Austin steunt warm RenviIIe*- overeenkomst Wederopbouw-lempo in Frankrijk wordt versneld Debat over Indonesië: Crisis in Tsjecho-Slowakije Commifnisten beweren complot te hebben ontdekt WEERBERICHT Wat er in Indië gebeurt Met een enkel woord 86ste Jaargang ZATERDAG 21 FEBRUARI 1948 Nö. 26318 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 67055 De gespleten wereld Alsof de wereld nog niet genoeg ge schillen heeft te verwerken, voegen zich steeds nieuwe bij de lange reeks bestaande. Als tyiperend voorbeeld ver wijzen we naar het conflict tussen En geland en beide Ztaid-Amerikaanse sta ten Argentinië en Chili over het be sit der Falkland-eilanden. Deze eilanden hebben slechts een problematische waarde, doch zijn plotseling van bete kenis geworden met het oog op het vestigen van bases in het Zuidpool gebied. En bovendien hoopt men in dit gebied uranium te vinden Reeds enige tijd werd aan het En gels bezit getornd, nu opeens maken sinds korte tijd beide genoemde Zuid- Amerikaanse landen rechtstreeks aan spraak op deze eilanden, zich beroe pend op het gesloten Amerikaans ac- coord, dat geen tot Amerika behorend grondgebied bezit kan zijn van een Europese mogendheid. Alsof genoemd accoord geen rekening hield met be staande toestanden! Zie b.v. de Neder landse en Engelse bezittingen in de West. Washington houdt zich dan ook vol komen neutraal en steunt beide Ame rikaanse landen allerminst. Engeland is geenszins van plan, zich het bezit der Falkland-eilanden afhan dig te laten maken en heeft een krui ser derwaarts gezonden om zijn rech ten te handhaven. Gelukkig behoeft men zioh niet ongerust te maken, dat het hier tot „oorlog" zal komen, zal het blijven tot een „operette-oorlog", onverschillig in. welke richting naar een oplossing zal worden gezocht. Maar niettemin vertroebelt het gebeuren we derom de verhoudingen. In hoofdzaak blijft echter de tegen stelling Oost—West de wereld beheer sen. De" sovjets zetten onverdroten hun pogingen voort om aan haar grenzen „bevriende" naties tè verkrijgen, het geen volgens Moskou's uitleg eenvou dig betekent: onderworpen vazalstaten. De keten van Baltische Zee tot Zwar te Zee is thans zelfs gesloten* nu ook met Hongarije een verdrag van we derzijdse bijstand en vriendschap is gesloten, waartoe de Hongaarse pre sident en zijn premier naar Moskou waren ontboden. Nu is Tsjecho-Slowakije aan de beurt öm 't sovjet-juk te aanvaarden, maar het laat zich aanzien, dat daar ern stig verzet zal worden geboden. Zo zon der meer zal Moskou er daar niet in slagen zich geheel meester te maken van het bewind. Zelfs van socialisti sche zijde schijnt eindelijk te worden ingezien, dat een langer samengaan onherroepelijk leidt tot een opgaan in de communistische eenheidsactie en wordt daarom de neiging merkbaar, de zelfstandigheid te hernemen. De vraag is echter, of het nog tijd" is, want de communisten hebben blijkbaar, even als elders, alle leidende posten in de vakverenigingen vrijwel in handen en zuilen daarvan allé profijt trachten te trekken. De overige coalitie-partijen hebben echter reeds de consequenties getrokken uit de gang ,van zaken en hebben zich-uit de communistisch ge leide regering teruggetrokken. Of Tsjecho Slowakije zich echter nog aan de greep 7an Moskou zal weten te onttrekken, is twijfelachtig. Praag heeft het vermoedelijk reeds te ver laten komen, getuige ook de conferen tie van drie in de Tsjechische hoofd stad, n.l. Zuid-Slavië, Polen en Tsje cho-Slowakije zelf om stelling te ne men tegen het optreden van. de Weste lijke mogendheden in Duitsland, een conferentie, die geheel in Sovjet-vaar water belandde. Waar in Tsjecho-Slo wakije verkiezingen voor de deur staan, laat zioh de druk van Moskou volledig verklaren. Het schijnt zelfs, dat het welbekende recept: ontdekking van een oompiot te gen de regering, door de communisten zal worden gehanteerd. Intussen komt er in het Westen ook schot in de pogingen om zich te ver- endgen, al blijkt altijd nog zonneklaar, dat het hier een noodsprong betreft, afgedwongen door de Russische agres sie. Tal van conferenties liggen in het verschiet en vol belangstelling mag men de komende onderhandelingen te gemoet zien. Het feit, dat de socialis tische partijen uit de 16 landen, die willen deelnemen aan het Marshall plan, te Londen zullen confereren, is een gelukkig verschijnsel en biedt de mogelijkheid, dat zodoende in deze landen de socialisten, voor zover als zij niet zelfstandig waren gebleven, ge lijk b.v. hier te lande gelukkig steeds het geval was, de banden met de com munisten zullen verbreken, hetgeen slechts verhelderend kan werken. Hoewel blokvorming op zich zelf weinig verkieslijk is en feitelijk in strijd met de idee der Verenigde Naties, moet deze toch thans wonden toegejuicht als het enige middel van verweer tegen de uit het Oosten dreigende rode zond vloed. En dan: hoe steviger, des te beter! ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Opper-wacht- meester H. H. Grijn, Amsterdam. Kon. Ned.-Indische Leger: heeft in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. Kon. Marine: idem. Oekraïnse vertegenwoordiger keert zich tegen ons Gistermiddag heeft Warren Austin (V. S.) in de Veiligheidsraad de over eenkomst van de Renville warm onder steund en haar afgeschilderd als „de basis voor vrijheid, onafhankelijkheid en de samenwerking tussen het Neder landse en het Indonesische volk". Blikbaar doelend op de rede van Gromyko keerde Austin zich tegen het „in het geding komen van niet ter zake doende uitbarstingen". „Nie mand in Indonesië of Nederland", zo zei hjj, „behoeft zich vrees te laten inboezemen door zulke valse en af gezaagde beschuldigingen van kwade trouw". De vertegenwoordiger van India, Pil- lai, ondersteunde Austin, maar voegde er aan toe, dat de overeenkomst hoofd zakelijk te danken was aan concessies en offers van de Republiek, terwijl Ne derland druk heeft uitgeoefend door ultimata en militair machtsvertoon. Pillai ondersteunde Kirby's voorstel om de Commissie toe te staan voortel len te doen en te publiceren. Ook de Canadese resolutie steunde hij. T. F. Tsiang (China) verdedigde het Republikeinse verzoek om de Commis sie v. G. D. te versterken. Opgemerkt zij, dat Tsiang hét eerste lid van de Raad is, dat het Republi keinse voorstel steunt. Sir Alexander Cadogan (Engeland) steunde het voorstel, dat de Commis sie v. G. D. suggesties aan de hand zal doen; hjj wenste haar echter geen arbitrale functie toe te bedelen. Alexander Parodi (Frankrijk) be toogde. dat, aangezien de tot nu toe gevolgde voorzichtige methode goede resultaten had opgeleverd, het onver standig zou zijn deze te wijzigen. Hü waarschuwde daarom tegen het veran deren van karakter van de Commissie v. G. D. Hij steunde de resolutie in haar ongewijzigde vorm en wees er op, dat de Nederlanders de eerste concessie hebben gedaan door het „staakt-vuren" to aanvaarden, tóen hun troepen op rukten. Wassily Tarasenko (Oekraïne) viel de op de „Renville" gesloten overeenkom sten aan. In het algemeen herhaalde hij de ver klaringen van Gromyko en zei, dat de overeenkomst „de Indonesiërs aan de genade van de aanvaller overlevert". Hij verzocht de Raad de houding van de Commissie te veroordelen en een nieuwe stap te doen: een besluit te nemen, gericht togen de Nederlan ders en herstelbetalingen voor de Republiek te voteren. De Raad ging hierop tot hedenmiddag uiteen. Oprichting „Stichting van de Nederlandsche visscherij" In 's-Gravenhage is opgericht de „Stich ting van de Nederlandsche visscherij" als overkoepelend federatief orgaan van de hierna te noemen bestaande visserij- organisatie's in Nederland: Ver. van Schippers-eigenaren", Katwijk aan Zee; „Ver. van Reeders van visschersvaartui- gen", IJmuiden; „Hoofdafdeeling Zoet- watervisscherij", Arnhem; „Coöp. Ver. van IJsselmeervisschers", Hilversum; „Nederlandsche Visschersbond", Urk; „Reedersvereeniging voor de Ned. Ha- ringsvisscherij", Scheveningen. Met de kringen van de kreeften-, mosselen- en oestercultuur wordt con tact gezocht. Zodra ook deze groepen van belang hebbenden tot de „Stichting van de Nederlandsche Visscherij" zullen zijn toegetreden, zullen de totale Nederland se visserij belangen in producentenver- band, krachtens particulier initiatief voor de eerste maal in de geschiedenis der Ned. visserij in een groot federatief verband zijn samengebracht. Onderzoek inzake persconferentie te Lake Success NEDERLANDSE REGERING ZEGT MEDEWERKING TOE. De directie van Aneta deelt mede, dat zij van het bestuur der Nederland se Federatie van journalisten 'n voor stel ontving, om inzake het Aneta-ver- slag van de persconferentie te Lake Success een onderzoek te doen instellen door een onpartijdige commissie, be staande uit twee vooraanstaande jour nalisten benevens een Indiëkenner als voorzitter. De Nederlandse regering heeft haar medewerking hiertoe reeds toegezegd. Aneta gaat hiermede gaarne accoord eng^al haar medewerking verlenen, door de schrijver van het betwiste verslag naar Nederland te zenden om daar door de Commissie te worden gehoord. Aneta zal tevens al de in zijn bezit zijnde gegevens overleggen. Scholen en gemeentediensten op Nationale Feestdag Op 5 Mei a.s. zal bij de gemeentelijke instellingen dienst worden gedaan als op Zaterdag. De openbare scholen zullen de gehele dag vrijaf hebben. De schaatsen worden weer voor de dag gehaald en 't ijs wordt geprobeerd. De Volendammers zijn er vlug bij om te kijken of zij al een streekje kunnen maken Gisteren zjjn drie nationaal-socialis- ten uit het Tsjecho-Slowaakse mi nisterie getreden. Daarop volgde de ontslagaanvrage van drie R.K. mi nisters en weer later van de leden der Slowaakse democraten. Voor de ontslagaanvragen bestond het kabinet uit 9 communisten, 2 so- ciaal-democratep, 4 nationale socia listen (partij van president Benesj, drie hunner zijn thans afgetreden), 3 leden van de Kath. Volkspartij (thans afge treden), 3 Slowaakse democraten (2 afgetreden) en 2 partijlozen. Men verwacht thans het ontslag van het kabinet Gottwald en vervroeging der verkiezingen. In een brief, waarin de zes ministers de reden van hun ontslag aan Benesj verklaren, wordt gezegd, dat sommige functionarissen, vooral bij de politie, de wet en regeringsbesluiten niet in acht nemen. In een verklaring wordt het „leedwezen der volkspartij er over uit gedrukt, dat zij gedwongen is tot de slotsom te komen, dat het niet moge lijk is met een regering samen te wer ken, welke haar eigen besluiten niet respecteert. „De party is echter van mening, dat samenwerking tussen alle party en van de regeringscoalitie nood- zakeiyk is". De sociaal-democraten hebben te elf der ure een poging gedaan om de coali tie te redden. Communisten en sociaal democraten hebben tezamen honderd- vyftig zetels in het parlement en de twee leden van de Slowaakse arbeiders- party stemmen gewoonlijk als zy. De andere partyen hebben tezamen hon derdachtenveertig zetels. De grondwet, die gereed zou moeten zyn, voordat het tweejarig mandaat van de Nationale Vergadering verstreken is (tegen Mei a.s.), is nog niet voltooid en de communisten wordt verweten, dat zy die voltooiing zouden Delemmeren ten einde Verkiezingen te voorkomen vóór het aflopen van de mandaatsperiode. Ontbinding van de vergadering zou tot gevolg hebben, dat de binnen zes we ken te kiezen nieuwe vergadering even eens twee jaar zou mogen aanbiyven. Het dagelyks bestuur van de commu nistische party heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt aangedrongen op steun aan de regering van Klement Gottwald. Daartoe wordt de gehele ar beidersklasse opgeroepen. „De regering", zo zegt het communiqué, ,.ls besloten om, met alle consequenties, de volks democratie te verdedigen en zy zal daartoe alle maatregelen nemen, nodig voor het handhaven van rust en orde in de staat". De Tsjecho-Slowaakse communisti sche minister van Binnenlandse Za ken, en generaal Ludvik Sveboda, party loos minister van Defensie, heb ben in een gemeenschappeiyke ver klaring bekend gemaakt, dat een ge wapende sanfenzwering in Tsjecho- Slowakye ontdekt is, toen een onder zoek werd ingesteld naar de juistheid van de beweringen van het socialisti sche blad „Svobodne Slovo", dat „staatsvijandciykc elementen" func ties in de regering bekleedden. De samenzwering zou voorbereid zyn door aanhangers van generaal Lew Prchala, die in 1945 gedegradeerd werd omdat hy zich tydens de oorlog verzet had tegen de Tsjecho-Slowaakse rege ring in Engeland. Leider zou, naar later gemeld wordt, een zekere Raihl zyn. Radio Praag deelt mede, dat hy in verbinding gestaan heeft met de Poolse generaal Anders, vroegere bevelhebber van de Poolse troepen in Italië. Hy komplotteerde met aanhangers van generaal Prchala en verzamelde militaire gegevens voor „ze kere vreemde mogendheid". Voorts had hy pamfletten, gericht tegen de regering, verbreid en een gewapende coup voorbereid. Een lid van het com plot !s reeds berecht en enige andere zyn aan het gerecht overgeleverd. Tot nu tce was strikte geheimhouding be tracht, daar de veiligheid van enkele hooggeplaatste Tsjecho-Slowaken op het spel stond. Het complot dat de vo rige maand door de politie ontdekt is, zou gpleid zyn van Londen uit door de ..Tsjechische nationale raad", een or ganisatie met aan het hoofd generaal Prchala. Natuurlyk brengen de communisten het aftreden der ministers in verband met dit complot! TOENEMENDE KANS OP SNEEUW. De Bilt# verwacht tot morgenavond: Verder toenemende bewolking met plaatselijk sneeuw voornameiyk in het Zuiden van het land. Aanvankelyk krachtige wind uit Oos- teiyke richtingen, later in het Zuiden van het land afnemend. Matige vorst. 22 FEBRUARI. Zon op: 7.44 uur; onder: 18.05 uur. Maan op: 14.38 uur; onder: 7.06 uur (EE.). Hoogwater te Katwyk te 1.28 en 13.56 uur; 23 Febr. te 2.31 en 14.53 uur. Laagste temperatuur: -9 graden Celsius. Burgemeester Oud van Rotterdam, Burgemeester Matser van Arnhem en de heer N. Arkema, Den Haag tijdens een byeenkomst in 't Waldorfhotel in New York. Rechts op de foto de burgemeester van Boston James Curley. Na 1 April geen gebrek aan bouwmaterialen meer (Van onze correspondent te Parijs). De Franse regering heeft voor dit jaar ruim 48milliard uitgetrokken voorde wederopbouw van Franse woningen, die door de oorlog zyn verwoest. In 1947 bedroeg die post slechts 14 milliard francs. Er is in Frankryk sedert de be- vryding nog maar weinig gebouwd, want tot nu toe werden de regeringscredieten voornameiyk besteed aan het opruimen van ruïnes,het „inventariseren" der ver woestingen en het optrekken van provi sorische barakken en kampementen. De tegenwoordige minister van Re constructie, René Coty, die geboortjgis uit le Havre de meest verwoeste stad van Frankrijk heeft tydens een pers conferentie van optimisme biyk gege ven: van April af zal er in Frankryk deelde hy mee, geen gebrek aan bouw materialen meer bestaan en zullen alle arbeiders aan het werk kunnen worden gesteld (thans lopen er b.v. in het ver woeste St. Nazaire nog 350 bouwvakar beiders zonder werk). Men kan zich over dit officiële opti misme uiteraard verheugen. Niettemin schynt ons een grootscheepse wederop bouw in Frankryk pas mogelyk, wan neer de Regering bereid is haar woning- politiek te herzien en in het by zonder de huurpryzen ingrijpend te corrigeren. Tot heden heeft de Overheid geweigerd huurpryzen, in verband met het alge meen gestegen levenspeil, te herzien. Het gevolg hiervan is, dat geen enkele huis eigenaar de exploitatie van zyn bezit rendabel kan maken. En onder die om standigheden mag men zich er derhal ve niet over verwonderen, dat er voor de wederopbouw in particuliere kringen tot nu toe weinig animo bestond.Men kan zich afvragen, of een ruimere toevoer van materiaal alléén in deze toestand veel verandering zal brengen. De vrede met Oostenrijk Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken hebben de plaatsvervangers der vier ministers van Buitenlandse Zaken een „opmerkelyke .eensgezindheid" aan de dag gelegd t.a.v. grondslagen van het vredesverdrag voor Oostenryk, tydens hun byeenkomst van gisteren in Lon den. De plaatsvervangers kwamen In December van het vorig jaar voor het laatst byeen. Heden wordt weer verga derd. Madoera tot aparte eenhèid verklaard De Luit.-G.G. dr H. van Mook, heeft gisteren een decreet uitgevaardigd, volgens hetwelk het eiland Madoera ten N.O. van Java als „aparte poli tieke eenheid" in de Archipel wordt erkend. Madoera zal als georganiseer de staat in de toekomstige souverei- ne V.S. van Indonesië worden opge nomen. SULTAN VAN KOETEI NAAR ONS LAND. De landsgrote van Koetei, Adji Pan- geran Sasronegoro is per Constellation van Kemajoran naar ons land vertrok ken, vergezeld van zyn echtgenote, voor een kort bezoek aan Huize Koetei te Wassenaar. WALTER FOOTE ACHT VER. STATEN VAN INDONESIË DE ENIGE OPLOSSING. In een toespraak te New York gaf de v.m. consul-generaal der Ver. Sta ten te Batavia, dr Walter A. Foote, te kennen, dat de Ver. Staten va/n Indo nesië, zoals de vorming daarvan in het voornemen ligt, hem als toekomstige staatsvorm voor Indonesië de enig uit voerbare oplossing ïykt voor de poli tieke situatie in Ned.-Indië. Naar zyn mening zal een op deze basis opgezet te staatsvorm ook slagen. Op econo misch gebied zal Indonesië een zeer belangrijk aandeel kunnen bydragen in de voorziening van palm- en klapper olie voor de bereiding van margarine en andere eerste levensbehoeften. Wil het plan-Marshall slagen, dan is daar toe zeer zeker de samenwerking nodig van alle landen ter wereld en daarbij tot grote hoogte de medewerking van Ned.-Indië. BINNENLAND. De „Noordam" is van New York naar Rotterdam vertrokken met een lading van 34.000 pond reliefgoederen, door de „Uni ted service to holland" by Amerikaanse gezinnen, organisaties en instellingen m 18 staten opgehaald. De lading ls een ge schenk van meer dan 70 Amerikaanse ge meenten ter verdeling in meer dan 100 gemeenten in ons land, Tot hoofd van de persdienst van de A.N.V.V. is benoemd mr. C. A. de Vries, oud-hoofdredacteur van de „Java-bode" en voordien van 19291940 verbonden aan de directie van „Aneta". De politie te Rotterdam heeft daar een inval gedaan bil een depothouder van z.g. voetbalpools". Het spoor hiervan leidde ook naar Haarlem. In verband hiermede heeft de recherche te Haarlem een aantal gebruikte en ongebruikte for mulieren voor het deelnemen aan deze pools lnbeslaggenomen. Tegen de man. dl© 25% provisie voor zijn bemoeienissen kreeg, ls proces-verbaal opgemaakt. Ingesteld is een commissie die van. advies moet dienen over de vraag, in welke richting het rijkstucht- en opvoe dingswezen. en ln verband daarmede het kinderstrafrecht, zich zal moeten afwik kelen. Op initiatief van de afd. Rotterdam van het Ned. Rode Kruis heeft de C.A. RB. 200 voedselpakketten van de Ame rikaanse „General relief" ter beschikking gesteld van door de Rotterdamse artsen aangewezen patiënten. Ook Den Haag en Amsterdam zullen een zelfde aantal toe gewezen krijgen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet herziening van de regeling der provinciale financiën. De Amsterdamse politie heeft ln een perceel aan de Dlnaueusp ark dwarsstraat te Amsterdam 38.980 olga- retten ln beslag genomen. De 47-J. ver tegenwoordiger J. G. uit de Nieuwe Hoogstraat werd gearresteerd. BUITENLAND. Gisteren heeft de geallieerde be stuursraad te Berlijn wederom gesproken over de hervorming van het Duitse geld wezen. De Sovjet-Russlsohe afgevaardigde maarschalk Sokolofsky beschuldigde de Westelijke mogendheden opnieuw ervan, dat zll Wesrt-Duitsland niet hadden gede militariseerd. De beschuldigingen werden door de Amerikaanse gouverneur gene raal Clay, beantwoord. De universiteit van Chicago heeft besloten om ter herstel van de weten schappelijke samenwerking tussen de Verenigde Staten en Duitsland, met de universiteit van Frankfort tot een uitwis seling van hoogleraren over te gaan. Van 18 Juni -tot 4 Juli zal te Luxem burg een internationale Jaarbeurs wor den gehouden. Als gevolg van de staking bil het Belgische postwezen bestaat er op het ogenblik een achterstand in de distribu tie van verscheidene mlllioenen brieven. Teneinde deze achterstand in te lopen heeft het personeel besloten morgen te werken. De Franse raad van de republiek heeft met 182 tegen 85 stemmen de ge hele wet betreffende de onwettige prijs stijgingen aangenomen. Jameó Carey, de penningmeester van het Amerikaanse vakverbond C.I.O. heeft verklaard, dat hy naar Moskou zal ver trekken om aldaar besprekingen te voe ren met de voorzitter van het Sovjet- Russische vakverbond. Koeznetsof. Carey zelde. dat de bespreking zou die nen om de beginselen van het wereld- verbond van vakverenigingen opnieuw te bekrachtigen. In het bijzonder npemde hij het beginsel, dat het wereldverbond' geen groeperingen zou uitsluiten. Schuman. de Franse premier, heeft in de Nationale Vergadering meegedeeld, dat hü een motie van de communisten Inzake spoedbehandjellng van een voor stel tot terugbetaling van geblokkeerde biljetten van 5000 francs vóór 15 April, als een vertrouwenskwestie zou behande len. Dinsdag komt deze kwestie ln be handeling, De sociale commissie van de soolale en economische raad der V.N. heeft een resolutie aangenomen volgens welke alle vredesverdragen „garanties voor het eer biedigen van de rechten van de mens" moeten bevatten. De commissie verwierp een Pools pro test, dat deze resolutie ln strijd zou zijn met het verdrag van Potsdam, en een voortsel van de afgevaardigde der S.U. om ln de overzeese gebiedsdelen de be ginselen van de rechten van de mens ln te voeren. Generaal Clay, de Amerikaanse mi litaire gouverneur ln Duitsland, heeft de Beierse ministers gezegd, dat hij dr- Semmler. het voormalige lid van de^blzo- nale economische raad. die ontslagen werd wegens .kwaadaardige oppositie" tegen over dé' geallieerden, uitsluit van iedere functie ln het blzonale bestuur, alsmede van Iedere parlementaire functie. Gisteren hebben de V.S. formeel 14 bases bij 'het Panama kanaal, welke zy op 1 eenbasis ln 1942 ter verdediging van het kanaalgebied hadden verworven, opgehe ven. Nabij Livomo ln Italië ls een Dakota neergestort, vyf personen kwamen om het leven, vier werden ernstig gewond. De Turkse regering heeft aan Sofia een nota gezonden, waarin om bestraf fing van de Bulgaarse wachten, die ver antwoordelijk zijn voor het neerschieten van een Turks vliegtuig op 9 Februari wordt gevraagd. Voorts wordt vergoeding voor het gezin van de omgekomen piloot gevraagd en het teruggeven van het twee de vliegtuig en loslaten van de tweede piloot, die gewond werd. De Franse economische raad. belast met debestudering van de problemen van lonen en prijzen, is het eens gewor den over de noodzakelijkheid om maat regelen te nemen, welke gericht zyn op een algemene prijsverlaging van tien pro cent. De naam van ex-koning Carol van Roemenië staat aan het hoofd van een lange lijst van namen van (personen, van wie de Roemeense ministerraad gelast heeft, dat hun het staatsburgerschap ontnomen zal worden. President Truman ls per vliegtuig uit Washington vertrokken voor een veertiendaagse reis naar Florida, Porto Rlco. de Maagdeneilanden en Cuba. Na een debat over de Internationale veiligheid dat een week duurde, heeft het Griekse parlement .met 190 stemmen voor en 90 tegen, een motie van vertrou wen ln het kabinet van Sofoells aange nomen. Nieuwe getuigen voor de Enquête-commissie De parlementaire-enquétecommissie heeft weder een aantal getuigen opge roepen om voor subcommissies te ver- schynen. Op Dinsdag 24 a.s. zullen wor den gehoord over het militaire beleid gedurende de Meidagen van 1940 en voor zover daarmee in onmiddellyk verband staande, voordien gep. generaal W. G. Winkelman, oüd-opperbevelhebber, jhr. mr. D. J. de Geer, oud-minister-presi dent, gep. luit.-gen. J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, oud-commandant van het Veldleger, gep. generaal-majoor H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, die chef van de generale staf was by het uitbreken van de oorlog. Op die datum zullen worden ver hoord over het financiële beleid, inbe grepen het aankoopbeleid: dr. J. Th. A. H. van der Putten, administrateur by het Dep. van Binnenlandse Zaken, J. J. van Houten, secretaris-generaal van het Dep. van Marine en gep. kolonel H. P. Verschuur. Woensdag as. zullen over het mili taire beleid worden verhoord: gep. Luit. Gen. J. van Andel, oud-commandant van de vesting Holland, gep. Luit.-Gen. jhr. W. Röell, oud-commandant van het veldleger, Luit.-Gen. J. J. S. P. Wilson, kwartier-meester-generaal, dr. Ir. J. A. Ringers, die destyds technisch adviseur voor defensiewerken was, gep. Luit.- Gen. P. W. Best, commandant lucht verdediging, Luit.-Gen. mr. H. J. Kruis, destyds adjudant van minister Dijx- hoorn en dr. J. J. C. van Dyk, oud-mi- nister van Defensie. Ten slotte worden die dag nog over het financiële beleid ondervraagd mr. C. C. Gischler, destyds voorzitter der „Neth. Shipping and Trading Company" en mr. A. W. R. baron Mackay, adjunct- secretaris van de Ned. Bank. Ten slotte volgen Donderdag a.s. gep. generaal-majoor A. R. van den Bent, gep. generaal-majoor J. Harberts, gep. kolonel A. H. Schimmel en de accoun tant H. ten Haven. STAKINGEN KUNNEN GEEN INVLOED UITOEFENEN. By een bespreking welke tussen de patroonsorganisaties en het College van Ryksbemiddelaars is ge'/ccrd over de eisen, die de stakende arbeiders in het bouwbedryf thans stellen, is van de zïide van het College categorisch ver klaard, dat aan de eisen der stakers tot uitbetaling van het grondloon plus 25 zonder tarifiering in geen enkel geval zal worden voldaan. Ook stakingen zul len op dit besluit van het Colic?" "een invloed kunnen uitoefenen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1