Wij moeten de prijs van de vrede betalen President Truman: Militaire dienstplicht in de V. St. noodzakelijk Steun aan alle bedreigde Europese landen rPAASREIZEN- CEBUTO REISBUREAUX RECHTZAKEN Saiiapirin bant pijnen uit! PANDA EN DE VAN NELLE De nieuwe bonnen Radio-programma 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 18 Maart 1948 Tweede Blad No 26340 In zjjn toespraak tot de beide Huizen van het Congres noemde president Truman de tijdelijke wederinvoering van de dienstplicht in de Verenigde Staten en de spoedige voltooiing van de werkzaamheden met betrekking tot het hulp program voor Europa „de meest spoedeisende slappen om de vrede te beveiligen en oorlog te voorkomen". Totdat de vrije naties van Europa hun kracht herkregen hebben zo ver volgde Truman en zolang het communisme het bestaan van de democratie zelve bedreigt, moeten de Verenigde Staten sterk genoeg blijven om die Europese lan den te steunen, die bedreigd worden door communistische overheersing en door het regiem van de politiestaat. Onder luid applaus van het Congres steunde de president het fciist in Brussel getekende VUf-mogendheden-vcrdrag. „Ik vertrouw er op, dat de Verenigde Staten met de daartoe dienstige middelen aan de vrije landen die steun zullen geven, die door de toestand noodzakelijk is geworden. Ik ben er zeker van, dat de vast beslotenheid van de vrjje landen van Europa, om zichzelf te beschermen, geëven aard zal worden door een gelijke vastbeslotenheid onzerzijds hun daarbij te helpen". Ik geloof, zo besloot de president, dat wü thans een punt hebben bereikt, waarop de positie van de Verenigde Staten onmiskenbaar duidelijk moet worden gemaakt. Laatste beroep op Sovjet-Unie Truman kenschetste de situatie in Europa als kritiek en h|j achtte de voorgestelde maatregelen het best geschikt om steun te verlenen aan de vrije, democratische landen van Europa en om de hechte grondslag van de Amerikaanse nationale kracht te versterken. Hij voegde er aan toe, dat de verantwoordelijkheid voor „de kritieke toestand" hoofdzakelijk lag bij één natie, die „niet alleen gewei gerd heeft om samen te werken bij hët sluiten van een rechtvaardige en fatsoenlijke vrede maar die, nog er ger, metterdaad getracht heeft die vrede te verhinderen". Eén land zo vervolgde Truman heeft het werk van de Verenigde Na ties hardnekkig tegengewerkt door voortdurend gebruik te maken van 't recht van veto. Doch dit is nog niet alles. Sinds het einde der vijandelijk heden hebben de Sovjet-Unie en haar agenten de onafhankelijkheid en het democratisch bestel van een gehele se rie landen'In Oost- en Midden-Europa vernietigd. Het klaarblijkelijke voorne men om deze politiek voort te zetten met betrekking tot de overgebleven vrije landen van Europa, heeft de kritieke siuatie, waarin dit werelddeel heden verkeert, te weeg gebracht. TOENEMENDE DREIGING. De tragische dood van de republiek Tsjecho-Slowakije heeft een schok doen gaan door de gehele beschaafde we reld, zo zei Truman. Thans wordt druk uitgeoefend op Finland, waardoor het gehele Scandinavische schiereiland in gevaar wordt gebracht. Griekenland heeft te lijden van een directe aanval van rebellen, die actief worden ge steund door zijn door de communisten overheerste buren. In Italië onderneemt een communistische minderheid vast beraden en agressieve pogingen om het land onder haar overheersing te bren-. gen. De methoden verschillen, doch- het schema is maar al te duidelijk. In het aangezicht van deze toene mende dreiging zy"n er bemoedigende tekenen, die er op wijzen, dat de vrije landen van Europa zich nauwer ver enigen ten behoeve van him econo misch welzijn en van de gemeen schappelijke verdediging van hun vrijheid. HANDELEN NIET AARZELEN. Er zijn tijden in de wereldgeschie denis, waarin het veel verstandiger is te handelen dan te aarzelen. In han delen schuilt enig risico dat is er altijd, doch er schuilt meer risico in, als men in gebreken blijft te hande len. Bij zijn aanbeveling .algemene mi litaire opleiding ten spoedigste door een wet in te stellen, zeide Truman: „Wü hebben ervaren,$dat een gezond militair systeem in vredestijd nood zakelijk is om de vrede te handha ven. Aanvallers hebben in het verle den oorlog ontketend, daar zij ten onrechte vertrouwden op Amerika's klaarblijkelijk gebrek aan militaire macht. Hoewei zij door deze misvat ting naar de ondergang zijn geleid, hebben wij een verschrikkelijke prijs moeten betalen". VREDE OF OORLOG. „We moeten ons er op instellen zo vervolgde de president „de prijs van de vrede te betalen, anders zul len wü zeker de prijs van de oorlog hebben te betalen". Truman wees nogmaals op „de hech te trouw van de Verenigde Staten aan de Verenigde Naties" en hij deed een beroep op de Sovjet-Unie orn opsecht samen te werken voor het behoud yan de vrede. De deur is nimmer gesloten achter de Sovjet-Unie of enige andere natie, die oprecht wil meewerken aan het behoud van de vrede en de deur zal ook niet gesloten worden. Daar naast moet er geen verwarring heersen omtrent de voornaamste problemen, waar de wereld heden ten dage tegen- over staat. De tijd is gekomen, dat de vrije mannen en vrouwèn van de we reld eerlijk en moedig de bedreiging van hun vrijheid onder het oog moeten zien. Truman besloot zijn rede met een beroep op de leden van het Congres om alle overwegingen van partijpo litiek opzij te zetten. „De situatie in de wereld is te ernstig en de verant woordelijkheid van dit land is te groot om partijstrijd toe te staan, die onze invloed op het behoud van de vrede zou verzwakken". NOG EEN VERKLARING. Na zijn verklaring voor het Congres heeft president Truman des avonds aan een banket van de „Society of the friend ly sons of Saint Patrick" te Washing ton een rede gehouden, waarin hij nog wat nader inging op zijn voor het Con gres gedane aanbevelingen. De Verenig de Staten, aldus Truman, hebben thans de rol toebedeeld gekregen van „voor naamste beschermer van de vrije we reld". Ten aanzien van de gevraagde wet voor instelling van „bijzondere dienst plicht" zeide Truman: „Ook nadat we de algemene oefening hebben ingevoerd, zal het een zekere tüd duren, voordat een- voldoende voorraad geoefende reser ves is verkregen! Truman prees de voortdurende 'samen werking van de Marshall-landen en sprak in het bijzonder lof over de West- Europese Unie. Van het oemmunisme zeide hij, dat, het zich voordoet als een leer van vooruitgang, doch dat het in werkelijkheid een reactionaire beweging is. Het_ontkent dat de mens meester is over zyn eigen lot en ontkent daarom het recht van de mens zichzelf te leiden. Wat de rede in het Congres betreft, zeide hij nog: „Het doet me geen ple zier, doch het was noodzakelijk. Alles moest gezegd worden". Indrukken De meeste parlementsleden wensten tijd om het verzoek tot Invoering van de dienstplicht te bestuderen. De Se naatscommissie voor de militaire dienst deelde mede, dat audities gehouden zou den worden over het verzoek tot invoe ring van dienstplicht en algemene oefe ning. Henry Wallace, (je candidaat van de „derde partij" voor het presidentschap, noemde de rede „een schandelijke op roep tot hermobilisatie van de wereld en een volledig toegeven van het falen der Truman-doctrine" en voorts „een oproep tot het instellen van een Amerikaanse politiestaat". De rede van Truman heeft overal overigens een diepe indruk gemaakt. Men had een seherp gestelde verklaring verwacht, doch de ondubbelzinnige waar schuwing gericht tot de Sovjet-Unie en de concrete voorstellen gingen alle ver wachtingen te boven, aldus Reuter. Dé beloofde steun aan het Vyflandenver- drag doet de volledige betekenis van het verdrag uitkomen, doordat Amerikaanse militaire steun wordt gegarandeerd in geval de vijf landen gedwongen zullen zijn zich in bepaalde, in het verdrag voorziene omstandigheden te verdedigen. Vooral het nadrukkelijk betoog van de noodzaak voor Amerika om tot positieve actie over te gaan inplaats van zich te bepalen tot dreigementen jegens de Sov- jet-Uftie werd toegejuicht. Gromyko, de Sovjet-gedelegeerde bU de VN. antwoordde, toen men hem naar zijn mening over de rede van Truman vroeg: „Ik geloof, dat hier slechts sprake is van propaganda voor binnenlands ge bruik". - Naar Reuter van een „zeer hoge func tionaris te Washington" verneemt, heeft Bevin. de Britse minister van buiten landse zaken, een invloedrijke rol ge speeld met betrekking tot president Trumans besluit om het instellen van een bijzondere dienstplicht te vragen. De oorspronkelijke suggestie om de dienstplicht in te stellen kwam van Be dell Smith. de ambassadeur te Moskou, nadat Bevin in een boodschap aan Mars hall had verklaard, dat een protest met woorden alleen tegen het communisti sche optreden in Tsjecho-Slowaky'e een „bekentenis van onmacht" zou zijn. Senator Vandenberg, voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse be trekkingen. verklaarde, dat de president aan de VS en de SU waarheden had voorgelegd. „De dringende noodzakelijk heid is de dingen te vereenvoudigen, wel licht hog meer te vereenvoudigen naar mate de gebeurtenissen elkaar opvol gen", zo verklaarde Vandenberg. „Het was een vredesrede. Het. zou slechts een oorlogsrede worden, indien de binnen landse kracht van onze communisten in het buitenland overschat werd en zo doende een vals vertrouwen op onenig heid bij ons thuis zou worden aange moedigd". Congres niet op Paasreces De voorzitter van het Amerikaanse Huls van Afgevaardigden. Martin, heeft meegedeeld, dat het Congrgs niet op Paasreces zal gaan vanwege de interna tionale situatie. Hij wees op de noodzakelijkheid voor 31 Maart tot een uitspraak over het her stelprogramma voor Europa te komen. Ingezonden Mededeling 2 dagen Valkenburg 2 dagen Midden-Nederland 4 dagen Nederland 3 dagen Ootmarsum Prima hotels en maaltijden. Deskundige leiding. DIVERSE DAGTOCHTEN o.a. per extra diesel naar Zeeland. Vraagt uitgebreid programma bl) LEIDEN Doezastraat 32 Tel. 25971 en inlichtingkantcren der M.S. De overval op het Amsterdams Bevolkingsregister VERRADERS KOMEN BINNENKORT VOOR BIJZ. GERECHTSHOF. Over 10 dagen is het 5 jaar geleden, dat de blijde mare door de hoofdstad van mond tot mond ging: „Het kaar- tenregister van het bevolkingsregister is door illegalen omgeblazen". Duizen den jonge mannen, die voor tewerk stelling in Duitsland in aanmerking kwamen, slaakten een zucht van ver lichting en brachten in stilte een ere saluut aan de in die tijd vrijwel onbe kende, onverschrokken mannen, die de overval pleègdcn, en hun leiders, die het plan beraamd en georgani seerd hadden. Maar drie maanden later, in Juni 1943, sloeg de Sicherheitspolizei toe en op nieuw vertoefden de gedachten van dui zenden goede vaderlanders bij de 11 moedige kerels, die voor de Duitse lopen stonden en met hun leven boetten voor hun poging anderen te redden van de portatie naar het Derde Rijk. Het ver raad had zijn werk gedaan. Op Vrijdag 9 April a.s. zal het ver raad door het Amsterdams Bijz. Hof worden berecht. Vier verdachten zullen zich daarbij voor hun daden hebben te verantwoorden: Petrus Th. Teunissen, Andries van der Laak. Johan Th. Hoog steden en Manus de Roo. Het is de derde van deze verdachten, de thans gebroken Hoogsteder, die zich zelf zijn loslippigheid in de afgelopen jaren wel zeer zal hebben verweten. Hij was de huisknecht van de kunstenaar W. J. C. Arondeus, die met Gerrit van der Veen en jhr W. J. H. B. Sandberg de overval organiseerde, en als leider van 9 man op de bewuste nacht naar het bevolkingsregister trok. Hoogsteder was vah de overval op de hoogte. Hij praatte er helaas over met een zijner kennissen, van der Laak, die op een confectie-ate- lier van de N.S.B.-er Teunissen werk zaam was. Van der Laak hield evenmin zijn mond en liet zich in vertrouwen tegenover andere employé's van dit ate lier over de verworven kennis uit. Het gevolg was, dat Teunissen iets van de gesprekken opving en toen begon het verraad. Met 10 anderen, w.o. de even eens door de onder pressie gezette Hoog steder verraden kleermaker Bakker, die de politie-uniformen voor de overvallers had vervaardigd, werd Arondeus op 1 Juli 1943 gefusilleerd. GUNSTIGE EN ONGUNSTIGE VER KLARINGEN VOOR EX- BURGEMESTER PLEKKER. Hij zou de Joden geholpen hebben. Het Haarlems tribunaal begon giste ren met de behandeling van de zaak tegen de v.m. NSB-burgemeester van Haarlem. S. L. A Plekker. De heer F. van Egmond. chef afd. Personeelszaken, legde verklaringen af over de wijze waarop Plekker is opge treden tegen het gemeentepersoneel, waarbij ook het ontslag van 66 ambte naren ter sprake kwam. Getuige noem de dit massaontslag een novum, daar geen enkele* andere Nederlandse burge meester tot een dergelijke daad is over gegaan. De directeur van het distributiekan toor, de heer D. Drlels verklaarde: Plek ker was niet bijzonder geslepen, maai' dat bonkaarten aan onderduikers wer den verstrekt, besefte hij heel goed. Toen er stamkaarten moesten worden uitge reikt. heeft hij er tegen de wil van zQn NSB-wethouders in, voor gezorgd, dat de onderduikers geholpen konden wor den. Mr B. W. Stomps, voorzitter van de Bond van ex-politieke gevangenen in de bezettingstijd, verklaarde, dat men altijd op Plekker kon rekenen als het er op aan kwam Joden te helpen cn hij gaf daarvan verschillende voorbeelden. Hier na werd de zitting voor onbepaalde tijd verdaagd. 10 JAAR VOOR EX-BURGEMEESTER VAN UTRECHT. Voor de Raad van Cassatie"stond he denmorgen terecht C. van Ravenswaay, oud-burgemeester van Utrecht, die door het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam was veroordeeld tot elf jaar rijkswerkinrich ting met aftrek van voorarrest wegens hulpverlening aan de vijand. Zowel de veroordeelde als de procureur-fiscaal waren in cassatie gegaan. De procureur-fiscaal concludeerde te gen de oud-burgemeester thans een ge vangenisstraf voor tien jaren. De ontwerp-resoluties voor de Ronde Tafel-conferentie Gistermorgen heeft de redactie-com missie der Ronidetafel-conferentie in een vergadering, welke tot kwart voor één heeft geduurd, de laatste hand gelegd aan de formulering van de ontwerp-resoluties. die in de openbare vergadering zullen worden behandeld. DEMOTEX-VOORZITTER KLAAGT OVER TEXTIELDISTRIBUTIE. Wel goederen, maar geen punten. Op de in Krasnapolsky te Amsterdam gehouden jaarvergadering van de Ned. Bond - van detailhandelaren in textiel- en modeartikelen, Demotex, zei de bondsvoorzitter, de heer D. J. ten Cate, o.a. dat vele fabrikanten en grossiers met grote voorraden altten, die de han del door gebrek aan punten niet aan de bevolking kan distribueren. Het is een geheim, waarom het niet" kan. Wij moeten met alle kracht streven naar verruiming. Indien er ons onbekende motieven zijn waarop de regering meent, dat een groot deel van dc textielgocderen niet zonder punten verkocht kunnen worden, laat zy dan de handel be hulpzaam zyn met punteninjecties, want anders lopen wjj onherroepelijk vast." De heer Ten Cate wees in, dit verband o.a. cp „de artikelen, die aan mode on derhevig zijn en die straks zelfs zonder punten onverkoopbaar zullen blijken te zijn." RIJKSPERSONEEL VRIJAF OP GOEDE VRIJDAG. Op Goede Vrijdag zal aan het rijks personeel vrijaf worden verleend, voor zover de belangen van de dienst zich daartegen niet verzetten. Op de daarop volgende Zaterdag 27 Maart zullen de diensten echter cp normale wijze functioneren. De mo gelijkheid bestaat aan hen, die daar toe de wens te kennen geven, met in achtneming van de daarvoor geldende voorschriften op deze dag gewoon ver lof te verlenen in mindering op het jaarlijkse vacantieverlof. „PRINCIPIËLE" DIENSTWEIGERAAR KRIJGT DRIE JAAR. Het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag behandelde de zaak tegen 'n prin cipiële dienstweigeraar, uit 's-Graven- hage die veroordeeld was tot een voor waardelijke gevangenisstraf, tegen welk vonnis de auditeur-militair echter in appèl was gegaan. Deze dienstweigeraar heeft in het begin der Duitse bezetting' vrijwillig voor de Duitsers gewerkt. On middellijk na de bevrijding gaf hij zich op als oorlogsvrijwilliger. De advocaat fiscaal vond. dat deze handelingen niet te rijmen zijn met de Christelijke begin selen. waarop verdachte zich thans be roept. De advocaat-fiscaal requireerde con form de eis van de auditeur-militair een gevangenisstraf van 3 jaar met aftrek van voorarrest. Ingezonden Mededeling Koker i 25 tabletten 40 ct. In welvoorziene Apoth. en Drogisterijen. FEUILLETON Mijnheer Melvil's wonderlijke fantasie door W. H. LANE CRAUFORD 72) Hij was voor bevordering in aanmer king gekomen en zou overgeplaatst werden naar Foxleigh, waar hij een groot huis tot zijn beschikking zou krijgen en de kinderen by zich kon ne men, Het was een edelmoedig voorstel, want al was zijn positie verbeterd, het was zeer de vraag of ook zijn inkomen beter was geworden. Christopher had (hem medegedeeld, dat 't Henry's wens was, dat (hij voor de kinderen zou zor gen en dat hij van plan was, die wens te eerbiedigen. Doch dit leidde tot een zeer openhartig antwoord van de zyde van de eerwaarde heer. Hij vond niet, dat Christopher de persoon was om jonge kinderen op te voeden. Daar was bijvoorbeeld die drinkparty geweest, die tot Henry's dood had geleid en de bittere smaak, die .deze had nagelaten,' was niet weggenomen door 't feit, dat Henry zijn eigeft familie had onterfd en zyn hele fortuin aan Christopher had nagelaten. De brief eindigde met de beleefde mededeling, dat ae eerwaar de Luke Dimsley het, in het belang van de kinderen, in overweging nam om de geldigheid van het testament te betwisten. Christopher bevond zich nu in een zeer moeilijke positie. Hij wist, aat Luke Dimsley zioh de weelde niet kon veroorloven om zyn eigen kinde ren en ode van zyn broeder op te voe den, die verantwoordelijkheid behoorde Henry op zich te nemen en kwam nu, na Henry's verdwyinen, op hem. Indien hy in staat was geweest het geld, dat Henry hem voor de kinderen had ach tergelaten, op Luke Dimsley's naam te zetten, dan zou het vermoedeiyk beter zyn geweest, dat de kinderen werden grootgebracht in het vicariaat. Maar hy kon dit niet, hy was immers van alles rekening en verantwoording schul dig aan George Cooper. Hij verkeerde in dezelfde moeilijk heid ten opzichte wan Josephine. Zij had -hem een lijst gestuurd van de schulden, die zy had gemaakt, doordat zy m de mening had verkeerd met een ryk man te zullen trouwen. Het was een groot bedrag, daar de reiskosten er by inbegrepen waren, de hotelreke ningen. de huur van haar woning, de naaistersrekening en het geld, dat zy ongeveer dacht nodig te hebben voor de echtscheiding. Het was een totaal van 943 pond; zy had geschreven, laten wij zeggen duizend pond. Hy had niets geantwoord en hy zou ook voorlopig niets antwoorden, want hy had alles doorgestuurd aan George Cooper en wachtte nu op diens instructies. Hij was ook van plan George Cooper een uittreksel te doen toekomen van zyn correspondentie met Duke Dimsley en hem te verzoeken, hem precies te doen weten, wat er in die zaak moest wor den gedaan. Ondertussen waren de kinderen nog steeds op Millwood. Badger en zyn vrouw waren vertrokken en een ander echtpaar had hun plaats ingenomen, zy waren veel menseiyker dan de Badgers, maar niet zo volmaakt. Dibbs was toneelspeler geweest en had een oudeschuld aan zyn hospita vereffend door haar doch ter te trouwen. Zyn toneelloopbaan was niet erg succesvol geweest en het echt paar had tenslotte een betrekking moe ten aannemen als butler en keukenmeid. Mevrouw Dibbs was inderdaad een heel goede keukenmeid en haar echtgenoot had op het toneel dikwyis de rol van butler gespeeld. Volgens hem zelf had hy dit met buitengewoon succes ge daan, maar zyn succes als butler in het gewone leven was veel minder groot dan op de planken. Hij liet veel vallen en dikwyis waren dat breekbare voorwer pen. Hy luisterde naar hetgeen aan ta fel werd gesproken en als het gesprek hem interesseerde, kon hy zich dikwijls niet weerhouden zy'n mening,te kennen te geven. De huishouding liep niet meer met die mechanische zekerheid en met de nauwkeurigheid van een klok als in de tyd van Henry. Er waren geen be paalde tyden meer voor het diner, soms kwam Christopher laat thuis, maar het kwam ook voor, dat hy op tyd thuis kwam en dat Dibbs het diner laat op diende. Met het ontbyt zou het hetzelfde zyn geweest, indien het van Dibbs had afgehangen, want hy stond 's morgens heel moeilijk op, maar gelukkig was Bunty er om te,zorgen, dat Christopher zyn ontbyt iedere morgen op tyd kreeg. Bunty was werkelijk van onschatbare waarde. Zy lette op alles en iedereen, zonder enige drukte te maken en zonder de minste zucht op zich te doen gelden. Christopher zou niet hebben geweten, wat hy zonder haar had moeten doen. De kinderen zorgden voor het nodige leven in huis, zij erkenden geen andere autoriteit dan die van Bunty en dan maar alleen, als het in hun kraam te pas kwam. zy begonnen werkelyk on- mogeiyk te worden en het was duidelijk, dat er iets moest worden gedaan. Chris topher en Bunty bespraken dit pro bleem dikwyis 's avonds als de kinderen naar bed waren, maar tot nu toe was er nog niets gedaan. u 32). De piloot had slechts vriende- ïyke bedoelingen. Hy wilde alleen maar een praatje met zyn collega maken en welk kwaad steekt daar nu in? Helaas, de stkker kwam lelyk te pas! Voordat hij het vreemde vliegtuig had bereikt, werd de deur van het toestel openge rukt en stapte een zwarte gedaante op het veld. In zyn armen klemde deze man een bolvormig instrument, dat hij zonder een woord van opheldering op de piloot richtte. Een groene vuurstraal knetterde door de' lentelucht en het kwaad was geschied. De piloot was ver steend! Zonder aarzelen richtte de zwarte stiekemerd nu zyn schreden naar het woud waar de professor en Panda bezig waren plantjes te plukken. „De gele moet je laten staan!" sprak de professor. „Die zyn nog niet ryp en hebben geen werkzame bestanddelen. Ook is het mogeiyk, dat ze door virus zyn aangetast en dat is een kwaad ding. Zoals je weet, kent de moderne wetenschap. „Wacht eens even, Prof!" viel Panda hem gejaagd in de rede. „Daar komt iemand aan en als ik mij niet vergis is het de dief van Uw uitvinding!" Panda had geiyk. zoals we weten- Maar de professor had het zó druk, dat hy niet luisterde. De geleerde plukte rustig door.... Het was naar dit rumoerige huishou den, dat Christopher op weg was en hü deed dit, zoals iedere avond, met het grootste genoegen. Hy gaf er zich geen rekenschap van, waarom hy het prettig vond hy realiseerde het zich niet eens, dat hy het prettig vond. Indien hij dit zou hebben gedaan, zou hy zelf zeer ver wonderd zijn geweest, want de manier, waarop hy zyn avonden doorbracht, zou door de meeste mannen zeer Vervelend zyn gevonden. Als de kinderen zoet wa ren geweest, zouden ze nu in bed zyn en dan zou 't diner niet iedere 5 mi nuten gestoord worden, doordat Bun ty naar boven moest rennen, omdat één van hen het een of andere pijntje had. Na het diner zou hy met een boek in de zitkamer gaan zitten. Bunty zou tegen over hem zitten met haar naaiwerk. Hy zou niet onophoudelijk lezen, hij zou met haar spreken en hy vond het erg pret tig met' haar te spreken, ofschoon die fesprekken niet in het minst te verge- yken waren met de kunstzinnige en in tellectuele discussies, die in Henry's tyd na het diner plaatsvonden. Hij knikte de kaartjescontroleur vrien delijk toe en stapte het station uit. Op dat ogenblik voelde hy een tikje op zyn schouder. Hy keek om, reoht in het gezicht van de heer Robinson. Hy had de belastinginspecteur niet meer gezien i sinds de avond, dat deze met zyn vrouw op Millwood had gedineerd, en zou zyn gezelschap ook nu zeker niet opgezocht hebben, indien hij hem het eerst had gezien. Hij had gedacht, dat hy in deze j trein veilig was, want de heer Robin- I son nam gewoonlijk een veel vroegere trein, maar deze avond was hij ver- 1 moedelijk opgehouden in de stad. „Ik ben blij u te zien," zei hy, toen l zij naast elkander voortliepen en hy zijn pas naar die van Christopher re- gelde. Christopher kon het niet over zich I verkrijgen een dergelyk compliment te maken, maar hij mompelde iets, dat naar hy hoopte niet al te onaange naam klonk. (Wordt vervolgd) EN NU n) een kopje mm. De officiële bonnenlyst voor het tyd- vak van 21 Maart t m 3 April 1948 Is als volgt: a Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB. KC 804 259 Algemeen: ong. 225 gram huis houdzeep of 180 gram toiletzeep; 260 Algemeen: 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel; 261 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen gebak; 262 Algemeen: 1600 gram brood (geldig t/m 27 Maart a.s.); 263 Algemeen; 200 gram brood (geldig t/m 27 Maart a.s.) 264 Algemeen: 4 eieren; 265 Algemeen: 750 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram versnape ringen 254 Reserve: 800 gram brood (geldig t/m 27 Maart a.s.); 258 Reserve: 400 gram brood (geldig t/m 27 Maart a.s,); 270 Algemeen: 500 gram sinaasappelen (voorinlevering). Bonkaarten KD. KE 804 759 Algemeen: ong. 450 gram huis houdzeep of 360 gram toiletzeep; 760 Algemeen 100 gram bloem of zelf- ï-yzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits 761 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen gebak; 762 Algemeen: 400 gram brood (geldig t/m 27 Maart a.s.); 763 Algemeen 200 gram brood (geldig t/m 27 Maart a.s.); 764 Algemeen: 4 eieren; 765 Algemeen: 500 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 1000 gram Jan>, stroop enz. of 500 gram versnape ringen; 755 Reserve 400 gram brood (geldig t/m 27 Maart a.s.) 758 Reserve: 500 gram bloem of zelf- rUzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits; 770 Algemeen: 1 kg. sinaasappelen (voorinlevering). Tabak- en Versnaperlngenkaarten en«. QA. QB. KC 802 25. 26. 29, Tabak; 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak: 27 Versnaperingen: 200 gram versna peringen of 200 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 400 gram Jam. stroop enz.; 30 Versnaperingen: 100 gram versna peringen of 100 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bofuien kunnen reeds op Vrijdag 19 Maart worden gebruikt. De bonnen 270 en 770 algemeen (sinaas appelen). welke op de bonkaarten voor komen boven aan de kaart, moeten uiteriyk op 27 Maart bij een handelaar in groente en/of fruit worden ingeleverd. Niet aangewezen en vernietigd K'intien worden: de bonnen 212, 214, 215, 7i4, en 715 melk. 229, 221, 222, 725 en 727 re serve. 210 en 710 algemeen. ER WORDEN MILLIOENEN TE VEEL BETAALD! Hoe lang moet dit nog duren? De Tuchtrechter voor de Pryzen te 's-Gravenhage, die tevens de zaken uit Delft,(Leiden en een 40-tal andere plaat sen behandelt, zag in 1947 niet minder dan 7640 verdachten voor zich verschU- nen. De opgelegde boeten bedroegen in totaal f. 986.459,75, terwyi in 597 gevallen de betrokkenen in de gelegenheid ge steld werden verdere strafvervolging te voorkomen door vrywillige betaling van geldsbedragen, in totaal belopende de som van f. 94.230,85. 991 personen kwa men er met 'n waarschuwing af. Daar entegen werd voor 58 anderen de boete verzwaard door sluiting van het bedryf en werd aan 38 personen verbod tot uit oefening van het beroep voor bepaalde tyd opgelegd. In 159 gevallen werd publicatie van het vonnis op kosten van de veroor deelden gelast. De ln beslag genomen goederen wérden in 719 gevallen ver beurd verklaard. Ruim een millioen dus aan geldstraf fen! En dat is alleen nog hetgeen ach terhaald werd! Hoeveel mlUlocnen zal de verbruikersgemeenschap in Lelden, Den Haag, Alphen, Wassenaar, Stomp- wijk, Voorschoten enz. wel onnodig hebben neergeteld? Zal deze gemeenschap in 1948 door gaan met te veel betalen of zal zy zich wenden tot de Plaatseiyke Prijzencom- rrüssies om voorlichting en om hulp om het te veel betaalde terug te krijgen? VOOR VRIJDAG 19 MAART. Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: morgengebed en liturgische kalender; 7.45: Boston Promenade Orkest; 8.00: nieuws: 8.15: opgewekte muziek; 8.55: inleiding Hoogmis; 9.00: Hoogmis St. Monlcakapef. Utrecht; 10,15: symphonle van Mozart: 10.40: orkest Geraldo; 11.00: ziekenbezoek; 11.35: als de ziele luistert; 11.45: gram.- muzlek; 12.00: Angelus; 12.03: vloolsonatc van Beethoven; 12.30: weeroverzlcht; 12.33 Orkest zonder Naam: 12,55: zonnewyzer; 13.00. nieuws; 13.25: Orkest zonder Naam; 13 40; gram.muzlek; 14 00: Radio Cembalo Gezelschap; 14.30: luisterspel „Het voorste legioen"; 16.30: Internationaal cabaret: 17.00: na schooltijd; 17.15: ln de Bodega; 17.45: wat het buitenland leest; 18.00: Hofstads koorknapen; 18.30: Ned. strijd krachten; 19.00: nieuws; 19.15: voor de padvinderij. 19.30; Rhythm Sextet: 19.50: Spaanse en Italiaanse liederen: 20.00: nieuws, 20.05: de gewone man; 20.12: Zilvervloot; 20.40: prof. Creyghton, Max van Poll. Lunshof en Oostendorp be spreken een verenigd Europa; 21.00: Om roep Kamerorkest: 21.50: uit de schatka mer van het Oude Testament; 22.30: Ida Prestl, gitaar; 22.37: actualiteiten; 22.45: gedachten over Goede Vrijdag; 23.00: nieuws; 23.1524.00: armchair melodies. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: orkest Fred Hartley; 8.00: nieuws; 8.15: strijdlied: 8.18: operamu ziek; 8.50: voor de hulsvrouw; 9.00: lichte orkestwerken: 9.30: waterstanden; 9.35: pianomuziek van Schumann; VPRO 10.00: morgenwijding door ds J. Zuurdeeg; rirury Lane memories; 10.30: 10.45: sonate van Grleg; 11.10: voordracht; 11.30: J. Jong. orgel: voor de vrouw; AVRO 12.00: Virtuose Sextet; 12,30: weer- praatje; 12.33: sportagenda; 12,38: Pierre Palla, orgel: 13.00: nieuws; 13.15: les gares de Paris; 13.45: Dorothy Lamour en Frank Sinatra zingen; 14.00: kookkunst; 14.20: Strawlnskyconcert; 15.00: voordracht; 15.20: Vaudeville strykorkest: VARA 16 00: Franse orkestwerken: 16.30: voor de Jeugd; 17.00: Stem des Volks Rotterdam: 17,20: wij en de muziek: 18.00: nieuws; 18.15: felicitaties; 18.40: gemengd koor: 19.00: denk om de bocht; 19.15: de telex: VPRO 19.30: de kerk nu; 19.50: tien voor j acht; 20.00- nieuws; 20.05: Omroepkamer- koor; 20.30: de taal van de vrouw ln deze tyd; VARA 21.00: verzoekprogramma; 21.30 de AJC dertig Jaar: 21.50: op vleuglen van muziek; 22.00: buitenlands overzicht door dr C. D. J. Brandt; 22.15: swing ané sweet: VPRO 22.40- vandaag: 22 45: avondwydlng; VARA 23.00: nieuws; 23.15 —24.00: symphonlsch concert.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5