Tien jarig meisje in Amsterdam vermoord VAN NELLE Kerkelijk Leven Radio-programma MAANDAG 8 MAART. Amerika's hulp aan Europa ALLERWEGE OP SPOED AANGEDRONGEN. Clinton Anderson, minister van land bouw der V.S., heeft op snelle actie van het Congres aangaande het plan- Marshall aangedrongen, „daar de tijds- grens bijna bereikt is". Tsjecho-Slowa- kije is, gevalleji, zoals Bulgarije, Joego slavië en Roémenië reeds gevallen zijn, en het ijzeren gordijn sluit zich snel. De democratie gunt zich de tijd, doch de geschiedenis heeft niet gewacht", aldus de minister. „Finland wordt bedreigd en in Italië dreigt een crisis. Het doet niets ter zake, hoeveel verschillen van opvat ting er zijn over binnenlandse aangele genheden, doch wij moeten het geheel duidelijk maken wat wij in Europa doen en hoelang wü daar zullen zijn. Kunnen v/ij dit doen in een jaar, waarin de ver kiezingen vallen? Wij kunnen en wij moeten. Er is geen andere tijd", zo be sloot Anderson. Senator Bridges, de republikeinse voorzitter van de Senaatscommissie voor de toewijzingen welke te beslissen heeft over alle verzoeken van Truman om gel den voor hulp aan het buitenland, heeft verklaard, dat de regering der V.S. de basis van haar politiek ten opzichte van de Sovjet-unie uitvoerig uiteen dient te zetten, alvorens er toe overgegaan wordt fondsen voor hulp aas het bui tenland beschikbaar te stellen. De commissie moet weten, aldus Bridges, wat de regering van plan is te doen, indien Griekenland* en Turkije aangevallen worden of de communisten in Italië de macht in handen nemen. Hij was het er mee eens, dat het plan- Marshall spoedig ten uitvoer gelegd moest worden en zeide te zullen stem men voor de goedkeuring van 5.300 mil- lioen dollar voor het eerste jaar. De re gering zou echter verantwoording voor deze som moeten afleggen, alvorens de commissie deze toewijzing zou goedkeu ren. Hij zeide, dat de commissie zo spoe dig mogelijk hoopt te beginnen met het verzamelen van adviezen over de toe wijzingen in het kader van het hulp plan. DE DODEKANESOS WEER BIJ GRIEKENLAND. De vijftig eilanden der Dodekanesos zijn gisteren op grond van het verdrag van Farijs (gesloten in 1946) wdër aan Griekenland gekomen. Sinds 1522 zijn zij van Griekenland gescheiden geweest. Zij werwen toen veroVerd door sultan Suleiman. In 1912 nam Italië er bezit van. De koning en de koningin van Grie kenland zijn met cle kruiser Themisto- kles op het hoofdeiland Rhodos aange komen. Een grote menigte begroette hen. Dë Griekse vice-premier Tsaldaris was de dag tevoren reeds per vliegtuig gear riveerd. Bulgaars gezant te Londen ontslagen Volgens het Bulgaarse nieuwsbureau is prof. Dolaptsjieff „in het- belang van de dienst ontslagen". „Het is duidelijk geworden, dat hij niet naar het buiten land is gegaan om Bulgarije te verde digen, doch om het te schaden. Zijn ge drag betekent een verraad van de Bul gaarse volksrepubliek" aldus het nieuws bureau. Dolaptsjieff heeft geweigerd op verzoek van de Bulgaarse regering naar Sofia te komen om zijn regering in te lichten omtrent de te nemen maatrege len ter verbetering van de betrekkingen tussen Bulgarije en Engeland en hij heeft als gevolmachtigd gezant geen maatregelen voorgesteld om de betrek kingen tussen de beide staten te verbe teren. Prof. Dolaptsjieff zelf heeft bekend gemaakt, dat hij bij zijn regering zijn ontslag heeft ingediend „om de vrijheid te herkrijgen en in staat te zijn als amb teloos burger de belangen van het Bul gaarse volk te dienen door voor het her stel van vrijheid en democratie in Bul garije te werken". Zuivering in Hongarije 30 hoge functionarissen Van de Hon gaarse politie, van wie sommige lid zijn van de sociaal-democratische partij, zijn Zaterdag door de communistisohe mi nister van binnenlandse zaken, Laszlo Rakosi, ontslagen. Rakosi heeft op het socialistische congres te Boedapest de verwijdering van rechtse elementen ge- eist, „zonder sentimentaliteit". Hij legde de nadruk op ,het belang Van de lin kervleugel van de sociaal-democratische partij, geleid door Arpad Szakasits". Dader verkeert sinds arrestatie „in trance" Zaterdagavond tussen 8 en 9 uur is in de Woestduinstraat te Amsterdam het 10-jarige meisje Anneke Hagel, dai zich alleen in het ouderlijk huis bevond, aangerand en met een mes op beestachtige wijze vermoord. Als vermoedelijke dader is een 21-jarige jongeman uit Amsterdam, een zekere M. W., zonder vast beroep, maar de laatste tijd werkzaam b(j een banket bakker, gearresteerd. Naar de politie mededeelt „schijnt deze jongeman geestelijk niet geheel normaal te zijn" en „verkeerde hij Dij zijn arrestatie in trance." Zaterdagavond omstreeks 9 uur was de oudere broer van het slachtoffertje de eerste, dóe na de moord thuis kwam. Hevig ontsteld over zijn ontdekking spoedde hij zioh naar de naburige fa milie De Boer met de mededeling, dat er iets met z:Jn zusje was gebeurd. Mevr. De Boer begaf zich daarop naar het huis van de familie Hagel, waarop zij na de gruwelijke ontdekking haar echtgenoot waarschuwde. Terzelldertijd arriveerde een groep kennissen van de lamilie Hagel bij het' huis. Nauwelijks hadden deze van het voorgevallene kennis genomen of enke len onder hen maakten hun positieve verdenking kenbaar tegen M. W., die eveneens tot de groep van kennissen der familie behoorde. In hoeverre' het bekend was, dat W. die avond de fa milie Hagel een bezoek zou brengen, staat niet vast. Gezamenlijk begaven de kennissen zioh daarop op weg naar de woning van W.. terwijl de buurman de politie waarschuwde. Het greepje kennissen trof W. thuis aan. Een van hen stelde hem de vraag of hjj wenste mee te gaan naar de Woestduinstraat, waarop de jongeman hoewel nerveus zich gereed maak- te aan dat verzoek gevolg te geven. Volgens mededeling van politie-zijde werden er later in zijn woning bloed sporen aangetroffen. Met de anderen onderweg naar de Woestduinstraat raakte W. in de reeds vermelde toestand van bewus teloosheid zonder dat hem een haar gekrenkt was. De intussen versche nen rechercheurs hebben hem daar op naar het Wilheimina-gasthuis vervoeid. lici. n.cs, waarmede de moord is gepleegd, was gistermiddag nog niet gevonden. Gisteravond om 9 uur, dus bijna 24 uur nadat hij in trance was geraakt, bleek er in de toestand van M. W. geen verandering gekomen te zijn, zo dat de politie hem nog niet heeft kun- I nen verhoren. A.J.C. verontwaardigd over Tsjecho-Slowakije VERWERPT IEDER CONTACT MET AANHANGERS VAN NIEUWE DICTATUUR.' Het hoofdbestuur van de Arbeiders Jeugd Centrale getuigt in een com muniqué van haar „verontwaardi ging over de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije", die zij „in fla grante strijd acht met elke demo cratische gedachte." Het bestuur, dat voorts over „een nieuw, onmenselijk, dictatoriaal* sy steem" spreekt, is van mening, dat diegenen, die eenodergelijke gang van zaken toejuichen of verdedigen een wezenlijk gevaar vormen voor de hand having van de democratisohe vrijhe den, waarvoor „in de tweede wereld oorlog -en in de periode hieraan voor afgaande honderdduizenden hun leven hebben gegeven." Het spreekt daarom uit, dat de AJC, „die zich principieel en met alle kracht zal werpen in %de slrtfd om deze communistische1 dictatoriale dreiging een halt tóe te roepen," iedere vorm van contact en samen werking met aanhangers van een nieuwe dictatuur moet verwerpen. LOUIS VAN GASTEREN JUBILEERT. 40 jaar aan het Toneel. Zaterdagavond was een stampvolle stadsschouwburg te Amsterdam getuige van de jubileumvoorstelling van Louis van Gasteren, waarin hij de generaals- rol speelt in Ustinov's „Het huis der il lusies'' in een vertaling van Paul Huf. Na de voorstelling werd van Gasteren ter gelegenheid van zijn 40-jarig toneel jubileum gehuldigd. Bloemen, kransen, een schilderij, telegrammen en vele har telijke woorden vertolkten de gevoelens;- van zijn vrienden en collega's. Wethou-I der mr.i A. de Roos, mr. van Schaick, voorzitter van het bestuur der stichting Amsterdams Toneelgezelschap. Albert van Dalsum, Defresne, Louis Saalborn, Louis Schmitz, Rika Hopper. Nel Oost hout, Louis Gimberg en nog enige an deren spraken woorden van waardering voor de mens en kunstenaar, die van Gasteren heeft, getoond te zijn, hem dankend voor zijn kunst-, zijn voorbeeld en zijn steun. De jubilaris sprak tot slot een dank woord tot allen persoonlijk en een woord van waardering voor zijn vrouw. NIEUW MODEL TOESLAGKAARTEN. Met ingang van li Maart wordt een nieuw model kaarten voor a.s. moeders, zieken en personen, die bijzondere ar beid verrichten, in gebruik genomen. De tekst dezer bonnen, die enige over eenkomst vertoont met die der rant soenbonnen, zijn slechts 14 dagen gel dig. De bonnen der toeslagkaarten zijn uitgevoerd in groen of paars en groen. Minister Fievez en generaal Kruis onderscheiden De ambassadeur van België te Den Haag, de heer L. C. Nemry heeft, tij- dens 'een door hem aan luitenant-ko- loneL A. H J L Fiévez aangeboden diner, de Nederlandse minister van Oorlog het Grootkruis in de Kroonor de van België uitgereikt. Op een receptie in de ambassade vqn* België, heeft hij voorts aan de chef van de generale staf mr H. J. Kruis de versierselen overhandigd van Grootofficier in de Leopold Orde, aan de sous chef van die staf, generaal majoor Doorman, en aan de tweede sous chef, generaal majoor Droste, de versierselen van ccmandeur in de Kroonorde, aan 'de chef van het mili tair kabinet van de minister van oor log kolonel M. R. H. Calmeyer de on derscheiding van Commandeur in C~> Orde van Leopold II, aan luitenant kolonel Romer die van officier ln de I Kroonorde en aan ritmeester W. C. H. van Ree de en kapitein Kok de onder scheiding van Ridder in de Leopold- orde. J NA 8 JAAR KWAM EEN BRIEF En een wens ging in vervulling. Dezer dagen ontving de heer W. Schulz, onderwijzer ener school te Does burg een brief uit Portugal, die reeds verzonden was op 7 April 1940. Voorzien van drie Portugese poststem pels, Lisboa-Central 7. 5. 40 arriveerde het epistel inAmsterdam. Daar plakte men op de enveloppe een papiertje met de mededeling: „Amster dam Maart 1948; door oorlogsomstan digheden met vertraging ontvangen". Van Amsterdam ging de brief naar Nijmegen, om dezer dagen in Doesburg aan het juiste adres bezorgd te worden. De schrijver in Lissabon sprak de wens uit. dat men gaarne buiten de oorlog zou willen blijven. Die wens is, tenminste wat Portugal betreft, in vervulling ge gaan! Vele anderen hebben of zullen in de eerstkomende tijd brieven en andere poststukken ontvangen uit het buiten land, waarvan de poststempels dateren uit Maart en April 1940. Ze werden in Frankrijk opgehouden ten tijde van de -Duitse invasie en opgeborgen in een oud kasteel. Na de bevrijding dacht niemand meer daaraan, totdat ze toevalligerwijze ontdekt werden. NEDERLANDS MOTORSCHIP NA j AANVARING GEZONKEN. Het Nederlandse ma. „Algarve" van de rederij Hammerstein uit Rotterdam, 1 metende 472 bruto registerton, komend uit Rotterdam en' bestemd voor Ant- 1 wei-pen is tussen Hansweert en Wals oorden door het Panamese sohip „San I Miguelbay" in de gTond gelopen. Negen leden, van de bemanning zijn gered door de Belgische sleepboot „Go- I liath"; het zoontje van de kapitein is verdronken. De geredden zijn aain de wal gebracht in Walsoorden. Uitbreidingsplan Schiphol volgens K.LM.-rapport Een Schiphol-plan, zoals dit in het voorjaar van 1947 werd uitgewerkt door de dienst van publieke werken te Am sterdam, werd afgedrukt in het rapport inzake de door de K.L.M. gepropageerde centrale luchthaven „Burgerveen" aan de minister van verkeer. Het betreft hier een zogenaamd tan- gentieel plan met drie paar startbanen. Deze banen kruisen elkaar niet. Zij lig gen rondom een z.g. luchthaven-eiland in verschillende richtingen geprojec teerd eri paarsgewijs evenwijdig. Dit plan werd ontworpen in aansluiting op het bestaande vliegveld Schiphol in dier voege, dat een zevende en een achtste ontworpen „A"-baan voor zwaar verkeer bij de zes in het gepubliceerde plan ont worpen banen van het uitbreidingsplan vallen. Deze uitbreiding van Schiphol zou vol gens het rapport honderddertig millioen gulden kosten, evenveel als de aanleg van het plan-Burgerveen. Rekening hou dend met de huidige wensen zou men naast de Schiphol-uitbreiding ook Schie- veen moeten aanleggen, alsmede een startbaan op Valkenburg voor de in dustrie, hetgeen volgens raming van dit rapport nogmaals 34 millioen gulden zou kosten. Men stelt het oppervlak' van het ge publiceerde Schiphol-plan op uiteinde lijk 800 h.a. Burgerveen zou volgens het bestaande ontwerp 650 h.a. beslaan. Bij de aanleg van Burgerveen zouden de aanleg van Schieveen (voorlopig 165 h.a.) en de uitbreiding van Valkenburg (25 h.a.) achterwege kunnen blijven, zo dat volgens de K.L.M. door aanleg van „Burgerveen" 340 h.a. grond bespaard zou kunnen worden. De gemeente Amsterdam heeft tot dusver de uiteindelijke ontwerpen van de Schiphol-uitbreiding geheim gehouden. Verwacht wordt, dat bij publicatie enige afwijkingen van de door de K.L.M. ge publiceerde tekeningen mogelijk zijn. MISDRIJF NA 3 JAAR OPGEHELDERD. In Juni 1945 nam de heer H. Koop man een sigarettenblikje op, dat hij in de achter zijn aan de Tijhofslaan te Almelo gelegen woning in de schuur aantrof en werd op slag door een explo sie van een daarin aangebrachte helse machine gedood. De politie koesterde sterke verdenking tegen de toen 27-ja- rige J. W. J„ vertegenwoordiger van een fotohandelaar te Amsterdam. Haar on derzoek leyerde destijds echter niets op en wegens" gebrek aan bewijs werd de man op vrije voeten gelaten. Groten deels had men de verdenking toen ge baseerd op mogelijke jaloezie- en wraak gevoelens van I. jegens de dochter van het slachtoffer, die haar omgang met I. in ruil voor die met een Canadees mili tair had verbroken en die wegens huis houdelijke werkzaamheden vrij regel matig in deze bergplaats vertoefde. Dezer dagen weid I. in verband met een diefstal van fototoestellen opnieuw gearresteerd. Bij een onderzoek in zijn woiling ontdekte de recherche aldaar opgeslagen munitie en deze vondst leidde er toe, dat I. bekende 3 jaar ge leden de helse machine in het schuurtje van de heer Koopman te hebben ge plaatst. Uitbreiding toeristenverkeer met Engeland TOEWIJZING VAN MAXIMAAL 30 POND. In zijn rede van 22 Januari j.l. inzake de vorming van een West-Europese Unie verklaarde de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Bevin, dat de Britse regering besloten had met ingang van 1 Mei a.s. weer een beperkte deviezen- toewijzing voor toeristenreizen naar een aantal landen beschikbaar te stellen. Het Ministerie van Financiën kan thans mededelen, dat van Engelse zijde de wens te kennen is gegeven, dat we derkerig ook aan Nederlanders in be perkte mate de gelegenheid zou worden geboden Engeland te bezoeken. Op grond hiervan zal met ingang van 1 Mei 1948 een beperkt contingent pon- den-sterling voor het toeristen-verkeer met het Ver. Koninkrijk ter beschikking worden gesteld. Aan toeristen zullen bedragen van maximaal 30 pond st. worden toege wezen, met dien verstande, dat zij per dag ten hoogste 3 pond st. zullen mo gen uitgeven. Overschrijdt het totaal bedrag der aanvragen het beschikbare contingent, dan gestJhiedt de toewij zing door middel van een systeem van loting, hetwelk nader zal worden be kend gemaakt. In verband met de Olympische Spelen, welke medio 1948 te Londen zullen wor den gehouden, is vóórts een afzonderlijk beperkt contingent ponden-sterling vast gesteld voor bezoekers, die onder auspi ciën van het Ned. Olympisch comité deze spelen ten dele kunnen bijwonen, terwijl voor reizen naar Engeland voor het bezoeken van familie of aanverwan ten in de eerste of tweede graad van bloedverwantschap eveneens een afzon derlijk contingent zal worden gereser veerd. Nadere mededelingen inzake het aan vragen van bovenbedoelde deviezen zul len zo spoedig mogelijk volgen. MULTATULI'S AS WERD OP WESTERVELD BIJGEZET. Dr Stuiveling sprak woorden van -herinnering. Talloze belangstellenden volgden Za terdagmiddag de twee urnen, die on der auspiciën van de Multatuli-vereni ging in het monument op Westerveld zijn bijgezet. In de aula van het Cre matorium werd een herdenkingsdienst gehouden, waar een groot aantal g-e- nodigden luisterde naar dr G-armt Stuiveling, die de figuur van Multatuli beschreef, zoals hij thans. 61 jaar na zijn dood, nog levend voor ons staat. Jan Musch declameerde uit 't werk van Douwes Dekker de toespraak tot de hoofden van Lebajk. Herre de Vos vertolkte op het orgel enige werken van Bach en Franck. In de urnentuin werd vervolgens het door de heer A. H. Wegerif ontworpen Multatuli-monument onthuld en de as van Douwes Dekker en zijn tweede vrouw in de twee urnen, die uit het Multatuli-museum te Amsterdam wa ren overgebracht, in het vierkante voetstuk, dat de materie symboliseert, geplaatst. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Delfstra- hulzen H Postma te Angerlo; te De Lier C. G. Wiegers te St. Pancras; te Hoogeveen (toez.) (vac. L. Trouwborst) W. de Bruyn te Lexmond; te Terneuzen (vac. dr. L. J. Cazemler) G C. Tromp te Duivendrecht. Aangenomen naar Holten (vac. H. J. v. Achtenberg) M. J. W. Knipscheer te Varlk; naar Okkenbroek H Spreeuwenberg, zen- dellng-pred. met verlof te Beekbergen; naar Zuld-Beyerland J. Vink te Stad aan 't Haringvliet, die bedankte voor Hagesteln. Bedankt voor Brussel A. Braakman te Amersfoort; voor Dordrecht (vac. A. Os kamp) J. A. Dankbaar te Maassluis. Geref. Kerken Aangenomen naar Brussel C.*B. Bïh'lnck te Voorburg; naar IJlst E. H. Nagel. cand. te Haren (Gr.), die bedankte voor Dwlngelo, Gaastmeer, Grouw-Irnsum, Hemelun. Hoogersmllde, Hornhulzen-Kloosterburen. Hijlaard, Olde- boorn, Oudega (W.), Rottevalle. Stlens, Wartena, WIJckel en Balk en Zwaagwest- elnde. Bedankt voor Nleuwendijk (vac. G. Lcene) S. Neerken te Dedemsvaart; voor Oud-Beyerland D. Kuiper te Rllland-Bath. Geref. Kerken naar art. 31 K.O. Be roepen te Rozenburg H. J. de Vries, cand. te Zuldhorn. Geref. Gemeenten Bedankt voor Am sterdam-C., A. v. Stuyvenberg te Yerseke. De 'Haagse Ilerv. Gemeente voert liet paroclilestelsel in De algemene kerke- raad der Ned. Herv. Gemeente te 's-Gra- venhage heeft het belangrijke besluit ge nomen tot Invoering van het parochie- stelsel teneinde de leden der gemeente meer te binden aan de wijk waarin zij wonen. Het ontwerp-decentralisatie werd aangevuld met enkele wensen en verlan gens van het presbyterie en het diaconaat terwijl er nog 14 dagen gelegenheid zal bestaan technische wijzigingen ln te voe ren. Het groot-moderamen ontving vrijheid de datum van invoering vast te stellen. De generale synode moet het besluit eveneens goedkeuren. Het ontwerp kent verschil lende overgangsmaatregelen zodat het parochiestelsel geleidelijk zal worden Inge voerd. De bedoeling is dat de gemeente leden ln hun eigen wijk kerken en hel H. Avondmaal vieren, hun kinderen laten dopen en ter catechisatie zullen doen gaan. De wljkpredlkant zal de meeste preekbeurten ln eigen wijk waarnemen maar het rouleersysteem zal niet helemaal worden afgeschaft. Men hoopt door dit besluit een sterkere binding van de leden aan de kerk te bewerkstelligen en aan de vrijbuiterij op kerkelijk gebied, speciaal de stedeling eigen, enige paal en perk te kunnen stellen, FEUILLETON Mijnheer Melvil's ivonderlijke fantasie door W. H. LANE CRAUFORD 63) „Bent u oiiet mijnheer Maitland?" Hij keerde zich om en zijn hart ver gat even te kloppen. Voor hem stond het visioen, dat hij' zo dikwijls in zijn dromen (nad gezien. Cynthia. Iets rij per dan toen hij haar de laatste maal had gezien, maar even lief en even be geerlijk als toen. Ze zag er zelfs nog verleidelijker uit dan toen, want haar wangen warengevulder, haar ogen schitterden met meer gloed, haar glim lach was nog betoverender, doordat haar lippen voller en roder waren dan toen. Zij was zeer elegant gekleed en iheur haar was smaakvol opgemaakt. „Cynthia," stamelde hij en hij staar de haar aan, alsof hij plotseling de spraak had verloren. Z(j lachte; haar lach had hem altfjd als muziek in de oren geklonken. „Dus j'e bent het werkelijk, Chris topher?" Hij knikte, hij was te verbluft om te spreken. ..En wat doe je hier, Christopher?" Wat deed hij hier eigenlijk? Hij moest er ernstig over nadenken. „O, ik ben hier mee twee vrienden," zei hij tenslotte, „het is het is een soort laatste vrfjgezellenfeestje." Zij keek hem nieuwsgierig aan. „Laatste vrijgezellenfeest?" Hij mompelde iets bevestigends. „En ben jij degeen, die gaat trou wen?" „Ik!" riep hij uit, terwijl hij vuurrood werd. Dit was duidelijk genoeg en opnieuw klonk haar prettige lach. „Nou, weet je. dat zou toch niet onmogelijk zijn geweest?" H(j schudde heftig met zijn hoofd. „Maar jij. wat doe jij hier?" vroeg hij. „IV: woon hier," zei ze zacht. Zijn opgetrokken wenkbrauwen vroe gen duidelijker dan woorden. „Ik woon hier u\et mijn moeder." Zij sloeg haar ogen neer. „Mijn echtgenoot is drie jaar geleden gestorven." Christopher had nu buiten zichzelf moeten zijn van ontroering. Alles was gegaan, zoals hij het zich zo vaak had voorgesteld. Hij had altijd geweten, dat hij Cynthia nog eens zou ontmoeten. In zijn gedachten was haar echtgenoot al verschillende malen gestorven. Daar om deed die mededeling hem vermoe delijk minder dan hij zich had voor gesteld. Het feit, dat zij hier woonde met haar moeder, bewees, dat haar man haar veel geld had nagelaten, want haar moeder was arm geweest en zijzelf ook. Hij had nooit van haar moeder gehouden, een lange, magere vrouw met een haviksneus en heers- j zuchtige manieren. Het was die moe der die zijn huwelijk met Cynthia in de weg had gedaan en haar had doen trouwen met de heer Bonnington. „Blijf je lang hier?" Hij schrok op uit zijn overpeinzin gen. „O, we blijven hier niet lang." antwoordde hij. „wij zijn per auto uit Selton gekomen, waar we tot Maan dag blijven." „O, maar tot Maandag?" Hij meen de enige teleurstelling in haar stem te bespeuren." „Ja, dan moet ik terug." Zij zwegen even. „Je bent (niet. veel veranderd, Chris topher," zei ze glimlachend. „Jij helemaal niet, Cynthia." Ze zuchtte zacht. „Het is zeven jaar geleden." „Zeven lange jaren," dacht hij hardop. Wederom zwegen zij. „Nu, ik moet je niet van je vrienden weghouden. Het was erg prettig,, je weer gezien te hebben." Hij nam de hand, die zij hem toe stak en sclieen niet goed te weten, wat hij er mee moest doen. „Maar we zullen elkander terug zien," stamelde hij. „Wil je dat?" „Natuurlijk. Laat eens zienmor gen Hij zweeg, toen hij bedacht, dat hij het morgen zeker zeer druk zou hebben. (Zij legde haar hand op zijn arm. „Ik zal morgen de hele dag thuis zijn," zei ze. Ze glimlachte hem vriendelijk toe en verliet de zaal. Hij bleef geruime tijd onbeweeglijk staan, er hing een mist voor zijn ogen en hij dacht moeilijk. Toen zuchtte hij diep en keerde terug naar de ta fel, waar Henry en Michael zaten. Zij vroegen hem, wie de dame was met wie hij had gesproken. Hij antwoord de met toonloze stem. Michael was zeer opgewonden, toen hij vernam wie het was geweest en zijn opgewonden heid werd groter, toen hij hoorde dat zij weduwe was, maar Henry, die op het punt stond dit leven te verlaten, was veel minder geïnteresseerd. Zij verlieten het hotel tegen negen urn en Henry struikelde over een drempel en moest overeind geholpen worden door de portier. Daarna gingen zij met Henry, 23). Al de bluspogingen van Panda hielpen niet. De brand greep snel om zich heen, omdat alles van hout en papier was. Bovendien was de professor zó geschrokken, dat hij geen hand uit stak en alleen maar zacht jammerde. „We moeten er uit!" riep Panda. ,/Vlug professor! Anders verbranden we zélf ook nog!" „Mijn apparaten!" klaagde de geleer de. „Mijn toestellen! Mijn toestellen! Mijn uitvindingen!" „Niets aan te doen!" riep Panda,hem aan zijn jas meetrekkend. Degene die die brandbom door Uw raam heeft ge gooid, heeft goed gewerkt,professor. Er is niets meer aan te doen!" Zo pratend slaagde hij er in de ongelukkige geleer de naar buiten to krijgen en even later stonden ze voor het huis wanhopig naar de woedende vlammen te staren. Maar degene, die de brandbom had gegooid, was kalm naar binnen geklauterd. Het zwarte asbestpak, dat hij droeg, be schermde hem tegen het vuur en zoii- der moeite slaagde hij er in óm de uit vinding van de professor in veiligheid tc brengen. Het was dezelfde schurk, die al eens eerder had ingebroken en die de ver stening van de agenten op zijn geweten had.... die moeilijk liep, tussen zich in naar de haven. Henry zong onderweg enge dwaze liedjes en toen zij op het parkeerterrein waren aangekomen, had hij veel moeite om zijn biljet te vinden, daarna begaf hij» zich naar het einde van het terrein, waar hij zijn wagen had geparkeerd. In dien de bewaker had gekeken, dan zou het hem hebben toegeschenen, dat Henry in zijn auto was gestapt; in werkelijk heid echter had hij slechts de deur van zijn wagen geopend, daarna had hij zich diep voorovergebogen, had de deur met een slag dichtgetrokken en was verdwe nen in Michaels wagen. Michael zat aan het stuur, de wagen reed weg, reed lang zaam langs het zijpad en nam toen de hoofdweg. Christopher, alleen achterge bleven, voelde een onaangenaam gevoel in zijn maag, maar hij verzamelde al zijn moed, opende de deur van Henry's auto, zette de motor op achteruit en startte de wagen. Die schudde even als protesterend en i-eed toen langzaam ach teruit. Hij zag haar verdwijnen, toen was er een verschrikkelijke slag en het water spoot hoog op. Hij gaf een verschrikte kreet en vond de bewaker naast zich. Gehaast en met wanhopige bewegingen vertelde hij de man wat er was ge beurd. Plotseling en op onverklaarbare wijze was hij omringd door mensen en hij moest opnieuw vertellen wat er zich had afgespeeld. Er was nu ook politie en er sprong werkelijk iemand in het water. Hij zag niet wie het was, want hfj was naar achteren gedrongen en hij was blij daar te kunnen blijven. Het was erg koud en hij huiverde bij de gedachte aan de man in het water, die naar Hen ry zocht. Hij moest zijn verhaal nu ook aan de politie vertellen. Er waren twee politie-agenten, zij luisterden met onbe wogen gezichten en toen hij klaar was, nam een hem bij de arm en leidde hem naar de weg. De politieman hield een auto aan, zei enige woorden tegen de bestuurder, liet Christopher in stappen en ging zelf naast hem zitten. (Wordt vervolgd) EN N.U yWTT7 EEN KOPJE^««-- Jong Nederlands dirigent debuteert in Parijs Onze correspondent meldt: Ongeveer een jaar geleden begaf zioh een jong* Nederlands musicus. AlphOns Stallaert, die achtereenvolgens bij Hen drik Andriessen te Utrecht en Baroi- rolli te Londen had gestudeerd, naar Parijs om daar zijn krachten als or kestleider te beproeven. Hij stelde uit jonge musici daar een orkest samen, waarmee hij versohil- lende toumee's door het buitenland (en onder meer zijn eigen vaderland) ondernam, alvorens zich met zijn en semble aan het Parijse publiek voor te stellen. Dit laatste is nu dezer dagen geschied: men hoorde een strijkorkest, dat onder Stallaert's' leiding met jeugd en geestdrift musiceerde en dat de ge legenheid verdient op deze wijze door te werken: het (tijdelijk) tekort aa~ discipline en orgestrale cultuur werd inderdaad royaal gecompenseerd door de warmte, de muzikaliteit, het tempe rament, waarmee hier werd gespeeld. In de pauze vernamen wij, dat er in Nederland voorbereidingen getroffen worden, teneinde een reeks concerten van de zomer in het Kurhaus te Sche- veningen mogelijk te maken. Na het Parijse concert te hebben bijgewoond', kunnen wij slechts de hoop uitspreken, dat deze pogingen met succes zullen worden bekroond: Stallaert en zijn musici verdienen deze onderscheiding. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Johanna, d. van A. C. Kleljn en A. van Leeuwen; Ferdinand Michael, z. van R. E. A. Flamand en C. C. van der Steen; Rut- gerus Christiaan Johannes Wilhelmus, z. van L. J. R. Comellssen en C. E. Driessen; Adriaan, z. van J. P. G. Kuiper en J. van Ommering; Hendrik, z. van J. van Aken en H. J. Kouwen; Rlen Harry Maarten, z. van M. I. de Jonge en M. P. Braun. OVERLEDEN: A. Bulk, wed. van W. Verhagen, 69 Jaar; W. F. van der Steen, man, 72 Jaar; M. M. Visser, hulsvr. van L. Westerman, 52 Jaar; J. Hillebrand, z., 14 Jaar. SCHEEPSBERICHTEN. Axe'.dijk, 5/3 van Mobile te Rotterdam: Celebes, 5/3 van Port Elisabeth naar East Londen; •Gaasterkerk, RotterdamJapan, 5/3 van Singapore; Java. 6/3 van Blinjoe (Banka) te Pankal Pinang; Karossa, Am sterdamBatavia, pass. 5/3 Algiers; Leo- Eoldskerk. 5/3 van Penang naar Colombo; oeuerkerk, 5/3 van Madras naar Ran goon; Lutterkerk, 5/3 van Algiers naar Antwerpen; Meerkerk, 6/3 van Shanghai te Hongkong; Modjokerto, Rotterdam Java, 6/3 te Singapore verwacht; Nieuw Holland, 6/3 van Semarang te Soerabaya; Ondlna, MlriSingapore, 5/3 op Palem- bang rivier; Prins Willem 2, 5/3 van Hall fax te Antwerpen; Radja. 5/3 van Batavia naar Cherlbon; Rempang, Amsterdam Batavia, pass. 5/3 Ouessant; Rijnkerk, AmsterdamOost Afrika, pass. 5/3 Guar- daful; Samaria, 5/3 van Marseille naar Dakar; Slngkep, AmsterdamJava, 6/3 te Colombo; Stad Maastricht, Rotterdam Savona, pass. 5/3 Gibraltar; Sumatra, 5/3 van Hallfax naar Boston; Utrecht. 5/3 van Durban naar Lorenzo Marquez; Zeeland (Kon. R'd Lloyd), 5/3 van Batavia naar Cherlbon; Kota Gede, 4/3 van Batavia naar Rotterdam; Kota Baroe, JavaRot terdam, pass. 5/3 22 uur Dover; Sloterdijk, RotterdamBatavia, 4/3 om 19 uur van Aden en pass. A/3 20 uur Guardaful; Tosarl, 5/3 15.30 uur van San Francisco naar Manilla. K.N.S.M.: Ardea. 4/3 van Holland te Valencia; Aspen, 4/3 van Malaga naar Amsterdam; Bijfjord, 5/3 Gibraltar gepass. van Cartagena naar Holland; Cottlca. 5/3 te Paramaribo CurasaoTrinidad; Drace. 5/3 van Amsterdam naar Odense; Jupiter, 4/3 van Puerto Cabello naar Trinidad; Ilos, 6/3 te Antwerpen van Palermo naar Amsterdam; Orpheus, 5/3 van Catania n. Messina; Ornen, 5/3 te Amsterdam van La Palllce; Roelf, 5/3 van Lissabon te Am sterdam; Stuyvesant, 5/3 van Dover naar Madeira, H. Oost Afrika Lijnen; Oranje Fontein. 4/3 te Beira aangekomen van Lorenzo Marques naar Durban; Nordkap. 5/3 van Antwerpen vertrokken naar Kaapstad Vinke en Co.: Ootmarsum, 5/3 van Cai- barien naar Holland. MIJ. Nederland: Celebes. 5/3 van Port Elisabeth naar East London; Hugo de Groot, 6/3 te Amsterdam van Rotterdam; Java, 6/3 te Pangkal Penang van Blinjoe; Lawak, 4/3 van Palembang naar Rangoon; Radja. 5/3 van Batavia naar Cherlbon; Slngkep. 6/3 te Colombo van Holland naar Indlë; Sumatra, 5/3 van Hallfax naar Boston. VOOR DINSDAG 9 MAART. Hilversum I (301 M) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: morgengebed en liturgische kalender; 7 45: kinderkoor; 8.00: nieuws; 8.15: opgewekte muziek; 9.00: lichtbaken; 9.30: ochtend concert; 10.00: voor de kleuters: 10.15: Amerikaanse fllmsongs; 10.40: voordracht; 10.55: walsen; 11.30: als de ziele luistert; 11.40pianomuziek van Chopin; 12.00: Angelus; 12.03: C. de Grijs, piano; 12.30: weeroverzicht; 12.33: Metropole Orkest; 12.55: zonnewijzer; 13.00: nieuws; 13.25: Metropole Orkest; 13.50 muzlc-klltteratuur 14.00: Ned. Kamerkwartet; 14.30: voor de vrouw; 15 00: verzoekprogramma; 16.00: ziekenbezoek; 16.30: zlekenlof Begijnhof kerk Amsterdam; 17.00: na schooltijd; 17.15: orkest Fred Hartley; 17.45: Indo nesische varia; 18 00: internationale chan-r sons; 18.20: sportpraatje; 18.30: Ned. Strijdkrachten; 19.00: nieuws; 19.15: Peter Kreuder en solisten; 19.30: Jonge mensen; J9 45: Nlwlnklanken; 19.50: wederopbouw; 20.00: nieuws; 20.05: de gewone man; 20.12 Jo Vincent, sopraan, E. van Eden. piano; 20.30: lijdensmeditatie; 21.30: de pianowerken van Mozart; 22.07: actualitei ten; 22.15: inleiding Palmzondag; 22.30: nieuws: 22.4524.00: Radio Philh. Orkest. Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: The Masqucraders; 7.50: dagopening door dr. A. Trouw; 8.00: nieuws; 8.15: Aubade; 8.45: werken voor strijkorkest; 9.15: morgenwijding door ds. M. C. van Wyhe; 9.30: waterstanden; 9.35: arbeidsvitaminen; 10.30: voor de vrouw; 10.35: walsen van Waldteufcl; 10.50: voor de kleuters; 11.00 orgel en zang, 11.45: devlezenpraatje; 12.00: Vaudeville strijk orkest; 12.30: weerpraatje; 12.33: ons platteland; 12.43: viool en piano; 13.00: nieuws; 13.15: Virtuoso Sextet; 13 45: gram.muzlek; 14.00: met naald en schaar; 14.30: Radio Matinee; 16.30: tentoonstel ling De Nederlandse vrouw; 16.40: de schoolbel: 17.00; ensemblemuzlek voor de Jeugd; 17.30: Omroeporkest en Omroep- operettekoor; 18.00: nieuws; 18.15: Tom Erlch. plano; 18-30 Omroeporkest; 19.00: voor de kleuters; 19.05: Tom Poes en het betoverde standbeeld; 19.15: A. Borovsky, piano; 19.45: gesprekken met dokters: 20.00: nieuws; 20.05: doel en betekenis van de Prins Bernhard Stichting; 20.15. Bonto Dlnsdagavondtreln; 21.30: verzoekprogram- ma; 22.15: buitenlands overzicht door H. Ch. G. J. v. d. Mandere; 22.30" Ned. muziek uit dë baroktijd; 23.00: nieuws: 23.15: om het wcreldschaakkamploenschap; 23.30: Skymasters; 23.5524.00: F. Krelsler, viool. AGENDA Maandag. Oegstgeuot (Witte Huls)P. v. d. A. Spr. Koos Vorrlnk. 8 uur nam. SchouwburgAbomementsvoorstelllug Oblomov". 8 uur Gerecht 10: Splr. Ver. „IJarmonia", 9 uur nam. DINSDAG. Stadszaal: Filmavond „Ereschuld en Dankbaarheid". 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2