De Leidse Gemeenterekening over 1944 Het communistisch ottensiet in Frankrijk afgelast! A.R.-parlij behandelt politieke vraagstukken Laatste Berichten Officiële publicatie DONDERDAG 26 FEBRUARI. Nog een sluitende begroting B. en W. hebben de rekening over 1944 overgelegd. Daaraan is het volgen de ontleend: Gewone Dienst: Uitgaven f. 12.837.864.99, Ontvangsten f. 12.743.705.38. Nadelig kassaldo f. 94.159.61 1) Kapitaaldienst: Uitgaven f. 12.179.117.53, Ontvangsten f. 12.170.358.90. Nadelig Slot f. 8.758.63. Resultaten van de Gemeentebedrijven. Gasfabriek: verlies f. 48.529.84;'Elec- triciteitsfabriekwinst f. 326.662.71; Ge stichten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhljngeest": verlies f. 40.031.58. Het verliessaldo werd niet ten laste van de gemeéhte gebracht, aangezien verwacht mag worden, dat dit bedrag, in verband met de verhoging van de verpleegtarie- ven.-uit de eigen middelen der gestich ten zal kunnen worden bestreden. Open baar .Slachthuis: verlies f. 58.203.15; Grondbedrijf: het nadelig saldo van de gewone dienst ad f. 54.520.35 is ten lqste van de reserve van het grondbedrijf gebracht. Reiniging- en Ontsmettingsdienst Verlies van de Reinigingsdienst f. 221.854.11; Verlies van de Ontsmet- T.incsdienst f. 10.529.94. samen f. 232.^84.05 Gem. Volkscredietbank: nadelig saldo 1. 13.870,81. 1) Dit is het nadelig kassaldo; VERGADERING MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Woorden van dank aan de heer B- Buurman. De Maatschappij voor Toenkunst hield de algemene ledenvergadering onder voorzitterschap van ir. J. J. G. van Hoek Na goedkeuring van de notulen en het vaststellen van het jaarverslag 1946/47 werd de rekening van de penningmees ter goedgekeurd. In de vacature Mevrouw H. Simons— Kerstens werd gekozen tot bestuurslid mej" A. Coebergh, in de vacature Bern. Buurman, de heer lr. W. H, B. van Dunné. De voorzitter bracht, in herinne ring het vele, dat de heer Buurman in de afgelopen jaren voor de Maatschap pij heeft gedaan; hierbij moet speciaal worden vermeld, dat de heer Buurman in het seizoen 1938/39 volkomen belan geloos de verbouwing van het perceel Rapenburg 22 heeft geleid. De heer Buurman dankte de voorzitter en sprak de beste wensen voor de Maatschappij uit Na benoeming van een commissie..tot nazien van de rekening en verantwoor ding over het Jaar 1047/48 en rondvraag volgde sluiting. Aai: het jaarverslag 1946/47 ontlenen wij, dat mevrouw M. H. J. Teebaal— Hulsekamp, met het secretariaat werd belast. Grote lasten drukten dit jaar op de Muziekschool. Ondanks een stijging van de schoolgelden sluit de balans met een nadelig saldo. Het aantal leden steeg van 344 tot 400. De concert-afdeling had een gunstig jaar. De concerten werden goed be zocht. Voor de jeugdconcerten bestond grote belangstelling. Het aantal leden der Muziekbibliotheek bedroeg 168; het aantal werken is ge stegen tot 5106. Mej. Van Hasselt volg de mevr. Mak—Van Bever Donker op als assistente in de bibliotheek. Het bestuur der Maatschappij bestaat thans uit: Ir. J. J. G. van Hoek, voorzitter; prof. dr. S. E de Jongh, vice-voorzitter; J. C van Eek, penningmeester; mevr. M. H. J. Teebaal—Hulsekamp, secretaresse; C. de Kemp; dr. W. C. Braat; ir. J. J. Rutgers, bibliothecaris; mej. A. P. M. H. Coebergh; lr. W. H. B. van Dunné. D.T.S. BOKST MAANDAG IN STADSGEHOORZAAL. Het programma van de Maandag door DT.S. georganiseerde bokswedstrijden *luidt als volgt: D. Sloos (Leiden)v. d. Berg (Den Haag); J. de Graaf (Leiden)-^-H. Anto- nise (Haarlem); W. Roelandse (Leiden) A. Torenburg (Den Haag); P. v. Ho ven (Leiden)—A. Dadema (Den Haag); G. Sirat (Leiden)—H. de Klerk (Haar lem); P. Roelandse (Leiden)—P. Kor- zelius (Haarlem); A. Burggraaf (Lei den)—J. Sprang (Den Haag); D. Snik (Leiden)—G. te Pas (Den Haag); J. v. Leeuwen (Leiden)—ToUdo (Den Haag); Eradus (Lelden)—J. Angevare (Den Haag)Ludwig (Den HaagD. Terstal (Haarlem). Tevens zullen er enkele partyen ge bokst worden voor de finale van het Zuid-Hollandse kampioenschap A- klaëse. DAMMEN Persoonlijk kampioenschap van de Leidse Districts-Dambond. Op Zaterdag 28 Februari a.s. (n.m. 4 uur) vangen de wedstrijden aan om het persoonlijk kampioenschap van de L.D. DB. Deze ontmoetingen zullen worden gespeeld In Hotel „Central", Breestraat te Leiden. - Drie en twintig deelnemers zullen dit jaar de strijd aanbinden en de bezet ting in de hoofdklasse, le en 2e klasse is-, zodanig, dat wij ons niet aan voor spellingen durven wagen. J. Mertens uit Leiden, een bekend eindspel speler, zal zeker een hartig woordje meespreken voor de eerste plaats. In de hoofdklasse wordt ln 2 groepen gespeeld. In groep A komen uit: J. v. Sandijk (Leiderdorp)M. de Groot (Al phen), A. Rijnberg (Alphen), A. Br. Dorsman (Hazerswoude)J. Mertens (Leidën) en I. Laterveer (Leiden). Groep B: J. v. Hal (Lisse). W.Heems kerk (Leiden). W. Krom (Sassenheim), Y. de Jong (Lisse) en de jeugdige J. Slingerland uit Leiden. De 2 eerstaankomende uit beide groe pen plaatsen zich in de finale. Ie klasse: J. Meijer en T. v. d. Horst (Oude Wetering), A. Jesse (Alphen), D. Hassefras (Hazerswoude) en W. Leeu wenburg uit Rijnsburg. Deze klasse spselt een dubbele ronde. 2e klasse: J. Zaad (Alphen), G, en C. Vis (Oude Wetering), C. de Jong (Lisse) L'. J Hoogeveen (KOUderkerk)J. v. d. Zwan uit Leiden en P. G. Ouwerkerk (Leiden). Voor de eerste ronde zijn de volgende partijen vastgesteld: Hoofdklasse A: J. v. SandijkA. Br. Dorsman, M. de GrootA. Rijnberg, J. Mertens—L Laterveer. Hoofdklasse B: J. v. HalJ. Slinger land, W Krom—Y. de Jong. Ie klasse: J. Meijer—T. v. d. Horst, D. Hassefras—W. Leeuwenburg. 2e klasse: J. Zaad—C. de Jong, G. Vis C Vis. L Hoogeveen—J. v. d. Zwan. De twee bestgeplaatsten van de hoofdklasse worden afgevaardigd naar de Zuid-Hollandse kampioenschappen. W. Huisman, kamp. van Leiden enz. is vriigesteld van het spelen van wed strijden in de voorronden en komt dus direct in de finale. het nadelig exploitatie-saldo bedraagt f. 620.333,83. Overeenkomstig de circulaire van de Minister van Binnenlandse Zaken van 11 Februari 1947, met de hierop aan sluitende circulaire van Ged. Staten van Zuid-Holland van 18/21 Maart .'47. wordt het nadelig exploitatie-saldo ad f. 620.333.83 van de gewone dienst 1944 gedekt uit de op Hoofdstuk I van de ge wone dienst 1946 verantwoorde achter stands-uitkering wegens Ondernemings belasting over de dienstjaren 1942 t.m.* 1945. NED. CHR. BOND VAN WERKNE MERS IN DE TEXTIEL- EN KLEDINGBEDRIJVEN. G. W. J. M. Raymakers betoogt nut van textielonderwijs. Onder leiding van de heer F. Fa vier hield de afdeling Leiden van de Ned. Chr. Bond van werknemers in de tex tiel-' en kledingbedrijven „Unitas" gis teravond in het gebouw voor Chr. Soc. Belangen haar jaarvergaering. Het jaar verslag van de' secretaris, de heer J. Galjaard, vermeldde uitvoerig de werk zaamheden en de acties, welke in het afgelopen verenigingsjaar dóór de bond zijn gevoerd. Momenteel telt de afde ling, welke nog steeds in groei toeneemt, 187 leden. Het financieel overzicht van de penningmeester, de heer P. Vijlbrief, sloot met een batig-saldo van ruim f. 338. In deze vergadering, wélke o.m. werd bijgewoond door het hoofdbestuurslid, de heer Slok uit Utrecht, die ook nog een woord van gelukwens sprak, heeft de directeur van de Leidse- Textiel school, de heer G. W. J. M Raymakers, esn uiteenzetting gegeven van de be tekenis van een practisch en theoretisch verantwoorde textielopl siding. Spr. achtte het van belang, dat sedert kort ook hier teri'stede een textielschool de vierde in Nederland is gevestigd. Evenals het voor de meeste vakken noodzakelijk is, dat aan de toekomstige vaklieden een opleiding wordt gegeven, is het ook voor de toekomstige textiel arbeider gewenst, dat hij zijn vak goed leert. Dit is van belang, omdat hij daardoor zijn dagelijks werk beter kan verrichten en hij zich het hoe en waar om van de verschillende bewerkingen eigen maakt. Ten slotte wees spr. er op, dat de textielindustrie in de toekomst nog vele mogelijkheden biedt. In het tweede gedeelte van de avond kwamen de propaganda en de ontspan ning in bespreking, terwijl mededelin gen werden gedaan over de in April te houden feestvergadering. BEGRAFENIS Mr. Dr. S. MOK. Twaalf sprekers schetsten zijn verdiensten. Onder zeer grote belangstelling is gistermiddag op de Israëlistische be graafplaats te Utrecht het stoffelijk overschot van mr. dr. S. Mok, in leven voorzitter van de Raad van Arbeid te Utrecht en oud-voorzitter van die raad hier ter stede, ter aarde besteld. Het woord wefd gevoerd'doordr. A. A. van Rhijn, naméns de minister van» Sociale Zaken, prof. mr. M. G. Levenbach. oud- promotor van de overledene, prof. mr. I. Kisch als vriend, de heer Buvs. wnd.- voorzitter Raad van Arbeid te'Utrecht, mr. D. J. Gorter, voorzitter van de Raad van Arbeid alhier, de heer Van Iden namens de Rijksverzekeringsbank, mr. F. Snoeck Henkemans, namens de Ver eniging van Raden van Arbeid, dr. A. Vega en de heer No ach respectievelijk namens de Utrechtse en Leidse Joodse kerkgemeensohap, Sam de Wolf namens de Zionistenbond, de heer C. van dei- Lende. secretaris van het N.V.V. en de heer A. Remijn. namens het personeel van de Raad van Arbeid te Utrecht. Ds. A. BIKKER VERTELT OVER ZIJN ZENDINGSWERK. Op uitnodiging van de Chr. Geref. Zendingscommissie heeft gisteravond ds. A. Bikker in het kerkgebouw dezer gemeente het een en ander verteld over zijn ervaringen op het zendingsterrein te Mamasa op Zuid-Celebes. Ds. Bikker, die in 1927 werd uitgezonden, wees op de zegen, welke het evangelie in deze streken heeft gebracht en zette uiteen, dat hier ook thans nog grote kansen voor de zending liggen. Vooral ook met het oog op de activiteit van de R.K. missie spoorde spr. zijn toehoorders aari het zendingswerk krachtig te steunen en om te zien naar de mogelijkheden, welke hier de Kerk van Christus worden geboden. Tenslotte vertelde spr. nog iets van zijn ervaringen in het concen tratiekamp, waarin hij ruim 3 jaar heeft vertoefd. Gistermiddag is de 53-jarige mevr. de wed. G. I. M.W., wonende in de De Ruyterstraat, in het Stadhuis van de trap gevallen, tengevolge waarvan zij haar linkeronderbeen brak. De E.H.D. heeft haar naar het Acaid. Ziekenhuis overgebracht. BONNEN HALEN. Aan' het Distributiekantoor worden dezer dagen uitgereikt nieuwe bonkaar- I ten voor voedingsmiddelen, textrelkaar- j ten, schoenenbonnen, aan diegenen, I wier T D.-nummer eindigt met het cij fer 0. of de cijfers 54, 64, 74, 84, of 94 1 en in het bezit zijn van bon 612 van het bij de T.D. behorend inlegvel, toe slagkaartjes voor jonge en a.s. moeders en aanvraagformulieren voor brand stoffen kaarten voor het volgend sei zoen. Het kantoor is geopend van 8 li tot 11 3/4 en 24 uur. Meegebracht moeten worden de stam kaarten, inwisselingsbonnen van de lopende bonkaart, eventueel inlegvel (voor schoenenbonnen) en contróle- kaart voor moeders. Morgen zijn de gezinnen aan' de beurt, waarvan het Hoofd een stam kaartnummer heeft van 86.401 tot en met 94.400. De volgende uitreiking vindt as. Maandag pj^ats. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het taalkundig 'candi- daatsexamen Indologie: de heren R. H. Lalisang (Leiden), T. H. Oosterwijk Oosterwolde)A. Th. H. Koorenhof C's-Gravenhage) en H. Metzlar (Leeu warden) economisch doctoraal examen Indologie de -heer Chr. Regenhardt Cs-Gravenhage). LEIDERDORP EEN IMPOSANTE RAADSAGENDA. De raad komt Vrijdagavond 7 uur in openbare vergadering bijeen ter behan deling van een agenda van niet minder •dan 26 punten, w.o. de begroting 1948. Daar er bovendien nog andere belang rijke punten op voorkomen zoals verho ging van de Straatbelasting en omeg- ging van de, sportvelden zal het te be zien staan of wel alles in één zitting kan worden afgedaan. VER. VOOR ZIEKEN HUIS VERPL. LEIDERDORP-ZOETERWOUDE (HR). Van genoemde vereniging is versche nen het jaarverslag over 1947. De firn resultaten waren niet ongunstig. De af deling ziekenhuisverpleging sluit welis waar met 'n nadelig saldo van f. 888.73, doch de afd. operatiefonds had een voordelig saldo van f. 1195,16. Het saldo van de afd. ziekenfonds verminderde tot 'n bedrag van f. 5036,31 op 31 Dec. '47, terwijl het saldo van de afd. operatiefonds steeg tot f. 7.344.93. Het totaal aantal leden van de afd. ziekenfonds bedroeg op 31 Deo. j.l. 1543 en van de afd. operatiefonds 1061. De jaarvergadering is bepaald op Donderdag 4 Maart as. in het Paro chiehuis aan de H.R. VOORSCHOTEN Burgerlijke Stand Geboren: Maria Theodora Johanna, d. van J. Th. van der Hulst en H. J. Langeveld; Nellie, d. van J. van Duivenbode en H. Z. Oskam; Cor nelia Apolonla Catharlna, d. van J. A. Westgeest en J. C. van Dijk; Anna Maria Margaretha, d van J. G. Schrama en J. A. Drewes; Adrian Pleter, z. van A. Ro denburg en N. Treurniet. Medlscjie Zondagsdienst Gedurende het weekeinde wordt de medische dienst waargenomen door dr. H. Olthuls,. Leidseweg 179, telefoon 527. WARMOND Zilveren jubileum van de heer P. H. Romeijn. EEN KWART EEUW NOTARIS. Notaris P. H. Romeijn herdenkt Maan dag 1 Maart a.&. een opmerkelijk Jubileum. Niet minder dan een kwart eeuw bekleedt de heer Romeijn op die dag het notariaat hier ter plaatse, dat hem ln alle lagen van de bevolking zulk een grote bekendheid deed verwerven. In 1903 werd de Jubilaris candldaat bij notaris Frllllnck en na diens overlijden werd hij op 1 Maart 1923 tot het notariaat benoemd. Door zijn langdurige werkkring ln deze gemeente was hij ae aangewezen persoon om een belangrijk aandeel te nemen ln het ver enigingsleven. Op charitatief terrein heeft z\jn naam dan ook een belangrijke klank. Momenteel bekleedt hij nog het ere voorzitterschap van de Warmondse fanfare. In de Stad Rome vindt op de dag van het Jubileum des namiddags van 34 uur een receptie plaats, waarbij de ongetwijfeld vele belangstellenden de heer Romeijn per soonlijk met dit Jubileum kunnen felici teren. Een huldiglngscomltê onder voqr- 7itterschap van oud.-wethouder Oudshoorn zal deze gelukwensen namens de geza menlijke burgerij overbrengen. Ver. Vreemdelingen Verkeer Het bestuur van de Vereniging voor Vreemde lingen Verkeer ls thans als volgt samen gesteld: voorzitter burgemeester Jhr. mr. L. M. E. von Pisenne, secretaris de heer J. H. Haverkort, penningmeester de heer A. C. Haarsma, bij wie tevens het inlichtin genbureau ls gevestigd. Op 16 Maart wordt een algemene vergadering gehouden waarin de statuten en het huishoudelijk reglement zullen worden vastgesteld. DOCUMENTEN OVER TSJECHO- SLOWAKIJE. Volgens diplomatieke autoriteiten te Washington overwegen de Amerikaanse ministeries van buitenlandse zaken en van oorlog de publicatie van geheime documenten over tijdens de oorlog aan gegane overeenkomsten tussen de Sov jet-Unie en de VS, aangaande de bè- vrijding van Tsjecho-Slowakye. Deze papieren zouden bewijzen dat een ver zoek van de Sovjet-Unie de oorzaak was van het feit, dat de legers van de VS geen direct aandeel hebben gehad in de bevrijding van Tsjecho-Slowakije en tij dens hun opmars slechts een klein eind over de Tsjecho-Slowaakse grenzen zijn getrokken. GEMEENTEREKENING 1914. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemene kennis, dat aan de Gemeenteraad zijn overgelegd, tegelijk voor een leder gedurende veertien dagen ter Secretarie dezer gemeente «ter lezing zijn neergelegd en ln afschrift tegen be taling der kosten algemeen verkrijgbaar v/orden gesteld, de rekening van de In komsten en< uitgaven dezer gemeente over het jaar 1944 en de verschillende bedrijfs- rekenlpgen over dat Jaar. Lelden, 26 Februari 1948. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. F. H. VAN KINSCHOT De Secretaris, J. BOOL. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Yvonne Augustine, d. van J. H. van der Helden en C. M C. I. Schrïiner; Elisa beth Maria Anna. d. van L. B. P. van Noordwijk en J. A. M. van Deene; Petrus Bernardus Nlcolaas, z van A. J. de Jong en M. G. van Brussel; Eva, d. van L. Neu teboom en E. van der Blom; Willem, z. van W. Nleboer en A. Keur. OVERLEDEN. C. A. Bemelman, d. 6 maanden; W. de Bruin zn. 6 dagen. GEHUWD. J. j; Blelji jm en D. W. de Lange Jd; A. H. den Boer gesch. en E C. S Hoppen- brouwer wed.: S. P. Heshuslus Jm en H. Stouten Jd; J. J. de Jong Jm en S M. L. Lagendijk jd.; F. Laterveer Jm en C. P. van Egmond Jd; S. Pardon gesch. en J. Mieremet wed,; J. Ravensbergen Jm en W. C. Chrlstlaanse Jd: G. van der Sluis i wednr en E. H. W. Koreman wed G. I Schipper jm en S. M. van Staden Jd; C. van der Veen Jm en A. G. Klerk Jd; A. P. Wallaard w^dnr en C. A. D. Lens Jd. BÊÜRSOVERZICHT AMSTERDAM, 26 Februari. Vandaag werd aan de gebeurtenissen in Tsje.cho-Slowakye ruimer aandacht geschonken, waarvan de fondsenmarkt een druk onderging. De neiging tot verkopen kreeg de overhand en ook de aandelen der Indische cultuurinstellin gen, konden zich hieraan aanvankelijk niet onttrekken. Per saldo verlieten eni ge fondsen beneden het vorig peil de markt. Een scherpe koersdaling onder gingen aandelen Philips Naar verluidt zouden de nieuwe aandelen worden ge- emitteerd tegen 225%, hetgeen op d<* beui's een minder gunstige indruk maakte. Ei* ontstond althans ruim aan bod; en de koers daalde van gisteren 399 tot 380. waarna een herstel tot cir ca 385 volgde. De» overige internationale waarden lagen iets zwakker. Olies had den een kalm verloop. Unilever verloor 5%. Akiu was iets zwakker. Hoogovens prijshoudend. Aandelen Zwitsal onver anderd en bierbrouwerij „De Drie Hoef ijzers" iets aantrekkend op.het voorge stelde dividend. Indische fondsen wa ren aanmerkelijk kalmer gedisponeerd, doch Tabakken wisten zich tot het peil van gisteren en zelfs jets daarboven te herstellen. Rubber- en Suikerwaarden bereikten echter het niveau van giste ren niet. Aandelen Oostkust bleven op het gisteren sterk verhoogde peil ge handhaafd. Sohepen merendeels aan geboden. Beleggingsmarkt prijshoudend met dollarlening op 104%. West-Java-conferentie als voorlopig parlement erkend? Dr. Van Mook heeft aan de West- Javaconferentie laten weten, dat eerst een duidelijke uitspraak der conferentie gewenst is, alvorens het verzoek om deze conferentie om te zetten tot voorlopige volksvertegenwoordiging, kan worden ingewilligd. Deze brief zond dr. Van Mook als antwoord op het verzoek, dat via de regeringscommissaris was gedaan tot erkenning van de conferentie als voorlopig parlement. Naar aanleiding van deze brief werd heden door de Commissie van Voorbe reiding opgedragen ter kennis van de algemene overheid te brengen, dat het „de wens der conferentie is de afgevaar digden der conferentie aanstonds als voorlopige volksvertegenwoordiging van de staat West-Java te erkennen, met de taak een voorlopige staatsregeling tot stand te brengen en op voet van deze regeling de voorlopige regering voor West-Java in te stellen." De door de Commissie van Voorbe reiding voorgestelde resolutie werd he den met 62—35 stemmen- aangenomen. EEN BENELUX-JAARBEURS BIJ ANTWERPEN. Van 31 Juli tot 15 Augustus zal te Boon (bij Antwerpen) een jaarbeurs worden gehouden door de drie landen van de Benelux. Het ere-voorzitter- schap zal worden bekleed door de heer R. DeClerck, gouverneur der provincie Antwerpen. In het ere-comlté heeft o.a. zitting de heer A. Ruys, Nederlands consul-gene raal te Antwerpen. Gevaarlijk ijs rond Delft en Den Haag en in het Westland. Gegevens van de zijde van de Zuid- Hollandse Ijsbond maken het dui" aelijk dat het ten sterkste valt af te raden per schaats in de omge ving van Den Haag en Delft en in het Westland er op uit te trekken. Vele wakken en zwakke plaatsen, die niet ziin af gezet, maken het rijden op het buitenwater in die streken uiterst gevaarlijk. OPTIMISME OVER PLAN-MARSHALL Te Washington is in de afgelopen twee weken ten aanzien van het plan- Marshall een groeiend optimisme waar te nemen geweest. Men meent dat er thans goede kansen bestaan, dat het European RecoVery-plan per 1 April a.s. door het Congres zal zijn aangenomen zonder op fundamentele punten gewij zigd te zijn. Maandag aanstaande zal het plan in de Senaat in openbaar debat geno men worden. OPZIENBARENDE BRIEF VAN SCHACHT. De autoriteiten van het internerings kamp. waar dr. Hjalmar Schacht, Hit- Iers financiële expert, zijn straf uitzit, hebben een brief van de bank ontdekt, geschreven aan een vriend in Stuttgart. Schacht schrijft: „Het is jammer, dat iedereen met deze onverantwoordelijke regering samenwerkt. Er zijn daar de politici van het bankroet," die na 1918 de macht hadden en ons de economi sche en financiële ramp hebben ge bracht, met 6% millioen werklozen." „Dezelfde onbekwame en zwakke fi guren genieten thans hun gemakkelijk parasitaire leven, beschermd door de be- zettk jsautoriteiten, op'de ruïne en won den van het Duitse volk. De vergelding is nader dan deze marionnetten den ken". Het bestuur van de Internationale Kamer van Koophandel heeft ter ver groting van de productie voorgesteld' de arbeidstijd in Europa te verlengen. C.G.T.-leiders zoeken toenadering (Van onze correspondent te Pa/rijs). Toen in November j.l. de grote stakingsactie' in Frankrijk met een communistische nederlaag beklonken werd, voorspelden hier vele waarne mers, dat Tihórez dit voorjaar een nieuw offensief tegen de Regering openen zou. Voor die hypothese wer den verscheidene plausibele 'motieven aangeveerd, deels van binnenlands karakter, n.l. als actie tegen het eco nomische plan van Mayer en Softu- man. Het kabinet-Beel een kabinet van de minste weerstand. In 'n gisteravond in „In* den Vergul den Turk" onder leiding van de vice- voorzitter, mr. C. J. Woudstra, gehou den bijeenkomst heeft de A.R. Kiesver eniging Nederland en Oranje", 't rap port behandeld, dat door de Tweede Kamerleden, de heren Ohr. v. d. Heu vel en mr. dr E. P; Verkerk, is opge steld in dat uitvoerig ingaat op de hui dige politieke vraagstukken. In dit. rap port wordt vooropgesteld, dat deAR. partij staat of valt met haar principi eel uitgangspunt: dat er geen kracht is om de vele moeilijkheden te trotse ren dan in het geloof, dat Gods eisen voor het gehele leven tot gelding wor den gebracht. Nog steeds voorstander van een nationaal kabinet in de zin van een kabinet van constructieve (instruc tieve) krachten op 'n zakelyk pro gram van herstel en opbouw, zon der geestelykc of materiële proef nemingen. acht de A.R. party met name de Indische politiek en de fi nanciële politiek zover afstaande van 't eigen standpunt,'dat 't thans -j geen zin heeft op verbreding van de basis van het huidige kabinet r aan te dringen. Het kabinet-Beel kan het best gekarakteriseerd wor den als en kabinet van de minste weerstand. Bij onenigheid volgt geen beslissing. Noch t.a.v. Indïë, noch t.a.v. de bedrijfsorganisatie, de loon en prijspolitiek volgt het ten einde toe een bepaald standpunt. De ver houding van kabinet tot regerings partijen is van dien aard, dat hel behoorlijk functionnercn yan- een werkelijke volksvertegenwoordiging - in het gedrang komt. De /.elfstan- digheid van het kabinet komt iit gevaar en de verantwoordelijkheden I worden verlegd naar partiJ-verga- deringen en congressen, waar zij niet thuishoren. Ten opzichte van het Indië-beleid komt het rapport tot de conclusie, dat de feiten het A.R. standpunt, dat van het begin' af is ingenomen, volkomen bevestigen. Voor wat", het buitenlandse, beleid be treft. merkt het rapport op. dat de te leurstellende ervaringen met de Ver. Naties geen reden mogen zyoi om de rechtsgedachte, welke er aan ten grondslag ligt, te verlaten. Nederland moet eigen positie bewaren, met name in geestelijk opzicht. Het probleem Duitsland eist een spoedige oplossing onder sterke waarborgen voor de we reldvrede. Het voornaamste doel voor het in halen van de aohterstand bij het on derwijs moet zijn: de zorg voor het be nodigde aantal goed gesalarieerde leer krachten en scholenbouw. REGERING ERNSTIG IN GEBREKE GEBLEVEN. T.a.v. de wederopbouw komt het rap port tot de conclusie, dat de wederop bouw en de nieuwbouw van woningen voorrang behoort te verkrijgen, wijl de ^et-woon ruimte, hoewel noodzakelijk, slechts tijdelijk aanvaardbaar is en grote zedelijke gevaren In zich bergt. Ten aanzien van de woningbouw is de règeringspolitiék wel ernstig in gebre ke; men zorge voor een zodanige finan- ciëringsregeling, dat de particuliere eigen bouwer, ook de kleine, wordt in geschakeld. Voorts wordtopgemerkt, dat de AH. party streeft naar bedryfspensioen en 'dus naar ombouw der noodvoorziening 'voor Ouden van dagen. Daadwerkelijke prijsverlaging is teven- noodzakelijk. Ook het regeringsbeleid t.a.v. lonen en prij-zen laat aan duidelijkheid te wen sen over. Vereist is overleg met de or ganisaties over de prijzen en de calcu laties, waarop de prijzen kunnen en moeten rusten, GELEIDE ECONOMIE EN MIDDENSTAND. Zolang de goederensohaarste aan houdt, kan overheidsingrijpen niet steeds worden gemist; gestreefd worde echter naar beperking. Het kabinet is verdeeld t.a.v. de bedrijfsorganisatie. De A.R. partij streeft naar werkelijke bedrijfsorganisatie ter vervanging van de kunstmatig opgelegde,uit de bezet tingstijd stammende organisatie van de commissie-Wolterson. De middenstands vraagstukken beho ren weer in 't centrum der belangstel ling te staan. Gestreefd moet worden naar ontplooiing* der vrije midden standsorganisaties. De bureaucratie is de vyand van de rechtsstaat; zij doodt elk initiatief, dat nog over is in deze moeilijke tijden en ondermijnt volko men het verantwoordelijkheidsgevoel. Verdwijnen behoren ook die bepalingen, welke door ieder als onrecht worden gevoeld, zoals het niet doorberekenen van de omzetbelasting, de heffingen voor opgedrongen organisaties, de blok keringen van gelden van kleine lui den etc. RADIO-OMROEP. Ten slotte merkt het rapport op, dat er geen enkele reden noch rechtsgrond Ls om wyziging te brengen in de toe stand wan het radio-bestel van voor de oorlog, tenzij men hier een terrein ziet om mislukte doorbraak en vernieuwing bot te vieren. Tijdens de gisteravond gehouden ver gadering hebben de heren mr. C. J Woudstra, G, Hordijk en mr. N. G. Geelkerken nog een toelichting op dit rapport gegeven, terwyi de heer C. Kromhout voorlezing deed van 't door de heer S. M. Stolp opgestelde referaat over de financiële politiek. Hierna wer den ook doorde aanwezigen neg Yele vragen gesteld, welke in de vergadering van de Statencentr. Leiden op 6 Maart door de beide rapporteurs zullen wor- den beantwoord. Het voorjaar staat thans voor de deur en men mag zich derhalve af vragen, wat ons hier komende weken te wachten, staat en eventueel, hoe ver de communistische voorbereidingen reeds gevorderd zijn. Tijdens een recent dejeuner van de buitenlandse pers te Parijs, heeft de so cialistische minister van Binnenlandse Zaken, Jules.Moch, ten deze van enig optimisme biyk gegeven. En wanneer men 't oog uitsluitend gevestigd houdt op de binnenlandse situatie van Frank rijk, dan schijnt dat vertrouwen wel gerechtvaardigd te zijn. De mislukkin gen n.l. van de jongste stakingsacties in Italië en België hebben de Franse ar beiders tot voorbeeld kunnen'strekken, voor zovc-i zy nè, hun eigen ervaringen nog enige les behoefden. Zij begrijpen thans in grote meerderheid, dat een algemene staking, zelfs wanneer hun eisen worden ingewilligd, niet „betaalt", omdat zij» altijd zélf de kosten moeten dragen, uitgedrukt in verhoogde prijzen, van hun (fictieve) salarisverhogingen. Him inzichten in het mechanisme van de z.g. inflatie-spiraal zijn hunduur komen te staan, en de animo om een nieuwe actie op het eoonomische front tegen de Regering te openen, is dan ook by de grote massa der arbeiders thans minimaal te noemen. HOUDING DER CGT MINDER FEL. Men herinnert zich, dat de nederlaag der communisten van vorig jaar, een scheuring in het vakverbond, de CGT, die onder hun curatele staat, ten gevol ge heeft gehad. Bij een recente kracht meting tussen de CGT en de Jonge, on afhankelijke Forde Cuvrlère, Is geble ken, dat kwantitatief de eerste nog steeds de meerdere is. Het is echter op- merkelyk, dat ondanks deze positie, die sterker is dan velen verwachtten, niet temin de CGT-leiders de laatste weken toenadering tot ae Regering schynen te zoeken. Zy zullen opnieuw in de Eco nomische Raad verklaren him Jongste eisen tot 20% loonsverhoging op te schorten, wanneer de Regering van haar kant cr in slagen zal het algeme ne levenspeil met 10% te drukken Mocht dat Mayer op korte ctru.yn niet lukken, dan zal, zc verwacht mei: hier, de eis van de CGT, eventueel met terugwerkende kracht vanaf 1 Maart, opnieuw worden gesteld. Deze taal is dus aanmerkelijk bedaarder dan korte tyd geleden. Het is zeker nog te vroeg om een overwinningsfanfare in te zetten of zelfs een juichkreet te slaken. Dooh men mag zich er al wèl over verheu gen, dat dë Regering aldus een voor haar kostbare periode van respyt ge- laten wordt.- Een periode, waarin, aldus hoopt mere hier, zy mogelijk juist Marshall's haven zal bereiken. 1 Splitsing in de Curacaose delegatie thans definitief. AFGEVAARDIGDEN MORGEN NAAB DE WEST. net komt thans definitief tot ce® splitsing in de delegatie der Neder landse Antillen. De afgevaardigden der Curacaose Democratische PartU hebben heden medegedeeld, dat z\j be sloten z|jn morgen naar de West terug te keren. Nadat, gelyk men weet, op de open bare vergadering van 16 Februari mr. S. W. van der Meer een verklaring had afgelegd van het standpunt der demo craten t.a.v. de hervormingen in Cura sao welke verklaring werd gevolgd door een non-coöperatieve houding te genover de conferentie hebben de be treffende afgevaardigden nog tien da gen gewacht op eventuele daden van de Nederlandse regering. Nu deze daden, aldus de democra tische gedelegeerden, nog steeds niet zijn gesteld, wordt het niet meer ln in overeenstemming met de opdracht der Staten geacht nog langer in Ne derland op eventuele verdere bespre kingen te wachten. Dergelijke verdere besprekingen acht men nutteloos en men heeft geen vertrouwen meer, dat de regering voornemens is spoedig tot de verlangde wijzigingen over te gaan. De gedragsiyn der Arubaanse verte genwoordiging stond hedenmorgen nog niet vast, in zoverre, dat de mogeiykheid van vertrek van althans een der beide Arubanen nog in discussie was. DE AFGETREDEN POOLSE GEZANT. De heer B. Elmer, de afgetreden Pool se gezant, verzoekt- opneming van het volgende: „In de brief dd 13 Februari 1948, waar in de gezant werd teruggeroepen, en die 22 Februari te Den Haag ontvangen werd. gaven de president, de minister president en de minister van Buit. Za ken van Polen uitdrukking aan hun waardering voor de diensten van dr. El mer, er aan toe voegend .dat het hun bedoeling was hem te belasten met an dere functies elders. Na ontvangst van de brief van dr. Elmer dd 15 Februari, waarin deze zjjn ontslag aanbood, en welke de brief, waarin htf werd teruggeroepen, kruis te, beval dezelfde minister van Buit. Zaken en het personeel van de Pool se legatie te Den Haag tegen de af getreden gezant geweld te gebruiken, tenzij deze binnen 24 uur de legatlo verliet. De datum van het onderzoek, waar van in een communiqué van Warschau gewag wordt gemaakt, was vervalst. Dit onderzoek heeft plaats gevonden in Sep tember 1946, niet in September 1947. In 1947 is geen enkel onderzoek gedaan. Dr. Elmer heeft de vorigo winter meer dan een maand in Polen doorgebracht (November—Devember) en keerde terug op zUn post, zoals hy 17 maanden lang op deze post gebleven is na het onder zoek in September 1946, waarvan thans beweerd wordt, dat het door dr. Elmer gepleegde fraude aqn 't lidht gebracht heeft. Nimmer is tegen hem enige be schuldiging ingebracht voor enig tucht- gerecht." NOG 6899 ONBERECHTE POUTDEKE GEDETINEERDEN. Het aantal nog onberechte politieke gedetineerden bedroeg per 1 Februari J.l. 6899, van wie 6688 mannen en 211 vrouwen. Ter vergeiyking diene, dat per 1 October 1947 bovengenoemde cyfers be droegen: 12.701, van wie 12.301 mannen en 4Ö0 vrouwen, zodat in vier maanden tyds een vermindering is bereikt van 5802. Zuivering in Tsjecho-Slowakije. De actie-comité's, welke in Tsjecho- Slowaakse departementen, fabrieken en kantoren zhn gevormd, beginnen heden met een zuivering van het openbare be- dryfsleven. In het parlement, dat spoe dig büeengeroepen zal worden om het nieuwe regeringsprogram goed te keu ren. zal een speciale commissie een zui vering van de nationale yergadering voorbereiden. Dr. English, de directeur van de Praagse universiteit, heeft een verzoek ontvangen om zyn functie neer te leg gen. De politieke partyen zyn ook een zui vering hr eigen gelederen begonnen, o.a. de sociaal-democratische party, wier steun de communisten een meerderheid verleend heeft. Een vijf en twintigtal vooraanstaande leden van de staf van de Bata-fabrie- ken te Zlln in Moravië, onder wie de plaatsvervangende algemene directeur en vier directeuren, zijn ontslagen. Ceteka meldt nader, dat het in de Nationale Vergadering gevormde actie comité. dat samengesteld is uit verte genwoordigers van de communistische en sociaal-democratische partyen als mede „progressieve en democratische af gevaardigden" van de Volksparty en de Slqwaakse-democratische partij een be roep deed op alle leden van het parle ment, met uitzondering van „hen, die de crisis in de regering en parlement, veroorzaakt hebben", hun arhaesie le betuigen met de „beginselen van de con sequente volksdemocratie en aldus dul- deiyk bhjk te geven, dat zU de gevolgen van de regerlngs- en parlementaire cri sis willen winnen ten einde waarborgen te stellen voor een hechte fundering voor een ordeiyke gang van zaken in het par lementaire leven op volledige steun voor de regering ter vervulling van haar con structief program met medewerking van alle progressieve afgevaardigden. Het blad van de vakbond meldt, dat ër een commissie is gevormd voor zui vering van het Tsjecho-Slowaakse de partement van buitenlandse zaken en zyn staf in het buitenland. Meer dan honderdduizend communis tische boeren zullen Zaterdag bUeen ko men om herverdeling van het grondbezit te eisen. Volgens politieke waarnemers betekent de benoeming van een communistisch minister van justitie, dat een systeem zal worden ingevoerd volgens de leer stelling dat de wil van het volk wet ls. Aan het hooggerechtshof voor admi nistratieve zaken ,dat onlangs in vier gevallen uitspraak deed voor herstel van particulier bezit van genationaliseerde bedrijven, is reeds verzocht alle proces sen betreffende denationalisatie op te schorten. Mr. Frans Teulings (K.VP.) heeft medegedeeld by eventuele Kameront binding een candidatwir voor de Twee de Kamer niet meer te kunnen aan vaarden Hij heeft het zich tot plicht geacht dit besluit te nemen op grond van medisch advies, m verband met de overbelasting van werkzaamheden uit zyn Kamerlidmaatschap voortvloeiende, alsmede inverband met gezinsomstan digheden.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3