Parijse conferentie heeff een aanvang genomen Attlee kondigt veiligheidsmaatregelen aan tegen het communisme Een garantie voor Europa? Bevin, Bidault en anderen aan het woord WEERBERICHT Met een enkel woord Wat er in Indië gebeurt 87ste Jaargang DINSDAG J 6 MAART 1948 No,26338 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 President Truman morgen voor het Congres President Truman zal morgen voor een verenigde vergadering van het Con gres verschijnen om de critieke buiten landse toestand te bespreken. De president heeft alle leden van de regering verboden in te gaan op ver zoeken van de ..commissie van onder zoek terzake van anti-Amerikaanse ac tiviteit" om inzage van officiële dos siers over de loyaliteit der ambtenaren. Publicatie van de inhoud dier dossiers eou volgens Truman het nationaal be lang schaden. Een verenigde vergadering van het Congres wordt volgens de gewoonte al leen gehouden, wanneer de president een historische verklaring* wil afleggen. Deze vergadering is op korte termijn bijeengeroepen en kwam voor het con gres zelf en voor functionarissen aan het ministerie van Buitenlandse Zaken volkomen onverwacht. Aan de oproep is een reeks geheime conferenties buiten Washington van leidende personen voorafgegaan. James Forrestal, minister van defen sie, heeft tijdens het weekend verga derd met de verenigde stafchefs. Men verwacht, dat hjj Truman heden een bezoek zal brengen en hem op de hoogte zal stellen van de pogingen, die hij met de stafchefs verricht heeft om een plan voor een verenigde strategie van de V.S. in geval van een aanval op te stel len. Het feit, dat president Truman een verenigde zitting van het Congres heeft gekozen voor een verklaring over de buitenlandse politiek wettigt de veron derstelling, aldus Reuter, dat wetgeving er mee gemoeid is. Men acht het moge lijk, dat herinvoering van de dienst plicht zal worden voorgesteld. Joseph Martin, voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, deelde aan Reuter mee, dat Truman hem een half uur voor de officiële bekendmaking van het Witte Huis opbelde en zeide: „ïk heb een mededeling, die ik aan het Congres wil doen, voordat het uitlekt". De leiders van het Congres waren, naar men verneemt, eveneens een half uur te voren verwittigd, dat de president een ernstige mededeling had te doen, ver moedelijk over de ontwikkeling in Euro pa, die nog niet openbaar bekend ge maakt is. De ,.New York Herald Tribune" schrijft: „Of de president Woensdag reeds het militair verdrag, dat Enge land, Frankrijk en de lage landen aan het vormen zijn, ter bespreking kan brengen, kan niet met zekerheid ge zegd worden. Doch zowel Truman als het ministerie van Buitenlandse Zaken hebben te kennen gegeven, dat een ver garing over een dergelijk verdrag spoe dig te wachten is". Reuter's correspondent seint nader uit Washington, dat men verwacht, dat Truman een omvangrijk „paraat heids"-programma aan het Congres zal voorleggen, gebaseerd op de lucht- Het veto-recht COMMISSIE DE KLEINE ASSEMBLEE. De kleine assemblee heeft een com missie van 17 landen benoemd om alle voorstellen van leden der V.N. over de wijze van stemmen in de Veiligheids raad in verband met het recht van veto te onderzoeken en te analyseren. Deze commissie zal voor 15 Mei haar aanbevelingen aan de kleine assemblee moeten voorleggen. macht der V.S en bestemd om als steun te dienen van de Amerikaanse buitenlandse politiek. Men verwacht, dat het programma de veiligheid van de V.St. zal garanderen tegen de moge lijke gevolgen van de volledige inlos sing van de in de Trumanleer gege ven belofte, dat de V.S. elk land in Europa zullen steunen, dat zich tegen totalitaire druk verzet. In welinge lichte kringen te Washington gelooft men, dat Scandinavië hier bij hoort. In gezaghebbende kringen, noemt men als mogelijke door Truman voor te stel len maatregelen, die een wet vereisen: herinvoering dienstplicht, industrie in militaire handen, herstel van de leen- en pachtwet en afkondiging van een nationale noodtoestand. Men vergelijkt de toestand met die na de val van Frankrijk in 1940, toen pre sident Roosevelt de npodtoestand af kondigde en verzocht om het uitvoeren van een „paraatheids'-programma. De FinsRussische besprekingen BRIEF VAN PAASIKIVI AAN STALIN. Gisteren is de brief van de president van Finland. Paasikm, aan maairsohalk Stalin gepubliceerd, die 9 Maart ver zonden is en een antwoord vermt op <ie voorstellen van Stalin om onder handelingen aan te knopën over een verdrag tussen de S.U. en Finland. Hoewel een uiteindelijk verdrag door de vertegenwoordigers van het Finse volk goedgekeurd moet worden, aldus de brief, heeft de Finse regering de voorstellen aan de parlementaire com missies voorgelegd ter voorlopige be spreking. Hierbij is enige twijfel om trent een te sluiten verdrag gerezen, daar Finland na de harde ervaringen, hoofdzakelijk in de afgelopen oorlog, wenst buiten internationale conflicten te blijven en door een nauwkeurig na leven van het vredesverdrag vriend schappelijke relaties met de S.U te handhaven. De Finse regering, aldus vervolgt de brief, neemt aan, dat gedurende de 'besprekingen de inhoud van 'het ver drag in ieder opzicht onderworpen zal worden aan een vrij onderzoek en dat er vrij over beslist zal worden. Verder verklaart de president in de brief, dat de regering er in toestemt, dat een delegatie naar Moskou op een datum, die de Sovjet-regering past. vertrekt cm een aanvang met de onderhande lingen te maken. Te Helsinki wordt vernomen, zo seint Reuters correspondent, dat de Finse delegatie geïnstrueerd is om te trachten de verzekering te krijgen, dat' in geval van oorlog alleen op speciaal verzoek van de Finse regering Sovjet troepen naar Finland gezonden zullen worden en dat Finse troepen sledhts gebruikt zullen worden uitsluitend op Fins grondgebied. Voorts moet die. de legatie trachten vermindering te krij gen van de herstelbetaling ter waarde van 300 milliosn gouddollars in de ko mende aoht jaar. Bevin heeft gistermiddag de Parijse conferentie der 16 Marshall-landen geopend. Bevin zeide o.m., dat de laatste 30 ja-ar voor Europa een periode was ge weest van strijd, afgewisseld met eco nomische ontreddering. Het was veel betekenend, dat terwijl 't rapport van de 16 landen het onderwerp was 'ge weest van langdurige bestudering en langgerekte debatten .In de V.S., de Europese landen geen afwachtende houding haddenaangenomen. „Wij hadden vele moeilijkheden te overwin nen. Ik ben thans eohter hoopvoller gestemd dan ooit te voren tijdens of na de oorlog. Het ls duidelijk, dat juist deze bijeenkomsten, onderzoekin gen en besprekingen niet slechts een diepe indruk maken, doch ook tech nisch en politiek begrip bevorderen, waaraan de wereld op dit ogenblik zo zeer behoefte heeft." De permanente Europese organisa tie zou ten doel hebben, een nauwe en onafgebroken samenwerking met de Amerikaanse beheerder, die voor het Europese economische herstel- program werd aangewezen, tot stand te brengen. Belangrijke beslissingen van de resp. regeringen zouden nodig blijven, doch deze zouden bezien worden in 't licht van de gemeenschappelijke samenwer king die in de eerste plaats een even wicht moest scheppen tussen Europa en het Westelijk halfrond. Ook moest gestreefd worden naar beperking van de handelsbelemmeringen in Europa en het uitwerken van een stelsel van verbeterde claeringregelingen. Indien de 16 landen besloten ge meenschappelijk samen te werken in het kader van een internationale or ganisatie, moest ieder land een offer brengen. BIDAULT SPREEKT. De Franse minister van Buit. Zaken, Bidault verklaarde, dat de omstan digheden, waarvan de conferentie ver gezeld gaat, de deelnemers met grote nadruk dwóngen hun gemeenschappe lijk doel bekend te maken. Dit doel, zegt Bidault, is „de reorganisatie van de Europese economie teneinde die te redden." „De verdeeldheid in Europa, vorig jaar teweeggebraoht door de weigering van zekere landen om met ons samen te werken, is op betreurenswaardige wijze sterk vergroot." Doelend op Tsjecho-Slowakije, ver klaarde Bidault vefoder: „Recente ge beurtenissen hebben de politieke oor zaken getoond van het fedt, dat Euro pa cp het ogenblik tot zestien landen gereduceerd is. Het toenemen der po litieke moeilijkheden is gepaard ge gaan met een toenemen der economi sche moeilijkheden." Bidault ging daarop in op de Euro pese pogingen tot samenwerking, meer speciaal op de geprojecteerde Frans Italiaanse tol-unie. Het belang van on ze landen, zo zei Bidault, houdt niet in, dat wij him tradities moeten pogen te handhaven" in een soort van ge subsidieerde armoede" en binnen „de •nauwe grenzen van onafhankelijke landen." Integendeel moeten volgens Bidault de zaken geregeld worden op de basis van een „progressieve expan sie binnen Europa als één geheel." Hij sprak de hoop uit, dat spoedig arbeidskrachten, goederen en kapitaal zouden kunnen circuleren zonder ob stakels te ontmoeten ten einde daar terecht te komen, waar ze het" meest nodig zijn. Bidault zeide te geloven in de een heid van de menselijke soort en de noodzaak te erkennen, dat er dmgen zijn, belangrijker daneigendom. Daar om waren hij en de zijnen besloten, waar mogelijk, te bevorderen „de vrije uitwisseling van mensen, goederen en ideëen." Ook Duitsland, door eeuwenoude conflicten van ons gescheiden, moet zijn plaats in het geheel, dat her bouwd wordt weer innemen. Welis waar kan Duitsland geen voorrang gegeven worden en moet het op het ogenblik vertegenwoordigd worden door geallieerde bevelhebbers, maar de hulpbronnen „van dit ijverig en volhardend land" moeten worden be trokken in de grote wederopbouwpo- Sing. Bidault was vaai mening, dat mep de belangen van Europa verkeerd zov begrijipen, indien men geen rekening zou houden met landen, die soms ver van Europa af liggen, maar er toch mee samenhangen. Hij daoht hierbij in het bijzonder aan het Britse geme nebest en de Franse unie. Sommige mensen, aldus de Franse minister, spreken heden ten dage over nationale onafhankelijkheid, terwijl ze het vroeger voornamelijk over interna tionalisme hadden. Het enige interna tionalisme, dat Bidault wenst, is het internationalisme van „naties, die broederlijk en vrijwillig zich verenigen in overeenstemming met de regelen der ware demooratie." Deze regels, vervolgde Bidault, kent een iegelijic Bidault sprak vervolgens waarderend over de aanvaarding van het hulppro gramma door de Senaat der V.S. Het doel van de conferentie formuleerde hij als volgt: „De stichting van een permanente organisatie en de multila terale poging om de economie der deelnemende naties te organiseren." Gedurende de periode der „onmisbare Amerikaanse hulp" moet de permanen te organisatie de tegenhanger zijn van de administrateur van het plan-Mars hall. VERDERE SPREKERS. De Deense minister van Buitenland se Zaken, Rasmussen, liet een waar schuwing horen in verband met „het probleem van de import uit de landen met harde valuta, een probleem, dat steeds acuter wera." Geen land kan zijn economisohe pro blemen alleen oplossen, aldus Rasmus sen. Duitslands rol bij de wederop bouw wordt door 'allen erkend. Het Duitse dollarprobleem is van vitaal belang. De bezettende mogendheden eisen gedeeltelijke betaling in dollars wegens door hen gemaakte kosten. Voor een land als Denemarken beduidt dat inperking van de handel met Duitsland. In April komen de Scandi navische landen bijeen om over econo misohe samenwerking te beraadslagen. Graaf Sfdrza, de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, zeide, dat de moeilijkheden, die alle Europese volken heden ten dage omringden, onoplos baar schenen, wanneer men ze vanuit een eng gezichtspunt bezag; ze zouden echter verdwijnen als de landen beslo ten te handelen uit de overtuiging, dat zij alle met inbegrip van die landen, die thans van mening ver- I schilden in hetzelfde schuitje za- I ten. De V.S. vroegen de landen van Europa slechts om steeds nauwere sa menwerking met elkander. Zij verlang den de stichting van een Europa, dat vooral wanneer het met Afrika was I verbonden, zoals generaal Smuts het in een recente verklaring had uiteen- gezet, een van de meest onafhankelij ke delen in de wereld zou worden. Een van de voornaamste d-oelen van een Europese organisatie zou moeten zijn, de arbeiders van de verschillende landen een vrijwel gelijke levensstan daard te verzekeren en hun iedere mogelijkheid van arbeid te verschaf fen. Sforza memoreerde de douaneover eenkomst tussen Frankrijk en Italië, die hij als uitgangspunt beschouwde voor nieuwe en meer omvattende over eenkomsten, waardoor het spook, dat men vrees of achterdooht zou kunnen I noemen en dat over de gehele wereld j waarde, zou kunnen worden verdreven. I Het was noodzakelijk met eenzelfde i brede kijk andere kwesties aan te pak- i ken, te beginnen met de Duitse, waar van de oplossing voor Italië van groot 1 belang was. 1 Tsaldaris, Se Griekse minister van Buitenlandse Zaken, zeide dat de stem van zijn land een droevige doch nutti ge les kon doen horen. De strijd in Griekenland, aldus zeide hij, kan ons doen inzien, dat alle pegingien tot eco- nomisoh herstel vergeefs zullen zijn, tenzij zij gebaseerd zijn op nationale en internationale veiligheid. VOORSTELLEN DER BENELUX. Te Parijs wordt uit gezaghebbende bron vernomen, dat herstel van een geregelde en ongehinderde goederen stroom tussen de Europese landen en vergroting van de productie de hoofd punten vormen van de voorstellen, die de Beneluxlanden op de Parijse confe rentie zullen indienen. De gedelegeerden van de Benelux landen zullen hun argumenten base ren op de zes maanden lange ervaring bij de ten uitvoerdegging van de beta lingsovereenkomst, die bij de vorige conferentie van de 16 Marshall-landen in de zomer van het vorige jaar tussen de Benelux, Frankrijk en Italië is ge sloten. Deze overeenkomst voorzag in een verrekemngssysteem tussen de vijf landen door middel van de Bank van Internationale betalingen te Bem. Radiografisch overgebrachte foto De begrafenis van Jan Masaryk. Een algemeen overzicht van deze plechtig heid. De stoet passeert het Wenceslasplein te Praag. Geheel Tsjecho-Slowakije rouwt om een groot man, die een zeer grote plaats in de harten van velen innam. Mayhew, de Britse onderminister van Buitenlandse Zaken, heeft met een ca tegorisch neen geantwoord c,p de vraag van een Labour - afg© vaardigde of de deelneming van Spanje aan een Westerse Unie op de vljflandenccaife- rentie te Brussel was voorgesteld. Mayhew verklaarde voprts, dat on der de van kraoht zijnde bepaling voor de controle op de export, geen goede ren, die geclassificeerd zijn als oorlogs materiaal, opgenomen kunnen worden in een handelsverdrag met een docr de communisten beheerst land. Mayhew gaf hiermede antwoord cp de vraag of Engeland niet deelneemt aan een ver drag, dat tot deel heeft het oorlogs potentieel van een door communisten gedomineerd land te vergroten. Onze correspondent te Parijs telefo neerde ons hedenmorgen: Dank zij het feit dat het Marshall plan juist dezer dagen in Amerika een imposante meerderheid heeft gekregen, heerst er onder de gedelegeerden te Parijs een bepaald optimistische stem ming. Algemeen is men het er over eens dat, zo vlak na de sluiting van het 5-landen-pact te Brussel, een voor Europa zeer belangrijke week is aan gebroken. De opening van de 16-lan- den-conferentie te Parijs was daar het begin van, terwijl het vervolg zal wor den gevormd door het sluiten, op as. Zaterdag, van een Frans-Italiaanse Douane-Unie te Turijn tussen Bidault en Sforza. De atmosfeer ter vergadering van Parijs is zeer goed. Onder de Neder landse delegatie heerste zelfs uitge sproken vrolijkheid. Nooit nog hebben wij gezant Tjarda bij een officiële ge legenheid zo uitgelaten gezien als gis teren, toen hij zich herhaaldelijk ©ver boog naar dr Hirsohfeld om hem eni ge opmerkingen toe te fluisteren, die ,dan zonder uitzondering uitbundige hi lariteit verwekten. Ook tegen het fascisme Minister-president Attlee heeft in het Britse Lagerhuis meegedeeld, dat de regering niemand, van wie zij weet, dat hij tot de communistische partij behoort, in dienst zal nemen voor werkzaamheden, „die van belang zijn voor de veiligheid van de staat." Attlee zeide, dat de beslissing van de regering eveneens betrekking heeft op die personen, van wie bekend is, dat zij actief betrokken zijn bij fascisti sche organisaties. Ook personen, die zodanig met de communistische partij in betrekking staan, dat men gerecht vaardigde twijfel kan koesteren wat be treft hun betrouwbaarheid, vallen on der dc maatregel. Een der twee communistische afge vaardigden, Gallacher, begon „de rode vlag" te zingep, wat zowel aan rege- Z.K.H, Prins Bernhard is in zijn eigen vliegtuig op het vliegveld Sion in Zwit serland gearriveerd. Hij was vergezeld van Prinses Beatrix en Irene, die U hier op het trapje van het vliegtuig ziet zitten. ENKELE BUITJES. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele ver spreide buitjes. Matige tot krachtige wind tussen West en Noord-West. Vooral des nachts kouder. 17 MAART. Zon op: 6.51 uur; onder: 18.47 uur. Maan op: 9.20 uur; onder: 1.40 uur (N.M.) Hoogwater te Katwijk te 7.40 en 20.Q4 u. BINNENLAND. De minister van Sociale Zaken, de heer W. Drees, zal ter gelegenheid van de Nationale Reclasserlngsdag in de eerste week van Juni een radio-rede uitspreken over het reclasserlngswerk. De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft de heer G. J. van Heuvcn Goedhart te Bussum benoemd verklaard tot lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal ln de plaats van minister mr dr J. In 'tVeld, die als zodanig ontslag heeft genomer). Op 23 Maart a.s. herdenkt Sint Maar ten, het grootste der drie Antillen boven de wind, op welke Nederlands gezag ls gevestigd, feestelijk de dag, waarop 300 jaar geleden de kolonisten aldaar uit dezo lage landen bh tractaat met de Franse kolonisten op het eiland de grens vast stelden tussen beider gebieden en de toe komstige samenwerking en samenleving voor beide regelden. De heer Aall Türkgeldi tot voor kort buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Turkije te Den Haag. ls be noemd tot ambassadeur van Turkije te New Delhi. BUITENLAND. Een woordvoerder van het departe ment van buitenlandse zaken te Wash ington heeft verklaard, dat „er geen sprake meer zou^zyn van enige steunverlening aan ItalieT wanneer de communisten er DIJ de verkiezingen de overwinning zouden behalen". Het debat over Palestina, dat gister middag in de Veiligheidsraad zou worden gehouden ls tot heden uitgesteld. Het Amerikaanse militaire tribunaal te Yokohama heeft 40 Japanse militairen, die schuldig bevonden zijn aan het in 1945 op zeer wrede wijze vermoorden van 3 Amerikaanse vliegeniers, die gedwongen waren op het eiland Okinawa te landen, ter dood veroordeeld. Volgens een officiële mededeling te Sevilla ls de gehele communistische orga nisatie te Sevilla en omgeving door de po litie opgebroken. Er werden ruim 60 lei ders gearresteerd, zo werd hieraan toege voegd. Volgens de mededeling zouden de gearresteerde leiders uit Frankrijk zijn binnengekomen na in ondergrondse acti viteit te zijn opgeleid. De Franse en Amerikaanse militaire autoriteiten hebben het houden van een door de Sovjet-Russen gesteund Duits „Volkscongres", dat Woensdag en Don derdag te Berlijn moest plaats vinden, verboden. Op een fabriek voor landbouwwerk tuigen te Louisville (V. St.) heeft zich een ontploffing voorgedaan, waardoor 2 personen gedood zijn en 26 gewond, 25 personen werden tussen de puinhopen opgesloten. Een typhus-epldemie, die in Erfurt is uitgebroken, heeft zich over de gehele stad en omgeving uitgebreid. 4 personen zyn aan de ziekte bezweken. In Erfurt zelf zijn 234 typhusgevallen en in de bui tenwijken 37 geconstateerd. Ongeveer 100.000 Amerikaanse vlees- verpakkers zijn heden te Chicago In sta king gegaan ondanks een verzoek van Eresident Truman om aan het werk te lijven. ZIJ eisen hoger loon. Dc belang rijkste vleesverpakklngsondernemingen zijn betrokken bij deze staking, die de vleesvoorziening van de V, St, zal halveren. Mayhew, de Britse onderminister van buitenlandse zaken, heeft ln het Lager huis op een vraag geantwoord, dat de Amerikaanse en Britse gezanten te Sofia bereid zijn met of zonder de Sovjet-gezant de zone aan de Bulgaars-Griekse grens, waar volgens het vredesverdrag met Bul garije het aanleggen van militaire ver sterkingen verboden ls, te inspecteren. De Italiaanse meerderheids-socialis ten, onder leiding van Pletro Nennl, die zich kantten tegen de hulp volgens het plan-Marshall, hebben een uitnodiging aanvaard zich te doen vertegenwoordigen op een socialistische conferentie over het herstel van Europa, welke eind deze week te Londen gehouden zal worden. België heeft van de Export Import- bank te Washington en 7 andere Ameri kaanse banken tegen afgifte van onvoor waardelijk door de Nationale Bank van België gegarandeerde promessen van de Belgische regering, een lening ontvangen van 50 mlllioen dollar voor aankopen ln de V. St. De Amerikaanse militaire regering heeft 1500 Junkers-52 vliegtuigmotoren, die aanvankelijk voor schrootverwerklng bestemd waren, vrij gegeven voor export. 'Nederland en België hebben zich geïnte resseerd voor de aankoop van deze moto ren. die een waarde van zes mlllioen dol lar vertegenwoordigen. Op Sicilië ls een algehele staking uitgebroken, daar de secretaris van de arbeidsbeurs te Corleone drie dagen ge- leden ls geschdakt en nog niet terugge- vonden. Talrijke protestvergaderingen zijn gehouden. Men heeft geen hoop meer de verdwenen vakverenigingsleider levend i terug te zullen vinden, daar men bloed- j sporen ontdekt heeft ln de nabijheid van de loop van deze I de plaats, waar hij is aangevallen. worden, rings- als oppositie-afgevaardigden een boos geroep ontlokte. De minister-president verklaarde/ dat de staat zich niet heeft in te laten met de politieke overtuiging als zodanig van zijn dienaren en hij legde er de nadruk op, dat de maatregel alleen uit veilig heidsoverwegingen was genomen. Gallacher verweet de regering, dat zij „in het stof kruipt voor de conservatie ven en voor de grote dollarbonzen van de Ver. Staten". Attlee antwoordde, dat de houding van de communistische partij in 1939, 1940 en 1941 geleerd had, dat men met deze partij voorzichtig moet zijn. Desgevraagd zeide de premier nog. dat een door de regering ingesteld lichaam voor onderzoek van de activiteit der communistische partij niet noodzakelijk is. Ook een voorstel om een klein tribu naal te benoemen, dat zou moeten uit maken, wie communist is en wie niet, wees Attlee af. Hij zeide, dat de civiele dienst slechts zeer weinig communisten telt. Oprichting Europees vrijwilligerslegioen in Lagerhuis voorgesteld Tijdens de bespreking van de begro ting voor het leger in het Britse Lager huis heeft een conservatief afgevaardig de de oprichting van een Europees vrij willigerslegioen voorgesteld, bestaande uit Poolse soldaten in Engeland en „vluchtelingen uit de communistische landen van Europa". Verdrag Engeland-Transjordanië getekend Volgens een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken is het herziene verdrag tussen Engeland en Transjordanië te Amman, de hoofdstad van Transjordanië. onder tekend. Het nieuwe verdrag betekent een her ziening van het oude en van het mili taire supplement. De inhoud van het nieuwe verdrag, waar men het na min- der dan een week onderhandelen te Amman over eens is geworden, zal in week gepubliceerd Na de officiële redevoeringen en het algemeen debat der onderscheiden de legatieleiders, dat vandaag wordt ver volgd, zal, naar men aanneemt, mor gen het eigenlijke commissiewerk kun nen beginnen. Het belangrijkste object is het Centraal Economisch Lichaam in het leven te roepen, dat de uitvoe ring van het Marshall-Plan in Europa zal m-oeten dirigeren. Bij voorspoedige ontwikkeling der Europese samenwer king mag dat orgaan, volgens verschil lende observateurs, dan als de kiem van de regering der toekomstige West- Europese Unie worden besohouwd. Er zal daarnaast veel aandaoht aan de toekomstige rol van Duitsland moe ten worden besteed. In deze allereerste fase, nu men zich nog wat op de vlak te houdt, is het moeilijk' reeds te voor spellen hoe lang de conferentie duren kan. Moeilijkhden zullen zich pas voordoen tijdens de besprekingen der werkcommissies in hotel Royal-Mon- ceau, die besloten zijn. De voorspelling, dat begin April het eindpunt bereikt zal kunnen worden, lijkt ons, gezien de ervaringen', dan ook wel wat al te voorbarig. „Sla thans zelf hand aan de ploeg" OPENING RAAD NEGARA OOST-SUMATRA. Gisterochtend heeft in tegenwoor digheid van de Landvoogd, te Medan de plechtige opening plaats gehad van dc eerste zitting van de vertegenwoor digende raad der Negara Oost-Suma tra. De Wali Negara, Teungkoe Mansoer, zeide o.m., dat voortaan het gehele be-' stuur onder Indonesische leiding zal ko men te staan. Dr Van Mook merkte op, dat er nog zeer vele moeilijkheden zullen zijn te overwinnen, alvorens de samenwerking in haar juiste en meest vruchtdra gende vormen toepassing zal hebben ge vonden. Met grote nadruk wees hij op de gevaren, verbonden aan de isolationis tische tendenz en op het feit, dat de nieuwe Negara in vele opzichten afhan kelijk blijft van geheel Indonesië. Wijzend op de noodzaak tot samen werking, zeide dr Van Mook:^ „De tijd, dat ge uw eigen zaken met eigen hand regelt, is thans aangebroken. Gy moet nu zélf dc hand aan de ploeg slaan en met steeds vaster greep." VORMING COM3USSIE VOOR HERSTELFINANCIERING. Te Batavia is ingesteld een commis sie. welke tot taak heeft bedrijven aan te wijzen, die voor financiering van de rehabilitatie in Indonesië op korte termijn in aanmerking zullen komen en regelen vast te stellen, volgens wel ke deze financiering voorlopig ten las te der landjsmiddelen zal kunnen ge schieden. De Directeur van Financiën ls tot voorzitter dezer commissie benoemd. DR GUNNING UIT OOST-INDONESIË TERUG. Getroffen door moderne paedagogische denkbeelden. Dr C. P. Gunning, rector van het Amsterdams Lyceum, is uit Oost-In donesië te Batavia teruggekeerd. Hem was/ gelijk bekend, door de minister van Onderwijs van deze jonge staat de opdracht verstrekt om zich per soonlijk op de hoogte te stellen van het daar in opbouw zijnde onderwijs bestel. Hij zeide, dat de nieuwe leerplannen kennelijk door ter zake kundige per sonen waren ontworpen. Moderne pae dagogische denkbeelden zijn er op ge zonde en practisdhe wijze in verwerkt, en ingesteld op de eisen van 'n nieu we opkomende maatschappij in een. jong land. Zij ademen op verkwikken de wijze vaart en visie. Dr Gunning was zeer getroffen door de ernstige wil van Indonesiërs en Nederlanders om op onbaatzuchtige wijze samen te werken ten bate van het gehele volk en in het bijzonder van de opgroeien de jeugd. ORIËNTERENDE BESPREKINGEN TE BATAVIA. De heren van Vredenburch en Moh. Roem, de leider van de Republikeins# delegatie voor de onderhandelingen, hebben gistermorgen ten huize van Hadji Agoes Salim te Batavia oriënte- rande besprekingen gevoerd.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1