Op bezoek bij prof. Hoessein Djajadiningrat Glorie en ondergang van een wapenkoning EN DE PROFESSOR Vele problemen in verhouding tot Republiek in Krupp's paleis zetelen de overwinnaars De nieuwe bonnen Kerkelijk Leven 86ste Jaargang LE1DSCH DAGBLAD Donderdag 26 Februari 1948 Tweede Bljid No. 26322 Eindpunt vroegere koloniale sfeer (Van onze correspondent te Batavia). Prof. Dr. P. A. A. Hoessein Djaja- diningTat behoort tot de meest wijze mannen van de Indische Archipel. Hij stamt uit een oud adellijk regenten geslacht uit Bantam, bezocht te Lei den het gymnasium, studeerde daarna aan de Leid se Universiteit Westerse en Oosterse klassieke letteren en pro moveerde in 1913 aan de faculteit voor Letteren en Wijsbegeerte. Hjj is een goed nationalist en een vader voor het volk. Voor hèm gaat het belang van Indonesië boven al les! Maar hij ziet dit belang in de richting van een Federatie en nauwe samenwerking met het bevriende Ne derlandse volk. "Wij hadden met hem een interessant vraaggesprek over de huidige ontwik kelingen. Onae eerste vraag betrof de kansen van de derde West Java-confe- rentie. Prof. Djajadiningrat zag goede perspectieven voor een welslagen, voor al wanneer eenmaal het bestaande mis verstand uit de weg zou zijn geholpen, als zou de Javaanse bestuursambtenaar geen kans hebben in de Soendalanden. Prof. Djajadiningrat deelde de opvat ting van Generaal Spoor, dat de eva cuatie uit de „zakken" eerlijk is ge beurd. speciaal wat West-Java betreft. ONGEWENSTE PROPAGANDA. Het meest vitale belang voor de re publiek is thans het opengooien van de grenzen, om tot uitwisseling te komen van producten. Hy vreest echter, dat hierin voor de federatie een groot ge vaar schuilt, daar Dlokja tevens zijn props.gandisten zal laten uitzwermen, die veel vat op het politiek ongeschoolde volk kunnen krijgen. Het eerste doel, dat thans moet worden bereikt, is een politiek accoord tussen Nederland en de republiek. Ondanks alle goedé wil van Hatta, die altijd de man van de federale gedachte is geweest, vreest de professor toch, dat hij talloze moeilijk heden zal krijgen te overwinnen. Tot de belangrijkste tegenstellingen tussen Nederland' en de republiek rekent Prof. Djajjadiningrat de buitenlandse betrekkingen van Djokja. NEDERLAND VOORLOPIG SOUVEREIN. Wü wezen op het standpunt van de republiek, die vindt, dat de buiten landse betrekkingen geen rol meer zullen spelen, zodra de republiek een maal in de interim-regering zitting heeft. Dit acht Prof. D. onjuist. De Interim-regering is niet souverein, evenmin als de republiek souverein is. Zolang er geen definitieve federale regering tot stand is gekomen, zal de souvereiniteit bij Nederland berusten. Men zou dus de buitenlandse verte genwoordigers van de republiek in het Nederlandse consulaire apparaat moeten inschakelen, of ze eenvoudig weg terugroepen. Ben ander probleem vormt het beta lingsmiddel. Al is de republiek ook ge neigd voorlopig het Ned. Indische geld te aanvaarden, dan nóg zal het uiterst moeilijk zijn de koers van de republi keinse munt te bepalen. Voorts vraagt hij zich af, wie zal vaststellen, welk geld vals is en welk niet. De Singapore'se De vrede met Oostenrijk. Op de vergadering van gisteren van de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken, die met ae voor bereiding van het staatsverdrag met Oostenrijk belast zijn, heeft de S.U. verzocht, dat Duitse activa in Oosten rijk, die haar volgens het verdrag wor den toegekend, gevrijwaard zullen zijn tegen nationalisatie door de Oostenrijk se regering. Koktomof (S.U.) lichtte na der toe, dat de clausule over „vervreem- ding zonder toestemming van de S.U.", waar hij ook nationalisatie toe rekende, alleen betrekking heeft op volgens het verdrag toegekende activa, niet noodza kelijkerwijs op hetgeen de S.U. thans in bezit heeft. Op de vraag van Reber (V.S.), of hij eenzelfde bepaling be oogde ten behoeve van de aan de an dere mogendheden toegewezen bezittin gen in Oostenrijk, antwoordde hij niét. FEUILLETON Mijnheer MelviVs wojiderlijke fantasie door W. H. LANE CRAUFORD 54) „Hij mocht toch aannemen, dat jij het weet," redeneerde Michael. „Ja, maar hij zal ze vergeleken hebben met de kinderen op de belastingbiljetten en hij zal hebben ontdekt, dat de leeftijden niet kloppen." Michael vond dat wat overdreven. „De verschillen zijn zo gering," mompelde hij, „en de geslachten komen ook overeen, of zo goed als." „Ja, maar het is juist iets vooor belas ting-inspecteurs om op zulke kleinighe den te letten," zei Henry bitter. Michael merkte nog op, dat men van een vader niet kon verwachten, dat hU precies de leeftijden van zijn kinderen wist, maar Henry vaagde die verdedi ging weg met een grimmig: „Hij zal mijn trouwboekje willen zien." „Maar daar heeft hij het recht niet toe," verklaarde Michael, „hij is belas ting-inspecteur, geen politieman." „Maar hij heeft wel het recht de ge boortebewijzen van de vier kinderen In te zien." „Dan heb je die verloren," was Michaels oplossing. Henry haalde minachtend zijn schou ders op en keurde Michael geen ant woord meer waardig. „Wanneer ben je van plan naar Ro binson toe te gaan?" vroeg Christopher. „Ik ben niet van plan naar hem toe te gaan." „Niet?" „Nee, ik heb dit alles voorzien. Ik heb die brief verwacht en mijn plannen zijn gereed." Christopher keek hem vragend aan. „Er is maar één oplossing: ik ga dood." Het werd heel stil in de kamer. „Is dat niet wat drastisch?" vroeg Christopher ten slotte. Henry was zeer kalm geworden, hij be heerste de situatie volkomen. „Ik ben gaarne bereid naar andere voorstellen te luisteren," zei hij waardig. Het was een moeilijk probleem. Hen ry dat was duidelijk achtte het vervalsingen van het republikeinse geld schijnen mooier te zijn dan de originele biljetten. Waar het echter vooral om gaat. is niet het geld, maar de ruilproducten, en daaraan schort het bij de republiek. Tijdens de Interim-periode zal er zo veel mogelijk met de bestaande wetten moeten worden gewerkt, en om geen tijd te verliezen, zal de landvoogd over zijn volle bevoegdheden moeten blijven be schikken. Ingrijpende veranderingen kunnen eerst plaats hebben, zodra in Holland de grondwetsherziening haar beslag heeft gekregen. Daarom was de rede van de Koningin zeer verheugend. Het is te hopen, dat deze goed in de Hol landse sfeer is doorgedrongen, en dat zij ook voor de Nederlander in Indië definitief het eindpunt markeert voor de vroegere koloniale geest. Bidault wil blijven ijveren voor een „geheel" Europa. THANS HET KLEINSTE EUROPA. Bidault, de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, heeft voor de Engels- Amerikaanse „Press Association" te Pa rijs verklaard, dat eerbied voor de men senrechten van een tegenstander een onmisbaar onderdeel van de Westelijke democratie is. „Er is geen democratie, waar tegenstanders worden gehangen", aldus Bidault. Bidault verklaarde, dat er gevaar dreigt. „Frankrijk zal niet toestemmen of berusten in een Europa, dat zich tot 16 staten beperkt. Het is het kleinste Europe, dat wij ooit gezien hebben". Volgens Bidault is het nog tijd om de situatie te redden door terug te ke ren tot internationale samenwerking door middel van dichting van de kloof, die de volken der wereld gescheiden houdt. Bidault deed een beroep op de lan den van Europa om „kalmte en be heerstheid" aan de dag te leggen bij de behandeling van de huidfge Internatio nale situatie. De luister voorgoed gebroken (Speciale reportage) II. Een klein zwart mannetje bedient ons aan het buffet in Villa Hügel, tot i voor kort de residentie van de kanon- nenkoningen Krupp. Het paleis staat er nog ongeschonden, in zijn wat prot- serrge glorie. Driekwart eeuw diende het deze magnaten van de Duitse zwa- 1 re industrie tot woning. Hier werden feesten gegeven ter ere van de Kei- ser, die er driemaal op bezoek kwam. ..Und auch Hitler war hier, ja," ver- i telt de Haoismeister, als deze de Ne- derlandse journalisten van kamer tot J kamer leidt. En we menen iets droe vigs in zijn stem te horen, omdat al deze roem* nu toch wel voorgoed voor bij is. Het kleine donkere mannetje is Frits Santer. Twjntig jaar diende "hij de Krupps. De ietwat stramme Hausmeis- ter is Fritz Dormann, die 42 Jaar lang, van 's morgens zeven tot des avonds elf met de -interne leiding van Villa Hügel was belast. Ze doen wat tragisch, deze beiden. Want de glorie van Krupp was ook hun glorie. Nu is alles voorbij. „Der alte Herr", een seniele grijsaard van bijna tachtig, woont in Salzburg, in gezelschap van zijn vrouw, de laatste afstammeling der Krupps, Bertha Krupp, naar wie eenmaal de zware Duitse kanonnen in de eerste wereldoorlog „Dikke Bertha's werden genoemd. De oudste zoon, de 41-jarige Alfred, die in 1948 zijn vadèr Gustav als hoofd van het concern opvolgde, zit gevangen, in Neurenberg, waar hij zich zal moeten verantwoorden. Hij is, als oudste, de enige, die zich „Krupp von Bohlen und Halbach" mag noemen, Krupp" na ar zijn moeder, „Von Boh- len und Halbach" naar zijn vader. Want de Keizer Wilhelm II) verleen de Gustav in 1906, toen hij. met Ber tha Krupp in het huwelijk trad, het recht, de naam van zyn echtgenote vóór de zijne te voegen, een recht dat erfelijk zou zijn voor alle oudste af stammelingen. De familie Krupp heeft de oorlog-s- jammer, waarvoor zij de middelen ver schafte, ditmaal zelf aan den lijve on dervonden. Met melancholische stem vertelt de kleine Santer over Gustav, de vader, wie het veroorloofd werd zijn laatste dagen in Sajzburg te slijten; over de oudste zoon Alfred, die op zijn vonnis wacht; over de andere kinde ren: Klaus, die in 1941 met zijn vlieg tuig boven Frankrijk neerstortte, Eg- bert, die 'in Italië sneuvelde, en Ha- rald. krijgsgevangene van de Russen. Alleen Berthold woont ongemoeid in Baden De drie doohters uit het kin derrijke gezin van Gustav en Bertha zijn gehuwd. In de reusachtige hal, waar zovele malen honderden gasten ten dans gin gen, eenmaal zelfs zevenhonderd, lo pen nu de Engelse „officials", die hier hun bureaux hebben voor de admini stratieve oontróle op het Roergebied. Nog liggen hier de dikke tapijten en staan er de prachtige oude kasten in sierlijk barok. Tientallen schilderijen versieren de wanden; we zien Von Hindenburg, het jonge gezin van Gus tav en Bertha in betere dagen en na tuurlijk de Keizers, wier politiek de voormalige eigenaars zo voorbeeldig hebben gediend. Met ingehouden trots troont de Ha/usmeister ons naar de eetzaal en dan naar de bibliotheek, waar een. open haardvuur brandt. We dalen af naar het zwembassin, passe ren de Chinese kamer („meneer Gus tav was Düits attaché in China tijdens de Boxeropstand", ontglipt de oude die naai') en tenslotte komen we in de 1 bioscoopzaal, waar, achter houten schotten, de stamboom van de familie verbergen is. Bij elke naam een klein portret. Weemoedig staart de Haus- melster een ogenblik naar die trotse stamreeksen. Weliswaar zijn ze nog niet ten einde, maar deze man beseft, dat de luister van dit geslacht, dat hij een mensen-leeftijd diende, is gebro ken. Voorgoed, hopen we. Taohtig procent van de Krupp-fa- brieken in Essen ligt in puin. vernield door de geallieerde -luchtmacht. Meer dan vijftig maal hagelden de bommen neer en alleen reeds op de „Guss- stahlfabrik", het hart ran deze duitse wapensmidse van tien vierkante kilo meter, viel 2100 ton ontplofbare stof, waaronder 3500 bommen van uiteenlo pend gewicht, 95.000 brand- en 17000 fcsforbcrmmieii. Reeds op 10 Mei 1940 veerden de Engelsen een luchtaanval uit op de Krupp-Wexike, maar drie jaar later, op 5 Maart 1943, vingen de zware nachtelijke bombardementen aan. Eind '44 en begin '45 werd ook overdiag gebombardeerd, waarmede het lot van het machtige cojnplex beze geld -was. Op 28 Februari 1943 nog noteerde de directie van de gietstaaJfjibriek vol trots een totaal van 76.300 arbeiders (van wie 22-.000 buitenlandse werksla- ven)het gehele concern had toen 228.000 man in dienst (74.000 buiten landers). Thans-; luiden deze getallen resp. 17.000 en 30.000. En onder die 17.000, in dienst van de Guszstahl, zijn er nog vele duizenden, die slechts zij delings bij het werk betrokken zijn. Dat er in deze streng gecontroleerde fabrieken geen oorlogstuig meer wordt gemaakt, behoeft nauwelijks vermeld te worden; „Krupp" houdt zióh thans slechts bezig met de reparatie van lo comotieven, -waaraan Duitsland groot gebrek heeft. Zwaar heeft ook de stad Essen geleden van de geallieerde bom bardementen: Deze stad is één grote ruïne. Niet minder dan 7.500 mensen vonden er in de oorlogsjaren geweld dadig de dood. ongerekend nog vele duizenden „vermisben". Zonder over- drijvng mag men het aantal doden op ongeveer tiénduizend houden. Essen verwoest, de Krupp -fabrieken goeddeels onbruikbaar, de familie Krupp verjaagd, gevangen of gesneu veld, zie daar, waarop de dienstbaar heid aan de oorlogsgod is uitgelopen. Maar één vraag blijft: zien de Duit sers dit, zoals wij dit zien? Zullen zij. tenzij een effectieve contróle dit ver hindert, straks mèt hun huizen ook niet hun wapenfabrieken willen her bouwen? Franse Radio laat reclame over haar zenders toe (Van onze correspondent te Parijs). De Franse Regering heeft onlangs, in het kader van haai' b ezumigingspro- gramma, het budget van de Radio-Om roep radicaal besnoeid. De Franse ra dio wordt bekostigd uit een speciale radio-belasting, doch men taxeert, dat naast de' kleine 6 millioen burgers, die hun bijdrage trouw voldoen, zeker een 2Vi millioen luistervinken zich regelma tig aan de belasting onttrekken. Het jaarlijks budget van de radio bedraagt dan ook niet meer dan 2\i milliard francs, wat juist de helft is 'van de som, waarover de Engelse BBC beschikt. De directie van de Franse ra dio heeft op haar beurt dus een eigen huis-guillotine opgericht, die een aan merkelijk aantal slachtoffers heeft ge maakt, speciaal onder de buitenlandse diensten. Zij is er evenwel niet in ge slaagd haar begroting in evenwicht te brengen, zodat een aantal contracten zelfs verbroken moest worden. Er diende dus een nieuwe bron van inkomsten te worden aangeboord, en wel de publiciteit, die zoals dat in Amerika en Luxemburg gebruikelijk is, thans evenals voor de oorlog, weer tot de Franse zenders zal worden toege laten. Teen er na de bevrijding -een nieuw statuut voor de Franse radio werd ont worpen, beschouwde men de verwijde ring van alle reclame en publiciteit uit de aether als een der belangrijkste aangelegenheden. Evenmin als de Staatscourant wenste men de Radio langer als een propaganda-orgaan voor particuliere belangen te beschouwen. Thans is men echter genoodzaakt weer van dit gezonde standpunt af te stap pen industriëlen zullen hun waren opnieuw door de microfoon aan kun nen laten prijzen. Teneinde echter te voorkomen, dat fabrikanten v. schuur middelen of nylonkousen de officiële radio geheel gaan koloniseren, heeft'de Regering een.semi-officieel lichaam op gericht, de Sofira, waarvan de staat het merendeel der aandelen bezit. De Sofira zal zelf gèèn programma's sa menstellen, dooh alleen geprojecteerde uitzendingen mogen „patroneren", dat wil zeggenze betalen en ze voor re clame-doeleinden benutten. Intussen komen nu de kranten weer in het gedrang, die toch reeds moeilijk rendabel zijn te maken, zodat in Parijs reeds een 14-tal moest worden geliqui deerd. Men overweegt een prijsverho ging van 5 op 7 frs. „Zuivering" in Hongarije. Mihail Farkas, plaatsvervangend se cretaris-generaal der Hongaarse com munistische partij heeft verklaard, dat de oplossing van de crisis in de Hon gaarse socialistische partij een nieuwe weg geopend heeft voor de vorming van een volksfront. In politieke kringen hecht men grote waarde aan deze uit spraak. Vijf vooraanstaande leden van de rechter vleugel van de socialistische party zijn de vorige week uit de partij gestoten en 35 andere zijn uitgetreden. Gemeld wordt, dat de zuivering zich uitgebreid heeft tot allerlei verenigin gen, welke met de partij in verband staan. ROEMEENS PARLEMENT ONTBONDEN. Het Roemeense parlement heeft een wet aanvaart!, waarbij het zichzelf ont bindt en tegen 28 Maart verkiezingen voor de nieuwe nationale vergadering uitschrijft. De nieuwe nationale vergadering zal 6 April voor het eerst bijeenkomen en moet een nieuwe gTondwet opstellen. RAKETTEN BOVEN SCANDINAVIË. Volgens de luchtvaartdeskundlge cor respondent van de „Times" berichten reizigers uit Scandinavië, dat kortgele den raketten zijn waargenomen, die zich met grote snelheid uit de richting van Peenemuende over Zweden, Noor wegen, Denemarken en de kustwateren voortbewogen. Peenemuende. dat thans in de Sovjetrussische zone ligt, was tij dens de oorlog een Duits proefstation voor de vervaardiging van vliegende bommen V 1 en raketten V 2. De raketten, die ook door piloten van de Noorse luchtvaartmaatschappij zijn waargenomen, worden op verschillende hoogte gezien, variërend van even bo ven de boomtoppen tot 25.000 voet. Er slaat een blauwgroene vlam uit, doch in tegenstelling met de V 2 laten zij geen spoor in de lucht achter. De snelheid wordt geschat op 2 ét 3 kilometer per seconde. Voor het tijdvak van 29 Februari t/m 13 Maart 1948. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 802. 211 meik, 4 liter melk. 213 melk, 7 liter melk. 216 vlees. 100 gram vlees. 217 vlees, 300 gram vlees. 218, 219 boter, 250 gram 'ooter of mar garine of 200 gram vet. 234 algemeen; 1600 gram brood (geldig t/m 6 Maart). 235 algemeen, 200 gram brood «geldig t/m 6 Maart). 236 algemeen, 400 gram brood of één rantsoen puddingpoeder, vermicelli ed. «geldig t m 13 Maart), 230 algemeen, 150 gram kaas of 187 gram korstloze kaas. 237 algemeen, 125 gram koffie. 239 algemeen, 50 gram thee. 238 algemeen, 500 gram sinaasappelen ivóór inlevering) 223 reserve. 800 gram brood (geldig t/m 6 Maart). 224 reserve «bonkaart KB).- 125 gram citroenen i vóórinlevering). 227 reserve (bonkaart KC>, 125 gram citroenen vóórinlevering 226 reserve, 400 gram brood (geldig t/m 6 Maart). BONKAARTEN KD, KE 802: 713 melk, 12 liter melk. 716, 717 vlees, 100 gram vlees. 718 boter, 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 719 boter, 125 gram boter of margarine of 100 gram vet. 734 algemeen. 400 gram brood (geldig t/m 6 Maart». 735 algemeen, 200 gram brood «geldig t/m 6 Maart). 736 algemeen. 400 gram broed óf één rantsoen puddingpoeder, vermicelli ed. «geldig t/m 13 Maart). 737 algemeen, 125 gr citroenen (vóór- inlevering) 738 algemeen, l kg sinaasappelen (vóór- inlevermg). 723 reserve, 400 gram brood (geldig t/m 6 Maart). 724 réserve, 100 gram kaas of 125 gram kopstloze Kaas. BONKAARTEN MA, MB, MC. MD, MF, MG, MH 802 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 1073 brood, 800 gram brood. 1078 boter, 250 gram boter of margari ne of 200 gram vet. 1072 margarine, 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet. 1074 kaas, 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 1079 eieren, 5 eieren. 1077 melk, 5 liter melk. 1071 vlees. 300 gram vlees. 1076 vlees, 200 gTam vlees. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 27 Februari worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 1 Maart as. mag worden gekooht. De bonnen voor sinaasappelen en ci troenen moeten uiterlijk op 6 Maart bij een detaillist in groente en/of fruit worden ingeleverd. Groeiende onenigheid over Duitsland. ZELFS AL OVER NOTULEN. De gisteren te Berlijn gehouden bij eenkomst van de plaatsvervangende militaire gouverneurs van Duitsland wordt van Britse zijde gekarakteriseerd als een nieuwe Russische propaganda- zet. De Russische vertegenwoordiger heeft weer twee lange, op schrift ge stelde, verklaringen voorgelezen, waar- In de Westelijke geallieerden worden beschuldigd van onwettige en eenzijdi ge beslissingen in hun herstelleveran ties, van achterhouden van Russisoh bezit in de Westelijke zones en van het verhinderen van de liquidatie van het I G Faren-conoemDe Amerikaanse vertegenwoordiger noemde de verkla ringen een tirade en eiste van «Russi soh e zijde een opgave van de fabrie ken, die in de Oostelijke zone in strijd met de bepalingen van Potsdam in een Sovjettrust zijn opgenomen. Over geen der agendapunten kon men het ln deze zitting eens worden, zelfs niet over de notulen der voorgaande zitting van de bestuursraad, die zijn opgesteld door een secretariaat, bestaande uit verte genwoordigers van alle bezettingsmach ten. Tegen 'n Russisoh voorstel tot het toelaten van de eenheidsjeugdorgani satie der Sovjetzone tot geheel Duits land werd van Britse en van Ameri kaanse zijde sterk stelling genomen op grond van het feit, dat sociaal-demo cratische en christelijke jeugdorganisa-, ties in de Sovjetzone verboden zijn. Nod. Herv. Kerk Beroepen: te Ens (N.O.P.) H. Postma te Angerlo: te Bad hoevedorp (toez.) C. J. Meilink te Anke veen: te Tange-Alteveer C. A. Helms, cand. te Rotterdam; te Velsen (toez.) L. Brink te Gaast-Eerwoude, die bedankte vöor Varlk (toez.); te Vorchten (Gld.) J. J. H. Pop te Zwammerdam. Bedankt: voor Mljnshercnland J. Sprey te Helmond;voor Oosterblerum' J. Schol ten te Middelstum (Gr.); voor Vlagtwedde (toez.) A. J. Visser te Blerum (Gr.). Geref. Kerken Beroepen; te Ede (vac. G. F. Hajer) B. Slingenberg te Drach ten; te Echten P. C. de Vries. cand. te Zaandam; te Godllnze H. K. Poelman, cand. te Groningen; te Nleu\ve Pekcla T. B. v. Houten te Brltsum; te Scharendljke T. Spllker, cand. te 's-Gravenhage; te Zwaagwestelnde E. H, Nagel. cand. te Ha ren (Gr.); te Eist H. K. Poelman, cand. te Groningen; te Emmer-Compascuum en to Melissant-Stellendam P. c. de Vries, cand. te Zaandam; te Gerkesklooster-, Stroobos J. F. Mantz te Hantum. Bedankt: voor Stadskanaal (vac. H. Zandbergen) W. H. J. de Boer te Mtdwol- da (Old.). Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Arnhem H. van Leeuwen te Tholen. onoplosbaar, maar Michael gaf zich niet zo vlug gewonnen. „Steek Robinsons kantoor in brand," zei hfj, terwijl hU triomfantelijk rond keek. Henry's reactie was zeer ontmoedi gend. „Ik vermoed dat er van alle ge gevens duplicaten zijn," zei hij koel, „bovendien denk ik er niet aan om een misdaad te begaan." Michael dacht verder na over 't pro bleem. „Dus je voelt er ook niets voor om Robinson te vermoorden/?" zei hij aarzelend. „Nee, daar veel ik ook niets voor," klonk het nadrukkelijk. „Nee nee, dat dacht ik wel," gaf Mi chael toe, „ik stelde het ook alleen maar voor om je van die zelfmoordge dachte af te brengen." Henry hief met een ruk zijn hoofd op. „Wie heeft er over zelfmoord ge sproken?" „Jij!" „Hoe kom Je er bij?" Michael keek hem verstomd aan. „Ik zei, dat ik dood zou gaan." Michaels verbazing werd steeds gro ter en hij begreep er steeds minder van. Maar je kunt toch niet doodgaan' zonder zelfmoord: te plegen!" „Ik kan een ongeluk krijgen." „Dat is waar," gaf Michael toe. „je kunt een ongeluk 'krijgen," maar 'twas duidelijk, dat hij er nog 6teeds niets van begreep. „Het zal een dodelijk ongeluk zijn." Dat sprak vanzelf en Michael zei schouderophalend: „Ja, waarom niet., als je het doet, kun je het beter goed doen." Henry keek hem wat. achterdochtig aan en zei toen: „Ik heb enige voorbe reidingen getroffen voor mijn overlij den." „Ja natuurlijk, dat spreekt vanzelf," zei Michael hoestend. „Ik heb 'n testament gemaakt, waar in ik alles, wat Ik bezit nalaat aan Christopher." ..Natuurlijk, dat...." begon Michael, maar toen drong de betekenis van het geen hij had gehoord tot hem door. „Aan Christopher!" riep Ti^jnaar adem snakkend. Henry knikte. „Ik bepaal in mijn testament, dat Christopher voor de kinderen moet zor gen." Dat was allemaal heel mooi en Chris topher zou ongetwijfeld voor de kinde ren zorgen, maar tooh had Michael geen ongelijk, toen hij zei: „Maar het zou toch veel beter zijn geweest, indien je voor dat doel geld had vastgezet." Henry schudde zijn hoofd. „Nu", zei Michael, „je moet. het na tuurlijk zelf weten," maar ik ben het niet met Je eens. Ik vind, dat de kin deren de voornaamste rechten hebben op je nalatenschap." HU stopte even en vervolgde toen nadenkend: „Verder ben ik je oudste vriend." Hij voegde er echter haastig aaai toe; „Niet, dat ik er op ben gesteld Je geld te erven." ,Jk laat jou mijn gouden sigaretten koker na." Dit was weinig in vergelUking met I hetgeen Christopher kreeg en Michaels dankbetuiging was dan ook niet bijzon der hartelijk. Maar ook Christopher, die plotseling in het. bezit van een ver mogen zou komen, zag geen tekenen I van grote dankbaarheid, integendeel, hU keek zijn weldoener met een arg wanende blik aan. „Maar wat moet Christopher met al dat geld d«n?" vervolgde Michael de aanval. ,Er zal niet veel geld zijn." Michael staarde hem tamelUk dom aan. „Ik heb m(jn' bezittingen zoveel mo- gelUk in baar geld omgezet en alles gezet op naam van George Cooper." „Ik heb nooit van die mUnheer ge hoord." „Die naam neem ik aan na het on geluk." Michaels ogen puilden uit hun kas sen. „Na het dodelijk ongeluk!" Henry knikte., „En George Cooper gaat naar Amerika; dat heb ik alle maal in orde gemaakt." Michael was te verbaasd om iets te zeggen. „Ik zal Robinson in antwoord op zyn brief mededelen dat mijn zenuwen ten- I gevolge van mijn familieomstandig-he- den volkomen in de war zijn en dat ik voor een korte rust naar Selton ga. Ik zal hem schrijven, dat ik hem. als ik van dat reisje terugkom, zal telefone ren." Selton was 'n rustige badplaats waar Henry bijzonder veel van hield. De drie vrienden- woonden niet slechts samen, maar zij brachten ook hun vacanttes ;amen door en zU deden dit meestal in Shelton. Het was er rustig, er kwam uitgelezen publiek en er waren eerste klas hotels. (Wordt vervolgd» 14). De schurkwachtte niet af wat 'er verder zou gebeuren. Hij keerde zich en snelde de hoek om. Maar achter die hoek had Panda post gevat en toen hij de dief zag naderen, stak hij bliksem snel zUn voet uit. De ellendeling strui kelde en sloeg voorover. Het toestel schoot uit zijn handen en suisde door de luclit recht op de Professor aan. Deze was bezorgd naderbij gékomen, terwijl hij vergeefs probeerde om alle feiten te rangschikken en een inzicht in de toestand te krijgen. Maar toen hU zijn eigen vertrouwde uitvinding door de lucht zag vliegen, begreep hU wat er van hem verlangd werd. HU stak zijn armen uit en greep het instrument in de lucht. Een gelvkkige glimlach trok over zyn gelaat, toen hij het koele staal voelde en hU zuchtte tevreden. „Dank je welehhoe-heet-Je?!" zeihU tegen Panda, die over de zwarte ge daante gebogen stond. „Dat is goed i werkDat zal ik niet gauw vergeten CONFERENTIES OVER HET MARSH ALL-PLAN. Te ParUs en Londen. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat Engeland inderdaad met FrankrUk besprekingen voert over de mogeUjkheid om de andere veertien lan den uit te nodigen voor een conferentie over het Europese herstelplan. De conferentie, welke te ParUs om streeks half Maart zal worden gehou den, zal waarschUnlUk kort zUn, aldus de woordvoerder. De volgende punten zouden ter sprake komen: 1. De vooruitgang in de samenwer king tussen de zestien „Marshall-lan den" sinds de conferentie te ParUs van verleden zomer. 2. De rapporten van de technische commissies aangaande brandstoffen, Uzer en staal, electriciteit, voedsel en arbeidskrachten. 3. Het opstellen van richtlUnen voor een kleine commissie in de vorm van een pjpmanente organisatie, die de 16 landen vertegenwoordigt. Deze commis sie zal de hulp van de VS in de Vereiste banen lelden. Volgens een woordvoerder van het Britse vakverenigingscongres (TUC) zal de Londense conferentie van vakvereni gingen over de hulp aan Europa 9 en io Maart gehouden worden. De volgende vakverenigingen, allen lid van het wereldvakverbond, hebben de uitnodiging reeds aangenomen: de cen trale vakbonden van België, Nederland en Luxemburg, die het initiatief heb ben genomen, de centrale vakbonden van Noorwegen. Zweden. Denemarken en Zwitserland en de Amerikaanse CIO. Bovendien nog het Franse vakverbond .Force Ouvriere", het andere grote Amerikaanse vakverbond AFL en de Christelyke vakverbonden van FrankrUk België, Nederland en Zwitserland; daar entegen is nog geen antwoord ontvan gen van de Franse CGT en het Itali aanse vakverbond. SCHEEPSBERICHTEN. Aagtekerk, Rotterdam-Sydney. 24/2 te Karachi; Alamak. Bombay-Rotterdam, 25/ 2 van Port Said; Alchlbp. 24/2 van Rlo Grande naar Montevideo; Alcyone, Da kar-Rotterdam, 25/2 te Antwerpen; Al- deramln 25/2 van Antwerpen te Bahrein; Alphard, Bahta-Rotterdam, 25/2 te Ant werpen; ArkeldUk 24/2 van Puerto Mexico naar Tamplco; Bacchus 25/2 van Gibral tar te Antwerpen; Blljdendljk 24/2 van New-York naar Norfolk; Batavier II, 25/2 van Casablanca te Bordeaux; Breda 25/2 van Antofagasta te Tocopllla verwacht; Croncnburgh 25/2 van Amsterdam te Antwerpen: Helicon 25/2 van New-York te Aruba; Hermes (K.N.S.M.), Corral Montevideo 22/2 van Punta Arenas; Hoogland 25/2 van DelfzUl naar LUbeck; Hvdra 26/2 van Puerto Llmon naar Clyls- tobal; Jobshaven 17/2 van Grand Bas- sam te Grand Lahou; Keilehaven 24/2 v. Monrovia te Arasterdam; Koningin Em- mjL 21/2 van Maranham naar Cayenne; Lmdekërk 24/2 van Hamburg naar Rot terdam; Nederland, Rotterdam-Bahrein, pass, 22/2 Gibraltar: Nieuw Amsterdam, 24/2 16 uur van New-York vla South ampton en Le Havre naar Rotterdam; Nlgerstroom 19/2 van Port Gentll te Pointe Nolre; Notos 22/2 van La Gualra naar Curacao; Pericles 25/2 v. Rlo Grande te Montevideo; Rottl 23/2 van Basra te Bombay; Sandenburgh vertrekt 2o/2 van Londen naar Rotterdam; Stad Arnhem 24/2 van Rotterdam te Savona; Stad Maastricht 24/2 van IJmuiden te Vlaar- dlngen; Straat Malakka 22/2 van Kaap stad naar Buenos Aires; Straat Soenda 21/ 2 van Kobe te Shanghai; TJitJalengka 22/ 2 van Hóngkong te Singapore; Utrecht 22 /2 van Port Elisabeth te E*st Londen; Triton 25/2 van Trinidad naar Carupano; Wickenburgh Bordeaux-Amsterdam, pass. 24/2 Flnlsterre; Blommersdljk vertrekt 24/ 2 van Antwerpen naar Rotterdam, alwaar 25/2 verwacht; Flandria 24/2 van Rouon naar Manchester; Slbalak. Rotterdam- Batavla 23/2 van Port-Sald. K.N.S.M. Boskoop 22/2 van Curasao naar Barranqullla; Cottica 23/2 te La Guera van Trinidad naar Curasao: Nlobe 23/2 te Abo van Rotterdam naar Amster dam: Orlon 23/2 te Alexandria van Can- dla naar Gibraltar; Socrates 22/2 te Cal- lao van Cristobal; Ardea 24/2 van Rot terdam naar Valencia; Martini 24/2 te Antwerpen van Amsterdam naar Lissa bon; Trajanus 24/2 te Beiroet van Haifa naar Fama^usta. Oost-Afrlka L(Jn - Amstelveen 23/2 van Durban naar Lorenzo Marques; Bosch fontein 23/2 te Durban van Lorenzo Mar- §ues naar East London; Oranjefontein 4/2 te Durban van East London naar Lorenzo Marques. Vlnke en Co. Rosrum 24/2 Vlisslngen gepass. van Amsterdam n. Antwerpen. Kon. Holl. Lloyd Westland 24/2 te Montevideo (uitreis). Nederland Oranje 24/2 van Port Said naar Amsterdaip. MARKTBERICHTEN ROELOFARENDSVEEN, 25 Fcbr. Bloe menveiling. Olympiade 5275 ctCopland 4/566 ct.- Nansen 5467 ct.; Crater 53 64 ct.; Gen. de Wet 42—68 ct.: Piccadilly 6075 ct.; Bandoeng 39—79 ct.; E. Eddy 4563 ct.; Harvest 52—74 ct.; White Sail 0.70—1.15; Zenober 2642 ct.; Wober 42 60 ct. Sonja 3344 ct.; Krelago 30—41 ct.; Scarlet Admiraal 2238 ct.; Crown Imperial 42—54 ct.; W. Pltt 49—75 ct.; Kornlforus 50—67 ct.; Dubb. tulpen 30— 80 ct.: v. d. Eerdon 43—67 ct.: Motherday 80—90 ct.; King Alfred 2636 ct.- Whrestler 1626 ct,; l'lnnoccncc 1424 ct.; Fresia's 30—81 ct. IJMUIDEN, 25 Fcbr. Besommin gen; 1 Stoom trawier f. 23160; TJm. 54 f. 19800; IJni. 8 f. 10350; KV/ 168 f. 2630; UK 90 t. 300.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5