Sombere beschouwing van minister Götzen r Partisanen op de Balkan; waren geen belligerenten WEERBERICHT Levensonderhoud 15 maal duurder Memoranda over de West-Europese samenwerking Onze slappe houding voor de Veiligheidsraad Kou .J Met een enkel woord 86ste Jaargang VRIJDAG 20 FEBRUARI 1948 No. 26317 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm,: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 67055 Opzienbarende uitspraak te Neurenberg Wennerstrum, president van het tri bunaal voor oorlogsmisdadigers te Neu renberg, heeft verklaard, dat men niet over voldoende bewijzen beschikt, dat de eenheden partisanen op de Balkan, wier behandeling door het Duitse leger bij het proces tegen Duitse generaals ter sprake is gekomen, geheel aan de voorwaarden, die het internationale recht aan het belligerent-zijn heeft ge steld, hebben beantwoord, zodat zij geen rechtsaanspraak konden maken op een behandeling als krijgsgevangene. Dien tengevolge kon volgens de president de beschuldiging van het doden van ge vangen genomen leden der verzetsbewe ging, die in feite als franc-tireurs be schouwd moeten worden, tegen de ge neraals niet gehandhaafd blijven. Het tribunaal deed in zyn'uitspraak echter wel uitkomen, dat een bezettende mo gendheid slechts in het uiterste geval in het belang van openbare veiligheid en orde tot het nemen en ombrengen van gijzelaars moest overgaan. Hoewel het internationaal recht dit toestaat, aldus het tribunaal, heeft men het over de gehele wereld in de practijk zelden toegepast. Terwijl zelfs een onmenselij ke toepassing van dit recht in beginsel niet onwettig kan worden verklaard, acht het tribunaal het mogelijk de voor de toepassing van dit recht verantwoor delijke persoon, wanneer hij zijn ver geldingsmaatregelen op de spits drijft, schuldig te verklairen. Het tribunaal toonde aan, dat het Duitse leger zich in de Balkan inder daad aan dergelijke excessen had schul dig gemaakt. Vervolgens werd maarschalk Wilhelm List, opperbevelhebber der Duitse troe pen in Zuid-Oost-Europa, schuldig ver klaard aan oorlogsmisdaden, moord en collectieve represaillemaatregelen in de Balkan en aan schending van het oor logsrecht. Generaal Walter Kuntze, op perbevelhebber van het 12de Duitse le ger werd bovendien nog schuldig ver klaard aan deportatie van burgerbevol king. De generaals Hermann Foertsch, bevelhebber van het eerste Duitse leger, en von Gitner, chef van de generale staf in Servië, werden vrij gesproken. (Generaal Eisenhower liet in Juli 1944 na de geallieerde invasie in Frank rijk, toen von Rundstedt een order had uitgegeven, dat iedere burger, die aan militaire operaties zou deelnemen of de vijand zou helpen, als franc-tireur zou worden behandeld, een ernstige waar schuwing horen, dat degenen, die zich aan het doodschieten van gevangenge nomen verzetslieden zouden schuldig maken, opgespoord en snel berecht zou den worden. De generaal weigerde zich nu uit te laten). Generaal Lothar Rendulic werd schul dig verklaard aan misdaden, als bevel hebber tn Kroatië tegen burgergijzelaars en Italiaanse geregelde troepen ge pleegd. Hij werd echter vrijgesproken van schuld aan „verschroeide aarde"- tactiek tijdens de terugtocht uit Fin land. Veldmaarschalk List en generaal Kuntze werden tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld en generaal Ren dulic kreeg 20 jaar evenals generaal Wil helm Speidel, de vroegere gouverneur van Griekenland. De generaal der Luftwaffe Helmuth Felmy, die zich schuldig had gemaakt aan massamoord op de bevolking en verwoesting van twee Griekse dorpen, werd tot 15 jaar veroordeeld. Generaal Hubert Lanz kreeg 12 jaar, generaal Ernst von Leyser, die Kroaten voor de gewapënde macht had opgeroe pen, 10 jaar en generaal Ernst Dehner 7 jaar voor het doodschieten van gijze laars. Alle straffen zijn met af trek van voor arrest. Alle acht generaals zullen van hun vonnis in beroep gaan bij generaal Clay, de Amerikaanse bevelhebber in Duits land, het militaire hooggerechtshof in Washington en het Amerikaanse hoog gerechtshof. Nog is door het tribunaal naar voren gebracht, dat de toepassing van het in ternationale recht te Neurenberg thans over de gehele wereld bestudeerd wordt, in het bijzonder met het oog op een mogelijke nieuwe oorlog, daar de over winnaars van heden in de toekomst overwonnenen zouden kunnen worden. Onrechtvaardige vonnissen zouden zo terug kunnen vallen op hen, die deze uitgesproken hadden. Lord Vansittart, voormalig eerste di plomatieke adviseur van de Engelse re gering en voorstander van een strenge Vrouwenkiesrecht in België De Belgische Kamer heeft met 184 stemmen tegen 3 het wetsontwerp strek kende het verlenen van kiesrecht aan vrouwen voor de algemene verkiezingen goedgekeurd. De wet zal op 21 uli 1949 van kracht worden. Met uitzondering van Zwitserland was België het enige land in Europa, waar de vrouwen nog niet aan de alge mene verkiezingen mochten deelnemen. Zij waren wel verkiesbaar voor de volks afvaardiging en hadden kiesrecht voor de gemeenteraadsverkiezingen. AANHOUDENDE VORST. De Bilt verwacht tot morgenavond: Enkele overdrijvende wolkenvelden. Bijna overal droog weer. Iets afnemende maar tijdelijk nog krachtige Oostelijke wind. Strenge tot matige vorst. 21 FEBRUARI: Zon op: 7.46 uur; onder: 13.03 uur. Maan op: 13.14 uur; onder: 6.16 u. (EK.) Hoogwater te Katwijk te 0.03 en 12.46 uur. Laagste temperatuur -9 graden Celsius. behandeling van Duitsland, heeft het oordeel van de Amerikaanse rechter over de Balkanparttsanen „een zeer ge vaarlijke misvatting van de stand van zaken tijdens de oorlog" genoemd. „De geallieerde regeringen" aldus lord Van sittart, „hebben altijd de verschillende verzetsbewegingen ten volle erkend en van wapens voorzien. Om deze kwestie niet tot de Balkan te beperken: hoe staat het met de verzetsbewegingen in Frankrijk, Nederland en elders? De Franse verzetsbeweging zou terecht zich zeer gekwetst voelen, indien enige ge allieerde autoriteit nu zou zeggen, dat zij geen aanspraak kan maken op de status van belligerent en dat de Duit sers dientengevolge gerechtigd warende verzetslieden dood te schieten. Hetzelfde geldt voor de Nederlanders, Noren en Denen. Afgezien van ouderwetse rechts- finesses lijkt het mij toe, dat ingeval van een inval van een agressieve mo gendheid en een totale oorlog tegen alle inwoners, alle inwoners gerechtigd zijn tegenstand te bieden, onverschillig of zij over uniformen beschikken of niet". Raad van Rotterdam unaniem over vliegveld Schieveen ZO SPOEDIG MOGELIJK UITVOERING. Naar aanleiding van het schrijven van B. en W. aan de raad van Rotter dam betreffende het luchthavenpro bleem, verklaarde mr. L. A. Donker (Ar beid) hedenmiddag in de raadszitting namens alle fracties, dat zij zich ten volle aansloten bij de conclusie van B. en W. neergelegd in dit schrijven. Hij hoopte, dat Rotterdam zou slagen in het verwerven van een eigen luchtha ven en dat geen vertraging zal- worden ondervonden in de uitvoering van de plannen, omdat dit zeer ernstige gevol gen voor de havenstad Rotterdam met zich zou meebrengen. De wethouder van Wederopbouw en Volkshuisvesting, de heer J. Meertens, onderstreepte volkomen de mening van de raad en deelde mee, dat zodra ook in de Eerste Kamer het bedrag van f. 1,000.000.—- uitgetrokken op de begro ting Voor de uitvoering van dit plan Schieveen, zal zijn goedgekeurd, zo spoe dig mogelijk met de uitvoering zal wor den begonnen. Minister Götzen heeft in een nota aan de Tweede Kamer een aantal sombere cijfers gegeven van de verliezen, welke er door de Japanse b- zetting aan mensen en materiaal is geleden. Maar aan deze opsomming heeft hij ook een aantal hoopgevende feiten kunnen toevoegen. De Japanse bezetting heeft door vermindering van het aantal geboor ten en toeneming van het aantal sterfgevallen het aaitfal Indonesiërs met vier millioen doen verminderen. Indonesische volk sterk teruggelopen De bevolkmgslandbouw is zo sterk teruggelopen, dat op Java en Madcera de bevolking in 1947 slechts 1200 calo- riën per dag kreeg tegen 2050 voor de oorlog. De beschikbare graanprodaict-ie lag dat jaar ongeveer 3 millioen ton beneden het vooroorlogse gemiddelde. Voor de eerste helft van 1948 was bij de Noodvoedselraad 225.000 ton rijst aangevraagd, er zal maar 140.000 ton worden geleverd. De bevolkhigsland- bouw heeft door de Japanse bezetting een schade van 1400 millioen gulden geleden. De ondernemingen leden een direc te schade door vernielingen en derge lijk van ongeveer 1000 millioen gulden. De Spoorwegen een van 325 millioen gulden. En alles berekend naar voor oorlogse prijzen! Java verloor 200.000 paarden, 1 millioen runderen. 114 millioen kar bouwen, 1 Vz millioen ge.iten, 900.000 sohapen, 90.000 varkens en 10 millioen kippen en eenden. De vooruitzichten voor de suikerin dustrie zijn niet zeer gunstig. De pe percultuur is voor een groot deel ver loren gegaan, de specerijenoultuur zal acht jaar nodig hebben om weer te kunnen gaan afleveren. Daartegenover zal de bevolkingsrub- bercultuur zioh gemakkelijker herstel len, de katoencultuur is sterk uitge breid, de bevolking verbouwt nog even veel tabak als voor de oorlog. De Deli- tabak zal binnen niet te lange tijd weer in voldoende hoeveelheden op de markt komen. Het levensonderhoud op sommige plaatsen is vijftien maal duurder dan voor de oorlog, maar in de gebieden, waar een zekere politieke stabiliteit is bereikt, stijgen de prijzen niet meer. Te Lake Success vergadert op het ogenblik de Economische en Sociale Raad van de Verenigde Naties. In deze vergadering heeft Mevr. Roosevelt het rap port van de Commissie voor Rechten van de Mens aan de Raad aangeboden. Mevr. Roosevelt is de voorzitster van deze commissie, waarin voor Nederland Prof. H. G. J. Gelissen zitting heeft. Mevr. Roosevelt in gesprek met Prof. Gelissen Belgische mijnstaking ten einde De stakende Belgische mijnwerkers hebben het werk hervat. De staking heeft 9 dagen geduurd. Naar tijdens een bespreking in de Se naatscommissie voor economische zaken bleek, zijn in België slechts 6 van de 67 kolenmijnen winstgevend. In Octo ber van verleden jaar bedroeg het defi cit 12 milliard francs, in December 4.4 milliard francs. Spoedig conferentie over West-Europese Unie Van betrouwbare zijde wordt verno men, dat de Belgische premier, Spaak, in de commissie van buitenlandse zaken van de Belgische Kamer van Afgevaar digden heeft medegedeeld, dat binnen kort een conferentie over een West- Europese unie kan worden verwacht. Sinds lang is de rust op Ambon teruggekeerd. Zoals voor de rampzalige Ja panse bezetting volbrengt de bevolking weer haar dagelijkse arbeid. Een groot deel van de bewoners leeft van de visvangst en deze maand werd op het eiland voor het eerst weer het jaarlijkse vissersfeest gehouden. Een van de grote momenten van dit feest is een optocht, in dit geval geen bloemen-, maar een soort „viss encorso". Truman op verkiezingspad CAMPAGNE INGEZET. In een rede, waarmee hij officieel zijn verkiezingscampagne voor het president schap inzette, heeft president Truman een tien-jaren-programma voor de uit breiding van de landbouw-productie, voor werkverruiming en voor verhoging der minimum-lonen uitgestippeld. Truman laakte de republikeinse partij, die naar zijn mening aansprakelijk is voor de „ergste depressie in de geschie denis, welke de landbouw heeft vernie tigd, de handel ineen heeft doen stor ten en de arbeid in een hopeloze toe stand heeft gebracht." Truman, die sprak voor ongeveer duizend leiders van de democratische party, noemde deze partij die van het „progressieve liberalisme". Hij wees op de successen den partij in vier achter eenvolgende verkiezingen. Dit jaar, zo sprak hij, is het jaar der uitdaging. Het volk zal moeten beslissen of het wil, dat de machten van het „positieve libera lisme" blijven regeren of dat het de re gering wil toevertrouwen aan de „mach ten van het conservatisme, die geloven in het voordeel van enkelen ten koste van velen." Reuter voegt hier aan toe, dat Tru man gewezen heeft op de liberale aspec ten van de democratische partij met het oog op de kiezers, die zich achter Wallace geschaard mochten hebben, hoewel Truman Wallace's naam niet genoemd heeft. Truman zei voorts, dat de „samengetrokken macht en rijkdom in bedwang gehouden moeten worden." Stalin's oogmerken in Indië (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer had gisteren al weer de primeur van een gewichtige regeringsmededeling. Toen op het eind der vergadering minister v. Boetzelaer het woord kreeg, verzocht hU de spre kers Dinsdag a,s. te mogen beantwoor den; maar hij wilde nu reeds de ge wichtige mededeling doen, dat heden van de Britse en Franse ambassadeurs een memorandum was ontvangen, be helzende een ontwerp-verdrag met de Benelux-landen. Toevallig was ook juist dezelfde dag in de Benelux- hoofdsteden aan de ambassadeurs van Engeland en Frankrijk een memoran dum overhandigd, waarin het stand punt der Benelux-staten jegens de re de van Bevin wordt uiteengezet. Deze wederzijdse memoranda hebben elkaar dus gekruist. Over de inhoud dier stukken deed de minister natuurlijk nog geen opening van zaken. Misschien zal zulks bij de beantwoording der sprekers geschieden, want de meeste van hen roerden in hun beschouwingen over de begroting van Buit. Zaken de West-Europese samen werking aan en wat daaraan vastzit, als de Marshall-hulp, de blokvorming, het communistische gevaar, het Europese federalisme, de UNO enz. De heer Kerstens, (KVP) brak een lans voor het Europese federalisme. Voorts bepleitte hij een alzijdige samen stelling van het Ned. bureau voor het Marshall-plan. opdat de industrieën over het gehele land haar aandeel in de ko mende dollarstroom zullen hebben. Ten slotte besprak hij de democratisering van de buitenlandse dienst; een onder werp, dat de aandacht van alle volgende sprekers had en waarover zU met hun confraters uit de Tweede Kamer onge veer hetzelfde oordeelden. Alleen de heer Reijers (CH) liet een apart geluid ho ren: die democratisering moet niet be tekenen een conformeren van onze ge zanten aan de wisselende opvattingen in het parlement; want dan zouden wjj mo gelijk elke vier jaar opnieuw het corps moeten vernieuwen. Met de heer Reijers oordeelden ook an dere sprekers het optreden in de Indi sche kwestie en voor de Veiligheidsraad veel te slap. De heer Schneider (KVP) bracht ook onze houding jegens Spanje in herinnering. Daarbij haastten wij ons weer om de aanbevelingen van de UNO op te volgen: en met welk resultaat? Wat wij jegens Spanje hebben gedaan is volgens spr. onrecht en een politieke blunder van de eerste orde. Voorts ge selde de heer Schneider het niet codi ficeren van het oorlogsrecht. Als straks onverhoopt weer de wapenen spreken, Het leven brengt zo z'n tegen slagen. Nü die kou Ik dacht ,dat we er éf waren, en de lente werkelijk gekomen was. De vogeltjes in m'n tuin dach ten 't óok. Die kwinkeleerden maar! Lijsters jubelden voorjaarsge- voelens uit. Ik jubelde mee. De crocussen waren van de par tij: ze schoten juichend uit de grond en toverden een teer Oran jetapijt in m'n kale wintertuin. Warmbloedige vrienden fietsten zonder jas of hoed en antwoordden, als ik er iets van zei: ,,'t Is toch lente en de zon doet haar best." De kachel stond bijna op non- actief: Ik fantaseerde wat overeen mogelijk koleno ver schot voor het volgend jaar. Overmoed wordt altijd gestraft. We hadden dat voorjaar niet moeten tarten. We hadden 't immers kunnen wéten. De natuur lAëit niet met zich spotten! Ik staar Weer tegen bevroren ra men 'tls immers pas Februari: m'n hemelMaart gaat z'n staart nog roeren en wlè weet iets van de wil van April? In Mei leggen de vogeltjes pas hun ei, zodat ze te vroeg-jubelden. En zich blijkbaar vergisten Verbijsterend dat weerbericht „ijsdagen" op komst, aanhoudende vorst, transport van koude lucht uit Rusland. Die Russen toch Sneeuw en ijzige wind striemen in 't rillende gezicht, oren en handen bevriezen weer, de vogeltjes tjilpen niet meer en m'n fiere crocussen liggen zielig gebroken terneer. Nu snort m'n kachel, héél gezel lig Maar illusies over 'n kolenover- schot vervliegen helaas in rook. M'n voortvarende vrienden rijden met gestold vissenbloed in hun ade ren. In hun overjas en mét hun zakdoek. Begrijpen ze nü, dat 't pas Fe bruari is? En dat ze morgen misschien, op het ijs staan. Is de erwtensoep klaar? Fantasio. zullen duizenden van dit verzuim het slachtoffer zijn. Inzake de rapporten te gen enige onzer diplomaten overhandig de spr. de minister een brief van een maarschalk en 'n generaal, waaruit zou blijken, dat er onware beschuldigingen waren gelanceerd. Spr. eiste eerherstel voor de belasterden en volkomen dis- qualificatle van de valse beschuldigers. Duitsland economisch opheffen en tegelijkertijd militair weerloos maken, noemde spr. de quadratuur van de cir kel. Hü achtte Duitsland voor lange tijd niet in staat aan een oorlog mee te doen. Maar wij moeten dat land niet in de armen van het Stalinisme drij ven. Tegenover het Stalinisme stelde spr. het streven van het Vaticaart. Verschillende andere sprekers vielen de heer Schneider op menig punt bij. De heer Brongersma (Arbeid) bracht hulde aan de pers. die de regering had genoopt tot het rapport-Cleveringa. Voorts be pleitte hij een parlementaire commissie ter uitzending naar West-Duitsland. De heer Stikker (WD) gispte de vestiging van de directie voor het Verre Oosten in Batavia. Dit zou een min of meer zelf standig beleid voeren, dat Den Haag voor voldongen feiten kan stellen of tot in grijpen nopen .Wat de reactie van Ba tavia op een Aneta-berlcht omtrent een persconferentie ln Amerika betreft, ge waagde spr. van mogelijke overprikkeld- heid van de Lult G.-G. door te lang durig verblijf in de tropen. Ten slotte weidde spr. uit over de subversieve oog merken van het Stalinisme ,ook en voor al in Ned.-Indië. De heer v. Santen (Comm..) wees daarentegen op de geva ren voor oriëntering op Oost-Europa .De heer Donkersloot (Arb.) besprak de cul turele betrekkingen met het buitenland. Tussen de bedrijven door werd nog hoofdstuk II der Rijksbegroting (Hoge Colleges van Staat en Kabinet der Ko ningin) z.h.st. goedgekeurd, nadat de heer Molenaar (VVD) critiek had gele verd op het feit dat minister Witteman een K.B. had getekend nog vóór hij als minister beëdigd was. De minister be toogde daartegen, dat zulks niet in strijd met de Grondwet is. BINNENLAND Na jarenlang ontkend te hebben Iets te maken te hebben gehad met de op 4 April 1944 ln de buurt Plaswyck te Breda gepleegde moord, waarbij de tuinders knecht Van Son werd doodgeschoten en de heer Kroes door een kogel zwaar werd ge wond, heeft de SS-er A. J. uit Oosterhout bekend de moord op zyn geweten te hebben. Ten gevolge van het spelen met luci fers raakten de kleren van 2 vierjarige meisjes van de familie van Gogh en Si mons te Zaandam in brand. Zij zijn ln zorgelijke toestand in het gemeentelijk ziekenhuis opgenomen. De mobiele brigade van de C.C.D. ar resteerde te Zaandam de 45-Jarlge J. van der Veen uit Twljzelerheide (Fr.), die ln het bezit was van circa 10.000 distributie bonnen. Een kip van de landbouwer Heuver te Daarle slaagde er in een ei te produ ceren, dat maar liefst 113 gram woog. Als er eens altijd zulke eieren op de-bon te krijgen waren! Door de Commissaris der Koningin ln de provincie Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, werd dezer dagen een provinciale adviescommissie voor de verkeersopvoedlng geïnstalleerd. Voorzitter ls de heer J. Bleeker, burge meester van Dordrecht. Lid ls o.a. mr. F. M. A. Schokking, burgemeester van Alphen a. d. Rijn. In de chemische fabriek van de N.V. Scholtens te Foxhol kreeg de 18-jarlge arbeider W. Luiken door het springen van een chlorine-fles de Inhoud over zijn benen. Kort daarna is hy overleden. De geneeskundige dienst der arbeidsinspectie deelde mede, dat L. waarschyniyk te lang met chlorine gewerkt heeft. De directie heeft de aanmaak van stoffen, waarby chlorine gebruikt wordt, onmlddeliyk doen'stopzetten ln afwachting van te ne men verdere maatregelen. Het staat thans vast, dat de meester werken uit de oude Plnakotheek te München naar het Ryksmuseum ln. Am sterdam komen. De hoofddirecteur, Jhr. D. C. Röell, ls uit München teruggekomen, waar hij namens de minister van O. K. en W. het betreffende accoord getekend heeft. Ongeveer 150 schilderyen zullen naar ons land komen en met Ingang van half Juli gedurende drie maanden ten toongesteld worden. Op het ministerie van Sociale Zaken is een aanvulling van de ongevallenwet in voorbereiding, die o.a. ten doel heeft de tuberculose voor bepaalde beroepen o.a. verpleegsters als beroepsziekte aan te merken. De Nederlandse ambassadeur te Parijs Jhr. mr. A. W. L. TJarda van Starken- borch Stachouwer, heeft gisteren een diner aangeboden, waaraan o.a. aanzaten Robert Schuman, de Franse eerste-mlnis- ter, René Mayer, minister van Financiën en Economische Zaken, Pierre Schneiter, staatssecretaris voor Duitse aangelegen heden, Jefferson Caffery, ambassadeur der V.S. en Pletro Quaronf, Italiaans ambas sadeur. Gistermiddag ls onder de gemeente Chaam de bus der B.B.A. door onbekende oorzaak in een sloot terecht gekomen. De wegwerker Hubertus Kokx ,dle ln de sloot werkte, werd zodanig gewond, dat hy vry- wel direct oVerleed. Hy laat een vrouw en vier kinderen achter. Voor het gerechtshof te Rlom ls gis teren een aanvang gemaakt met de De- handeling van de zaak tegen de Belg Augustln Fourtain en twee Nederlanders n.l. M. Jongerius en J. Ottevanger die er van beschuldigd wordt gecollaboreerd te hebben met de Duitsers. Er zou een bedrag van 30 millioen francs mee gemoeid zyn. Het Franse Gerechtshof stelde de be handeling uit tot 19 April a.s. wegens ziekte van de Belg, die thans te Parys ln een kliniek voor neuro-psychlatrle ver- biyft. De commissie voor de propaganda van het Nederlandse boek ontving* een telefo-, nlsche officieuze mededeling van de hoofdcommissaris van politie te Amster dam. dat de burgemeester de opvoering van Slauerhoff's enige toneelspel „Jan Pleterszn Coen", dat op de gala-avond van de boekenweek op 25 Februari a.s. ten tonele zou worden gevoerd, had verboden. Tot voorzitter van de conferentie der sociale economische raad van de V.N. te Genève, waar 120 gedelegeerden 30 lan den vertegenwoordigen, is gekozen onze landgenoot dr. J. J. Oyevaar. BUITENLAND Te Amberlev, op 50 km afstand van Brisbane (Australië) is een Lincoln bom menwerper neergestort. Er zyn 16 slacht offers. Boven het gebied van Anatollë (Turkye) waar 100 dorpen door overstro mingen Ingesloten zijn, ls door vliegtuigen voedsel uitgeworpen. Volgens een bekendmaking van de Britse regering zullen de Britse strijd- krachten ln ae periode van eind Maart tot 31 Maart 1949 van 940.000 man op 716.000 man gebracht worden. De kosten voor het onderhoud van het leger zullen verlaagd worden van 899 millioen tot 692.600.000 pond sterling. De militaire dienstplicht zal gedurende „enkele Jaren" gehandhaafd blbven, met dien verstande, dat de dienstplichtige leeftijd geleidelijk van 18 op 18 Jaar en 9 maanden gebracht zal worden. De marine wordt niet verder Ingekrompen. Het Amerikaanse ministerie van handel heeft de Amerikaanse exportquota voor Maart opnieuw met 599.000 barrels benzine en stookolie verminderd, ten einde brandstof te besparen. William Green, de voorzitter van de American Federation of Labour, heeft per telegram aan de Britse T.U.C. medege deeld dat de A.F.L. het onmogehjk acht vertegenwoordigers te zenden voor een confèrentle van vakverenigingen over het plan-Marshall van 8 tot 10 Maart, doch gaarne aan de conferentie, zal deelnemen wanneer deze na 29 Maart gehouden zou worden. Een Sovjet vernietigingsbrigade ls begonnen met het opblazen van werk tuigen, behorend tot ae beroemde Weser- scheepswerf te Bremen, welke niet als herstelbetaling naar de Sovjet-unie ver voerd kunnen worden. In een verklaring van de Britse re gering wordt voorspeld, dat ln het finan ciële Jaar. dat op 31 Maart van het volgend Jaar eindigt, bijna 250 millioen pd st. zal worden bezuinigd op de uitgaven van de voornaamste regeringsdepartementen. De Franse nationale vergadering heeft met 336 tegen 188 stemmen een wet aan genomen. volgens welke zakenlieden, die ae prijzen van Januari buitensporig ver hoogd hebben, gestraft zullen worden. Vier met vergunning van de Sovjet- autorltelten verschynftnae dagbladen te Beriyn zyn ln de Franse sector verboden wegens „beledigende uitlatingen", ge richt tegen de Franse opperbevelhebber in Duitsland, generaal Koenlg. Daaronder ls het officiële orgaan van het Sovjet militaire bestuur. Volgens mededeling van ambtehjke Britse zijde ls het voorstel tot Inspecteren van de Sovjet-Russische vlootbases door Britten en Amerikanen van do hand ge wezen, op grond van het argument, dat men niet tot inspectie van vlootbase3 kan overgaan wanneer de Sovjets geen Inspectie van de militaire Installaties ln het algemeen willen toestaan. De Labour-candldaat Johnston heeft met 27.213 6temmen de parlementszetel van het kiesdistrict Paisley by Glasgow voor zyn party behouden, zyn tegenstan der van de Schotse liberale party verwierf 2.068 stemmen. Tot dusver heeft de Labourparty in tusentyd£8 verkiezingen slechts eén zetel verloren. De regering van Irak heeft beslote® het parlement te ontbinden, „omdat het het volk niet vertegenwoordigt en onwet tig gekozen ia".

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1