136 kerken uit 40 landen komen maar „Amsterdam" betekent een nieuw begin in dé vérhouding der Kerken VOOR DE JEUGD Wat hebben de shotcs der grote „huizen" ons te zeggen Zwaar verkouden Onze haringexport in 1947 Mijnheer MelviVs wonderlijke fantasie PANDA EN DE VAN NELLE Radio-programma 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 13 Maart 1948 Tweede Blad No, 2633S De Wereldraad der Kerken. „Samen beginnen zij een pelgrimstocht naar een onbekend gebied" In verband met de wereldomvattende betekenis van deze „Kerkenvergade,- ring", deed de secretaris van de We reldraad derKerken, dx W. A. Visser 'X Hooft, ons een beschouwing toeko men, waarin hij zijn indrukken over deze komende assemblee uiteenzet. De meeste christelijke kerken de R.K, Kerk uitgezonderd zullen de •bijeenkomsten bijwonen, aldus' begint dr Visser 't Hooft zyn interessante uiteen zetting. De Jongere Kerken uit Azië, de oude Orthodoxe Kerken, evenals de Kerken uit Amerika en Europa zullen allen te genwoordig zijn. De voornaamste oecu menische stromingen de „practisohe" van Stockholm, de „theologische" van Lausanne, en de „missionaire" van Edinburgh en Tambaram, voorts dat gene wat besproken is op de Jeugdcon- ferentie te Oslo, het werkt alles mee om een bredere stroom te vormen. Weliswaar zullen er enkele Kerken ont breken om rédenen, waar ze zelf geen schuld aan hebben. Maar ondanks dat is er grote dankbaarheid, dat in dit tragische uur der -geschiedenis we uit mogen zien naar het bijeenkomen van een conferentie, waaraan vertegenwoor digers van verschillende Kerken deel nemen, zoals nog nooit is voorgekomen. Doch de historisohe betékenis van de bijeenkomst ligt niet uitsluitend in het wereldomvattende oecumeni sche karakter. Het is veel belang rijker dat „Amsterdam" een nieuw .begin betekent in de verhouding van de Kerken tot elkaar. Het voorr stel van aartsbissohop Söderblomin 1919 en van de Oecumenische Pa triarch van Constantinopel, dat de Kerken toenadering tot elkaar moe ten zoeken, staat nu te gebeuren. .Het plan om een Wereldraad te vormen ontmoet, hoe zou het an ders kunnen, tegenstand. Maar het is wel zeer opmerkelijk, dat de gro te meerderheid van Kerken het voorstel hebben toegejuicht en dus bereid zijn om samen de pelgrims tocht te beginnen naar een onbe kend gebied. SAMEN WERKEN EN GETUIGEN. Want de Kerken komen niet naar Amsterdam om een eenheidskerk te stichten, een kerikelijk liohaam in de geest van de Verenigde Naties. Zij willen eigenlijk iets doen wat veel een voudiger is, maar niet minder belang rijk. Zij wensen geregeld met elkaar in contact te komen, samen te werken in zaken, die allen aangaan, samen te getuigen wanneer dit mogelijk is en het probleem der christelijke eenheid op christelijke wijze te behandelen. Dank baar zullen zij gewagen van de een heid, die reeds verkregen werd, terwijl zij openlijk de verschillen, die er tus sen hen bestaan, .zullen bespreken. In Amsterdam zullen Kerken elkaar ontmoeten, die voor 't merendeel naast elkaar hebben geleefd. Er zijn oultufele verschillen, maar ook geloofsverschil len, verschillen van kerkorde en van de houding ten opziohte van de wereld. Een waarlijk opbouwend gesprek zal tijd vorderen. En daarom zal een cri- tisoh beschouwer in Amsterdam gemak kelijk bewijzen van disharmonie kun nen ontdekken. De Kerken komen echter niet alleen bij elkaar. Zij ont moeten elkander onder de ogen van de ene Heer, Wie' zij .allen trouw zijn en Die zij erkennen als hun „God en Hei land". Daarom mogen zij hopen, dat, ondanks de grote verschillen, ondanks Als sralcs in Augustus te Amsterdam de eerste constituerende Assemblee van de Wereldraad der Kerken zal worden gehouden, zullen daar verte genwoordigers van 136 kerken uit veertig landen vertegenwoordigd zyn om een. nieuw begin te maken in de verhouding der Kerken. In het besef van haar oecumenische roeping zullen zy zich bezig houden met de drin gende opdrachten, waarvoor de Kerken thans geplaatst zijn. de verwarring tengevolge vande ver deeldheid. zy eenheid zullen vinden bij alle verdeeldheid, en dat zfj van het Hoofd der Kerk huil marsorders zullen ontvangen. WAT MEN IN AMSTERDAM GAAT DOEN. Maar wat gaan de afgevaardigden in Amsterdam doen? Er zal natuurlijk veel tijd besteed moeten worden aan de vormjng van de Wereldraad, aan de vraag wie er lid kunnen zijn, aan de organisatie en het werkprogram in de komende ja^en. Het is geen kleinig heid om een organisatie te stichten, die Kerken, verspreid over alle delen der wereld, moet bijstaan bij de wederop bouw, jeugdwerk, oecumenische studie, internationale verhoudingen, perswezen en nog veel meer. VIERDERLEI OPDRACHT. Toch zal de nadruk van de Assemblee tigheid en verzoening in het interna tionale leven? Deze vragen, die door mannen en vrouwen in vele landen ge durende de laatste twee jaar met ernst bestudeerd zijn, zullen grondig overwo gen worden in de vier secties van de Assemblee en bantwoord worden in het licht Van de inzichten van de gehele christelijke gemeenschap. Dan is een belangrijk moment van de Assemblee de gemeenschappelijke gods dienstoefening. Want juist in de uren. waarin gezamenlijk geluisterd wordt' naar het Woord van God en gezamen lijk gebeden wordt, in de uren, waarin 6.3 afgevaardigden zullen deelnemen aan de Avondmaalsdiensten van andere Kerken of die diensten alleen bijwonen in gebedsgemeenschap, zal men het diepst gevoelen, welk een gave de ver kregen eenheid is en hbe. droevig de verdeeldheid is. ER DREIGT ECHTER OOK GEVAAR. Welk een prachtige gelegenheid biedt Amsterdam aan de christelij ke Kerken! Maar ook welk een gevaar! Zal deze Assemblee genoeg nederigheid bezitten, zal zy voldoende bereid zijn om God te laten werken? Zijn de Kerken werkelijk voorbereid voor dit grote gebeuren? Is er niet het gevaar, dat dit nieuwe begin zal uitlopen op wat zo menigmaal ge beurt met nieuwe plannen dat het-niet meer is dan een organisa tie? We hebben geen zekerheid, dat het nieuwe, dat in Amsterdam zal worden gemaakt, nieuw zal zijn in de enige be tekenis. die OhTistenen kunnen accep teren dat het de wedergeboorte van de Kerk weerspiegelt door -de Geest, die levend maakt. Er is een mogelijk heid, dat de Kerken zich weer opnieuw tot hun Heer zullen keren; dat zij Hem niet op oeze vragen liggen. Een bijeen- zullen vragen om hen opnieuw te doen komst van ohristelijke Kerken en I geboren worden en Zyin volk bijeen te' vooral als die vergadert in de ver- vergaren, opdat zij. bereid zijn om het scheurde wereld van 1948 mag zich nieuwe leven aan te vangen, dat God niet tevreden stellen met het oplossen j Zöjh kinderen aanbiedt, van vragen van organisatorische aard, Er is ook een mogelijkheid, dat Am- maar moet zioh bezig houden met de sterdam beschreven zal moeten worden dringende opdrachten, waarvoor de met de woonden van Ezechiël: „De Kerken thans geplaatst zijn. Deze op- beenderen waren bijeenmaar er dracht is van vierderlei aard: Beant- was geen geest in hen." Maar God kan woordt de Kerk aan haar roeping? J ons sohenken, dat de andere woorden Geeft zy een duidelijk getuigenis? Ver- in het zelfde gezicht ook waar kunnen kondigt zij door haar voorbeeld de wordenJ>e geest kwam in hen en zij heerschappij van Christus In de maat- j werden levend en stonden op hunne schappij? Is het een bron van gerech- voeten, een gans zeer. groot heir." RAADSELS voor allen om uit te kiezen; de groteren (1116 jaar) vyf, de klei neren (I11 Jaar) drie goede oplos singen. Xaan, leeftijd en adres onder de raadsels. Inzenden naar i Bureau „Leldsch Dagblad", of naar Wasstraat 38, tot uiterlijk Dinsdag morgen 9 uur. I. Lettergroep-raadsel. 1. ab - dl - eg - ei - ek - ge - heu - Ijs - ker - le - lem - na - ra - ro - sa - tem - trom - tu - uur - uit. 2. El - El - Gang - Laat - Man - Men - Met - Mis - Moud - Nis - Pel - Pet Pels - Pier - Ster - Van - Vel - Werk - Wit. Vóór elk van bovenstaande 20 woorden met hoofdletter (groep 2) moet één van de 20 lettergrepen met kleine letter (groep 1) worden geschoven en wel zó. dat woor den van de volgende betekenis ontstaan: '1. Vogel. 2. Voedingsstof. 3. Verhaal (voor volwassenen). 4. Deel van een mes. 5. Nederlandse rivier. 6. Vrolijk feest. 7. Rustbank. 8. De plaats waar men een gebouw of park moet verlaten. 9. Klok of horloge. 10. Ouderwetse lange degen. 11. Plaats waar volken uit de Oudheid hun God vereerden. Kleine hoogte Badplaats in Noord-Holland. Havenstad in Noord-Afrlka. Orgaan ly de buikholte. Zoon van Adam. Havenstad ln Italië. Aangezicht. Met elkaar, 9 Muziekinstrument. De beginletters dezer woorden geven, van boven naar beneden gelezen, een be kend spreekwoord. II. XIngezonden door Gisela Hoffman) Op de kruisjes komt zowel horizontaal als verticaal de naam van een feestdag te 6taan. x 1. Medeklinker, x 2. Een grappig dlqr. x x x x x 3. Het gevraagde woord. x 4. Telwoord, x 5. Medeklinker. III (Ingezonden door Gerrlt Ligtvoet).' Met een r ben lk een dief, mqt eei> 1 geef lk schaduw. IV. (Ingezonden door Adrlaan Derks) Wie lopen dwars door de stad zonder vooruit te komen? V. (Ingezonden door Anneke Schrijver). Ik ben een deel van een boom; omge keerd ben lk een huisdier. VI. (Ingezonden door Willy Potters) Ik ben een andere naam voor het al fabet; welke plaats ln Utreoht begint hiermee? VIII. Ik ben Iets bekends ln de hoofd stad van Nederland van 10 letters. 4, 8, 10 bevindt zich op een huls; 8. 9 wordt ln de winter gebruikt; 5. 6 ls een maat; 6, 8, 10 dient om belangrijke brie ven te sluiten; 3.5, 6 ls een meisjesnaam: 2, 1, 5, 3 gebruikt een kok; 7, 8f 3 vindt men ln de keuken. OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige nummer. bol, die hun charme ook alweer vooral aan de versiering danken.. Wat de heub-verbreding betreft, ook hier is een matig enthousiasme, dunkt mij. voldoende. HÖt slanke meisje van duizend weken kan zich wel wat strookjes rondom het middel veroorloven.'de ma trone. die geen wespentaille bezit, doet daarentegen beter, zich op dit terrein voor overdrijving te hoeden. De letter y. Bioscoop; 1. Bram; 2. Inkt; 3. Oost; 4. snor; 5. cent; 6. ooft; 7. oase; 8 poot. Hoi loge bomen vangen veel wind. Van, men been, hoog, Glna, veel. wond, 4, ëuut, Huil. 5. a. Klaproos; 2. tulp; 3. narcis; 4. hyacint; 5, viooltje. 7. Vlam. lam. 8. Papaver; Papa, ver. Beste raadselnichtjes en -neefjep. Hier een groot raadsel, zonder flguUr deze keer, maar „lekker Ingewikkeld", dus er is wat aan uit te zoeken! Lees nauw keurig, wat er bij staat. Het telt natuur lijk weer voor twee goede oplossingen. Wie het te moeliyk vindt, heeft nog keuze l genoeg by de andere 6 raadsels. Zusjes De Wolf: Goed, wat Je vraagt, Leny. Nu, doe Je best, en totvolgende keèr. Allen harteiyk gegroet door Jullie Raad seltante. Mevr. M. J. BOTERENBROOD. MODEFL1TSEN [- R wordt vaak bewéerd. dat raode- -1—'shows in deze tyd eigenlijk nutteloze manifestaties zyn. waaraan alleen de vrouw, die zeer gefortuneerd is, iets heeft. Want nietwaar, de getoonde mo dellen zyn in de regel zó kostbaar, dat zy voor een smalle beurs beslist onbe reikbaar zyn. Met deze uitspraak ben ik het slechts ten dele eens. Ik moet toe geven. dat er voor ons, gewone vrouwen, die over een beperkt punten-aantal be schikken en die geen kans zien, ieder seizoen iets nieuws aan te schaffen, niet al te veel mogeiykheden op textielge- bied zyn en ook, dat de creaties van Jeanne Lanvin en Heymans-en-Offer- man allerminst binnen ieders bereik lig gen, maar dit neemt niet weg, dat'wij van deze bekende couturiers en ontwer pers heel wat kunnen leren. Wanneer wij eerlijk zijn, moeten wij erkennen dat de mode ons nooit geheel onverschillig laat. 'tls waar, de ene vrouw is ydeler dan de andere, er be staan luxe -poppetjes, die aan niets dan kleding-problemen en schoonheids-peri kelen denken en er lopen op onze lieve aarde ook heel wat werkende vrouwen en huismoedertjes rond, die zelden aan de verbrede schouderlijn of aan rokken mét en zónder volants denken. Tussen deze twee uitersten echter staat de een voudige vrouw, die, zonder overdreven- coquet te zyn, er toch graag behooriyk uit ziet en die een Bewonderende blik van haar man, haar verloofde, haar ken nissen op pry's stelt. Zy vindt het vol strekt niet noodzakeiyk, alle nieuwe snufjes te kennen en over te nemen, zij draagt geen hoeden die op opgerolde pannekoekjes geiyken, ook al schryft de Lichtstad iets dergelijks voor, zy rygt zich niet in ten pleziere van Schiapa- relli en Maggy Rouff en zy waagt zich vooralsnog liever niet aan de befaamde queue-de-Paris", die uit de tachtiger jaren haar ons is komen overwaaien. Neen, zy vermijdt zorgvuldig alle dwaze excessen, omdat de Hollandse vr«uw nu eenmaal niet van het buitensporige, het opvallende houdt. Maar aan de andere kant wil zij ook niet graag: ouderwets zyn en aanstoot geven door een silhouet, dat in een an dere tyd thuis behoort. Zy volgt met zekere aandacht de veranderingen, die het na-oorlogse mode-beeld ondergaat Ingezonden Mededeling Neem onmiddellijk en past zich daarbij zoveel, als in haar vermogen ligt, aan. En hier zijn wy nu juist aangeland by het punt, waarop de shows ons goede diensten kunnen bewijzen, zy tonen ons de grote lijnen, die ook voor de minst- behaagzieke vrouw van betekenis zijn. Als wy orig afvragen wat de practyk ons op het ogenblik in dit opzicht te zeggen heeft, dan staan wy allereerst voor het feit van de verlengde rok. De korte heeft inderdaad afgedaan. Nu be tékent dit nog niet, dat wij allemaal in eens nieuwe rokken moeten kopen. Met inzicht en phantasie is in de meeste ge vallen nog wel iets te bereiken, al is het langer-maken vaneen rok niet ieders werk. Is er een plooi, die losgetornd kan worden, aanwezig, dan kan men de rok laten zakken en er een „vals" stuk bo venop zetten, waarop veterband of sou tache genaaid wordt. By een te korte japon kan een „mid denstuk" soms uitkomst brengen, waar bij men heel goed ruiten en effen stof kan gebruiken of materiaal in twee nu ancen combineren. Van een mantelpakje is met wat handigheid en goede wil soms een charmant deux-pièces-model te ma ken en ook met banen en stroken in con trasterende kleur zijn dikwijls alleraar digste resultaten te bereiken. Met de.hoeden is het al evenzo gesteld. De nieuwe modellen zijn niet zo eenvou dig als de vroegere: er worden veel voiles veel bloemen veel veren en veel linten gej bruikt, maar men behoeft niet persé een model, dat byna niet te betalen is. te ko pen, om een aantrekkehjk hoofddeksel te bezitten. Menig dopje van verleden jaar biykt uitstekend geschikt, om ver vormd te worden, en voor een moderne garnering kan iedere vrouw van smaak zelf zorgen. En dit is een goed ding: de mode-van-heden laat alle ruimte aan onze verbeelding: is niet heerszuch tig, niet dwingend en niet eenzijdig. Wie van grote hoeden -houdt, kieze zich een Keizerin-Eugénle-model, de liefhebster van het kleine mutsje ziet op de be langrijkste shows talloze voorbeelden van snoezige niemendalletjes mét en zónder Zo zien wij, dat binnen de grenzen van het hedendaagse mode-beeld allerlei va riaties mogelyk zijn. Laten wy de gjote lijnen in het oog houden, het gedurfde mijden en verder door middel van klei- ne veranderingen onze garderobe een ze ker modern aspect geven. M. BekkersZürcher. ■i Brengt direct verlichting N.V. CHEM. PHARM. FABR. SPATULA. LOSSER O. Recordbesomming van f57.000 (Van onze deskundige medewerker) Dank zy het mooie weer van de laat ste dagen is de visserij op de kust weer opgeleefd. Volgens de berichten uit zee worden er weer aardig tongen gevangen. Maandag Jongstleden w&s er veel vis aan de afslag, waardóór verscheidene schepen eerst Dinsdag konden lossen. Vooral uit het hoge Noorden was er veel aanvoer, voornamelyk rondvls, waar onder makreel en ook haring. De stoom trawler „Bergen", welke by IJsland ge vist had, maakte een topbesomming van f. 57.000.-, wat tot heden waarschyniyk nog nooit voorkomen is. Niettegenstaande de grote de prys zich over het algemeei goed handhaven. De tongen deden van f.2.- tot f.3.- per kilo terwijl de andere vis de maximumprijs opbracht of er tegenaan was. In de fcaringhandel gaat nog niet veel om. Er wordt nog met diverse buiten landse reflectanten onderhandeld, o.a. met Frankrijk. Voornaihelyk gaat het om ruiltransacties, waarby heel wat komt kyken, voordat zo*n zaak door gang kan vinden. De pry zen voor de haring zUn reeds sedert geruime tyd onveranderd. In 1947 werd er aan pekelharing een bruto-gewlcht van 42.5 millioen kg..ge ëxporteerd, waarvan de opbrengst '"be droeg 17.7 millioen gulden. De cUfers voor 1946 waren resp. 19 millioen kg. en 8.4 millioen gulden. In 1938 werd totaal uitgevoerd 69.5 millioen kg. met een op brengst van 5.7 millioen gulden. Tot onze beste afnemers behoorden België met 12.6 millioen kg., Rusland I met 11.7 millioen kg., Duitsland met 7.3 1 millioen kg., Italië met 33 millioen kg. FEUILLETON door W. H. LANE CRAUFORD 68) HOOFDSTUK XVIH Licht en schaduw. Christopher stak de sleutel in het slot en opende, de deur. Bunty was in de hal en wachtte op hem. Mevrouw Thorley is hier," zei ze fluisterend. Christopher had haar auto buiten gezien, hy was voorbereid op dat nieuws. „Waar is ze?" „In de zitkamer. Ze'drinkt thee." „O, kwam ze op de thee?" „Ze kwam om ongeveer vyf uur." Hij legde zyn hoed op een stoel en trok zijn handschoenen uit. „Heeft niemand haar verteld, dat ik niet thuis was?" „Jawel, maar zy zei, dat ze zou wach ten." „Hm, nu ik denk, dat ik haar moet ontvangen." Bunty knikte. „Ik moet naar de kin deren," zei ze en liep snel de trap op, Christopher keek haar na totdat ze was verdwenen en liep toen in de hal heen en weer. Hij droeg een zwart jasje en een gestreepte broek en hy had een bloem in zyn knoopsgat. Hy zag er uit alsof hij van een bruiloft kwam en hij kwam inderdaad van een bruiloft, die van Michael. Josephine had niet gezegd, dat ze zou komen en hy had haar niet verwacht, maar hy had geweten, dat hy haar vroeg of laat zou ontmoeten. Vandaag kwam hem niet beter en niet slechter uit dan iedere andere dag en ten slotte was hy biy, dat ze hem was komen op zoeken en niet had gewacht ,tot hy by haar kwam. Hy had het nu juist erg druk op kantoor en Henry's zaken na men toch al te veel van rijn tyd in be slag. Hij had Luke Dimsley uitvoerig geschreven 'over het ongeluk. Hy had Henry's, zaakwaarnemer bezocht, hy had gedacht, dat hy Henry's testament ken de. maar er was toch nog een verras sing voor hem geweest. -Henry had hem, zoals-hy had gezegd, tot enig erfgenaam benoemd en tot uitvoerder van zijn laat ste wilsbeschikking. Maar hy had ook bepaald, dat, indien hy mocht sterven terwyi de kinderen nog minderjarig waren, Christopher als zyn opvolger zou optreden. Christopher vond dit niet zo heel erg, want hij had de verantwoor- delykheid voor de kinderen reeds op zich genomen tydens zyn gesprek met Bun ty op de avond, dat z- hem bekende het portret van Cynthia te hebben ge broken. Het was desondanks een grote opoffering voor hem. Het betekende het opgeven van zyn liefste wens, juist op het ogenblik, dat deze als door een won der in vervulling scheen te zullen gaan. Hy had Cynthia ontmoet, zoals hij zo vaak had gehoopt, dat hij haar zou ont moeten, zij was weduwe, zij had hem aangemoedigd om haar het hof te ma ken. Maar de plicht, de strenge vinger van de plicht wees in een andere rich ting. Deze arme weesjes konden niet aan hun lot worden overgelaten Nu Henry er niet meer was, haddep zy nog maar twee familieleden in de wereld, hun oom Luke, die zelf reeds iheer dan genoeg kinderen had «en maar heel weinig geld, en een oud-tante, die een grillige oude vrijster was en helemaal niet in staat kinderen op te voeden. Er was Christo pher geen keus gebleven, Henry's ver antwoordelijkheid ging op hem over. Dit had hy zichzelf verteld; het is mogelyk, dat er andere beweegredenen op de achtergrond waren, maar hoe ook, hy had Cynthia niet geschreven en even min op enige andere manier contact met-haar gezocht, hy was van plan vry- gezel te biyven en zyn plicht te vervul len. Hy beminde haar, hy zou haar al- tyd beminnen, doch zy zou een mooie herinnering biyven, het noodlot had het zo gewild. Ondertussen ontbrak haar portret nog steeds op de tafel in zyn kamer, het was nog niet gerepareerd. Hy had het huis in handen gegeven van een agentschap, doch nog geen voorbereidingen getroffen om het te verlaten. De heer Robinson had niets meer van zich laten horen, hy scheen iedere belangstelling to hebben verloren in dit tragische huis. Badger en zyn vrouw zouden tegen het N einde van de maand vertrekken en een ander echt paar zou hun plaats komen innemen, een echtpaar Dibbs, dat Christopher was aanbevolen door een van zyn za kenrelaties. Het ongeluk, dat IJenry was overko men, had niet zoveel schaduw over Mi chaels huweiyk geworpen, als men had kunnen verwachten. Slechts enkelen van de gasten hadden Henry gekend, de meesten hadden zelfs nooit van hem gehoord. De bruidegom was niet merkbaar terneergeslagen en Henry was toch zyn oudste vriend ge weest; waarom zouden dus de anderen die schaduw toestaan hun vreugde te bederven? Het was dan ook een zeer vroiyke bruiloft geweest. Betty had er charmant uitgezien en Michael was stralend van geluk geweest. Hy was ge struikeld over een voetenbankje, had de gasten bedankt voor cadeaux, die zy niet hadden gegeven en 'n lange speech, waarin hy herhaaldeiyk tevergeefs naar zyn woorden had moeten zoeken, ten slotte toch ten einde gebracht. Ann was bruidsmeisje geweest en zy had er bui tengewoon aardig uitgezien in haar rose jurk. Christopher, als bruidsjonker, had na&st haar gezeten aan tafêl en was by verschillende andere gelegenheden in 28). Toen de commissaris van de verstening hoorde, liet hy de professor en Panda'overbrengen naar het politie bureau. Hy kreeg de beschikking over het laboratorium daar en de opdracht om zo spoedig mogelyk voor een af weermiddel van de verstening te zor gen. „Een afweermiddel!" zei de professor. „Hoe. vind ik dat zo maar ineens? On mogelijk!" „Maar U had er al een!" riep Panda. „Weet U niet meer? Vlak vóór die brand begon! Ik had een versteend stroopballetjë in een fles gedaan en toen „Ach ja!" zei de professor. Ik was het vergeten. Héél handig eh.... hoe heet je ook weer? Ik moet daarvoor kruiden hebben! Zeer juist!" „Kruiden?" vroeg de politiedeskundi ge, die alles gehoord had. „Juist!" zei de professor, „kruiden Maar die groeien hier niet! Die groeien inehkom mee, ehhoe heet je? We gaan naar de commissaris!" „ïk heet Panda!" zei Panda. haar gezelschap geweest. Hy was wat verlegen, want hy moest herhaaldelyk denken aan de dwaze opmerking, die Michael had gemaakt, ofschoon hy zeker van was, dat Anns gevoelens voor hem ook alleen maar van vriendschap- peiyke aard waren. Onder de cadeaux was een buitengewoon mooie klok, het was een geschenk van Henry, dat hy Betty enige dagen voor zyn ongeluk had gezonden. Het was nogal tragisch, doch slechts Christopher en nog een of twee gasten wisten wie de schenker was. Christopher was uitgenodigd om na het diner met enige der jongere gasten naar een bal te gaan ,doch had zo be leefd mogelyk geweigerd. Men had niet aangedrongen, want men had er op ge rekend, dat hy zou weigeren; rekening houdend met Henry's ongeluk. Hy was vertrokken, toen het bruidspaar was weggegaan en daar het te laat- was ge worden voor kantoor, was hy recht streeks naar Millwood teruggegaan. Hy dacht er even over om zyn kan toor nu op te bellen, doch dat zou enige tyd kosten en Josephine wachtte op hem'. Hy besloot eerst met haar te pra ten en trad de kamer binnen. Josephine zat op de divan. Zy scheen juist thee gedronken te hebben, want het theeblad stond midden op tafel, zy stond op, doch toen keek zy hem ver baasd aan en aarzelde. Hy zag, dat zy in diepe rouw was en gaf er zich reken schap van, dat zij zyn kleding nogal feesteiyk zou vinden, vooral die bloem in zyn knoopsgat. „Ik ben naar een bruiloft geweest," legde hy uit. Het was een ongelukkige opmerking, want zy dacht nu aan een bruüoft, die nooit zou plaatsvinden en veegde over haar ogen met. haar zakdoek. „Michaels bruiloft," voegde hy er aan toe. (Wordt vervolgd» EN NU EEN KOPJE en Tsj.-Slowaky'e met 2 millioen kg. Amerika ls. vooral t.o.v. de vooroorlogse jaren sterk achteruit gegaan, de afzet daarheen is ongeveer gehalveerd. Laten we hopen, dat het handelsverkeer dit jaar in meer normale banen geleid kan worden, wat speciaal voor dit product van zeer grote betekenis zou zyn. -Voor zondag 14 maart. Hilversum I (301 M.) NCRV.8.00-X nieuws; 8.15: Brandenburgs concert van Bach: 8.30: morgenwydlng o. 1. v. ds G. Meynen: KRO 9.30: nieuws; 9.45: sonate van Bach; 9.55: Inleiding Hoogmis; 10.00: Hoogmis St. Bérnulphuskerk Oosterbeek; 11.30: trio van Dvorak; 12.00: Angelus; 12.30: L. Kraus, plano; 12.15: apologie; 12.30: orkost Klaas van Beeck; 12.ö5: zon newijzer; 13.00: nieuws; 13.15: orkest Klaas van Beeck; 13.35: Franse kamermuziek. 14.00: Fries cabaret; 14.30: Radio Philh. orkest; 15.40: bacteriën ln de landbouw: 15.50: muzikale tombola; 16.10: boekbe spreking; 16.25: vespers Nymegen; NCRV 17.00: dienst kapel Hilversum, voorgi ds. F. Obernian; 18.30: Ned. strijdkrachten. 19.00: de psalmen van Sweellnck: 19.15 kent gy uw bybel?; 19.30: nieuws; KRO 19.45: orkest Morton Gould; 19.50: sport- reportage; 20.05: de gewone man; 20.12 Metropole orkest: 20.40: deol V hoorsné „Ben Hut"; 21.45: Zilvervloot: 22.07: ac tualiteiten; 22.15: avondgebed en Utur- flsche kalender; 22.30: nieuws; 22.55 4.00: NBC orkest. Hilversum n (415 M.) VARA 8.0O* nieuws; 8.15: 6trydlied; 8.18: zingende torens: 8.30: voor het platteland; 8.40- Barcarole; 9 12: sport; 9.15: verzockrvo- gramma; 9.45: geestelijk leven; VPRO 10.00: Zondagshalfuur; 10.30: dienst aula ""7. Chr. Lvceum Den Haag;, voorg. ds F. Kleyn: 11.45: tot het hart van het volk: AVRO 12.00: stedeUJk orkest van Purmer- end: 12.25: boekbespreking: 12.45: Avro- leans; 13.00: nieuws; 13.15: Avroleans- 13.30: concert: 14.30: gram.muziek; 14.50: reportage voetbalwedstrijd BelgiëNeder land. reporter Aad van Leeuwen; 16.45: orkest Peter Yorke; VPRO 17.00: gesnreje- ken met luisteraars: 17.20: voordracht* VARA 17.30: Ome Keesle; 17.50: inter view met spelers en officials na Beleië— Nederland: 18.00: nieuws; 18 15: Ram blers; 19.00: radlolympus; T9.30: Stradiva Sextet; AVRO 20.00: nieuws: 20.05: actua liteiten; 20.15: Kamerorkest; 21.00- voor dracht; 21.15: orgel en plano: 21.45: de«j vier: boorsnel ..De kinderen van kart'toitv Grant"; 22.30: L. Granetman. ola^o; 23.00: nieuws; 23.15: Skvmasters; 23.45— 24.00: Charlie Kunz. plano. voor maandag 15 maart. Hilversum I (301 M.) NCRV 7 00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7 30: orgelwerken van Bach; 8.00: nieuws;-8 15*. Te Deum Laudamus; 9.00: Eileen Joyce, plano; 9.15: ziekenbezoek; 9.30: vragen aan voorbijgangers; 10.00: werken van Berlioa en Blzet; 10.30: morgendienst o. 1. v. dr W. Volger: 11.00: granunuzlek; 11.15: voor dracht; 11.35: S. Torch, orgel: 12.05: so praan en plano; 12.30: weeroverzlcht; 12.33: Amatl Trio; 12.55: Bachkoraal;' 13 00: Metropole orkest: 14.00: voor de scholen 14.35: Celesta ensemble; 15.00: Busch strijkorkest; 15.30: kamermuziek; 16.00: bybellezing; 16.45: muziek van- Handel; 17.00: voor de kleuters: 17.15: cellorecital G. Fallot; 17.45: de wederoD- bouw in Indonesië; 18.00: vierhandig plano: 18.15: sport; 18.30: Ned. strydfcrach- •ten: 19.00: nieuws: 19.15: boekbespreking: 19.30: actueel geluld; 19.45: Ned. vraagt verkeersvliegers; 20.00: nieuws: 20.05: uro loog; 20.15: omroeporkest: 21.10: totali taire dreiging; 21.30: de kwintetten van Mozart; 22.00: kerkeiyk orgelspel: 22.30: nieuws; 22.45: avondoverdenking: 23 0Q: om het wereldschaakkamploenschan: 23.10: de liederen van Debussy; 23.4024.00*. Covcnt Garden Orchestra". Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15:grammuzlek; 8.00: nieuws; 8.15: lichte muziek; 8.45: gram.muziek; 9.15: morgenwydlng door prof. dr A. A van Ruler; 9.30: waterstanden: 9°,5- arbeidsvitaminen 10.30: voor de vrouw; 10.35-: Italiaanse en Spaanse zn- 7; 11.00: op de ultkilk; 11.15: vlooi en'p'a^o; 11.45: Fran6é balletmuziek; 12.30- wt- praatle; 12.33: ln 't spionnetje: 12.38- dolljke orgelklanken: 13 00: nieuws: 13'5- gram.muziek: 13.30: stafmuzlek A'da- -7 politie; 14.00: zang: 14.20: wat er om ln de wereld- 14.35: J. Drlelsma r»'«v-o; 15,00: nieuwe radiosterren: 16.00- f-~ -•» chansons: 16,30: boogtenunten u't -«•» opera: 17.15: Skvmasters- 17.45- vr>o- *<j padvinderij: 18.00: nieuws: 18.15 mu"' k- Journaal; 19.00: voor de kleuters: 19 05: de Kwintetspelers; 19.45: inleiding tot mu ziekbegrip; 20.00: nieuws; 20.05- scoop; 22.30: Oostcnryk spreekt tot land: 23.00: nieuws; 23.15—24.00: -"ans- muzlek.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5