Marshall-plan schijnt in veilige haven Versterking Amerikaanse luchtmacht WEERBERICHT Geen kleinere wagens Met een enkel woord 87ste Jaargang DINSDAG 2 MAART 1948 No. 26326 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 TEGEN HET „RODE GEVAAR" Het gebeuren in Tsjecho-Slowakije heeft een schok doen gaan over de ganse democratische wereld. Democra tisch dan opgevat in de ware betekenis van het woordregering door het volk in volslagen vrijheid van individu, woord en geschrift. En dat is gelukkig. Het toont, dat deze democratie beleden wordt met hart en ziel, niet slechts is het omhul sel van een ijdele leus. Volkomen kunnen wij onderschrijven als levend ook in onze lage landen, het geen de aartsbisschop van Canterbury zeide over Engeland: „Er kruipt een politieke macht door Europa, die alles verwerpt, wat wij in de Britse familie boven het leven zelf stellen. In dit ge loof is geen discussie mogelijk, maar beslist de kracht; er is geen gekozen regering, maar een politie-staat, geen parlement, maar tyrannie, geen vrijheid, maar slavernij". Zö is. het! En gelukkig blijkt het Westen ont waakt te zijn door deze schok. Allerwege schijnt thans inzicht te komen in de noodzakelijkheid om zich te verenigen in de strijd tegen het uit het Oosten dreigend en steeds naderend gevaar. Economisch, politiek doch ook militair. Het gebeuren in Tsjecho-Slowakije, dat een vrije staat te gronde gaat door een Putch van een minderheid de com munisten daar beschikken immers nog niet eens over 40 pet., slechts over even 37 pet.! wekt zoveel afschuw, dat eindelijk doordringt het besef: dat nooit. Daartegen wordt nu stelling ge nomen en wel in onderling verband. Doch wü zouden daarnaast gaarne willen stellen de eis, dat ieder land op zich zelve doet, hetgeen mogelijk is. Ook met het oog op de zo gevaarlijke „vijfde colonne", die in ieder land aanwezig is. Overal hebben de communisten im mers hun aanhang verenigd in nauw gesloten eenheden, die slechts oog en oor hebben voor beeld en stem van Moskou, dat maar behoeft te kikken om te worden gehoorzaamd in cadaver- discipline. Op ieder land rust de plicht, om zich daartegen te wapenen en te vrijwaren, hoezeer gemeenschappelijke actie daarnevens meer dan ooit zaak is geworden, opdat het de vijand der vrij heid niet kan gelukken verdere bressen te slaan in het democratisch bolwerk, waar dan ook. Nationaal en internationaal dient te worden gehandeld met alle kracht, wel ke beschikbaar is. Samenbundelend alle elementen in onze maatschappij, die het communisme verwerpen als de ergste slavernij naar lichaam en geest. Voor ons land moet dit o.i. betekenen een samengaan van alle partijen tegen de Moskou-volgelingen. Alle onderlinge vetes, alle verschillen dienen aan de kant te worden gezet met het oog op het gevaar, dat zo dreigend naakt uit het Oosten en dat voor alles dient te worden bezworen. Gelukkig zijn er symptomen, die er op wijzen, dat het gevaar wordt onder kend. Een daarvan is wel het gisteren door ons vermelde bericht, dat de Bijz. Vrijw. Landstorm zich reorganiseert „tot steun aan het wettig gezag", voor het ganse land. Dit verheugend bericht deed bij ons een suggestie levendig worden, n.l. deze: „zou het geen aanbeveling verdienen om te doen herleven een Burgerwacht"? Een organisatie? omvattend alle gelede ren, die zich keren tegen de Mosko- vitische tyrannie, plaatselijk georgani seerd, maar toch in onderling verband Optredend? Deze suggestie willen wü gaarne voor leggen aan onze ware democratische gemeenschap. Verwezenlüking lykt ons het juiste antwoord op en de afdoende afweer tegen de „soldaten van Moskou", de belagers van onze niet genoeg te waarderen democratische vrüheid. Mogen wü deze suggestie in aller be langstelling aanbevelen? Naar een vijflanderi-verdrag SPOED WORDT BETRACHT. De Franse regering heeft de Belgi- sohe mededeling gedaan, dat zü voor standster is van onderhandelingen, 210 spoedig mogelijk te openen, aangaande een vij flande nverdrag bondgenoot- schans verdrag) tussen Frankrijk, de Benelux en Groot-BTittannië. Naar wordt vernomen, zou de Belgische re gering tyd en plaats van dit overleg vaststellen. Attlee heeft in het Britse Lager huis een vyflanden-conferentie te Brussel aangekondigd tegen 4 Maart met betrekking tot een „West-Euro- pese linie". Woensdag houdt de Benelux een voorbereidende conferentie te Brussel. Het rij flancienver drag zal hoofdzake lijk economisch znjai, maar zal tevens politieke-, militaire- en culturele as pecten hebben. In sommige kringen meent men, dat het vyflandenverdrag voor vüftien Maart getekend zou wor den. Een commissie van deskundigen zou vervolgens beraadslagen over de uitvoering er van. OFFENSIEF GRIEKSE REGERINGSTROEPEN. De Griekse regeringstroepen in Noord Epirus hebben een groot offensief te gen de guerillastrijders ontketend. Nadat de guerilla's eerst verbeten te genstand hadden getoond, moesten zü wüken en verschillende dorpen werden door de troepen genomen. Rede van Vandenberg in Senaat Senator Arthur Vandenberg, voorzit ter van de commissie voor buiten landse betrekkingen, heeft het debat over het plan-Marshall in de Senaat geopend met een waarschuwing, dat „het yzeren gordijn niet tot dc ran den van de Atlantische Oceaan moet komen, door agressie of in gebreke blüven." Hü drong aan op aanvaar ding van het 5.300.000.000 dollar om vattende hulpprogram: „Het verdient snelle aanvaarding in naam van vre de, stabiliteit en vryheid." Met betrekking tot de pogingen tot Europese samenwerking zeide Vanden berg, dat de zestien samenwerkende landen moedig hebben gehandeld, daar zü hiermee de „Russische beer, die snel zijn tanden liet zien" practised tartten ..Toch is er in dit plan niets, dat 't Sov- jetepolitie-imperium bedreigt met een of andere consequentie, die het niet uit eigen vrije wil uitlokt. Het is geen plan tegen Oost-Europa, tenzy 't onafhan- kely'k voortbestaan der vrüe volken op de zwarte lyst staat." Het plan wordt niet gedicteerd. Het is een herstel der Europese landen door middel van zelf gekozen methoden, aldus Vandenberg. „Een eervolle oplossing van de span ning tussen Oost en West zou de grootste zegening van de moderne tyd zijn," aldus vervolgde Vandenberg. De ze spanning kan worden opgelost, wanneer het Oosten en Westen trouw zyn aan de oogmerken van de gealli eerden tijdens "de tweede wereldoorlog en aan de principes en oogmerken van de V.N. De V.S. zullen deze oogmerken nastreven. Een verdeling der wereld tussen Washington en Moskou zou geen vrede zün, maar een eerloze wapen stilstand, welke aan een uiteindelyk onzegbare ramp vooraf zou gaan. Ons hoogste belang is een rechtvaardige vrede. Met betrekking tot het Duitse pro bleem, in verband met het plan-Mars hall, zeide Vandenberg: „Het succes van dit plan hangt af van het snelle herstel van West-Duitsland, tot 't een effectieve plaats inneemt in de econo mie van Europa en de wereld. Het moet worden gedecentraliseerd. Het moet voor goed worden gedemilitari seerd." Geheel Duitsland moet zonder verwül weer aan 't werk kunnen gaan, Vandenbrg verklaarde, dat tüdens de huidige zitting ook moet worden gesproken over hulp aan China, Griekenland, Turkye, Triest en de bezette gebieden, „waarvoor wy als een legaat van de oorlog verantwoor- delyk zün." In verband met het Europese her stelplan is het ook van buitengewoon groot belang op het Westelijk halfrond solidair te zyn. Gezonde pan-Ameri- kaanse betrekkingen zün onontbeerlijk. Op sommige .plaatsen week Vanden berg af van de te voren klaargemaak te tekst van zyn rede, o.a. toen hü sprak over „de opkomst van nieuwe agressie, die zich opmaakt voor een onheilspellende veroveringsactie te midden van de verbijsterden uiteen vallende volken"Hü noemde de Sov- jetrussische oppositie tegen het plan- Marshall fieri samenzwering om te voorkomen, dat orde zal worden ge schapen uit de 'chacs, stabiliteit uit de verwarring en vrüheid uit hopeloos heid." Met name noemde senator Vanden berg „de agressie tegen Tsjecho-Slo- waküe, waar iedere schyn van vry- heid is vernietigd en het dappere, kleine Finland, dat als slachtoffer Vorderingen te Londen NAAR EEN TRIZONE? Naar van welingelichte zijde wordt vernomen, heeft de Londense confe rentie over de toekomst van Duitsland gisteren haar tot dusver meest succes volle zitting gehouden. Ook deze zit ting was geheim en er is geen commu niqué aan de pers verstrekt, maar er is enige reden om aan te nemen, dat de kwestie der trizonale fusie (de Franse bezettingszone met de Anglo- Amerikaanse) het voornaamste punt van bespreking heeft gevormd. De con- 7ferentie heeft thans 'n commissie van kan "vallen, terwül wy hier debate- I deskundigen ingesteld om middelen te ren.» vinden vcor de internationalisatie van 1 het Ruhr-gebied. gesproken,1 KRUPP STAAKT PRODUCTIE. Alle fabrieken van Krupp mceten de productie binnen veertien dagen sta ken, zo heeft de vice-voorzitter van de productieraad van het Krupp-concern verklaard. Het personeel zal de fa- brieksinstallaties demonteren. op Nadat Vandenberg had stonden de meeste senatoren applaudiseerden. De democratische senator Fulbright diende een amendement in, dat uiting geeft aan de „hoop van het Ameri kaanse volk, dat de Europese Mars hall-landen zich politiek zullen vereni gen." Twee plannen Een gezamenlüke raad van het Ame rikaanse congres voor luchtvaartpolitiek heeft een rapport gepubliceerd over uit breiding van de Amerikaanse lucht macht. Het rapport waarschuwt, dat er reeds wapens bestaan met een grotere vernietigingskracht dan atoombommen en verklaart, dat bü afwezigheid van „een handvest voor de wereldverdedi ging" de V.S. een zodanige luchtmacht moet handhaven, dat een plotselinge aanval op het Amerikaanse volk geen succes kan hebben en dat een dergelüke aanval snel en met overweldigende kracht beantwoord kan worden. De Amerikaanse luchtmacht moet in staat zyn het gebied boven de V.S., zyn bases en de bezette landen te be schermen en ook om aanvallen op „die vrye regeringen, met wie een verdrag van wederzijdse bijstand is gesloten" met grotere kracht te vergelden. De raad heeft twee verschillende plannen voor de uitbreiding der lucht macht opgesteld. Het ene plan voorziet in een lucht macht, bestaande uit 35.000 vliegtuigen, waarvan meer dan 20.000 voor de lucht macht en 14.000 voor de marine be stemd zouden zün. Deze luchtmacht zou in 1952 gereed moeten zün en in staat een mogelyke aanval van een sterke vijand onmiddel- lük te vergelden. Volgens het tweede plan, dat in 1954 uitgevoerd zou kunnen zün, wordt een luchtmacht van dezelfde sterkte voor gesteld, die echter de vüand bezig houdt, totdat de industriële capaciteit in actie komt. Het rapport maakt gewag van de mo gelijkheid van het verspreiden van radio-actieve stofwolken en bacteriolo gische besmetting en wüst er op dat „een nationale verdediging op de tra ditionele wüze niet meer. mogelük is". „Zolang het geringste straaltje hoop over is, moeten in de Verenigde Naties STIJGENDE TEMPERATUUR. De Bilt verwacht tot morgena/vond: Vannacht en morgenochtend op vele plaatsen nog lichte vorst en hier en daar nevel of mist. Morgen overdag vrij zonnig weer met hogere tempera turen dan vandaag. Naar Zuidelijke richtingen draaiende wind. 3 Maart. Zon op: 7.22 uur; onder: 18.23 uur. Maan op: 332 uur; onder: 10.40 uur (L.K.) Hoogwater te Katwük te 9.22 en 21.58 uur. Te Rotterdam heeft de overdracht plaats gevonden van het commando van het Korps Mariniers. Generaal-Majoor der mariniers H. F. J. M. A. von Frütag Drabbe droeg het commando over aan de Generaal-Majoor M. R. de Bruyne, Overzicht tüdens de rede van de nieuwe commandant. geen pogingen nagelaten worden en in naam der vrye wereld moet een plan opgesteld worden om het evenwicht van de vrede te handhaven. Het bezit van een overweldigende strüdkracht is ech ter de zekerste bescherming tegen ne derlaag en slavernü. „Het moordend karakter van de nieuwe wapens maakt een oorlog tot een openlüke uitnodiging tot massa vernietiging. Daarom is het enige antwoord een „magna charta voor de wèreldverdediging". Zolang vrüe mensen, die in rechtvaardigheid en vrü heid slechte medezeggenschap zoeken, hun leven en veiligheid niet op hechte grondslag kunnen vestigen, zün zü aan gewezen op de noodzakelijkheid van zelfverdediging". Het rapport beveelt aan, dat de Amerikaanse Bank voor in- en uitvoer dollarcredieten beschikbaar stelt om bevriende landen in staat te stollen Amerikaanse vliegtuigen en uit rustingen te kopen. Zwitserlands neutraliteit gehandhaafd Max Petitpierre, dc Zwitserse min. v. buitenlandse zaken, heeft te Neuohatel verklaard, dat Zwitserland zün neutra liteit zal handhaven. Hü zeide, dat neutraliteit niet sleohts privileges, dodh ook verplichtingen met zich mee brengt. „Wü zullen deze verplichtingen nakomen, waarvan de eerste is onze neutraliteit met de wapens in de hand verdedigen als de eerste voorwaarde van onze onafhahkelükheid." In het Raadsgebouw Javastrasc te Den Haag heeft de loting plaats gevonden ter vaststelling van de volgorde der deelnemers om het wereldkampioenschap schaken. Dr Max Euwe trekt zün nummer. De ontwikkelingsgang in T s jecho-Slowakije DIVERSE MAATREGELEN. Het Tsjecho-Slowaakse parlement komt 10 Maart büeen. Eerste-minister Gottwald zal dan namens het kabinet een verklaring afleggen. Dr Cepicka, de communistische mi nister van justitie, kondigde de oprich ting van ..comité's van actie van het nationale front" aan, die toezicht zou den uitoefenen op de zuivering. De be sluiten van de comité's zün bindend voor de politieke party en en in de eco nomische sector, aldus verklaarde hy. Slechte in speciale gevallen zullen co mité's van actie in fabrieken worden op gericht. Dr Slechta, de minister van openbare werken heeft, op een persconferentie verklaard, dat de verkiezingen mogelük zullen worden uitgesteld. Hü zeide, dat het program van de constituerende ver gadering door de crisis vertraging heeft ondervonden. Een uitstel van de verkiezingen zal slechte door de constituerende vergade ring met een drie-vüfde meerderheid kunnen worden toegestaan. Kopecky, de minister van voorlich ting, verklaarde, dat het land onlangs door een zo grote vloed van buitenland se spionnen uit het Westen was over stroomd, dat Nesek, de minister van Henry Ford II ernstig en schertsend Met vliegtuigbouw houdt hij zich niet bezig Staande temidden van een uitgebreide schaar journalisten heeft Henri Ford II, ingeleid door de heer C. G. F. Stenger, directeur der N.V. Ford fabriek, gister- ren te Amsterdam een stroom van vra gen onverstoorbaar op zich laten af komen, om deze, dan weer serieus, dan weer schertsend, te beantwoorden. Zo vernamen wü, dat zy'n rondreis d9or Europa geschiedt half met zake- lüke, half met niet-zakelijke oogmer ken, want na de thans nog op het pro gram staande bezoeken aan Keulen, Kopenhagen en Stockholm, reizen de heer en mevr. Ford, gelijk gemeld, nog naar Zwitserland, om daar enige we ken door te brengen. De vraag of hü de befaamde hete- luchtmotor, die hier te lande nog niet wordt geproduceerd, doch waarvoor de automobielkoning toch veel belangstel ling had, in Amerika zou gaan fabrice ren, kon de heer Ford niet rechtstreeks ontkennend beantwoorden. De hete- luchtmotor is nog in een ontwikke lingsstadium, zo meende hü, en dus valt- daar nog niets definitiefs van te zeggen. Liever praatte hü over wat hem thans rechtstreeks aan het hart ligt: de automobielproductie, en daar was hü uitstekend over te spreken. De na oorlogse wereld heeft dringend behoefte aan motorvoertuigen en in de V.S. al leen reeds nemen dagelijks 120.000 wer kers aan het productieproces der Ford wagens deel. Nog steeds zyn de ingenieurs van het concern er op uit, zoveel mogelük ver beteringen en moderniseringen ln het bedry'f in te voeren en blyft het stre ven er op gericht om auto's tegen de laagst mogelyke prijs af te leveren. De productie van nog lichtere en klei nere wagens ligt niet in de bedoeling, althans niet voor de V.S. Dc Ameri kaan is gewend in een wagen te rijden die hem enige ruimte en comfort biedt. „Heeft U misschien nog plannen om weer vliegtuigen te gaan maken?" „Vliegtuigen gaan de Fordfabrieken stellig niet meer maken", was het on- middellijke antwoord. „Er zyn reeds te veel lieden, die zich met de fabrica ge van vliegmachines bezig houden". Over het Ned. Fordbedrüf te Amster dam was de heer Ford zeer goed te spreken, en hü meende, dat het bedrijf hier nog een grote toekomst zal heb benMits wij natuurlük dollars heb ben om uit te geven. Maar het bedrüf aan het Noordzee kanaal blüft een z.g. „assemblyplant" «waar automobielen gemonteerd worden uit onderdelen, die uit Amerika hier zün geïmporteerd) en het ligt stellig niet in de bedoeling er een „production- plant" (met eigen fabricage van onder delen) van te maken. Van plannen om ln Keulen het grootste Fordbedrüf van Europa neer te zetten, wist hü niets af. Gisteravond werd de heer Ford en zün echtgenote een diner aangeboden, waarmede dit bezoek aan ons land be sloten is. Vandaag vertrekt de heer Ford naar Keulen. BINNENLAND. Aan de veiling Kwintsheul werden gisteren al de eerste sperciebonen aange voerd. De prys was f.7 per 100 stuks. Nu het tarief van briefkaarten ln het binnenlands verkeer per 1 Februari verlaagd Is van 7i op 6 cent, bestaat de mogelijkheid om tot uiterlijk 31 Maart a.s. niet gebruikte briefkaarten van 7$ cent op de postkantoren ln te wisselen. Bj de Tweede Kamer is Ingediend het wetsontwerp „Goedkeuring van het op 26 Juli 1939 te Istanbul tussen Neder land en Afghanistan gesloten verdrag van vriendschap". In een stucadoorsbedrljf te Zwolle is een 49-J. stucadoor D. Ruitenberg, ver moedelijk uitgegleden en ln de kalkmolen gevallen. De zoon vond het ernstig ver minkte lichaam van zyn vader ln de bak van de kalkmolen. Een arts kon slechts de dood constateren. Aan het congres van de sociaal-de mocratische party in Hongarije, dat Za terdag begint, nemen ook vertegenwoor digers van ons land deel. Op verzoek van het hoofdbestuur van de Nlwln en van de adjudant-gene raal ln Indië zal op 18 Maart a.s. een VermoedeUik zal het distrlbutlepak- De Italiaanse politie heeft ln de ket te Batavia binnenkort worden uftge- j buurt van Eboli ten Zuiden van Napels breid. een grootscheepse razzia uitgevoerd en Verschenen is de Memorie van Ant- i ma®r dan 88 personen gearresteerd, woord op het voorlopige verslag der Twee- 1 Tevens werden talrijke verborgen wa de Kamer betreffende de wyzlging van penen in beslag genomen. C" de Cura'aose staats" I - Winston Churchill heelt een lichte regeling. i griep Hy was gisteravond niet aanwezig De gemeenteraad van Den Haag heeft I in de vergadering van het Lagerhuis. SchonT^unsten^mevrouw^drf.^11^ m - EU de stemming over het aannemen Schone Kunsten mevrouw dra J. C. Hef- van nieuwe leden door de Belgische Pers- tlng, conservatrice by de Dienst voor Schone Kunsten te Den Haag. Nu de E.V.C. te kennen heeft gegeven niet aan de conferentie te Londen be treffende het Marshall-plan te zullen deelnemen, heeft het bestuur van de Kath. Arb.-Beweging besloten op de uit nodiging van de Engelse vakbeweging ln te gaan. De heer A. C. de Bruyn zal de K.A.B. op deze conferentie vertegenwoor digen. BUITENLAND Aan Europeanen, die in de V. St. geheime dollar-investeringen bezitten, wordt tot 1 Juni de tyd gegeven hun aanspraken te doen gelden, anders zullen de bezittingen in kwestie ter beschikking worden gesteld van de regeringen der eigenaars. bond konden de medewerkers communistische bladen ,,Le drapeau rou- van de ge" en de Vlaamse uitgave hiervan „De rode Vaan" niet de vereiste drie-vierden der stemmen op zich verenigen. Een transportvliegtuig van de Brazi liaanse luchtmacht ls neergestort op het eiland Marajo aan de monding van de Amazone. Hlerby zUn 21 Inzittenden om het leven gekomen. Er zijn drie overleven den. Het vliegtuig werd geheel vernield. Wy hebben gemeld, dat de Baltlsche mynwerker binnenlandse zaken en generaal Svobo- da, de minister van defensie, ,.de minis ter-president uiteindelük hadden over reed een conferentie met president Be- nesj te houden om op dit gevaar te wü- zen". Kopecky zeide, dat deze spionnen uit ,.het spiormage-centrum van generaal Guderlan" kwamen. (Generaal Gude- rian, in de oorlog Hitiers eerste tank maarschalk, is volgens in Januari to Praag gepubliceerde berichten belast met de wederopbouw van de Duitse geheime dienst). Fierlinger de minister van industrie, verklaarde, dat de tüdens de crisis op gerichte comité's van actie niet perma nent deel zouden uitmaken van het Tsjechoslowaakse politieke leven. Smuts zegt: Tot hiertoe en niet verder DE MAAT IS VOL. De premier van Zuid-Afrika, maar schalk Smut-s vertelde op informele wij ze aan een groep Amerikaanse journa listen, die een rondreis maken door Zuid- Afrika: „Dit is het ogenblik, waarop de nieuwe agressie een halt moet worden toegeroepen". Hy zei verder: „De naties die nog waarde hechten aan onafhanke- lükheid en vrijheid, moeten zeggen, dat Tsjecho-SlowakJje de laatste toelaathare stap is en wü thans moeten uitroepen tot zover en niet verder". Wü moeten samen één ly'n trekken om verder oprukken te voorkomen, al dus de grüze staatsman. Hü herhaalde, dat de vrüe naties, die zich te weer stellen, zich gezamenlük te weer moeten stellen of gezamenlük ten onder zullen gaan. Hü zei, dat volgens hem de wereld in een zeer gevaarlijke crisis gekomen was, een crisis waarin alles, waarvoor de Verenigde Staten en Zuid-Afrika lange jaren gevochten hadden, in de schaduw kwam te liggen van de grootste ge varen, waarbü Tsjecho-Slowakye v,'el- licht de scherpste waarschuwing vorm de. Hü zei, dat Tsjecho-Slowakije na de eerste wereldoorlog een van de beste democratiën der geschiedenis was. Dat is nu afgelopen. Het is niet alleen ach ter het yzeren gordyn verdwenen, maar totaal verdwenen. Hü zei verder, dat de mensen door dit gebroed niet onmense lijk gemaakt moesten worden, niet ver anderd moesten worden in mieren of büen zonder persoonlükheid of macht om voor zichzelf als individuen tc den ken. Hij haalde ten slotte de bübel-verge- lükingen aan waarin gezegd wordt, dat de vüf wüze maagden hun lampen ge vuld hielden tot de dag dat de bruide gom kwam en voegde hieraan toeNie mand weet welke dag en op welk uur de bruidegom komt. De rijd is zo kort, dat nauwelüks iemand zich bewust is wat heden ton dage in de wereld gebeurt. (United Press). Churchill's raad 160 passagiers en de bemanning van een schip, dat zich tussen Amoy en Tsjingtsjlang bevond, zyn verdronken doordat het schip gekapseisd is. zo mel den Chinese bladen. Rovers, die als pas sagiers aan boord waren gekomen, waren begonnen te schieten om het schip ln Petro Sevhenko. werkzaam ln de mijnen te Chatellneau (België) onge veer een week geleden, plotseling wei gerde voedsel tot zich te nemen en men omtrent de reden van deze hongerstaking in het duister tastte. Intussen ls geble ken. dat de zonderlinge Balt voornemens was de hongerdood' ce sterven uit protest tegen het feit, dat hy van de autoriteiten I hebben, dat zy het congres zullen by- f;een toestemming had gekregen zyn vcr- oofde, die ln een kamp voor verplaatste personen ln Duitsland verbiyf houdt, een bezoek to brengen. Nadat de verliefde mynwerker de Hongerstaking zes dagen had voortgezet, willigde men zijn ver zoek ln. „EUROPA, VERENIGT U!" Het eerste nummer van „United Europe", het bulletin van de beweging voor een verenigd Europa, bevat een artikel van Winston Churohill. Hierin omschrüft Churohill de basis van een verenigd Europa als 't universele ver langen van de gewone mens, zijn eigen leven in vrede te leven en zijn kinde ren in vrüheid groot te brengen. „Toen de macht der Nazi's gebroken was," zo schrijft Churohill, „vroeg ik mij af welke raad ik myn mede-bur gers op dit eiland en aan de overkant van het Kanaal zou moeten geven. Mün raad aan Europa kan in één woord worden samengevat: „Ver enigt u!" In 'het bulletin wordt verder o.m. ge constateerd, dat „ondanks het besluit van het bestuur der Labour-party, de leden af te raden het congres van Eu ropese Federalisten bü te wonen, vele vooraanstaande Europese socialisten, o.a. een behoorlyk aantal Britse parle mentsleden, reeds te kennen gegeven wonen. EINDE RANTSOENERING IN BELGIE? In België bestaat de rantsoenering nog slechts voor boter, margarine, sui ker en brood en het heelt er alle - D° eerste-minlsters van Zweden. 1 schijn van. dat ook deze voedingsmid- handen te krijgen. Hierdoor was een pa- 1 Noorwegen en Denemarken komen 18 dpipn dit iaar vrii zullen komen niek onder de meer dan 280 passagiers Maart te Stockholm biieen. Men gelooft. N verluidt zou de margarine he- ontstaan, hetgeen de ramp veroorzaakte. dat zy de problemen zullen bespreken, die waair venuiat. zou ae margarine be 1 voortvloeien uit de Jongste gebeurtenissen volgende maand niet meer aan de By ongeregeldheden te Accra (hoofd- in Finland en Tsjecho-Slowakije. bepalingen der distributie onderwerpen stad van de Britse Goudkust in West- n. __ffrt_o1o ctov,„„ zün. woni >D?1onL?Sh?dlnd^onnen zT «««ri taaSomroep i I" Mei voorziet men een terd^ Jl °"oe^ A^nfaanse muL-strlJders' Guatemala heeft alle Amerikaanse ?aar de gouverneur trokken met een pe kleine contact-commissie van Schiphol reDublYeke^r van veralttTcd cSt het de tltle betreffende grieven, zoals werkloos- Sïïd.?"™ .Veerr.e„k,eSieftCoveH?e'me?°X kwesttó m?t Brïï ÈÏÏSov« hrt 4- j??"1 bet gevangen zetten van Afrl- middel van een Intensief overleg met de y.jP(j van rmita vnnr hat Tntprnatinnaal kanen. Indische autoriteiten het Nlwln-werk zo b™geS I'>ta™a«°naal vruchtbaar mogelijk te doen zyn en voorts om de aanvrage voor de rykssubsidie 1949 j De Britse autoriteiten ln Duitsland welke op 1 Mei a.s. moet worden Inge- hebben het te Dortmund verschynende dlend. met de belanghebbende diensten communistische blad „West-Deutsches te bespreken. Volksecho" voor zes weken verboden. De secretaris van ex-koning Michael van Roemenië heeft meegedeeld, dat dc koning „op het ogenblik" geen Roemeense monarchistische beweging ln ballingschap denkt te organiseren. h&d ln bet loonsgeschll tussen belde par uien Het Amerikaanse ministerie "an Landbouw heeft medegedeeld, dat de voorraden der hoofdgraansoorten in de voornaamste exportlanden der wereld de V. S.. Canada. Australië en Argentinië de kleinste sedert vier Jaren zijn. De tarwevoorraden zyn echter 19% groter I dan die op 1 Januari 1947. dusdanig peil, dat óok de melk vrij gegeven zal kunnen worden. Wat de boter betreft, zal een Invoer van 9000 ton voldoende ztfn om de dis- j tributie af te schaffen. Na het in vrüe verkoop geven vaa margarine, boter, melk en suiker zou j in October as. de afschaffing van d.0 I rantsoenering van brood volgen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1