Amerika wijzigt geheel haar houding tegenover Palestina Marshall toestand is critiek s Met een enkel woord Wat er in Indië gebeurt WEERBERICHT 87ste Jaargang ZATERDAG 20 MAART 1948 No. 26342 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Het critieke stadium aangebroken Ts het eigenlijk niet om ons te generen, dat, nog geen drie jaar na het einde van de grootste wereldoorlog, die de mens heid heeft beleefd, wederom oorlogsge ruchten de ronde doen? En toch is de werkelijkheid helaas, niet anders Het zou dwaasheid zijn om een blind doek voor te doen en zo niet te zien, waarheen de wereld is afgegeleden. Be ter is om met open ogen de ware toe stand, waarin de wereld verkeert, te be kijken! Welnu, laat ons dan ronduit verkla ren, dat wij verkeren in dezelfde positie van vlak na München in 1938. Katterig zae toen de wereld toe, in wezen zuiver aanvoelend, dat München slechts een comedie-vertoning was. Hitier kon de loop der dingen niet meer tegenhouden, zij waren hem boven het hoofd ge groeid In München werd Tsjecho-Slowakije geofferd aan het Nazidom; de grote re den ,dat na de wereldoorlog Tsjecho- Slowakije zich richtte naar het Oosten, daar het Westen het immers destijds in de steek liet, alle verdragen ten spijt. Nu is Tjecho-Slowakije wederom aan dictatuur ten prooi gevallen. Het Oosten, waarheen het zich had gewend, heeft het thans verraden en opgeslokt. Het communisme heeft de plaats in genomen van het Nazi-dom en verovert staat na staat de wereld. Handiger dan oqit Hitier c.s. waren, is nog nergens di rect wapengeweld toegepast, is de ver overing steeds van „binnen uit" doorge zet. De Sovjets voeren ook geen „agres sie-apolitiek", naar zij immers staande houden, alleen maar een „defensie-po- letiek": geen te wantrouwen staten aan haar grenzen. Theorie en practijk Zonder München staan we voor de zelfde positie als in 1938. Toen betekende R^ünchen een halt, het Nazi-dom toegeroepen. Iedere verdere verdere stap van Hitier zou de oorlog ontketenen en toen Polen volgde, was het gevolg dan ook catestrophaal. Zoals gezegd, Hitier moest verder De val van Tsjecho-Slowakije is thans opnieuw het keerpunt in de historie, Finland dan uitgezonderd, dat, in wezen reeds onder Sovjet-invloed ten offer? dood schijnd gedoemd, alle sympothie van het Westen ten spijt. Maar iedere verdere Sovjet-actie zal de wereld wederom in een oorlog dom pelen, hoezeer wordt ingezien, wat dit betekent. Zo en niet anders is de situatie Maar de Sovjets kunnen halthou- den, want hun eerste doel is thans vol slagen bereikt: aan alle grenzen hebben zij "thans „voorportaal", zodat een recht streekse aanval onmogelijk is geworden. Ziedaar het verschil tussen 1938 en nu! Daarom is een derde wereldoorlog, die ongetwijfeld de rest der Europ. beschou wing zou doen ineenstorten niet nood zakelijk en nog af te wenden. Hoe duidelijker het echter de Sovjets wordt gemaakt, dat het geduld ten einde is des te beter. Alle halfslachtigheid dient te worden weggeworpen. Alleen klare taal kan dienstig zijn om de wereld te redden. In dit verband is het juist gesloten Vijfmogendhedenpact een factor van de grootste betekenis. Ook als zij direct er kend, dat daarmede nog slechts de kiem is gelegd voor wat dit samengaan der vijf Westerse mogendheden uit de oorlog kan omvatten. Daarmede is het eerste bewijs geleverd dat West-Europa ervoor bedankt, om zich te laten slachtofferen volgens de methode van een Hitier. Alle vooroordelen van vroeger zijn opzij ge zet: neutraliteit en zelfstandigheid als staat. Eindelijk is ronduit verklaard, dat dit overblijfselen uit het verleden waren, die op het kerkhof thuis behoren. Brussel is echter nog steeds een ge raamte, dat zal moeten uitgroeien tot een lichaam van vlees en bloed. Daar voor zullen offers moeten worden ge bracht. die vroeger onmogelijk zouden zijn geweest, offers van z.g. zelfstandig heid. doch zij zijn noodwendig voor zelf behoud. Dit laatste doet reeds duidelijk naar voren komen, dat iedere agressie vreemd is aan dit samengaan.. En zo is het in derdaad. Nooit heeft voorgezeten de be doeling om een aanval in te zetten tegen de Sovjet-Unie. Alle gedaas daar omtrent past slechts in het vocabularium van het communisme, dat zijn agressie wil doen schuil gaan achter het in de schoenen schuiven van de tegenpartij van hetgeen het zelf doet. En, helaas, in dit opzicht vindt het overal nog ver dedigers, zelfs hier te lande, ziende-blin- den! Alsof Nederland ooit aan een aan valsoorlog zou willen deelnemen En Brussel vindt zijn weerklank in Amerika. President Truman heeft in zijn rede tot het Congres, waarin hij weder-invoering van de dienstplicht in de V. St. vroeg hoe kort geleden zou dit uitgekreten zijn voor waanzin, vooral in het huidige verkiezingsjaar zich volkomen achter de ware democratische gedachten gesteld. Zelfs zonder dat dit nu onder woorden is gezegd, staat thans vast. dat Amerika geen verdere Sovjet agressie meer zal dulden en te hulp zal snellen, aan iedere staat, die thans nog door het communisme zal worden over vallen. Het is wel zeer verheugend, dat aldus Moskou op niet te miskennen wijze een halt wordt toegeroepen. Het is trouwens de enige taal. die Moskou verstaat. Daar om zijn wij. alle pessimisme ten spijt, op timist. Het zuiver realistische Moskou zal o.i. de oorlogsfout van Hitier niet maken Toegegeven echter, dat de toe stand critiek is en voorlopig wfel crittek zal blijven, want Moskou zou aan de andere kant Moskou niet zijn, wanneer het zoete broodjes zou gaan bakken. Op één ding zij ten slotte nog even de aandacht gevestigd. Alleen met een ne gatieve politiek van samengaan tegen het communisme zal men er niet komen, al behoort dit tot het eerst nodige. Daarnevens dient te staan het voeren van een politiek, die het communisme de wind uit de zeilen neemt. Een groot ge vaar schuilt daarom in de propaganda van sommige uitgesproken reactionaire kringen, die juist het tegenovergestelde bereiken. Men bedenke: slechts m armoede kan feet communisme leven en gedijen Verdelingsplan losgelaten De Amerikaanse delegatie by de Ver enigde Naties heeft officieel medege deeld, dat de Amerikaanse steun voor de voorstellen van de algemene ver gadering voor de verdeling van Pales tina is ingetrokken en dat een tijde lijk beheerschap voor geheel Pales tina is voorgesteld. De verklaring werd afgelegd in een vergadering van de „vier grote mo gendheden" waarbij ook sir Alexander Cadogan (Groot-Brittannië) tegenwoor dig was. Wanneer de Veüigheidsraad het Ame rikaanse voorstel aanvaardt, zal een speciale zitting van de algemene ver gadering beroepen moeten worden ter bespreking van de Palestijnse kwestie in haar geheel. China en Frankrijk hebben doen ver staan dat zij het Amerikaanse voorstel zullen steunen. Gromyko (Sovjet-Unie) verklaarde: ,.Het is in flagrante tegenspraak met de resolutie van de algemene vergadering; ik kan noch rechtstreeks noch indirect mijn goedkeuring er aan geven voordat ik nadere instructies heb ontvangen". De drie voornaamste punten van de verklaring, die Warren Austin in de Veiligheidsraad aflegde luiden: 1. Het door de algemene vergadering voorgestelde plan kan niet slagen als niet elk der integrerende delen er van uitgevoerd kan worden. Men schijnt het er in het algemeen oveiv eens te zijn, dat het plan thans niet met vreed zame middelen kan worden uitgevoerd. 2. Wij menen, dat terstond verdere stappen ondernomen moeten worden om niet alleen de vrede te handhaven maar ook verdere gelegenheid te ver schaffen om overeenstemming tussen de betrokken partijen te bereiken t.a.v. een toekomstige regering voor Palestina. Wij geloven, dat tot dit doel een tijde lijk beheer van Palestina door de be heersraad van de VU moet worden in gesteld. Hiertoe zou een spoedige bij zondere zitting van de algemene verga dering nodig zón. waarvoor de Veilig heidsraad een verzoek tot de secretaris generaal zou moeten richten. 3. Wij zijn van mening, dat de Vei ligheidsraad, in afwachting van de voorgestelde bijzondere zitting van de algemene vergadering de commissie voor Palestina moet instrueren haar po gingen om het delingsplan uit te voe ren te staken. Gromyko zeide niet te behoren tot hen, die uitvoering van het verdelings plan met vreedzame middelen mogelijk oordelen. Tsiang (China) zeide, dat het duide lijk was, dat er geen oplossing kon wor den gevonden, die voor beide partijen aanvaardbaar was en dat een voortdu ring van de toestand tot oorlog zou kun nen leiden. De V.N. hadden niet het recht een plan goed te keuren, dat tot oorlog zou kunnen leiden. De Franse gedelegeerde Parodi ver klaarde. dat het Amerikaanse voorstel overeenkwam met de algemene gedach- tengang van zijn regering. Het plan zou moeten worden bestudeerd vooral wat betrof de juridische aspecten. Hij zou verder instructies van zijn regering moeten afwachten. Secretaris-generaal Trygve Lie her innerde er aan, dat de kwestie van een beheer van Palestina aanvankelijk door de speciale commissie voor Palestina was besproken, doch dat deze mogelijk heid ten slotte werd opgegeven omdat men van mening was, dat zij voor beide partijen zou worden bestreden en de VU. derhalve grotere strijdmachten nodig zouden hebben om een regeling uit te voeren. Lie vroeg of het voorstel der V.S., indien het van kracht zou worden, ook door de grote mogendheden zou worden uitgevoerd. Austin ant woordde, dat de V.S. bereid waren leder besluit van de V.N. te steunen. Hoewel de verandering der Ameri kaanse politiek ten opzichte vari Pa lestina reeds enigszins te voorzien was, betekende zij een slag voor sommige gedelegeerden bij de V.N. Naar wordt vernomen was de veran dering reeds enige dagen in de pen en vormden de besprekingen in de com missie der „grote vier" (Amerika, Frankrijk, S.U. en China) slechts schijnbewegingen. Voléens een waarne mer toonde Gromyko zich geheel uit het veld geslagen. De reactie der Arabische gedelegeer den was niet direct. Faris el Choury verklaarde verheugd te zijn, dat Ameri ka ten slotte had ingezien, dat de VU. geen enkel land kan verdelen. Hij ver klaarde, dat de Arabieren echter even min genoegen zouden nemen met een beheerschap. In Joodse kringen verklaart men. dat de Joden geen beheerschap zullen aan vaarden en dat zij zullen blijven strij den voor een eigen nationale staat. Men schijnt er niet aan te twijfelen, dat een speciale zitting van de alge mene vergadering bijeengeroepen zal worden. Een lid van het Joods bureau ver klaarde, dat het er niet toe doet wat Amerika doet. De Palestijnse Joden hebben reeds een soort verdeling inge steld en zullen deze handhaven. In gewoonlijk welingelichte kringen te Londen verklaarde men, aan te^ nemen, dat de Britse regering, ondanks de ver andering van besluit van de Verenigde Staten ten aanzien van het verdelings plan, zal blijven bij haar besluit het mandaat over Palestina per 15 Mei te beëindigen en de evacuatie der Britse troepen uit het heilige land per 1 Augustus te voltooien. Algemeen is men van gevoelen, dat een plan tot instelling van een beheer schap, zelfs indien men aanneemt dat er een geschikte macht om het beheer te voeren gevonden zal worden, weinig meer kans op uitvoering heeft in de huid'ge omstandigheden als het verde lingsplan. Amerika echter bereid tot overeenstemming De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Marshall, heeft ver klaard, dat de toestand in Europa en ook daarbuiten nog nimmer in de ge schiedenis ,.zulk een bedreiging van on ze idealen en belangen" heeft gevormd. „Het is dringend noodzakelijk, dat Amerika spoedig een besluit neemt wat betreft de strijd tussen vrijheid en tyrannie in de wereld". Marshall waarschuwde Italië, dat een communistische overwinning bij de komende verkiezingen het van de economische hulp uit Amerika zou afsnijden. Hü gaf echter zijn bereidheid te ken nen met de Sovjet-Unie tot overeen stemming te komen, „waardoor eens en voor al de huidige gevaarlijke toe stand zou eindigen". Amerika kan de kwestie niet uit de weg gaan door een afwachtende hou ding aan te nemen of „zijn activiteit zodanig te versnipperen, dat zij in het geheel geen waarde zou hebben". De kwestie voor ons is, aldus Marshall, waar en hoe wij onze invloed moeten aanwenden, daaraan toevoegende: ,,het ongeluk wil, dat de critieke toestanden niet tot Europa alleen beperkt zijn. Zij bestaan ook in het midden-oosten, in Indonesië, in China, en laten wij ook Latijns-Amerika, Japan en Korea niet buiten beschouwing laten". Marshall vatte het standpunt van Amerika als volgt samen: PalmpasenVolgens oud gebruik gaan de kinderen op Palmpasen met hun Palmboompjes, die soms heel fraai zijn gemaakt, langs de huizen. „Onze politiek is er een van strikt vasthouden aan grondprincipes, maar tevens willen 'wij de deur wijd open laten voor elke verzoeningspoging. Wij streven er oprecht naar een gezonde basis tc vinden voor een overeenstem ming, die eens en vooral een einde maakt aan de huidige toestand. Zo lang echter nog geen werkelijke rege ling kan worden bereikt, moet het onze politiek zijn ons te verzetten te gen verdere inbreuken op de rechten en levens van vrije volken. Het middel dat tot onze directe be schikking staat om die politiek doel treffend te voeren is de spoedige uit voering van het herstelplan voor ICuro- pa. Dit is van fundamenteel belang voor al onze toekomstige beslissingen met betrekking tot een toestand, die de ern stigste is waarvoor wij ons ooit ge plaatst hebben gezien". Ten aanzien van de steunverlening aan Italië zeide Marshall woordelijk het volgende: ,.Het Europees herstel plan is opgesteld op basis van vrijwillige deelneming door de zestien landen. An derzijds echter is gebleken, dat alle Europese landen, die onder de invloed van de communisten staan, verhinderd zijn geworden aan het herstelplan deel te nemen, sommige duidelijk tegen hun wil in. Waar het geheel vrij staat al dan niet deel te nemen, heeft het volk van ieder land het recht van gedachten te ver anderen en zich terug te trekken, wan neer het een regering aan de macht wenst te brengen, waarin de overheer sende politieke macht zou zijn een par tij die meermalen in het openbaar en met nadruk van haar vijandelijkheid tegenover het herstelplan heeft doen blijken. Dit zou slechts opgevat kun nen worden als blijk van het verlangen van dat land zich van het herstelplan te distancieren. De regering van de Ver enigde Staten zou in dergelijk geval de conclusie moeten trekken, dat Italië zichzelf afzijdig had gesteld van de pro fijten van het Europees herstelplan. Marshall zeide voorts nog, er zeker van te zijn, dat de democratieën het op de lange duur zouden winnen. De moeilijkheid is echter, aldus Marshall, dat het vergaan van een zekere tijd zou leiden tot een dergelijk ernstig verlies aan positie en kracht, dat de democra tieën een lange en harde strijd zouden moeten voeren om het verlorene te herwinnen. DE STAKING IN BUCKINGHAMPALACE. De staking van het electriciteits- en verwarmingspersoneel in Buckingham- palace duurt nog steeds voort. De „Gre nadier guards", die het stoken van de verwarmingsketels hebben overgenomen, heeft men de bijnaming gegeven ,,Hot- streamguards". BINNENLAND. Op het Maasstation te Rotterdam zijn twee Franse handgranaten ontdekt, die by onderzoek door de politie scherp gesteld bleken te zijn. Uiteraard tast men 1 omtrent het doel van het neerleggen van deze granaten ln het duister. Door een lid van de v.m. bommenploeg is dit ge vaarlijke oorlogstuig gedemonteerd De sectie toerwagens van de vakgroep „Personenvervoer langs de weg" organi seert op Woensdag 7 en Donderdag 8 April in Krasnapolsky te Amsterdam een landelijk congres van toer wagenonder ne mers. Mr dr In 'tVeld had gisteren een bijeenkomst met 50 burgemeesters uit Noord- en Midden-Limburg .met wie hij besprekingen over de wederopbouw voer de. Daarvoor maakte hij een tocht langs de zwaar door de oorlog getroffen ge meenten in Noord-Limburg. Het bekende kasteel „Enghuizen" bij Hummelo, eigendom van Graaf van Rech- teren Limpurg. Is ln handen gevallen van de sloper. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft ln de vacature mr dr J. In 'tVeld benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer mr J. Ie Poole, thans lid der Tweede Kamer. In de raadsvergadering van Tilburg legde de heer A. Remmers, voorzitter van de raadsfractie der K.VP., een verklaring af volgens welke de K V.P. ln de toekomst geen medewerking meer zal verlenen aan de benoeming van lede van de C.P.N. in raadscommissies e.d. der gemeente Til burg. H. M. de Koningin heeft gistermid dag de leden van het Permanente Hof van Internationale Justitie, alsmede de griffieren de hoge ambtenareh van dit college, ln het Huls ten Bosch ontvangen. Een in Duitsland woonachtige Ne derlander bleek by contróle van zijn ba gage aan de grens tien ampullen morfine bij zich te hebben. De man verklaarde, dat hij de morfine „voor eigen gebruik" altijd bij zich droeg, maar morfine is een dusdanig gewild smokkelobjet, dat hij naar de gevangenis te Roermond werd overgebracht. By graafwerk aan de fundamenten van de vernielde kerk te Middelaar bij Mook ls men gestoten op oude fundamen ten van het vroegere kerkgebouw. Men heeft tufstenen muren en ook oude vloe ren blootgelegd, welke herinneringen op roepen aan bouwwerken uit de 12e eeuw. Tevens zijn scherven gevonden van vaat werk uit de Romeinse tijd en uit de mid deleeuwen. Dr Philip C. Visser, tot voor kort ge zant in Zuid-Afrika, die tot ambassadeur ln Moskou is benoemd, arriveerde gister middag per K.L.M. Constellation op Schiphol. BUITENLAND. De commissie voor buitenlandse be trekkingen van de Amerikaanse Senaat heeft een program van 275.000.000 dollar aanvullende hulp voor Griekenland en Turkye goedgekeurd. De Noorse regering heeft nieuwe maatregelen aangekondigd ter versterking van de Noorse defensieve paraatheid krachtens de onlangs verleende bevoegd heden by welke gelegenheid een buiten gewone toewyzing van 100 mlllioen kro nen door het Noorse parlement werd goed gekeurd. Voortaan zullen regelmatig filmvoor stellingen worden gegeven aan boord van Engelse vliegtuigen, die de verbinding tussen Groot-Brlttannlë en Zuld-Amerika onderhouden. Met het oog op de geringe plaatsruimte worden rolprenten van 16 m.M. gebezigd. Als operateurs zullen de stewards optreden. In het Parkhotel te Hletzlng. ln de Britse sector van Wenen, waarin Britse officieren zijn ondergebracht. heeft zich gisteravond een hevige ontploffing voorge daan met nog onbekende oorzaak Eén persoon zou gedood zijn en een elftal ge wond. In Frankrijk zal men meer films uit eigen land en minder Amerikaanse films vertonen, zo heeft de Nationale Vergade ring besloten. De V. S. hebben verscheidene mid den-Amerikaanse republieken ln kennis gesteld van hun bezorgdheid, dat er een oorlog tussen haar zal uitbreken ten ge volge van een revolutie in Costa Rlca en aangedrongen op een vreedzame regeling van geschillen. Een typhus-epidemie ln het district Namsos (Noorwegen) heeft een ernstige wending genomen. Dertien personen wer den gisteren naar het ziekenhuis over gebracht. President Truman heeft Marshall of ficieel aangewezen als leider van de Ame rikaanse delegatie bij de 'nter-Amerlkaan- se conferentie te Bogota Te Chicago wordt medegedeeld, dat er minstens 39 personen zyn omgekomen ten gevolge van tornado's ln de V.S. Meer dan 300 personen werden gewpnd. De schade beloopt millioenen dollars. Mevr. Joliot-Curlo ls thans op Ellls- Island vrygelaten op erewoord zonder borgstelling. NIWIN ZENDT 10.000 JUBILEUM- KINDER-PAKETTEN. Na de kinder-Kerst-paketten, die vorig jaar door „Nederland helpt Indië" en het Nd. Jeugd Rode Kruis werden ge zonden naar de Indische weeshuizen, hospitalen en kindertehuizen, heelt de Niwin besloten dit jaar, ter gelegenheid van het 50-jarig regeringsjubileum van H.M. de Koningin, wederom en in sa menwerking met het Ned, Jeugd Rode Kruis 10.000 z.g. kinder-jubileum-paket- ten met soortgelijke bestemming naar de OvTzeese Gebiedsdlen te verzenden. De inhoud zal bestaan uit: tandenbor stel, tandpasta, kleurboek, kleurkrijt, knikkers, een balletje, pepermunt, een jubileum zakdoekje en een stukje speel goed. MAANDELIJKS RAPPORTEN NAAR"* LAKE SUCCESS. Het gisteravond door de Commissie v. GD uitgegeven communiqué meldt, dat gisteren de eerste vergadering plaats vond van de sociaal-administratieve sub-commissie van beide partijen met de Commissie v. G.D. Tevens kwam het stee ring-comittee" by een. in welke bijeenkomst werd over eengekomen, dat regelmatig overzichte lijke rapporten naar Lake Success zul len worden gezonden, zo mogelijk maan- deiyks. 21 Maartde lente breekt aan. Het jonge leven is ontwaakt en gaat de wereld verkennen. Marshall-plan weer een stap verder AANGENOMEN DOOR COMMISSIE VAN HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN. De commissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft haar goedkeuring ge hecht aan het Europees herstelplan ad 5.300.000.000 dollar, dat Zondag j.l. reeds door de Senaat is aanvaard. Het wets ontwerp zal nu aan het Huls van Af gevaardigden worden voorgelegd. De commissie aanvaardde het wets ontwerp met veertien tegen acht stem men. De democraten verzetten zich te gen het ontwerp op grond van hun. be zwaar tegen het opnemen van de maat regelen voor hulpverlening aan Grie kenland, Turky© en China in een en dezelfde wet. De commissie heeft enige wijzigingen aangebracht in de tekst, zoals deze door de Senaat is aanvaard. Een van die wijzigingen heeft tot doel te verzekeren, dat de zestien landen geen Amerikaan se materialen verwerken tot producten, welke aan de Sovjet-Unie zouden wor den verkcoht bf aan de onder haar In vloed staande landen wanneer de Ver enigde Staten de verkoop van dergelij ke producten zouden weigeren. Het bedrag, dat gemoeid is met het gecombineerde wetsontwerp, waarin dus zowel de hulp aan Griekenland. Tur kye en China als aan Europa is ver vat, beloopt in totaal 6.205.000.000 dol lar. Dit gecombineerde wetsontwerp werd met algemene stemmen door de commissie aanvaard. Historisch besluit voor Suriname ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zyn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Korp. H. J. F. Ruts, Tilburg; sold. L. Vollmuller, Utrecht. Kon, Ned. Ind. Leger: Bal. sold. 2e kl Infle. Ketoet Wadre, Ned.- Indië. Nog enige reacties op Truman's rede De rede van Truman wekt uiteraard nog steeds reacties op. Hieronder twee wel volslagen met elkaar strydende me ningen! ZILLIACUS. Het Labour-parlementslld Zilliacus heeft op een vergadering verklaard, dat „het tijd wordt openlijk te zeggen, dat de agressieve, expansionistische en im perialistische mogendheid, die de vrede bedreigd, Amerika is". „De Labour-regering in Engeland ls gekozen", aldus Zilliacus. „om vrede met de Sovjet-Unie te maken en niet om ons in een derde wereldoorlog te storten als het vliegtuigmoederschip van het Amerikaanse kapitalisme". (Het lykt sprekend op het geluid van Moskou SCHUMACHER. Dr Kurt Schumacher, voorzitter van de Duitse sociaal-democratische party, heeft aan de vooravond van zyn ver trek naar de Londense conferentie van socialistische partyen te Hannover de congresrede van president Truman een bydrage tot de vrede genoemd. „Het is een waarschuwing aan het communisme over de gehele wereld, dat elke verdere poging, zich met geweld in de aangele genheden van een land te mengen, de uiterste tegenstand zal ontmoeten. De uitslag van de politieke oorlog, die op het ogenblik in Europa gevoerd wordt, zal bepaald worden door de stryd tus sen de sociaal-democratie en het com munisme. De socialistische partyen van Europa zullen de sterkste phalanx vor men tegen het communisme", aldus Schumacher. „PROTOMINISTERS" ALS LEDEN ENER COMMISSIE VAN BIJSTAND. De Staten van Suriname hebben gistermiddag met alg. st. een wet aan genomen, die voorziet in de oprichting van een Commissie van Bijstand, wel ke zal dienen als voorloopster van hct>« College van Gecommitteerden. De ge committeerden, wier college volgens de door de Nederlandse Staten Gene raal aangenomen grondwetsherziening zal worden gevormd, zullen een positie innemen, waarvoor de Nederlandse regering de naam „protoministers" bezigt. Dit besluit van de Staten, de eerste stap in Suriname om de reorganisatie van het Nederlandse Rijk door te voe ren, werd te Paramaribo beschouwd als te zyn van historische betekenis. Gou verneur Brons weid er om geprezen, dat hy het wetsontwerp aan de Staten heeft voorgelegd onmiddellyk nadat op de Rondetafelconferentie te Den Haag de wens daartoe geuit was. De volgende stap is de benoeming van de leden van de Commissie van Bystand. Smuts wil openhartige besprekingen Generaal Smuts, de Zuid-Afrikaanse eerste minister, heeft in een toespraak tot de Senaat gezegd, dat de grote mo gendheden als man tot man met elkaar* moeten spreken. „Niemand, weet, welk standpunt de Sovjet-Unie inneemt. Rusland beweert, dat het evenmin iets afweet van het standpunt der Westerse landen. Het beweert, dat het zich misschien zal moeten verdedigen tegen de Westerse landen, terwyi de laatsten beweren, dat zy zich tegen het communisms moeten verdedigen. De wereldstaatsliedom moe ten dit wanbegrip ophelderen, zodat wtf weten waar wy staan. Indien aan Rus- lan4 verzekeringen gedaan moeten wor den, laten wy die dan geven en indien men van Rusland verzekeringen wil hebben, laat het die dan ook geven." NATIONALISATIE IN TSJECHO-SLOWAKIJE. De regering van Tsjecho-Slowakije heeft een wetsontwerp aangenomen, dat voorziet in de nationalisatie van de in dustriële ondernemingen, die meer dan 50 arbeiders ln dienst hebben of met minder dan 50 arbeiders toch van na tionaal belang zyn. Verder v erd een aantal wetsvoorstel len aangenomen tot nationalisatie van bepaalde ondernemingen, die met de voeding verband houden (in het bij zonder brouweryen en mouterijen, al cohol- en likeurfabrleken, fabrieken van kunstmatige vetten en meelfabrieken), van de im- en exporthandel, de gros- sierderyen, de bouwondernemingen van meer dan 50 personen en het interna tionale vervoer. ZUIDWESTELIJKE WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Matige, later vrij krachtige wind uit Zuidwestelijke richtingen. In de nacht en ochtend nog enkele verspreide op klaringen en hier en daar tijdelijk ne vel of mist, later op de dag, voorna- melyk in het Noord-Westeiyk gedeelte van het land. enige regen. Ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. 21 MAART Zon op: 6.41 uur; onder: 18.54 uur. Maan op: 13.38 uur; onder: 5.40 uur, (E.KJ. Hoogwater te Katwyk te 0 uur en 12.45 uur. (22 Maart te 1.25 en 13 52 uur).

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1