Vijfmogendheden-verdrag vijftig jaar getekend Vijfmogendhedenverdrag fer bescherming der West-Europese landen Tot tier toe en niet verder WEERBERICHT Wederzijdse militaire hulp bij aanval in Europa Nederland voert geen neutraliteits-politiek meer Instelling van een Permanente Consultatieve Raad Andere staten kunnen toetreden 87ste Jaargang DONDERDAG 18 MAART 1948 No. 26340 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Hermy Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 DE verklaring, welke onze minister president. dr Beel, gistermiddag in de Tweede Kamer namens de regering heeft afgelegd, overtreft on getwijfeld in belangrijkheid alle vorige mededelingen van dien aard sedert de Bevrijding- Hadden deze alle zonder uitzondering betrekking op onze staatkundige ver houding tot Indië, op ons bestaan der halve als natie, als volk, ditmaal betrof het een afweer tegen een in angstwek kend tempo groeiende dreiging tegen ons bestaan als individu, als mens. Deze verklaring sloot onmiddellijk aan bij het historisch gebeuren, dat zioh kort tevoren in Brussel had vol trokken, alwaar de grondslagen zijn gelegd voor een hechte samenwerking op politiek, economisch, sociaal, cultu reel en militair gebied tussen de drie Benelux-landen: België. Nederland en Luxemburg benevens de Westerse groot machten Groot-Brittannië en Frank rijk. Immers het heeft geen zin te ver doezelen, dat dit verdrag is geboren uit de dringende noodzaak een aaneenge sloten economisch en militair front te vormen tégen de expansiezuoht der Sovjets, welke rich dezer dagen in haar meest revolutionaire vorm heeft gema nifesteerd in Tsjecho-Slowakije en zich direct daarop aansluitend duidelijk uit steekt in de richting van Finland. Er kan bij geen enkel weldenkend mens twijfel over bestaan, dat aan.de Brus selse overeenkomst geen enkele agres sieve bedoeling ten grondslag ligt. De regeringsverklaring stipuleert dit ook nadrukkelijk en betoogt dat integen deel het verdrag geen ander doel heeft dan de bevordering van de vrede en de harmonische ontwikkeling der Europese samenleving. DE thans tot stand gekomen West- Europese Unie is voor uitbreiding vatbaar; nochtans stellen de Be- nelux-staten, blijkens de regeringsver klaring, zioh op het standpunt, dat eerst de aaneensluiting der vijf mo gendheden zioh moet consolideren en verdiepen alvorens andere staten zich daarbij kunnen aansluiten. Wij geven enerzijds toe, dat enorme problemen moeten worden overwonnen voordat er sprake kan zijn van een werkelijke coördinatie der gemeenschappelijke be langen op zo uiteenlopend, terrein, maar anderzijds achten wij die nadere uit werking ondergeschikt aan het alles overheersende belang van de vorming van een zo machtig mogelijk tegen wicht voor de uitbreiding der Russische invloedssfeer. Er bestaat naar onze diep gewor telde overtuiging maar één middel om de vrede te bewaren en dat is: aan Moskou op zo kort mogelijke termijn duidelijk te maken, dat elke verdere daad van agressie of poging om de wereldrevolutie te verwezenlijken, zal afstuiten op de eensgezinde wil van geheel West- Europa (impliciet de Scandinavische landen en het Iberische schier eiland) om de Westerse beschaving te redden van een totale ondergang. De Sovjets fnogen onder geen beding de kans krijgen ook nog maar één staat of staatje los te weken uit het sterk gekrompen complex, dat nu nog van Westers Europa is overgebleven. Terwllle van de veiligheid:en de be schaving der mensheid mag deze con centratie van machten en krachten geen dag langer worden uitgesteld dan strikt noodzakelijk Is. Het is beter on middellijk gemeenschappelijk een bre de dam op te weipen en deze geleide lijk te versterken dan nu te volstaan met de aanleg van een kade met de bedoeling daaraan te gelegener tijd stukjes op en by te bouwen. Want anders is het gevaar groot, dat de Russische vloedgolf het bouwsel om-, over- en omvèrspoelt. ZONDER de morele en uiterst effec- I tieve financiële, economische en militaire steun van de Ver. Staten van Amerika zou ons uitgemergeld con tinent niet in staat zyn een dergelijk krachtig standpunt in te nemen, doch waar dit. Gode zy dank. wèl het geval 15 getuige het Marshall-plan en Tru. man's elders afgedrukte rede - rust op allen de dure plicht met inzet van alle krachten te steeven naar de spoedigst- mogelijke verwezenlijking van een heoht-aaneengesloten anti-communis tisch front. Nog geen tien jaar geleden bleef de democratische wereld een fataal tempo ten achter by het totalitaire régime. Deze les kan nog niet vergeten zyn. Moge Smuts' recente oproep „Tot hier toe en niet verder" allen doordringen, die leven in het besef, dat het leven waard is om geleefd te worden en om dat naar Multatuli's woord de roeping van de mens is „Mens" te zijn. Het Brussels verdrag is een uiterst belangrijke stap op die weg Schoenen blijven op de bon Naar wy vernemen, hebben het bestuur van de vakgroep schoenin dustrie en het bestuur van de vak groep detailhandel besprekingen gevoerd met het Ryksbureau voor Huiden en Leder en met de Minis ter van Economische Zaken. On danks het feit, dat de vakgroepen van mening zijn, dat de opheffing van de schoenendistributie - volko men verantwoord zou zyn, blijft men van regeringszyde een andere mening toegedaan, zodat de schoe nen voorlopig nog op de bon bly- ven. KRIMPENDE WIND De Bilt verwacht tot morgenavond: Matige tot krachtige, naar Z.W. rich ting draaiende wind. Weer toenemende bewolking met later plaatselijk enige re gen. Vannacht kouder. Morgen overdag weinig verandering in temperatuur. 19 MAART. Zon op: 6.46 uur; onder 18.51 uur. Maan op: 10.56 uur; onder: 4.07 uur (E.K.). Hoogwater te Katwijk te 9.27 en 22.13 uur (Doodtij). Het vijfmogendheden-verdrag is gistermiddag te vijf uur in het Paleis der Academiën te Brussel door België, Frankrijk, Groot-Brittannië, Luxemburg en Ne derland getekend. In dit verdrag is naast economische, sociale en culturele samen werking, wederkerige militaire hulp tegen elke agressie vastgelegd. De tekst van het verdrag werd gelijktijdig in de vijf hoofdsteden gepubliceerd, op het ogen blik, waarop de vijl ministers van Buitenlandse Zaken hun hantekening plaatsten. Het verdrag heelt een looptijd van 50 jaar en kwam, na slechts één week van voor bereidingen, gereed. Ingesteld wordt een permanente Consultatieve Raad, die onmiddellijk bijeen komt ter bestudering van elke situatie, die een bedreiging van de vrede zou kunnen De rechten en verplichtingen van de Vjjf Landen, die te zamen de Westerse Unie vormen, zijn neergelegd in dé tien volgende punten: 1. De economische activiteit der Vijf Landen zal dusdanig gecoördineerd wor den, aat zy het grootst mogehjke resultaat zal opleveren. Dit zal onder meer ge schieden door opheffing van tegenstellingen in de economische politiek, door harmonisering van de productie en door ontwikkeling van het onderlinge han delsverkeer. 2. Langs de weg van rechtstreeks overleg als wel in dc gespecialiseerde orga nisaties zullen de Vijf naar verhoging van de levensstandaard van hun volken streven. Zy zullen de nationale werkzaamheden op sociaal terrein bevorderen en harmoniseren en onderling zo spoedig mogeiyk overeenkomsten sluiten betreffende de sociale zekerheid. 3. Dc Vyf Landen zullen er naar streven hun volkeren een dieper begrip by te brengen van de beginselen, die ten grondslag liggen aan hun gemeenschappe iyke beschaving. Zy zullen culturele uitwisseling bevorderen door middel van onderlinge overeenkomsten. 4. Indien een der Vyf het voorwerp zou zyn van een gewapende aanval in Europa, zullen de anderen, in overeenstemming met de bepalingen van artikel 51 van het Handvest, aan de aldus aangevallen partij alle militaire en andere hulp en bystand verlenen, welke in haar vermogen-liggen. 5. Alle maatregelen, in geval van agressie genomen, moeten terstofrd ter ken nis worden gebracht van de Veiligheidsraad. Zy zullen worden opgeheven zodra de Veiligheidsraad de nodige maatregelen zal hebben genomen om de internatio nale vrede en veiligheid te handhaven of te herstellen. Dit verdrag is in overeen stemming met de bepalingen in het Handvest der Verenigde Naties. Het tast de competentie van de Veiligheidsraad in geen enkel opzicht aan. 6. De Vyf Landen zullen onderling of met een derde staat geen verbintenissen aangaan, die in stryd zyn met de bepalingen van dit verdrag. Zy zullen geen bond genootschap aangaan en aan geen coalitie deelnemen, gericht tegen één der Vyf Landen. 7. Een permanente consultatieve raad zal worden ingesteld om overleg te plegen over alle vraagstukken, die onderwerp van dit verdrag uitmaken. Op ver zoek van één der Vyf zal deze raad onmiddeliyk byeenkomen, om alle partijen in staat te stellen, overleg te plegen omtrent elke toestand, die een bedreiging van de vrede zou kunnen vormen, of die de economische stabiliteit in gevaar zou kunnen brengen. 8. Onderlinge geschillen tussen de Vyf Landen zullen worden voorgelegd aan het Internationale Gerechtshof. 9. De vijf verdragsluitende partyen kunnen na gemeenschappelijk overleg iedere andere staat uitnodigen tot dit verdrag toe te treden op de voorwaarden, die tussen haar en de uitgenodigde staat zullen worden overeengekomen. 10. De acten van bekrachtiging van dit verdrag zullen by de Belgische rege ring worden gedeponeerd. Het verdrag zal in werking treden, zodra de laatste acte van bekrachtiging is overhandigd. Na afloop van 50 jaar zullen de* verdragsluitende partijen het recht hebben, het verdrag te beëindigen. Even voor 5 uur traden de vyf mi nisters van Buit. Zaken onder het ap plaus der vele aanwezigen de marme ren zaal binnen. Precies om 5 uur zet te eerste minister minister Spaak, te vens minister van Buitenlandse Za ken, rijn handtekening onder het be langrijke dooument. De ondertekening had plaats met een stalen pen. Hierna tekenden de ministers van Buit. Za ken Bidault, Bech, Van Boetzelaer v. Oosterhout en Be vin, alsmede de Bel gische minister van Financiën Sys- kens, de Franse ambassadeur te Brus sel graaf de Hauteclocque, de Luxem burgse gezant te Brussel Robert Als, de Nederlandse ambassadeur te Brus sel baron Van Harinxrrta thoe Slooten en de Engelse ambassadeur te Brussel Sir George Rendël. Onmiddeliyk na de ondertekening nam Spaak het woord. „Ik zal niet trachten te verbergen," zo zeide hij, „met hoeveel genoegen ik u hier te Brussel verenigd zie. Wy hebben een verdrag ondertekend, dat een beslis sende invloed kan hebben in de ge schiedenis van elk onzer landen en derhalve in de geschiedenis van Eu ropa en van de wereld. Wij zijn thans verenigd om ons te verdedigen, in geval wij aangevallen zouden worden. Onze formule van by stand hebben wy ontleend aan het Handvest der Ver. Naties en aldus hebben wy er de nadruk op gelegd, dat het onze bedoeling is gebruik te maken van een- redht, dat ons en de andere volken te San Francisco is verleend. Wy hebben ook het voorne men nauw samen te werken op eco nomisch gebied. De formule van eco nomische samenwerking die wij in het verdrag opgenomen hebben, is uitste kend, en is ruim genoeg om alle mo- geïykheden te omvatten, doch het is nog maar een formule en de beste formule krijgt slechts waarde door de y ver waarmede zij ten uitvoerwordt gebracht. Moge te dien opzichte de onderteke ning van het verdrag geen eindpunt, maar integendeel, een eerste stap op de goede weg zyn. Het democratisch Europa, dat wy willen verdedigen ^n inrichten, be perkt zich niet tot onze landen. Daar om hebben wij voorzien dat anderen, met onze eenparige instemming, rich zekere dag bij ons zouden kunnen aansluiten om onze pogingen te ver sterken en aan te vullen. Ziedaar wat wij hebben willen verwezenlijken door het opmaken en het ondertekenen van dit verdrag. BIDAULT AAN HET WOORD. Vervolgens nam de Franse minister van Buit. Zaken, Bidault, het woord. „Het verbond, dat wy op deze plech tige dag sluiten, is ons opgelegd door onze gemeenschappelijke idealen en belangei^. Het houdt slechts waarbor gen voor vrede en veiligheid in. Op de weg van Parijs naar Brussel, is er bijna geen stad of dorp, of 't draagt de sporen van strijd. Dit drama heeft te lang geduurd en wy zyn hier ver enigd om er een einde aan te maken. Wij zullen de vrede en de vrijheid verdedigen. Nodh list, noch geweld zijn de richtsnoeren geweest van ons be sluit en dit accoord is eigener bewe ging tot stand gekomen. Hetgeen de vrede altyd in gevaar heeft gebracht, is isolering, vrees en wantrouwen. Wy zyn hier om deze drie dingen te bestrijden. Voortaan zullen wy verenigd rijn en ik hoop, dat dit voor immer zo zal blyvem" BECH SPREEKT. Hierna sprak de Luxemburgse mi nister van Buit. Zaken Bech, die er o.a. op wees, dat dit verdrag slechts waarde zal hebben door de geest, waarin wij liet uitvoeren. Vooral op economisch gebied zullen onze naties blijk moeten geven van een moed tot verwerkelijking der plannen over te gaan. Dit pact zal kunnen worden uitgebreid tot de landen van goede wil, die bereid zyn met ons deze groot se taak te volbrengen." REDE VAN MINISTER BOETZELAER. De Nederlandse minister Van Boet zelaer zeide hierop, dat de onderte kening van het regionale verdrag betreffende West-Europa een zeer belangrijke datum betekende in dc geschiedenis van het Koninkrijk der Nederlanden. In de 19de eeuw had ixeaeriana een „neutraiueuspouueK of liever gezegd een „politiek van onafhajakelykheid" gevolgd. „Het West-Europese pact maakt de finitief een eind aan de mogelijkheid om neutraal te blijven, wanneer een van de 5 partners het slachtoffer is geworden van een agressie in Europa. Het garandeert anderzijds de grootst mogelyke militaire en andere bystand voer het geval wij zelf zouden worden aangevallen. De Nederlandse regering is er van overtuigd, dat de deelneming van Nederland aan het pact door een zeer .grote meerderheid van het Ne derlandse volk gunstig ontvangen zal worden. Men kan de ogen niet sluiten voor de ingrypende wijzigingen in de si tuatie in Europa en de gehele we reld. Wy zyn er van overtuigd, dat een mogelyke agressie tegen het Eu-> ropees gebied van een van ons, het zelfde gevaar inhoudt voor de ande ren en de gehele Europese bescha ving. Naar het ons voorkomt, moeten wij allereerst een consultatieve raad in het leven roepen, die tot taak heeft de geest van het verdrag te verwezenlij ken. Slechts op die ma,nier zou men kunnen voorkomen, dat het verdrag niet meer blijft dan een facade, in plaats van een solded en duurzaam bouwwerk. Wij zullen met biydsöhap de dag begroeten, waarop de kring van deelnemenden aan onze regionale unie zal worden uitgebreid. Indien de landen van de Benelux hun lot verbinden met dat van de grote mogendheden, lijkt het ons bil lijk, dat zij hun. stem kunnen laten horen wanneer het gaat om het ne men van besluiten, die een bedreiging van de wereldvrede zouden kunnen inhouden." MINISTER BEVIN. SPRAK. De Engelse minister Bevin zeide hierop om., dat het verdrag bedoeld was om goede buren tot elkander te brengen, goede betrekkingen te onder houden en een orgaan in het .leven te roepen, dat niet sleohts de verdrags partners tot nut moest strekken, en ook niet slechts alleen Europa, maar de gehele wereld. Hy legde er de na druk op. dat de vyf partners het ver drag niet tekenden op grond van mo tieven, die gericht waren tegen wie dan ook. Het orgaan, dat de vyf lan den in het leven wilden roepen', zou ceze landen in staat stellen meer bij te ciagen tot het werk van dc orga nisatie der V.N. De ondertekening van het verdrag schept de mogelykhud tot 't stich ten van gezonde gemeenschappen, die in volkomen harmonie zullen samenwerken en de burgers van de vyf landen het gevoel zal geven, deel uit te maken van één grote eenheid. „Vliegende kampen" in Frankrijk Pact van Brussel getekend. Het verdrag van Engeland, Frankrijk en de Bene- luxlanden is in het Paleis der Academiene te Brussel op lechtige wijze gete kend. Mr Baron van Boetzelaer van Oosterhout, min. van Buitenlandse Za ken tekent. TOURISTEN KUNNEN GOEDKOOP UITGAAN. (Van onze correspondent te Parijs) Vorig jaar zyn er tijdens de vacan- tiemaanden in Frankrijk proeven geno men met zogenaamde „vliegende kam pen", dat zyn verplaatsbare tentendor pen, die afwisselend in de buurt van een aantal grote steden. Parijs, Cannes, Biarritz en Ohamonix, werden opgesla gen, teneinde touristen het verblyf in Frankrijk zo goedkoop mogelijk te ma ken en hun tooh een minimum aan comfort te kunnen bieden. Deze kam pen zijn een groot succes geworden: een 5000 mensen waaronder één der de uit Engeland, Nederland en Dene marken afkomstig hebben van de mogelijkheid geprofiteerd om aldus voor weinig geld de kosten bedroe gen vorig jaar frs. 150,— per dag hun vaoantie in een onbekende omge ving door te kunnen brengen. Dit jaar hoopt men minstens het dubbele aan tal gasten in deze kampen te ontvan gen, die intussen reeds met verschillen de nieuwe werden uitgebreid. Ofschoon de prijzen, uitgedrukt in Franse munt, ongetwijfeld verhoogd moeten worden, zullen de kosten voor buitenlanders, tengevolge van de devaluatie, dit sei zoen niettemin aanmerkelijk léger zyn dan vorig jaar. Men verwacht dat het eerste kamp met Pasen aanstaande reeds geopend zal kunnen worden. WIJZIGING ENGELSE KIESWET. De door de Britse regering voorgestel de wyziging van de kieswet is in het Lagerhuis aangenomen met 323 tegen 192 stemmen. Krachtens de nieuwe wet zal de bijzondere vertegenwoordiging in het parlement van de universiteit en de Londense city komen te vervallen. Het aantal afgevaardigden zal van 640 wor den gereduceerd tot. 608, waarvan 489 toegewezen aan Engeland, 71 aan Schot land, 36 aan Wales en 12 aan Noord- Ierland. De veiligheid in Engeland Verzet by kleine Labour-groep. Router's politieke correspondent meldt, dat een aantal leden van de 'Labour- parlementsfractie hun bezorgdheid heb ben geuit over de mogelijkheid, dat de uitsluiting door de Britse regering van „communisten en' fascisten" als ambte naar in diensten, die de veiligheid be treffen, zou kunnen leiden tot „politieke discriminatie". Een communiqué, dat na de bijeen komst van de ongeveer 440 leden tel lende fractie werd uitgegeven, meldde slechts, dat er een discussie heeft plaats gehad over „de recente gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije en de verklaring van de eerste minister over de ambte naren". Men neemt aan, dat de fractieleider, Morrison, een volledige uiteenzetting heeft gegeven over de houding der rege ring en de motieven, die haar geleid hebben. Hy zou voorts categorisch ver zekerd hebben, dat de regering het by deze ene maatregel zou laten („de be scherming van de veiligheidsdiensten Van de staat"). Een groep leden, waarvan het aantal op dit moment gering zou zyn, is bezig te trachten vyftig handtekeningen byeen te krygen ten einde in het par lement een motie in te dienen, waarin de regering te dezer zake op zekere pun ten wordt aangevallen. Het lljkfc waar schijnlijk, zo schryft de correspondent, dat gepoogd zal worden de kwestie in het Lagerhuis in debat te brengen en als de belangstelling groot genoeg is, zou de regering hiertegen vermoedelyk géén bezwaar maken. Canada en het communisme CANADA VOLLEDIG ACHTER f VRIJHEIDSBLOC. Onmiddeliyk nadat Mackenzie King, de Canadese minister van buitenlandse zaken, in het Canadese Lagerhuis de ondertekening van het Brusselse verdrag had meegedeeld en uitdrukking had ge geven aan de voldoening van de Cana dese regering over dit verdrag, heeft het Huis een motie,, aangenomen om van de vastgestelde agenda af te wijken en „de communistische bedreiging van de vrede van Canada en de gehele wereld" te be spreken. Tevoren had Mackenzie de kabinets ministers meegedeeld dat de internatio nale situatie slechter dan ooit is, en voorspeld, dat de crisis binnen een paar weken haar hoogtepunt zou bereiken. Een mislukte aanslag? De piloot van een constellation, die te ongeveer 8 uur gisteravond van het vlieg veld Croydon opsteeg, keerde weer naar Londen terug, toen hy een radiobood schap ontving, dat éen bom in de cock pit was verborgen. Onder de 25 passa giers bevond zich Gladwyn Jebb, onder staatssecretaris van het Britse ministe rie van buitenlandse zaken, die op weg was naar New York voor een onderhoud met Cadogan, gedelegeerde van Enge land bij de VN, over de Tsjecho-Slo- waakse kwestie. De politie stelt een on derzoek in. Later wordt gemeld, dab niets is ge vonden. Regeringsverklaring in de Tweede Kamer In de gistermiddag, te lialfzes voortgezette vergadering der Tweede Kamer heeft de minister-president, dr L. J. M. Beel, de volgende verklaring afgelegd: Hedenmiddag hebben de ministers van Bult. Zaken en H. M's. ambassadeur te Brussel, daartoe door H.M. gemachtigd, een verdrag ondertekend, dat voor Nederland en niet voor Nederland alleen, maar voor de gehele verdere ontwikke ling van Europa, van de grootste betekenis kan worden. De voorgeschiedenis inzake een West-Europese Unie is U bekend. Het thans aangenomen verdrag beoogt o.a. in geval een der 5 verdragslanden, Belgic, Frankryk, Groot-Brittannië, Luxem burg en Nederland aan een gewapende aanval bloot staat, onmiddeliyk gemeen schappelijk de militaire en andere bijstand der overige verdragstaten te doen verlenen. De vyf staten geven aldus de mogeUjkhcid van neutraliteit, die onder het handvest van de Ver. Naties by onenigheid der vyf grote mogendheden, althans theoretisch, nog bestaat, prys, waartegenover zij echter, bij aanval in Europa, van de onmiddellijke bystand der overige verdragstaten verzekerd kunnen zijn een zekerheid, die het Handvest niet verschaft. De drie Benelux-landen hebben gemeend, dat, in aanmerking genomen de politieke en militaire ontwikkeling, de veiligheid hunner landen het noodzakelyk maakte, militaire samenwerking met gelijkgezinde staten te aanvaarden. Zy hebben echter gemeend, dat het verdrag méér zou moeten inhouden dan een wederzydse toezegging tot militaire bijstand. Zij zyn van oordeel geweest, dat voor de vyf landen, die in zo hoge mate zich door gemeenschappeiyke poli tieke, economische, culturele en geestelUke opvattingen kenmerken, het ogenblik gekomen was zich nauwer aape ente sluiten, ten einde aldus een kern te vormen tot bescherming van hun gemeenschappeiyke beschaving en ter bevordering van hun gemeenschappeiyke belangen. Zy hebben van de aanvang af de onderlinge militaire bystand willen beschouwen als met deze gemcenschappelykheid ten nauwste verbonden. In die zin hebben de drie Benelux-landen gétracht, het verdrag op te stellen, en het stemt tot voldoening te kunen constateren, dat dit streven sucftes heeft gehad. Het verdrag heeft geen ander doel dan de bevordering van de vrede en de bescherming van de belangen der West-Europese staten, het richt zich tegen geen enkele andere staat, het beoogt integendeel by te dragen tot een harmoni sche ontwikkeling der Europese samenleving. Toetreding van andere staten is geenszins uitgesloten; wel echter menen dc Benelux-landen dat eerst de aaneen sluiting der vyf staten zich moet consolideren en verdiepen, alvorens tot uitbrei ding kan worden overgegaan. Het middel daartoe is gegeven in de vorm van een consultatieve raad, die door de'vUf staten zal worden gevormd. De taak van deze Raad zal zowel op politiek als op economisch, sociaal en cultureel terrein een uiterst belangrijke zijn. De organisatie daarvan zal terstond ter hand moeten worden genomen. Wat het politiek terrein betreft zou ik de aandacht er op willen vestigen, dat ook by een bedreiging van de vrede buiten Europa in welk geval geen auto matische verplichting tot bystand bestaat deze raad de gelegenheid biedt tot onverwyld overleg. Het zal geen betoog behoeven dat dit voorschrift voor staten als Nederland, die met nauwe banden aan landen buiten Europa zyn verbonden, van groto bete kenis is. Het verdrag zal U zo spoedig mogclyk ter goedkeuring worden aangeboden. In afwachting daarvan leg ik U hierby de volledige tekst er van over, met de bede, dat de gewichtige stap, die de Nederlandse regering heeft ondernomen, onder God's zegen bevorderlyk moge zyn voor het welzyn van ons vaderland en de vrede in de wereld. De voorlezing der verklaring vorderde omstreeks zeven minuten. Aan da regeringstafel hadden mede plaats genomen de ministers Vos. Lieftinck en Jonk man. Overeenkomstig het voorstel van de voorzitter werd besloten de beraadsla ging over deze regeringsverklaring aan de orde te stellen in de vergadering, welke hedenavond te acht uur aanvangt. Deze beraadslaging wordt samengevoegd mot de interpellatie-Van der Goes van Naters. De vergadering is daarna verdaagd.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1