Nieuwe regeling inzake Poelmeer getroffen Ons Distributiehoekje Laatste Berichten DONDERDAG 18 MAART. LEIDSE SCHEIDSRECHTERS VER. Causerie van de Heer v. d. Kaa. In plaats van ir v. Emmenes, die niet aanwezig kon zyn, hield gisteravond de "?.eer v. d. Kaa uit Utrecht, bestuurslid van de Centrale Organisatie van Voet balscheidsrechters, voor de Leidse flui tisten een causerie^ over het onderwerp: „Verplichtingen van de scheidsrechter tegenover de Bond." Spreker splitste zijn causerie in 3 gedeelten, n.l.: a. Waarom worden we scheidsreohter? b. Waarom voegen we ons samen in een schei dsrechtersvereniging? c. Waarom verenigen de scheidsrech- tersverenigingen zioh in de Centrale Organisatie van Voetbal Scheidsrech ters? In een uitvoerige toespraak, welke ongeveer 1*£ uur duurde, gang de heer v d. Kaa op deze punten in en uit de bijval bleek wel hoezeer de aanwezigen het gesprokene op prijs stelden. Ook bij de rondvraag, die hierna volgde, werden alle vragen nog weer uitvoerig beant woord. Al met al was het voer de Leid se voetbalarbiters weer een leerzame avond. BRIDGE „De Sleutels" sceelde een oefenwed strijd volgens het Mitchell duplicate svsteem, tegen twee groepen A en B van da K.B.B.R. uit Rotterdam. In groep A van De Sleutels hadden enkele sterke paren 'n slechte dag. Dank zy de paren BouteBoskamp en de heer ei mevr. v. Wingen, die er in slaagden 27 m.p. winst te boeken, bleef de nederlaag van De Sleutels echter tot slechts 11 m.p be perkt. Groep B van De Sleutels bracht het er al evenmin gelukkig af en ver loor met 58 m.p. As. Dinsdag speelt groep A tegen groep B. WATERPOLO LZC VERLOOR IN LAATSTE MINUTEN. Woensdagavond werd in de „Over dekte" de uitgestelde wedstrijd tussen LZC. en Zian 2 gespeeld. Reeds direct na aanvang zaten de gasten vinnig op de bal en boekten spoedig succes (01). Steeds was Zian iets vlugger en het LZC-doel kreeg hachelijke momenten te doorstaan, totdat de thuisclub het ini tiatief kon overnemen en alleen door gelukkig doelverdedigen van Zian geen kans kreeg'de stand gelijk te maken. Zelfs moesten bij een LZC-aanval twee Haagse spelers voor wegzwemmen het water verlaten. In de tweede helft viel de thuisclub fanatiek aan met als -resultaat een goed doelpunt van Lut, via opzwemmen van Ydens De LZC-ers bleven in de meer derheid en zelfs gelukte het Versluis een g1 voorsprong te nemen. De gas ten gaven zich eóhter niet gewonnen en toen een LZC-aanval werd afgeslagen, schoot de Haagse middenvoor in en wist keeper Moolenaar met medewer king van de lat te redden. De grens rechter constateerde echter een doel punt en scheidsrechter Brogt kon met anders doen dan dit tce te kennen. Met kansen voor beide partijen werd verder gestreden en in de laatste minuten waren de bezoekers de gelukkigen (2-3), in welke stand geen verandering meer kwam. De Zyl adsp.—Vitesse 2 De jongste Zijl-reserves bleken niet opgewassen tegen het tweede zevental van het Haagse Vitesse, dat voor de rust de kleine Leidse keeper driemaal passeerde. In de tweede helft boden zij ietsr meer tegenstand en nadat de Hagenaars de voorsprong nog met 1 doelpunt hadden vergroot, scoorde De Zijl het enige te- genpunt, toen een Vitesse-speler het water had moeten verlaten. Einde 14. BEURSOVERZICHT V AMSTERDAM, 18 Maart. Besloten is de datum van insohrijvdng en storting op de aandelen emissie Phi- üips met 14 dagen te verlengen, waardoor automatisch de notering der claims t.m. 8 April wordt voortgezet. Deze medede ling bleef ter beurze niet zonder uit werking. Er deed zich een ontspanning voor. waardoor de prijs van de claims in herstel kwam. In de eerste tape werd gedaan op f. 578 tot f. 584, waarna de prijs verder opliep tot f. 594. De handel leek echter minder geanimeerd. Ook aandelen Philips waren beter en kwa men weer boven 290. De overige koer sen vertoonden in de meeste gevallen een licht opgaande beweging, dooh de omzetten waren zeer gering. Ook in Kom Olie bleef de koers per saldo on veranderd. AKU's waren aan de vaste kant, ter wijl Hoogovens zioh goed konden hand haven en Unilever vrijwel op het vorig peil bleef. De Indische fondsen waxen goed prijshoudend, evenals de Scheep vaartmarkt. De markt vertoonde in het verder verloop geen fluctuaties meer van betekenis en sloot vrijwel over de gehele linie ongeanimeerd. De conver sielening 1947*bleef op 98 3/4% practisch onveranderd, de 3e 1937 fractioneel be ter en de dollarlening 104 3/4%. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 17 Maart. Coöp. Groentevei ling Per 100 kilo: bleten 1-503.90: gele k00l 6—9; rode kool 9—24; spruiten 6 70; boerenkool 7—15; peen 11—26; prei 3259; raapstelen 2526; stoofsla 4065 spinazie 3150; uien 2455; witlof 16— 64; gek. kroten 618; waspeen 1735. Per 100 bos; selderil 7.80; peterselie 10 23; rabarber 2030. Per 100 stuks: knol- selderli 7—16; sla 6—16. BEWAAR DEZE DISTRIBUTIE BESCHEIDEN ZORGVULDIG! Het CD.K. deelt mede, welke distri butiebescheiden thans in gebruik zijn dan wel binnenkort in gebruik genomen zullen worden. Onderstaande beschei den dienen dus zorgvuldig bewaard te worden: le. de tweede distributiestamkaart; 2e het inlegvel G 605; 3e de bonkaart K, L. O of P 804 en K, L, O of P 806; 4e de tabaks- en/of versnaperingenkaart QA. QB en QC 802; 5e de textielkaar- ten VA 705 en VA 804; 6e de brandstof- fenkaarten TA en TB 707 eh -TA en TB 806; 7e de inlegvellen voor as. moeders CM 703. CA 802 en CB 808; 8e de toe- slagkaavten M 804 en Z 804 en M 806 en Z 806 Van alle andere kaarten, welke men nog in bezit mocht hebben, zullen geen bonnen meer worden aangewezen. RANTSOENBONNEN TEXTIEL C82 NA 10 APRIL ONGELDIG aiet C.D.K. deelt mede, dat de rant- oenbonnen voor textiel, voorzien van de letter en cijfers „C82" welke tot 31 October 1947 werden uitgereikt, na 10 April a.s. niet meer geldig zijn. De rant soenbonnen voor textiel met de opdruk „D 82" blijven tot nader order geldig. Waarom Staatkundig Gereformeerd? Ds P. ZANDT UIT ERNSTIGE CRITIEK OP DE REGERING EN TREKT VAN LEER TEGEN ROME. Onder presidium van ds P. J. Dorsman heeft "het landelijk verband van studie verenigingen der Staatkundig Geref. Party gistermiddag in het gebouw Steen- schuur 4 een vergadering gehouden. Na afhandeling van enkele huishoudelijke zaken, hield de party voorzitter, het Tweede Kamerlid, ds P. Zandt uit Delft, een rede getiteld; „Waarom Staatkun dig Gereformeerd?" In het begin van zijn rede zette spr. aan de hand van verschillende bijbel- i teksten uiteen, dat God van ieder mens I eist, dat hij zich aan Zijn woord en wet I onderwerpt- Ook de overheid is verplicht in al haar doen en laten Gods getuigenis j tot richtsnoer te nemen. Zy hee^t de I plicht de zuivere religie te eren en te handhaven. Helaas komt daar heden ten dage maar bitter weinig van terecht. Vandaar dan ook, dat de S.GJP. strijdt voor Zondagsheiliging'en het Libertijnse standpunt van „elk wat wils" sterk af keurt. De Zondag ls de dag des Heren en dit moet voor ons voldoende zeggen. Omdat het beter ls God met zich te heb ben dan alle mensen, vraagt de S.G.P. om beginselvaste leden. Wie dit niet wil zijn, doet beter uit de gelederen der S.G.P. weg te blijven. Verder komt de S.G.P. op voor de eerbiediging van Gods heilige naam, welke helaas in ons land zo jammerlijk wordt geschonden. Vervolgens wees spr. er op. dat de overheid ook acht dient te slaan op de handhaving en de verdediging van goede zeden. Hoewel men overtuigd is, dat tegen de zedenverwildering moet worden opgetreden, verwacht ds Zandt maar bitter weinig van de weg, welke thans wordt ingeslagen. Men zoekt zijn heil bij de sport en het t'oneel, maar volgens spr. is men met dit vermaak bezig het pad voor het heidendom te banen. Ook de bioscoop en de danszaal ondergraven het zedelijk peil van ons volk. Nadat spr. ook zijn bezwaren had ont wikkeld tegen de thans in vele opzichten gevoerde rechtspleging en de sociale wet geving, welke steunt op een verzekerings systeem, dat- onbetwistbaar van revolu tionaire oorsprong is, trok hij van leer tegen de organisatie van de Verenigde Naties, waar Gods woord contra-bande is en waarvan spr. dan ook weinig heil ver wachtte. Men leeft daar, aldus spr., als kat en hond en bereidt in feite een oor log voor. Een gruwelijk schandaal achtte spr. voorts ook de verzorging van de oorlogsslachtoffers. Mensen, die him leven voor het vaderland in de waag schaal hebben gesteld, laat men tlians „op een houtje bijten". Ten slotte ontwikkelde ds Zandt ern stige bezwaren tegen het R. Katholi cisme. dat wel is waar momenteel scherp stelling neemt tegen het communisme, maar waarbij wij toch ook weer hebben te bedenken, dat het communisme het sterkst vertegenwoordigd is in die lan den, waarin Rome de overhand heeft. Ook het sajpengaan van Rome met de socialisten (P. v. d A.) werd door spr. aan scherpe critiek onderworpen. Hoewel wy geen voorstander zijn van de coalitie, oordeelde spr. het niet juist, dat de A.R. en de C.H.U. indertijd door Rorye als 'af gedankte soldeniers aan de dijk zijn ge zet. Thans gaat de K.VP. met het so cialisme, waarover zij eertijds de ban vloek heeft uitgesproken, hand in hand. Ds Zandt eindigde met nogmaals het beginsel der S.GJ?dat op Gods woord Is gegrond, uiteen te zetten en oordeelde het juister de kracht in een klein getal beginselvaste mensen te zoeken, dan dit beginsel te verkwanselen. In alle eer bied wenste spreker hier op te merken, dat het beter ls met Christus aan het kruis te hangen dan met Pilatus op de troon te zitten. In een gisteravond gehouden verga dering heeft drs J. C. Hooykaas van Ar- nemuiden nog uitvoerig gewezen op wat hij „het Roomse gevaar" noemde. „Lenteklokjes" luidden het voorjaar in MET MEDEWERKING VAN DAMES KOOR UIT KATWIJK. Mejuffrouw Riek Meyering heeft ons met haar uitgebreid Chr. Kinderkoor „Lenteklokjes" en haar dameskoor uit Katwijk aan Zee in de uitstekend be zette Stadszaal een gevarieerde en pret tige avond bezorgd. Natuurlijk was het programma weer erg overdadig dat schijnt er nu een maal bij te horen! maar het gaf veel te genieten. Vooral de kleintjes zongen uitstekend, zuiver en helder van klank, met duidelijke dictie en veel levendiger voordracht dan vroeger het geval was. Het dameskoor uit Katwijk aan Zee is ens niet meegevallen, vooral Mendels sohn's „Laudate pueri" en het veel te moeilijke Nevel" van Schouwman leden aan verschillende euvelen, als on edele klank, te geringe nuancering en opvallende kleurloosheid. Neen: om goede dingen te vertellen moeten wy ons tot de „Lenteklokjes" be palen en daarbij niet vergeten iets te zeggen over de werkelijk opvallend goede prestaties van de drie jongens-sopranen, wier zang- in menig opzicht aan die van de „Wiener Sangerknaben" herinnerde. Zij bevinden zich nog vóór de stemwis seling. dus wij moeten maar afwachten, wat op de duur van hen terecht komt. Maar wat zij thans lieten horen, trok in sterke mate onze aandacht: uitstekend klinkend materiaal, dat bovendien tech nisch Juist geschoold is, grote muzikali teit speciaal de jongen,v die alleen Cath. van Rennes's „Madonnakindje" zong byzonder beschaafde uitspraak en opvallende durf. Loopt 't goed met hen, dan kan hun toekomst veelbelovend zijn! Het is natuurlyk ondoenlyk alle num mers van het zeer uitvoerige programma één voor één te bespreken. Maar wel willen wij nog wijzen op enkele aller aardigste speelliedjes: byv. de vrolijke klompendans en het illustratieve „Wach ter Ahoi" zó origineel van aankleding en uitvoering als wy 't zelden meemaak ten. Hoe hebben wij ook genoten van dat parmantige peutertje, die 't roer moest voorstellen! En dan telkens die verzorgde costuums, waardoor een decoratief geheel ontstond. Riek Meyering heeft haar talloze leer lingen prachtig in de hand: er heerst een zelden voorkomende discipline en zij weet de aandacht der kinderen bij voort during te boeien. Wanneer zij haar attentie nu ook nog eens terdege aan het dameskoor wil wij den, dan is in de toekomst ook voor de ouderen het succes mogelijk, dat de kleineren op deze avond in zo ruime mate ten deel viel. Mej. Meyering is met bloemen gehul digd. Nog past ons een woord van hulde voor de gevoelig muzikale begeleidingen van Piet Uiterlinden. die een wel héél goede avond had en een voortreffelijke steun voor de koren betekende. Hoe soepel en vloeiend klonk alles onder zyn handen: het was werkelijk een genot, naar hem te luisteren! H. Chr. V.G.L.O. wordt met energie voortgezet TERWIJL 48 LEERLINGEN AFSCHEID NAMEN, STAAN WEER 53 KLAAR OM DIT ONDERWIJS TE VOLGEN Hoewel het V.G.L.O. onlangs dni>r een regeringsmaatregel waarbij het 7e en 8ste leerjaar niet verplichtend werd gesteld, ernstig werd gehandicapt, blijkt toch nog altyd voor deze vorm van onderwijs grote belangstelling te bestaan. Namen gisteravond 48 leer lingen van de Chr. school voor V.G. L.O. aan het Noordeinde afscheid, te gelijkertijd stonden weer 53 kinderen klaar om de opengevallen plaatsen tc bezetten. Ds M. J. Punselie, die in zyn kwali teit als voorzitter van de Ver. voor Christeiyk Onderwijs een inleidend woord sprak, zette de noodzakelijkheid uiteen van de band, welke er tussen ge zin en school moet bestaan. Beide moe ten als het ware in een suite samenwer ken in het belang van het kind. Zij zul len elkander moeten steunen en helpen en bovendien het onderling contact in het gebed moeten vinden. Spr. wees vervolgens op de mooie zy het moeilij ke, taak. welke voor het V.GJL.O. is weggelegd. In een V.G L.O.-school ont vangen de kinderen, die niet verder studeren, veelal het laatste onderwijs, dat in de practyk is aangepast op de theorie van de lagere school. Spr. be treurde het, dat velen, zelfs ook de re gering, momenteel voor het V.G.L.O. geen plaats weten. Volgens ds Punselie zou dit vroeg of laat wel eens een fnui kende invloed kunnen hebben. Met na druk verklaarde spreker, dat een V.G. L.O.-school niet moet worden gezien als een z.g.n. „bewaarschool", waar de kin deren nog een paar jaar bezig worden gehouden. Integendeel, wat op een der- gelyke school plaats vindt, kan soms van beslissende betekenis voor het la tere leven zyn. In vele gevallen zal het zo zyn; dat de ouders met grote dank terugzien op hetgeen een dergelyke school aan hun kinderen heeft geschon ken. Bij al ons werk, aldus spr., is het ons niet te doen om succes, maar om het belang van de ons toevertrouwde kinderen. Het hoofd van de school, de heer J, van Leeuwen, die zich vervolgens in een kort afscheidswoord tot de de school verlatende leerlingen wendde, bracht heir onder het oog, dat zij zich thans in een periode bevinden, dat zij aan hun toekomst gaan bouwen. Spr. hoopte, dat zij het onderwys, dat zy op de school ontvingen en dat in een christelijke sfeer was opgebouwd, nooit zullen vergeten. Aan de ouders, die spr. dankte voor het vertrouwen, dat zij in de schbol hadden willen stellen, gaf hij nog énkele wenken met betrekking tot de opvoeding van hun kinderen. Ds D. J. Vossers. secretaris van de Ver. voor Christelijk Onderwys. die hierna de getuigschriften uitreikte, wees er o.m. nog op, dat het V.G.L.O,, on danks de regeringsmaatregelen, met energie wordt voortgezet. Spr. hoopte, dat nog eens de tijd mocht aanbreken, dat van hogerhand dit onderwijs, dat zo prachtig aansluit op het openbare leven, weer verplicht wordt gesteld. Ook spr. wees ten slotte nog op de bete kenis van christeiyk onderwys en bracht de -leerlingen onder het oog, dat zy te allen tijde het contact met God dienen te bewaren. Vermelden wy nog. dat deze toespra ken werden afgewisseld met de opvoe ring van een lentespel en dat ook een tentoonstelling was ingericht van han denarbeid, waarvan de aanwezige ouders met,grote belangstelling kennis namen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geprompveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld „Complexbetrekkingen in de tweede phase van de bloedstolling", de heer C. van der Meer (Oss)idem tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proef schrift getiteld „Dipoolmoment en struc tuur van onverzadigde organische mole culen", mej. C. R. van den Handel (Rot terdam) Leidse Schouwburg KUNSTKRING HET SCHOUWSPEL. George en Margaret. Het Rotterdams Toneel heeft nog eens het biyspel „George en Margaret" van Gerald Savor,', dat reeds voor de oor log ten tonele was gebracht, van stal gehaald en, al draaft dit „beestje" niet meer, door zyn speelse geest doet het „oudje" het toch nog wel. Het wel zeer eenvoudig gegeven, ge heel zich afspelend in een Engelse fami lie (ten slotte komen twee huwelijken uit de bus!) weet trots het feit, dat de afloop reeds direct duidelijk is, aardig bezig te houden. Vooral ook door het goede spel der hoofdrolvertolkers. Ko Arnoldi typeert de zg. verstrooide va der, die in wezen heus niet verstrooid is. ten voeten uit, prachtig gesecundeerd door Jetty van Dijk—Riecker als de be dillerige echtgenote. Annie de Lange als de dochter en Adolf Rykens als de a.s. echtgenoot. Maar ook de overigen pas sen zich uitnemend 'aan In het spel van de huiseiyke haard, dat zijn titel ont leent aan twee figuren, die men niet ziet, en slechts een bykomstige functie Ve-De volle schouwburg heeft zich wel geamuseerd met deze reprise. „HEINTJE" DAVIDS IN LEIDEN. Naar wy vernemen bestaan er plan nen om Henriette (Heintje) Davids ter gelegenheid van haar-60ste verjaardag ook hier ter stede een huldiging te be reiden en wel op Woensdag as. Gelijk gemeld vertrekt deze populaire artiste binnenkort naar Hollywood, waar zy is uitgenodigd in een film mee te spelen. LEIDSCHE WOLSPINNERIJ N.V. In de dezer dagen gehouden jaarlijkse vergadering van aandeelhouders der N V Leidsche Wolsplnnery werden, de jaarstukken over 1946 goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 4 (over 1945 werd geen dividend uitgekeerd). De heer I. H. Ch. J. Wouters uit Til burg, die aan de beurt van aftre den 'was, werd als commissaris herkozen, LEDENVERGADERING „DE NATUURVRIEND". De Leidse aquarium- en terrariym- vereniging „De Natuurvriend" organi seerde gisteravond in „De Harmonie" een zeer leerzame avond in de vorm van een causerie „Waterplanten" door haar voorzitter, de heer W. Zwart. Een „uitverkochte" zaal luisterde, ge tuige de diverse vragen na afloop, met grote belangstelling naar deze voor dracht. Onze stadgenoot drs. A. v. Vianen is aangewezen als deskundige by de P.B.N.A.-examens te Arnhem. DE KOMENDE LEIDSE RUDOLF STEINER-SCHOOL. Dokter Mees bespreekt moderne opvoedingsproblemen. Op uitnodiging van de Leidse Stich ting tot bevordering der opvoedkunde van Rudolf Steiner, heeft Dinsdagavond dokter L. Mees, uit Den Haag, ih het Oosters Instituut een lezing gehouden over het opvoedingsprobleem in de mo derne tyd. Spr. schetste zyn onderwerp als een sociaal probleem: steeds meer dreigt de mens te worden tot schablone, die ach ter zyn loketje zit en op alle vragen des levens sleohts één antwoord weet aan te halen. q Hiertegenover stelde spreker de wijze mens, die de altyd weer anders liggende feiten tot zich laat spreken, en die uit de werkeiykheid de oplossing, het oordeel afleest. Zes weken na de geboorte maakt het kind zyn ouders gelukkig met een eerste lachje, een allereerste uiting ener eigen individualiteit. Waarom ontroert ons zo zeer zulk een eerste ontmoeting? Het is de eerste aankondiging der eigen per soonlijkheid, die de belofte in zich houdt, dat zy zich zal ontwikkelen tot een geheel eigen, oorspronkelyk mens, tot een mens, die bewegelijk en toegan kelijk, open blyft voor zyn medemens en voor het leven en die daardoor kan toenemen in wysheid en waarachtige gemeenschapszin. Hoe weinig houden wy vaak in het oog. dat juist deze beweeglijkheid, deze openheid tot de meest begerenswaardige, de meest menseiyke, de meest sociale eigenschappen behoort! Aan de hand van tal van illustratieve voorbeelden stelde spreker de eis der na tuur, dat men een kind in zyn ontwik keling zyn eigen tyd en tempo moet laten. Wie zyn ogen opent voor de gang der ontwikkeling, wie oren heeft om te luisteren naar het menselijke wezen in zyn kinderjaren, die ontdekt, dat het kind wel is waar zyn lichamelykheid erft van zyn ouders en voorouders, maar dat zich in die lichamelykheid een individualiteit incarneert, die 'n geeste- iyk karakter draagt. Dit incarnatiepro ces voltrekt zich langzaam; geleidelyk en steeds meer geeft de kern der menseiyke persoonlykheid vorm aan het aanvanke- ïyk nog vormloze kinderllchaam, drukt het de stempel der persoonlijkheid op ieders eigen, individuele leven. Spreker beschreef en illustreerde de jeugd van de' mens als een tydperk van geleidelijk ingroeien van deze geestelijke kern der persoonlykheid in de lichame lykheid, die geërfd wordt. De arts nu heeft te maken met storin gen van dit incarnatieproces. De school arts, die niet, zoals de huisarts het zieke kind behandelt, moet de tendenzen tot verstoring ener gezonde ontwikkeling, zynde een gezonde incarnatie, ontdek ken. Daartoe moet hy geheel en al in de school staan en met de leraar samen werken. Na een geanimeerde discussie meldden verschillende aanwezigen zich als be langstellenden aan by de voorzitter, wiens dank aan de spreker door applaus van het aandachtig gehoor werd onder streept. VER. VOOR FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING. Voorzitter zet doel en streven uiteen. Voor een groep personeelsleden van het Academisch Ziekenhuis hield de voorzitter van de afdeling Leiden, de heer dr K. Simop. Thomas, een praat avond. Spreker begon met te wyzen op het woord „facultatieve" in de naam der vereniging. Het is niet de bedoeling om te komen tot verplichte crematie, maar om gelykstelling te verkrygen in crema tie en begrafenis. De Begrafeniswet (van 1869!) schrijft nl. voor, ,dat elk overleden persoon of doodgeboren kind begraven moet worden. De wet geeft echter niet aan wie aan- sprakelyk gesteld moet worden als deze bepaling niet wordt nagekomen. Dit was althans het oordeel van de hoogste rech- teriyke instantie, de Hogé Raad, toen de Staat der Nederlanden in 1914 de Ver eniging een proces aandeed, nadat op 1 April van dat jaar de eerste crematie had plaats gevonden van het stoffeiyk overschot van dr C. J. Vaillant. De daad van het cremeren IS dus fei telijk onwettig en toch vinden er elk jaar meer crematies plaats. Het is echter zeer wel mogelyk. dat deze reeks nog sterker zou klimmen, ware het niet dat velen, hoewel vóór crematie, zich er ten slotte van weerhouden om iets te doen wat als-het ware tegen de wet indruist. Vandaar het streven naar gelykstelling. - Vervolgens ging spr. er toe over de gang van zaken by een crematie te be schrijven. Elke begrafenis-ondernemer kent de formaliteiten, welke zich vrijwel niet onderscheiden van die, welke bij een gewone begrafenis vervuld moeten wor den. Toestemming van de plaatselyke ov.erheid byvoorbeeld is niet vereist. Hij wekte de aanwezigen op om zich te overtuigen hoe het in het crematorium toegaat, door deel te nemen aan een ex cursie, welke waarschijnlijk op de laatste Zondag van April gphouden zal worden. I Hierna werd een film vertoond, welke van de geschetste gang van zaken bij een plechtigheid in Velsen een zuiver beeld gaf. Nadat de spreker enige vragen had beantwoord, sloot de adjunct-Hirectrlcc van het Ziekenhuis, mevrouw Roldanus. de bijeenkomst Zij twyfelde er niet aan, of deze toelichtende avond zal voor velen verhelderend werken ORANJE GARDE. In haar clubhuis aan de Zoeterwoud- se weg hield het vendel Leiden van de Oranje Garde gisteravond een propa- ganda-samenkomst. Deze zeer druk be- zoohte* avond werd door de Band ge opend met het spelen van verschillende dienstmaxsen, 'waarbij vooral de „Stok- kenmars" zeer in de smaak viel. De heer Regeer riep vervolgens de aanwezigen een hartelyk welkom toe, in 't bijzonder de heren Questroo en Van Dijk. Hoewel de meeste medewer kenden aan het programma nog jong waren, was toch, mede dank zij hun groot enthousiasme, Het tempo vlot en het spel goed. In het byzonder kan ge noemd worden het door de jongens- adspiranten opgevoerde tableau „Wie gaat mee over zee", en het door de meisjes-gardisten uitgevoerde „Angelus". De heer G. van Dyk. bondsbestuurs- lid, sprak een kort slotwoord. Onder auspiciën van het Voor- aziatisch-Egyptisch Genootschap „Ex Orlente Lux" en in samenwerking met het Ned. Instituut voor het Nabije Oos ten alhier, de Ver. voor Artistieke Be schaving te Den Haag en de Allard Pier- son-Stichting en het Genootschap Ne derland—Engeland te Amsterdam houdt prof. S. R. K. Glanville van King's Col lege te Cambridge in de komende dagen eenviertal voordrachten te Leiden, 's-Gravenhage, Amsterdam en Utrecht over de sociale geschiedenis van Egypte ten tüde van Ptolemaeus. Hier ter stede spreekt prof. Glanville morgenavond. Afwisseling in de raad van Oegstgeest Het begin van de gisteravond in Oegstgeest gehouden raadszitting werd gekenmerkt door een sfeer van enige spanning, die ontlading zocht in een paar schermutselingen, mondelinge wel te verstaanT In zekere zin lukte die ontlading, want. er werden in drie uur tyds na uitvoerige en aangename discussies enige belangryke besluiten genomen. De voorzittei'. burgemeester Bau- mann, wees mevr. Kramers, die tydens de notulen nogmaals op de vorming van een sociale dienst wilde terugko men, cp het inopportune daarvan en even later zag de heer Verheef zich het woord ontnomen tóen deze by de benoeming van leden van de advies commissie inzake de woonruimte een critiek op het wocnruimtebeleid van B. en W wilde afsteken, Ock dit was niet aan de orde en bovendien niet geoorloofd omdat dit buiten bevoegd heid van de raad viel. De heer Simon Thomas verklaarde mede' namens de heer De Gruyter, voortaan geacht te willen worden de beginselen van de V.V.D, voor te staan, nu de Party van de Vrijheid daarin is opgegaan. De geloofsbrieven van de heer J. S. van Manieren werden in orde bevon den, weshalve tot toelating tot de raad werd besloten. Tot lid van het Bur gerlijk Armbestuur werd gekozen me vrouw A. J. Kort-Kruyt met 7 tegen 6 stemmen. ENQUÊTECOMMISSIE REGERINGS BELEID 1940—'45 HEEFT DRUK WERK. De plenaire parlementaire enquête commissie heeft vandaag gehoord prof. dr F. C. Gerretson. hoogleraar te Utrecht en de heren J. H. Hyink en J. C. Posthuma, commissarissen van polir tie te Amsterdam. Op Maandag a.s. zullen door subcommissies worden ge hoord de heren ir J. W. Albarda, oud- minister. E A. Vermeer, lid der Tweede Kamer. C. Mattern, Den Haag, dr G. Bolkestein. oud-minister, prof. mr R. Kranenburg, hoogleraar in het Staats recht, mr J. Meynen, oud-minister, T. L. A. Appels, administrateur Dep. van Oorlog, Ch. J. I. M. Welter, oud-mi- nister. mr. M. P. L. Steenberghe, oud- minister, dr J. van der Tempel, oud- minister, ir P. s! F. Otten, directeur der N.V. Philips, prof. mr dr C. W. van der Pot. hoogleraar in het Staatsrecht, ko lonel L. J. Schmidt, kapitein Th. J. A.. Lamers, generaal-majoor J. H. Frufjt van Hertogh. majoor H. G. van Voort- huyzen, P. L, van Boven, generaal-ma joor F. A. Vaillant, voorts de heren L. van Eendenburg, P. Dykstra, L. Eolken, J. Olyslager, directeur van Scheepvaart- maatschappyen. jhr mr W C. van Pan- huys, oud legatie-secretaris té Madrid, mr A. W. R. baron Mackay, secretaris van de Ned. Bank, J. Hardeman, ad ministrateur Dept. van O. G. en J. Ruy. directeur van Hotel Des Indes. LUITENANT VALKENBURG OVERLEDEN. De bestuurder van het gistermorgen op Tjililitan verongelukte P-40 jacht vliegtuig, de le luitenant M. Valken burg, is aan zyn verwondingen overle den en vandaag op het ereveld te Tji lilitan begraven. Enige militairen der genietroepen hebben zich by. het verlenen' van hulp by dit vliegongeval moedig gedragen, o a. de sergeant H. Laurens. Deze trok do vlieger \Veg uit de nabyheid van de vlammenzee en ontdeed hem van zyn brandende kleren, hierin by gestaan door de soldaten Plat, H. Peters en J. van de Heuvel. De Luitenant Valken burg heeft nog verklaard, dat "hy de bulldozer wel nau gezien, doch dat hy meende, vry te kunnen biyvcn. Een der wielen der P-40 was echter nog niet geheel ingetrokken. Hiermede werd een tractor geraakt, waarna de machlre onbestuurbaar werd en het ongeluk werd veroorzaakt. VOLGENDE WEEK WEDEROM YTJFLANDENBIJEENKOMST. Naar minister mr C. G. W. H baron van Boetzelaer van Oosterhout, heden morgen verklaarde, zal volgende week te Brussel opnieuw een byeenkomst worden gehouden van afgevaardigden der vyf landen, v/aarop besprekingen zullen worden gevoerd met betrekicing tot de oprichting van het consultatieve orgaafi, Waarvan in het pact van Brus sel sprake is. Hedenmiddag zit de heer Van Boetze- Jaer aan by een diner, dat door de Prins-Regent wordt aangeboden, waar na hy naar ons land terugkeert. OUDERAVOND O.L.S. HAVERSTR. Een flink getal ouders vulde gister avond de gymnastiekzaal van de O.L. School aan de Haverstraat. Het Hoofd der School, de heer J. B. Volkers, heet te byzonder welkom de voorzitter van de Centrale Ouderraad en de .spreker van deze avond, de heer Wilterdïnk, hoofd v. a. Openb. School voor V.G.L.O. Bij de hierna .volgende verkiezing werd mevr. Nieuwenhuyzen als lid der Oudercommissie herkozen en de heer Den Os als nieuw lid gekozen. Nadat op enige verbeteringen aan de school :de aandacht was, gevestigd en enkele muziekstukjes ten'gehore waren gebracht, toonden de leerlingen van de 5e en 6e klas in een zangepelletje, wat ze waard zyn. De spreker van deze avond gaf de ouders een duideiyk beeld van het werk aan de school voor V.G.L.O. Hy toonde het belang van dit onderwys aan als schakel tussen de zesklassige lagere school en de maatschappy. Ten slotte nodigde hy de ouders uit tot een be zoek aan de in die school te houden tentoonstelling op Maandag- en Dins dagavond a-s. Aparte vermelding verdient het ge- zelsohap „The Majadona's". dat met zyn guitaarnummers een byzondere sfeer wist te scheppen. De .ouders ver gaten een ogenblik de dagelijkse zorgen en gaven ondubbelzinnig van hun waar dering blijk. Verschillende ouders maakten ook van de gelegenheid gebruik met het onder wijzend personeel van gedachte te wis selen. By de sluiting kon de voorzitter te recht van een geslaagde avond spreken. 7 JAAR VOOR VRIJWILLIGER. J. H. C. C. Collat. ambtenaar hier ter stede, was in 1941 tot het Vrywilli- gerslegioen toegetreden. Hij had daar als menagemeester dienst gedaan. De procureur-fiscaal by het Byz. Ge rechtshof te Den Haag, eiste heden morgen 10 jaar gevangenisstraf met aftrek. Verdachte's raadsman mr H. J. Sormani. weet het gedrag van verdaoh- te aan zyn totaal verkeerde opvoeding en vroeg verzachting van de eis. Uitspraak: 7 jaar gevangenisstraf met aftrek en recht op cassatie. EEN VEEL OMSTREDEN PLAATS. Indertyd is nogal deining onUtaaa over de benoeming van de woonruim te-adviescommissie. Meerdere raadsle den aohtten het niet in overeenstem ming met de bedoeling van die com missie en met de wettelyke regeling, wanneer de burgemeester daarin zit ting zou nemen. Na uiting van die mening bleek burgemeester Baumann toen niet bereid, zyn daarop volgende I benoeming te aanvaarden, doch by een vdgende raadszitting deelde hy mede, de benoeming te aanvaarden. By mi- i nisteriële beschikking van 23 Januari j j.l. echter werd de onverenigbaarheid van het lidmaatschap van het college van B. en W. en de bedoelde advies commissie vastgesteld. Derhalve stelden B. en W. thans voor. inplaats van de j burgemeester een ander te benoemen. De heer Valentgoed achtte dit be- I treurenswaaxdig en was van mening, I dat een dergelyk raadsbesluit niet door een ministeriële beschikking dooh al- I leen door de KrOcn vernietigd kan J worden, zodat hy voorstelde de minis teriële beschikking te negeren en de eenmaal vastgestelde samenstelling van de commissie te handhaven. De heer Blomsma stelde voor, een definitief oordeel eerst te vellen na degeiyk on derzoek van deze materie, derhalve de kwestie aan te houden tot een volgende vergadering. De ^voorzitter acht dit laatste nonsens, want de wet zegt dui delijk genoeg, dat een raadsbesluit in derdaad sleohts door do Kroon kan worden vernietigd. Op verzoek van do heer Blomsma vond stemming plaats over het voorstel Valentgoed, dat met 10 tegen 13 stemmen werd aangenomen. Burgemeester Baumann zal derhalve vooralsnog de veel omstreden plaats in deze adviescommissie blijven innemen. In een andere bestaande vacature van deze commissie werd benoemd do heer Blansjaar. Voorts werden benoemd oommissies van bystamd voor financiën en onderwys en voor openbare werken (financiën en onderwys de heren Va lentgoed, v. d. Poel en Simon Thomas, openbare werken de heren Van Mame ren, De Gruyter en v. Nieuwkoop). Er werden enige besluiten genomen inzake onderwysvergoedingen. onteige ning, grondovernqme. aankoop, verkoop en ruil benevens comptabiliteltsbeslui- ten. Inzake de vermakelykheidsbelastlng, ten aanzien waarvan de overheid be paalde wensen heeft geuit, besloot de raad tot wijzigingen overeenkomstig het I voorstel van B. en W. Het debat ont spon zich over de mate - van belasting van cabaretvoorstellingen. De raad besloot tot verlening van een garantie aan het Rynlands Borg- stejlingsfonds, hoewel B. en W. in hun praeadvies ernstige bezwaren uitten en duideiyk maakten, dat geen enkele ze kerheid over de toekomstige maatrege len en regelingen bestaat. De raad vond het echter evenals B. en W. niet verantwoord het risico te nemen, dat de Oegstgeestenaren buiten de voorde len van het fonds vallen. Een soortge lijke houding is ook in de meeste an dere gemeenten aangenomen. POELMEER-EXPLOITATIE ALS VORIG JAAR. De heer v. d. Poel uitte zyn voldoe ning over het tot stand komen van een nieuwe regeling tussen gemeente 'en Poelmeer, doch zag gaarne meer gelden voor de personeelsbezetting uitgetrok ken ten koste van de onderhoudsgeldon, en sloot ziah later aan by de wens van mevr. Kramers tot zo spoedig mogelyk herstel van de afsohelding tussen de beide baden. De voorzitter deelde ech ter mede dat de exploitatie als vorig jaar, derhalve zonder tussenschot en met een gelijke personeelssterkte zal plaats vinden. Toezioht met dit perso neel is sleohts mogelyk by één, bad, niet by gescheiden baden. De onderhouds kosten kunnen niet verder worden be snoeid om tot personeelsuitbreiding te kunnen komen. Ook Poelmeer achtte de getroffen regeling, inclusief deze wy'ze van exploitatie, bevredigend. Er werden geen klachten vernomen. Hy vroeg het vertrouwen van de raad. dat de over eenkomst door B. en W. tot aller be vrediging wordt uitgevoerd. Waarmee de raad accoord ging. De regeling voorziet in regelmatig overleg tussen B. en W. en Poelmeer, teneinde de moeilykheden van vorig jaar te veimyden. Baten en lasten ko men voor rekening van de gemeente, openstelling geschiédt in overleg met de gemeente die beslissende stem heeft bij ontbreken van overeenstemming. RIOLERING NIET LANGER HOUDBAAR. De raad voteerde f. 4000,— voor het ontwerpen van 'n nieuw rioleringsplan. By de discussie betreurden verschillen de leden, dat thans wederom een ge heel nieuw plan moet worden ontwor pen, doch de wethouder toonde dit overtuigend aan door de wyzigingen te schetsen, die de plannen moeten on dergaan door de veranderde omstan digheden, zoals de verandering van het uitbreidingsplan. Daarbjj deelde de voorzitter mede, dat b.v. de uitbreiding der bebouwing Ln dc richting Rynsburg, aanvanke- lyk geprojecteerd, stop zal worden gezet. Het bleek dat' het rioleringsplan niet na, doch tydens de opstelling van het nieuwe uitbreidingsplan moet worden vastgesteld, cm zo doeltreffend moge lijke aanleg te bewerkstelligen. Tydens de rondvraag kwam mevr. Kramers nogmaals met haar voorstel inzake een sociale dienst. De voorzitter toonde de onmogeiykheid hiervan aan. De heer Verhoef startte andermaal zyn critiek op het wonlngbeleid, doch zag zioh wederom tegenover een verbod van de voorzitter geplaatst. (Naar wy vernemen bestaat er ln de boezem van de woonruimte-adviescom missie ontevredenheid over het feit, dat adviezen over vordering moeten worden verstrekt zonder dat over gegevens in zake de woningnood als geheel wordt beschikt. Red.). Voorts kwam de politie nog ter spra ke, waarby de voorzitter de verwach ting uitsprak, dat de politiewet waar schijnlijk niet door de Kamer wordt aangenomen. De positie van het poli tieapparaat is derhalve ook voor Oegst geest nog labiel. AGENDA DONDÊKDAG: Paul Krugerstraat'37: Tentoonstelling K. Avondtekenschool. 79 uur nam. VRIJDAG: Ambachtsschool: Ala ledenvergadering, 9 uur nam. Stadszaal L.K.K. „Voor Allen". Solist W. Andrlesscn. 8 uur nam. „Het Gulden Vlies": Alg. Icdenverg Ned, Roode Kruis afd. Lelden. 8 uur nam. Prentenkabinet (Kloksteeg 23): K. en O. Prof. SevehsW over Gandhl. 8 u. nant Lelderdoro (Wapen van Leldef» dorp)P. V. d .A. Spr.: mr G. E. van Wal- sum. 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3