Rondetafelconferentie had gunstig verloop in de krijgskas der communisten? De uitvoering van het Vijf mogendheden-verdrag De 99schat van Donyo" WEERBERICHT Met een enkel woord 87ste Jaargang VRIJDAG 19 MAART 1948 No.' 26341] LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Spoed zal worden betracht Reuter's diplomatieke correspondent ziet aanwijzingen, dat Engeland, Frank rijk en de Benelux grote spoed zullen betrachten met de uitvoering van het Vijfmogendhedenverdrag. Economische samenwerking en gemeenschappelijke veiligheidsmaatregelen worden als de meest urgente punten voor gedetail leerde uitwerking beschouwd. Men neemt aan. .dat de officiële Bel gische beslissing om het pact zo snel mogelijk door het parlement te doen goedkeuren, gevolgd wordt door soort gelijke stappen van de andere verdrags partners. Berichten in Parijse bladen over een beslissing aangaande de instelling van een verenigde militaire staf voor de Westelijke Unie onder leiding van veld maarschalk Montgomery, hoofd van de generale staf van het Brits imperium, zijn door een woordvoerder van de Britse delegatie overdreven genoemd. Zeker is, dat Montgomery's bezoek aan Brussel ter inspectie van de Belgi sche militaire installaties (op uitnodi ging van de Belgische regering) tevens zal dienen ter, bespreking van gezamen lijke verdedigingsmaatregelen binnen het kader van het getekende verdrag, Wat dit betreft, neemt de belangstel ling toe voor de kwestie, wat precies „de Amerikaanse ondersteuning van de ver dedigingsclausule van het vijfmogend hedenverdrag, toegezegd door president Truman" zal betekenen. Het ontwerp-voorstel tot het stichten van een volledige Europese Unie, dat voorgelegd zou moeten worden aan het Britse parlement, is thans ondertekend door honderdvyftig leden van het Britse parlement, behorende tot alle partijen met uitzondering van de communisten. Het Vijflandenverdrag van Brussel zal niet eerder in het Britse Lagerhuis be sproken worden, dan tijdens het debat over de buitenlandse aangelegenheden, dat, aldus heeft Herbert Morrison, de „leader" van het Lagerhuis, verklaard, in de nabije toekomst zal plaats vinden. Op de jaarlijkse vergadering van de centrale raad van de conservatieven werd eenstemmig een motie aangeno men. die het verdrag van Brussel toe juicht „als een manifestatie van de dwingende noodzaak voor de Westerse beschaving om zichzelf te organiseren tegen communistische agressie". In de motie wordt er op. aangedrongen het Brusselse pact te verruimen met de bij val en de steun van het Britse gemene best. Indien het Brusselse verdrag uitgroeit tot- een verbond met andere staten, zal Canada bereid zijn zich hieraanete ver binden, zo verklaart men in officiële Canadese regeringskringen. En verder: er moet een „bijzondere betekenis" ge hecht worden aan de verklaring in het Canadese Lagerhuis van de Canadese premier, Mackenzie King, waarin hij zegt, dat Canada zijn volle aandeel zal hebben bij ieder streven naar collectieve veiligheid door het sluiten van regionale verdragen in het kader van het Hand vest der V. N. De term „regionaal" wordt als zeer rekbaar beschouwd. „Dit verdrag moest niet tot Europa beperkt blijven, doch alle vrije democratische landen omvatten. Canada zou aan een dergelijke, beweging willen deelnemen, aldus voornoemde Canadese kringen. HET EERSTE KIEVITSEI. Gistermiddag is te Heelweg on der Varsseveld een kievitsei ge vonden door G. J. ter Maat. Dit eerste ei zal aan HM. de Konin gin worden aangeboden: Communisten uit Frankrijk gezet Honderden personen uit landen ten Oosten van het „ijzeren gordijn" worden door de Franse politiek ondervraagd in het kader van een grootscheeps onder zoek naar de activiteit van buitenlan ders in Frankrijk. Woensdagavond werd prof. Odinetz thuis gearresteerd met naar schatting elf andere Sovjet-bur gers, die in vergadering bijeen toaren. In een desbetreffend communiqué van het departement van binnenlandse za ken wordt verklaard, dat de Franse re gering ontdekt heeft, dat de vereniging van Sovjetrussische burgers, die bij de creet van 15 December j.l. ontbonden werd, in het geheim opnieuw was opge richt en dat het nieuwe bestuur regel matig op verschillende plaatsen verga derde. Op grond van deze* wetsovertre ding, aldus het communiqué, zijn de leden van het bestuur, die op de laatste vergadering aanwezig waren, voor on dervraging naar het politiebureau over gebracht. De in beslag genomen papie ren en de verklaringen van de personen in kwestie leverden bewijs van de over treding en de Franse regering heeft be sloten over te gaan tot onmiddellijke uitwijzing van de betroffen personen. Jules Moch, de minister van binnen landse zaken, heeft het besluit tot uit wijzing genomen nadat Bidault, de mi nister van buitenlandse zaken, op de hoogte was gesteld. Niet officieel werd vernomen, dat het uitwijzingsbevel be trekking heeft op elf personen en on middellijk uitgevoerd moest worden. Tijdens een bijeenkomst te Terni heeft Nenni. leider van de socialistische meer derheidspartij inItalië, verklaard, dat het voorbehoud t. a. v. het politieke ka rakter van het plan-Marshall door de rede van president Truman bevestigd was. De socialisten zouden evenwel een positief critisch standpunt blijven inne men t.a.v. van het program voor de economische wederopbouw van Europa. Wat de toetreding van Italië tot het West-Europese verdrag betrof, zeide Benni, dat de Italiaanse socialisten zich hier vierkant tegen verzetten, daar een dergelijke stap Italië tot een kolonie van het Westerse kapitalisme en een slag veld in geval van oorlog zou maken. Ten slotte keerde Nenni zich tegen „de verwarring die men wilde stichten door te proberen verband te leggen tussen de individuele actie van de Sovjet-unie en de volksbeweging in Europa". EEN RECORD! Via het regeringskamp aan de rand van de Peel komen vele Ne derlandse kinderen uit Duitsland naar ons land om aan te sterken. Via hetzelfde kamp gaan de kin deren naar Duitsland terug. Bij de laatste grosp. die terugging werd een record geconstateerd. Een 13-jarige jongen uit Duisburg had het namelijk gepresteerd in drie maanden, welke hy in ons land vertoefde, niet minder dan37 pond aan te komen! NIEUW VOORSTEL BETREFFENDE HET VETORECHT. Te Wellington is medegedeeld, dat Nieuw Zeeland heeft voorgesteld de moeilijkheid van het veto in de Veilig heidsraad op te lossen door te bepalen, dat een besluit van de raad slechts de instemming behoeft van vier in plaats van alle vijf permanente leden. Het voorstel zal bestudeerd worden door een subcommissie. Instemming betuigd met de resoluties De eerste spreker ln de openbare ver gadering der Rondetafelconferentie was gisteren prof. Romme, die zeide, dat deze conferentie heeft aangetoond, hoe vruchtbaar wederzijds overleg en persoonlijk contact zijn. Mr Stikker kon zich met de ontwor pen structuur wel verenigen. Hij ging met alle resoluties accoord. Prof. Logemann protesteerde krachtig tegen de onberaden stap, die de 3 wegge lopen afgevaardigden der Dem. Partij op Curasao in Amerika hebben gedaan. De heer Gerharto (Curasao) waar schuwde voor de Venezolaanse en com munistische invloed op Curasao. Hij diende een resolutie in, waarin o.m. wordt aangedrongen op een democrati sche uitbreiding van de volksvertegen woordiging der Ned Antillen. De heer Curiel (Curasao) achtte de wensen van Curasao naar financiële en economische autonomie in de nieuwe op zet bevredigend Een gedwongen koppe ling van de economische belangen van de West aan die van Nederland zou spr. nimmer kunnen aanvaarden. Nadat nog enige sprekers het woord hadden gevoerd, werd overgegaan tot behandeling van verschillende afzonder lijke resoluties, die z.h.st: werden aange nomen Vervolgens kwam ter sprake een re solutie, ontworpen door prof. Loge mann, dr Da Costa Gomcz en mr dr Buiskool, waarin de wenselijkheid wordt uitgesproken, dat de regering gedurende de periode van overgang naar de nieuwe staatsorde van het Verenigd Koninkrijk der Nederlanden ten aanzien van zaken van gemeen schappelijk belang, samenwerkt met de overheid van Suriname en de Ne derlandse Antillen. De resolutie nodigt de regering uit een gemachtigde van elk dezer beide landen in het overleg over zaken, die mede voor deze landen van belang zijn, te betrekken. Op verzoek van prof. Romme werd de resolutie omgezet in een motie. De conferentie kon zich met deze motie verenigen. Aan het slot van de beraadslagingen werd door de heren Da Costa Gomez, Buiskool en Romme tevredenheid geuit over de bereikte resultaten en de hoop uitgesproken, dat de arbeid, die door de conferentie was verricht, tot zegen zou strekken van de volken in het nieuwe Koninkrijk. Sinds het begin van de week vertoeven onze oudste twee prinsesjes in Zermatt (Zwitserland), waar zij genieten van het prachtige winterweer. De skilessen zijn direct begonnen en vermoeid van de oefeningen rust Prinses Beatrix tegen de vensterbank van een chalet uit, terwijl Irene toe kijkt. Twee S.E.D.-leiders voor Amerikaans gerecht De Amerikaanse commandant van Berlijn, kolonel Howley, heeft medege deeld, dat hij twee leiders van de socia listische eenheidspartij voor een Ame rikaans militair gerecht zal brengen, omdat hy hen verantwoordelijk Stelt voor de verspreiding van beledigende en anti-Arherikaanse propaganda. Daarmede wordt de actie, die het Amerikaanse bestuur sedert geruime tijd in het Westen tegen de communistische activiteit heeft gevoerd, in haar volle scherpte op het Berlijnse toneel overge bracht. Het vermoeden ligt voor de hand, dat een voortzetting der huidige lijn der S.ED.-propaganda die zich volgens kolonel Howley „in niets onder scheidt van 'de beledigingen, die de Nazi's gedurende de oorlog hebben- ge uit" spoedig zal leiden tot een totaal verbod van de SE.D. in de Westelijke sectoren van Berlijn. De thans ingeleide gerechtelijke ver volging is geschied op grond van een pamflet „gangsters aan het werk", dat volgens Howley nauwkeurig van het zelfde type en van overeenkomstige' in houd is als Nazi-pamfletten, die eens boven Amerikaanse troepen werden uitgegooid. De verspreiding hiervan wordt in strijd genoemd met de richt lijnen van de bestuursraad, die aan Duitsers beledigingen van een bezetten de mogendheid verbieden. In de gisteren gehouden zitting van de plaatsvervangende militaire gouver neurs heeft de Amerikaanse generaal Hays de Sovjet-vertegenwoordiger ver zocht eveneens strafmaatregelen te treffen tegen de Russische autoriteiten, die hun goedkeuring aan de versprei ding van het pamflet gegeven hebben. De communistische agitatie tegen de Westelijke mogendheden dient er vol gens Howley slechts toe, „een politiek /ïevelgordijn te leggen om de terreur, die in de Sovjet-sector van Berlijn wordt uitgeoefend". Volgens de Ameri kaanse commandant zijn daar in de laatste maanden weer 1600 personen spoorloos verdwenen. Scandinavië en het communisme DRIE PREMIERS TE STOCKHOLM. Op een grote sociaal-democratische vergadering te Stockholm hebben de premiers van Denemarken, Hedtoft, van Noorwegen, Gerhardsen. en van Zwe den, Erlander, toespraken gehouden. Erlander zeide om., dat stabiliteit en kracht van Scandinavië een winst voor de vrede betekenen, dat de samenwer king tussen de Scandinavische landen tegen niemand gericht is en dat geen land zich bedreigd behoeft te gevoelen. Erlander deed een scherpe aanval op de communisten, die „ontmaskerd zijn door de jongste gebeurtenissen in Tsje- cho-Slowakije. waar de democratie on der de voet gelopen is" en verwees naar Zwedens strijd tegen het communisme. De premier verklaarde voorts, dat iedere aanval door een vreemde mogendheid door verdediging met alle middelen be- TglR'ifEttNNlifcrxu \\N ;»E ISÉRSN'SNÏST; IÜ»; tfcitec«£ «swirarci' t/SXTKK ILl IELMINA KONINGIN dei Helena Paulina Nf.i>erl\NI»e> Maria, Een reproductie van de door mevr. ReitsmaValen<;a op verzoek van het Leidse Universiteitsfonds vervaardigde kopergravure van HM de Koningin, welke wordt uitgegeven ter herdenking van de heropening der Leidse Universi teit in September 1945 Zoals reeds eerder gemeld stelt deze gravure H.M. voor, oprijzend uit een typisch Holland's landschap met als achtergrond het ge zicht op Leiden van Allemansgeest uit gezien. antwoord zou worden. Zweden laat ech ter de hoop niet varen, aldus de pre mier, dat de toestand zich zal ontwik kelen naar eendracht tussen alle volken van de wereld. Gerhardsen waarschuwde tegen on derschatting van de kracht van het communisme in de Scandinavische lan den. Hoewel de communisten niet sterk genoeg voor een coup of een revolutie zijn, aldus Gerhardsen, is te verwach ten, dat zij-tel htm kracht zullen gebrui- .ken om de economie van het land te ondermijnen als onderdeel van de alge mene strijd tegen het plan-Marshall. De premier voorzag een algemene actie ten einde onrust onder de arbeiders te verwekken. De beste bijdrage van Scan dinavië voor de vrede zou liggen op het gebied van het herstel van Europa. Uit Tsjecho-Slowak'ije Zes Tsjecho-Slowaakse parlementsle den zijn van hun parlementaire immu niteit vervallen verklaard op grond van „samenzwering en verraad". Lausman, voorzitter van de Tsjecho- Slowaakse sociaal-democratische partij en vice-minister-president, is afgetreden als voorzitter van de partij. Lausman werd destijds tot voorzitter van de partij gekozen op het congres van Brno in de plaats van Fierlinger, tegen wie de meerderheid op het con gres bezwaar had om zijn politiek van gezamenlijke actie met de communisti sche partij. Voor een bedrag yan 50 milliard lire spoorloos verdwenen Onze Romeinse correspondent meldt: Groot opzien baarde dezer dagen in Italië een interview met generaal Zin- gales, versohenen in „Risortgimento Li berale". Generaal Zingales was voorzit ter van het militair gerechtshof, dat Indertijd een onderzoek heeft ingesteld naar de wijze, waarop de „Schat van JDongo" verdwenen is. Deze sohat, be staande uit goudstaven, gemunt geld en buitenlandse deviezen., tot een be drag van 50 milliard lire, was de buit waarmee Mussolini en zijn laatste aan hangers naar Zwitserland trachtten te ontkomen. Toen de dictator door de partisanen werd gegrepen, werd dit enorme bedrag tijdelijk ondergebracht in het raadhuis van de gemeente Don- go, niet ver van Como. Twee commu nistische partisanen, mej. Gianna Tuis- se, genaamd „Gianna" en de boekhou der Luigi Oanale, gezegd „Neri", maak ten een inventaris in viervoud op van de gehele goudschat. Kort daarop is alles verdwenen, de lijsten zijn onvind baar, „Gianna" en „Neri" werden op 18 Mei 1945 vermoord, en de journalist De Agazio, die onthullingen over de sohat van Dongo had aangekondigd, werd eveneens gedood. De lezing der communistische partij Italië is, dat dit geld heeft gediend om de oorlog der partisanen tegen de Duit sers te betalen evenals de daaropvol gende demobilisatie der partisanen. Reeds in .1945 werd echter een aan klacht ingediend volgens welke deze gelden (door Mussolini en de Duitsers geroofde staatsgelden) zouden zijn over gebracht naar Milaan om daar te die nen als revolutionaire krijgskas der communistische partij. De zaak kwam voor het Militair Gerechtshof, waarbij generaal Zingales als rechter van in structie optrad, doch na enige tijd werd vervangen door een minder energiek collega. Dit geschiedde in de tijd, toen de Communist Gasparotto minister van defensie was. Later werd vastgesteld, dat het militair gerechtshof niet com petent is om misdrijven, door partisa nen gepleegd, te berechten, en de zaak werd overgedragen aan de burgerlijke rechtspraak. IN DE DOOFPOT. Generaal Zingales beweert nu, dat sedert acht maanden de instructie niet verder is gekomen en dat er aanleiding is te geloven, dat men de zaak wil la ten doodbloeden. Voorts zegt hjj te be schikken over belangrijke gegevens en wenst hij gehoord te worden. Hij kan geen aanklacht indienen tegen de hoofdschuldigen, zekere „Fabio" en ze- kere „Guglielmo", daar beide de parle- mentaire immuniteit genieten. In de rechtse bladen neemt men aan, dat „Fabio" niemand minder is dan Luigi Longo, hoofd der communistische par tisanen-party. Zingales heeft voorts meegedeeld, dat „Fabio" aan de beide personen, .die de inventaris hadden op gemaakt, verzocht de sohat van Dongo per vrachtauto te doen vervoeren aan de wettelijke overheden. Onderweg zou het transport dan worden overvallen door „rovers", de beide ohauffeurs, die leden der communistische partij moes ten zjjn, zouden worden vermoord, ten einde de verdenking af te leiden van de communistisohe partij. „Gianna" en „NeTi" zouden die misdadige opzet vol afschuw hebben verworpen en werden om die reden ter dood gebracht, ten einde te voorkomen, dat zij zouden pieten. De inventaris en de schat is daarop verdwenen en de laatste kan geen dienst hebben gedaan voor de oorlog tegen de Duitsers, die reeds be ëindigd was, nooh voor demobilisatie der partisanen, daar deze reeds naar hun woonplaatsen waren teruggekeerd. Van communistische zijde gaat men op het opzienbarend interview nauwe lijks in. Slechts één blad bevatte de mededeling, dat „Neri" en „Gianna" in 1943 wegens verraad ter dood veroor deeld waren door een volksgericht. Dit vonnis werd later herroepen, maar „misschien waren niet alle afdelingen van die herroeping in kennis gesteld." IETS ZACHTER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met op vele plaat sen weer enige regen en een krachtige Zuid-Westelijke wind. Iets zachter, vooral in de nacht. 20 MAART. Zon op: 6.44 uur; onderi 18.53 uur. Maan op: 12.11 uur; onder: 5.01 uur CE.K.) Hoogwater te Katwijk te 11.00 en 83.59 uur. BINNENLAND De 39-J. koopman G] A. van Loon uit Huybergen, de z.g. „grote Van Loon", ook wel genoemd de „smokkelkoning", is te Rotterdam gearresteerd. Gistermiddag ls de 14-jarige H. Bijl ln de Transvaalstraat te Rotterdam uit de 4de etage van de ouderlijke woning gevallen. Het knaapje was op slag dood. In de Harlinger haven zal morgen een zending van 350 ton Friese boter naar Engeland verscheept worden, waarmee de eerste stap weer gezet wordt op de boter- export naar dat land In Woudenberg en omgeving doen zich bij het rundvee vergiftigingsver schijnselen voor, waaraan reeds vele koelen zijn bezweken. De oorzaak moet waarschijnlijk gezocht worden ln een verontreiniging van het voedermeel, dat de getroffen veehouders allen van dezelf de handelsvereniging hebben betrokken. Een goede bekende van tal van voor aanstaande figuren uit het Nazi-Duits- land en Nederland, freule J. A. Op ten Noort. stond voor het Tribunaal te Dor drecht terecht. Haar was o.a. ten laste ge legd, dat zij propaganda had gemaakt voor het natlonaal-soclallsme door het houden van redevoeringen en het geven van on derwijs. Het Tribunaal adviseerde haar voor de tijd van 24 Jaar te Interneren. De rijkspolitie heeft te Plngjum aan gehouden de In October 1945 uit Vught ontsnapte SS-er G. v. d. Brink; hij ls overgebracht ntiar het strafkamp voor vluchtelingen te Laren. HIJ woonde in Hamburg, waar hij een Duitse vrouw en een kind had. Hij was deze week bij Slt- tard illegaal de Nederlandse grens gepas seerd om zijn ouders en enige familie leden te bezoeken. Gisteravond werd de Phllips-experi- mentele televisie-zender te Eindhoven ln bedrijf gesteld met een demonstratie voor enige leden van het hoofdbestuur der P.T.T. Daarbij werd gebruik gemaakt van een door Philips ontwikkeld systeem met 567 beeldlijnen. In aanwezigheid van lult.-admiraal Helfrlch, heeft commandant Robins, chef- staf van de Belgische Zeemacht, gister middag ten huize van majoor J. Cassart, adjunct-militair-attaché te Den Haag. een aantal onderscheidingen uitgereikt aan een 30-tal leden van de Ned. Marine, als blijk van erkentelijkheid voor de dien sten door hem bewezen bij de bevrijding van het Belgische grondgebied. De eerste twee dagen van de komende voorjaarsbeurs te Utrech, 6 en 7 April, zijn weer aangewezen als exportdagen. Naar aanleiding van het feit, dat de regering op 31 Augustus van dit jaar haar j I subsidie aan het Prinses Beatrix Lyceum te Glion sur Montreux zal stoppen, heeft 1 een klein aantal vooraanstaande Neder - landers binnen een week tijd 1.100.00C I bijeengebracht voor deze Nederlandse ln- 1 stelling ln Zwitserland. Met het voortbe- j 1 staan van het Prinses Beatrix Lyceum ls ook verzekerd, dat de arme asthma- patiëntjes zullen kunnen profiteren van de Instelling. BUITENLAND Het.tekort aan steenkool als gevolg van de staking van mijnwerkers in de vetkoolmljnen neeft de Amerikaanse re gering gedwongen het verkeer van passa- glerstrelnen met 25 procent met ingang van Maandag te beperken. Dr Werner Hennemann, vice-voorzit- zltter van de Landdag van Saksen-Anhalt (Sovjet-zone) ls naar d^ Brits-Amerikaan se zone gevlucht. Hi) is christen-demo craat. Hij verliet de Sovjet-zone, nadat hij vernomen had, dat men hem wilde arresteren. David Lillenthal, voorzitter van de commissie voor atoomenergie der V. S., heeft medegedeeld, dat er een „atoom oven" ls gemaakt. Deze oven zal energie leveren door middel van een „atoom- stookmlddel". Het principe, waarop de oven ls gebouwd, ls dat der atomlsche kettingreactie. Douglas Hyde, chef-redacteur van de „Dallj Worker", het blad van de Britse communistische party, heeft zijn ontslag ingediend en verklaard, dat hy met stijgende bezorgdheid de buitenlandse politiek van de Sovjet-unie had gevolgd en ontsteld was over het gebeurde in Tsjecho-Slowakije. Hyde, die 20 Jaar com munist is geweest, wil katholiek 'worden. Ten einde een Amerikaanse Dakota, die ln de lucht een motorstoornis kreeg, lichter te maken, zijn negen personen, on der wie drie vrouwen, met de parachute boven Noord-BerUJn omlaag gesprongen. Het betreft zes passagiers en drie leden van de bemanning De eerste en tweede piloot bleven aan boord en zetten het toestel veilig neer op het vliegveld Gatow ln de Britse sector. Alle parachutisten, be halve een lid van de bemanning zyn ge meld als ..goed terechtgekomen". Omtrent de vermiste ls nog niets bekend. Tussen België en Engeland is een handelsverdrag gesloten. Hlerby worden de betalingen geregeld tussen de sterllngzone en de Belgische franczone. terwijl voorts ln de overeen komst bepaalde betalingen worden gere geld, welke tegenover derde landen moe ten worden verricht of hier van moeten worden ontvangen. De overeenkomst bepaalt, dat de ster llngzone een totaalbedrag zal ontvangen van 124 millloen pond sterling, terwfjl door de sterllngzone aan de Belgische franczone een bedrag van 111,2 mfllioen pond sterling zal moeten worden betaald, zodat het gunstig saldo voor de sterling- gone 12,8 pond millloen bedraagt. Tussen Zwitserland en de Sovjet unie ls een handelsovereenkomst tot stand gekomen, die op 1 April 1948 ln werking zal treden, evenals een overeenkomst tot het vestigen van een handelsvertegen woordiging der Sovjet-unie te Bern. Op de lijst van producten, die door de Sovjet unie het eerste Jaar aan Zwitserland ge leverd zullen worden, komen voor graan, hout, vloeibare brandstoffen, grondstof fen voor de chemische Industrie en ver schillende andere producten. Een bommenwerper H 29, komende van Spokane (staat Washington) ls bij dichte mist tijdens de landing te Tampa ln Florida over de kop geslagen en ln brand gevlogen. Er zyn 10 doden en 4 ge wonden. Twee kassiers van de Belgische Kre dietbank, die met 3 millloen fancs op weg waren naar de Nationale Bank. zyn door gewapende bandieten overvallen en beroofd. De gangsters wisten per auto te ontkomen. De Zela te Frankfurt heeft een con tract gesloten voor de levering van Jaar lijks minstene 1000 volkswagens aan Bel- Tussen Bulgarije en de Sovlet-unle ls te Moskou eeD verdrag van wederzijdse bijstand, vriendschap en samenwerking gesloten. Stalinwas aanwezig by de plechtigheid van de ondertekening. Volgens de professor ln de geologie aan de universiteit van Debrecken (Hon garije) ls uranium en thorium ln de heu vels van West-Hongarije ontdekt. HIJ be twijfelde echter of de bewerking van de ertslagen veel voordeel zou opleveren, daar er betrekkeiyk weinig van de mi neralen ln de rotsen aanwezig ls. Harold Stassen. republikeins candl- daat vooi het presidentschap van dè Ver Staten, heeft te Cleveland verklaard, dat de communistische party ln Amerika bul ten de wet gesteld diende te worden. De commissie van buitenlandse za ken van het Amerikaanse Huls van Af gevaardigden heeft geweigerd de ln het wetsontwerp voor het plan-Marshall door de Senaat ingelaste clausule, die voorziet ln de oprichting van een z.g. „waakhond commissie", belast met het toezicht op de vorderingen van de Europese landen, te handhaven. President Paasiklvl heeft de Finse f edelegeerden voor hun vertrek naar Mos- ou als laatste Instructie meegegeven aan te dringen op minder verstrekkende voor waarden dan de ln het Sovjet-Russisch- Hongaars verdrag vastgelegde, welk ver drag door Stalin ln zyn brief, waarin hij de onderhandelingen voorstelde, wera aangehaald als model voor een verdrag met Finland. Abdoel Rahman Azzam pasja, de secretaris-generaal van de Arabische Liga, heeft medegedeeld, dat de ledenstaten het gewenst achtten, dat het hoge comité aan de Veiligheidsraad de omtrent Palestina gevraagde Inlichtingen zou verstrekken. Dit zou het einde bPtekenen van de boycott door het Arabische hoge comité van de Verenigde Nn"^. welke begonnen werd na het voorstel van de alg<uncne vergadering tot verdeling van het Hei lige Land Mevropw Jollot Curie vrouw van professor Jollot Curie, vooraanstaand Frans atoomdeskundige en lid van de Franse communistische party, ls door de Amerikaanse Immigratie-autoriteiten op Ellls-Islaad gedetineerd. Het ls niet be kend of wvr-'i»' Te"-oiHe lid ls van de communistische party. (Communisten mogen 1e v S niet binnenkomen). De Poolse ambassade te Londen heeft medegedeeld, dat de Britse ambas sade te Warschau geweigerd heeft visa t« verstrekken aan de Powse delegatie. <Jle voor de internationale «ocialistlschc con- femiMu naar Londen had ruilen gaan.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1