Militairen contra Leidse politie CLOVINE „Agenten namen een agressieve houding aan" „Optreden van militairen bracht alle ellende" .Beleid van agenten niet ter beoordeling van militairen" Mej. L. A. P. Eskens omroepster van Radio Hilversum en Berlijnse Radio-omroep staat terecht RECHTZAKEN Films van (deze week: zaterdag 21 februari. Het drama op de Stationsweg Getuige De Planque Agent Schnitzlei Auditeur-militair (Van één onzer redacteuren) Gistermiddag behandelde de Krijgsraad te velde te 's-Gravenliage wederom de zaak tegen de vier militairen ,die zich op Zondagavond 5 October j.l. op de Stationsweg te dezer stede mengden in een orde verstoring en zich daarbij tegen de arrestatie van de 26-jarige student W. Scheltema verzetten, waardoor een gespannen verhouding tussen publick en politie ontstond, welke later leidde tot het gebruik van vuurwapenen ten gevolge waarvan de student op tragische wijze om het leven kwam. Het waren de Leidenaars H. Nonkes. J. C. W. van Rijn en E. M. Oosterhout en H. Th. G. Colijn te Zoetcrwoude. die allen te Amersfoort in garnizoen gelegerd zijn. Hun is ten laste gelegd het belemmeren van de agenten van politie L. A. Schnitzler en P. J. den Hollander, in de uitoefening van hun functie, waarbij één hunner, H, Nopkes, Zelfs zo ver ging, dat hij de adspirant van politie Den Hollander zijn gummi-, stok ontrukte. Zoals wU destijds reeds uitvoerig, vermeldden werd de be handeling van deze zaak, welke in eerste instantie op 7 November j.l. voor de Krijgsraad te velde diende, geschorst ten einde eerst nog de agenten van politie en zo nodig ook nog andere getuigen te horen, ter wijl werd bepaald, dat de vier militairen, die op punt stonden naar In- dië te vertrekken, hiervan af moesten zien en zich ter beschikking van de Krijgsraad moesten-houden. Nonkes 2 en overige militairen één maand gevangenisstraf Ook nu weer trad als voorzitter van de Krijgsraad op prof. mr. J. C. van Bemmelen terwijl als auditeur-militair mr. J. C. de Vroom fungeerde. Als raads man van beklaagden trad jhr. mr. O. Q. Wttewaall van Stoetwegen op. De president, die het wenselijk achtte, dat de zaak deze middag weer geheel opnieuw aan de orde werd gesteld, waarbij hij zich nadrukkelijk bepaal de bU het aandeel, dat de militairen in deze ordeverstoring hebben gehad, nam allereerst de vier beklaagden een streng verhoor af. Allen bleven bij hun op de zitting van 7 November afgelegde ver klaringen, welke hierop neerkomen, dat volgens hun mening de agenten van po litie bij hun optreden veel te ver zouden zijn gegaan Ook nu was Nonkes van oordeel, dat, indien hij niet tussen bei den was gekomen, de positie van de stu dent, die reeds fel geslagen was. critiek zou zijn geworden. Nadat hij zich met de zaak was gaan bemoeien maakte hij ook kennis met de gummistok van Den Hollander. Hij heeft deze toen afgepakt, maar haar kort daarop weer terugge geven. Getuige De Planque: „Het slacht offer wilde door mij naar huis ge bracht worden". Als eerste getuige werd in deze zaak gehoord de heer B. P. de Planque. me disch student te Leiden en vriend van de heer Scheltema. Deze verklaarde.dat hij van Oegstgeest komende zijn vriend ter hoogte van de Cito-stalling zag staan, terwijl zich reeds enig publiek rond de heer Scheltema. die niet vtu van sterke drank was. had verzameld. Ik ben toen naar hem toegegaan en heb hem aangeboden om hem naar zijn wo ning in de Kloksteeg te brengen. Op dit moment waren er nog geen agenten te zien, evenmin waren er op dit ogenblik militairen in de buurt. Op het verzoek van het slachtoffer hem eerst nog een sigaret te geven, heb ik voldaan, waar aan ik echter nadrukkelijk de els vast knoopte. dat hij dan ook met mij mee zou gaan. Sch. stemde hierin toe. Terwijl wij een sigaret stonden te draaien, kwamen dc twee agenten op ons af, die direct al een agressieve houding aannamen. Zij duwden het publiek op zijde en beschouwden mijn vriend als hun arrestant. Ik heb toen nog gezegd, dat ik Sch. wel naar huis zou brengen, maar zij wilden hiervan niets weten. Ook het slachtoffer wilde door mij naar zijn wqping gebracht wordèn en verzette zich tegen zijn ar restatie. Op het rumoer, dat hierop ontstond zijn toen de militairen afgekomen. Toen ik in ae gaten kreeg, dat de zaak een ernstig karakter aannam,, heb ik aan een meisje, een dienstbode van mijn buren, verzocht mijn fiets even af te geven bij de Cito. Pres.: „De soldaten zeggen, dat zij zich- pas met de zaak zijn gaan bemoeien, toen er geslagen was?" Get.: „Ik meen van niet". Op een in dit verband door de auditeur-militair gestelde vraag antwoordt getuige, dat toen ook de militairen aan het slacht offer begonnen te rukken, de gummistok werd getrokken. Pres.: „Vond u het optreden van de politie zo ruw?" Get.: „De marfier waarop de ene agent optrad was nu niet bepaald ple zierig". Pres.: „Dit snijdt geen hout. Vertelt u mil eens, was het optreden van de agenten volgens u verantwoordelijk?" Get.: „De agenten deden op dat mo ment niets waardoor Sch. in gevaar kwam". Agent Schnitzler: „Als de militai ren zich niet met de zaak bemoeid hadden was er niets gebeurd". Vervolgens werd als getuige de agent van politie Schnitzler gehoord, die ver klaarde. dat hij op de bewuste avond met zijn collega Den Hollander op de Stationsweg dienst deed. Omstreeks halftien werden zij opmerkzaam ge maakt, dat een onbekend manspersoon zich op enigszins luidruchtige wijze op hield bij de 'Cito-rijwielstalling. Toen wij de man, die het slachtoffer Sch. bleek te zijn en onder de invloed van sterke drank was, naar het politiepost- huis op de Steenstraat wilden overbren gen, heeft deze zich onder hët uitroepen van voor ons minder vleiende taal ver zet. Wij hebben hem toen vast gepakt en zijn naar het midden van de rijweg gelopen. Hoewel de man zich wel verzette, ging alles aanvankelijk goed. Het zou ons dan ook zeker gelukt zijn om dc man over te brengen, als op dit moment de militairen niet tussenbeiden waren ge komen. Al heel spoedig raakte ik met mijn arrestant gescheiden van mijn collega en hier is alle ellende begon nen. De militairen heb ik toen nog gewe zen op hun plicht mij te assisteren, maar daar wilden zij niets van weten. Inte gendeel brachten zij mij door hun hou ding in een steeds hachelijker wordende positie. Ten einde de orde enigszins te her stellen en mijn gezag te handhaven heb ik toen mijn revolver getrokken en mijn arrestant met de kolf van de revolver een slag in het gelaat gege ven, waardoor deze bloedend werd ver wond. Op een vraag van de president, waar om getuige zich niet van zijn gummi stok bediende, verklaarde deze. dat deze onder zijn jas zat en daaruit, gezien de situatie van het ogenblik, moeilijk te voorschijn te brengen was. Terwijl ik mij in deze moeilijke positie bevond heeft Nonkes mijn collega Den Hollan der aangevallen en hem zijn gummi stok ontrukt. Verd. Nonkes: „Ik heb Den Hollander niet aangevallen. Op het moment, dat er geslagen werd heb ik getracht Den Hol lander en Scheltema van elkander te scheiden. Toen heb ik een klap gekre gen, waarop ik de gummistok heb af- gfenoinen". Getuige Den Hollander, die vervolgens werd ondervraagd, verklaarde, dat hü aanvankelijk het publiek had gesom meerd om door te lopen. Toen hieraan geen gevolg werd gegeven hebben wij Sch. gearresteerd. .Wij hebben hem toen tussen ons in genomen. Hoewél hij zich hiertegen wel verzette, ging dit de eer ste 20 30 meter goed. Op een gegeven moment raakte ik van mijn collega ge scheiden, waarop ik mijn gummistok trok om ruimte te maken. -Direct daarop werd ik door Nonkes aangevallen en ontrukte hü mij mijn gummistok. Het slachtoffer was toen in het geheel nog niet geslagen. Nonkes, die het met deze verklaring in het geheel niet eens is, zegt. dat nij zich er pas tussen heeft gemengd toen het slachtoffer reeds rake klappen had moeten incasseren. Ook zou hij Den Hol lander niet van achteren hebben aan gevallen. Getuige L. J. van Haarlem, tifnmer- man te Leiden, die naar achteraf bleek reeds verschillmde meier met de politie overhoop heeft gelegen, kemt dan ver klaren, dat niet Den Hollander maar juist Schnitzler met een gummistok heeft geslagen. Een verklaring, welke met de president ook door de vier mili tairen wordt bestreden. De ongeloof waardige indruk van gijn verklaringen werd nog versterkt door de v/oorden van de agent Schnitzler. die vertelde, dat Van H. als zijnde onbetrouwbaar in het politieregister staat aangetekend. Een incident Getuige Van H„ die zich over deze woorden nog al opwindt en het een grove belediging acht, wenst lih.-n an de bewijzen te hebben. Toen hij zich hierop naar zijn plaats begaf, hief hij dreigend zijn vuist op naar agent Schnitzler. De president, die het gebaar niet ont gaat, roept Van H. tot de orde en vraagt „of hij van lotje getikt is". „U bent hier in de rechtszaal ,weet u wel, dat ik u kan laten arresteren?" In verband met dit optreden werd door een ter terechtzitting aanwezige marechaussee proces-verbaal opge maakt. Als laatste getuige werd ten slotte nog C. Th. Kop, slager te Leiden, gehoord, die zegt gezien te hebben, dat beide agenten het slachtoffer met een gummi stok hebben bewerkt. Get. is van oordeel, dat zo wanneer de militairen niet tus senbeiden waren gekomen, de agenten zeker de hersens van het slachtoffer zouden hebben ingeslagen. Ook zou Schnitzler zijn gummistok welke hij om zijn pols droeg ,en zijn revolver gebruikt hebben. Het optreden der agenten was rechtmatig. De auditeur-militair, mr. De Vroom, aan wie hierna gelegenheid wordt ge geven tot het houden van zijn requisi toir, zegt allereerst, dat het hier een zeer ernstig feit betreft Hoewel spr. niet in wil gaan op de vraag of het optreden van de agenten tactvol is geweest, moet hij toch tot de conclusie komen, dat zij volkomen rechtmatig zün opgetreden. Zij heb ben Scheltema, die onder de invloed van sterke drank was. over willen brengen naar het politieposthuis. Met nadruk stelt spr. vast ,dat het beleid van deze agenten niet ter beoordeling was aan de militairen. Bovendien legt de krijgstucht mili tairen de verplichting op aan burger lijke dienaren der openbare macht me dewerking te verlenen. In plaats, dat zij hun plicht als militair zijn nagekomen, hebben zij zich tegenover de politie ge plaatst. Dit laatste is ook vast komen te staan uit de verklaringen van de heer De Planque en de beide agenten. Ook spr. is van oordeel, dat juist door dit optreden het tumult eerst recht, is ontstaan. Toen het publiek twee cate- goriën uniformdragers tegenover el kander zag staan, was de rem er af. Nadat mr. De Vroom als zijn mening had uitgesproken, dat de noodlottige ge volgen van dit incident alsmede het a.s. vertrek van de militairen naar Indië geen invloed mochten hebben op de be paling van de strafmaat, eiste hij met het oog op de ernst van deze overtreding de maximum strafmaat, t.w. voor be klaagde Nonkes 3 maanden gevangenis straf met aftrek en voor de overige be klaagden 6" weken. Verdediger dringt op clementie aan. De verdediger ,jhr. mr. Wttewaall van Stoetwegen, .brengt in zijn pleidooi de leeftijd van verdachten in het geding. Bij het uitbreken van de oorlog waren zij nog maar nauwelijks elf jaar .terwijl de tijd der bezetting voor beklaagden nu niet bepaald gunstig is geweest voor het leren kennen van een werkelijke gezagseerbiediglng. Bü het onderhavige relletje hebben zij vergeten dat zij zich als militairen hadden te gedragen. Spr. betreurts het, dat Schnitzler op een ge geven moment niet bij zijn gummistok kon komen en hij zijn schietwapen eer der bij de hand had dan gün slagwapen. Als hierop de verdediger de houding van een op de Stationsweg woonachtige arts in het geding wil brengen, verzoekt de president hem dit er buiten te willen laten. Ook de Krijgsraad heeft zich in zün instructie beperkt tot het optreden der militairen. Ten slotte vraagt mr. Wttewaall van Stoetwegen de uiterste clementie te wil len betrachten. Het vonnis. Nadat de zitting voor enkele ogen blikken is geschorst en de leden van de Krijgsraad in raadkamer zijn geweest, doet de president de volgende uit spraak: Nonkes twee maanden gevan genisstraf met aftrek en de overige be klaagden één maand. Tegen deze uit spraak kunnen verdachten in hoger beroep gaan bü het Militair Gerechts hof. Ingezonderi Mededeling Leids Tribunaal Was ook werkzaam op het „bezetter geen vijand van nederland". Gew. Arbeidsbureau „Hoe verklaart u uw omgang met de Duitsers?" aldus de president. Besch.: „Ik beschouwde de bezetter toen niet als de vijand van Nederland". Ten aan zien van haar positie op het gewestelijk arbeidsbureau meende besch. te moeten zeggen, dat zü inderdaad meisjes naar Duitsland had geholpen. Hardnekkig werd echter door haar ontkend, als zou zü propaganda voor het werk in Duits land hebben gevoerd. De feiten inzake haar optreden voor de radio werden er kend, Getuige Hazelhoff had zeer sterk de indruk, dat besch. de meisjes aanmoe digde naar het vüandelijk land te gaan. Hij wees op verscheidene dingen, doch mej. Eskens kon zich op 't laatst niet veel meer herinneren van de voorvallen, die door de verschillende getuigen naar voren werden gebracht, ,,'tls ook al ze ven jaar geleden gebeurd". Get. C. R. L. Oostveen zeide, dat be sch. zich in al haar gedragingen pro- Duits had getoond. Zy deed haar best de uitzending van de meisjes te bevor deren. Een keer opperde ze zelfs be zwaar tegen de geest van traagheid, die de uitzending wel eens ademde. Besch. voerde aan,, dat zy de meisjes het werk in Duitsland niet kèn afraden, omdat er steeds een Duitse bemiddelaarster op haar kamer aanwezig was. „Ik kon niet openhartig met de gegadigden spreken". Met nadruk verklaarde zij nog, dat zij de directeur niet had aangebracht. ..Het gesprek, dat ik met de heer Hazelhoff heb gehad met betrekking van meisjes, tijdens welk onderhoud de directeur zün bezorgdheid uitsprak in verband met een mogelijke revolutie in Duitsland, kan afgeluisterd zyn. Af en toe sprak de heer Hazelhoff zeer hard!" De heer W. Holswilder, eveneens ge tuige, merkte op, dat besch. de meisjes de toestand in Duitsland veel te mooi had geschilderd: een prettige werk kring, goed salaris. Vanzelfsprekend bleef er van al het aantrekkelüke niet veel over, toen de slachtoffers er een maal waren. De getuigen M. I. Smit en A, de Grootvan Duivenboden legden gelükluldende verklaringen af. De raadsvrouw, mej. mr. Jos J. M. Timmer noemde haar cliënte een pure idealiste. Zij is toegerust met interesse voor en kennis van vele zaken, voerde reeds voor de oorlog een uitgebreide in ternationale borrespondentie. bezocht in vacanties Italië en had veel bewonde ring voor Mussolini. Haar fascistische denkbeelden bracht zü ook in practük. Spreekster achtte het optreden van be sch. begrijpelijk ,maar volkomen foutief. In het slot van haar pleidooi trachtte zij aan te tonen, dat besch. geen ver raad had gepleegd t.o.v. de heer Hazel hoff. kleine zaken. Gistermorgen hield het Leidse tri bunaal voor de tweede maal zittng in Den Haag. Als eerste besfchuldig- de stond terecht mej. L. A. P. Es kens te Leiden. Haar werden o.m. de volgende punten ten laste gelegd het lidmaatschap van de NSB, het leidsterschap van de vrouwen-afde ling op het gewest arbeidsbureau te Leiden, in welke kwaliteit zij het werk van jonge meisjes in Duitsland op hartstochtelijke wüze zou hebben gepropageerd, haar optreden voor de Hollandse afdeling van de Berlynse omroep en de Hilversumse radio, waarbij zü de vrouwen zou hebben opgewekt om in Duitse dienst te gaan, het feit, dat zy enige tijd als particulier secretaresse zou hebben gefungeerd bij een Duitse ambte naar te Enschedé, en het aanbren gen van de heer H Hazelhoff, dir. van het gewestelijk arbeidsbureau alhier, die de mening was toege daan. dat het zeer onverantwoorde- lük was, meisjes van 15 tot 17 jaar naar Duitsland te zenden, ook met het oog op een eventuele revolutie. verwachtte veel goeds van het fascisme. Beschuldigde verklaarde tijdens het langdurige verhoor door de président van het. tribunaak mr. Ph. J. Ruyter de Wildt, dat zij veel goeds van het fas cisme .verwachtte, vooral op sociaal ter rein. „Ik heb mij altijd bijzonder aan getrokken gevoeld tot het maatschappe lijke werk; daarom wilde ik elke gele genheid aangrijpen om de situaties op dit gebied te verbeteren. Nu zie ik ech ter, dat het erg dom van mü is ge weest. Ik heb er in die tüd eigenlyk nooit over nagedacht.Ook heb ik niet kunnen overzien, wat de gevolgen van mün gedragingen zouden kunnen zijn. Veel later kwam ik pas tot de sinistere ontdekking, dat de Duitsers wreed en ruw waren. Het betekent de débècle van elk ..isme", wanneer het poogt, de men sen op duivelachtige wüze te vernieti gen", zo besloot besch. haar uiteenzet ting. Nederland heeft overbruggingshulp nodig Ingezonden Mededeeling wanneer marshall-plan niet tijdig in werking treedt. Ambtenaren van de Nederlandse Ambassade te Washington hebben verklaard, dat Nederland overbrug- fflngshulp van de V.S. nodig zal heb- ben, wanneer het plan-Marshall niet op de vastgestelde tijd in werking treedt. Zü zeiden, dat Nederland, evenals Frankrijk. Italië en Oostenrük, tussen- tüdse hulp moet traohten te verkrysen, wanneer het de essentiële invoer tot en met April wil kunnen handhaven. De Nederiandse behoeften in April werden door hen op 35 millioen dol lars gesteld. Zü deelden verder meie. dat voor de 3 maanden na 1 Aipnl 100 millioen dollar hodig zün? LUNAPARK-EXPEDITIE UITEENGEVALLEN. Uit de sohaarse mededelingen, die ons land uit Egypte bereiken over de moeilijkheden van de Ned. Lunapark- expeditie, kan worden afgeleid, dat tn het Nederlandse kamp een splitsing la ontstaan. Hadden de Nederlanders eni ge maanden geleden vrijwel unaniem gebroken met de Egyptische Lunaparx- impressaxio All Hassan, die zün ver plichtingen niet zou zyn nagekomen, thans hebben epige kleinere exploitan ten weer contact met hem opgenomen. Een dezer heeft zelfs zün bedrijf aan Ali Hassan verkocht, een ander is in zün dienst getreden, terwijl een derde zich geheel heeft afgesoheiden en voor zioh zelf is begonnen. Thans bevinden de Nederlanders zioh een jaar in Egypte, waarvan het Luna park nog geen vier maanden heeft kunnen draaien. FRANSMAN, CHILEEN EN EN GESTAPO-AGENT? „Fransman, Chileen en Gestapo- agent?" Dit vraagstuk houdt op het ogenblik verschillende Nederlandse au toriteiten bezig na de aanhouding van zekere baron Van H. d'A. (waarschijn lijk Van Heeckeren ö'Arcy). Deze strandde enkele weken geleden met 'n klein zeiljacht, by Terschelling. Dit jachtje, de „Trygg" zou eerst volgens ae bemanning in Polen thuis horen. Later dacht men, dat het een Deens vaartuig was. Ter ontraadseling vari de opgegeven puzzles nam men de beman ning in arrest. Op het ogenblik zitten de opvarenden te Groningen gevangen. - De Franse baron Van H. d'A. be weert thans de Chileense nationaliteit te bezitten. Het is vrijwel zeker, dat hij tydens de oorlog voornamelijk te Lis sabon. als Gesta/po-spion optrad. De Franse autoriteiten schijnen hem graag te willen arresteren. Officiële démar ches in die richting zyn echter nog niet gedaan. Grote tube I. 0,90 „In C.P.N. moet mens ten gronde gaan" BESTUURSLID E.V.C. BREEKT MET COMMUNISTEN. In de vergadering van de gemeente raad van Rotterdam heeft het raadslid A. van den Berg (onafh. soc.) die sedert 1946 op verzoek van de C.P.N. zitting heeft genomen in de communistische raadsfractie, medegedeeld het besluit te hebbeij genomen, zün zetel in de raad ter beschikking te stellen, omdat hü, naar hü verklaarde, zich niet langer kan verenigen met de politiek, die de Com munistische Partij in Nederland voert, aldus het „Alg, Hbld.". „Ik ben tot de conclusie gekomen, dat de politiek, die de C.P.N. voert, neer komt. op critiekloos aanvaarden en ver kondigen van een in het kader der bui tenlandse politiek passende en door de Russische regering voorgeschreven ge dragslijn". Breedvoerig motiveerde hij in zijn rede zijn genomen besluit. „De middelen en methoden, die de C.P.N. toepast", zo vervolgde hü. „om haar doel te berei ken. acht ik volkomen fout. Sedert 1946 heb ik iets ingeademd van de sfeer, die in de communisti sche kringen hangt, cn naar mijn me ning moet op de duur het beste in de mens daar te gronde gaan." In de beloften, die de C.P.N. hem destijds, bü het aanvaarden van de raadszetcl heeft gedaan, wenste hij niet langer te geloven. DOOR DE KOUDE BEVANGEN EN GESTORVEN. Of slachtoffer van misdaad? Eergisteravond wérd te Ter Apel een büeenkomst gehouden van het „Comité Rijkseenheid". Een van de yveraars hiervoor, de heer Kraan, Ned. Herv. evangelist te Ter Apel, gimg na af loop naar huis, maar kwam daar niet aan. 's Naohts om half twee, toen men ongerust begon te worden, ging men hem zoeken en vond hem bewusteloos aan de kant van het kanaal. Hij moet naar schatting vier uur aan de felle koude blootgesteld zyn geweest. Kort na aankomst in het giekenhuis is hü overleden. Einde vorstperiode nog niet te wachten voorlopig wel grootste intensiteit. Gedurende de laatste' dagen breidde de vorst zich steeds verder in Westelyke en Zuidelijke richting over West-Euro pa uit. In ons land waren de afgelopen nacht de minimum temperaturen als volgt: Groningen -11; Den Helder -7; Vlis- slngen -8; Maastricht -10; De Bilt -10; Twente -10; Ypenburg -9, In Polen daalde het kwik tot bijna 20 graden onder nul. Ook Moskou meldde -20 graden. Een langgerekte rug met tamelük ho- gebarometerstanden blyft zich uitstrek ken over Zuid-Scandinavië en het Oost zeegebied tot diep in Zuid-Rusland. Hierdoor blyft in ons land de wind in de Oosthoek ondanks het feit, dat in Noord-Scandinavië de barometers da len onder invloed van tamelük grote depressieactiviteit in de Noordelüke IJszee. In het Middellandse Zeegebied ontwikkelt zich een depressiekern, wel ke later ook het weer in ons land zal kunnen gaan beïnvloeden. Een met deze depressie samenhangend sneeuwgebied komt steeds meer tot ontwikkeling en breidt zich langzaam In Noordelijke richting over het Alpengebied en Zuid- Duitsland uit. Het einde van deze vorstperiode is nog niet op korte termijn te verwach ten. Wel heeft de vorst voorlopig zyn grootste intensiteit bereikt. Ingezonden Mededeling TYPEN, STENO in 2-3 mnd. klaar op de Kon. erk. PITMANSCHOOL, Plantsoen 65 Telefoon 26558 HAAGSE RECHTBANK. Stelend echtpaar Het echtpaar J. J. P. van R„ slagersknecht en diens vrouw, G. T. S., hadden een geraffineerd systeem om diefstallen te plegen. De vrouw verhuurde zich bü iemand als dienstbode; verkende dan het terrein, en het plan voor de diefstal werd klaar gemaakt. Op een avond dat de familie afwezig was, werd hetgeen bestemd was om gestolen te worden gereed gezet, na dat tevoren de vrouw haar dienst weer had opgezegd en dan verscheen de man. die de buit wegsleepte, waarna tevens de dienstbode verdween. Zo was het stel ook o.m. te Boskoop te werk gegaan, maar ook in andere plaatsen hadden zü geopereerd. De Of-, ficier vorderde tegen de vrouw een jaar en tegen de man een jaar en zes maan den gevangenisstraf. Hulp by diefstal De landarbeider P. H. O te Nieuwe Wetering had zyn hulp verleend, toen een kennis twee zakken meel ging stelen en van de buit had O. ook wat gekregen. De Officier vorderde 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. De raadsman vroeg een lichtere straf. Uit en in de gevangenis Nog masr net was de koopman G. van V. uit Ha- zerswoude uit de gevangenis gekomen, of hü zat er weer in! Dat kwam, door dat hij snel aan het inbreken was ge slagen en zo een heel rijtje „kraken" op zün naam had staan. Hij had de Rijnstreek aardig onveilig gemaakt. De Officier vorderde vier jaar gevangenis straf met aftrek van preventief. 15 JAAR VOOR SUSANNA ARTS. De 32-j. vjm. „Aufseherin" vam het concentratiekamp V-ugiht Susanna S. M. Arts uit Amsterdam is veroordeeld tot 'n gevangenisstraf van 15 Jaar met aftrek van voorarrest en ontzetting uit de burgerlyke en politieke rechten voor het leven. Zü is in 1944 betrokken ge weest bü het zg. bunker-drama, waar- bü een 80-tal vrouwelüke gevangenen in een slechts enkele kubieke meters grote cel geperst werd, Trianon Wanneer een getrouwde man van een eveneens getrouwde vrouw gaat houden en omgekeerd hóe krachtig ook beiden zich eerst tegen hun nieuwe liefde verweerd hebben —.kun nen gebeurtenissen van een verbyste- rende tragiek er uit voprtyloeien. Ten minste als een satanisch aangelegde derde daarvan op de hoogte is Die gebeurtenissen zyn beklemmend uitgewerkt in de film „De vergelding", het levensdrama van een beroemd her- senspecialist, hier vertolkt door Enge- land's eerste acteur James Mason. Daar in wordt deze dokter wèlbewust tot de wrekende en zyns inziens rechtvaardige moordenaar van de èuster van haar, die- hij liefkreeg er van deze wetenschap misbruik maakte. Zelfs lang nadat het samenzün, door de omstandigheden ge- dwongen, verbroken was. Hü drjjft haar ten slotte op dezelfde gewelddadige wijze de dood in, als zy het die vrouw deed. Dit melodramati sche,. maar niettemin boeiende gegeven, rolt zich voor ons af tydens de expli catie, welke de dokter er van geeft op zijn studentencollege. Hij suggereert zich zelf gestuwd door zün hevig wraak- verlangen dat de vreselijke daad reeds volvoerd is, terwijl zü zich in feite eerst i later gaat afspelen. Hóe, waar en wat er nog verder plaats grijpt met het droevige einde voor de dokter zélf tot slot, ga men zien in dit door een doem omhuiverde filmwerk, waarin vóór'alles de expressiviteit van James Mason de aandacht vraagt. Lido Wy vragen ons in gemoede af, of de mensheid na de afgelopen oorlog nog behoefte heeft aan ongezonde sen satie. De Amerikaanse filmindustrie heeft alle vorige pogingen om die aan het bioscooppubliek op te dissen over troffen in de film „Martha van de vuur toren", waarin dooreengemengd de lot gevallen van een krankzinnige vuurto renwachter. de heldendaden van een agent van de Britse geheime dienst en de vlucht van een ontsnapte vrouwelüke gevangene van een Duits concentratie kamp zorgen voor een ongeëvenaarde dosis melodramatische spanning, waar na een ondanks het onvermijdelüke happy end een letterlük walgelijk slot de kroon op het werk zet. Casino Dit theaj^r presenteert ons deze week de goede muzikale showfilm .Mexicana" waarin Tito Guizar en Con- ;tance Moore op voortreffelüke wüze de hoofdrollen vervullen. Een film waarin zang, muziek en dans de boventoon voeren, en liefhebbers hiervan zullen dan ook zeker genieten van deze sma kelijke cocktail, waarin o.a. verschillen de populaire songs zoals Heartless en Somewhere there's a rainbow enz. ten gehore worden gebracht. Tussen al deze muzikale genietingen door is een zeer amusante liefdesgeschiedenis verwerkt. Mexico's populairste zanger wordt ach tervolgd door talloze vrouwen, die hem na zün optreden als 't ware belegeren. Om hieraan een einde te maken besluit hü een schünhuwelijk aan te gaan om zodoende meer vrijheid te krügen. Zün manager heeft hiervoor Ameriba's grootste zangeres op het oog, en weet deze te bewegen hierop in te gaan. Al ras blükt dat dit man en vrouw spelen niet zo eenvoudig is, vooral als een me- deminares nog een woordje mee gaat spreken. Het gevolg is dat verschillende dwaze en amusante verwikkelingen, waarom men kostelük zal moeten lachen, zich voordoen. Het happy end ontbreekt echter niet. want beide ster ren vinden elkaar ten slotte toch. Een film die zeker de moeite waard is te gaan zien. Rex Liefhebbers van Wild-West verhalen kunnen in het Rex-Theater hun hart ophalen aan de film „Hoog in 't zadel." De hoofdrollen worden ver tolkt door Joh. Wayne en Ella Rains.. De geschiedenis speelt zich af op de K.C.-Ranch, waar de held van het ver haal, Rocklin verneemt, dat de man die hem heeft aangenomen vermoord is. Daar leert hy Clare kennen, de erf gename van de vermoorde. Hy raakt na een flinkeruzie, waaraan ook de sterke arm te pas komt, In moeilijke situaties verward. Het happy end brengt echter alles weer in orde; de held trouwt met de heldin. Luxor De titel „Secret Service" laat geen ruimte voor twüfel aangaande de inhoud. De film voert ons terug naar de jaren, welke aan het uitbreken van de tweede wereldoorlog vooraf gingen en speelt zich ten dele in Tsjecho-Slowaküe, deels in Engeland, doch voornamelijk in Nazi-Duitsland af. Op boeiende wüze wordt hier het ge- vaarl ke werk van de spionnage en con- tra-spionnage geschetst; nu eens zien we een Duitse spion in Engeland ope reren dan weer begeeft een lid van de Britse Intelligence Service zich in het hol van de Nazi-leeuw door te trachten een Tsjechisch geleerde en uitvinder op het gebied der bewapening, die door Gestapo-agenten uit Engeland is ont voerd te bevrijden en voor de geallieerde zaak te herwinnen. Uiteindelijk lukt dit, doch voordat het zover is, hebt ge al 1000 x uw hart vastgehouden en 1001 zuchten van verlichting geslaakt. Een enorm spannende film met prachtige fotografie en meesterlijk spel van de beide geheime agenten van wie tot aller opluchting en bevrediging maar eigenlük kon u dat van te voren be- grüpen! de Brit ten slotte aan het langste eind trekt. B. Kerkhoven te Alphen aan den Rün was lid geweest van de NSB, de NAD, de WA en de Waffen SS. „Mün vader was ook lid en wü hadden veel propa- ganda-materiaal in huis. De toestand op economisch en sociaal gebied was zó slecht, dat wij verbetering noodzakelijk achtten. 'kWas nog erg jong, toen ik me bü de NSB aansloot". Mr W. de Clerq nam de omstandigheid, waarin besch. verkeerde, toen hy lid werd, in aanmerking. In hoofdzaak wees hij op de invloed van de vader van K. Spr. vond. dat de feiten zijn cliënt niet zwaar mochten worden aangerekend. Voorts moesten voor het tribunaal verschijnen; M. Sjerp te Leiden en J. Veen te Voorburg. In belde gevallen, die uiteraard niet veel te bétekenen hadden, werd clementie bepleit. scheepsberichten, Aldabl, 19/2 van Montevideo naar Bue nos Aires; Blommersdljk, 19/2 te Londen New YorkRotterdam; Indrapoera, 19/2 11 uur van Port Said Batavia—Rotterdam; Japara, 16/2 n.m. van Vancouver te Ta- coma; Leerdam. 19/2 van- Rotterdam vla Antwerpen naar New York; Leopoldskerk, 18/2 van Manilla te Singapore; Maet- 6uycker, vertrekt vermoedelijk 19/2 namid dag van Belawan naar Batavia; Prins Frederik Hendrik, 21/2 van Kopenhagen te Rotterdam verwacht; SloterdlJk. 19/2 van Rotterdam naar Batavia; Streefkerk. 19/2 van Madras te Rangoon; Veendam, New YorkRotterdam, 23/2 20 uur te Southampton verw.; Willem Ruys, Rotter damBatavia, pass. 19/2 3 uur Ouessant; Zeeland (Kon. R'd. Lloyd), New York Java. 19./2 te Penang. Alamak. Bombay-Rotterdam. 19/2 te Port Soedan; Alcor, MMontevldeo-Antwer- pen 20/2 te St. Vincent; Aletta 19/2 van Singapore naar Pladjoe; Algenlb, Antwer- pen-Pernambuco, 19/2 pass. Finlsterre; Annenkerk 20/2 van Aleppi te Colombo; Arkeldijk 20/2 van Rotterdam te Vera Cruz verwacht; Bali 20/2 van Pangkal Pe nang naar Batavia; Groote Beer 19/2 van Sabang te Belawan, Amsterdam-Batavla; Johan de Witt. 20/2 van Amsterdam te Batavia verwacht; Lawak 21/2 van lloilo te Tarakan verwacht; Maetsuycker, 19/2 \an Belawan naar Pladjoe; Milo. Batavla- Pladjce, pass. 19/2 Straat Bangka; Nijkerk 20/2 van Port Said te Port Soedan; Oran jefontein 19/2 van Kaapstad naar Port Elisabeth; Orion 19/2 van Piraeus tc Irak Lion (Kreta); Ovula 19/2 van Mlrl te Pladjoe; Ondina, 19/2 van Hongkong n. Singapore; Poelau Laut 20/2 van Batavia te Bangkok verwacht; Prins Alexander. 20 /2 van Alexandria te Haifa verwacht; Prins Frederik Hendrik, Kopenhagen-Rot terdam, 19/2 bij Skagen; Prins Maurits, Alglers-Londen, pass. 19/2 Dover; Rocpat, 19/2 van Makassar naar Semarang; Stba- Jak, Rottordam-Batavia. 19/2 van' Algiers; Socrates 19/2 van Guayaquil naar Kallao; Sommelsdyk 19/2 van Philadelphia naar New-York; Straat Malakka, 19/2 van Dur ban naar Kaapstad; Tablnta 19/2 van Semarang naar Soerabaya. 1 Sibajak. RotterdamBatavia, pass. "0/2 22 uur Malta. Nederland Ball 20/2 van Pangkal Penang naar Batavia: Borneo 19/2 van I New-York naar Hallfax; Johan dc Witt 20/2 te Batavia (van Aden); Ceram 20/2 te Tarakan (van Makassar naar Vancou- ver); Lawak 21/2 te Tarakan verwacht I (Vilo Ilo); Oranje 20/2 te Aden (van Ba tavia naar Suez); Poelau Laut 20/2 te Bangkok (v. Batavia naar Singapore); Roepat 19/2 van Makassar naar Sema rang: Tablnta 19/2 van Semarang naar Soerabaya. Vlnke" en Co. Farmsum 18 '2 van Newport News naar Holland. Oceaan Polydorus 18/2 van Aden n. Batavia. H.Oost-Afr. lijnen Langlee Scott 19/2 te Marseille v. Port Said n Genua): Randkerk 19/2 te Kaapstad (v East Lon don naar Amsterdam): EmanclDator 20/2 van Antwerpen naar Amsterdam. Holl.West-Afr. Lünen Jaarstroom 22/2 te Amsterdams (v. West-Afrika!. K.N.S.M. Euterue 19/2 te Arasterdam van Hamburg; Ardea 19/2 te Rotterdam (v. Valencia): Van Ostade 18/2 van Trini dad naar Curasao; Hydra 18/2 te Baran- quilla (v. Punta Gardon naar Cartagena); Delft 19/2 te Curasao (v Cristobal raar Antwerpen): Odysseus 19/2 van Oran n. Malaga. C.vgnus 19/2 van Antwerpen n. Valencia- Orpheus 19/2 Gibraltar gepass. I (v. Rotterdaam naar Algiers); Ilos 19/2 1 van Natal naar Catania.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2