Tsjecho-Slowakije aan de rand van de communistische afgrond Benesj laatste bolwerk tegen de revolutie WEERBERICHT Palestina in de Veiligheidsraad Met een enkel woord 86ste Jaargang WOENSDAG 25 FEBRUARI 1948 No. 26321] LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 Gottwald Iaat alle schijn van wettigheid varen Aan hetgeen United Press en Reuter melden ontlenen wij het volgende: De communistische minister van Binnenlandse Zaken in Tsjecho-Slo wakije, heeft de plaatselijke regerings organen alle bevoegdheden ontnomen en deze overgedragen aan de onder communistische leiding staande „ac tie commissie". Minister Nosek heeft per radio de nationale commissies, die in elke stad de bevoegdheid hebben van een college van B. en W., geïnstrueerd onmiddel lijk in contact te treden met de com missie van actie in de betrokken stad om van deze instantie bevelen in ont vangst te nemen. Generaal Svoboda, de minister van nationale defensie, richtte per radio de waarschuwing tot het leger „weest op uw hoede voor buitenlandse spion nen, hun binnenlandse helpers en diegenen, die zich in hun gesprekken tegen de Sovjet-Unie richten. Tezelfdertijd heeft minister Nosek de politiecontrole in het land ver scherpt, de grensbewaking versterkt en andere maatregeden genomen om de vlucht van „afvalligen" en kapi taal te voorkomen. Naar gemeld wordt is het aantal gearresteerde oppositie-functionaris sen tot bijna tweehonderd gestegen. Onder de gearresteerden bevindt zich ook een secretaresse van het ministe rie van nationale defensie, die vol gens minister Nosek bekend heeft ge- spionneerd te hebben voor vertegen woordigers van een buitenlandse mo gendheid te Praag. Het hoofdkwartier van het verbond van vakverenigingen, de U.R.O., heeft de plaatselijke afdelingen opdracht ge geven over te gaan tot onmiddellijke be zetting van alle fabrieken met meer dan vijftig employé's en deze bezet te houden totdat „nationale bestuurders" aangewezen zijn. Het verbond instru eerde alle leden niet toe te staan, dat eigenaars interveniëren. Het gehele secretariaat van de sociaal-democrati sche partij zat gedurende vijf uur in zijn eigen bureau opgesloten. Een groep fa brieksarbeiders bezette het gebouw vol gens opdracht van de U.R.O. 's Avonds verdrongen zich circa ne gentigduizend personen op het Wences- lausplein te Praag om de door het pas opgerichte Praagse actie-commissie ge organiseerde massabetoging bij te wo nen. De menigte riep zowel „Leve Gott wald" als „leve Benesj". De Tsjechische studenten hebben een resolutie aangenomen, r die ter kennis van president Benesj zal worden ge bracht. Het centrale comité der Tsjecho- Slowaakse studentenorganisaties, waar in de "nationale socialisten de leiding hebben, verklaart hierin: „De Tsjechi sche studenten achten het him plicht in de geest van zeventiende November ODenliik te verklaren, dat zij besloten zijn met al hun kracht de partijdemo cratie te verdedigen. Hun kan het zwij gen niet worden opgelegd, zelfs niet met de mogelijkheid van gelijke conse quenties voor ogen". De resolutie refereert hiermede aan de demonstraties tegen de Nazi's van November 1939, toen de Duitsers als vergeldingsmaatregel negen studenten leiders doodschoten en tweeduizend stu denten in concentratiekampen opsloten. De leden der door de communisten be heerste vakvereniging zijn gisteren om 12 uur een één uurs-demonstratie-sta- king begonnen, ten einde daarmede hun steun te geven aan de eisen van premier Gottwald tot vorming van een marxis tische regering. Intussen melden Slowaakse autori teiten te Praag dat de communisten in Bratislava, de hoofdstad van Slowakije, de Slowaaks-democratische burgemees ter uit zijn ambt hebben ontzet. Hij werd vervangen door de communist dr. Anton Gasla. Radio-Praag weet nog te berichten, dat de zes Slowaakse minis ters in de Slowaakse commissie van ge delegeerden door de communisten zijn verwijderd. Vijf zetels werden door com munisten bezet, de zesde door een so ciaal-democraat. In een radiorede tijdens de symboli sche staking van een uur-heeft Erban. de secrtaris-generaal van het Tsjecho- Slowaakse vakverbond, verklaard: „De binnenlandse verraders zijn te vroeg uit hun Trojaanse paard gekomen. Zij heb ben de verdeling der krachten verkeerd beoordeeld. Wij zim aan het mobilise ren en de paar duizend studenten en zwarthandelaars zullen ervaren, dat millioenen tegen hen zijn". „De Weste^pe imperialisten weten, dat ons verdrag met de Sovjet-Unie ons te gen aanvallen van buiten af beschermt en zij kunnen ons alleen van binnen uit aanvallen. Opruiers en intriganten moe ten niet alleen uit de regering en het parlement worden verwijderd, doch ook uit fabrieken en kantoren". Het sociaal-democratische blad „Pra- vo Lidu" is door een actie-comité in bezit genomen „ten behoeve van de linkse elementen in de party". In mi nisteries, fabrieken en kantoren wor den comité's gevormd. De communistische voorzitter van het Boheemse nationale comité heeft ver klaard, dat hij niet meer wenste samen te werken met vertegenwoordigers der nationale socialistische party en der volkspartij. De voorzitter van de Slowaakse afde ling der sociaal-democratische partij heeft zich bereid verklaard onderhande lingen met de Slowaakse communisten te openen. In een verklaring heeft de Praagse radio een beroep gedaan op de sociaal democraten. Daarin werd gezegd, dat de crisis binnen het Tsjecho-SIowaakse nationale front een uitvloeisel is van „een internationale crisis". In de natio nale socialistische partij, aldus de ver klaring, beginnen de kapitalistische privé-belangen te overheersen. Dé ver antwoordelijkheid voor de verdere ont wikkeling in de richting van het socia lisme berust bij'de communistische en sociaal-democratische partijen. De te genstanders trachten de samenwerking tussen deze partijen te verstoren, maar zonder samenwerking kan „de democra tie in ons land niet blijven bestaan". Zij zouden zelfs tot anti-Sovjet-neigingen kunnen vervallen en daarmee de veilig heid van de staat in gevaar brengen. De recente gebeurtenissen hebben aangetoond, zo gaat de verklaring voort, dat er geen regering kan worden ge vormd zonder socialistische meerder heid en dat de communistische en so ciaal-democratische partijen dienen sa men te werken. De verklaring was ondertekend door communisten en sociaal-democraten, onder welke laatste de voormalige plaatsvervangende premier Fierlingeren de voorzitter van de parlementscom missie voor de nieuwe grondwet, dr. John. Laatstgenoemden zijn ook lid ge worden van het centrale actie-comité te Praag, nadat de sociaal-democratische partij besloten had, dat haar leden tot deze comité's mochten toetreden. Fierlinger is voorstander van een fusie van de communistische en sociaal democratische partij. Door het overnemen van nog meer Praagse bladen door „actie-comité's" is er in Praag geen krant overgeble ven, die niet onder toezicht staat van de communisten. De communistische voorzitter van de algemene raad van Bohemen heeft bekend gemaakt, dat hij door de om standigheden gedwongen is geheel al leen de verantwoordelijkheid van de raad op zich te nemen ten einde deze te kunnen toevertrouwen aan de waarlijke vertegenwoordigers van het Tsjecho-SIowaakse volk. Hij heeft de vertegenwoordigers van de nationale socialistische partij en van de Tsje chische katholieke party uit deze be stuursfunctie van Bohemen uitge sloten. De voorzitter deed deze mededeling tijdens een zitting van de algemene raad en verdaagde haar daama voor onbe paalde tijd. De Slowaakse christelyk-democrati- sche minister voor de verbindingen en de katholieke minister der P.T.T., bei den behorend tot degenen, die hun ont slag hebben ingediend, hebben onder aandrang van hun employé's hun bu reau moeten verlaten. Bovendien zijn verschillende hoge functionarissen van het ministerie van justitie gearresteerd en op verschillende andere departemen ten ambtenaren ontslagen, aldus meldt de „Praco", het blad van het algemeen vakverbond. SAMENVATTING. United Press gal volgende samenvat ting: De communistische party had gister avond na een bloedeloze revolte, die vier dagen heeft geduurd, de contróle over alle organen van de Tsjecho-SIowaakse staat met uitzondering van die van het presidentschap. Hun voornaamste wapens waren de politie en de vakverenigingen. De mach tigste oppositieparty werd uitgeschakeld door de beschuldiging, een gewapende Putsch te hebben voorbereid en de als gevolg daarvan getroffen tegenmaat regelen. De beide andere oppositie-par tyen werd het zwygen opgelegd en de sociaal-democraten besloten, met de communisten mee te gaan. Dit alles is bereikt door wat arresta ties, een paar dreigementen en een paar demonstratie-optochten Naar verluidt zou premier Gottwald bezig zyn een nieuw kabinet samen te stellen, waarin communisten, sociaal democraten en een aantal dissidente leden van de oppositie-partyen zitting zouden krijgen. (De communisten be haalden by de laatst gehouden verkie zingen pl.m. 37% procent van het aan tal stemmen)Men neemt aan dat Gott wald heden, alvorens president Benesj zyn radiorede zal houden, aan de pre sident ultimatief zal mededelen, hoe hy zyn kabinet heeft samengesteld. Uit alle tot dusverre van het kabinet van de president uitgegane mededelingen is ge bleken, dat Benesj alleen een kabinet, dat gebaseerd is op de principes der par lementaire democratie zal willen aan vaarden. Nog voor het nieuwe kabinet in func tie is getreden heeft de marxistische coalitie reeds een der punten van het gezamenlyke program ten uitvoer ge bracht. De arbeiders hebben van de door de communisten beheerste vakver enigingen de opdracht gekregen, de ver- antwoordelykheid op zich te nemen voor het naar behoren functionneren van de fabrieken, die voorbestemd zyn te wor den genationaliseerd overeenkomstig de door de communisten in te voeren wetten. In vertrouwen hebben de leiders van de oppositiepartyen toegegeven het pleit verloren te hebben. Een van hen be schuldigde de sociaal-democraten er van, voor een communistisch ultimatum te hebben gecapituleerd. Anderen waren van mening dat de communisten de crisis niet hadden opgelost door middel van wettige en in overeenstemming met de grondwet zynde methodes. Premier Gottwald had naar hun mening zyn woord gebroken. Zji verklaarden, dat Gottwald by zyn greep naar de macht elke schyn van wettigheid heeft afgelegd en zo nodig zelfs president Benesj ter zyde zal stellen. AMERIKA'S HOUDING. Reuter meldt uit Washington, dat een aan de macht komen der communisten in Tsjecho-Slowakye zal leiden tot het niet verstrekken van een voorgestelde lening van 350.000.000 dollar door de Wereldbank. De experts voorzien een ontwrichting van Tsjecho-Slowakye's buitenlandse handel en een daling van de levensstandaard. Engeland's financiële strijd DEZE ZAL ZEER ZWAAR ZIJN! De Britse regering heeft bekend ge maakt, dat haar pogingen om het tempo, waarin Groot Brittannië's goud en dollarreserves afnemen, te vermin deren, hebben gefaald. By monde van haar woordvoerder, lord Pakenham, deelde zy aan het Hogerhuis mede, dat in de maand Januari j.l. voor 57mil- lioen pond sterling aan deze reserves moest worden onttrokken, vergeleken met 48 millioen pond sterling in Decem ber van het vorige jaar. De Britse minister van financiën, sir Stafford Cripps, legde de nadruk op de noodzakelykheid om het slinken der financiële reserves tegen te gaan. Hy verklaarde, dat Groot-Brittannië gedu rende de periode waarin het plan- Marshall ten uitvoer wordt gebracht, behoefte zal hebben aan de steun van een goud- en dollarreserve voor de han del van het sterlinggebied, ten einde het vertrouwen van de rest van het sterlinggebied en van de wereld, die on- ontbeeriyk is voor de stabiliteit van de handel, te behouden. Wy hebben een werkelyk harde stryd voor de boeg, zo zeide hy, die voor de gehele wereld van het grootste belang is. De nationale organisatie van groot handelaars Iieeft besloten om in het kader van de actie, die in Groot-Brit tannië wordt gevoerd om de inflatie tegen te gaan, deel te nemen aan de door de regering voorgestelde vrijwillige verlaging van winsten en pry zen. zy heeft vier speciale subcom missies gevormd, die in details een schema zullen uitwerken ten behoeve van de minister van financiën. De president van de Board of Trade, Wilson, heeft 14 nieuwe decreten ge tekend, waarby meer dan 160 artikelen voor dagelyks gebruik, van paraplus tot radiotoestellen, onder een strengere pryscontróle worden gesteld. Slechts in dien de pryzen der grondstoffen stygen, of indien loonsverhogingen plaats vin den, die in overeenstemming zyn met de nieuwe politiek der regering, zal een wyziging van deze pryzen worden toe gestaan. Scandinavische landen nemen deel aan plan-Marshall Noorwegen, Zweden, Denemarken en IJsland hebben besloten deel te nemen aan het plan-Marshall en aan de voor gestelde werkcommissie voor het bevor deren van de economische samenwer king tussen de 16 landen, die de econo mische conferentie van Parys hebben bygewoond, aldus werd door de mi nisters van Buitenlandse Zaken van deze landen na afloop van hun by een komst te Oslo bekend gemaakt. AANSLAG OP BUS MET JODEN. In een Arabische wyk van Jeruzalem is een gepantserde bus met Joden door twee zware ontploffingen tot 6tilstand gebracht. Twee Joden kwamen om het leven, een Jood werd gewond. Arabieren vuurden op de inzittenden, die tracht ten te vluchten. WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot morgenavond. Heldere nacht met lichte tot «matige vorst. Overdag zonnig droog weer en temperatuur in de namiddag oplopend tot even boven het vriespunt. -Tydeiyk vry krachtige Oosteiyke wind. 26 FEBRUARI. Zon op 7.35 uur; onder 18.12 uur. Maan op 20.47 uur; onder 8.40 uur. (VM.) Hoogwater te Katwyk te 4.56 en 17.09 uur Spr ingty Het zwakke geslacht op de schaats. Het kampioenschap voor dames over een afstand van 140 m. werd gehouden te Spaarndam onder auspiciën van de ijs- club „Nova Zembla". Mej. Rolff uit Alkmaar (links) werd kampioene, ter- wyi mej. Swart uit Oostzaan (rechts) tweede werd. De tyd van de kampioene was 15,6 sec. Tweeslachtige Amerikaanse verklaring Zonder het standpunt van zyn rege ring ten aanzien van het voorstel tot het zenden van een internationale troe penmacht naar Palestina te onthullen, heeft de Amerikaanse afgevaardigde, Warren Austin gisteravond de Veilig heidsraad verzocht eerst teobeslissen of de internationale vrede wordt bedreigd. Austin stelde voor, dat de Veiligheids raad onmiddellijk besprekingen zou ope nen met de Britse, Joodse en Arabische vertegenwoordigers te New York om tot overeenstemming over de verdeling van Palestina te komen. „Indien de Veiligheidsraad het ge bruik van een gewapende macht nood- zakelyk zou achten om in dit geval de internationale vrede te verzekeren, zul len de V.S. bereid zyn hierover te be raadslagen. Een dergelijke beraadsla ging is noodzakelyk", aldus Austin, „daar men nog niet overeengekomen is ingevolge het Handvest der VN strijd- krachten ter beschikking van de Vei ligheidsraad te stellen." Austin zeide voorts, dat, indien de raad zou vaststellen, dat er gevaar voor de internationale vrede bestaat, alle leden- staten verplicht zyn de Veiligheidsraad bij het handhaven van de vrede te steu nen. Hy voegde* hier echter aan toe, dat deze actie slechts mag zyn gericht op het bewaren van de vrede en niet om het besluit tot verdeling van Pales tina ten uitvoer te leggen. Austin stelde voor een commissie van de vyf permanente leden te benoemen, die zullen moeten onderzoeken of de kwestie-Palestina een bedreiging van de internationale vrede vormt. Tevens drong Austin er by de raad op aan, dat deze alle regeringen en volken, in het bijzonder in en om Palestina, zou op roepen alles te doen om de ongeregeld heden in Palestina te voorkomen en te verminderen. Austin achtte geen reden aanwezig voor buitengewoon groot pessimisme. Bepaald duideUjk is de houding van Austin niet. Het is integendeel zeer twee slachtig en bindt tot niets! Faris el Choery (Syrië) verklaarde, dat „de instelling van een Joodse staat het conflict tussen Joden en niet- Joden in andere landen nog zou verhe vigen. De door de Veiligheidsraad te volgen procedure zou zyn het bestuderen van de aanbevelingen van de algemene vergadering en te beslissen of de raad tot enige actie zal overgaan." Een een heidsstaat is de enige Juiste oplossing van het vraagstuk. Het toepassen van geweld om een onwettige zaak te steu nen, is een agressieve en misdadige ac tie. De Arabieren zyn er van overtuigd, dat het wereld-Jodendom, gesteund door kapitalistische krachten, ambieert om een bruggehoofd in het Midden- Oosten te vestigen." El Choery zeide voorts, dat een in Palestina gesteld pre cedent in de toekomst noodlottig zou kunnen worden." „Laat ons niet met vuur spelen". Hy herhaalde zyn vroegere bezwaren, in houdende, dat de commissie voor Pales tina onwettig was samengesteld, daar zy niet door middel van geheime stem ming gekozen was. El Choery verklaar de voorts, dat de Arabieren in wanhoop verkeren en zich tot vernietiging ge doemd voelen, zy zullen liever op het veld van eer sterven dan een langzame laffe dood tegemoet gaan. Volgens het internationale recht zyn de Zionisten de aanvallers en is het besluit van de al gemene vergadering de schuld van de onlusten, zo besloot El Choery. Schuman weer overwinnaar De Franse Nationale Vergadering heeft met 291 tegen 268 stemmen en 39 onthoudingen voor de zesde maal een motie van vertrouwen aangenomen in minister-president Schuman. Het bestuur van het onder tommunis- tische leiding staande vakverbond CGT heeft bekend gemaakt, dat het een nieuw minimum loon van 12.900 francs per maand zal eisen. Het huidige vastge stelde minimum loon is 10.800 francs. WONINGBOUW IN DE VER. ST. President Truman heeft zich met een speciale boodschap tot het Congres ge wend en verzocht een strengere wetge ving op de huurcontröle aan te nemen, die gedurende 14 maanden van kracht zcu moeten zyn en de financiële steun verlening voor de bouw van woonhuizen te verlengen. Hy drong er op aan, deze maatregelen te combineren met een programma voor huizenbouw op lange termijn, volgens hetwelk gedurende eerstkomende 10 Jaren een millioen woningen per jaar gereed zullen komen. BINNENLAND Van 1 t/'m. 5 Maart zullen ln Hel sinki Europese danswedstry den worden gehouden ter gelegenheid van het 10- jarlg bestaan van de Finse vereniging van dansleraren „Terpclchore". De Neder landse ploeg bestaat uit de volgende pa ren: 1. G. Hulsman en mej. W. Rolke, Den Haag; 2. C. Verhoef en mevr. A. van der Meulen. Den Haag; 3. P. de Boer en mevr. C. de Boer, Den Haag; 4. J. Thomas en mevr. A. Thomas, Amsterdam; 5. R. Mer- lhn en mej. N. Heyman, Amsterdam. Deze ploeg werd samengesteld na de selectie wedstrijden, enige tijd geleden gehouden in de Dierentuin te Den Haag. Ingediend ls een wetsontwerp hou dende „Aanvulling van renten krachtens de Invaliditeitswet". Van 1 t/m. 10 Juni zal ln de Jaar beurshallen te Utrecht een Internationale bakkerstentoonstelling worden Ingericht, waarvoor het initiatief genomen is door de plaatselijke afdelingen van de drie lan delijke bonden. Sinds 1930 ls een derge- UJke expositie niet meer gehouden. Be halve Inzendingen van het Nederlandse Bakkersgllde worden ojn. Inzendingen verwacht uit Engeland, Zwitserland, Ame rika, Canada. Zweden en Belfelë. Voor tal van genodigden van de Ne derlandse Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg heeft mr, J. Mlllus. directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht, gisteren te Brussel een rede ge houden over de Benelux en de betekenis der Jaarbeurzen. Onder de aanwezige be vond zich ook onze gezant, baron Van Ha- rinxma thoe Slooten. In een grote villa aan de Hoge Naar- derweg te Hilversum ls onder grote be langstelling, vooral uit Joodse kringen, een tehuis voor Joodse oorlogswezen „Beth Refoeah" geopend. Het aantal Ingeschrevenen aan de Technische Hogeschool te Delft heeft een aantal bereikt als ln geen enkele vroeger cursusjaar, n.l. 5550. Het vorig Jaar waren 5102 studenten ingeschreven. Na enige dagen door ysgang en lage waterstand niet te hebben gevaren, heeft de barkas „Ameland" gisteren de reis van Nes naar Holwerd en terug weer kunnen maken. Er was veel drijfys ln het vaar water, daarom heeft men geen passagiers meegenomen. Er kon echter een flinke partij vrachtgoederen naar het eiland wor den gebracht. Een vliegtuig bracht twee passagiers, terwijl de héllcoptère de post bracht en haalde. BUITENLAND. De bizonale economische raad heeft dr. Erlch Koehler (christen-democraat) tot voorzitter herkozen en de socialist Dahrendorf tot vice-voorzitter. De heillge-bloedprocessie te Brugge zal dit jaar op 3 Mei worden gehouden. Men meldt de verdwyrilng van een Zweedse vrachtboot, die 18 Februari uit de Poolse haven Stolpmunde ls vertrok ken met 11 man aan boord. In dit verband wordt herinnerd aan de geheimzinnige verdwijning van een ander Zweeds vrachtschip, de „Klnekulle". dat eveneens op 18 Februari uit Stolpmunde was vertrokken en dat geheel verlaten by de Deense kust werd teruggevonden. Over de 70-kopplge bemanning verkeert men nog steeds ln het onzekere. Te Washington ls een verdrag tussen de V. S. en Groot-Brittannië getekend, vol gens hetwelk Engeland aan civiele Ame rikaanse vliegtuigen toestaat gebruik te maken van vliegvelden op de Caralblsche Eilanden en de Bermoeda Eilanden. Volgens een officiële schatting zal Engeland dit Jaar 43.700.000 pond sterling minder aan zijn marine besteden dan ln 1947. De begroting voor dit Jaar bedraagt 153 millioen pd. st. Er zijn thans 11 oor logsschepen ln aanbouw, n.l. een groot en twee kleinere vllegtulgmoederschepen en 8 torpedobootjagers. Het marine-personeel zal tegen 31 Maart a.s. tot 139.500 man zyn teruggebracht. De vertegenwoordigers van de 36 lan den, die de maritieme conferentie der V. N. te Genève by wonen, hebben ln be ginsel besloten, dat de voorgestelde nieuwe maritieme wereldorganisatie zich onder meer ten doel moet stellen, de regeringen aan te sporen om discriminatiebepalingen en onnodige beperkingen Inzake de Inter nationale scheepvaart op te heffen. BIJ de Belgische Kamer ls namens de commissie voor buitenlandse zaken en buitenlandse handel een rapport over het wetsontwerp tot oprichting van een „Bel gische nationale dienst voor handelsuit- breldlng" Ingediend. De op te richten nationale dienst voor handelsultbreldlng zal een seml-offlcleel karakter dragen. Het personeel zal uit 60 leden bestaan, terwijl op de begroting voor deze nieuwe Instelling een bedrag van 7 millioen francs ls uitgetrokken. Italië ls lid geworden van de Unesco (de organisatie der V. N. voor onderwijs, wetenschap en cultuur). Engeland heeft ln de afgelopen negen maanden voor 20 millioen pd. st. aan mi litaire vliegtuigen verkocht aan Argenti nië. Dit land zou van plan zyn nog meer Britse vliegtuigen te kopen en een lucht macht van 1000 toestellen willen vormen, ten einde de leidende luchtvaartmogend- held in Latyns-Amerika te worden. Gustav Mayer, voormalig professor ln de geschiedenis aan de Berlynse univer siteit en biograaf» van Frledrich Engels, ls te Londen overleden. Mayer werd ln 1933 door de Nazis uit zyn ambt gezet. HIJ was 76 jaar. Voor de eerste maal na de oorlog zal morgen ln het Haagse Vredespaleis een Internationaal geschil worden behandeld. De disputerende partyen zyn Groot-Brlt- tannlë ei) Albanië. Zoals bekend, gaat het over de beschadiging door mynen van 2 Britse destroyers ln het Kanaal van Cor- foe by de Albanese kust op 22 October 1946. 44 Britten werden hlerby gedood en 42 gewond. Voor de Internationale Jaarbeurs te Wenen, die van 14 tot 21 Maart zal wor den gehouden, hebben zich meer dan 2000 exposanten aangemeld. Als eerste van een groep van 15 zijn 5 vooraanstaande Duitse geleerden, onder wie een vrouweiyke. naar Australië ver trokken. ZIJ zyn op korte termijn door de Australische regering geëngageerd voor een niet nader omschreven werk. Een definitieve oplossing ls gevonden voor de kwestie der Hongaarse krijgsge vangenen, die door de Sovjet-Unie wor den vastgehouden. De repatriëring zal 1 April beginnen. De vrede met Oostenrijk MOEIZAAM GAAT HET VERDER. James Marjoribanks (Engeland) heeft op de conferentie over Oostenryk van de plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken een krachtig pro test doen horen tegen het weghalen door de Sovjetrussische autoriteiten van het drijvende dok der douanescheepvaart- maatschappy te Wenen naar Hongarije op een tydstip, dat de activa van de maatschappy door de afgevaardigden be sproken worden. Volgens Samuel Reber (V.S.) die zich by het Engelse protest aansloot, brengt dit incident de gehele kwestie aan de orde van het vaststellen van een datum, waarna de Sovjetrussische regering in Oostenryk geen Duitse activa, waar zy aanspraak op maakt, meer uit Oosten ryk mag weghalen, totdat de vier mo gendheden tot een overeenkomst zyn gekomen. Koktinof (S.U.) achtte het voorbarig te concluderen, dat de Sovjetrussische regering het voornemen heeft dit on derdeel van de categorie binnen Oosten rijk, waarin de SU op 25 van de ac tiva der maatschappy aanspraak maakt, over te brengen naar de categorie bui ten Oostenryk, waarin zy op 100 aan spraak maakt. In het Engelse protest was deze beschuldiging uitgesproken. Tydens een discussie over de Sovjet russische aanspraak op de 450.000 ton ruwe olie jaarlyks, die in de raffinade rijen verwerkt wordt, drongen de afge vaardigden der drie andere mogendhe den aan op een welomschreven verkla ring, welke fabrieken hierbij betrokken zouden zyn, daar in verschillende geval len de belangen van hun eigen onder danen daarmee gemoeid waren. om de De strijd Falkland-eilanden GEEN MINERALEN? Sir Miles Clifford, gouverneur van de Falkland-eilanden, die zojuist is terug gekeerd van een bezoek aan de Britse Zuidpoolgebieden, heeft in een radio rede tot de bewoners van de Falkland- eilanden gezegd, dat er „hoegenaamd geen reden" is tot ongerustheid. „De Argentynen en Chilenen", aldus sir Mi les. „hebben gemene zaak gemaakt. Schepen van beide landen maken vry gebruik van onze territorale wateren. De Argentynen hebben een sterke ba sis gevestigd op het eiland Deception en een zomerkamp aan de Admirall- teitsbaai. Het vertoon van belde lan den is, naar men mag aannemen, hoofdzakeiyk bedoeld voor het eigen land. Wy zyn bereid de wetenschappe- lyke onderzoekingen van welk land ook te bevorderen, mits er geen inbreuk ge maakt wordt op onze souvereinltelt. In het verleden hebben de onderzoekingen in het Zuidpoolgebied het karakter ge dragen van Internationaal begrip. Er is echter ook nog zo Iets als internatio nale goede manieren. Men boort geen water aan op het land van zyn buur man zonder diens toestemming te vra gen". De gouverneur heeft verder nog ver klaard, dat „niets de gekleurde verwach tingen kon rechtvaardigen over de mi neralen, welke op de eilanden te vinden zouden zyn". Tot nog toe waren er slechts enkele verspreide koperlagen ge vonden, onbelangryke sporen van an dere metalen en van wat minderwaar dige steenkool. Gevaarlijke postpakketten te Brussel EÉN SLACHTOFFER. Toen een hoofdlader by de Belgische posteryen te Brussel gistermiddag een postpakket wilde afstempelen, ontplofte dit plotseling met een vreseiyke slag. De beambte werd zwaar aan hoofd en buik gewond en overleed korte tyd na de explosie. Naar by het politie-onderzoek is komen vast te staan, bevonden zich in het pakket twee Engelse Mills-hand- granaten. Onmiddeliyk na het ongeval werd een strenge contróle ingesteld op de bin nengekomen postpakketten van die dag. Het resultaat hiervan was, dat niet min der dan zeven pakketten met een der- geiyke dodeiyke lading werden ontdekt. Alle pakketten waren geadresseerd aan advocaten en magistraten van de 11de kamer van het Brusselse Paleis van Justitie, een afdeling, die zich in het byzonder bezig houdt met de be rechting van politieke delinquenten. IJ» op de Gouwzee zeer onbetrouwbaar OVERTOCHT NAAR MARKEN. LEVENSGEVAARLIJK. Het ys op de Gouwzee ls zeer onbe trouwbaar. Er ls geen baan uitgezet en de overtocht naar het eiland Marken is levensgevaariyk. De inwoners van Marken, die 's ochtends naar hun werk buiten het eiland gaan, nemen reddings- materiaal mede. Er zyn wel enkele wakken aangeduid, doch dit betekent geenszins, dat men op het overige ys kan vertrouwen. Op sommige plaatsen is het ys betrouwbaar, doch enkele me ters verder is het zo zwak, dat het by de geringste belasting breekt. PAKKETTEN VAN ONZE „JONGENS VAN OVERZEE". Vandaag met de uitreiking begonnen. Onze jongens overzee zyn door de In dische burgerij in samenwerking met het Rode Kruis en de Niwin, in de gelegen heid gesteld tegen betaling van f. 350 een pakketje te zenden naar een be vriend adres in ons land, dit als „tegen- handdruk" voor wat de Nederlandse be volking voor hendeed. Thans zyn ongeveer 100.000 pakketten gereed en de administratieve voorberei dingen achter de rug. Met ingang van vandaag zal de uitreiking aan de ge adresseerden worden begonnen. Dit geschiedt door verbruikscoöpera ties ln alle plaatsen, waar coöperatie- winkels gevestigd zyn. Langs deze weg zullen ongeveer 60.000 pakketten hun bestemming bereiken. De overige wor den door de PTT bezorgd. Elk pakket bevat: 1 kg. sulker,750 gr. koffie, 200 gr. thee, 1 kg. rijst, 200 gr. vet. een stuk toiletzeep en 100 gr. ^pius- caatnoten. Verwacht wordt dat binnen een week of.twee alle geadresseerden hun pakket ontvangen zullen hebben.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1