede zün belagers van het lijf. De politie arriveerde weldra per jeep en de inbreker zocht zü'n heil in het marktkanaal. Al zwemmende richt te hü" zün wapen op de agenten. Toen deze het dreigement met een salvo be antwoordden, wierp Gerrit zijn revol ver in het kanaal en trachtte over het terrein van de markthallen aan dp an- •dere oever te ontkomen. Hü kon het ^li ter niet opnemen tegen de snelle iëep vaa «ie politie en werd gegrepen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2