30 gemeenten bieden Lichtfabrieken te Leiden wandbord aan Negara Wesf-Java wordt opgebouwd Nog geen oplossing in de Tsjechische crisis WEERBERICHT Benelux uitgenodigd voor Driemogendheden-conferentie Doch alleen voor bepaalde onderiverpen Senator Taft op verkiezingspad Met een enkel woord 86ste Jaargang DINSDAG 24 FEBRUARI 1948. No. 26320 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en A dm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Besprekingen worden voortgezet President Benesj heeft gisteren een reeks besprekingen gevoerd met de reohtse leiders en later met de com munisten, socialisten en andere partij en. Tot besluiten is het nog niet ge komen. De Tsjechoslowaaikse wetgeVemde ver gadering is voor onbepaalde tijd ver daagd. De president heeft de bevolking vermaand rustig te blijven. De 'kanse larij heeft verklaard, dat Benesj bin nen enkele dagen een radiorede zal houden „waarin hij uiteen zal zetten, dat zijn opvattingen zoals steeds geba seerd zijn op parlementaire demoora tie. De rede van Benesj is bedoeld als antwoord op duizenden telegrammen, welke hij ontvangen heeft van perso nen die aan de grens teruggestuurd zijn, omdat zij niet de vereiste uitreis vergunning hadden. De communistische premier, Gott- wald, (heeft meegedeeld, dat er zeer spoedig en nieuwe regring gevormd zou worden. In de laatste 48 uur, zo zei hij, waren de standpunten van president Benesj en van hem „elkaar genaderd" en Gtottwald geloofde, dat Benesj na de politieke leiders geraadpleegd te hebben, zeker de lijst van ministers zou accepteren, die hij hem zou voor- De premier voegde er aan toe, dat hij er naar streefde de crisis op te los sen op een democratisch-canstitutione- le manier en langs parlementaire weg, doch dat geen der ministers, die hun ontslag hadden aangeboden, zou kun nen terugkeren. Gottwald wenste niet meer samen te werken met de partyleadens, die de cri sis veroorzaakt hadden. De sociaaldemocratische partij heeft een communiqué uitgegeven, waarin zü verklaart, dat zij op het standpunt van de parlementaire democratie staat en dat zij een oplossing van de crisis wenst door middel van de coalitie van het nationale front. Een sterke politiemacht, gewapend met liöhte mitrailleurs, is gisteren in het begin van de middag het gebouw binnengedrongen, waar zich de zetel van de Tsjechoslowaaikse nationale so cialistische partij bevindt. Voor 't ge bouw, dat geheel door de politie om singeld en bezet werd, werd een mi trailleur opgesteld. Het gebouw is drie uur doorzocht en men gelooft, dat twee employé's en een aantal documenten naar het politiebureau zijn gebracht. Later wordt gemeld: Twee kapiteins van het Tsjechoslo- waakse leger, Teichman en Nemecek, beiden leden van de nationale sodalis^ tische partij, zijn gearresteerd „omdat zij -van .plan waren het Praagse radio- zenidstation te bezetten of, indien zij hierin niet zouden slagen, de zendap paraten te vemielén," aldus deelt ra dio-Praag mede. Zij zouden papieren bij aioh gehad hebben, welke aantoon den, dat zij betrokken waren bü spion- nage voor de nationale socialistische partij om een actie tegen de staat te beginnen, openbare gebouwen te bezet ten en tot een broederstrijd op te hit sen. De orde is gehandhaafd, zo ver volgt radio-Praag, doordat de minis ters van defensie en binnenlandse za ken bijtijds de instigators van een ge wapende staatsgreep door organisaties der nationale socialisten hebben ont dekt. De plannen tot een staatsgreep waren tot in de kleinste details uitge werkt en hielden in het verkrijgen van de macht over de garnizoenen, de na tionale veiligheidsdienst en de bezet ting van het gebouw van de Tsjecho slowaaikse omroep alsmede het in han den krijgen der wapens van de civiele verdedigingsorganisaties. In het kwartier, waar het omroep- gebouw staat, waren papieren gevonden met de plannen voor de bezetting van de omroep. Volgens de documenten moesten de leden der organisatie zich op 21 Februari gereed houden. In de nacht van Zondag op Maandag hebben de civiele en militaire veiligheidsdienst bewijsstukken gevonden, die een hel der licht werpen op de gebeurtenissen in de afgelopen dagen. De aanslag te Jeruzalem De Arabische guerillalelder heeft ver- klaard verantwoordelijk te zijn voor de hevige ontploffing welke zich te Jeru zalem heeft voorgedaan. Hij zeide, dat dit een represaille was voor de aanslag met de in een mand verborgen bom op de Arabische markt, waarbij zes Ara bieren gedood en 32 gewond werden. Ab- doel Hoeseinni ,die nu bevelhebber is van de Arabische strijdkrachten in Je ruzalem. dreigde met „nog meer stren ge represailles". In een radiouitzending verklaarde de Haganah, dat de Moefti van Jeruzalem Abdoel gelast had de verantwoordelijk heid voor de daad op zich te nemen en bleef zü de Engelsen als verdacht be schouwen. Het aantal doden zou tot over de 50 gestegen zijn. TAMELIJK RUSTIG WINTERWEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Hier en daar nog enkele overdrijvende wolkenbanken. Droog weer. Aanvanke lijk zwakke, later voornamelijk in het Zuiden van het land weer iets toene mende Oostelijke wind. Des nachts lich te tot matige vorst, op het midden van de dag tijdens zonneschijn temperatuur "stijgend tot even boven het vriespunt. 25 Februari. Zon op: 7.38 uur: onder: 18.10 uur. Maan op: 19.19 uur; onder: 8.25 uur (V. M.) Hoogwater te Katwijk te 4.14 en 16.28 uur. Laagste temperatuur: -5 graden C. Officieel heeft de partij echter alle beschuldigingen als volkomen vals af gewezen Ter gelegenheid van het dertigjarige jubileum van het rode leger heeft ge neraal Bohumil Bocek. stafchef, zich tot het Tsjech oslowaakse leger ge richt. „Indien onze republiek pen on afhankelijk land wil blijven," aldus de generaal, .moeten wij in het kamp van vooruitgang en democratie blijven. De Sovjet-unie is ons schild en onze ves ting." In een dagorder wordt het Sov jet leger „sinds 1935 onze bondgenoot" genoemd. „Het is de hoogste plicht van iedere Tsjechoslowaakse vaderlander en vooral van ieder soldaat dit bondge nootschap en deze vriendschap te ver sterken. Met 't Sovjet-leger tot bond genoot hebben wij alle kans -ons land tegen de sterkste vijand te kunnen verdedigen," zo besluit de dagorder. De strijd om het Zuidpool-gebied ENGELAND LAAT ZICH NIET VERDRIJVEN. Desgevraagd heeft de Britse minister president, Attlee, in het Lagerhuis ver klaard, dat Engeland niet bereid is zich uit enigerlei Brits gebied waar ook ter wereld te laten verdrijven. De vraag was gesteld naar aanleiding van het geschil met Argentinië en Chili over het bij de Falkland eilanden be horende Zuidpoolgebied. Zowel de vraag als Attlee's antwoord werden met ge juich begroet. Naar uit Santiago wordt gemeld, zal president Videla aan het Chileense con gres verzoeken een departement voor het Zuidpoolgebied in te stellen. KONING VAN YEMEN BLIJKT VERMOORD TE ZIJN. Van officiële zijde verneemt Reuter, dat Imam Jahia, de gestorven koning van Yemen, vorige maand door ledèn van „het Yemenitische bevrijdingsfront" in zijn bed geworgd is. Wat Nederland wil Telefonisch bericht van onze cor respondent te Londen: Zoals verwacht, heeft het eerste punt van de agenda van de gistermiddag te Londen begonnen 3 mogendheden-be- sprekingen inzake West-Duitsland geen moeilijkheden opgeleverd. Na een korte discussie werd unaniem besloten de Beneluxlanden uit te no digen tot de conferentie, met de be perking evenwel, dat zü slechts aan wezig zullen zün bü de behandeling van onderwerpen, waarbij ril recht streeks belang hebben. Wat dit in details betekent, is nog niet helemaal duidelük. Wanneer men de agenda bekü'kt, moet men echter aannemen, dat zij het grootste ge deelte der besprekingen zullen kun nen bü'wonen. De samenwerking met de Beneluxlanden inzake Wcst-Duits- land wordt op de agenda aangeduid door de term „associatie", een defini tie, welke wüst op de wens tot een nauw samengaan. De tekst van de uitnodiging is nog niet gepubliceerd. De drie Regeringen dienen namelijk gelegenheid te krügen haar te bestu deren. Naar ik verneem, blükt uit de geko zen bewoordingen, dat zoveel mogelijk tegemoet gekomen is aan het standpunt der Beneluxlanden. De vlotheid, waar mee men het eens werd over hun toe lating tot de conferentie is vooral toe te schrijven aan het feit, dat deze een volstrekt informeel karakter draagt. Het is niet meer dan 'n algemene gedachten- wissêling. Beslissingen zullen er in geen geval worden genomen. Men gaat zelfs zo ver, dat er officieel niet gesproken is van een conferentie, doch slechts van discussie en studie-onderzoek. Al deze voorzichtigheid is er kennelijk op uit. stoten. Ondanks alles blijft de deur open. Wat geheel in overeenstemming is met Bevin's gedragslijn. De bijeen komst zal vöor 8 Maart afgelopen zijn. De besprekingen blijven geheim, al zal men waarschijnlijk af en toe via een persconferentie iets kunnen horen. Het informatieve karakter der bespre kingen blijkt ook uit het feit, dat zü niet op een ministerieel niveau staan. De voormalige Italiaanse koloniën De plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken der vier grote mo gendheden, die de toekomst der voorma lige Italiaanse koloniën bespreken, zijn te Londen niet tot overeenstemming ge komen over het ogenblik, waarop men de belanghebbende regeringen moet ho ren over hun zienswyze ten aanzien van de verdeling der koloniën. De Engelse en de Amerikaanse dele gatie is van mening, dat de belangheb bende regeringen niet gehoord moeten worden, voordat de viermogendheden- cpmmissie van onderzoek, die op het ogenblik de koloniën bezoekt, haar rap port heeft ingediend. De S.U. Is van oordeel, dat men 16 Maart met het ho ren der regeringen moet beginnen. Men besloot een subcommissie opdracht te geven het Britse en het Sovjet-Russi sche voorstel in een nieuw ontwerp met elkaar te verenigen. Van de strakke sfeer der „Big Four Conference" was er de eerste dag niets te bespeuren. Men zat heel genoegelük in hoefüzervorm bijeen rond een knap pend open haardvuur. Het laatst zal behandeld worden, wat in agenda taal heet: „voorlopige terri toriale .regelingen". Mogelük slaat dit op de kwestie van de Saar. Het vraagstuk der grenscorrecties der Beneluxlanden zal, voor zover bekend, thans nog niet aan de orde komen. Naar aanleiding van Spaak's uitlating over de door de Beneluxlanden te stellen voorwaarden van volledige gelykstelling met de grote drie in de kwestie Duitsland, verluidt in Nederlandse diplomatieke kringen te Londen, dat deze verklaring niet strookt met de Nederlandse opvatting. Nederland, zo zëide men tot mü, wenst geen grote-mogendheden poli tiek te voeren. Het kan en wil niet dezelfde verantwoordelijkheid dragen t.o. Duitsland als de grote mogendhe den. Iets wat bovendien in strijd zou zün met Potsdam. Wat Nederland wèl wil is. dat het op voldoende wyze bü de Duitse regeling betrokken wordt. r;^mm 40 jaar hebben gepresteerd. De burge meester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, die het bord in grote dank aanvaardde, gaf de verzekering, dat de Lichtfabrieken er ook in de toekomst naar zullen streven om de belangen van de buitengemeenten op zo voortreffelijk mogelijke wüze te dienen. Met een enkel woord herinnerde spr. nog aan de zo zeer geslaagde viering van het 40-jarig bestaan der Electriciteitsfabriek, dat in zeker opzicht beschouwd kan worden als een voorloper van 't binnenkort te her - hetgeen deze fabrieken in de afgelopen 'denken eeuwfeest van de Gasfabriek. In de directiekamer der Sted. Licht fabrieken te Leiden vond gistermiddag een korte plechtigheid plaats, welke nog verband hield met het onlangs gevierde 40-jarig bestaan der Electriciteitsfabriek. Namens 30 stroombetrekkende gemeen ten in het verzorgingsgebied der Stede- lüke Lichtfabrieken heeft de burgemees ter van Katwük. mr. W. J. Woldringh van der Hoop, een in Delfts blauw uitge voerd wandbord aangeboden, dat, voor zien van het Leidse wapen en een op dracht, bedoeld is als een hulde voor al Onze foto toont het moment, waarop de burgemeester van Katwük 't fraaie bord aan burgemeester Van Kinschot over handigd. V.l.n.r. ir. F. Stokhuyzen, adj. directeur der Lichtfabrieken, ir. Y. Yke- ma. directeur, burgemeester mr. W. J. Woldringh v. .d. Hoop, burgemeester C. J. v. d. Hoeven van Voorschoten, wet houder D. v. d. Kwaak, burgemeester Jhr. mr. F. H. van Kinschot, dr. ir. P. Fehmers. adj. directeur en burgemeester K. van Diepeningen van Leiderdorp. (Foto Van Vliet) COMMUNISTISCHE NEDERLAGEN IN FRANKRIJK. Bij verkiezingen voor de gemeente raden van Saulnoir, Ascq, Sebourg en Gondecourt. (Frankrük) Zondag 1.1., zün de communistische candidaten versla gen. terwül vier candidaten van resp. RPF en MRP gekozen werden. NIEUWE SOVJET-AMBASSADEUR IN TURKIJE BENOEMD. Het presidium van de opperste Sovjet heeft Alexander Lavrisjtsjef benoemd tot buitengewoon ambassadeur en gevol machtigd minister in Turküe en Sergei Vinogradof van deze functie ontheven in verband met zün benoeming tot een andere functie. Zoals men weet, was er reeds geruime i tijd geen gezant te Istamboel. Leiders willen met spoed grote schoonmaak (Van onze correspondent te Batavia). Gisteren is, gelük gemeld, te Ban doeng de Derde West-Java conferen tie geopend. In het kader van de al gemene staatkundige ontwikkeling van het allergrootste belang. Deson danks weigert Djokja haar anders te zien dan als een politiek marionetten spel. waarmee het zich zeer vergist. Bü de samenstelling der delegaties is meer democratisch bewustzün tot uit drukking gekomen dan de republiek ooit gekend heeft, toen zü de leden van haar volksvertegenwoordiging „benoem de". Dit blükt wel overtuigend uit het feit, dat niet minder dan 17 vertegen woordigers uit het republikeinse kamp komen. Indien zü een minderheid vor men naast de 42 federalisten, en de 37 leden der minderheden, dan kan men dit moeilijk aan een ondemocratische gang van zaken wyten. De republiek heeft nu eenmaal veel van haar presti ge ingeboet en de federatie, onder lei ding van mannen als prof. Hoessein Djajadiningrat, heeft nog meer prestige er bü gewonnen. In republikeinse kringen heerst nog steeds de mening, dat men in Bandoeng over de status van West-Java gaat pra ten. Dit is volstrekt onjuist: de status is op de tweede West-Ja va Conferentie reeds vastgesteld. Men heeft zich daar voor een Negara uitgesproken. Dit komt ook ondubbelzinnig in de agenda tot uiting. Vandaag wordt be gonnen met het ontwerp-staatsregle- ment en ook de Donderdag zal daar wel mee gemoeid zün. Vrijdag zal dan het staatshoofd worden gekozen en verder de voorzitter en de vice-voorzitter van het parlement en de voorzitter van de uitvoerende besturen. Volgens het sche ma zullen er 9 departementen komen met hun hoofden, waarboven een be stuurscommissie zal komen te staan onder de vermoedelijke leiding van Oto Soebrata. Als voorzitter van het parle ment kan men vrij stellig rekenen op de benoeming van Djoearsa. Candidaat voor het presidentschap van de Negara is Hilman Djajadiningrat een broer van Prof. Hoessein Djajadiningrat met als tegencandidaat Soeria Kartale- gawa, de leider der Partai Rakjat Pa- soendan, die in Mei verleden jaar nogal opzien heeft gevaard. Zaterdag zal dan de beëdiging plaats hebben van alle ge kozenen en zullen zü op hun nieuwe posten worden geïnstalleerd, waarmee Negara West-Java een realiteit zal zün geworden. GEEN DWARSDRIJVERS GEDULD. Indien men met de leiders van West- Java spreekt, krijgt men niet de indruk, dat zü er veel gras over zullen laten groeien om, als zij eenmaal het heft in handen hebben, een grote schoonmaak in hun gebied te houden. Hilman Dja jadiningrat staat bekend als een recht vaardig man, maar één 100% loyaliteit van zyn mensen eist en geen dwarsdrü- vers tolereert. Gezonde propaganda is het recht van iedere groep, maar de wüze, waarop de republikeinen hun ple- bisciet-propaganda voeren, is onaan vaardbaar. Zo zenden zü propagandisten uit, die de mensen de vraag voorleggen: „Wat zul je straks kiezen: rood-wit of rood wit-blauw?" Dit geeft een opzettelük valse voorstelling van zaken, want het plebisciet zal zich niet uit te spreken hebben voor Nederland of de repu bliek, doch voor republiek of federa tie. Het wapen, dat men tegen derge lijke propaganda wil gebruiken is: het verbod van plebisciet-propaganda, tot de politieke overeenkomst tussen Ne derland en de republiek is gesloten. Immers, zolang dit niet is gebeurd, zal er geen sprake zün van enig ple bisciet. Ook de politionele zuivering van West- Java wil men met kracht aanpakken, daarveiligheid en orde de eerste funda menten zün voor de wederopbouw. Dit alles kan pas gebeuren, wanneer hier eenmaal een wettelijk gezagsapparaat is geïnstalleerd en hierin ligt het grote belang van deze conferentie. Tegen de politiek van Roosevelt en Truman Taft, de mogelijke republikeinse oan- didaat voor het presidentschap van de V.S., heeft in een rede te Detroit cri- tiek geleverd op de tot dusver door Roosevelt en Truman gevoerde poli tiek. Allereerst oefende hij oritiek op de concessies, die tüdens de oorlog aan de Sovjets waren gedaan en hij ver klaarde, dat de huidige moeilijkheden voor het grootste deel voortkwamen uit het door Roosevelt gevoerde beleid. Over de politiek van onvoorwaarde lijke overgave zeide hü, dat zij Duits land ten gTonde had gericht, waardoor een luchtledig in Europa was ontstaan, dat door de USSR met suoces was ge vuld. „Het plan-Morgentihau om Duitsland zün industriële macht te ontnemen, was bedoeld om het Duitse volk op een minimum levenspeil te brengen,", zo zeide Taft, „doch het had te groot suc ces en bracht het Duitse volk zelfs daarbeneden, zodat het de VS jaariükB 800.000.000 dollar kost om de Duitsers in het leven te houden." Scherpe critiek leverde Taft op de houding van de USSR tüdens de oorlog en hfj verweet de Amerikaanse rege ring, dat zij het Atlantisehé Handvest aan stukken had gescheurd, dat zü nooit had gewaagd van Letland's vrij heid en dat zü had gefaald in 'n doel treffend behoeden van de vrijheid van Polen. Russisch voorstel voor ontmoeting Truman-Stalin? LIEVER WALLACE. Het Paryse blad „l'Intransigeant" meldt, dat een zekere generaal Malinin, die als Sovjet-Russische vertegenwoor diger zou zyn opgetreden, de Amerikaan Robert Murphy een ontmoeting te Stockholm van Truman en Stalin heeft} voorgesteld. Malinin zou hebben verklaard, dat hü van zün kant bü het regelen van een dergelijke ontmoeting weinig moeilijk heden verwachtte. Murphy zou hebben gezegd, dat de aanvallen in de Russi sche pers niet de geschikte sfeer Vvoor een büeenkomst van Truman en Stalin hadden geschapen, waarop Malinin zou hebben geantwoord, dat de aanvallen zouden ophouden, wanneer Wallace pre sident zou zün geworden. Murphy antwoordde hierop, aldus l'Antransigeant, dat Wallace mogelük niet zou worden gekozen, doch de Rus sische generaal zou hebben gezegd, dat dit bü de volgende verkiezingen wel het geval zou kunnen zün. Bevestiging heeft dit bericht niet ge vonden. BINNENLAND. De heer D. F. van Oostendorp, land bouwer te Willemsoord bij Steenwijk, is aldaar tegen een vrachtauto van de Land bouwersbank gebotst. HIJ werd op slag gedood. Het escorte-vllegdekschlp „Karei Doorman", dat, gelijk bekend, de Konink lijke Marine ln bruikleen heeft, zal op 8 Maart weer naar Plymouth terugkeren. NabO het Brabants dorpje Oerle heeft de heer Beex. die ln Brabant op het gebied van archeologie een goede re putatie geniet een buitengewoon grote grafheuvel ontdekt, die dateert uit het bronzen tijdperk (1500 v. Chr.). Prof. dr. E. A. van Giffen trof bü de opgraving van de heuvel de overblüfselen aan van drie z.g. boomstamgraven, alsmede een urn. Men verwacht, dat nog verschil lende vondsten zullen volgen. De benoeming van dr. S. K. Basch- wlts tot hoogleraar ln de leer van pers, openbare mening en propaganda aan de Gemeentelüke universiteit te Amsterdam. Is door de Kroon bekrachtigd. Aan de drie andere hoogleraarsbenoe mingen in de Amsterdamse faculteit van politieke en sociale wetenschappen ls de bekrachtiging evenwel onthouden. Gistermorgen zijn uit Den Helder de 47 kinderen, welke als vacantle en om aan te sterken gedurende drie maanden bü verschillende gezinnen ln Den Helder en Anna Paulowna waren ondergebracht, per autobus weer naar hun woonplaats in Duitsland vertrokken. Het afscneld was moeliyk, want wederzüds was een hechte band ontstaan tussen de pleegouders en de kinderen. Polltle-offlcleren van verschillende rang en nationaliteit zün uitgenodigd van 8 tot 18 Maart een studiebezoek aan En geland te brengen. De vertegenwoordigers der Nederlandse politie zijn majoor A. Wolters, districtscommandant Rijkspolitie te Den Haag en commissaris L. A. A. Co- hen. chef van de verkeerspolitie te Am sterdam. Bü de Tweede Kamer ls Ingediend een ontwerp van wet tot dekking van het tekort van het Spoorwegpensioenfonds. Generaal Koenlg, de Franse bevel hebber ln Duitsland, heeft zijn troepen verboden deel te nemen aan de viering van de 30ste verjaardag van het Sovjet- leger. Men ls van mening, dat dit bevel evenals het verbod van onder Sovjet- licentie verschünende kranten verband houdt met de Sovjet-Russische critiek op het Franse militaire bestuur. Bü de onlangs gehouden tussentüdse verkiezingen ln enkele plaatsen ln Thu- Naar bericht wordt, verlaten leiders der Hongaarse sociaaldemocratische par ty met spoed het land wegens de zuive ring, die thans ln dé partij plaats heeft De zuivering heeft ook plaats ln do socia listische sportclubs e.d. Gisteren ls te Oslo een conferentie geopend tussen de ministers van buiten landse zaken van Denemarken. IJsland, Noorwegen en Zweden. ringen ln'de Sovjetznne'neeft de sodalis- tische eenheidspartij veel terrein verloren. vlsclle ministerie van buitenlandse zaken Daarom is het te verwachten, dat de meentelüke verkiezingen, die laat ln het najaar ln de Sovjet-zone zouden worden gehouden, worden uitgesteld, ten einde een echec der eenhelaspartü te voor komen. heeft bekend gemaakt, dat de laatste i 100.000 leden van de voor de oorlog 500.000 zielen tellende Duttse minderheid ln Joegoslavië, de z.g. .„Volksduitsers", niet langer geïsoleerd zijn en betrekkingen en woningen gekregen hebben. In het centrale comité van de nieuwe Roemeense verenigde arbeiderspartij ls om. de minister van buitenlandse zaken, mevr. Anna Pauker. gekozen. Nog drie andere communistische ministers en twee Linkse socialisten ln Engeland, Frankrük. Polen, Tsjecho-Slowaküe, Zwe den en elders overwegen een lntematlo- BUITENLAND uale conferentie te beleggen aangaande tv, oortehkcrhnn var, Milaan Var handel tussen Oost en West als tegen- socialistische ministers werden gekozen Pi aartsbisschop van Milaan kar- hanger van het Marshall-plan. dinaal Schuster, heeft in een brief aan de geestelijken van zün diocees stelling De democratische Amerikaanse scna genomen tegen het communisme. De tor Glen Taylor, vroeger acteur, die be- sprekingen, welke met Frankrijk werden kardinaal schrijft, dat aan militante leden roemd werd als een „zingende cowboy", gevoerd, tot een overeenkomst hebben ge- der communistische partü en van bewe- heeft verklaard, dat hü zich candidaat leid inzake de regeling van de achter- gingen. strijdig met het katholieke geloof, zal stellen voor vice-president onder Hen- stand in de Franse betalingen ln het ka- feen absolutie gegeven mag worden In- ry Wallace en dat nü samen met dezeder van de Frans-Belgisch-Luxemburgse ien zü aan hun dwaling vasthouden. een verkiezingscampagne zal voeren. handelsovereenkomst van 28 Juli 1947. Hü verklaarde, dat het voomamelijik de Invloed van de republikeinse senator Vandenberg geweest was, die Trumaax er boe had gebracht een einde te ma ken aan de politiek om Rusland tevre den te stellen. Hoewel Taft zich eens verklaarde met de beginselen van het plan-Marshall, dat het communisme niet door labiele toestanden in Europa in de hand ge werkt moest worden, zeide ihü, dat ne gen tiende van het slagen der Europese landen bü hun herstel in him eigen hand lag. „Het zal van het beleid van hun eigen regering afhangen, of zü him begroting in evenwicht brengen, hun valuta stabiliseren, kapitaalinves teringen aanmoedigen en de export op voeren." Hü verklaarde zich echter een ven-beten tegenstander van de theorie, dat de Europese landen „het bedrag moeten toerekenen van wat zü willen importeren, het bedrag van hun ex port daarvan aftrekken en de VS de rekening van het verschil presenteren." Ook oefende Taft critiek op Mars hall's beleid ten opzichte van China. „De waarheid is," zo verklaarde hü, „dat Marshall niet van de Chinezen houdt en dat hü tegen zün wil er toe gebracht is om ook voor hen een hulp program op te stellen. Het Verre Oos ten is echter belangrijker voor ons dan Europa en wij dienen zeker even be zorgd te zyn over de verbreiding van het oommunisme over de kusten van de Grote Oceaan." Taft wil, dat de VS de nationalisti sche Chinese regering dé wapenen en munitie verschaffen, die nodig zün om tegenstand te kunnen bieden aan de communistische strijdkrachten in Mandsjoerije. zoals de Amerikaanse re gering het ook voor Griekenland heeft ondernomen. De drie Westelijke groten te Londen bijeen PROTEST VAN DRIE SOVJET SATELLIETEN. Gisteren is te Londen de Londense conferentie van drie geopend. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken noemde de büeenkomst „nauwelüks een confe rentie, doch besprekingen van meer for mele aard". Engeland is ln de conferentie verte genwoordigd door sir William Strang, Frankrük en de V.S. door hun ambas sadeurs te Londen, René Massigli en Le wis Douglas. Men besloot elke dag ongeveer drie uur te vergaderen. In het algemeen zul len de besprekingen geheim worden ge houden. Tevens werd sir William Strang lot permanent voorzitter van de conferentie gekozen. Tsjecho-Slowaküe, Polen en Joego-Sla- vië hebben verzocht te worden geraad pleegd hü de besprekingen over Duits land. De TJechoslokaakse ambassadeur te Londen heeft op het Britse ministe rie van buitenlandse zaken een memo randum overhandigd namens de drie re geringen. Het is opgesteld op de büeen komst van de ministers van buitenland se zaken der drie landen, die vorige week te Praag ls gehouden. In hun memorandum zeggen de drie landen o.m., dat zü de eerste slachtof fers der Hitleriaanse agressie zyn ge weest en dat zü waarschuwen tegen de poging, die naar hun mening thans ge daan wordt om het Duitse vraagstuk in strijd met de „vitaalste belangen der Europese naties" te regelen en in strüd met de overeenkomst van Jalta en Pots dam. SPIONNAGE IN FRANSE MIJN. Een Poolse münwerker, zekere Wod- wiack, die in het bezit gevonden was van belangrüke documenten, welke ont- Het Belgische ministerie van flnan- vreemd waren uit het kantoor van de clën maakt bekend, dat de financiële be- üzermyn van Murville 'departement Meurthe et Moselle), heeft bekend dat hü deze documenten had willen cloen toekomeri aan een vreemde mogendheid. Hü is ter beschikking van de militaire rechtbank gesteld.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1