Pd» B„„h„d i„ zwi,,„knj Daders moord op Bussumse antiquair gearresteerd Hoe de Staatscommissie de gevangenissen wil reorganiseren CHEVROLET en liet MARSHALL PLAN Officiële publicatie MAANDAG 15 MAART. Prins Bernhard is met zijn twee eudste dochtertjes per vliegtuig in het Zwitserse kanton Valais aangekomen, waar hij begroet werd door^taatsraad Pitteloud. Per trein zijn de Prins en de Prinsesjes naar Zermatt vertrokken. Stichting van de Landbouw tegen plan-Burgerveen In verband met de plannen van dr Plesman om te komen tot het aanleggen van een centrale luchthaven by',Burger- veen, heeft de Stichting voor de Land bouw zich met een schrijven tot de mi nister van Verkeer en Waterstaat ge wend, waaraan het volgende is ontleend: „De plannen om te komen tot de- aan leg van een centrale luchthaven bij Bur gerveen in de Haarlemmermeer, zoals die vooral door dr Plesman naar voren ge bracht en gepropageerd worden, zouden, wanneer deze door de overheid worden aanvaard, tot ge volg hebben, dat honderden h.a. zeer vruchtbare cultuurgrond .destijds aan het water ontworsteld, eerlang aan de landbouw en de voedselvoorziening ont trokken zouden worden. Het hoofdbestuur is van mening, dat hierdoor niet alleen de belangen van de betrokken 'landbouwers doch ook de be langen van de landbouw en de voedsel voorziening ten zeerste geschaal zouden worden. Te verwachten valt immers, dat de landbouwers, wier gronden voor een dergelijke luchthaven opgeëist zouden worden, geen voldoende compensatie in de vorm van bedrijven of gronden elders ontvangen zullen, terwijl, ook wanneer tot de aanleg van deze luchthaven wordt overgegaan, de steden Amsterdam en Rotterdam toch over een groot vliegveld zouden moeten beschikken, zodat geen beduidende winst aan cultuurgrond ver wacht kan worden. Churchill ere-voorzitter der Haagse conferentie Winston Ohurchill heeft er dn toege stemd erevoorzitter te zijn van de Pan- ■Europaconferentie welke 7 Mei a-s. te Den Haag zal aanvangen. Verder zal Paul Ramadier optreden als voorzitter van de politieke commis sie, en Paul van Zeeland als voorzitter vap de economische commissie. ETHIOPIË-MISSIE HAD SUCCES! Vier leden van de Nederlandse good will missie, die naar Ethiopië vertrok, zijn teruggekeerd uit Nairobi. Zij zijn 't er over eens, dat zij zeer goed zijn ge slaagd in hun taak. De missie is in Addis Abeba door de Keizer ontvangen en had gedurende een lange audiëntie gelegenheid met de vorst de verschil lend aspecten van de verhouding Ne- derland-Ethiopië te bespreken. Een der zakelijke successen, die de missie heeft bereikt, is 'n overeenkomst, volgens welke de vliegtuigen van de „Ethiopian Airways" in cns land zullen worden gereviseerd en onderhouden. SOVJET-UNIE EN V. S. Alvorens per vliegtuig naar Moskou te vertrekken, heeft de Sovjet-consul-ge neraal te New-York, Jacob Lomakin. verklaard, dat de betrekkingen tussen U.S.S.R. en V. S. verbeterd dienden te worden. Oorlog achtte hij een waan zinnig idee. „Wij, Russen, geloven niet in de oor log. Wij willen vrede". Lomakin was voor uitbreiding van commerciële en culturele betrekkingen en de uitwisseling van beoefenaren van de wetenschap enz. VERKLARING VAN FIGL. De Oostenrijkse bondskanselier, dr Leopold Figl, heeft in een krachtige re de te Wenen verklaard, dat Oostenrijk niet de weg van Tsjecho-Slowakije zal opgaan. De communisten in Oostenrijk vormen slechts een ,dwerg"-partij. zo zeide hij. Gedurende de afgelopen week hebben de vakverenigingen bewezen, dat zij het hoofd koel kunnen houden. De Oostenrijkse regering, aldus Figl, krijgt voortdurend verwijten van zekere zijde omdat het deel neemt aan het plan-Marshall en „zichzelf aan het Westen verkocht heeft". Oostenrijk is als een kind. waarom gevochten wordt door twee ouders, die scheiden gaan. Figl zeide, dat de Oostenrijkers be vreesd waren voor de grote offers, die men bij het vredesverdrag van het land wil eisen. Zij konden slechts hopen op een draaglijke overeenkomst. Toch bleef Oostenrijk op een verdrag aandringen, daar de regering er zeker van was onder de huidige omstandigheden de onaf hankelijkheid te kunnen bewaren. Twee zigeuners velden hem met drie slagen neer De Amsterdamse recherche heeft in samenwerking met collega's uit Bus- sum, te Amsterdam de twee daders van de in de afgelopen week gepleeg de moord op de 71-jarige antiquair «Koldijk uit Bussum, gearresteerd. Het zyn twee zigeuners uit het woonwa genkamp te Bussum, n.l. de' 23-j. A. Adel en de 21-j. J. Wijs, beiden mu zikanten. Op verschillende plaatsen in Amster dam werden invallen ge-daan en Zater dagmiddag 5 uur kon men overgaan tot de arrestatie van Adel. De tweede da der Wijs, van wie bekend was, dat hij naar Utrecht de wijk wilde nemen, werd Zaterdagavond om 10 uur op het Centraal Station te Amsterdam gevan gen genomen. Rechercheurs hadden zich op het perron geposteerd en waren in het bezit van zijn volledig signale ment en zelfs van een loto. Hoewel Adel nog ontkent, is de re cherche van mening, dat hij spoedig door de mand zal moeten vallen. De aanwijzingen tegen hem stapelen zich op. Bovendien heeft zijn kameraad Wijs volledig bekend en is er een ge tuige. die de beide mannen op de avond van de moord, teen zij om half elf aan het huis van de antiquair aanbelden, heeft gezien. Volgens verklaringen van Wijs belden belde zigeuners Donderdagavond om half elf bij de antiquair aan. Teen de ze opendeed, vroegen zij of hier de heer Jansen woonde. De oude Koldijk merk te op, dat hij op een dergelijk laat tijd stip niet meer metzo'n vraag wenste te worden lastig gevallen, waarop het tweetal heenging. Om half een des nachts kwamen zij terug en trachtten door verbreking van een ruit 'binnen te komen. Wijs merkte een openstaand raam op de eerste ver dieping op. Daar hij trapezewerker in het circus is geweest, kostte het hem weinig moeite langs de gevel omhoog te klimmen. Éénmaal boven gekomen trok hij Adel naar zich toe, waarna beiden zich door het huis naar bene den begaven. De oude antiquair sliep in de ach terkamer. Hü wend wakker door het gerucht, trok op onderzoek uit en iroi ae uciae inDreKers aan. xNaar Wijs verklaart, was het daarop Adel, die de grijsaard met een smidshamer, welke hU bij zich droeg, een hevige slag op het hoofd gaf. De oude man viel op de grond, doch kwam terstond weer overeind. Ook na efen tweede slag met de hamer bleef de antiquair zich verweren. Adel, die bovendien een stqpgun bil zich droeg, velde de grijsaard daarop met een derde he vige en dodelijke slag. Vervolgens namen de mannen de por tefeuille met f. 350 uit een der kleding stukken, die over een stoel hingen en doorzoohten de kamer. Bij de arrestatie trof men op Wijs slechts één cent en op Adel neg f 5 aan. De rest van het geld was in Amsterdam verbrast. De beide verdachten zijn naar Bus sum overgebracht. Verlof van Rijkspersoneel Met betrekking tot het verlof van Rijkspersoneel heeft de raad van minis ters het volgende besloten: Op de verjaardagen van Prinses Ju liana en Prins Bernhard zal geen vrijaf meer worden verleend. De Zaterdag zal bij de berekening van verlofdagen uniform als een hele dag worden aan gemerkt. Het ligt in het voornemen bij een diensttijd van meer dan 30 jaren het bij artikel 23 van het Algemeen Rijks ambtenarenreglement toegekende jaar lijkse verlof met 2 dagen te verhogen, met dien verstande, dat het maximum van 24 dagen gehandhaafd blijft. TEXTIELHANDELAREN MOETEN VOOR ZONDEN BOETEN. Ruim 21/4 millioen komt bij tuchtrechter binnen. Als gevolg van het grondige onder zoek, dat de prijscontróledienst in de eerste helft van 1947 bij de textiel industrie en handel heeft ingesteld zijn tot nu toe reeds een kleine 15 bedrij ven, die zich aan prijsovertreding had den schuldig gemaakt, bij de tuchtrech ter voor de prijzen ter verantwoording geroepen. Zij moeten tezamen ruim 21/4 mil lioen gulden voor hun zonden offeren. In 23 gevallen werden de betrokkenen in de gelegenheid gesteld verdere straf vervolging te voorkomen door vrijwil lige betaling van geldbedragen, in to taal belopende de som van f. 1.085.000. 125 andere ondernemers werden ver oordeeld en moesten gezamenlijk, afge zien van de in sommige gevallen opge legde bijkomende straffen, een bedrag van 1 millioen 190 duizend gulden aan boete betalen. 123 overtreders zullen zich nog voor de tuchtrechter moeten verantwoorden. Het totale overredingsbedrag, dat de prijscontróledienst voor deze laatste groep heeft berekend, beloopt ongeveer f. 2.630.000. HULDEBETOON AAN MINISTER IN 'T VELD. Zaterdagavond namen circa 70 vereni gingen deel aan het défilé, dat ter ere van het afscheid van mr dr In 'tVeld als burgemeester van de gemeente Zaan dam aldaar werd gehouden. Bijna 5000 mensen en enige muziekcorpsen for meerden een fakkeloptocht, die langs mr dr In 'tVeld met zijn echtgenote en drie kinderen trok. Van het bordes van het Stadhuis af sloeg de nieuwe minister met zijn gezin het défilé 'gade. Na afloop sprak mr dr In 't Veld aan de achterzijde van het Stadhuis ten aanschouwe van 15 tot 20.000 mensen een dankwoord. Vergadering Ned. Journalistenkring PROTEST TEGEN UITSLUITING TSJECHISCHE COLLEGA'S. Tijdens de Zaterdagmiddag gehouden algemene vergadering der Nederlandse Journalistenkring te Amsterdam is de volgende motie met grote meerdèrheid van stemmen aangenomen: „De Nederlandse journalistenkring spreekt er zijn scherpste afkeuring over uit, dat Tsjechoslowaakse journalisten op grond var. hun niet-communistische instelling uit hun betrekkingen worden gestoten en dan hun wordt belet hun journalistieke beroep verder uit te oefe nen. De Nederlandse Journalistenkring doet een beroep op de internationale or ganisatie van Journalisten om zo spoedig mogelijk stelling te nemen tegen deze onmiskenbare aanslag op de persvrij heid. De Nederlandse Journalistenkring be sluit deze motie ter kennis te brengen van de Nederlandse en internationale pers". Het oude bestuur van de Ned. Jour nalistenkring, bestaande uit mr M. Rooy (hoofdred. „NieuweRotterd. Crt.") voor zitter, de heer P. J. F. van den Bergh (redacteur „Trouw"), secretaris en de heer A. J. Koejemans (medewerker „De Waarheid") penningmeester, werd her kozen. CONSTANTIJN HUGENSPRIJS UIT GEREIKT AAN PROF. VAN EYCK. Zaterdagmorgen Werd in de trouwzaal van het oude stadhuis te Den Haag de Constanten Huygensprijs uitgereikt aan prof, dr'P. N. van Eyck, die namens de gemeente 's-Gravenhage welkom werd geheten door burgemeester mr W. A. J. Visser.. De heer A. A. M. Stols, waarnemend voorzitter der Jan Öampert-stichting, ge waagde van de grote 'waardering, die allêrwege voor prof. Van Eyck tot uiting kwam. De Maatschappij voor Nederland se Letterkunde te Leiden huldigde hem op grootse wijze bij diens 60ste verjaar dag, de Nederlandse regering benoemde hem tot Ridder in de Orde van dê Ne derlandse Leeuw en de universiteit van Amsterdam benoemde prof. Van Eyck tot doctor honoris c^usa. De Jan Cam- pertstichting heeft grote waardering voor het oeuvre van Van Eyck, die zich niet alleen als een groot dichter en een man der wetenschap ,maar ook als een ge degen journalist deed kennen, hetgeen zijn verdienstelijke studie over de Ierse kwestie bewijst. De heer Stols overhandigde prof. Van I Eyck ten slotte de oorkonde. Richtlijnen inzake de Oogstvoorziening ORGANEN VOOR DE ARBEIDS- VRAAGSTUKKEN. Besprekingen zyn gevoerd tussen alle instanties, die bü de oogstvoorziening en de organisatie van de arbeidsvoor ziening in de landbouw betrokken zijn. Zy hebben geleid tot volledige overeenstemming. De richtlijnen voor 1948 zyn kenbaar gemaakt aan de gewestelijke arbeidsbureau's, de in spectie van het Bureau Oogstvoorzie ning en de organen van de Stichting voor Landbouw. In het organisatorisch verband van leder districtsorgaan der stichting zul len een of meer commissies zich met de arbeidsvoorziening bezig houden. Deze commissies zijn sociale organen van het stichtingsapparaat. Per provincie zal worden gevormd een orgaan van -overleg inzake de ar beidsvoorzieningsvraagstukken, bestaan de uit vertegenwoordigers van de pro vinciale sociale sectie der stichting van het Bureau Oogstvoorziening, en van het betrokken Gewestelijk Arbeidsbu reau (c.q. Gewestelijke Arbeidsbureau's) met inschakeling van vertegenwoordi gers van andere instanties, die met de arbeidsvoorziening te ma-ken hebben-, zoals DUW en CTD. Ten slotte -besta-at -het voornemen over te gaan tot instelling van een lan delijk contactorgaan, waarin de Stich ting, het Rijksarbeidsbureau en het Bureau Oogstvoorziening zullen zijn vertegenwoordigd. Dit contactorgaan zal tot taak hebben eventuele regelin gen, die voor een goede uitvoering der hoofdlijnen noodzakelijk zijn, in geza menlijk overleg te bezien Voorts zal het aandacht schenken aan vraagstuk ken van interprovinoiaüe bemiddeling. NED. VOLKSBEWEGING ROEPT OP TOT GECOMBINEERDE ACTIE. Tegen bedreiging der communistische methoden. Het hoofdbestuur der Ned. Volksbewe ging heeft besloten alle democratische Nederlanders op te roepen zich te ver enigen in de positieve strijd voor demo cratie en gerechtigheid. De N.V.B. is gaarne bereid als bovenpartijdige bewe ging het initiatief te nemen tot en de organisatie in handen te nemen van een gecombineerde actie. Het hoofdbestuur grondt zijn besluit op de overwegingen, dat het verontrust is door de toenemende bedreiging der de mocratische waarden door communisti sche methoden, zowel internationaal als nationaal en verwijst naar zijn oproep na dc bevrijding, waarin de geestelijke grondslagen van ons volk, alsmede een vast normbesef en sociale gerechtigheid als de richtlijnen voor een vernieuwing van ons volkslevep werden gesteld. Wat er in Indië gebeurt AMBTENAREN-ORGANISATIE WENDT ZICH TOT DE HEER NEHER. Een delegatie van het hoofdbestuur van de Centrale van Nederlands perso neel in overheidsdienst te Batavia over handigde een memorandum aan de heer Neher, waarin een overzicht wordt ge geven van de moeilijkheden, welke vol gens de centrale voor overheidsdienaren in Indonesië bestaan. Voorgesteld wordt een instantie in het leven te roepen, die volgens objectieve maatstaven aandacht aan ambtelijke posities zal geven en suggesties zal doen ter verbetering van de toestanden. Dr VAN MOOK TE MEDAN. Ter bijwoning van feestelijkheden. Dr Van Mook is gisteren te Medan aangekomen ter bijwoning van de fees telijkheden ter. gelegenheid van de vor ming van de autonome staat Oost-Su- matra. Het officiële programma bestaat uit de opening van de eerste zitting van de vertegenwoordigende raad met een rede van het Staatshoofd, een militaire raad. excursies naar herstelde plantages en sportgebeurtenissen. BESPREKINGEN VAN MOOK-HATTA VERLIEPEN AANGENAAM. Naar van bevoegde Nederlandse zijde werd verklaard, zijn de besprekingen tussen dr Van Mook en drs Moh. Hatta te Batavia in een aangename sfeer ver lopen,- De besprekingen zijn als „verkennin gen" gekwalificeerd, waarbij het gehele terrein bekeken werd. Het overige zal aan de delegaties worden overgelaten, aie dienovereenkomstig instructies zul len ontvangen. Reeds in de straftijd moeten de veroordeelden gereclasseerd wordeji (Speciale reportage) Uit de mededelingen van dr G. Th. Kempe, directeur van het Criminolo gisch Instituut te Utrecht weet men, dat de Staatscommissie die plannen moest ontwerpen voor de verbetering van ons Gevangeniswezen slechts een be perkte opdracht had. Aan bouw van nieuwe gestichten valt op dit moment, wegens de slechte toestand van 's lands financiën, niet te denken, zodat zij bij haar voorstellen slechts rekening kon houden met de bestaande complexen en bovendien met de omstandigheid dat. al thans voor lange tijd, nog 3 of 4 ver oordeelden in één cel moeten verblijven. Is men zo vroegen wij niet be vreesd, dat dit gezamenlijk zitten in een cel dezelfde nadelen heeft als vroeger? Toen er Immers nog geen cellulaire op sluiting was. bleek dat de nog niet ver dorven gevangenen verknoeid werden door de omgang met echte misdadigers? Het antwoord van dr Kempe was: Neen! Wij hebben in ons rapport name lijk aanbevolen een. zeer scherpe selec tie op de gevangenen toe te passen en alleen die mensen samen te brengen, die op elkaar geen ongunstige invloed zullen uitoefenen. Door dit te doen moet het zelfs mogelijk zijn gunstige resultaten te verkrijgen, want dan wordt meteen het nadeel, dat een langdurige eenzame op sluiting heeft, vermeden. Bovendien hebben wij aanbevolen de gevangenissen zelf een*bijzondere be stemming te geven. Leeuwarden blijft aangewezen voor de zware misdadi gers (moordenaars, enz.), maar Gro ningen willen we reserveren voor de zware recidivisten. Onder de laatsten verstaan wij diegenen, die bü herha ling tot misdrijf vervallen. Iemand, die één moord pleegt is geen recidi vist, maar iemand die zich acht maal bezondigt aan rijwieldiefstal is het wel, ook al is dit feit op zichzelf veel min der ernstig. In die speciale gevange nis in Groningen kan men ^ich dan speciaal wijden aan het moeilijke werk van de heropvoeding van deze men sen en nog trachten althans een deel hunner nog geschikt te maken voor de maatschappij. Ook verschillende andere gevangenis sen krijgen een speciale groep veroor deelden. Haarlem blijft evenwel een al gemeen karakter houden., Ook is voorgesteld aan de gevangenis sen sociale diensten te verbinden. Sociale werkers, die zich bovendien voor dit bij zondere werk bekwaamd hebben, kun nen belangrijke diensten verrichten. Zij moeten de gevangenen geregeld bezoe- Het is vrijwel zeker, dat het Marshall Plan voorziet in de vervanging van een groot aantal versleten automobielen door nieuwe personenwagens en trucks uit de Verenigde Staten. Zeer velen zullen hun keus bepalen op CHEVROLET, ver maard door lage bedrijfskosten, zuinig gebruik en geringe slijtage. Adv. KIND DOOR PROJECTIEL GEDOOD. Een vijftal kinderen heeft bij het spelen op het strand van Terschelling een projectiel medegenomen. Toen zij in het dorp Hoorn kwamen, is het projec tiel ontploft, waardoor het 13-jarige zoontje van hèt hoofd der school op slag werd gedood, terwijl nog drie kinderen zwaar werden gewond. WONDER BOVEN WONDER Man en paard met schrik vrügekomen. Zaterdagmiddag moest de knecht van de landbouwer Staalduinen aan de Veurse Achterweg te Leidsendam een gierkar over de spoorbaan brengen. Een trein uit de richting Den Haag stortte zich op de wagen, die vernield werd. Het paard, draafde het land in, de knecht had nog kans gezien tijdig van de wagen te springen en kwam met de schrik vrij. De trein kreeg eveneens schade, doch kon met 20 minuten ver traging de reis in de richting Leiden voortzetten. FEUILLETON Mijnheer Melvil's iionderlijke fantasie door W H LANE CRAUFORD 69) Zij keek beledigd op. „Ik had gedacht, dat die bruiloft onder deze omstandig heden zou zijn uitgesteld." „Dat kon niet," zei hij onzeker, „alles was al geregeld, begrijp je?" Zij ging weer op de divan zitten, ze had hem geen hand gegeven. „Heb je nog iets van Henry gehoord?" vroeg ze zacht. Hü schrok. „Van Henry gehoord?" „Ik bedoel" - ze deed zichtbaar moeite om haar emotie meester te blyven - „is het lichaam gevonden?" Hij schudde zün hoofd. „Ik zal naaT Selton gaan," zei ze met tranen in haar stem, „en ik zal 'n krans in het water werpen." Hy vond haar plotseling zeer sym pathiek en het was niet voor de eerste maal, dat hü woede in zich voelde op komen tegen Henry. Hü had jarenlang beweerd, dat hü Josephine beminde. Die liefde was doodgegaan, maar de herinnering er aan had niet mogen sterven en die had voor haar moeten pleiten. In het plan, dat Henry had ont worpen en uitgevoerd, had hij niet de minste rekening gehouden met haar ge voelens. „Je moet het je niet te erg aantrek ken," zei hij en hü wist, dat het dwaas klonk. „Ik heb erg veel van hem gehouden.' zei ze en haar stem brak in een snik. Hü mompelde iets banaals. ..Hoe is het gebeurd?" vroeg ze ten slotte zuchtend. „Het het ongeluk?" Zy knikte. Hü kende het veriiaal van buiten en voor de zoveelste maal vertelde hü de gebeurtenissen van die ongelukkige avond. Hij sprak zo weinig mogelijk ever hetgeen Henry had gedronken, maar legde er wel de nadruk op, dat hy nog niet gewend was aan de wa gen; die h-ü reed. „Deed jü iets?" vroeg zü. Hü voelde zioh bepaald onbehaaglük. Die vraag scheen de normale reactie op zjjfi verhaal te zün. „Ik riep om hulp," zei hü kortaf. Zy keek hem met wijdopen «ogen aan. „Maar sprong niemand in' het water?" „Ja, er sprong iemand in." „Wie?" „Dat heb ik niet gezien." „Maar ben jij er niet in gespron gen?" Die vraag was hem al eens gesteld, en hü gromde: „Nee, ik niet." Het was even stil, toen mompelde zü: „Ik zal de persoon, die er in ge sprongen is, een aandenken geven." De conversatie stokte even. „Ik ben hier gekomen," zei ze, „in verband met de woning, aie ik heb gehuurd. Ik hoop haar te kunnen on derverhuren." Hy zei niets. „En toen ik eenmaal hier was, dacht ik. dat ik m'eteen even met jou kon spreken." Het* was opnieuw stil. „Weet jy eh wat Henry met zUn geld heeft gedaan?" Haar stem trilde, zü scheen het moeilyk te vinden over dit onderwerp te spreken, maar nu de vraag eenmaal was gesteld, waohtte ze met ingehou den adem op zijn antwoord. „Ja, ik heb zijn zaakwaarnemer ge sproken." Josephine speelde met haar armband en zü scheen geheel op te gaan in dat spel. „Hij heeft niet veel nagelaten," licht te hü haar in. Zü keek strak voor zich uit. Toen keek zy hem aan en zei: „Ik dacht, dat hü 'n rijk man was!" „Dat heb ik ook gedacht, maar eh hü heeft veel weggegeven." „Aan weldadigheid?" Zijn boord begon hem te knellen, hij voelde zich warm en helemaal niet op zün gemak. „Vermoedelük wel, ik heb werkelijk nog geen tijd gehad om alles nauw keurig te onderzoeken." Haar blik werd steeds onderzoeken den „Aan wie heeft hy. zün geld na gelaten?" Hij had het zichzelf nagelaten, maar dat kon hy Josephine natuurlyk niet vertellen en na een lange aarzeling zei hij: „Aan mij." „Aan jou!" Ze zat kaarsrecht. Hy begreep haar verbtzing volkomen, want het klonk ook hem vreemd in de oren. Het was.hem nagelaten met een bedoeling, maar die bedoeling kon niet openbaar worden gemaakt, zodat al leen het feit bleef, dat Henry zün geld had nagelaten aan een vriend, die hij j maar sinds enkele jaren kende. Er wa- I ren anderen, die oudere en betere rechten hadden en hü dacht aan de kinderen Hij vervolgde haastig: i „Hü sprak in zijn testament de wens uit, dat ik voor de kinderen zou zor gen." „De wens!" zei Josephine' minachtend en schudde, haar hoofd, „Dat is voor mü voldoende," zei Christopher waardig, „ik acht mü nu venplicht voor de kinderen te zorgen." Zijn woorden maakten echter niet de minste indruk op Josephine. „Bedoel je, dat hij die arm? weesjes niets heeft nagelaten?" vroeg ze, ter- wül een blos van kwaadheid haar wan gen kleurde. Christopher begon nerveus en onge duldig te worden. „Ik heb je verteld wat ik wist," zei hij. „En mij heeft hij ook niets nagela ten!" Er klonk angst en onzekerheid in haar stem. „Nee, hij heeft jou ook niets nage laten," bevestigde hü- „Dat geloof ik niet!" riep ze met schrille stem. ..Dat is toch onmogelük. hij heeft van me gehouden sinds we kinderen waren, en ik stond op het punt zyn vrouw te worden!" Christopher keek naar haar rood ge zicht; dus daar was het, dat de schoen wrong! Zij zou het niet zo erg gevon den hebben, indien Henry niet aan de kinderen had gedacht, als hij zyn ver plichtingen tegenover haar maar was nagekomen. „Het spijt me," mompelde hij. „Ik zei je al, dat ik' het niet geloof," ïeet zy hem toe. ,.Ik geloof het niet!" Hij zweeg, er viel niets meer te zeg gen. (Wordt vervolgd) 29. Het bureau van de commissaris was gevuld met zwaar gewapende po litiemannen van allerlei slag. De com missaris zelf had een helm opgezet en zag er zéér -zorgely'k uit. „Ik heb alwéér zo'n brief ontvangen!" zei hü- „Tweehonderdduizend goudstuk ken dit! Het is afgrijsehjk! De hele stad I komt vol met levende standbeelden. Ik zal op de duur moeten gaan betalen! Er is niets aan te doen!" „Het is niet dodelük!" zei de profes sor. „Als ik mün kruiden maar heb! Kan ik een vliegtuig van U krügen, commissaris? De kruiden, die ik nodig heb. groeien hier niet!" „Uitstekend!" zei de commissaris. „U künt alles krügen! Als U maar een middel hebt om die verstening onge daan te maken!" De beambte hield woord. De profes sor \yerd met Panda naar een vliegveld gereden en kreeg een vliegtuig met pi loot ter beschikking. En toen hü had uitgelegd, waar zün kruiden groeiden, stegen ze op. ken. kennis nemen van hun .moeilijk heden, belangstelling tonen voor hun toekomstplannen, daaraan goede leiding geven en zorgen voor een contact met de achtergebleven familieleden. Vooral dit cantact kan van buitenge woon veel belang zijn. De behandeling van de politieke de linquenten heeft geleerd, dat het zün goede zyde heeft om gevangenen te laten werken en geld verdienen, om daardoor in staat te zyn vrouw en kinderen te onderhouden. Zo blüft de veroordeelde onmiddellijk ingescha keld in de verzorging van het gezin en gevoelt hij zün verantwoordelijk heid. Die plannen brengen mee dat de werkgelegenheid in de gevangenissen, als dit nodig Is, 'uitgebreid zal worden. De tijd dat er alleen erwten gelezen wer den of zakjes geplakt is voorbij. Er zijn al goed-ingerichte werkplaatsen waar niet alleen kleine metaalwaren worden gemaakt, maar ook meubels, timmer werk, schoenen en kleding. Verder zijn er voor de niet-vakmensen manden- en mattenvlechterijen. Zelfs waren in ge vangenissen machines opgesteld voor textielny verheid, maar de Duitsers heb ben in bezettingstyd een deel daarvan gestolen. Wil het werken in de gevange nis voor de toekomst der veroordeelden evenwel van blü'vende waarde zün, dan zal er naar gestreefd moeten worden, dat de werkbazen die in die werkplaat sen zün niet alleen goede vaklui zün, maar ook mensen die moreel een gun stige invloed uitoefenen op de tewerk- gestelden. Hiermee komen wü zo vervolgde <3r Kempe öp een moeilük terrein, het personeel der gevangenissen. Daaraan zal in de toekomst veel hogere eisen ge steld moeten worden, want wü kunnen er geen genoegen mee nemen dat zü alleen bewakers zy'n. Het zal niet meer gaan zonder een speciale opleiding. Mis schien is het mogelyk een deel van het thans in dienst zynde personeel door herscholing voor die veel zwaardere taak geschikt te maken. Natuurlijk zal het gevolg van die reorganisatie zijn, dat de bezoldiging van deze beambten op een belangrijk hoge? niveau wordt gebracht, want voor de salarissen die nu daarvoor betaald worden een vakman in 't vrije bedrüf verdient meestal meer zijn niet de geschikte krachten te vin den. Het welslagen van de reorganisatie hangt voor een deel af van de vraag of men een goede personeelsbezetting kan krijgen. Dit is ook wel gebleken in de kampen voor de politieke delinquenten. Er waren goed-ingerichte kampen waar het een jamboel was door de minder - goede elementen onder het personeel en er waren andere kampen die slechter geoutilleerd waren eii waarin toch een zeer goede geest heerste dank zij het verdienstelüke werk van leiding en be wakers. Voordat men overal het goede perso neel in de gevangenissen heeft, zal on getwijfeld nog vele jaren duren. Maar wy künnen de gehele reorganisatie geen 5 of 6 jaar uitstellen. Het is van belang om daarmee onmiddellük to beginnen en dan trachten geleidelük ook het ge wenste personeel te krijgen. De commis sie heeft geen voorstellen gedaan over de opleiding, maar de verwachting is dat de vereniging van hoger gevange nispersoneel, die zich al eerder met deze belangrijke kant van het vraagstuk heeft bezig gehouden, wel met voorstel len zal komen. Ongetwyfeld zal bü "het kiezen van het nieuwe personeel gebruik gemaakt wor den van het psychotechnisch onderzoek. Als op de hierboven aangegeven wijze de gevangenissen worden hervormd zal dit zo besloot dr Kempe ongetwy feld een goede invloed hebben op de re- classeringsmogelükheden. Aan reclassering werd tót heden in de gevangenissen zelf helaas weinig ge daan. De celbezoekers van dc vereni gingen poogden wel in die richting iets te bereiken, maar in veel gevallen is dit op mislukking uitgelopen. In de toekomst zal, naar wij hopen, door de. nieuwe personeelsbezetting en vooral door de bemoeiingen van de op dit terrein deskundige sociale werkers, in dit opzicht meer bereikt kunnen wor den. Daarbij is het geenszins de be doeling om de celbezoekers der ver enigingen in de toekomst uit te scha kelen, maar met hen samen te wer ken. Tot zover de mededelingen van dr Kempe. Het wachten is nu op de rege ring voor het invoeren der nieuwe denk beelden die de commissie heeft aanbe volen e,n die het prijzenswaardige doel beogen de veroordeelden in hun straf tijd weer geschikt te maken voor de op neming in de maatschappü- De Burgemeester zal op Woensdag 17 Maart a s. spreekuur houden van 11 tot 12 uur. MARKTBERICHTEN IJMUIDEN, 15 Maart. Stoomtrawlers: RO 53 met f. 13.300; IJM 25 met f. 16.720: IJM 89 met f.4650: IJM 77 met f 5380: motorloggers: KW 53 met f. 1.030; KW 169 met f.2600; KW 138 met f.3870; SCH 36 met f.5100; kustvlssers: IJM 241 met f.400; IJM 229 met f.2320: IJM 230 met f. 1200; IJM 276 met f. 2030; IJM 201 met f.2190. Vol. 9 met f.700; HD 125 met f. 1290. SCHEVENINGEN. 15 Maart. Besommin gen SCH 9 met f.5300: SCH 38 met f.670; SCH 62 met f.300; SCH 205 met f.390; SCH 11 met f.1270: SCH 12 met f.900' SCH 52 met f.290. SCH 18 met f 940; SCH 177 met f.730: OD 20 met f. 55; UK 7 met f. 90: KW 215 met f 180. Vlaardingen, 15 Maart - Binnen van de 'isserij: VI. 74 met f.4268; VI. 71 met f4095. AGENDA DINSDAG: Leidse Wolsplnnery N.V.: Jaarverg. van aandeelhouders, 11 uur voorm. Harmonie: Jaarverg. Ver. „Koninginne dag", 8 uur nam. Paul Krugerstraat 37: Tentoonstelling R.K. Avondtëkenschool. 79 uur nam. WOENSDAG: Steenschuur 4:, S.GP. Spr. drs J O, HoojtftAs van Arnemulden. 8 uur sm

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2