VAN NELLE PANDA EN DE PROFESSOR Kerkelijk Leven Begroting Buitenlandse Zaken aanvaard Maar weinig reden tot voldoening RECHTZAKEN Laatste Berichten Radio-programma WOENSDAG 25 FEBRDARL H.M. de Koningin luisterde naar „Die Haghesanghers" H.M. de Koningin heeft gisteravond 5n het geheel bezette Gebouw van KL en v7. te Den Haag het concert bijgewoond ▼an het Koninklijk Mannenkoor ..Die Haghesanghers" met medewerking van het Palestrinakoor. Ook de burgemeester, mr. W. A. J Visser., alsmede diens voor gangers mr. J. A. N. Patijn en mr. S. J. R. de Monchy bevonden zich onder de aanwezigen. Prins Bemhard vloog naar Londen Prins Bernhard is gisteren in zijn vliegtuig, dat hij zelf bestuurde, op het vliegveld Northolt te Londen aangeko men. De Prins zal .enkele dagen te Londen doorbrengen ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Nederlandse Vereniging. Distributie meel en bloem- houdende producten blijft gehandhaafd TOESTAND OOK NA 1 APRIL MOEILIJK. Bij de behandeling van de Landbouw begroting in de Tweede Kamer,' medio December j.l., heeft Minister Mansholt onze broodgraanbehoefte op tegenwoor dige verbruiksbasis gedekt genoemd tot 1 April a.s. Na het eerste kwartaal van 1948 zal de toestand zeker moelyk blijven. Op het ogenblik laat de situatie zich zo kenschetsen, dat voor een deel der vijf maanden, die ons in April van het nieuwe oogstseizoen zullen scheiden, nog een tekort moet worden overbrugd. In hoeverre hierin, behalve voor een deel uit eigen oogst, zal kunnen worden voor zien, hangt van de April-, Mei- en Juni- allocaties af, die ons land zullen worden toegewezen en van die voor de volgende maanden uit de nieuwe oogst in de V.S. Do algemene situatie met de gTanen geeft aan, dat op invoer van het ge hele tekort niet mag worden gerekend hetgeen dus allereerst betekent, dat bij de bijmenging in de broodbloem met andere producten dan tarwe en Togge, w.o. maïs, zal moeten worden voortgezet. Een maatregel, als waar door juist dzer dagen het aardappel meel aan de broodbloem-melange ont trokken werd, is niet ingegeven door gestegen optimisme t.a.v. onze graan- positie. D distributie van meel- en blocm- houdendc producten, die op vermin dering van het totale meel- en hlocm- verbruik is gericht, moet gehandhaafd biyven. TWEELING GEDOOD DOOR GASVERSTIKKING. Te Veendam heeft zich een tragisch ongeval voorgedaan. Toen mevrouw Reurich by de wieg kwam vond zU haar tweeling dood in" het bedje liggen. De kinderen waren gestikt doordat een pe- troleumvergasser onklaar was geraakt. Dc babies waren slechts negen weken oud. Ncd. Ilerv. Kerk Aangenomen: naar Doorwcrth-Heelsum F. H. J. Bik te Voorst; naar Assen (bultengew. pred.pl.) W. J. Holzscherer te Oostwold (óld.). Bedankt: voor Arnhem (vac.-J. Gerrit sen Jr.) en voor Brlélle ("vac.-B. C. F. de Groot) P. C. Vermeulen te Laren (N.-H.); voor Veencndaal (vac. R. de Bruin), H. Harkema te Wijk bil Heusden. voor Breu- kelen (2de pred.pl.) O. S. Cazemler te Dalfsen. Beroepen: te Morra-Lloessens J. H. Bo- gers. cand. to Utrecht; door de classis Am sterdam tot predikanten ln alg. dienst (als legerpred. voor Ned.-Indlë) J. Colijn te Oosterwljtwerd en W. Pelleboer te Hoog- Blokland; door de Generale Synode tot predikant ln alg. dienst -met binding van v. ïi standplaats 'aan de Ned. Herv. Kerk in haar geheel (voor de theol. arbeid van de Oecumenische Raad der Kerken) dr. H. v. d. Linde te Beek-Ubbergen. Geref. Kerken Beroepen: te.Slbculo- Kloosterhaar T. Spllker, cand, te 's-Gra- venhage; te Groningen J. G. Adema te Rotterdam -Delf shaven Bedankt: voor Oostzaan en Tulndorp- Oostzaan Amsterdam-N.). J. Kóopmans te Schlldwolde; voor Dinxperlo D. Kuiper te Rilland-Bath. Geref. Kerken naar art. 31 K.O. Be roepen te Middelburg H. J. de Vries, cand. te zuldhorn. Oucl-Geref. Genieenten Beroepen te Brulnisse M. A. Mlcras te Krimpen a/d. IJssel. Het Stalinistische gevaar (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gistermiddag de begroting van Buitenlandse Zaken aanvaard. Maar er was overigens weinig reden tot voldoening. De minister moest constateren, dat wij ondanks alle verto gen, protesten en wat dies meer zij nog altyd niets hebben bereikt: zo inzake, het Duitse probleem en onze daarbij be trokken levensbelangen: zo inzake de bolsjewiek.^ boycot tegen onze handel in Australië. En dan zweeg Z. Exc. nog over onze houding jegens Spanje, door senator Schneider een blunder van de eerste orde genoemd". Het was trouwens opvallend dat laatstgenoemd lid en de heer Stikker, die beide wel het meest critlsche geluid hadden laten horen, thans bij 's ministers antwoord afwezig bleven. De heer Van Boetzelaer deed geen nadere mededelingen omtrent de West- Europese onderhandelingen. Wij (de Benelux-landen), aldus spr., zijn nu in het bezit van de Brits-Franse uit werking van Bevin's rede, en zij heb ben de onze. Het zou voorbarig zijn, hierover thans reeds een uiteenzetting te geven. De wederzijdse voorstellen zijn in studie, en de volledige reacties zUn nog niet bekend. De minister ontkende, dat wij de weg naar een blokvorming tegen het Oosten zouden hebben ingeslagen. Wel zjjn wy ons er van bewust, dat op ge ografische gronden nauwer samenwer king gewenst is met dc overzeese lan den in Afrika, Azië en Amerika. Bij herhaling heeft de Nederlandse regering zich gewend tot de bezettende mogendheden inzake het Duitse pro bleem in zijn geheel en ook zijn her haalde demarches gedaan over inciden tele onderwerpen. Het resultaat was niet bevredigend. De samenwerking met Bel gië en Luxemburg is bijzonder vrucht baar gebleken. Wij zullen actief moeten deelnemen aan de oplossing van het Duitse probleem en ook aan het actueel beleid. Het ls spr.'s mening, dat een parle mentaire commissie naar West-Duits- land van geen of weinig invloed zal zijn op het daar gevoerde beleid. Als de Staten-Generaal evenwel van me ning zijn, dat een oriënterend bezoek voor hen van nut zou wezen, dan Ls spr. bereid, zulk een bezoek te bevorderen. Later bij de replieken diende deheer Brongersma (Arbeid) een motie van deze strekking in. Op verzoek van de heer Molenaar (Vrijheid) zal deze motie op een nader te bepalen dag worden be handeld. Langdurig stond de minister stil bij het streven naar een Europese fede ratie. Hy waarschuwde tegen een lichtvaardige propaganda daarvoor, waar hier te lande wel gevaar voor be staat. Een ernstige bestudering van het vraagstuk zou spr. wel toejuichen. Zolang wij lid van de UNO zijn, zyn wij verplicht zo goed mogelijk daar aan mede te werken. En wel voorna melijk aan het primaire doel, dat de stichters voor ogen stond, n.l. univer sele samenwerking. Daarnaast wilde spr.,gaarne overwegen, binnen het ka der van de Ver. Naties, tot verwe zenlijking van de federatieve ge dachte over te gaan. Hier behandel de spr. de bezwaren tegen de UNO. als het vetorecht; en constateerde dat de Ned. regering niet onsympathiek stond tegenover de federalistische ver gadering in Mei a.s. te 's-Gravenha^e. vermits zjj de Ridderzaal daartoe ter beschikking had gesteld en dc deel nemers officieel zal ontvangen. Komende tot de Indische kwestie be toogde de minister, dat reeds vóór Ling- gadjati de zaak in de Veiligheidsraad besproken was. Maar Z.Exc. liet buiten beschouwing, dat onze de-facto-erken- ning van Djokja voor verschillende sta ten de aanleiding was om eveneens de repoeblik de facto te erkennen. De radiorede van de Koningin had hoe genaamd niets uit te staan met het rap port van de C.G.D. Het agentschap van Buitenl. Zaken tg Batavia was slechts uit practische overwegingen ingesteld; het volgt de instructies op, welke uit Den Haag wor den gezonden. Over de besteding van de Marshall hulp zullen onderhandelingen gevoerd moeten worden en de Amerikaanse ad ministratie zal van de noodzaak dier besteding moeten worden overtuigd. De Ned. regering kan die dus niet eenzij dig vaststellen. Het Ned. bureau, dat de nodige voorbereidingen treft, zal ook voor de coördinatie der diverse industrie belangen zorgen. Het ls de bedoeling daartoe ook een departementale com missie ln het leven te roepen, onder voorzitterschap van de regeringscommis saris, de heer Hirschfeld en een Raad van Advies uit het bedrijfsleven en de werknemersorganisaties. Van geschen ken kan in verband met de Marshall hulp niet gesproken worden. Ook zal in het openbaar verantwoording worden afgelegd van het beleid, zodat naar spr.'s mening alle waarborgen van ob jectiviteit aanwezig zullen zijn. Wat betreft de Australische boycot van Ned. schepen deelde de minister mede. dat de toestand nog dezelfde is als vóór anderhalf jaar, tot schade van de econo mische en andere betrekkingen tussen Nederland en Australië. Ondanks het herhaalde en krachtige aandringen on zerzijds bij de Australische regering heeft deze nog geen maatregelen getrof fen om aan de onhoudbare toestand een einde te maken. Van stappen dien aangaande by de Veiligheidsraad repte de minister niet. Noch van de commu nistische ondergrond van de boycot. Maar het was wel tekenend, dat de minister hierna direct overging tot de behandeling van het stalinistische ge vaar. Dc Ned. regering houdt het oog ten scherpste op dit probleem gericht en spr. kan de verzekering geven, dat Nederland, niet alleen doch gezamen lijk met andere landen, zonodig de vereiste conclusies zal weten tc trek ken. De deuren voor opleiding in de diplo matieke dienst staan voor ieder wijd open, aldus Z.Exc. Ook zijn herhaalde lijk bekwame krachten van buiten het corps in de buitenlandse dienst opge nomen: doch spr. is niet bereid van deze uitzondering een regel te maken. De begroting werd ten slotte z.h.st. aangenomen onder aantekening dat de Communisten tegen zijn. Terstond daarop begon het Huis aan de alg. beschouwingen over Binnen landse Zaken. Hierbij deed zich geen enkel nieuw aspect voor. vergeleken bij het verhandelde in de Tweede Kamer. Bij de beantwoording door minister Witteman hopen wij hierop terug te komen. Onze penicilline-productie neemt toe TOEWIJZING AAN ZIEKENHUIZEN IS REEDS VERHOOGD. Zoals bekend wordt de voorraad pe nicilline, waarover wij jaarlijks de be schikking hebben, geleidelijk groter. Tot nu toe werd deze voor het groot ste deel uit de import verkregen. Onze eigen productie die van de Ned. Gist en Spiritusfabriek in Delft is nog niet voldoende, dpch onlangs bereikte die productie reeds 30 tot 40% van de in ons land gebruikte penicilline. Dank zij de toeneming dezer produc tie wordt de toewijzing aan ziekenhui zen, welke dit geneesmiddel in depot opnemen, al verhoogd. Men heeft zelfs de hoop, dat die eigen productie op het einde van dit jaar het mogelijk zal maken, om ons land te voorzien met een hoeveelheid, wel ke geljjk is aan de voorraad, waarover wy thans jaarlijks door importen en eigen productie dc beschikking heb ben. VERWIJDERING VAN ONGEWENSTE DUITSERS. Naar aanleiding van de door de Mi nister van Justitie gedarie toezegging bij de behandeling der Justitiebegroting is aan de Tweéde Kamer ter kennis ge bracht het resultaat der bemoeiingen tot 1 Jahuari j.l. van de door de mi nister ingestelde zeven commissies van advies inzake de voorgenomen verwijde ring uit Nederland van ongewenste per sonen van Duitse nationaliteit. In totaal werden 531 gevallen behan deld waarvan in 270 gevallen tot uit leiding, in 179 gevallen tot het verlenen van een verblijfsvergunning en in 62 gevallen tot het instellen van een na der onderzoek werd geadviseerd. Kimderbijslagregelmg voor rentetrekkers WETSONTWERP INGEDIEND. De minister van Sociale Zaken en van Financiën hebben voor de inva- liditeitsrentetrekkers. die tot dusver buiten de werking van de Kinderbij slagwet vielen, een afzonderlijke kin- derbüslagregcling getroffen, waartoe zy thans een wetsontwerp hebben in gediend. De regeling staat los van die, vervat in de Kinderbijslagwet, doch haar prestaties zijn gelijk. De ministers hebben deze regeling uitgestrekt tot diegenen, die in het genot zijn van een ouderdomsrente krachtens de Invaliditeitswet, alsmede onder zekere beperking tot de kinderen, die een wezenrente genieten, hetzij in gevolge de Ongevallenwet 1921, de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 of de Zee-ongevallenwet 1919. De kosten van de voorgestelde rege ling, welke geraamd zijn op elf mlllioen gulden, komen ten laste van de Staat. Zij zullen, bestreden kunnen worden uit de opbrengst van de vereveningsheffing. Naar de mening van de ministers be staat er niet voldoende aanleiding aan de gehuwde vrouw-rentetrekker recht op kinderbijslag toe te kennen. Voor die gevallen, waarin het gemis van kinder bijslag voor de gehuwde vrouw-rente trekker onbillijk zal werken, zal een voorziening kunnen worden getroffen. Recht op wezenrente krachtens de In validiteitswet bestaat op grond van de bestaande bepalingen van genoemde wet tot de I4-jarige leeftijd is bereikt. Daar de kinderbijslag in eerste instantie wordt verleend tot de betrokken kinde ren de 16-jarige leeftijd hebben bereikt, hebben de ministers het wenselijk ge acht in het kader van de thans voorge stelde regeling tevens over te gaan tot verhoging van de leeftijdsgrens voor het recht op wezenrente krachtens de In validiteitswet tot 16 jaart HET GEZINSHOOFD IS „ZELFVERZORGER NR. 1". Aantal toeslagkaarten wordt verminderd De Directie van de Voedselvoorziening deelt. mede. dat. hoewel de zelfverzor- gingsregeling voor vlees voor het seizoen 1948—1949 ih grote lijnen gelijk geble ven is, een wijziging is aangebracht in de voorschriften omtrent de gezinsleden, welke aanspraken als zelfverzorger kun nen doen gelden. Ter beperking van het aantal toeslag- kaarten voor bijzondere arbeid is thans bepaald dat, indien van een ge zin enige leden in de zelf verzorging worden opgenomen, dit in de eerste plaats zal gelden voor het gezinshoofd. Aan de betrokkenen wordt het verder overgelaten, uit te maken wie van de overige gezinsleden opgenomen zal wor den, om het vereiste aantal zelfverzor- gers te verkrijgen. Voor melkzelfverzorging is een derge lijk voorschrift overbodig omdat hierbij alle gezinsleden behalve die. geboren na 31 December 1944) als zelfverzorgers aangemerkt moeten worden. GRENSCORRECTIES VAN DE HAND GEWEZEN. Door regering van Noord-Rjjnland- Westfalen. Een woordvoerder van de regering van Noord-Rijnland-Westfalen heeft tijdens een persconferentie te Düssel- dorf de Nederlandse en Belgische eisen tot correctie van de grens, welke eisen naar men verwacht, op de Drie-mo- gendhedenconferentie te Londen ter sprake zullen worden gebracht, nadruk kelijk van de hand gewezen. Hij zeide, dat de grenscorrectie een verdere ..de montage" door de Westelijke geallieer den zou betekenen, hoewel zij verklaard hadden, dat ..demontage", behalve - de reeds aangekondigde, niet zou plaats hebben. De opgeëiste gebieden maken deel uit van de voorraadschuur van het Ruhrgebied en bevatten o.a. olie en steenkool. FEUILLETON Mijnheer MelviVs wonderlijke fantasie door W. H. LANE CRAUFORD 53) Het was een vreemde manier om de situatie zo voor te stellen, maar Christopher bepaalde zich tot het voor naamste probleem. ,Dus Jesephine rekent er nog steeds op met je te trouwen?" „Ja, daarvan ben ik overtuigd." „En ze komt hier in de buurt wonen?" „Zij heeft een flat gehuurd aan de Maiston Road." ..En die heb je haar laten huren?" Hepry maakte een wanhopig gebaar. „IL heb alles gedaan wat ik kon, om haar ervan te overtuigen, dat ze de flat niet moest huren, ik heb haar verteld dat hier koude dampen waren en ik heb haar er op gewezen, dat ze op haar leefty'd aan zulke dingen moest denken." ,,Ja, dat was erg tactvol." „Ik heb nog andere bezwqren geop perd, maar ze wilde niet naar mij luisteren". „Heb je haar niet verteld, dat je van plan was deze streek te verlaten?" „Nee, maar ik heb haar afgeraden voor lange tijd te huren en het huur contract zo te laten maken, dat ze iedc* ogenblik op korte termijn kon vertreV ken." .En hoe vond ze dat?" Henry's blik werd nog somberder. „O, dat vond ze onmiddellijk een uit stekend idee. maar later dacht ik, dal ze dit als een soort huwelijksaanzoek heeft opgevat. „Ja, daar leek net inderdaad wel woi op." meende Christopher. •Henry haalde diep adem. „Ik begrijp er niets van," verklaarde hij. „Ze houdt niet van kinderen, ze kan beweren wat ze wil, maar ze houdt niet van kinde ren en hoe is het dan te motiveren, dat ze trouwt met een man, die drie kin deren heeft?" Christopher haalde zijn schouders op. ..En zulke kinderen nog wel!" In de stilte, die nu volgde, dacht Henry diep na over de wispelturigheid der vrouwen in het algemeen en over de wispelturigheid van Josephine in het bijzonder. ..Ze is helemaal niet op Bunty ge steld." mompelde hij. .Waarom niet?" „Ze zegt. dat ze te jong is en dat er ceen prestige van haar uit gaat." Henry maakte eert ongeduldige handbeweging. „Maar ik heb haar verteld, dat ik er niet van hield, dat kinderen gedresseerd werden en dat ik geen oude, zure gou vernante in mijn huis zou dulden." Christophers ogen gingen wijd open van verbazing; dit was zo volkomen in tegenspraak met de ideeën, die Henry had verkondigd, toen de kwestie der kinderen en hun gouvernante werd be sproken. „En hoe nam ze dat op?" vroeg hU. „Ze ging er onmiddellijk mee ac- coord," steunde Henry, „ze gaat steeds accoord met alles wat ik zeg." „Maar als je niet met haar wilt trouwen," mengde Michael, die aan dachtig had geluisterd, zich nu in het gesprek, „waarom zeg je haar dat dan niet?" Henry keek hem woedend aan.' „Dat probeer ik je nu al die tijd duidelyk te maken", beet hij hem toe. „Je bent bang haar pijn te doen?" „Ik wil haar hart niet breken." Michael dacht over dit antwoord na, toen trok hij zijn conclusie: „Dus je trouwt met haar?" „Hoe kom je er bij Ik denk er niet aan om met haar te trouwen 1" „Wat ga je dan doen?" „Ik ga dood." Michael en Christopher keken Henry ontzet aan. „Het is de enige oplossing," zei deze. „Maar ik ben er op voorbereid geweest sinds de dag, dat ik Robinson heb ont moet." „Robinson!" riep Michael uit, „wat heeft die er mee te maken?" Henry trok woedend aan zijn sigaret. „Ik heb jullie verteld, dat ik vandaag een brief van Robinson heb ontvangen. Ik kreeg die brief op kantoor. Het iseen zakenbrief; hij wilde me over iets be langrijks spreken." Even sprak niemand. „Misschien wil hij je over de gezond heid van je vrouw spreken." zei Michael, maar er klonk weinig overtuiging in zijn stem. „Dat had hij per telefoon kunnen doen," zei Henry, „daarvoor had hij me niet officieel hoeven te schrijven." „Dat is zo," was Michael het met hem eens. „Wat ls het dan volgens Jou?" vroeg Christopher. Henry keek hem hulpeloos aan. „Hij heeft argwaan gekregen," v zei hij ver drietig. „hij zal mijn belastingbiljetten nog eens hebben nagekeken en een en ander zal hem niet duidelijk zijn ge weest. HU zal me nu een paar vragen willen stellen." „Waarover?" wilde Michael weten. „Over myn vrouw en kinderen." „Maar je hebt hem over Je vrouw verteld, en hij heeft je kinderen gezien!" Hij heeft drie kinderen gezien, van wie ik zei dat ze van mU waren." (Wordt vervolgd) EN NU... EEN KOPJE^**-- Nederlandse gangster pleegde overvallen en moord „MAAR HIJ KAN GEEN VLIEG KWAAD DOEN...." Tegen de 42-j. verdachte, die ln 1929 ln Amerika als gangster tot levenslang plus 80 jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld, eiste de Officier van Justitie bij de Amsterdamse Arrondissements rechtbank thans 6 jaar gevangenisstraf wegens het plegen van een roofoverval in een Amsterdamse sigarenwinkel. Het betrof hier de overval, die door twee mannen op 8 October jJ. in de sigarenwinkel van J. C. P. A. v. d. Gar de aan de Linnaeusparkweg te Amster dam werd gepleegd, terwijl v. d. Garde in het ziekenhuis zijn echtgenote be zocht. De hoofddadc, was de 42-j. J. Duykers uit Amsterdam, die op 20-jari- ge leeftyd op een schip monsterde en enkele jaren later in de VB. in aanra king kwam met een gangsterbende. Hy pleegde toen in zes dagen 4 roof overvallen in Philadelphia plus een moord te Baltimore. Op 27 Maart 1929 werd hy door een rechtbank in Bal- timore City tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld wegens „murder first degree" (moord eerste graad). Voor ieder der 4 roofovervallen werd hy voorts tot 20 jaar veroordeeld. 18 jaar lang (waarvan 14 cellulair) ver bleef deze Nederlandse zeeman in Ame rikaanse gevangenissen. Hij legde zich toe op studi" in de psychologie. Eind, 1946 werd hij voorwaardelijk in vrUheid gesteld, uitgewezen en keerde per schip terug naar ons land. „Niemand wenste me werk te geven", zo zeide hy voor de rechtbank, ..omdat is een mLsdadiger was. Mijn vonnis ach tervolgde me, waar ik ook kwam. Zo noodzaakten de omstandigheden mij me met 'zwarte handel op te houden." De verdedigster deelde mede, dat de man intussen een gezin had gesticht, waarover niets dan goeds te melden was en dat hU zich een voorbeeld van een goed huisvader had getoond, „die in wezen geen vlieg kwaad kon doen". Volgens een grapholoog, bezat hij ech ter psychopathische eigenschappen. Een psychiatrisch onderzoek over verdachte zal thans ingesteld worden. ZES MAANDEN VOOR MR. VAN DER DEURE. De Arnhemse rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de Ben- nekomse advocaat en procureur mr.Van der Deure, tegen wie een jaar gevange nisstraf was geëist, wegens opzettelijke belastingontduiking. HU had, gelyk be kend, van zijn vermogen f. 320.000.- verzwegen. De rechtbank veroordeelde hem tot 6 maanden gevangenisstraf met qftrek van preventieve hechtenis van 20 September 1947 af. 2 JAAR EN 6 MAANDEN TEGEN HUWELIJKS ZWENDELAAR GEËIST. Voor de Arnhemse Rechtbank stond terecht de huwelUkszwendelaar in het groot en „Uno-agent", de 32-j. Neder landse technicus J. Anneveld, die o.m. een meisje uit Venlo oplichtte voor f. 20.000.Er was hem slechts de op lichting voor f. 14.000.ten laste ge legd, daar dit het enige bedrag was, waarvoor hij een schuldbekentenis had getekend en welk geld moest dienen om de overtocht naar Amerika te betalen. A. heeft een volledige bekentenis afge legd. De Officier van Justitie vroeg een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden. De verdediger vroeg de recht bank een psychiatrisch onderzoek in te stellen. Uitspraak over 14 dagen. Ingezonden Mededeling Als Rheumatische pijnen U het leven vergallen dan ls bet hoog tijd feen Kruschen-kuur te beginnen Iedere morgen de kleine dosis Kruschen doet wonderen In thee proeft ge er niets van, maar de weldadige werking doet zich spoedig voelen. Kruschen staat bekend om zUa stimulerende Invloed op de bloedzui verende organen. Die doen daD Uw bloed weer krachtiger circuleren, on zuiverheden kunnen zich niet meer vastzetten, ze worden regelmatig afge voerd en zo neemt Kruschen de oorzaak weg van die slopende rheumatische pUn. Weifel niet langer; begin Uw kuur dadelyk Vraag Kruschen Salts WJ Uw Apotheker of Drogist 13). De Professor was niet op zUn gemak gaan zitten om af te wachten of de politie soms zou slagen. Nee, hij hol de de deur uit met Panda, op zijn hielen en stormde de straat in. De Inbreker was nog niet ver gekomen (hy had het te druk gehad, zoals we weten) en Pan da kreeg hem dan ook al gauw in de gaten. „Daar staat hU!" rijp Panda. „En aan de andere kant komt er een poli tieauto aan! We hebben hem, Prof! HU kan niet vóór of achteruit!" „Maar die uitvinding!" riep de ge leerde vertwyfeld. „HU heeft een wa pen! En ik niet! En JU niet! En ik heb vergeten mU'n jas aan te doen!" De inbreker keek even om zich heen en had al gauw in de gaten, dat de po litieauto het gevaarlijkst was. Een boos aardige lach rimpelde de zakdoek, die hU voor zUn gezicht had en toen richt te hy zUn toestel op de uitstappende politieambtenaren. Een bliksemstraal raakte het groepje en op hetzelfde mo ment veranderde alles in een stand beeld.... VOLKSPARTIJ VOOR VRIJHEID EN DEMOCRATIE. Advies hoofdbestuur Tweede Kamer verkiezingen. Het hoofdbestuur vart de VolkspartU voor VrUheid en Democratie heeft, al dus „De Nieuwe Courant", een definitief advies opgemaakt voor de Centrales om 10 candidaten voor de Tweede Kamer in wisselende volgorde aan de kop van de lU-sten te plaatsen. De volgende 15 candidaten worden aanbevolen in alphabetische volgorde; H. J. Ankersmit. fabrikant te Deven ter; mr. J. G. Bettink, advocaat te Haarlem; Joh. G. J. Cornelissen, voor zitter van de vakgroep kruideniers en lid van de Prov. Staten van Noord-Hol land, te Amsterdam; D. W. Dettmeyer, lid van de gemeenteraad van 's-Gra- venhage en van het hoofdbestuur te Den Haag; mevr. A. Fortanierde Wit, lid van de Tweede Kamer, te Amster dam; dr. ir. A. H. W. Hacke, id. te Voor burg; F. den Hartog, id. en voorzitter van de Hollandse MaatschappU van Landbouw, te Hoog-Bloklanddrs. H. A. Korthals, id. en lid van het hoofdbe stuur, te Voorschoten; ir. S. L. Louwes, directeur-generaal van de Voedselvoor ziening, te Wassenaar; mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam en vice- voorzitter van het hoofdbestuur, te Rot terdam; G. Ritmeester, burgemeester van Den Helder en lid van" het hoofd bestuur, te Den Helder; mevr. J. F. SchouwenaarFranssen, lid van de ge meenteraad te Rotterdam; ir. A. Stof fels, ingenieur te Haarlem; mr. G. Vonk, lid van de Tweede Kamer, te Haarlem; R. Zegering Hadders, lid van de Eerste Kamer en wethouder van Emmen. HET AFTREDEN VAN DE POOLSE GEZANT. Officiële mededeling uit Warschau. Op een persconferentie te Warschau heeft de woordvoerder van de Minister van Buit. Zaken meegedeeld, dat de heer Benedykt Elmer, de ex-buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister van Polen te 's-Gravenhage, uit zUn ambt werd ontzet met ingang van 15 Februari 1948. Deze mededeling werd de heer Elmer gedaan in een schrijven van 21 Januari 1948. De ontzetting sproot voort uit finan ciële onregelmatigheden, aldus werd icor de betrokken woordvoerder gezegd. HU voegde daaraan toe, dat de heer Ulmer. ondanks talrijke aanschrijvin- ;en, nooit de gelden yeeft willen retour ieren, welke op illegale_wyze waren /erkregen. De heer Elmerheeft zich, ildus deze woordvoerder, nooit tegen de lolitiek van de Poolse regering gericht, :och persoonlUk, noch in officiële rap- iorten. HU merkte verder op vernomen te .;bben, dat de heer Elmer, by besluit in het centraal executief comité van e Poolsp socialistische partU- van deze >artU is uitgesloten op grond van fi- lanciële onregelmatigheden. - V In aansluiting op deze officiële me dedeling vernemen wU, dat de heer Elmer in November 1947 een bezoek aan Polen bracht, waar hij zowel met de Poolse regering als de socialistische party contact opnam. De heer Elmer verliet gisteren de Poolse legatie in 's-Gravenhage. HU vertoeft voorlopig in ons land. Over zUn verdere plannen kon niets worden mee gedeeld. GRATIE VERLEEND. BU KB. is gratie verleend ahn W. L'Ecluse. tot de doodstraf veroordeeld by sententie van het BUz. Gerechtshof te Arnhem. De doodstraf is gewUzlgd in levenslange gevangenisstraf. HET 1000c SCHIP TE ROTTERDAM SINDS 1 JANUARI. Scheepvaartverkeer met sprongen vooruit. Heden is sinds 1 Januari het 1000e schip te Rotterdam gearriveerd, n.l.het met cement geladen Ned. s.s. „Jura", dat uit Londen kwam. Verleden Jaar kwam eerst op 23 Maart het 1000e schip en in 1946 was het nog later, nJ. 7 April Geconstateerd kan dus worden, dat het scheepvaartverkeer over Rotterdam met sprongen vooruit gaat. Briefwisseling tussen Communisten en Benesj Het presidium van het centrale co mité van de communistische party heeft een schrijven gezonden aan pre sident Benesj, waarin verklaard wordt, dat het niet in onderhandeling kan tre den met de huidige leiding van de na tionale socialisten, de volkspartU en de Slowaakse democraten, omdat dit „strij dig zou zijn met de belangen van de eenheid en de harmonie onder het volk en van een verdere rustige ontwikkeling van de republiek. Deze brief vormde een antwoord op een schrijven van Benesj, door de president gisternamiddag na een onderhoud van twee uur met Gottwald aan deze ter hand gesteld als antwoord op een brief van het presidium der communistische party de dato 21 Februari. Benesj verklaarde in zyn schrijven, dat hU, zijn grote verantwoordelijkheid in dit uur beseffende, niet anders dan trouw kon blijven aan zyn eenvoudig democratisch credo. „Naar myn overtuiging is de demo cratie de enige betrouwbare en duur zame fundering voor een fatsoenlUk en menswaardig leven. Ik houd het by een parlementaire democratie, by een parlementaire regering als om lijning' van de democratie Dè hui dige crisis van de democratie ln ons land, aldus Benesj, kan slechts over wonnen worden langs democratische en parlementaire weg. „Ik zie uw eisen niet voorby. Ik be schouw alle politieke partijen, die ln het nationaal front verenigd zfjn, als de draagsters van de politieke verant woordelijkheid". Benesj dringt er ten slotte op aan, dat langs parlementaire weg en met behulp van het nationale front gezocht zal worden naar een verzoenende oplos sing en nieuwe succesvolle samenwer king. Benesj aanvaardt ontslagen Officieel is medegedeeld, dat presi dent Benesj heden het ontslag van de twaalf niet-communistische Tsjecho- Slowaakse ministers aanvaard heeft. De president zal heden te 18 uur Greenwich tyd een radiorede uitspre ken. VOOR DONDERDAG 26 FEBRUARI. Hllveisum 1 (301 AL) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: morgengebed en llturglscne kalender; 7.45: gram.muziek; 8.00: nieuws; 8.15: opge wekte muziek; 9.00: voor de vrouw; 9.05: ochtendconcert; NCRV 10.00; gewijde mu ziek; 10.15: morgendienst oJ.v. ds. G. den Duyn; 10.45: muziek van Handel; KRO 11.00: ziekenbezoek; 11.45: koorzang: 12.00 Angelus; 12.03: lichté pianomuziek; 12.30: weeroverzicht; 12.35: Klaas van Beeck; 12.55: zonnewijzer; 13.00: nieuws; 13.15: Kath. nieuws en boekbeoordeling; 13.25: Klaas van Beeck; .13.45: voor de vrouw; NCRV 14.00: Musette-orkest; 14.40: voor de vrouw; 15.00: planoduo; 15.30: Ned. strijkkwartetten; 16.00: bijbellezing: 16.45: NCRV-kwartet; 17.00: jeugdjournaal; 17.30 tenor en plano; 18.00: Spaanse en Zuld- Amerlkaanse muziek; 18.15: CNV-kwartet; 18.30: Ned. strijdkrachten; 19.00: nieuws; 19.15: Ned. Chr. Relsvereniglng; 19.30: ac tueel geluld; 19.45: RVD antwoordt; 20.00: nieuwe; 20.05 proloog: 20.15: steravond; 21.30: famlllecompetitle; 21.50: verzoek programma; 22.15: buitenlands overzicht door dr. L. W. G Scholten; 22.30: nieuws; 22.45: avondoverdenking; 23.0024.00 slot- accoord. Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: marsmuziek; 7.30: ochtend- rhythme; 7.50: dagopening door dr. A. Trouw; 8.00. nieuws; 8.15: grammuzlek; 8.42: muziek van Cberublni; 9.15: och tendwijding door ds. A. C. Dlederlks; 9.30: waterstanden; 9 35; arbeidsvitaminen; 10.30: voor de vrouw; 103)5T. Spiwa- kowsky, vlooi; 10.50: voor de kleuters; 11.00: "orgel en alt-mezzo; 11.45: ontbljt- ziekte; 12.00: Kwintetspelers; 12.30: weer- praatje; 12.33: ln 't spionnetje; 12.38: G. van Toorenburg, plano; 13.00: nieuws; 13.15: Metropole-orkest; 13.45: J. Björ- llng zingt; 14.00: voor de vrouw; 14.20: Ned. componisten; 15.00: voor zieken en gezonden; 16.00: wetenswaardigheden: 16.05. The Sky Rockets Orchestra: 16.25: vraaggesprek met Henrlëtte Davids; 16.40: Vergeten Ned muziek uit de pruikentijd; 17.00: kaleldoscoop; 17.20: over dieren; 17.30. orkest Harry James; 17.50* voor de Jeugd: 18.00* nieuws. 18.15 sportpraatje; 18.30: hij en zij; 19.00: voor de kleuters: 19.05: Tom Poes en de Gouden Komeet; 19.15: M. Long. plano; 19.30: radiovolks- muzlekschool: 20.00: nieuws; 20.05: echo van de dag; 20.16 muziek van Haydn; 20.30: Fle Carelsen telefoneert; 22.15* Ro mancers: 22.45: ontginning en kolonisatie van de Wlerlngermeei23.00* nieuws; 23.15 orkest Geraldo* 23.45-24 00' Al Bollington, orgel. AGENDA WOENSDAG: Oud-Kath. Kerk: Lijdensmeditatie prof. B. A. van Kleef. 7^ uur nam. x RehobothChr.-Hlst. Jongerengroepen. 8 uur nam Steenschuur 4: S.G.P Spr ds H Visser van R'dam 7$ uur nam DONDERDAG Schouwburg. Gala-avond Boekenweek. 8 uur nam. Stadszaal: Residentie-orkest. Solist 13- kar Arlbo, 8 uur nam. Gerecht 10: Splr. Ver. „Harmonla", 8 tt.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2