Verweer van mr. Van Kleffens tegen protesten Voortzetting Indië-debat Greep van het communisme naar de macht in Tsjecho-Slowakije Grote explosie in Joodse zakenwijk van Jeruzalem Vele doden en gewonden en grote schade WEERBERICHT Met een enkel woord 86ste Jaargang MAANDAG 23 FEBRUARI 1948 No. 26319, LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.350 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 67055 Bijeenkomst 'Veiligheidsraad verdaagd tot Donderdag Zaterdag ondersteunde de Republi keinse afgevaardigde Sastro Amidjojoin de Veiligheidsraad de Chinese (rtjorstel- ilen. „Indien" meende hij „aan de Commissie V. G. Diensten de daarin ver vatte bevoegdheden worden verleend, zal geen der partijen de onderhandelin gen kunnen doen vastlopen of te niet doen." Sastro Amidjojo protesteerde nog tegen het houden der derde West-Java- conferentie, tegen de volksstemming op Madoera en tegen de pogingen tot stich ting van een Negara Oost-Java. Hy kwalificeerde dit als „pogingen om voor uit te lopen op de uitslag van een vrije volksstemming." De Columbiaanse afgevaardigde, Al fonso Lopez, beschuldigde de Commis sie er van een voldongen feit te stel len, dat „voor een groot gedeelte door geweld van wapenen geschapen was". Hij vroeg de commissie te doen optre den als commissie van de Veiligheids raad, Columbia is van plan een amen dement in te dienen, waarbij de par tijen worden uitgenodigd hun pogin gen. met hulp van de Commissie, te richten op spoedige uitvoering van de beginselen van. de „Renville", waarbij zij van de Commissie gebruik moeten maken voor het verkrijgen van klaar heid in en het uitleggen van kwesties, Waarover verschil van mening rijst, en bij welk amendement tevens wordt be paald, dat de Commissie haar werk zaamheden voortzet met de middelen, welke zij geschikt acht. Lopez verklaar de de indiening van diet amendement te zullen uitstellen tot na het horen van de mening der andere leden van de raad. De Australische afgevaardigde, For- svth, zeide, dat alle commissieleden in beginsel steun gaven aan het verzoek van Kirby wat bctrefl het initiatief tot voorstellen. Hij steunde het Colum biaanse voorstel. De Argentijnse afgevaardigde, Jose Arce, drong aan op het voortgaan met de onderhandelingen volgens de ge volgde lijn en ondersteunde de Cana dese resolutie. Mr. Van Kleffens aanvaardde de gedachte van het verlenen van het recht van initiatief aan de Commis sie terzake het doen van voorstellen, doch verklaarde zich tegen toestem ming tot publicatie van voorstellen zonder toestemming van beide par tijen, daar dit de bevoegdheid van de Commissie te buiten zou gaan. Hij verzette zich er krachtig tegen dat een scheidsrechterlijke macht, als leidinggevend, een oplossing zou opleggen, welke wrijving of erger zou kunnen veroorzaken. Dc protesten inzake de deelstaten wees hij van de hand, onder het ar gument dat deze niet door Nederland in het leven waren geroepen. „Wij laten deze mensen geheel vrijwij willen deze volksbeweging noch aan moedigen noch onderdrukken." Voordat de bijeenkomst werd ver daagd, werd het door Columbia voor gestelde amendement formeel inge diend. Australië stelde 'n amendement voor, waarbij het de Commissie wordt toegestaan naar eigen goeddunken te besluiten om voorstellen al dan niet openbaar te maken. Daar Australië geen lid van de Raad is, wordt dit amendement niet aLsf formeel I be- sohouwd, tenzij het door een lid wordt ingediend. De bespreking werd verdaagd tot' Donderdagmiddag as. DAGORDER VAN MAARSCHALK BOELGANIN. Een aan de vooravond van de 30ste verjaardag van het Sovjet-leger uitge geven dagorder van maarschalk Boelga- nin, de Sovjet-minister voor de strijd krachten zegt om.: „Zolang er imperialisten bestaan, is er gevaar, dat ons land wordt aange vallen. Alle rangen van het Sovjet-leger moeten te allen tijde en onder alle om standigheden gereed zijn tot elke prijs de eer en de belangen van de Sovjet- Unie te verdedigen." „De Sovjet-regering voert vastberaden haar vredelievende buitenlandse politiek en marcheert in de voorste gelederen van alle progressieve krachten, die vech ten voor een rechtvaardige, durende en democratische vrede en voor de veilig heid van de landen." In Slowakije reeds de volksrepubliek gevormd De president van Tsjecho-Slowakije Benesj ging Zaterdag naar zijn buiten, om tot Maandag te blijven, gelijk zijn gewoonte is, maar hij keerde gisteren reeds te Praag terug. Heden ontvangt hij de leiders der partijen, waarvan de ministers zijn afgetreden. Zaterdag verklaarde hü, dat geen ambtenaren-regering zou worden ge vormd evenmin als een regering zonder communisten. Maar zijn de communisten daarmede nog tevreden? Zij schijnen het aan te leggen op verovering van de macht. In Slowakije zijn zij daarmede reeds daadwerkelijk begonnen. Husak, de communistische voorzit ter van de Slowaakse raad, heeft de Slowaaks-democratische leden van deze raad ontslagen. Op een massa-verga dering te Bratislava heeft Husak, vol gens radio-Praag, Zaterdagavond ver klaard: „Wij zijn niet meer eenbour- geois-republiek doch een volksrepu bliek. Ik doe een beroep op de verte genwoordigers van alle verzetsbewe gingen, op alle arbeiders, opdat wij definitief de fundamenten van de re publiek kunnen leggen. De Slowa^ks-democraten, aldus ver klaarde Husak verder, hadden voor de tweede maal in een korte periode een politieke crisis veroorzaakt. Politieke partijen, welke thans in de oppositie waren en weigerden een nationaal front te vormen onder Gottwald, moesten niet in het provinciaal bestuur blijven. Clement Gottwald, de Tsjceho-Slo- waakse communistische premier, heeft in een toespraak tot een massa-bijeen komst van de vakverenigingen te Praag aangedrongen op de vorming van een nieuwe regering zonder „reactionnaire elementen". De premier verklaarde on der luid applaus,- dat er een nieuwe re gering moet worden gevormd overeen komstig constitutie en in democratische overeenstemming met de volkswil. De De eerste de 15Ó0 m. kelen. nationale langebaanwedstrij den werden te Aalsmeer gehouden. Op wint H. Vermeulen uit Ter Aar (links) van D. Vermeulen uit Breu- regeringscrisls ten gevolge van het af treden van de ministers der drie rechtse partijen was het gevolg van „reactie in binnen- en buitenland", aldus Gott wald. De reactie hoopt door het aan vaarden van buitenlandse hulp de gun stige omstandigheid van een volksdemo cratie te vernietigen. De werkende klasse en het gehele volk echter zullen „met alle middelen" han delen. Het nieuwe kabinet moet worden gevormd zonder de aftredende ministers en alleen zfjn samengesteld uit perso nen, met wie de volkswil zich kan ver enigen. Hij drong aan op de vorming van ac tie-commissies van het nationale front in alle fabrieken, gemeenten en distric ten. De voorzitter van het vakverenigings congres verklaarde, dat de vakvereni gingsraad een staking voor een uur heeft uitgeroepen, welke morgen in alle fabrieken en grote bedrijven zal worden gehouden ter ondersteuning van de eisen tot nationalisatie. (Zoals bekend vragen de vakverenigingen uitbreiding van het huidige nationalisatieprogram). Bij acclamatie werd een resolutie aan-4 genomen van de volgende inhoud: ,,Wfj verzoeken president Benesj met de meeste aandrang de ontslagaanvrage van de ministers der drie partijen te aanvaarden. Wij wensen een regering Gottwald zonder reactionaire ministers" De houding der socialisten is nog on zeker. Zij vergaderen vandaag. Volgens het Tsjecfroslowaakse blad „Lidova De- mokracia" heeft de Tsjechoslo waakse sociaal-democratische partij echter reeds een beroep gedaan op alle arbeiders niet toe te geven aan de terreur en de poli tieke chantage van de communistische party. „Arbeiders", zo zegt de oproep, „ver dedigt de politieke vryheid, zonder wel ke u in uw stryd om uw rechten zou worden bedreigd". Triest rapport over Triest AAN VEILIGHEIDSRAAD. In een rapport aan de Veiligheidsraad heeft generaal-majoor Airey de Britse bevelhebber van de Engels-Amerikaanse zone van het vrüe gebied Triëst, ver klaard. dat het Slavisch-communisti- sche deel van de bevolking, gesteund door geUjkgezinden over de grens, „openlijk weigert met het geallieerde militaire bestuur samen te werken." Het voornaamste probleem noemde generaal Airey „het gebrek aan bereid willigheid om een locale politieke sfeer te kweken, welke los zou staan van Ita liaanse of Joegoslavische nationale ras- sen-ideoligieën." In het rapport wordt verklaard, dat het handelswezen in Triëst ver beneden het vooroorlogse peil ligt, hetgeen wordt toegeschreven aan oorlogsschade, socia le en economische veranderingen en de geringe geneigdheid van kapitaalhouders om geld te investeren in een gebied, dat geen bestuur heeft en welks toekomst onzeker is. De vrede met Oostenrijk De plaatsvervangers voor Oostenrijk der grote vier zyn het niet eens kun nen worden over de eisen van de Sov jet-Unie ten aanzien van Oostenrijk met betrekking tot Duitse activa. En geland, Frankrijk en de VjS. vonden de lasten, «die op Oostenrijk zouden drukken, te zwaar. De verdeling van Palestina JONES WAARSCHUWT NOG EENS. „Zop gauw de commissie der V.N. in Palestina komt, zal het met de zelf beheersing der Arabieren zyn gedaan," aldus verklaarde de Britse minister van koloniën, Oreech Jones, tydens een radio-debat aan een der universiteiten van Chicago. Jones zeide, dat de Britten zich reeds veel opofferingen voor Palestina ge troost hadden, en dat thans de beurt aan de andere landen was gekomen. „Wij willen het plan van de V.N. op alle wijzen steunen, behalve door het ten uitvoer te leggen," zo zeide de mi nister. ..Laat niemand zich ontveinzen, dat de toestand zeer ernstig is. De Britse troepen, die volstrekt onpartijdig op treden, hebben tot dusver een openlijke burgeroorlog weten te voorkomen, doch aan beide zijden heeft men zijn toe vlucht genomen "tot geweld en het be stuur en de normale diensten kunnen slechts met de grootste moeite worden gehandhaafd." ARABISCHE OLIE-SANCTIES TEGEN V.S. De correspondent te Cairo van de New York Times meldt, dat de Arabi sche liga besloten heeft de Amerikaan se olie-maatschappijen geen facilitei ten te verlenen voor het leggen van olie-leidingen over 't gebied van haar leden. Syrië zou reeds geweigerd hebben een contract met de Arabisch-Amerikaan se petroleum maatschappij te bekrachti gen. In welingelichte kringen wordt ver klaard, dat ook Egypte het besluit van de liga steunt. Ook Saoedie Arabië zou het besluit steunen, doch zou een uitzondering maken voor de lopende contracten. De premier van Syrië zal zich echter naar Saoedie Arabië begeven om koning Ibn Saoed te overreden krachtiger tegen de Amerikanen op te treden, aldus de correspondent. SPOORWEGONGEVAL IN ZWITSERLAND. Naar de Zwitserse radio meldt is een trein, die onderweg was naar Zürich, te Wadenswil, aan de linker oever van het meer van Zürich, ontspoord en te gen een gebouw gereden. Vier wagens werden in elkaar gedrukt. De trein was overvol met mensen, die van de wintersport terugkeerden. Te Wadenswil, waar moest worden gestopt, weigerden de remmen en de trein reed met grote snelheid een zij spoor op met het noodlottig gevolg. 16 personen, allen Zwitsers, zijn ge dood. De drie Russische schaakmeesters Keres, Botwinnik en Smislof zyn in Hoek van Holland aangekomen, waar zij verwelkomd werden door dr. Max Euwe. V.l.nx. Keres, Botwinnik, Euwe. Smislof. De V. St. worden soepeler tegenover Spanje AL GAAT HET LANGZAAM. Cuibertson, de Amerikaanse zaakge lastigde in Spanje, heeft verklaard, dat de Amerikaanse regering niet voorne mens is haar diplomatieke betrekkin gen met Spanje in normale banen te brengen, ma.w. in de naaste toekomst een ambassadeur naar dit land te zen den. De zaakgelastigde wees er op, dat de VJS. alleen in zoverre hun houding ten aanzien van Spanje hebben gewyzigd, dat zy de particuliere banken in geen enkel opzicht verhinderen leningen te verstrekken aan de Spaanse regering. Cuibertson gelooft niet, dat deze lenin gen aanzienlijk zyn. Cuibertson deed verstaan, dat de V.S. zich in hun houding niet zullen laten beïnvloeden door welke binnen*- landse ontwikkeling in Spanje ook, doch alleen door daden, die tot daad- werkehjke vergroting van de vrijheden zouden bijdragen. Hu verklaarde bo vendien, dat de Amerikaanse regering de monarchistische beweging niet meer begunstigt dan een andere. Aangaande deelheming van Spanje aan het plan-Marshall yerklaarde de zaakgelastigde, dat de V.S. hier niet tegen zyn, doch dat _een beslissing hierover slechts van de Europese lan den kan komen. MILLIOENEN VLIEGEN VERNIETIGD. De koster van de Venlose v kerk was zeer verwonderd, toen hy in dit barre winterweer een kleine karavaan dommelige vliegen langs het middenpad van de kerk zag waggelen. Nieuwsgierig volgde hij het spoor dezer onwelkome gasten en kwam al speurend uit by de trappen van de toren, om boven in de toren tot de verbasterende ont dekking te komen, dat byna de ge hele muur en alle balken overdekt waren met een dichte zwarte deken van vreedzaam slapende vliegen! De gemeenteiyke ontsmettings- dienst -heeft mülioeü vliegen de eeuwige slaap doen ingaan. Engelsen krijgen de schuld De grootste explosie te Palestina sinds het opblazen van het Koning David-hotel in Juli 1946- heeft gister ochtend het Joodse zaken- en woon een trum om de Ben Jehuda straat te Jeijizalem in een brandende ruïne veranderd. De explosie deed de stad schudden en meer dan een myi in de omtrek braken ruiten. Verschülende gebouwen stootten in eh versperden de straten en in an dere gebouwen braken branden uit. Een ooggetuige verklaarde, dat er on middellijk na de explosie paniek uit brak. „Overal zag men lijken liggen en de mensen, die barrevoets in nachtkle ding naar buiten liepen, wondden hun voeten aan het glas, dat op de straten verspreid lag. Velen werden door de kracht van de ontploffing uit hun bed geworpen. Een massieve rookkolom steeg meer dan 100 meter hoog in de lucht. Joodse reddingsploegen werkten uit alle macht om de slachtoffers onder het puin, die men hoorde kreunen of gillen, te bevryden. De straat werd afgezet en duizenden mensen verdrongen zich achter de cor dons. Ofschoon men niet weet, hoe de ont ploffing is veroorzaakt, doen geruchten de ronde, dat men 's nachts drie vracht wagens in de Ben Jehudastraat had geparkeerd. Een van de vrachtwagens zou zyn weggereden, waarna de twee anderen zouden zyn geëxplodeerd. Men heeft inderdaad de overbiyfselen van een vrachtwagen in een grote krater in het midden van de straat gevonden. Andere geruchten, dat zich geünifor meerde mannen in de vrachtwagens hebben bevonden, heeft onder de byna hysterische menigte tot anti-Britse de monstraties geleid. Britse politie en soldaten, die als reddingsploegen te hulp waren gesneld, moesten worden terug getrokken, toen de demonstraties toe namen en Joden met revolvers, geweren en handgranaten door de straat liepen en schreeuwden, dat de Engelsen .aan de ontploffing schuldig waren. De ziekenhuizen van Jeruzalem zyn reeds overvol en men heeft huizen en schepen als noodhospitalen ingericht. Uit vrees voor nieuwe explosies in de buurt trekken grote groepen Joden uit hun vernielde of beschadigde huizen met medeneming van bezittingen. De ontruiming strekt zich uit over een groot gebied. Volgens een officiële verklaring zyn de lichamen van 42 Joden thans ge borgen. In de ziekenhuizen zyn 132 gewonden opgenomen, van wie 32 ernstig gewond zijn. Alle Britse leger- ambnlances zyn gemobiliseerd. De branden, die op verscheidene plaatsen na de explosie woedden, zijn onder controle. Een woordvoerder van het Joods Bu reau deelde tydens een persconferentie mede, dat het bureau de Palestynse re gering officieel verzocht heeft de Britse soldaten en politie onmiddeliyk uit de Joodse gebieden van Jeruzalem terug te trekken, tenzy zy vergezeld zyn van Joodse politie. De Joodse burgerwacht en de leden der Haganah hebben bevel gekregen de indentiteitspapieren van alle Britse soldaten, die de Joodse zones binnenkomen, te controleren en hun voertuigen te doorzoeken. Het bureau had van Arabische zyde de verzekering gekregen, dat de Arabieren geen schuld hebben aan de explbsle. Een correspondent van de „Exchange Telegraph", is op ongeveer 21 KM. van Jeruzalem doodgeschoten. By de anti-Britse demonstraties na de explosie werden drie Britse militai ren door Joden gedood en een Britse pater gewond. By de ontploffing kwa men vyf Britse soldaten om het leven en werden er zes gewond. De Joodse verdedigingsorganisatie Haganah heeft een beroep op de Joden gedaan het recht niet in eigen handen te nemen. E§n Joods woordvoerder heeft verklaard, dat men van Arabische zyde heeft vernomen, dat de Arabieren de aanslag niet hebben gepleegd, doch uit niet-officiële Arabische bron ver luidt, dat de aanslag het werk was van een ^.speciaal commando" van Arabie ren, die hun opleiding in het buiten land hebben gehad. Door het Arabische hoge comité te Jeruzalem is nog geen commentaar op de ontploffing gegeven. Later is opnieuw een zware ontplof fing waargenomen, gevolgd door vuur van automatische wapens. Dit gebeurde tegen Zonsondergang en de sirenes loeiden opnieuw in de stad. Nog drie leden van de Britse strydkrachten wer den gedood toen de Joden tegen het vallen'van de avond een troepenverbiyf- plaats in de straat der Profeten met mortiervuur bestookten. EEN DREIGEMENT. De Joodse verzetsbeweging Irgoen zwai leoemi, die de Britten verantwoor- deiyk stelt voor de bomaanslag, heeft te kennen gegeven dat alle Britse stryd krachten in uniform, die zich in de Joodse wyken van de stad vertonen, moeten worden gedood. Naar men meent te weten, zouden landmynen gelegd zyn rondom de Joodse wyk van Jeruzalem, die langs elcctrische weg tot ontploffing zou den worden gebracht, indien Britse militairen dc wijk binnen komen. De toestand schijnt zo gespannen te zijn, dat een enkel incident tot een bloedi ge veldslag aanleiding zou kunnen geven. Op strategische punten in Je ruzalem staan pantserwagens gereed om In actie te komen, evenals extra manschappen van politie en leger. Franse vliegboot verongelukt 19 SLACHTOFFER^ Een zes motorige vliegboot van de Air-France, die op weg was van Le Havre naar Biscarosse by Bordeauxes op ongeveer IV2 K.M. uit de kust van Cherbourg by Saint Martin de Varre- ville in zee neergestort tijdens een he vige sneeuwstorm. Vissers konden ten gevolge van de zware zeeën geen red dingspogingen ondernemen. Er waren 19 personer aan boord. LICHTE VORST. De Büt verwacht tot morgenavond: Vooral aanvankelyk veel bewolking met plaatselyk wat lichte sneeuw. Nog iets verder afnemende N.O. wind. In het uiterste Noord-Westen van *t land tydelijk temperatuur om het vriespunt, overigens meest lichte vorst. 24 FEBRUARY Zon op: 7.40 uur; onder: 18.08 uur. Maan op: 17.46; onder: 8.06 uur. (V.M.) Hoogwater te Katwyk te 356 en 15.45 u. BINNENLAND. Een zeer bijzondere gebeurtenis in de dierenwereld vond dezer dagen ih Zwolle plaats. Een schaap van de land bouwer Knol schonk namelijk het leven aan vier ooilammeren. Het ls reeds een grote zeldzaamheid wanneer bij drie lammeren geen enkele ram 16, De Rotterdamse politie deed ln de woning van de 28-Jarige hulswerker M. V. in de Woel wijkstraat, die daar een speelhol hield, een inval. De bankhouder M. V. en 17 gokkers werden op heterdaad betrapt bil hazardspel. Zaterdagmiddag ls op de hoek van de Ceintuurbaan en de van Woustraat te Amsterdam een 56-J. man op een rijdende tram van üln 5 gesprongen. Hij kwam onder de bijwagen en werd op slag ge dood. Vrijdag as. wordt in de Rolzaal te Den Haag een sociaal drielanden-congres gehouden, georganiseerd door de sociale studiecommissie van het comité van Bel gischNederlandsLuxemburgse samen werking. Een korte, felle brand ln café „De Planco" aan de Regentesselaan te Den Haag heeft Zaterdagavond het leven ge kost aan de ongeveer drie maanden oude baby Johnny Francé. Het kind ls ln ziln bedje verbrand. BUITENLAND. De regent van Irak heeft zijn goed keuring gehecht aan de ontbinding van het parlement. Het tweede Russische schip met voor Engeland, de „Admiraal >Jakof", ls in de haven vap Liverpool aangekomen. Het schip zal terugkeren met machinerieën. Raddo Moskou meldt, dat jubileum- medailles met de lnscriptip „30 jaar Sovjet-leger en marine" ter onderschei ding van alle leden van het Sovjet-Rus sische leger geslagen zullen worden. Vincent Auriol, de eerste president van de vderde Franse republiek, heeft gisteren met ,een plechtige kranslegging de nagedachtenis geëerd van hen. die 100 Jaar geleden gestorven zijn voor de tweede republiek. De Hongaarse regering heeft be sloten alle bezittingen van de Habsbur- gers te confisqueren. Hierdoor zullen al htm kastelen en gebouwen met inboedel aan de staat vervallen. De landerijen zijn drie Jaar geleden reeds onder de boeren verdeeld. Tenminste 70.000 man moet voor 1 Juli worden opgeroepen, teneinde de Amerikaanse 6chepen, vliegtuigen en kuststatdons ter verzekering van de we reldvrede te bemannen, aldus heeft de Amerikaanse minister van marine, Sul livan. In een radio-rede verklaard. Twintig Grieken, onder wie een vrouw, die aoor een militaire rechtbank ter dood waren veroordeeld wegens over treden van de wet op de openbare orde, zijn door de kogel terecht gesteld. Midden- en Zuld-Californlë heb ben van de ergste droogte sinds mensen heugenis te lijden. 28 ddstrlcten zijn noodgebleden verklaard. Het in 1937 gesloten non-agressie pact tussen de Chinese republiek en de Sovjet-unie is automatisch met 2 jaar verlengd, daar geen der belde partijen van het recht tot opzegging gebruik heeft gemaakt. Het Atheense persbureau meldt, dat een aantal Grieken in Roemenië als „reactlonnalren" ls gevangen gezet. Het bureau voegt hieraan toe. dat honderden Griekse gezinnen ln de zwar- te-Zeehnven Constanza op transport naar Griekenland wachten. Engeland heeft een nota aan Egypte, waarin het voorstelt, dat de twee regeringen onmiddeliyk besprekin gen zullen voeren over constitutionele hervormingen in de Soedan, gepubli ceerd. Naar verluidt, heeft Egypte tot dusver hierin niet toegestemd, doch men verwacht, dat vorbereldlngen 'voor de conferentie weldra zullen ziln voltooid. Te Belgrado ls mevr. Emma Dob el- Jak, een Amerikaanse van geboorte en de vroegere vrouw van een Joego-Slavi- sche kantoorbediende, tot tien Jaar dwangarbeid veroordeeld, zy werd schul dig bevonden „aan het herbergen van een oorlogsmisdadiger en aan het houden van een terroristische bijeenkomst in haar woning". De Schotse pianist Frederic Lamond is op 80-jarige ieeftild overleden te Stir ling in Schotland. Hi1 was een leerling van Franz Llszt. Lamond was vooral zeer bekend als Beethoven-vertolker. Vele malen heeft hij ook ln ons land met groot succes ge- ooncerteerd. By een departementale tussentydse verkiezing te Versailles is een Gaullis tische candddaat met een. kleine meer derheid op zijn communistische tegen stander gekozen. Britse en Amerikaanse diplomatie ke vertegenwoordigers hebben gisteren een concertgebouw te Wenen verlaten ajs protest tegen wat zy noemden bele digende opmerkingen door de Sovjet commandant Koerasof. Deze sprak ln tegenwoordigheid van de Oostenrijkse kanselier. Figl, en vertegenwoordigers van de meeste in de stad gevestigde le gaties over .Imperialistische mogendhe den". die Hitler hadden gesteund en nu millloenen dollars aan de voorbereiding van een nieuwe oorlog besteedden. HIJ noemde Engeland of Amerika echter niet met name. De katholieke bisschoppen ln de BrLts-Amerikaanse zone van Duitsland steunen thans de Protestantse kerk ten volle by haar critlek op de huidige zul- veringsmethoden. Niet ver van de Italiaanse grens ls een autobus met wlntersportllefhebbers. van Valloires op weg naar Lyon. geslipt en ln een rivier gereden. 9 lijken zijn geborgen. Volgens het Sovjet-Russische pers bureau Tass beschikken de Sovjet-Rus sische strijdkrachten thans over 5 maal zoveel artillerie. 15 maal zoveel tanks en 5 maal zoveel vliegtuigen als by het be gin van de vorige oorlog. Verscheidene dorpen ln Zuid-Oost - Engeland zyn door sneeuwval geïsoleerd. Het vervoer in het gehele Zuidelijk deel van het land dreigt door de sneeuw on derbroken te worden. Ook ln Parys en. Berlijn is sneeuw gevallen. in een communiqué zegt het Bel gische ministerie van buitenlandse za ken. dat het volume van de handel ln het kader van het op 18 Februari te Moskou getekende handels- en finan cieel accoord tussen de Sovjet-Unie ener zijds en de Belgisch-Luxemburgse eco nomische unie anderzijds Van weerszij den een waarde zal vertegenwoordigen van ongeveer fr. 1 milliard. De betalin gen zullen in Belgische francs geschieden. Op het Jaariyfcs congres van de Britse communistische partij is een nood- resolutie aangenomen, waarin de rege- rlngspolltiek om de lonen, winsten en prijzen te bevriezen, verworpen wordt. Een andere resolutie verlangt krachtige pogingen tot verkrijging van een alge mene stijging van het loonpeil met be houd van de pril zen- en winststop en onder toevoeging van een kapitaalsbe lasting. Het politieke bureau van de Hon gaarse communisten heeft ln een com muniqué doen weten, dat van heden af tot 15 Maart a.s. de communistische par tij van Hongarije geen nieuwe leden zal aannemen zonder speciale aanwttzin® van het centraal bestuur, teneinde ..aan sluiting van onwaardige personen -er- hinder em",

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1