Russen lopen weg uil Berlijnse Bestuursraad Marshall verdedigt inzake Amerika's houding Palestina WEERBERICHT Marshall zet punten op de i Vrije gebied van Triëst terug aan Italië? Met een enkel woord 87ste Jaargang MAANDAG 22 MAART 1948 No. 26343 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Heyny Hoofdredactie: B.' W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Zetten op het politieke schaakbord Gelyk niet anders te verwachten was, gaat het thans tussen Oost en West hard tegen hard. Iedere partij poogt zijn positie zo gunstig mogelijk te stellen! Het is in dit kader, dat men momen teel alles moet bezien, wat er in de „grote politiek" voorvalt. Een eerste zet van Amerika was, om het verdelingsplan van Palestina los te laten. Wij hebben reeds eerder uiteenge zet, dat daarmede destijds een blunder eerste klas was gemaakt door de V. N. en behoeven daarop niet nader terug te komen. Het nemen van besluiten zonder dat daarachter zit de kracht ze uit te voeren, is slechts funest Amerika heeft dat thans begrepen, doch het is o.i. toch niet de hoofdreden, waarom Washington zo plotseling het roer omgooit in de Palestijnse aangele genheid. Deze is, dat, gezien de toene mende spanning tussen Oost en West, Amerika het niet aandurft, om met de Arabieren te breken. Want dat #ou be tekenen het verlies van de Arabische olie en die kan Amerika, vooral met moeilijkheden in het verschiet, niet ris keren te -verliezen. Afgezien van de kwestie, dat minder dan ooit de Sovjets thans geduld kunnen worden als rustbewaarders in Palestino, waardoor zij zich een uitgang naar de Middellandse Zee zouden hebben verze kerd. Het is niet meer dan natuurlijk, dat de Arabieren een jubellied doen horen, want dank zij de Amerikaanse houding is het verdeel-plan van de baan. En ging daartegen niet hun actie? Voor de Zionisten is het daarentegen een tegenvaller, waarop niet meer was gerekend en men hoort nu reeds van Joodse zijde dezelfde geluiden als de Arabieren tot dusver lieten horen, n.l. dat zij tot iedere prijs zullen blijven vasthouden aan het verdelingsplan. Maar, zij hebben niet achter zich de macht, waarover de Arabieren wel be schikten en zodoende zal men zich niet al te veel aantrekken van hun verzet. Amerika staat thaps voor. een beheer- schap door de V. N., want, trots pogingen om Engeland te bewegen, gelet op de gewijzigde omstandigheden, om het mandaat nog enige tijd aan te houden, is Engeland doof aan dat oor en dat laat zich begrijpen. Engeland heeft er meer dan genoeg van om politie-agent te spelen in het Heilige Land en de klappen van beide partijen te incasseren. Voor de V. N., die nu kunnen rekenen op de steun der Arabieren, zal het echter niet zo moeilijk zijn, om de rust te ver zekeren. Desnopds zullen de Arabieren, ipits gesteund door het gezag van de V. N., jiet alleen wel klaar spelen Onnodig te zeggen, dat voor president Truman de gang van zaken weinig min der dan catastrophaal. is, want het ver lies van de Joodse stemmen is nu wel aeker. Voeg daarbij het verzet in het Zuiden tegen Truman's negerpolitiek en de tegenkanting van Wallace, die zich langzamerhand ontpopt als een semi- communist! Voor Amerika is de Arabi sche wereld dus w:el van een bijzonder belang Prompt is de eerste tegenzet van Mos kou gevolgd: De Russen hebben zich teruggetrokken uit de geallieerde raad te Berlijn. Natuurlijk onder motief van di recte aanleiding der Westerse mogend heden, die immers door de besluiten van Londen, genomen zonder voorkennis van Moskou, de vier-landen-controle zouden hebben onmogelijk gemaakt. Dat Mos kou alle gelegenheid was geboden om aan de besprekingen te Londen deel te nemen, wordt natuurlijk niet vermeld! Handhaven de Russen hun houding, dan is de splitsing van Duitsland in twee delen een niet meer af te wenden feit. Dat de onderhandelingen, om de Engels- Amerikaas bizone om te zetten tot een trizone, door 't toetreden van de Franse zone, reeds vrijwel geslaagd kunnen wor den genoemd, bewijst, dat het Westen die situatie aanvaardt. Dat de Russen bij de bolsjewisering van het Oostelijk deel van Duitsland op ernstig verzet zul len stuiten, staat thans te voren reeds vast t Op Palestina is van Westerse zijde een nieuwe onverwachte zet gevolgd. Inzake het gouverneurschap van Triest was men, vooral wederom dank zij het verzet van de Sovjets en Zuid-Slavië, nimmer tot overeenstemming kunnen komen. Nu stellen de Westerse landen plotseling voor, gelet op dit feit, om de vrije zone van Triest terug te geven aan Italië! Waarmede geheel in de kaart van Italië wordt gespeeld en opnieuw invloed 'wordt geoefend op de uitslag der verkiezingen in Italië, die op 18 April as. zullen worden gehouden. De eerste zet was' de Amerikaanse verklaring, dat by een communistische overwinning alle finan ciële hulp terstond zou worden stopgezet. Het Westen lijkt wel uit de lethargi sche slaap van onmacht plotseling te zijn ontwaakt! Men mag daarin het bewys zien, dat het Westen zich momenteel in staat oor deelt. om het tegen de Sovjets op te nemen en dat moet iedere aanhanger van vrijheid wel zeer ter harte gaan. Aan het halt. de Sovjets toegeroepen bij hun verovering van de wereld, wordt thans alle. mogelijke kracht bijgezet. Moge Moskou deze waarschuwing ver staan Nergens is voor haar de deur gesloten, wanneer zjj terug wil keren tot het pad van samenwerking op eerlijke basis Zii zullen echter van haar agressie-politiek afstand moeten doen. KOUDE NACHT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Koude nacht en oohtend met hier en daar nevel of mist. Morgen overdag weer wat toenemende bewolking, doch droog weer. In het Noorden tijdelijk nog matige, overigens meest zwakke wind tussen West en Noord-West. 23 MAART. Zon op: 6.37 uur; onder: 18.58 uur. Maan op* 16.43 uur: onder: 6.28 uur. (EK.) Hoogwater te Katwijk te 2.20 en 14.43 u. Is dit het einde der samenwerking? Zaterdagmiddag heeft de Sovjet- Russische delegatie in haar geheel de vergaderzaal van de bestuurs raad te Berlijn verlaten. In geallieerde kringen Is men nog in het onzekere of men deze sedert enige tijd verwachte Sovjet-Russische geste moet beschouwen als het definitieve en officiële einde, van de vierzydlae con- tróle. Het ligt in de bedoeling van tie drie Westelijke delegaties, op de voor deze week vastgestelde zitting van de plaatsvervangende militaire gouver neurs normaal te verschijnen. Het wordt echter twijfelachtig geacht of de Sovjet-Russische delegatie dan even eens zal verschijnen. De zitting -van Zaterdag was overi gens wederom geheel verlopen onder het uitbrengen van wederzijdse be schuldigingen. Er werd tegen de gewoonte .in geen datum vastgesteld voor een volgende zitting van de bestuursraad. Doorgaans komt de raad om de tien dagen bijeen. Nadat de Sovjet-delegatie, twaalf man sterk, met maarschalk Sokolofsky, generaal Dratwin en generaal Seminof voorop, stenografen en toljcen incluis, demonstratief de zaal verlaten had, stelden de generaals Clay, Robertson en Koenig vast, dat Sokolofsky geen recht had de zitting af te breken, daar het gewoonte is, dat de voorzitter geen be slissingen neemt zonde^ overeenstem ming met zyn collega's. De kwestie van het vaststellen van de datum voor de volgende zitting moet later worden overwogen, zeide generaal Clay. De zitting van de bestuursraad was bijeengeroepen op speciaal verzoek van Sokolofski, die een memorandum van de regeringen van Polen, Tsjecho-Slo- wakije en Joego-Slavië, waarin beschul digingen aan het adres van de Weste lijke machten met betrekking tot hun maatregelen in West-Duitsland geuit worden, ter tafel bracht. De Westelijke bevelhebbers weigerden over dit mema- randum te discussiëren, daar zij van me ning waren, dat dit op regeringsniveau moest worden behandeld. Generaal Robertson beschuldigde de Sovjet-delegatie er van dit memoran dum als een propagandamiddel te wil len benutten. „Dit komt van drie lan den, waarmede wy goede vrienden wa ren gedurende de oorlog. Wij hebben het hoogste respect en diepe toegene genheid voor him volken. Wanneer ik dit memorandum lees, vraag ik mij af, of deze resoluties de mening weergeven van deze millioenen mensen, die tijdens de oorlog zulke grote vrienden van ons zijn geweest. In feite zijn wy voor één van hen de oorlog ingegaan, aldus zeide Robertson. De generaals Clay en Koenig onder steunden het Britse standpunt. Sokolofski antwoordde met de be schuldiging, dat de Westelijke machten de bestuursraad niet meer beschouwden als een orgaan der vierzijdige contróle, doch als „een bruikbaar scherm om hun eenzijdige acties te'camoufleren." Na scherpe woordenwisseling nam So kolofski het memorandum van de agen da terug, daar de drie andere delega ties bleven weigeren erover te discussië ren. De Sovjet-bevelhebber legde voorts een lange verklaring af van de Sovjet- Russische mening over de Londense be sprekingen over wat hy npemde „het zogenaamde plan-Marshall". Hij be schuldigde de Westelijke machten er van de resultaten dezer besprekingen geheim te willen houden voor de Sov jet-Unie en de gehele wereld en eiste van zyn collega's, dat zij zouden zeggen, welke instructies zij van hom regerin gen hadden ontvangen Ook in deze trad generaal Robertson op .als woordvoerder voor de drie Wes telijke bevelhebbers en hy eiste op zijn beurt inlichtingen over de bedoeling van „door de Sovjet-bezetting eenzijdig genomen maatregelen", o.m. de instel ling van de economische commissie en van de Duitse Volksraad. Hy vroeg, waarom de Sovjet-bezetUng de instel ling van „een soort volksvergadering" heeft aangemoedigd. „Wat denkt maar schalk' Sokolofski van uitlatingen van vooraanstaande leden der socialistische eenheidspartij over de wenselijkheid van het instellen van een orgaan, dat t.z.t. de bestuursraad zou kunnen ver vangen?" vroeg Robertson. Toen Sckolofski zeide. dat de beteke nis van de stichting der economische commissie in, de Sovjet-zone niet zo groot was, antwoordde Robertson*, dat dit leek op een moord op een eigen kind. „Overigens," zeide Robertson, vre zen wij uw volksraad niet, omdat wij geen regering vtfeen, die de steun van het Duitse volk mist." Sckolofski zeide aan het einde van de lange en heftige discussie, dat hij door de weigering van de andere gou verneurs cm de gevraagde inlichtingen te verstrekken verplioht was een ver klaring af te leggen. In 'deze op schrift gestelde verklaring be<c.iuldlgde hij de Westelijke mogendheden opnieuw van „inbreuk op de vierzijdige overeenkom sten inzake het bestuur van Duitsland door hun Londense besluiten." „Door hun actie," aldus Sokolofski, „hebben de Wêstelyke machten bewe zen, dat zy hun overeenkomst voor de controle van Duitsland hebben verbro ken. Dit bevestigt dat de bestuursraad als orgaan van de vierzijdige contróle niet meer bestaat. Dit is zeer duide lijk gemaakt door de houding der drie mogendheden in de laatste bijeenkom sten. Het is duidelyk, dat de actie die zy hebben ondernomen of zullen on dernemen als gevolg van de Londense conferentie niet kan worden be schouwd als een wettelijke actie." Men heeft te Berlijn de indruk dat cle ontwikkeling der situatie zeer nauw keurig gaat volgens de lijnen, die reeds enkele maanden geleden door de Sov jet-organen wenden uitgestippeld. Zij verklaarden, dat een ^stopzetten der sa menwerking 'n verder verblijf der Wes telijke machten te Berlijn onmogelijk zou maken. Het heeft de aandacht ge trokken, dat juist in de laatste weken de in de Sovjet-sector versohynende bladen het onderwerp van de eventuele aftocht van het Westen uit Berlyn weer hebben opgienomen. Zaterdag nog noemde een zeer nauw met de Sovjet bezetting verwant blad de Westelijke bezetting: „gasten bij de gratie van de Sovjet-Russische lankmoedigheid." Gelijk bekend weigeren de Westelijke staten echter beslist Berlijn te verlaten. Generaal Clay heeft op de vraag, of hij van mening ,was dat het cptreden van maarschalk Sokolofsky het einde van het vierzijdig bestuur in Duitsland betekende, geantwoord: „niet noodza kelijk". „Het was geen hoffelijke daad. dcch overigens kan ik geen interpreta tie geven voordat wij het verdere ver loop der gebeurtenissen hebben gezien." aidus voegde hy er aan toe. INCIDENT TE BERLIJN. Volgens het met Amerikaanse licentie verschijnende Bertijnse 'blad „Tagesspie- gel" zijn in de Amerikaanse sector van Berlijn huiszoekingen verricht door Russische militairen. Zij gingen ver scheidene huizen binnen en vroegen daarna de bewoners met hen mee te gaan. Op Duitsers die de vlucht na men, werd het vuur geopend, aldus het blad. Aan de Duitse politie stoorden de Russen zich niet en zij vertrokken pas. toen Amerikaanse militaire politie ter plaatse arriveerde. FUSIE WESTELIJKE ZONES. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat de technische deskun digen waarschijnlijk deze week te Ber- I lyn zullen beginnen met de studie der problemen van een fusie der drie Wes telijke zonés van Duitsland. Joden willen niet wijken Het besluit der Ver. Naties het ver delingsplan voor Palestina los te laten, heeft zowel in als buiten Amerika grote verontwaardiging gewekt, doch ook in stemming naar mate het ingenomen standpunt. De Maganah heeft voor de radio ver klaard- „Wij. zullen niet langer een bui tenlandse overheersing dulden, zij het wat Prinses Juliana is met haar beide jong ste dochtertjes in Zwitserland aangeko men. Bij aankomst op het vliegveld Zion vraagt de piloot G Sonderman aan Margriet of het reisje nogal bevallen is. De V. St. aanvaarden verantwoordelijkheid In een rede voor de universiteit van Californië heeft de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Mar shall,. verklaard, dat Amerika besloten is tezamen met de landen van West- Europa de herleving van een sterk, de mocratisch en onafhankelijk Europa te bewerkstelligen. Ondanks de hardnekkige pogingen van de Sovjet-Unie en de commu nistische partyen in Europa om het herstel van Europa te doen mislukken, aldus de minister, hebben wy besloten dat de tyrannie moet worden beteu geld en dat de volken, die zichzelf wensen te regeren, vry moeten zyn zulks te doen. „De volken van Europa moeten by hun verdediging tegen agressie omverwerping verzekerd zyn van ons volledig begrip en onze volledige steun. Zij ipoetcn weten, dat een eensgezind, waakzaam en sterk Ame rica achter hen staat". Marshall zeide, dat het moeilijk was de ware toestand duidelijk te maken zondet' de emotie van het volk op te voeren tot een punt „waar woede of vrees ons tot overhaaste of onverstan dige beslissingen zouden brengen". Als het ooit nodig was met een koel hoofd een oordeel te vellen, is het nu. Het oordeel moet echter spoedig wor den geveld en het moet een moedig oordeel zyn. Na te hebben gewezen op de nieuwe verantwoordelijke positie van de Ver. Staten in de wereld, zei de minister: „Deze positie vraagt van ons. dat wij ons volledig rekenschap geven van de mate waarin toekomstige gebeurtenis sen afhangen van wat wy zeggen of doen. Wij kunnen niet langer op ande ren rekenen om de last van het bescher men van onze beschaving te dragen". „Zeker, zij zullen mee helpen dragen, maar het is duidelijk, dat de verant woordelijkheid thans in de eerste plaats op ons rust. Het is een feit. dat de be slissende factor voor het welzijn van Europa onder de huidige omstandighe den wordt gevormd door de daden van de Ver. Staten. In de worsteling, die overal in" de wereld plaats vindt, kan Amerika niet afzijdig blijven en toezien hoe andere vrije naties een voor een worden vernietigd". Met de „Grote Befer" zyn weer 1300 militairen uit Indonesië teruggekomen. Met glundere gezichten verlaten zij de „Grote Beer". Onverwacht voorstel van de Westelijke mogendheden De VS, Engeland en Frankrijk hebben de Sovjet-Unie en Italië voorgesteld, het vrije gebied van Triëst aan Italië terug te geven. In een te Washington uitgegeven com muniqué van de drie landen, wordt ge zegd, dat de bespreking in de Veilig heidsraad heeft 'aangetoond, dat over eenstemming over de verkiezing van een gouverneur voor Triëst onmogelijk is. Er zijn bewijzen te over, aldus het commu niqué, dat de Joegoslavische zone van Triëst feitelijk bij Joego-Slavië is inge lijfd door handelingen, die niet de wens van de mogendheden respecteren om het gebied een onafhankelijke en democra tische status te verlenen. Onder de huidige omstandigheden, zo gaat het communiqué voort, hebben En geland, Frankrijk en de V.S. besloten, dat de tegenwoordige regeling de hand having van de fundamentele rechten der bevolking van het vrije gebied van Triëst niet kan waarborgen. Terugkeer van het gebied onder Itali aanse souvereiniteit is aanvaard als de beste oplossing ter voldoening aan de democratische aspiraties van het volk en voor het herstel van vrede en orde in het gebied. Het voorstel zal ook ter goedkeuring aan de Veiligheidsraad worden voorge legd. Reuters diplomatieke correspondent meldt nader: De verklaring van de drie Westerse mogendheden heeft de inzet van de Italiaanse algemene, verkiezin gen op 18 April aanstaande ten zeerste Het vrije gebied van Triëst. dat krach tens het vredesverdrag werd ingesteld, is voor de Italiaanse kiezers thans de prijs geworden welks toekomst zal af hangen van de uitslag der verkiezingen. Een woordvoerder van de Sovjetrussi- sche delegatie bij de VN noemde de ver klaring reeds „duidelijke propaganda". Volgens radio Milaan hing Zaterdag avond overal in Triëst de Italiaanse vlag uit en de straten waren vol mensen, die Italiaanse vaderlandse liederen zongen. „Ik weet niet of het besluit van de drie Westerse mogendheden ten aanzien van Triëst genomen is met de bedoeling Joego-Slavië te drijven tot het nemen van maatregelen, die een excuus moeten opleveren voor een rechtstreekse actie door andere mogendheden, doch ik ben er zeker van. dat dit besluit een sfeer zal scheppen van nerveusiteit en span ning, waarin het steeds moeilijker zal worden kalm en rechtvaardig te blij ven", aldus heeft de Joegoslavische am bassadeur in de Verenigde Staten ver klaard. onder de naam van beheerschap of 1 dan ook". Het Arabische hoge comité heeft hec besluit van de Verenigde Staten als-een „stap in de richting van rechtvaardig heid" toegejuicht, doch voegde er aan toe d&t geen oplossing door de Arabieren aanvaard kan worden, waarbij tekort ge daan zou worden aan de „nationale overeenkomst" en dé onmiddellijke op richting van een onafhankelijke demo cratische ongedeelde staat en waarbij niet voorzien zou worden in de „liqui datie v&n het politiek Zionisme". De Irgoen zwai leoeml heeft het af treden van het bestuur van het Joodse bureau geëist. De secretaris-generaal van de Arabi sche liga, Azzam, verklaarde dat de Ara bieren een gewillig oor zouden lenen aan een uitnodiging om een democratische oplossing te helpen zoeken van het Pa lestijns probleem. De Arabieren, aldus zeide hij, realiseerden zich de moeilijk heid van de situatie, doch zouden niet berusten in een beheerschap, wanneer dit voor onbepaalde tijd zou zijn. Wan neer het probleem van de verdere Joodse immigratie beperkt werd tot het toela ten van de dertigduizend illegale immi granten, die thans op Cyprus verblijven, dan zouden de Arabische landen hen welwillend opnemen. Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft te Los Angelos verklaard, dat hy zelf de pre sident had aanbevolen het plan tot ver deling van Palestina te laten varen, daar deze politiek het verstandigste scheen. Marshall zeide, dat de Ver. Naties voor het vooruitzicht zyn gesteld, dat geen regering in staat is' orde en veiligheid in het heilige land te handhaven, wan neer Engeland op 15 Mei zijn mandaat heeft neergelegd. „De Ver. Staten zullen niet tot unila terale actie overgaan, doch een oplos sing zoeken in'het kader van de Ver. Naties". „Het Amerikaanse voorstel tot een tij delijk beheerschap over Palestina is tot dusver het enige voorstel, dat een basis schijnt te bieden voor doeltreffende ac tie der Ver. Naties". Marshall legde er de nadruk op. dat de Ver. Staten alle mogelijkheden had den onderzocht van een vredelievende verwezenlijking van het verdelingsplan. „Wij hebben getracht het plan door de Veiligheidgsraad aangenomen te krijgen, doqh deze weigerde op 5 Maart." „Besprekingen met de ^ndere landen van de raad hebben het duidelyk ge maakt, dat de Veiligheidsraad-geen re solutie zal aanvaarden om het plan ten uitvoer te leggen", aldus Marshall. Marshall zeide voorts van mening to zyn, dat de Ven Naties alles in het werk moeten stellen om een einde te maken aan het bloedvergieten in Palestina. „Het belang, dat de Ver. Staten bij een vredelievende regering in Palestina heb- ben^beruét niet alleen op humanitaire overwegingen", zo zeidé hij, „doch steunt tevens op de belangrijkste elementen der Amerikaanse veiligheid." Marshall verklaarde, dat het door de Ver. Staten voorgestelde beheerschap beëindigd zou kunnen worden zo gauw een vreedzame oplossing was gevonden. Het zou geen enkele eventueel te berei ken politieke regeling uitsluiten. WEER EEN AANSLAG IN PALESTINA. Twee Arabieren in Europese kleren hebben een vrachtauto met springstof naar een der drukste wyken van Haifa gereden, waarna zij uit het voertuig sprongen en verdwenen. Wachters van de Haganah, de Joodse strijdorganisatie, zagen de Arabieren uit de wagen sprin gen en lieten gedurende drie minuten waarschuwingskreten horen, zodat hon derden Joden zich in veiligheid hebben kunnen stellen. Door de ontploffing, die volgde, zijn nog 6 Joden gedood en veer tien gewond. Zestien geparkeerde auto's brandden uit, terwijl schade aan weg en gebouwen werd toegebracht. Britse pa rachutisten en Britse politie waren be hulpzaam bij het blussen en het redr dingswerk. Frans-Italiaanse tolunie Een protocol, dat de basis vormt voor een tolunie tussen Frankrijk en Italië en aldus honderd mlllioen mensen eco nomisch verbindt, is in het historische Palazzo Madama te Turijn getekend door Bidault en graaf Sforza. Ook is getekend een handelsovereen komst, op grond waarvan de Frans Italiaanse handel tot het drievoudige kan worden opgevoerd. Graaf Sforza zeide in een rede, dat de toekomst eist, dat de Europese lan den zich economisch en politiek nauwer aaneensluiten. De grote meerderheid van het Franse en het Italiaanse volk heeft dat begrepen. 'BINNENLAND Onlangs werd te Leeuwarden door een aantal-Friezen uit verschillende kringen: Friese Beweging, bedrijfsleven, landbouw en Ideële cultuur de strijdhond „Fryslan Fr IJ" opgericht, die zich ten doel stelt het voeren van actie voor Fries zelfbestuur binnen het Nederlandse Rijk. De uitvoerende raad van de Inter nationale K. v. K heeft in zijn op 25 Februari 1948 gehouden vergadering een memorandum aangenomen over het Euro pese herstelplan, waarin er op wordt ge wezen, dat de grootste verantwoordelijk heid op Europa zelf rust. Een veelomvat tend programma voor gemeenschappelijk handelen is een eerste vereiste. De Bergen op Zoomse politie hield onder verdenking van smokkelarij een viertal Rotterdammers aan. Niet minder dan 700 vulpenhouders, ruim 2500 inkt- geleiders en meerdere andere vulpenbeno- aigdheden kwamen voor de dag. De smok kelwaar werd ln beslag genomen. Door rechercheurs werd een onder zoek ingesteld bij de kerftabakfabrikant W. te 's-ïlortogenbosch. Het bleek, dat W. kans had gezien om minstens 60.000 rant soenen tabak bulten de dlstributlcregeling om te verkopen. De hem voor represen tatieve doeleinden toegewezen tabak* was eveneens clandestien verkocht. HIJ bleek er een bijzondere kas op na te houden om de belastingen te ontduiken. W. is ln ver zekerde bewaring gesteld; 2700 rantsoenen tabak weiden ln beslaggenomen. De Kcta Gede van de Rotterdamse Lloyd, die binnenkort te Rotterdam wordt verwacht, brengt de eerste na-oorlogse palmolie uit Indonesië mee, n.l. twee ge vulde tanks. De voorzitter van. de buitenlandse persvereniging in Nederland, de heer Her- bert Antchiffe is Zaterdag ln „Hotel de Witte Brug" te Den Haag gehuldigd ter gelegenheid van zyn 50-Jarig Jubileum als Journalist Dr Lovink, secretaris-generaal van het Dep. van Bultenl. Zaken deed de jubilaris mededeling van zlin bevordering bh K.B. tot Officier ln de Orde van Oranje-Nassau. Hij is tijdens een receptie toegesproken door de voorzitter van het Huldiglngs- comlté. de heer D. J. Lambooy. door de perschef van Amsterdam, mr P. J. Mijkse- naar en de perschef van Rotterdam de heer Jan Nieuwenhuis. Aan het te zijner ere gehouden diner voerden het woord de heren Mlchiel Robb, secretaris der Britse ambassade. J. J! A. van Houten, chef van de buitenlandse voorlichting aan het Ministerie van Bui tenlandse Zaken. mr. S. J. R. de Monchy, oud-burgemeester van Den Haag, dr A. Plesman, president-directeur van ae KLM: Leo Hanekoot namens de Federatie van Nederl. Journalisten-kringen, mr J. M. Landré, directeur van de RVD. en door de heren D S van Raalte, Oscar Mohr en N. S. Vaz Dlas. De heer H. D van Dellen, oud-direc teur van het Theaterbedrijf te Amsterdam, treedt als waarnemend directeur van het coördinatiebureau voor Toneel op. nu de directeur dr B. Bunnlngher met 1 Maart zijn functie als zodanig heeft neergelegd. Zaterdagmiddag is te Amsterdam onder presidium van mr dr P. G. van Tienhoven, dc ledenvergadering gehouden van de Ver. tot behoud van natuurmonu menten ln Nederland. Tot nieuwe bestuursleden werden geko zen de dames A. J. ter Pelkwijk en mr E. Rlbblus Peletler en de heren J. Gouds waard. mr J. W E. van der -Hoeven, ir W. G. van der Kloot, prof. dr J. E. de Quay, dr C. van Eyslnge, ir J. E. Ridder de van der Schueren en pir. V. Westhoff. De 49-Jarlge chauffeur P. van der Horst uit Rotterdam is op de Boezemkade tegen zijn eigen auto doodgedrukt door een achteruitrijdende auto van een melk- siyter. De 81-Jarige mej. C. J. K. uit het St. Nlcolaasgesticht voor oyden van dagen te EnkhuiZen ls bij het passeren van de stenen brug, gestruikeld en ln de gracht gevallen. Twee voorbijgangers wisten haar direct op het droge te brengen, doch zij bleek reeds overleden te zijn. Met ingang van 23 Maart zal een ééndaagse spoorwegverbinding tot stand worden gebracht tussen Poerwokerto en Semarang, Bandoeng en Batavia, v.v. De Nlwlnactie heeft in België 100.000 francs opgebracht: ln Antwerpen alleen werd 67.000 francs Ingezameld. Voor het Ingezamelde geld heeft men twee volledige cinematografische Installaties kunnen aan schaffen. BUITENLAND Op 26 April vieren de koning en koningin van Engeland hun zilveren bruiloft. Het nieuwe Brlts-Transjordaanse verdrag ls te Amman getekend. Een tweemotorlg vliegtuig ls te So merset ln Pennsylvani ëtegen een berg gevlogen. De lijken van twee vrouwen en een man zijn gevonden. Torres Bodet, de Mexicaanse minister van buitenlandse zaken, heeft verklaard, dat hl| op de komende lnter-Amerlkaanse conferentie te Bogota, die 30 Maart begint, afschaffing der koloniale gebieden op het gehele Amerikaanse continent zal voor stellen. Hij voegde'daaraan toe. dat echter vredige middelen moeten worden aange wend om een einde te maken aan het koloniale systeem ln Amerika. Het Australische ministerie van over zeese gebiedsdelen heeft in een dringend telegram aan rechter Phillips, waarnemend bestuurder van Nieuw-iGuinea. om Inlich tingen verzocht over een naar verluidt Chinese opstand op het eiland Manus, de*1 Australische basis' in de Stille Oceaan. 300 Chinezen zouden zich tot mitrailleur- eenheden aaneengesloten hebben eü de burgerlijke autoriteiten tarten. Phillips heeft 20 gewapende 'politie mannen onder leiding van Australische officieren per vllegboot uit Port. Moresby' naar Manus eestuurd. Nabij Spoleto, ten Noorden van Rome. heeft een treinongeluk plaats ge had. dat vier mensenlevens heeft geëist. 66 personen raakten gewond. In het centrum van Parijs hee(t een bende getracht een bankauto te beroven. By het vuurgevecht met de politie werden twee bandieten neergeschoten. De Franse Nationale Vergadering heeft Zaterdag besloten tot 20 April op reces te gaan. Het besluit werd genomen met 38,7 tegen 184 stemmen; dex commu nisten stemden tegen. 55 van de 111 na de beschieting van Saloniki gevangen guerlllastrljders zyn ter dood veroordeeld door een militair ge rechtshof. Tien beschuldigden zyn vrlt gelaten. In Grlekftë regeringskringen heeft men bevestigd, dat de Joegoslavische lega tie te Athene kortgeleden een protest "by het Griekse ministerie van buitenlandse zaken heeft Ingediend over „Incidenten tussen functionarissen van het gezant schap en Griekse politie". Volgens deze regeringskringen ls dit protest in „brutale en onbeschaamde bewoordinven" vervat en hadden de bedoelde Incidenten alleen plaats tussen ondergeschikt personeel van n»t. gezantschap en politiemannen. Volgens Amerikaanse technici, die tijdens de oorlog aan dc fabricage van atoombommen hebben gewerkt, prnduc~r?n de Ver. Staten thans 400 atoombommen i oer laar. welke een tot dusver ongekende kracht hebben. BIJ een tussentydse verkiezing voor een zetel ln de gemeenteraad van Phitl- vlers. ln midden-Frankrijk. Is een Gaullist gekozen met 3537 stemmen. De candldaat van de „derde macht" groep bestaande o.a. uit socialisten en katholieken kreeg 2286 stemmen. De communistische candl- dfcat kreeg er 1329.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1