Opheffing Bijz. Gerechtshoven 1 Januari '49 De Palestijnse chaos De verhouding lussen Finland en de Sovjel Unie Wat er in Indië gebeurt 2000 studenten te Utrecht voor vrije meningsuiting „Het gevaar komt dicht bij ons" WEERBERICHT Met een enkel woord 87ste Jaargang WOENSDAG 3 MAART 1948 No. 26327j LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. w. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Behandeling in Veiligheidsraad voortgezet De Britse minister van Koloniën, Ar thur Creech Jones, heeft gisteren tij- dens het debat over Palestina in de Vei ligheidsraad verklaard, dal Engeland weigert deel uit te maken van de dooi de Amerikaanse afgevaardigde voorge stelde commissie van de grote vijf, die in Palestina een onderzoek zal moeten instellen of de toestand aldaar een be dreiging voor de vrede vormt. Jones herhaalde, dat men geen hoop behoefde te koesteren, dat Engeland zijn troepen langer dan tot 15 Augus tus in Palestina zal handhaven. De Amerikaanse afgevaardigde, War ren Austin, verklaarde, dat de V. S. het verdelingsplan van Palestina blijven steunen. Hij zeide, dat de V. S. in de resolutie tot instelling van een commissie der grote vijf de Veiligheidsraad verzoeken drie aspecten van het verdelingsplan te aanvaarden, n.l.: 1. De Raad dient de nodige maatre gelen te nemen om gedeelten van het plan ten uitvoer te leggen. 2. De Raad dient vast te stellen of de vrede wordt bedreigd en indien dit. het geval is. maatregelen, uitgezonderd oorlog, te nemen om de commissie voor Palestina te steunen. 3. De Raad dient te beslissen of ge welddadige oppositie tegen het verde lingsplan een bedreiging van de vrede betekent. De V. S. aanvaarden het verzoek van de Algetaene Vergadering „de noodzakelijke maatregelen voor de ten uitvoerlegging van het verdelingsplan te nemen" met de ene uitzondering, dat er geen gebruik van gewapende macht te dien einde kan worden ge bruikt, „daar het handvest der V. N. het gebruik hiervan uitdrukkelijk be perkt ten aanzien van bedreigingen, vredebreuk en agressie", aldus zeide Austin. „Wij moeten de resolutie van de Algemene Vergadering dus zodanig interpreteren, dat de maatregelen om de verdeling ten uitvoer te leggen vreedzame maatregelen zijn". Jones legde opnieuw de nadruk op de steeds toenemende ernst van de toe stand in Palestina en hij wees er op, „dat, welke procedure de V. N. ook mo gen aanvaarden met het oog op de over neming van de verantwoordelijkheid voor het bestuur van het heilige land, Palestina na 15 Mei waarschijnlijk chao tischer, gewelddadiger en meer ver scheurd zal worden". De Syrische afgevaardigde verklaar de zich tegen het Amerikaanse voorstel een commissie van de grote vijf naar Palestina te zenden. De wanorde in Palestina is het symp- toon van de ziekte, die door het verde lingsplan veroorzaakt is, aldus Faris el Choery. Hy verklaarde, dat de Veilig heidsraad daarom moet beginnen met vast te stellen, of het verdelingsplan zelf in feite geen „bedreiging van de internationale vrede" vormt. Sabena-vliegtuig te Londen verongelukt 22 SLACHTOFFERS. Een vliegtuig van de Belgische lucht vaartmaatschappij, de Sabena, dat uit Brussel was vertrokken is bij de lan ding op het Londense vliegveld ver ongelukt. Door de mist werd dê start- baan gemist. Het toestel vloog in brand. Drie van 1 de 22 passagiers zijn gered, maar zijn i zwaar gewond. De bemanning van drie personen is I omgekomen. De mist was zo dik, dat de brandweer 1 moeite had de plaats van het bran dende wrak te bepalen. Onder de 19 passagiers bevonden zich 14 Engelsen, een Rus. twee Italianen, een Pool en een Cubaan. Paasikivi antwoordt Stalin De Finse president, Paasikivi, heeft in zijn antwoord op het Sovjet-Russi sche voorstel tot het sluiten van een verdrag van wederzijdse militaire bij stand en van vriendschap maarschalk Stalin een zevental vragen doen toe komen. Enige van deze vragen zijn: Welke verplichtingen zal het voorgestelde ver drag de Finse strijdkrachten, die reeds sterk zijn verminderd volgens het vre desverdrag, opleggen? Welk effect zal het op de openbare mening hebben? Zal het verdrag de betrekkingen tussen beide landen verbeteren of verslechte ren? Welke terugslag zal het verdrag op het vredesverdrag hebben? En wat is de betekenis van bepaalde clausules in de verdragen met Roemenië en Honga rije, die door Stalin als voorbeeld voor het verdrag met Finland werden ge nomen? Alle Finse politieke partijen, behalve de volksdemocraten, die voorstanders van het verdrag zijn, voeren nog be sprekingen over Stalins voorstel. De leiders van deze partijen verklaarden, logse zin van het woord niet meer mo gelijk is. De U.S.S.R. is de meest in vloedrijke mogendheid in ons deel van de wereld. Zij wenst de vrede aan haar grenzen te handhaven en doet een be roep op haar buurlanden om daartoe met haar samen te werken. Dit is de roepstem van een vriend en er is geen reden om hierop geen acht te slaan", aldus de verklaring. Hoe is het leven in D jok ja? Te Den Haag is de eerste ronde van het wereldkampioenschap schaken 1948 begonnen met een wedstrijd van dr Eu we tegen Keres en Smyslov tegen Re- shevsky. De burgemeester van Den Haag, de heer Visser, doet de eerste zet van de partij Keres—Euwe. Het water staat velen tot de lippen. Nauw verbonden met Tsjechische studenten De collegezalen stroomden gistermid- dat het verdrag niet welkom is, dochdag in Utrecht leeg: de studenten on- dat het onmogelijk is te weigeren het derbralken hun werk en begaven zich te bespreken. I naar het Jaarbeursgebouw, waar een De Finse sociaal-democratische partij, I meeting naar aanleiding van de ge- die de grootste van het land is, heeftbeurtenissen in Tsjecho-Slowakije werd naar aanleiding van het Sovjetrussischegehouden, belegd door het comité ad- De zuivering in Tsjecho-Slowakije Het Tsjecho-Slowaakse ministerie van binnenlandse zaken heeft aangekondigd, dat verschillende leden van de nationale veiligheidsdienst vervolgd zullen worden wegens „militaire opstandigheid". De communistische minister van landbouw heeft een zuivering van alle bezitters van geconflskeerd land gelast. Indien zij „onbetrouwbaar" bevonden worden of zich verzetten tegen het nieuwe regiem, zou het land hun ont nomen moeten worden. Er moest echter zorg voor worden gedragen, dat de landbouw bleef functioneren, zo voegde hij er aan toe. Volgens officieuze schattingen be draagt het aantal personen, dat ten ge volge van de zuivering ontslagen of verplaatst is naar posten met minder verantwoordelijkheid, verscheidene hon derdduizenden. In een Moravische staalfabriek wer den 1100 personen ontslagen, omdat zij weigerden een verklaring van loyaliteit' aan het nieuwe regiem te tekenen. 500 grote ondernemingen, waaronder hotels, grossiersfirma's en levensmidde- lenbedrijven, alsmede andere onderne mingen met meer dan vijftig employé's, zijn onder staatsbestuur gesteld. Dit be tekent een stap naar nationalisatie. Geruchten, dat president Benesj ern stig ziek is, of zou zijn afgetreden, wer den niet bevestigd. De communistische minister van justitie verklaarde in een radio-bood schap tot de comité's van actie, dat zij geen vrees behoeven te koesteren hun wettelijke bevoegdheden te overschrij den, daar al hun beslissingen „in het belang van de staat" later door de wet zullen worden bekrachtigd. ENGELS-ITALIAANSE HANDELS BESPREKINGEN. Het Italiaanse ministerie van buiten landse zaken heeft bekend gemaakt, dat te Rome een ontwerp van een vriend schapsverdrag tussen Engeland en Ita lië wordt bestudeerd en dat de inter gouvernementele bespreking daarvan binnenkort zal beginnen. Volgens Londen betreft het hier ech ter slechts het verdrag voor handel en scheepvaart, ten aanzien waarvan reeds enige tijd besprekingen gaande zijn Naar verluidt zou het verdrag in en kele opzichten identiek zijn met het onlangs tussen de V.S. en Italië geslo ten handelsverdrag. Er is geen sprake van, dat men zou zijn begonnen met de uitwerking van een verdrag, dat Italië in de Westelijke unie zou brengen. Evenmin is er sprake van, zo wordt verklaard, dat Italië zal deelnemen aan de komende vijflandenconf eren tie te Brussel over een Westelijke unie. voorstel verklaard, dat de meerderheid van de partij de overtuiging is toege daan, dat Finland buiten de grote- mogendhedenbloks dient te blijven. De partij veroordeelt de „provocatieve propaganda" van de communisten, die de arbeiders in de fabrieken opzetten te eisen, dat de regering het verdrag zal sluiten. „De zaak wordt niet bevorderd door provocatieve maatregelen buiten het parlement om", aldus de verklaring. De volksdemocraten (communisten en uiterstlinkse socialisten) hebben een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat neutraliteit in de.vooroor- haesie Tsjechische studenten. Ongeveer 2000 studenten met ver schillende hoogleraren demonstreerden voor vrije meningsuiting en beluister den allereerst de heer R. J. J. M. Zin- nicq Bergmawn, die opmerkte, dat de student zich in deze tijd ten nauwste verbonden weet met datgene wat zich afspeelt onder de druk der politieke en staatkundige verhoudingen. Spr. juich te het toe en staat er met zijn volle hart en verstand achter, wanneer het comité adhaesie Tsjeohische studenten in de recente gebeurtenissen aanleiding vindt tot een universitaire bezinning. RUSTIG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht en morgenochtend lichte vorst en uitgebreide mistvelden. Mor gen overdag: slechts plaatselijk opkla rend en in het algemeen ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Droog. Weinig wind 4 MAART Zon op: 7.20 uur; onder 18.25 uur. Maan op: 4.36 uur: onder 11.22 uur. (L.K.) Hoogwater te Katwijk te 10.34 en 23.31 uur (Doodty). Ongeveer 4700U Londense schoolkinderen nouden momenteel een wedstrijd met uit Nederlandse bloembollen gekweekte bloemen. Deze bloembollen zfjn destijds door het Centrale Bloembollen Comité aan de Londense kinderen uitgereikt. Hollandse experts zullen de bloemen keuren en 100 prijswinnaars mogen een gratis reisje maken naar Nederland. Een lange rij van schoolkinderen met hun bloemen vobr County Hall waar de bloemen tentoongesteld zullen worden. „Geen universitaire gemeenschap is haar naam waardig, tenzij persoonlijke vrijheid en vrijheid van meningsuiting voor al haar leden is en blijft gewaar borgd." zo besloot spr. Tweede spreker was prof. dr C. D. J. Brandt, die verklaarde dat wij ons sinds 1938 verbonden gevoelen met het Tsjechische volk. Men is gaan besef fen, dat het gevaar dicht bij ons komt. „Het doel van deze bijeenkomst is, dat wy eindelijk komen tot een po sitieve houding. Daarvoor moeten wij ons eerst bezinnen op de waar den, waarvoor wij in West-Europa zullen blijven strijden. Het jubileum jaar 1948 geeft ons de historische achtergrond, waarvoor wij de vrijheid en onafhankelijkheid willen verdedi gen. De waarde van deze kostbare zaken beseffen wij eerst op 't ogen blik waarop zij voor ons verloren gaan." Met deze manifestatie zijn we er niet af. Daarmee begint het pas. „Wat hier plaats vindt, moet uitgedragen worden. We vormen elk een deel van het Ne derlandse volk en via dat een deel van West-Europa. Dit temeer als toekom stige leiders van het Nederlandse volk. Dit vooruitzicht legt u een ontzag lijke taak op. Studie is alleen moge lijk in een sfeer van geestelijke vrij heid. We komen er echter niet, als we in een zekere angstpsychose ver keren en we behoren ons te wapenen in een geest voor het behoud van de grote waarden van ons volk." Laatste spreker was de heer C. A. Pompe, die constateerde, dat in ogen blikken als deze hoogleraren en stu denten van uiteenlopende richting door dezelfde gevoelens bestormd wor den. „Wij allen willen uiting geven aan de gezindheid van ons hart en we zijn door de gebeurtenissen ge dwongen een rol te gaan spelen in de Praagse tragedie. De Nederlandse uni: versiteit mag zioh niet op a-politiek standpunt blijven stellen, dat verraad zou betekenen. Het verdedigen van de grondslagen van het geestelijk bestaan ls primaire noodzaak geworden. We moeten weer waakzaam worden, willen wij ons later kunnen verant woorden." Spr. achtte het een vraag, of er nog een waarschuwing zal komen. .La ten we bezield worden door een nieu we geest, waarin we ons één voelen met hen, die het water tot de lippen staat," zo eindigde hij. Het debat over het plan-Marshall GROTE INVLOED VAN HET JONGSTE GEBEUREN IN EUROPA. In het debat in de Amerikaanse Se naat over het plan-Marshall heeft de republikeinse voorzitter van de commis sie voor buitenlandse betrekkingen, se nator Vandenberg, geantwoord op het voorstel van de republikeinse senator Wherry, die wilde, dat het Congres de hulp aan Europa slechts voor het eerste jaar zou goedkeuren en het aan de vol gende congressen overlaten, of het pro gram over vier jaar zou worden uitge breid. Vandenberg1 zeide, dat de Europese landen het recht hebben te rekenen op de volle vier jaar en drie maanden Amerikaanse hulp. Hij wees er op, dat het Congres steeds vrij zou zijn de hulp verlening stop te zetten, als het van oordeel was, dat de Europese landen hun verplichtingen niet nakwamen. De republikein Lodge uitte een pro test tegen de „triviale aard van som mige argumenten, die tegen het wets ontwerp worden aangevoerd, terwijl Tsjecho-Slowakije gevallen is, Finland op het punt staat te volgen. En Italië ten prooi kan vallen aan de Russische vijfde colonne, die zichzelf de commu nistische partij noemt." „Wij kunnen voor een situatie komen te staan, waarin wy er met dollars alleen niet meer komen", zeide hy. Op de vraag, of hy van mening was, dat de toestand de V.S. in oorlog zouden kunnen brengen, antwoordde Lodge: „Dit ligt binnen de grens der mogeiyk- heden en geen verantwoordeiyke staats man kan dit over het hoofd zien." RUST, MAAR TREURIG TRANSPORT .Een correspondent van Aneta, die te Batavia is teruggekeerd van een bezoek aan de Republiek Djokja, schrtfft, dat het met het transport in de Republiek zeer treurig is gesteld, met name met het transport over de weg. Het treinverkeer is redelik, al zün vooral de passartrelnen zeer zwaar overbelast. Uit het weinige, dat men zag, kon slechts de conclusie getrokken worden, dat men ten koste van efficiency de fa brieken draaiende houdt. Als voorbeeld dlene, dat in de sigarenlndustrle de ma chines. die de kistjes maken, niet meer bruikbaar of niet meer voorhanden zyn, met het gevolg, dat 40 van de kosten van een kistje sigaren op rekening van de verpakking komt. In het stadsbeeld van Djokja treft vooral het grote aantal militairen, dat zich op straat bevindt. Volgens officiële mededelingen rijn dit de TJt.I.-man schappen uit de „zakken", die te Djokja op hun bestemming wachten. Zeer velen van hen waren aanvankeiyk nog gewa pend, doch na enige tyd kreeg de stad een vredelievender aanblik. Opvallend waren ook de uitstekende kleding en be wapening van de poli tietroepen. Er heerst orde en rust en ook een niet-In- donesiër kan zich, zonder door het pu bliek lastig te worden gevallen, vry be wegen. De bewegingsvryheid is echter niet onbeperkt. Aan de correspondent van Aneta werd geen toegang verleend ondanks zyn her- haaldeiyk verzoek, om drie rittingen van het proces tegen Soedarsono c.s. (het proces tegen de daders van de staats greeppoging van Juni 1946) by te wo nen, waarby als motief werd opgegeven gebrek aan plaatsruimte. Ook fotogra fen en cineasten hadden herhaaldeiyk te kampen met de by begeleidende amb tenaren heersende vrees, dat'feiten zou den vereeuwigd worden, welke de Repu bliek in het buitenland afbreuk zouden kunnen doen, SAL1M OPGENOMEN IN ZIEKENHUIS De Republikeinse minister van Buit. Zaken, Hadji Agoes Sallm, is wegens ziekte opgenomen in een der ziekenhui zen te Batavia. DE ARRESTATIES IN GRIEKENLAND. Volgens een mededeling van de poli tie te Athene zyn meer dan 1.000 van communisme verdachte personen, waar onder 700 in Athene, sinds Vrijdag in Griekenland gearresteerd. Verwacht wordt, dat nog meer arres taties zullen worden verricht in de voor naamste steden, waar een onderzoek zal worden Ingesteld naar personen, die er van verdacht worden met de guerilla- strljders te heulen. Opruiming in beide Kamers: Wederom een wet op landverraad? (Van onze parlementaire Redacteur). Beide Kamers der Staten-Generaal hielden gisteren opruiming. De Eerste had een agenda van acht punten en de Tweede een van elf onderwerpen. Het Hogerhuis was er al heel vlot mee: zeer spoedig was het door de eerste zeven punten heen. Wy noemen daar van het verwerpen van de motle-Bron- gersma (Arbeid) tot het zenden van een parlementaire commissie naar West- Duitsland. In de behandeling van de begroting van Sociale Zaken waarby zich geen nieuwe gezichtspunten opde den bleef men steken. Vandaag ko men er nog twee sprekers aan de beurt en dan zal minister Drees antwoorden. De Tweede Kamer begon al even veel- BINNENLAND Voor het grootste deel zijn thans Amerikaanse Juwelen tot een waarde van 11.000 dollar, die op 5 Februari uit een auto ln Den Haag gestolen werden, door de recherche achterhaald. Daders zijn twee Jongens van 19 en 17 jaar. die deZer dagen op andere diefstallen uit auto's werden betrapt. De recherche heeft ook 4 vrouwen en mannen, verdacht van he ling. gearresteerd De Bergen op Zoomse politie heeft gistermiddag een zekefe G. uit Putte aan gehouden, die zich met. 1780 kunsttanden in de richting van de Belgische grens wilde begeven. Hij werd geknipt, Juist toen hy ln een autobus stapte. De tanden ble ken afkomstig te zyn van de tandtechni- ker R. Het bestuur van de Ned. Federatie van beroepsverenigingen van kunstenaars heeft zich gericht tot de besturen van olie politieke partyen. met het verzoek bij de opstelling van de candldatenlyst voor de a.s. Kamerverkiezingen rekening te hou den met de wenselijkheid, dat voor elke partij een deskundige op het gebied van de kunst in oo volksvertegenwoordiging zitting heeft. Ter gelegenheid van de 9de verjaar dag der keuze van Paus Plus XII, heeft de internuntius by het Nederlandse Hof, mgr Paolo Globbe, gistermiddag te Den Haag een drukbezochte receptie gehouden, waarop tal van leden der hoge geestelijk heid. diplomaten en officiële persoonlijk heden bun gelukwensen kwamen aan bieden. Het bestuur van het .Italiaanse vak verbond heeft met 13 tegen 4 stemmen en 2 onthoudingen besloten niet deel te ne men aan de" Londense conferentlè over het plan-Marshall. Aan de burgemeesters Oud en Matser ls Zaterdag J.l. het ereburgerschap van New-Orleans aangeboden. Maandag woon den zy In Chicago de gemeenteraadszit ting bij, waarin burgemeester Oud het woord voerde. Morgen worden zij ln Hol land, Michigan, verwacht. Naar wij vernemen ligt het niet ln de bedoeling, de overbrugglngs-H.B.S. op te heffen. De laatste tijd circuleerden be richten, dat tot zulk een opheffing be sloten zou zyn. „n DnMnVomn ,Q rr„11o„ Hij ls thans te Breda opgesloten; De 79-J. J. Rozenkamp te Hellen- Vader werd op vrye voeten gesteld. tito c mot ovtlfro L-tnrloron aan not n De gewezen directeur van de Haar lemse M.T.S., J. R. G. de Veer, lid van de N.S.B. en van de Waffen S.S. gedurende de oorlog, stond voor het Haarlemse Tri bunaal terecht. Er werd 5 Jaar interne ring tegen hem geadviseerd. Hij zal deze straf echter van Augustus '48 af als voor- waardeiyke straf opgelegd krijgen. Thans ls vastgesteld, dat de zoon v. d. H. met zyn mes de Jongeman K. te Zevenbergen, van welke moord wy gisteren melding maakten, dodeiyk heeft gewond. ffi zyn doorn was met enige kinderen aan het z.g.n. „vuurtjes branden". Hlerby geraak ten de kleren van de oude man ln brand. R. liep zulke ernstige verwondingen op, dat hij ln het ziekenhuis te Zwolle be zweek. Aan de opvoering van „Het Kind van Staat" van H. J. Schimmel, die gister avond ln de Rotterdamse Schouwburg plaats vond, werd zeer bijzondere luister bygezet door de aanwezigheid van H. M. de Koningin, die de gehele voorstelling bijwoonde. Het bezoek drceg een onoffi cieel karakter. De burgemeester van Haaksbergen, de heer J. H. J. Eenhuis, die lndertyd geen gevolg gaf aan een opdracht van een douane-beambte om te stoppen, werd door de Almelose rechtbank veroordeeld tot f. 500 boete of 25 dagen hechtenis. De officier van Justitie had f. 150 boete of een maand hechtenis geëist. In een rapport van het Intergeal- lleerde Bureau voor de Herstelbetalingen wordt over ons land gezegd, dat Iedere machine, die als herstelbetaling werd ge leverd, tot gevolg had. dat er weer twee arbeiders werk kregen Een groep van on geveer 320 machines, die over de Neder landse fabrieken verdeeld wordt, zal tot resultaat hebben, dat de productie dit Jaar naar schatting met 400.000 pond sterling (ruim 4 millloen gulden) zal toenemen. Chinese ingezetenen te Makassar vormden een centraal comité voor Oost- Indonesië om de Koningin ter gelegen heid van Haar 50-jarig regeringsjubi leum een geschenk aan te bieden. Als opvolger van het Eerste Ka merlid, mr. In 't Veld, die tot minister benoemd is, komt in aanmerking om benoemd te worden verklaard tot lid dezer kamer mr. J. Ie Poole. thans lid der Tweede Kamer In de Scheepstimmermanslaan te Rotterdam ontstond 's avonds tussen de straatmuzikant W. Zweere uit de Rubroek- straat en de schipper J. A. M. door een tot nu toe onopgehelderde oorzaak ver schil van mening. De schipper stak Zweere plotseling, met een mes ln de bulk. Zijn toestand ls ernstig: de dader werd gear resteerd. BUITENLAND De sociaal-democratische plaatsver vangende burgemeester van Boedapest en Tienduizend Inwoners van Guate mala zyn gisteren met spandoeken „Weg met Engeland Belize ls van ons" naar de Britse legatie te Guatemala opgetrok ken, nadat zij hun president van het balkon van zijn palels hadden horen eisen „Amerika voor de Amerikanen". De dag bladen eisen met grote koppen een Inval ln het aangrenzende Engelse Honduras. In de V. St. is Irving Potash, lei der van de vakvereniging van arbeiders in het leer- en bontbedrijf, die by de CIO aangesloten is gearresteerd. Hy zal uitgewezen worden. Volgens het arres tatiebevel is Potash, die uit Rusland af komstig is en sedert 1945 in de VS. woont, op illegale wyze geïmmigreerd en lid van de communistische partij. Terwyi tornado's, zandstormen en wolkbreuken de Zuld-Westeiyke Staten der V. S. teisterden, werd het midden- Westen gedurende de afgelopen 24 uur vergast op sneeuw-, hagel- en regen buien. Midden- en Noord-Texas kreeg een felle koudegolf te verduren, gevolgd door hagel, zware regenval en zandstormen. Een Frans couvool, dat van Saigon naar Dalat lr< Prans-Indo-Chlna op weg was, ls onderweg drie maal aangevallen De beide eerste aanvallen konden worden afgeslagen, doch de derde maal konden van de 45 voertuigen er slechts 12 ont snappen. Er zijn ongeveer 150 Fransen en Vletnamezen gedood, van wie 60 mili tairen. De Franse regering heeft een neder laag geleden doordat ae agenda voor de komende debatten ln de Nationale Ver gadering met 302 tegen 283 stemmen is verscheidene andere sociaal-democratische De voorgestelde agenda voor burgen» eesters 1r Hongarije zijn afgetre- v? debatten over de anti-lnflatle den. heffing die de communisten, de aan- hangere van De Gaulle en enkele radi- Het bestuur van het Italiaanse vak verbond heeft met 13 tegen 4 stemmen en 2 onthoudingen besloten niet deel te nemen aan de Londense conferentie over het plan-Marshall. calen zo spoedig mogeiyk geël6t hadden. De regering had verzocht de debatten hleTover uit te stellen. Zy werd hierin o.a. jjesteund door de socialisten en de belovend. In snel tempo gingen de eer ste onderwerpen onder de hamer door: De interpellatie-v. d. Goes (Arbeid) over de West-Europese besprekingen zal op een nader te bepalen dag worden gehouden. Volgde een serie wetsontwer pen van weinig belang, waarvan de schrifteiyke behandeling afdoende was gebleken. Dit was eveneens het geval met de incidentele wyzigingen in de Kieswet met het oog op de spoedig te houden stembusstrijd en de opheffing van de Byzondere Rechtspleging; geiyk de meeste debaters verklaarden. Maar toch achtten enige leden het nodig, vry uitvoerige beschouwingen over deze bel de wetsontwerpen ten beste te geven. Men was het wel met de voorstellen eens en zou zyn stem er wel aan geven, doch wilde nog eens getuigen van zyn opinie over de stemplicht en de plaats, waar schippers mogen stemmen, voorts over het aantal personen, voor wie men by volmacht een stem mag uitbrengen. De Bijzondere Rechtspleging deed nog eens al de facetten van dit netelige pro bleem de revue passeren, maar bracht pok geen nieuws, terwyi alle fracties te kennen gaven, haar stem aan het ont werp te zullen geven. Minister v. Maarseveen deelde mede, dat per 1 Januari 1949 alle Bijz. Ge rechtshoven opgeheven kunnen zijn; het eerst Arnhem en Den Bosch, die in de zomer of begin herfst hun ar beid beëindigd zullen hebben. In de kantongerechten zal zoveel mogelijk 'n deskundige voor tribunaalzaken wor den opgenomen. Aan de „hoge autori teit" de procureurs-fiscaal der ho ven zal de minister om advies vra gen of het instellen van een revisie- mogelijkheid gemotiveerd is. Ook had de minister een zeer gewillig oor voor de waarschuwing van de heer Terp stra (A.R.) om niet weer opnieuw, als op 9 Mei 1940, te laat te komen met een wetje op landverraad. Alles scheen aldus tot ieders tevre denheid geregeld te zyn, tot een amen dement van de vaste commissie voor het privaat- en strafrecht aan de orde kwam om herziening van opgelegde verbeurd-verklaringen niet aan de hoge autoriteiten afzonderiyk doch aan alle gezameniyk toe te vertrouwen. De mi nister was tegen dit amendement en staafde zyn mening met overtuigende argumentering. De heren Donker (Ar beid) en Sassen (KVP) lieten zich evenwel niet overtuigen, hoezeer de heren Kortenhorst, Romme (KVP) en Burger (Arbeid) de minlstej bijvielen. Een stemming by zitten en opstaan gaf geen duideiyk beeld, waarop de voorzitter besloot, de stemming over het amendement en de stemming over het ontwerp ln ztfn 'geheel tof vandaag uit te «tellen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1