Wijlen de Noordwijkse „Heremiet" UIT DE OMSTREKEN t De Franse Regering en de Boeren STADSNIEUWS Ons Distributiehoekje Voor de Vrouw De West-Europese Unie Kanaaltunnelplan over enkele jaren werkelijkheid UIT DE RIJNSTREEK Laatste Berichten MAANDAG 8 MAART. Wat lezers schrijven Eigendomsrecht van de grond jten dó6r het gemeentebestuur, e.j fo- 0 i rensen staat het nu niet juist bekend wegens grote bereidheid tot- redelijk van bedenkelijk origine Naar aanleiding van het artikel over de ..Heremiet" in ons Blad van Zater dag j.l. schryft prof. dr G. G. Kloeke ons: „Het komt my voor dat.de „Heremiet" steeds een doom in het oog van het ge meentebestuur is geweest, maar dat de burgemeester onder de rechtsverhoudin gen van voor de oorlog geen kans heeft gezien het huisje daar weg te krijgen. Het gemeentebestuur dat in deze aangelegenheid van de aanvang af par ty is geweest in in 1942 volgens be kend recept als „beschermer" opgetre den en heeft het huisje „ter voorko ming van opblazen door de Duitsers" laten afbreken. Na dit fait accompli ge schapen rc hebben, heeft het de grond gekocht. Het spreekt nu van .schending van eigendomsrechten der gemeente". Maar die rechten zijn verworven in een tyd toen geen fatsoenlijk mens in het ..Sperrgebiet" kon doordringen. In dit licht bezien is het alleszins verklaar baar. dat de eigenaar alleen genoegen neemt met een situatie, die de toestand van Mei 1940 zo veel mogelijk benadert. Het gemeentebestuur moest niet zo hoog van de toren blazen over „eigen domsrechten" waaraan een bedenkelijk vitium originis kleeft, en vooral diende het zijn verontwaardiging over „de vol komen negatie van het gemeentebestuur bij elke handeling" wat te temperen. Eigenaars èn huurders te Noordwyk weten een liedje mee te zingen van een „volkomen negatie" van hün rech- o verleg. Indien de burgemeester onder „gezag" verstaat: het doorzetten van zijn eigen wil. dan heeft het gezag (voorlopig) ge zegevierd. Maar er zijn nu eenmaal mensen, die aan een openbaar gezag hogere eisen stellen. Ik voor my vind het verhaal van de molen van Sans Souci bekoorlijker dan dat van de ..Heremiet". NOORDWIjKF'OUT Lagere Tuinbouwschool te Noordwijkerhout? Er bestaat grote kans. dat Noord wijkerhout binnenkort een lagere tuin bouwschool zal bezitten, want naar wij vernemen, heeft de onderwijs commissie van de L.T.B. tot stichting er van, besloten, natuurlijk behoudens goedkeuring van het departement. Komt de stichting tot stand, dan be tekent dit een zeer belangrijke vooruit gang. want het dorp is, wat het onder wijs betreft, zeer misdeeld. Het bezit alleen maar lagere scholen. Ook een MULO-school zou zeker hier aan de behoefte voldoen. Noordwijkerhout bezit vele kleine kwekers die vaak met moeite het hoofd boven water kunnen houden. Beter tuinbouwonderwfjs betekent betere uit komst in bollen- en groente-kwèkerij. VOORHOUT RAADS AGENDA. De raad der gemeente ls voor Woensdag middag 10 Maart a.s. om halfdrie bijeen geroepen ter openbare verg. De agenda be vat slechts behandeling der begrotingen van Woning- en Waterbedrijf '48, benevens gemeentebegroting. VOORSCHOTEN Auto te water Zaterdagavond om streeks 10.30 uur nam. reed een luxe auto ten gevolge van de mist op de rijks weg Den HaagAm-Sterdam, nabij het Haagsche Schouw in het water. In de wagen bevonden zich behalve de be stuurder nog een dame en een vierjarig kind. De inzittenden wisten zich door de portierramen in veiligheid te stellen. NED. CHR. HANDELSREIZIGERSVER. Zaterdag kwam de N C.H.V. afd. Lei den in vergadering bijeen. Na de gebruikelijke opening en af wikkeling der huishoudelijke zaken ver kreeg de heer J. de Vlaming uit Den Haag het woord, die zou spreken over „Het vrijwillig filiaalbedrijf". Inleider solietste het ontstaan en de groei van deze bedrijven en liet duide lijk uitkomen dat naast zekere voorde len er ook vele nadelen bestaan, voor de winkeliers, die zich daarbij aanslui ten. Daarom, aldus spr.. zal het V.F.B. nooit de gehele nuddenstano omvatten, en -blijft er voor de vertegenwoordiger n0cr steeds een zeer groot werkterrein over. Al is het maar alleen het propa geren van het merk, dat zijn firma ^ï-fa' deze inleiding volgde nog een bespreking, waarvan door de leden een druik gebruik werd gemaakt en waar bij vooral naar voren kwam ae onmis- biè taak. welke een vertegenwoordi ger in het handelsverkeer vervult Met dankgebed werd deze vergade ring. die vooral voor de vertegen woordigers in de levensmiddelenbran che zeer leerzaam was, gesloten. KORFBAL. pernix i en ii begonnen c.k.b.- comp. met grote overwinningen. De wedstrijd Ijsvogels—Pernlx.was yoor- al voor de rust zeer aantrekkelijk- Het be cin was wel ongewoon. Binnen 2 mimiten hadden beide partijen een aan™lp]S fdê ces bekroond. Ijsvogels nam direct na de aanvang de leiding, doch onze stadgenoten hadden eveneens maar één aanval nodig om gelijk te maken. IJsvogels^kwam echter terug en bracht de stand op 2—1. maar weer volgde direct de gelijkmaker en zo was de stand na 5 minuten 2 Pernix was door dit begin enigszins verrast, maar toen het tempo vethoogd werd en de stand ai spoedig 4—2 voor de oranjekragen werd. was de overwinning niet twijfelachtig meer. Ijsvogels gaf goed partij, hoewel de rust met 6—2 in ging. In de tweede helft gaven de Leidenaren een fris spelletje ten beste en brachten door 4 doelpunten de eindstand op 102. Pernix II deed het in kV 2 B al niet veel minder tegen V.E.S. II. Wel kwam het met 1o achter, maar nadat de stand gelijk was. bleek al spoedig, dat de Hagenaars h«t zenden moeten afleggen. Tot de rust. die met 31 voor Pernix II in ging. hield V E S nog stand, maar de tweede speel- helft.leverde Pernix U nog 6 dr*lpiinten U11^U JCVCll Vi UIU WttU. m aim in'de lait- r-eer de waa« het aanbod zó sterk Wie wint de boterslag? (Van onze correspondent te Parijs). In haa-r dramatische strijd, tegen de inflatie, heeft de Franse regering op twee fronten te vechten: enerzijds moet zy weerstand bieden aan de eisen der syndicaten, die iedere twee a drie .maanden om loonsverhoging roepen, ^n anderzijds dient ze de boe ren te doen begrijpen, dat de gulden periode der woekerwinsten) ook voor hèn is afgesloten. Buiten de politieke strijd tegen gaul listen en communisten, die er beiden van overtuigd zijn, dat het plan- Mayer tot mislukken is gedoemd,' wordt er thans in Frankrijk dus ook een sociale veldslag geleverd en de uitslag van deze laatste bepaa-lt voor een goed deel het resultaat van de eerste. Vandaar, dat de communisten sedert een aantal maanden, niet zon der succes een propagandistisch off eni sle f op het platte land hebben ontke tend. DE ZWARTE MARKT. Het zwakste pimt in de Franse voed selvoorziening wordt nog steeds ge vormd door de producten, die het land zelf leveren kan: zoals melk, boter en graan. Slechts zèèr jonge kinderen en zèèr oude mensen hebben hier dage lijks reoht op een glaasje melk; dooh zelfs diè categoriën wordt hun rantsoen lang niet altijd gegarandeerd. Kaas komt er practisch niet meer op de markt, en het rantsoen boter is precies 100 gram geweest over de laatste vier maanden. Niettemin is de Franse vee stapel groter dan voor de oorlog, en wordt er volgens de regering in deze sectorniets of weinig uitgevoerd. Het is dus duidelijk waar de zuivelproduc ten blijven: namelijk voor 60',o in de zwarte markt. Er is moeilijk een gebied aan te wij zen, waar de onderscheiden Franse kabinetten sedert de bevrijding mèèr en rampzaliger nederlagen geleden hebben dan op het terrein der voedsel voorziening. De Franse boer in zijn traditionele wantrouwen tegen de ste deling en vooral de regering wei gerde zijn producten aan de officiële organen te leveren en bediende eerst of uitsluitend de zwarte klanten, die bereid waren vaak het 10- voudige der vastgestelde prijzen te be talen. De regering heeft het wel eens met geweld geprobeerd. Maai* ook dit richtte 'hier ndets uit. MEER VRIJHEID VAN HANDEL. Het schijnt nu wel, dat, in het bij zonder in Frankrijk, de enige sans tot verbetering gelegen is in een zo groot mogelijke mate van vrijheid voor pro ducenten en handelaars. Het econo misch leven vraagt om leiding, wan- in kl. 2 A zag Pernix III zich in de laat ste minuten een gelijk spel ontgaan. D K.v, I scoorde toen haar tweede en winnende doelount en won daarmee enigszins for tuinlijk de wedstrijd. Pernix IV opende de competitie ln kl. 3 A met e^n verrassende 40 overwinning op Fluks II Noor d wil k)Katwijk II bleek te sterk voor het zesde twaalftal van Per nix en won met 5—0 Pernix VI zal een zware dobber ln deze 4e kl. afdeling krijgen. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM. 8 Maart. De recente stroom van berichten en tegenspraken inzake mogelijke devalu atie heeft zijn uitwerking gehad en de beurs gaf daarvan heden blijk. De vraag naar aandelen maakte voor aan bod plaats; over de gehele linie viel een dalende richting in het koersver loop waar te nemen. Het schijnt nu wel voldoende te zijn doorgedrongen, dat voor fcover het van Nederland af hangt, er van devaluatie van ons ruil middel geen sprake zal zijn en de na delen daarvan sterk zouden overwegen. De effeCTenmarkt was dientengevolge heden aanmerkelijk rustiger. De ope ning was in vrijwel alle afdelingen reeds op een behoorlijk lager niveau en in het verdere verloop bleek deze tendens zich eerder nog voort te zet ten, zodat algemeen van een gezonde reactie gesproken werd. Aandelen Koninklijke noteerden voor oude en nieuwe een tiental punten lager. De affaires waren zeer beperkt. Zowel voor Industrie- als Scheepvaart- fondsen was het koerspeil lager, waar bij echter veelal nog een stuk van de „devaluatiewinst" behouden bleef. Amsterdam Rubber en H.V.A.. boek ten 6%. De Nederlandse dollarlening gaf het best de reactie weer. Na vori ge week tot 113 te zijn gestegen, (Vrij dag rog 109 3/4) liep de koers heden tqtT 105 - terug. Ned. staatsfondsen kon den zich algemeen een fractie verbete ren. BON VOOR 250 gr. ZACHTE ZEEP. Kinderen t/m 4 jaar dubbel rantsoen. (Herplaatsing wegens misstelling). Gedurende het tijdvak van 8 t.m. 20 Maart is bon 180 algemeen geldig voor het kopen van 250 gram zachte zeep. viaiouuo uCV UUu.Bc -o. Bon 680 algemeen geeft gedurende dit I Drie gedachten werden behandeld: le. tijdvak recht op 5p0 gram zachte zeep dat die liefde niet door allen gekend overtreft, dat zonder inmenging van hogerhand alleen de „economisch ster ken" aan hun trek kunnen komen. Doch thans bijna vier jaar na de oor log. dient die situatie te zijn opgehe ven. In Franse landbouw-kringen ziet men de oogst van dit jaar met opti misme tegemoet: er is veel gezaaid en de winter is zacht geweest. In sommige delen van Frankrijk de vette pro vinciën van Normandië en Bretagne b.v. zullen dit jaar 5 tot 25% mèèr koeien in de weiden grazen dan in 1938 "het geval was. Men begrijpt der halve onder die omstandigheden slecht, waarom de "vrijheid van handel niet hersteld zou kunnen worden. Zo'n her stel zou de voedselvoorziening verbete ten, automatisch de prijzen drukken en de wind uit de communistische zei len nemen. Men schrijft Coudé de Fo- j esto. die .zeker de bekwaamste Minis ter van voedselvoorziening is, die Frankrijk sedert de bevrijding heeft bezeten, het voornemen toe aanstaan de zomer zyn handen van de land bouw terug te trekken. Het zou een verstandige beslissing rijn, die boven dien geen enkel risico bevat: want sleohter resultaten dan er met de dis tributie thans geboekt worden, kan men gevoeglijk voor onmogelijk hou den. Wintergroenten Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt. Wanneer we dit woord horen, ls onze eerste gedachte: kool. In de winter zou men wel iedere dag kool kunnen eten: rode en Savoye, groene en witte, spruit- kool, zuurkool en boerenkool brengt het seizoen. Maar daarnaast ls er nog een hele andere wintergroenten op te sommen: bieten, wortelen, uien, knolraap, sprui ten, witlof, prei, enz. Waarom klagen we dan soms nog over gebrek aan ver scheidenheid? Misschien in de eerste plaats, omdat velen bezwaren hebben tegen kool: „Ze is zo zwaar verteerbaar en dan die on-v aangename lucht. Maar deze nade len vervallen door een heel eenvoudige maatregel: door kool niet te lang té koken !l Voor rode kool is een uur zeker vol doende (mits de azijn pas wordt toege voegd, wanneer de kool gaar ïsi Savoye en andere kool ls. wanneer ze maar fijn gesneden is, in een half uur gaar. Pro beert U het maar eens: de smaak van de groente is dan ook pittiger en frisseri Voorts behoeven wij de groenten niet steeds op dezelfde manier klaar te ma ken. Zo kan men vrijwel alie winter groenten als sla bereiden, tot rode- en zuurkool toe, Daarbij kunnen ook twee of meer soorten gecombineerd worden; heel goed smaakt bijv. sla van Brussels lof met fijngesneden appel of van an dijvie met geraspte wortel. Al is nu de wintergroente over het algemeen niet zo duur, gooi er toch niet meer van weg, dan nodig isDe buiten ste groente bladeren van andijvie, spruit jes en witlof hebben als voedsel min stens evenveel waarde als de binnenste gele; alleen wat niet gaaf of fris is, be hoeft verwijderd te worden. Hetzelfde geldt voor de groene spruiten van uien. En nu we het over verspilling hebben veel van de voedingswaarde gaat behal ve door langdurig koken, ook verloren door de groente in het waswater te laten staan en door ze met veel water op te zetten. Om van de hogere gasrekening door dit laatste nog maar niet te spreken Recepten voor 4 personen: SLA VAN WITLOF MET APPELEN. 300 gr. witlof, 1 grote appel, zout. pe per. slasaus. Van de witlof de lelijke bladeren ver wijderen, de struiken wassen en heel De verdere uitwerking Hedenmorgen hebben de gedelegeer den van Groot-Brittannië, Frankrijk en de Benelux-landen in de groene kamer van het Belgische departement van bui tenlandse zaken het werk hervat aan de opstelling van de tekst van het te slui ten vijfmogendheden-verdrag. Gedu rende de Zondag zijn tussen de in Brus sel achtergebleven gedelegeerden infor mele besprekingen» gevoerd, terwijl de afvaardiging van Nederland en Luxem burg in eigen land in overleg traden met de regering. Ook Pierre Chauvel, de secretaris-generaal van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken, pleeg de te Parijs overleg met zijn regering. Eveneens bracht sir George Rendel, de Britse ambassadeur in Brussel, namens de Britse delegatie verslag yit aan zijn legering. De jongste Brits-Franse voorstellen, bevatten volgens inlichtingen uit wel ingelichte kringen, punten, welke een aanzienlijke uitreiding betekenen van. de oorspronkelijk voorgestelde omvang van een vijfmogendheden verdrag. Naar verluidt zou een belangrijk nieuw punt worden uitgemaakt door voorzieningen voor inschakeling van de overzeese ge biedsdelen van de leden-landen in de geprojecteerde unie, welke voorstellen fijn snijden. De appel raspen of in blokjes snijden en vermengen met het witlof. Zput en peper toevoegen en de slasaus met het witlof en de geraspte appelen vermengen. RODE KOOL. 1 kg. rode kool. zure appelen en/of azijn, zout, suiker, boter, margarine of vet, kruidnagelgruis, peper, kaneel, lau rierblad, aardappelmeel of havermouth. De kool schoonmaken, in dunnen reepjes snijden, opzetten met kokend water en alle ingrediënten behalve de azijn, de boter, margarine of het vet en het bindmiddel toevoegen. Kook tijd 45 60 minuten. De appelen schil len. ontdoen van de klokhuizen eh de laatste 10 minuten met de rode kool meekoken. De boter, margarine of het vet toevoegen, desgewenst de kool met azijn op smaak afmaken. Ten slotte het vocht binden met aangemengd aard appelmeel of havermouth. Londen-Parijs vijf uur sporen (Van onze correspondent te Londen). Het is in deze tijden, waarin de pro blemen van alledag schier alle aandacht opeisen, een goed ding, wanneer de menselijke geest af en toe eens venvijlt in het sprookjesland der toekomst. Dat heeft ook het Britse parlement gedaan, toen het bijna een jaar geleden een stu diegroep vormde om het vraagstuk van een Kanaaltunnel te bekijken. Het sprookje ligt misschien niet eens zo ver meer af. Want als alles meeloopt, kan de tunnel in acht of negen jaar gereed zijn. Een fietstocht naar Engeland zou dan tot de mogelijkheden behoren! De tunnel-idee is eigenlijk al stokoud. Napoleon droomde er reeds van. Sinds dien hebben zich er vele geleerden, in genieurs en militairen mee bezig ge houden. In 1872 was het eindelijk zover, dat het kapitaal bijeengebracht was. Vier jaar later begon de nog steeds be staande Kanaaltunnel-Maatschappij aan twee kanten te graven, bij Dover en Calais. Kort daarna werd de onder neming echter uit politieke en strategi sche overwegingen stopgezet. Het nieuwe Britse plan, dat met de Fransen besproken wordt, voorziet in de aanleg van drie tunnels. Eerst zou er een proeftunnel voor wegverkeer ko men, twaalf meter onder de zeebodem, welke in vijf jaar klaar kan wezen. In de daarop volgende drie jaren wil men dan een dubbele tunnel Voor electrische treinen boren, welke 28 meter dieper dan de eerste komt te liggen. De tun nels zouden lopen van Folkestone naar Kaap Gris Nez. Ze zouden eeh stuk landinwaarts beginnen, zodat men een flinke aanloop heeft om onder de zee te komen. De tunnels krijgen een lengte van 57 K.M., waarvan 38 K.M. onder water. De diameter zou 11.50 meter be dragen. De Fransen hebben een ander plan, nJ. voor een enkelvoudige tunnel van bijna 17 meter doorsnee. Het is nog een strijdvraag, of de bekleding van gietijzer of beton moet zijn. Een ijzeren tunnel zou het project, dat zowel vol gens Britse als Franse opzet 500 mil- lioen gulden zou kosten, veel duurder maken. Er zouden in totaal 2000 arbei- ALPHEN Ds. J. H. A. Bosch nam afscheid Na een periode van ruim 20 jaar In Alphen werkzaam te zijn geweest, nam ds. J. H. A. Bosch, Geref. predikant gis teren afscheid van de kerken De Ruy- terstraat en Raadhuisstraat, samen vormende de Geref. kerk van Alphen. Zowel de morgendienst in de Ruyter- straat als de avonddienst in de Raad- huisstraatkerk waren zeer druk bezocht en dit vormde wel een bewijs dat de scheidende leraar een grote plaats had in de gemeente. In beide kerkgebouwen werd dezelfde predikatie gehouden. Door het aanwezig zijn van vertegen woordigers van het gemeentebestuur (burgemeester Schokking met weth. Spreij en de secretaris), ds Stehouwer en ds Munnik namens de Classis, droeg cle dienst in de Raadhuisstraat een of ficieel karakter. Na de gebruikelijke, li turgie, wees ds Bosch er op, hoe in een periode van ruim 20 jaar banden gelegd zijn, waarvan het verbreken zwaar valt. Toch is hij overtuigd dat het Gods weg is dat hij thans heengaat naar een rustiger gemeente. Enkele momenten uit de achterliggende 20 jaar werden aangestipt en dit culmineerde in de verzekering van spr.. dat hij niet gezocht heeft mensen te behagen, maar Gods wil te doen. Ook deze laatste maal wil de spr. echter niet over zichzelf spre ken, maar hèt Woord, met Jezus Chris tus in het centrum, brengen. Als tekst werd gegeven 1 Cor. 16:22: „Indien iemand de Here Jezus Christus niet lief heeft. die zij een vervloeking. Marana- tha!" De apostel Paulus, die. hier aan het woord is wijst er op dat de liefde tot Jezus Christus het éne nodige is. wordt; 2e. dat die liefde voor allen no dig is; 3e. dat het gemis van deze lief de noodlottig is. Aan het einde van de dienst in de Ruyterstraat werd geëindigd met een persoonlijk woord tot de gemeente. Ouderling A. Noomen sprak hartelijke woorden namens gemeente en kerke- raad en deed toezingen Psalm 121 4. In de Raadhuisstraat heeft ds Bosch hartelijke toespraken gericht tot zijn collega ds Mulder, tot de kerkeraad, gemeente en andere kerkelijke func tionarissen en instellingen. Hij werd toegesproken door dr G. Mulder, ouder ling M. Oudhof en ds H. Munnik van Ter Aar. AFDELING SVERG ADERING GEREF. MANNENVERENIGINGEN. Zaterdagmiddag is in de Geref. Kerk aan de De Ruyterstraat een vergadering gehouden van de afdeling Zuid-Holland (Noord) van de Bond van Geref. Man- nenverenlging. Het doel van deze verga dering was, dat de verenigingen in de Rijnstreek, die thans nog geheel op zich zelf staan, zouden komen tot kringvor ming, waardoor organisatorisch het af- delingswerk volledig wordt. Vertegen woordigers van énkele afd., waaronder Alphen, zegden medewerking toe, maar de definitieve oprichting van de lering wacht nog op medewerking van enkele andere verenigingen. De heer A. Benschop uit Wassenaar had de leiding van deze vergadering. Hij wees er o.a. op hoe deze bond noodza kelijk ls en ook dat de afdelingen niet gemist kunnen worden voor persoonlijk-, kerkelijk- en gezinsleven. Voorts trad als spreker op ds Y. v. d. Zee, Geref. pred. te Nieuw-Vennep, met het onder werp „Voorgaan en volgen". Dit bezie lende woord van de bondsvoorzitter, waarin hij opwekte tot rustig Godsver trouwen ook in deze zorgvolle tijden, werd met aandacht gevolgd. Nadat in de rondvraag enkele zaken betreffende het bondsleven behandeld waren, eindigde ds. v. d. Zee. ders aan te pas komen. Voor de directe tunnelwerkzaamheden zijn echter biet meer dan 500 man nodig. Naar schatting zullen van de tunnel jaarlijks twee millioen personen gebruik maken. Het vrachtvervoer zal echter de grootste bron van Inkomsten vormen, die op meer dan 10 millioen gulden per jaar geschat wordt. Een directe trein verbinding LondenParijs zal maar vijf uur in beslag nemen. De laatste poging van Engeland om het plan erdoor te krijgen, in 1930, leed schipbreuk door dat het parlement niet geringe meerder heid er zijn veto over uitsprak. Men heeft thans meer vertrouwen in het sla gen van de onderneming, omdat meer dan de helft van de tegenwoordige ka binetsleden destijds vóór stemden. Het is begrijpelijk, dat sommige En gelsen zich wat onbehagelijk voelen bij de gedachte dat de tunnel een einde maakt aan hun eilandpositie. Maar het bezit van de tunnel kan ook een stra tegisch voordeel zijn. Men wil hem in elk geval bestand maken tegen atoom bommen. Ook is er reeds, een speciaal verdedigingssysteem voor de tunnel ont worpen. Indien het plan doorgaat, mag men er ongetwijfeld een symbool ln zien van de zich thans meer en meer ont plooiende samenwerking van Engeland met het vasteland. Maar hoe het ook zij, voor de door zeeziekte geteisterden daagt er nieuwe hoop De Textieldistributie (Speciale berichtgeving) Wij hebben nu allemaal onze textiel- kaarten en hopen, dat er wat ruimer punten zullen worden aangewezen. Dat kan echter niet, zo deelde men ons mede. Evenmin komen er grotere stukken vrij, daar dit een geweldige verschui ving naar de kleinere zou geven. Wel zal er van tijd tot tijd, indien de mogelijkheid zich voordoet, een kleine correctie in de puntenwaardering der artikelen plaats hebben! Heeft men de textielpunten goed be studeerd, dan ziet men. dat de bonnen Algemeen en Reserve op vele kaarten verschillend genummerd zijn. Dit heeft niets te betekenen. Mocht het geval zich voordoen, dat van een bepaald artikel wat extra kan worden verstrekt, dan kan men een be paald nummer aanwijzen met de zeker heid dat iedere bezitter van dit nummer ook inderdaad zijn bon gehonoreerd ziet. Een volgende groep komt dus dan met een ander nummer aan de beurt. De K.V.P. en het communisme AFD. WASSENAAR WIL UITSLUI TING COMMUNISME UIT BESTUURSORGANEN. In de dezer dagen gehouden verga dering van de kring Leiden der Kath. Volkspartij is na ampele bespreking met algemene stemmen een motie on dersteund, waarin de afdeling Wasse naar vaststelt, dat de Kath. Volkspar tij in haar strijd tegen het communis me nog niet tot dia actie is overge gaan, als waartoe zij op grond van het beginselprogramma verplicht is. De afd. Wassenaar stelt voor, dat door de kring Lelden een motie wordt ingediend op de eerstvolgende partij raadsvergadering, inhondendc, dat by de komende grondwetswijziging de communistische invloed in de be stuursorganen wordt uitgesloten.' TWEE DUITSERS IN STRAAT MALAKKA OPGEPIKT. „Prettige herinneringen aan de „Nederlanders". In straat Malakka zijn twee Duitsers opgepikt, die van het Franse vreemde lingenlegioen gedeserteerd waren. In Palembang vertelden zy, dat 70% van het legioen uit Duitsers bestaat. Beiden hoopten „wegens de prettige herinne ringen aan de Nederlanders in de be zettingstijd" in Indonesië aan de slag te komen. Zij zijn voorlopig naar de kazerne te Palembang overgebracht. „Schrik van Voorschoten" niet toerekeningsvatbaar. WORDT DOODSTRAF VERKOREN GEWIJZIGD IN ACHT JAAR MET AFTREK? De ter dood veroordeelde C. Verko ren uit Voorschoten kwam tegen dit vonnis in beroep voor de Bijzondére Raad van Cassatie. Hij pleegde verraad van Joodse landgenoten, hielp als land- wachter een Canadese vlieger gevangen nemen en betekende tijdens de bezet ting door zijn gedrag en optreden een doorlopende bedreiging voor de veilig heid en vrijheid van de burgers uit Voorschoten. .Uit een psychiatrisch rapport om trent V. bleek, dat deze niet geheel en al toerekeningsvatbaar is. De pro cureur-fiscaal vond in dit rapport aanleiding te concluderen tot een ge vangenisstraf van acht jaar met af trek, waarbü hij de bepaling wenst opgenomen te zien, daf V. na uitzit- ting van de straf ter beschikking van do regering zal worden gesteld om harentwege te worden verpleegd. Uit spraak van de raad op 5 April. DE t,. 25.000 ER UIT. In de 4e klasse der Staatsloterij is op No. 3684 de f. 25.000 gevallen. VOORLOPIG GEEN VERKIEZINGEN IN DE REPUBLIEK. Uit een uiteenzetting, die ae Republi keinse Minister van Justitie Soesanto, aan het KNIP heeft gegeven, blijkt dat er voorlopig in de Republiek geen ver kiezingen zullen worden gehouden. ONTMOETING CRITCHLEY—KIRBY TE SINGAPORE. Het plaatsvervangend Australische lid van de Commissie v. G .D.. Thomas Critchley. had Zaterdagavond te Singa pore een onderhoud met rechter Kirby, die opweg van Lake-Success naar Australië te Singapore overbleef. Er had slechts een uitwisseling van gedachten plaats omtrent de ontwikke lingen, die te Lake-Success en Indone sië plaats vonden, DE PRIJS VAN EENDENEIEREN. In verband met het feit, dat er te hoge prijzen voor eendeneieren worden gevraagd, deelt men ons van de zyde der vakgroep „Groothandel in eieren" mede, dat de prijs voor eendeneieren, welke door de detaillist aan de consu ment mag worden berekend, ten hoog ste 13 cent bedraagt. Eendeneieren rijn voor de consument in vrije verkoop verkrijgbaar. MEDEPLICHTIGEN IN SAMEN ZWERING SANCHEZ VEROORDEELD De soldaten James Macbean, Frede- rlk Koulen en Jean Sanches( broer van Simon Sanches, die onlangs werd ver oordeeld wegens poging tot omverwer ping van de Surinaamse regering) zijn Zaterdag wegens medeplichtigheid in de zaak-Simon-Sanches veroordeeld tot 15 maanden met aftrek van 4 maanden voorarrest en tot ontslag uit dienst met het verlies van het recht om in dienst te treden. De soldaten Balgen en KrOlis werden veroordeeld tot zes maanden met aftrek van vier maanden voorar rest en ontslag en het verlies van het recht om dienst te nemen wegens het niet bekendmaken van deze samen zwering aan de overheid. „BRANDK ASTEN-PIET" WEER ACHTER DE TRALIES, Dader van tons-inbraak in Barneveld. Naar wy vernemen is Zondagmorgen de dader gearresteerd van de gerucht makende inbraak in de nacht van 27 op 28 Febr. j.l. in de Coöperatieve Landbouwbank en Handelsvereniging Barneveld en Omstreken. Door vak mensen werd de kluis met een bran der bewerkt en f.94.532 lichter gemaakt. De dader blijkt een goede bekende v£n de politie te rijn, n.l. de Amsterdam mer die zich door zijn specialisatie in de misdaad de bijnaam „brandkasten- Piet" verwierf. Hij was eerst drie maanden vrij van zyn laatste boete doening door soortgelijke misdragin gen. Het grootste deel van het geld is terecht. De dader blijft echter ontken nen, hoewel het geld in zijn huls is ge vonden. Naar zijn zeggen waren dit „spaarcentjes". By K B. is benoemd tot lid van de Staatscommissie, inzake herziening van de Nederlandse burgerlijke wetgeving, prof. mr N. H. Bregsteln, hoogleraar aan de gemeente universiteit te Amster dam. worden gebruikt als punt van uitgang voor het opstellen van de verdragtekst met inachtneming van een eerder door de Beneluxlanden aan de conferentie voorgelegd^ memorandum. Naar van gezaghebbende zijde wordt vernomen, bevatte de tekst het beginsel van wederzijdse bijstand tot de overzeese gebiedsdelen. Naar verder uit dezelfde bron vernomen wordt,, zijn de Juridi sche adviseurs ter conferentie thans een formule aan het uitwerken voor uitbrei ding van het beginsel van wederzydse bijstand terzake van de defensieve vei ligheid tot de overzeese gebiedsdelen van de vyf deelnemers. A.N-P. verneemt nader, dat, naar ver luidt, in het pact een clausule zal wor den opgenomen op grond waarvan an dere landen zich eveneens bij de aan sluitingsprocedure nog geen details zyn verstrekt, schynt als hoofdvoorwaarde voor opneming in de Westerse Unie te gelden, dat in het betroffen land geen totalitair regiem heerst. Het accent ligt by de besprekingen ln hoofdzaak op de economische samen werking. In dit opzicht zou er geen en kele grens zijn getrokken en het eind doel zou zyn een economische unie in de geest zoals die door de landen der Benelux-groep wordt nagestreefd. Hoewel de details nog ontbreken over de wyze waarop men zich de economi sche samenwerking denkt, is het niet onmogelijk dat tydens de conferentie zal worden overgegaan tot de oprich ting van de organismen, die een pro gressieve samenwerking op economisch gebied tussen de vyf landen zullen be vorderen en. die de commissies zullen samenstellen, welke de respectieve eco nomische stelsels zullen coördineren. Waarschynlyker ls evenwel, dat men, alvorens tot het oprichten dezer orga nismen te besluiten, eerst het verloop van de conferentie der 16 landen te Pa- rys en de resultaten hiervan zal af wachten. De maatregelen, die door een samen werking tussen de vyf landen der Wes terse Unie moeten worden genomen, zul len op bepaalde punten echter afwyken van die, welke op basis van het plan- Marshall noodzakelyk zyn. Met betrek king hierop wordt er aan herinnerd, dat het verdrag voor een Westerse Unie van kracht zal zyn gedurende 50 jaar, ter- wyl in het plan-Marshall een tydsduur van vier jaar ls voorzien. De kwestie van de militaire samen werking tusen de vyf landen zal niet worden behandeld door de conferentie te Brussel, doch door een commissie van deskundigen. In politieke kringen te Brussel is men van oordeel, dat West-Dultsland door bemiddeling van de bevelhebbers der drie bezettingszones uitgenodigd zal worden aan de conferentie te Parys over het plan-Marshall deel te nemen. CULTURELE COMMISSIE DER CHR.-HIST. UNIE. In hotel-restaurant Monopole te Amers foort, is door prof. dr J. de Zwaan Za terdag -de culturele commissie namens 't hoofdbestuur der CHU geïnstalleerd. Het bestuur dezer commissie werd als volgt samengesteld: prof. dr J. de Zwaan, Leiden, voorzitter; dr A. L. C. Palies, Groningen, vice-voorzitter; prof. dr W. den Boer, Leiden, le secretaris; L. Krol, Vondelstraat 70, 's-Gravenhage, 2e secretaris; mr J. W. de Jong Sohou- wenburg, Aerdenhout. penningmeester. De cijfers van het Marshall-plan Volgens de aangegeven voorlopige be dragen van het Marshall-plan, die ge baseerd zyn op de globale credietsom van 5.3 ipilliard dollar voor een periode van 12 maanden, zou Groot Brittannië 1.4 milliard dollars ontvangen. Frank rijk 1.1 milliard, Italië 692 millioen dol lar en de Beneluxlanden tezamen 822 millioen dollar. De drie Westelyke be zettingszones van Duitsland zouden een globale som van: 1.6 milliard dollars ont vangen, welk bedrag zou zyn samenge steld uit de toewyzingen in het kader van de Europese hulpverlening en de afzonderlijk door het congres toegewe zen speciale credieten. VERKIEZINGSREDE VAN WALLACE. In een verkiezingsrede te York (Pen- sylvanië) heeft Henry Wallace ver klaard, dat de VS hun nationale ryk- dommen aan een dwaze bewapenings wedren verspillen terwyi er geen reden bestaat om een nieuwe oorlog te vrezen. De VS, aldus Wallace, offeren 79 pro cent van de belastinggelden op aan de oorlogs-voorbereiding. „Zy. die my rood noemen, schynen zich van de andere kant niet erg ongerust te maken over het communisme", zo vervolgde Wallace. „Laten zy zich echter in acht nemen voor de toorn van het volk. Terwyi de koopkracht door verminderde salarissen achteruit gaat worden de spaargelden aangetast en het gevoel van onveilig heid neemt toe. Dit ls het resultaat van een misdadige politiek, die er uit bestaat steeds over oorlog te spreken". Verder zeide Wallace nog: „Wy kunnen van de commissie tegen anti-Amerikaanse ac tiviteit en van hèn die het volk zouden willen intimideren de hevigste aanval len verwachten, doch indien wij vast houden aan onze beginselen, kunnen wy er op vertrouwen, dat de zege aan ons is." De vergadering nam een resolutie aan volgens welke men zich zal verzetten tegen het plan-Marshall, waarin men het werk der VN goedkeurt en voorstelt, dat de atoomenergie zoveel mogeiyk ge bruikt zal worden voor het welzyn van de mensheid. OOSTENRIJK. EN HET COMMUNISME. Graf, de Oostenrijkse onderminister van binnenlahdse zaken, heeft de Volks- party en de Oostenrykse socialisten op geroepen om samen te werken „in de strijd tegen de gemeenschappeiyke vy- anaen, de communisten". In een rede te Enns op de grens tussen de Ameri kaanse en de Sovjet-zone, verklaarde hy, dat de communisten met de hulp van getrainde agenten in Oostenrijk zeer actief begonnen te worden. Hy zeide, dat de belangrykste democratische par tyen, die te zamen 95 procent der kiezers vertegenwoordigen, met het oog op de tegenwoordige toestand de geschilpun ten moesten laten rusten en „deze des perado's" een krachtig halt moesten toe roepen. DUITSE SCHILDERIJEN GAAN TERUG. De Verenigde Staten zullen 202 „oude geesters" van onschatbare waarde naar üitsland terug zenden. Deze schilde- ryen werden voor de veiligheid in 1945 naar Amerika gebracht. De doeken gaan naar de Amerikaanse bezettingszone. Daaronder bevinden zich werken van Fra Angelico. Breughel, Frans Hals. Rubens, Rembrandt, Ra phael en Titiaan. De schilderyen behoren op wettig© wijze aan het Düitse ryk en zullen voorlopig door de Amerikaanse bezet- Mngsautoritelten bewaard worden.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3