Overbruggingsregeling voor sfeunbehoevenden dagblad voor leiden en omstreken Dansende deviezen De bekende methoden in Tsjecho-Slowakije gevolgd WEERBERICHT De Belgische premier Spaak over de buitenlandse politiek De plannen Marshall en Bevin zijn plechtankers De nieuwe bonnen Met een enkel woord 87ste Jaargang DONDERDAG 4 MAART 1948 No. 26328 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Hcnny Hoofdredactie: B. w. Menkhorst en J. Brouwer f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 TERWIJL de wereld met ingehouden adem toekijkt hoe zich de toestand in Tsj echo-Slowakije ontwikkelt en hoe de Sovjet-Unie er naar streeft haar invloedssfeer in Finland uit te breiden, brengen de Waden het sensationele be richt, dat de Finse vereniging van dansleraren „Terpsichore" dezer dagen., haar 10-jarig bestaan herdenkt. Begrijpt U, lezer, wat dat zeggen wil? Tien jaar geleden, aan de vooravond van de tweede wereldbrand, had een stelletje Finse dansleraren, onder aan roeping der klassieken, de euvele moed een vereniging te stichten tot bevorde ring der vakbelangen. Maar dat is nog niet alles. Ter herdenking van dit historische feit zijn op het ogenblik, waarop deze rege len U onder ogen komen, te Helsinki Europese dans wedstrijden aan de gang, waarop in edele wedijver wordt uitge maakt of een Zweeds dan wel Spaans, een Zwitsers dan wel Brits, een Frans of wel Pools danspaar de ideale vertol king van de Lambeth-walk, Woogie- Boogie of Rumba het dichtst benadert. Wij zijn cultureel dermate hyper mo dern georiënteerd, dat wij het immense belang van een dergelijke internationale krachtmeting tot in onze diepste roer selen beseffen. In dat opzicht willen wij over Helsinki van geen kwaad horen. Maar wij hebben onze ogen toch vrij wel uit hun kassen gewreven, toen wij in datzelfde bericht lazen, dat vijf Ne derlandse dansparen na een zorgvuldige selectie waren uitverkoren om aan deze wedstrijden deel te nemen. WAARSCHIJNLIJK is met hun missie want lager durven we het nauwelijks te qualificeren een uitgave aan deviezen gemoeid, welke een volmaakt te verwaarlozen onderdeel vormt van de totale deviezenpot, die naar de overheid ons dagelijks voorhoudt volstrekt ontoereikend is om hoogst noodzakelijke dingen aan te schaffen en welker berooide toestand het absoluut noodzakelijk maakt, dat een belangrijk deel van onze textielproducten wordt geëxporteerd, terwijl honderdduizenden landgenoten er naar smachten. Dat is allerminst belangrijk. Véél be langrijker is, dat wellicht op dit eigenste ogenblik de voorzitter van „Terpsichore" in Helsinki mej. Jansen en de heer Pieterse uit Amsterdam kroont met de Europese lauweren voor hun grandioze Swing-prestaties. En of nu, in datzelfde ogenblik, hon derden Tsjechische vrijheidsstrijders door de communistische terreur naar de gevangenis werden verwezen, of dat misschien twee straten verder het Finse kabinet bezwijkt onder de Mosco- vitische druk och, wat doet het er eigenlijk toe? Maar misschien is er onder de honderd leden onzer Tweede Kamer toch nog één. die zich verstout aan onze regering te vragen wie er nu eigenlijk verant woordelijk voor is, dat onder de huidige omstandigheden deviezen beschikbaar worden gesteld voor Nederlandse deel neming aan een dergelijke danspartij op de vulkaan!! Wij wachten vol belangstelling op de vraag en brandend van ongeduld op het antwoord Het verzet in het buitenland Tegen de verdeling van Palestina Generaal Andrew Mc Naughton (Ca- nada) heeft ln de Veiligheidsraad zich verzet tegen de aanvaarding van het beginsel van verdeling van Palestina, voordat de gehele kwestie verder on derzocht is. Hij steunde het Belgische amendement, dat uit de Amerikaanse resolutie elke aanduiding zou schrap- pen, dat de raad de verdeling zou aan vaarden zonder een volledig onderzoek naar de mogelijkheid, dat de toestand in Palestina een bedreiging voor de vrede vormt. Canada staat de benoeming van een veiligheidsraadcommissie voor tot onderzoek en beraadslaging en drong er op aan. dat de grote vijf een laatste ver zoeningspoging doen om het geschil op te lossen. Ook dr. Tsiang (China) steunde het Belgische amendement, doch aohtte het niet noodzakelijk de samenstelling van de voorgestelde commissie tot de grote vijf te beperken. De vertegenwoordigers van 11 grote christelijke gemeenten in het heilige land hebben te Jeruzalem een verkla ring gepubliceerd over de toestand in Palestina. Dit is de eerste gemeenschap pelijke verklaring van Christenen, Mo hammedanen en Arabieren over de ver deling De opstellers van. de verklarmg, onder wie zich katholieken en leden van orthodoxe kerken en politieke instanties bevinden, zien in de verdeling de oor zaak van de „betreurenswaardige toe stand. waarin het heilige land, de wieg van de vrede, is gebracht. „De vrede zal niet hersteld worden, tenzij diegenen, die het besluit over de toekomst van Palestina op zich nemen, de oorzaak, waardoor het heilige land tot een slag veld is geworden, verwijderen, de rechtsbeginselen herstellen en het recht van zelfbestemming als bedoeld m net handvest der V.N. handhaven", aldus de verklaring. Volgens de laatste berichten van de politie zijn er vijftien personen bij de explosie te Haifa om het leven gekomen. Men gelooft, dat de Joden voor de ex plosie aansprakelijk zjjn. WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanhouden van het weertype met in de naoht en ochtend lichte vorst en vrij onregelmatig over het land ver spreide mistbanken, die hier en daar iets later op de dag optrekken. Daarna, vooral in het midden en Zuiden van het 1-stad. flink oplopende temperatuur. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. 5 MAART Zon op: 7.18 uur; onder 18.26 uur. Maan op: 5.29 uur; onder 12.16 uur. (L.K.) Hoogwater te Katwijk te 0 en 12.09 Uux. Te Praag is thans officieel bekendge maakt, dat president Benesj ziek- is. De officiële Tsjechoslowaakse pers deelt mede, dat slechts parlementsleden, die een verklaring van loyaliteit teke nen en toegelaten worden door het par lementaire actie-comité, hun zetels de volgende week in het parlement kunnen innemen, In politieke kringen zegt men, aldus Reuters correspondent, dat de nationale vergadering een zuiver „entree-kaartjes- parlement" zal zijn. Het ls niet voldoende om de verkla ring van Royaliteit jegens de regering te tekenen om op het ogenblik te Praag zijn betrekking veilig te stellen, zo ver volgt de correspondent. De nieuwe minister van landbouw heeft verklaard, dat de actie om kleine boeren het land, afkomstig van door de Nazis geconfisceerde Joodse bezittingen, te ontnemen, stopgezet is. Het zal niet aan de vroegere (Joodse) eigenaren teruggegeven worden. Het actie-comité van de organisatie van Tsjechische oorlogsveteranen heeft dr Lay Sychrava als hoofdredacteur van het laatste onafhankelijke dagblad in Praag de „Narodni Osvobozeni". ontsla gen. Sychrava is in kringen van de Euro pese verzetsbeweging zeer bekend. Hij bracht 5 jaar in een Duits concentra tiekamp door. Hij is pas uit Lake Suc cess teruggekeerd, waar hij de zaak van de persvrijheid verdedigde. Het actie-comité van de organisatie van Slowaakse oorlogsveteranen heeft Jan Lichner, staatssecretaris in de eer ste regering Gottwald en tijdens de oor log lid van de Tsjechoslowaakse rege ring te Londen, geroyeerd, evenals ge neraal Kristin en generaal Ambrus. De laatste diende bij de Tsjechische eenheid van de RAF. Deze maatregelen schijnen genomen te zijn volgens de algemene richtlijn, dat personen, die tijdens de oorlog in Engeland vertoefden, vervangen moeten worden door hen, die in Tsjecho-Slowa kije bleven of in de Sovjet-Unie werk ten. Slavik, de Tsjechoslowaakse ambas sadeur te Washington. is. uit protest te gen de jongste gebeurtenissen in zijn land afgetreden evenals zijn collega te Ottawa, dr Nemec. Volgens Slavik heeft president Benesj slechts met tegenzin aan de communistische druk moeten toegeven ten einde de natie niet te ver delen en levens te sparen. „Tsjecho- Slowakije is volkomen een totalitaire politiestaat geworden. De leus van Be nesj toen hij de Tsjechoslowaakse rege ring in ballingschap liedde. bliift. onze leus: „Een vrij Tsjecho-Slowakije ineen- vrij Europa". Slavik zeide geen contact te hebben gehad met Benesj, doch over tuigd te zijn. dat, hij in de geest van Benesj Handelde. Naar te Washington verluidt zullen vele leidende functiona rissen van de ambassade aldaar het voorbeeld van hun ambassadeur volgen. Te Ottawa is het reeds gebeurd. Lord Pakenham, de minister verant woordelijk voor het Britse •bestuur in Duitsland, heeft in het Britse Hogerhuis tijdens het debat over de buitenlandse politiek de „communistische staatsgreep In Tsjecho-Slowakije" veroordeeld. „Hoe kan de wereld zonder oorlog van het communisme worden gered", aldus de minister, „als wij haar niet zonder oor log van het Nazisme konden redden? Wij kunnen het op het gebied van de verdediging zoeken en dat is zeer nood zakelijk. Ik geloof echter, dat er ook een minder sombere mogelijkheid is. Wij moeten geen poging nalaten om in vriendschap met de Sovjet-Unie te le ven." „In laatste instantie zullen wij sla gen of falen door de mentaliteit van de regeerders van de Sovjet-Unie en haar satellieten te beïnvloeden door de wijze, waarop wij zelf slagen of falen in de gebieden, die nog onder het gezag van vrije naties staan. Als wij slagen, wat ik geloof, dat wij zullen met de hulp van het plan-Marshall, winnen wij niet al leen West-Europa, maar ook Oost-Euro- Lord Pakenham werd luid toegejuicht toen hij zei: „Wij moeten voortdurend naar harmonie tussen de landen streven, ook al zouden wij die nimmer bereiken." „Thans wordt Finland benaderd voor de kus des doods. De moraal van deze deprimerende gebeurtenissen is, dat geen enkele organisatie commu nisten in haar gelederen moet toela ten, daar zy anders vroeg of laat wordt opgeslokt". „De communisten hebben het grote voordeel", aldus lord Pakenham, „dat zü geen scrupules maken. Zjj treffen hun tegenstanders onder de gordel." President Videla van Chili heeft in een verklaring over de „tragedie in Tsjecho-Slowakije" opgeroepen tot de vorming van een anti-communistisch wereldblok. De strijdkrachten der demo cratische Westerse mogendheden moe ten ter beschikking gesteld worden van de „vrije regeringen" van Europa. Chili was het eerste land ,dat de betrekkin gen met Tsjecho-Slowakije had verbro ken, daar Tsjechoslowaakse diplomaten betrokken waren bij een sabotage-actie tijdens de stakingen in 1940, aldus Vi dela. In de Belgische Kamer heeft de pre mier. Spaak, zijn aangekondigde ver klaring afgelegd. De publieke tribune was geheel ge vuld en op de voor hen gereserveerde plaatsen was een groot aantal diplo maten aanwezig. Spaak, die het debat over het budget van het departement van Buitenlandse Zaken opende, zelde, dat het uur is aangebroken om met aandacht de bui tenlandse toestand te beschouwen. Naar zijn overtuiging is het jaar 1947 niet gelukkig geweest wat betreft de in ternationale politiek. Dit geldt zowel met betrekking tot Duitsland als met betrekking tot de V.N. Spaak memoreerde „alle weigerin gen van de zijde der Sovjet-Unie" en hij herhaalde datgene, wat hij reeds over Griekenland heeft gezegd. Er zijn naar Spaak's mening echter andere hoopgevende punten. Hij zette uiteen, hoe hij het plan-Marshall ziet. Europa moet zich zelf organiseren, het geen op het ogenblik, dat Marshall zijn rede uitsprak voor geheel Europa gold; In de tweede plaats moeten de getrof fen landen samenwerken, opdat de V.S. hen in de gelegenheid kunnen stellen overeind te komen. Het plan zo ging. Spaak voort, is tegen geen enkele natie gericht. Geen enkel verwijt van impe rialisme mag hier geuit worden. „Is het niet vervat in termen, die het stempel dragen van een grote adeldom en mild heid?" (applaus). Het Amerikaanse voorstel is gebaseerd op de Europese samenwerking. Vervolgens zette de eerste minister uiteen, hoe Frankrijk en Groot-Brittan- nië de gelegenheid hebben aangegrepen om de Sovjet-Unie te verzoeken met hen de middelen te beramen tot het or ganiseren van een internationale con- Het verblijf van de president van Finland, Paasikivi, is op het ogenblik een druk bezocht oord. De ministers gaan en komen om besprekingen te voeren over het door Rusland gedane verzoek. Min. Vesterinen (links) en Takki^ arriveren. ferentie Maar de weigering van Rus land, ging Spaak voort, heeft die van de andere Oost-Europese landen tót ge volg gehad. „Het veto van de Sovjet- Unie heeft jegens de Verenigde Staten de beschuldiging van inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van an dere naties doen ontstaan". Naar mijn mening, zo vervolgde Spaak, is het aanbod tot samenwerking, door de Europese landen te Parijs ge daan, onvoldoende. De resultaten van de conferentie der zestien landen zijn niet bevredigend. Anderzijds merkte Spaak op. dat het van belang is. dat de Verenigde Staten inzien, dat „de Internationale betrekkin gen op een gezond systeem gebaseerd moeten zijn". Geen evenwicht kan bereikt worden, indien wij voortdurend genoopt zijn de VB. producten af te kopen, zonder dat Wij hun op onze beurt producten kun nen verkopen. De eerste minister verwonderde zich over de .hartstochtelijke strijd, die door alle communistische landen op interna tionaal plan gevoerd is". Hij herinnerde aan de woorden van Stalin, dat samenwerking tussen com munisme en kapitalisme mogelijk is. Spaak geloofde, dat Stalin hier oprecht is geweest. Hij legde er de nadruk op. dat hij geen enkele aanleiding ziet voor de Lewering, dat er een regering ter wereld is, die oorlog wenst of voorberei dingen hiertoe treft. Niets in Ruslands huidige situatie wijst er op, dat een oorlog de oplossing zal brengen voor de talrijke problemen van dat land. Laat ons niet te pessimistisch zijn, zo zeide hij, maar laat ons pogen een we reld. die van ons gescheiden ls, maar waarmee wij moeten samenleven, te be grijpen. Van deze denkbeelden uitgaand heeft België een handelsaccoord met de Sov jet-Unie gesloten. Wij voeren geen tweeërlei politiek. Laat ons hopen, dat het mogelijk is onze goede handelsrela ties met Oost-Europa voort te zetten. De politiek van België, zo ging Spaak voort, moet gericht zijn op de verzeke ring van de veiligheid en van de econo mische welvaart van het land. Spaak ging over tot een analyse van Bevin's rede, die naar zijn mening een belangrijke gebeurtenis vormt in de ge schiedenis der wereld en van Groot- Brittannië. De tijd van negatieve politiek is voor bij. Bevin heeft ons een politiek, militair, cultureel en economisch verdrag voorge steld. België heeft, eensgezind met de Benelux, in gunstige zin geantwoord. De onderhandelingen beginnen morgen. Spr. merkte op, dat de Sovjet-Unie „Oost-Europa volkomen georganiseerd heeft". „Waarom zou zij ons niet toe staan hetzelfde zowel in economisch als in militair opzicht in het Westen te doen?". Voor een democratie is het on mogelijk een agressieve politiek te voe ren (langdurig applaus). Wij moeten het Westers verdrag slui ten en wel allereerst het politiek ver drag. aldus Spaak. Het is moeilijk de onderhandelingen te ontvouwen, die morgen gaan beginnen. Wij hopen ze binnen het raam van het handvest der verenigde naties te plaatsen. In deze geest zal de Benelux de besprekingen voeren. Mr. Cnoop Koopmans zegt LIQUIDATIE AMERIKAANSE EFFECTEN NOODZAKELIJK. Mr W. Cnoop Koopmans, de Ned. con sul-generaal te New-York, verklaarde bij zijn terugkeer van een bezoek aan Ne derland, dat het Ned. Ministerie van Financiën van het Nederlandse bezit aan Amerikaanse effecten slechts zeer kleine gedeelten tegelijk zal overnemen en dat de liquidatie van deze effecten op zeer voorzichtige wijze zal geschieden, ten einde geen storing te veroorzaken op de effectenbeurzen te New-York en te Am sterdam. Het is om de periode tot het in wer king treden van het plan-Marshall te overbruggen absoluut noodzakelijk, dat de Nederlandse regering tot der gelijke maatregelen haar toevlucht neemt. NIEUWE TURKSE GEZANT IN DEN HAAG. Nedim Veyssel Ilkin is tot gezant van Turkije in Den Haag benoemd. Hy is thans directeur-generaal van de pers. Ex-Koning Michael van Roemenië be vindt zich op het ogenblik met zijn ver loofde, Prinses Anna de Bourbon Parma ln Parys, waar hij een onbezorgde tijd doorbrengt, ver van alle politiek. Voor het tijdvak van 7 t/m 20 Mrt. 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op net kopen van: Bonkaarten KA. KB. KC 802 232Algemeen: 750 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 1500 gram Jam, stroop enz. of 750 gram versnape ringen; 233 Algemeen: 1600 gram brood (gel dig t/m 13 Maart); 231 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen gebak; 229 Algemeen: 2 eieren; 225 Reserve: 800 gram brood (geldig t/m 13 Maart); 228 Reserve: 400 gram brood (geldig t/m 13 Maart). Bonkaarten KD, KE 802 730 Algemeen: 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gram Jam, stroop enz. of 250 gram versnape ringen; 732 Algemeen: 500 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gram versnape ringen; 733 Algemeen: 400 gram brood (geldig t/m 13 Maart); 731 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen gebak; 729 Algemeen: 2 eieren; 725 Reserve: 400 gram brood (geldig t/m 13 Maart); 728 Reserve: 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. Bonkaarten MA, MB, MC, MD, MH 803 (büz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 1075 Suiker: 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnape ringen; Tabak- en versnaperingenkaarten enz. QA, QB. QC 802 19, 23 Tabak: 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak; 21 Versnaperingen: 200 gram versna peringen of 200 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz.; 24 Versnaperingen: 100 gram versna peringen of 100 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 5 Maart worden gebruikt. Op Zaterdag a.s. zal nog een bon voor zach te zeep worden aangewezen. Niet aangewezen zijn en vernietigd kunnen worden de bonnen 182. 184, 185, 684, melk, 190, 191, 197, 697. 698 reserve. Zeven demobilisatie-beschikkingen Toeslag voor ongeschoolde gedemobiliseerden Per legerorder zijn zeven demobili satie-beschikkingen gepubliceerd met uitvoerige details over de voorzienin gen. die ten behoeve der gedemobili seerde soldaten zijn getroffen. Behal ve een uitkering ineens van 100 gul den. een premie van 10 gulden voor iedere maand dienst in Indonesië, de verstrekking van een burgercostuum en van 130 extra-textielpunten en een schoenenbon, zullen de ongeschoolde arbeidskrachten onder de gedemobili seerden b« scholing in 't bedrijfsleven een zodanige toeslag krijgen, dat zij het loon van een geoefend arbeider Spaak verklaarde geestdriftig voor stander te zijn van de economische en tente en legde er de nadruk op, dat een politiek verdrag slechts betekenis heeft, als het wordt aangevuld met militaire verdragen. Hij besloot aldus: „Laat ons deze twee grote kansen aangrijpen, die het plan- Marshall en het plan-Bevin ons bieden. Wij hebben deze drie jaar té veel tijd verloren. Zonder het pl^n-Marshall en het plan-Bevin zie ik geen constructieve lijn voor onze politiek. De regering heeft de verantwoordelijkheid op zich geno men. Dit zal haar gemakkelijker vallen, wannéér de Kamer haar volgt". (Lang applaus van de K.V.P., de socialisten en de liberalen). Spaak heeft nog op het spoedeisende karakter van de Amerikaanse hulp ge wezen. Spaak vreesde, dat Europa zich in een moeilijker toestand dan die van de moeilijkste oorlogsjaren zou gaan bevinden, indien de hulp niet in „de eerstkomende maanden, ja misschien zelfs weken" zou komen. BINNENLAND. Van 22 Mei tot 5 Juni as. wordt te Hannover weer een export-Jaarbeurs ge houden. voor het gebied van de Brlts- Amerlkaanse bezettingszone. Een beperkt aantal personen uit het Nederlandse handels- en bedrijfsleven zal ln staat worden gesteld een bezoek aan deze beurs te brengen. H.M. de Koningin heeft aan het kunstcentrum Duinrell te Wassenaar een belangrijke gift doen toekomen ten bate van hetKleuterkolonlehuls ..Voorlinden" aldaar De burgemeesters Oud en Matser z\jn ln Holland (Michigan) de gasten van burgemeester Ben Steffens. die hen op het stadhuis verwelkomde, geweest. Aan een lunch bracht burgemeester Oud hulde aan' de Ver. St. als „d.e enige grote natie welke zich ln de loop der geschie denis niet geneigd heeft getoond tot het onderwerpen van andere volkeren", zy zyn thans weer ln New York terugge keerd. Na een korte onderbreking van half Februari tot begin April zal de gezins hereniging althans wat betreft de Kon. Rotterdamsche Lloyd, ln het voorjaar worden hervat. Op 8 April vertrekt de ..Willem Ruys". op 4 Mei de „Slb&Jak" en op 28 Mei we derom de „Willem Ruys" met vrouwen en kinderen naar Indonesië. Op 56-Jarige leeftijd ls te Port of Spain. Trinidad, overleden dr. E. J. Bur ger, ass. secretaris-generaal van de Ca- raïblsche commissie. De Nederlandse ambassadeur te Londen heeft gl6teren een lunch gegeven ter ere van de leden van de delegaties van Engeland Frankrijk, de V.S, en de Benelux, Zoals ls medegedeeld komt de heer Hermans te Vaals op de desbetreffende lijst voor om de heer Koejemans (CPN) op te volgen als lid der Eerste Kamer. De heer Hermans heeft echter reeds zitting in dat college. Op hem volgt de heer N. A. Maurer te Groningen. De pauselijke delegaat. mgr. G. de Jonghe d'Ardoye ls te Batavia terugge keerd na een langdurige oriëntatiereis naar Ball, Flores. Timor en Portugees Timor. Hil deelde mede. dat op deze eilanden overal rust en orde heersen en dat de katholieke missie er een zeer bloeiend bestaan leidt. Bij de Tweede Kamer ls Ingediend het wetsontwerp „Wijziging van enige bepalingen der wet van 5 Augustus 1850, Staatsblad No. 45. tot regeling van het recht van onderzoek (enquête)". De Nederlandse ambassadeur te Londen Jhr. Mlchlels van Verduynen. heeft aan mevr. W. E de Meester, mevr. F. Jurgens en mevr. E. Swaab. wegens haar verdiensten tijdens de oorlog by het Rode Kruis de zilveren erkenteiyk- heidsmedaille "uitgereikt. Gistermiddag ls aan de grens te Beek by Nijmegen een honderdtal kinde ren van Nederlandse ouders uit Duits land aangekomen met bestemming Venlo. Het Byz. Gerechtshof te Arnhem heeft de Tielse advocaat en procureur mr. L. A. J. Beekman, die het laatste deel van de oorlog N-S.B.-burgemeester van Tiel ls geweest, overeenkomstig de els veroor deeld tot 5 Jaar gevangenisstraf met aftrek. BUITENLAND. In de Golf van Lyon ls een Frans vliegtuig neergestort. Twee van de vier leden der bemanning worden vermist. Dimltrof, de Bulgaarse premier, heeft ln een toespraak tot het congres van de algemene hond van vakverenigingen te Sofia verklaard, dat er naar zyn mening geen nieuwe oorlog dreigt. Volgens de correspondent van de „Times" te Montevideo ls een overeen komst gesloten, dat Engeland zyn spoor wegen ln Uruguay voor 7.150.000 pd. st. aan de regering van Uruguay zal verko pen. De overeenkomst ls 2 Maart van kracht geworden. De Sovjet-Unie heeft een handels overeenkomst met Egypte ondertekend, welke een clausule bevat, volgens welke aan belde landen de behandeling van meest begunstigde natie wordt verleend voor alle producten van bodem en in dustrie. De overeenkomst voorziet ln de ruil van 38.000 ton Egyptische langveze- llge en medium katoen tegen 216.000 ton I Russische tarwe en 16.000 ton mads. I Tegen 5 van de 73 Spanjaarden, die wegens lidmaatschap van de „strijdkrach ten van de Spaanse republiek" voor de krygsraad te Barcelona terecht staan, ls 30 Jaar gevangenisstraf geëist. De straffen, die tegen de andere be schuldigden werden geëist, varleerden van 25 Jaar tot 6 maanden Het centrale comité van de Ber- ïynse vakverenigingen heeft besloten geen deel te nemen aan de Londense vakverenlglngsconferentle over het plan- Marshall. De 70-jarlge prinses Pauline van Wuerttemberg Ls door het Amerikaanse militaire gerechtshof te Ludwigsburg in staat van beschuldiging gesteld wegens het onderdak verlenen aan twee gezochte oorlogsmlsd add gers Naar „Le Solr" schryfthebben vry- gelaten politieke delinquenten onlangs te Gent na afloop van een vergadering een betoging gehouden. De manifestanten hadden voor deze gelegenheid hun oude uniformen van de „Zilvermeeuwen", de politieke formatie waartoe z!1 tydens de Duitse bezetting hadden behoord, weer aangedaan en trokken hiermede door de straten. De gemotoriseerde politie maakte spoe dig een einde aan deze demonstratie. Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft ln een boodschap aan de Senaat en het Huls van AfeevaaixMgden verzocht om een tussen tijdse hulp van 20 mlllloen dollar voor TWëst. kunnen verdienen. By scholing op een RUkswerkplaats zullen de cx-militai- ren 90 procent van het loon van een geoefend arbeider in de metaalnijver heid krijgen. Voorts is de overbruggingsregeling voor_ demobiliserende militairen ge publiceerd, die bij hun overgang naar de burgermaatschappij nog steun blij ven behoeven. Aan kostwinners kan dc eerste zes maanden 80 ft en de volgende zes maanden 60 ft van het laatstgenote militaire inkomen in Nederland wor den verleend. Niet-kostwinners wordt de eerste drie maanden 80 ft, de vol gende drie maanden 60 ft verleend. De inkomsten uit arbeid van de gedemo biliseerden zelf worden voor tweeder de, en voor zover zij uit arbeid ver kregen zijn tcnvolle, in mindering ge bracht. Het geheel der inkomsten mag daarbij gedurende de eerste zes maan den niet stijgen boven 90 ft van het laatste militaire inkomen en de vol gende zes maanden niet boven 70 ft. Voor de niet-kostwinners zijn deze perioden telkens drie maanden. Het totaal uit te keren bedrag mag niet stugen boven f.75. Om voor dit wachtgeld ln aanmerking te komen is de gedemobiliseerde verplicht zich als werkzoekende te laten inschrij ven by het Gewesteiyk Arbeidsbureau, tenzy hem hiervan ontheffing wordt verleend. De werkzlékende is verplicht de hem aangeboden passende arbeid te aanvaarden, behoudens beroep op de directeur-generaal van het Ryksarbeids- bureau. De gedemobiliseerde, die niet ver plicht is zich als werkzoekende te doen inschrijven, kan in aanmerking komen voor een voorschot. Gehele of gedeelte lijke opheffing van terugbetaling van dit voorschot kan worden verleend. Belang hebbenden moeten een verzoekschrift Indienen by de minister van Oorlog of by de minister van Marine. RENTELOOS VOORSCHOT. De gedemobiliseerden worden voorts in staat gesteld te studeren of een een voudige vakcursus te volgen. Voor het volgen van Hoger of Middelbaar On- derwys kan onder bepaalde omstandig heden een renteloos voorschot worden verstrekt van ten hoogste 1400 gulden per jaar. De gedemobiliseerde dient aannemelijk te maken, dat hij zou heb ben gestudeerd. indien hy niet in wer- kelyke dienst was gekomen, en dat na zün demobilisatie zyn studie niet weer of niet meer geheel door hemzelf of door zyn ouders of voogden kan worden be kostigd Dit voorschot kan tevens als be loning worden toegekend aan militairen, militaire dienst op voortreffe- ïykp wijze hebben vervuld. Deze voorschotten worden telkens voor één jaar toegekend. Van elk voqrschot kan vrilstelling van terugbetaling wor den verleend. De studietoelagen voor vakcursussen worden in de regel zonder verplichting tot terugbetaling vertrekt. Het maximum bedraagt hier 600 gulden. Verzoekschriften moeten bil de minister van Oorlog of de minister var Marine worden ingediend. Ten slotte wordt ook teeem^Jgeko men in d° kosten van een vrijwilHee ziekteverzekering. Deze tegemoetkoming bedraagt één gulden per week.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1