Wat het vakmansoog bekoort op Bloemlust B. en W. van Leiden antwoorden de Raad De woningbouw het voornaamste RECHTZAKEN Eén dag op een Vulkaan Mijnheer MelviVs ivonderlijke fantasie 86ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 19 Februari 1948 Tweede Blad No. 26316 3e Begrotingsdag Gistermiddag wa? het woord aan B. en W. om de 24 sprekers te beantwoor den. Het eerst was aan de beurt Wethouder Van Schaik Wethouder Van Schaik meent, dat 8 maanden scheiding tussen behande ling der begrotingen van 1947 en 1948 te kort zijn om nieuwe gedachten te scheppen. Het stemt spr. verheugd, dat trots allerlei remmende omstandigheden nog zoveel kon gebeuren. Veel is echter nog in staat van voorbereiding. Geluk kig wordt aan activiteit van het col lege niet getwijfeld, al zet men aan tot daden. De autonomie der gemeente komt in het gedrang, zegt men en begrijpelijk is, dat dit zorg baart. Dat B. en W. zonder meer zouden wijken, bestrijdt spr. ech ter. B. en W. doen steeds alles, wat er te doen is. Ook ditmaal mag met een gematigd optimisme worden begonnen. Er is een jeugdcommissie (samengesteld uit alle groepen) die tot activiteit aanzet en deze weet te bereiken. Nog 50 pet. be hoort echter tot de massajeugd, waar op de eerste aanval is ingezet en deze a&nval zal worden voortgezet. Met straatjeugd heeft dit niets te maken. Aan opvoeding tot staatsburger Is ook begonnen, echter met volledige inscha keling van het particulier initiatief. Ook hiervan verwacht spr. veel goeds, al zal natuurlijk niet alles daardoor in ééns veranderen. Het zal ongetwijfeld de bal dadigheid helpen beteugelen en het de mocratische gevoel verstevigen, al is dit wellicht nog niet volledig gedefini- eeerd. Zo komt spr. tot het jeugd-parlement, dat een factor kan zijn van steun in de goede richting. Een debatingclub is het niet. In Zwitserland voldoet het uit muntend, zodat zelfs bevruchtende ge dachten naar voren komen, die tot maatregelen kunnen leiden. Als de raad aan spel doet, dan ook het jeugdparlement, doch spr. ontkent dit beslist. De gemeente zal gaarne steun verlenen, maar zonder invloed te oefe nen. Ook aan.de sport zal alle steun worden geschonken. De sport is hier niet glorierijk, de velden'zijn niet mooi, maar helaas, de overgenomen erfenis kan nog niet worden opgeruimd, zoals men zou wensen. Er zal gedaan worden wat kan. Men vergete niet, dat de gemeente geen grond heeft! Aangenamer klanken kan spr. doen horen over het schoolverzuim. Dat was hier het hoogste van het land- Maar nu behoort Leiden tot de laagst geclas sificeerde plaatsen, dank zij alle ge troffen maatregelen. Verkeersonderwijs is voor de oorlog hier goed opgezet, maar er is nog te weinig medewerking. Veel meer scholen hadden moeten deelnemen dan 24 (11 openbare, 13 bijzondere). Op het nut zal nog eens worden gewezen. Wat de baldadigheid betreft, zolang er jeugd is. zal er wel kattekwaad blijven, maar deze was helaas uitgegroeid tot ware baldadigheid. Maar zij is nu weer aan het afnemen, ook al is men er nog niet. In de laagste klassen is meer werk lust en een betere sfeer merkbaar. Dan vakonderwijs. Dit is voor spr. een bijzonder punt van zorg. Wel is de ach teruitgang tot staan gekomen, maar vooruitgang is er nog niet. Het aantal beschikbare? plaatsen op de Ambachts school b.v. is 400 en het aantal aangif ten even daarboven, zodat alle geschik- ten zullen worden aangenomen. Spr. somt dan op. wat door hem is gedaan. Een middelbare handelsschool zal worden gesticht als het mogelijk is en er ruimte is. Misschien komt er plaats in de overbruggings-H.B.S. De idee van een lyceum lijkt hem echter sympathie ker. want daarin zou een handelsschool kunnen worden opgenomen, na 1 jaar algemeen onderwijs. Een middelbaar technische school wordt hier niet wenselijk geacht, meer gelet op het grote gebrek aan leraren. Een avond-lyceum wil spr. gaarne in gedachten houden. Een tuinbouw-school zal opnieuw worden aangevraagd. Aan de melkverstrekking op school nemen 4400 leerlingen deel; vele scho len doen uit beginselkwestie niet mee. Aan aanleg van speeltuinen wordt steeds steun verleend. Voor het openbaar onderwijs is een adviesraad ingesteld. Een paedagogische bibliotheek is gevormd om de nieuwe bezielende gedachten te kunnen stimu leren. Het Leids. Studiefonds is een actie be gonnen. Drie jongelui worden reeds ge steund. Wethouder Menken Wethouder Menken wil zijn stof ver delen in vier hoofdstukken: le. Volksgezondheid in het algemeen. Gem. Geneesk. Dienst in het bijzonder; 2c. algemeen personeelsbeleid; 3e. armenzorg en wat daarbij behoort; 4e. nauwer contact met middenstand en klein-industrie. Ad 1 zegt spr., dat met behoud van het waardevolle in eigen kring gestreefd wordt naar samenbundeling van alle krachten. Dit vraagt zeer omvangrijke onderhandelingen, want de gemeente wil niet dwingen. Spr. heeft echter gegronde hoop, dat men het nut zal inzien. Het bezoek aan j het consultatiebureau is hier slecht, maar naar verbetering wordt gestreefd. 1 Wijkverpleging en zuigelingenzorg die nen gekoppeld te' worden aan de Kruis verenigingen. De instellingen van soci aal-hygiënische* aard zullen tot elkaar moeten komen in nauwere samenwer king en dit streven zal spr. gaarne steunen. Wat de G.G.D. betreft, dit jaar zal op basis van- een deskundig rapport van de directeuren de grondslag voor een goede G.G.D. worden gelegd. Schooltandverzorging impliceert uit breiding van de G.G.D.. maar is voor eerst nog niet mogelijk. Ad 2. Medezeggenschap is in hoofd zaak nog theorie en daarom zien B. en W. daarin nog weinig heil. Er is. toch nog geen zicht in welke vorm deze zal moeten worden gegoten. Het optreden van het centrale orgaan kan misschien verhelderend werken. Wat de "Gestichten betreft, gestreefd zal worden naar een oplossing van alle geschilpunten, in samenwerking met alle instanties. Dat er 54 uur wordt gewerkt in plaats van 51 is noodzakelijk wegens gebrek aan personeel. Het aanwezige personeel heeft de 54 uur aanvaard tegen beta ling van de extra-uren tegen 100 pet. Voor zover spr. bekend is. geeft de gemeente het goede voorbeeld inzake te werk stellen van gepensionneerden. Over een sociale werkster voor het ge meen tepersoneel is nog geen vaststaand oordcel bij betrokkenen zelf. Het denk beeld is echter door B. en W. nog niet losgelaten. Spr. prijst de sfeer waarin hier met de organisaties wordt samengewerkt. Ad 3. Wijziging in de samenstelling van de dienst heeft, ook het werk der commissie verandei*d. Vaker vergaderen heeft z.i. geen zin. Het consumenten-crediet moest met spoed worden afgedaan en vandaar de splitsing der commissie in vier commis sies., Zo werd alles binnen de bepaalde tijd afgehandeld. De huisvesting van ouden van dagen blijft een probleem. Een tehuis zou een oplossing kunnen brengen. Misschien zal dit jaar iets kunnen worden be reikt. Gezinshulp is eveneens zeer moeilijk. Ook In Zaanland is men er nog niet! De kwestie van alimentatie-plicht zal nog nader worden bekeken. Ad 4. B. en W. oordelen een voorstel inzake contact met de minderheid nog niet gewenst, om drie redenen, die hij nader uiteenzet. De kwestie zelf heeft echter de aandacht. Wethouder v. d. Kwaak Wethouder v. d. Kwaak zegt, dat de verleiding groot was sluitend boven de begroting te zetten, doch er ls nog te veel onzekerheid, al zal het rapport- Oud ontegenzeggelijk uitkomst bren gen. Een vergelijking; De rijksbelasting voor 1947 bedraagt 2 milliard of 3!£ x 1930. In 1930 was de gemeentenbelas ting 255.508.000; de rijksuitkering 20.219.000. - In 1947 zijn deze jcyfers 161 millioen en 104 millioen! Men bedenke daarbij, dat practisch alle gemeente-belastingen tot tophoogte gestegen zijn. Sinds 1930 zijn 14 bron nen van gemeente-inkomsten verdwe nen. De gemeenten kunnen niet alles meer financieren en zo is de autonomie óf verdwenen óf op de achtergrond ge raakt. Men moet zich echter van eigen ver antwoordelijkheid bewust blijven. De ware zelfstandigheid komt pas terug als aan de gemeenten weer een eigen belastinggebied wordt toegewezen. Ge lukkig acht ook de heer Oud dit nodig. Een zo groot mogelijk gedeelte der bur gerij zal betrokken moeten worden in de gemeente-heffingen maar met schakeringen. Nu leven we nog in een overgangs tijdperk. Spr. wijst er dan in een viertal punten op. waarom er nog geen zekerheid mo gelijk is. Een 300 gemeenten hebben 81 mil lioen nodig. De begrotingen voor Am sterdam, Rotterdam, Groningen en Haarlem, daarom klopt ook voor Leiden zijn hart vol verwachting. Veel onzekers spruit nóg voort uit de achterliggende jaren. Zijn de rekenin gen over 1944 (waarschijnlijk nog slui tend) 1945 en 1946 afgedaan, dan is beter te oordelen. Op 1 Jan. 1939 was de leningsschuld 'kasgeld inbegrepen) f. 21.344.886 (per hoofd f. 272), op 1 Jan. 1948 f. 23.314.373 (per hoofd f. 264). H^t is inderdaad mogelijk minder uit te geven, (b.v. op Gemeentewerken) maar is dan deze verlaging bezuiniging? Het lijkt hem eerder de paarden achter de wagen spannen. Het juiste evenwicht moet worden gezocht, het geld moet zo economisch mogelijk worden beheerd, het is geen kwestie van het domme pot lood. De meest dringende behoeften dienen bevredigd, minder gewenste niet. Toch is cr daadwerkelijk bezuinigd. Spr. wijst er dan op, hoe de accoun tants-dienst ook aan de bezuiniging dienstbaar zal zijn (maar hij is over tuigd, dat hier altijd zuinig is beheerd). Maar eerst na een diepgaand onderzoek zal deze dienst aanwijzingen kunnen geven. De dienst zal zo spoedig mogelijk wor den ingesteld en bestaan uit: 1 direc teur, 1 adj. directeur. 3 accountants, 3 adj. accountants, 3 assistenten, kosten de f. 31.000. De directeurs der bedrijven doen alles om de inkomsten op te voeren en*spr. verwacht succes voor de Lichtfabrieken en het Slachthuis (door het koelhuis!). De markt-en havendienst herstelt zich langzaam. De ondernemingsbelasting zal niet worden verhoogd om industrie-vesti ging niet af te schrikken. Het tekort zal in geen geval zijn ruim f. 2 millioen maar hoogstens f. 860.000, waarbij is af te wachten of dit uit nood voorzieningen zal worden gedékt. Versterking van het vernieuwings- fonds heeft alle aandacht. Spr. dankt ten slotte speciaal de heren Bool, Was senaar en Bergsma voor hun werk bij de opmaking der begroting. Hij hoopt in 1948 nog de begroting voor 1949 in te dienen. Wethouder Jongeleen Wethouder Jongeleen wijst er op, hoe 20 van de 24 sprekers het woningbouw - probleem hebben aangevoerd. Waarbij scherpe critiek ls geoefend op het bouw plan 1947. Hierbij wijst spr. er op, hoe een 10 jaren-plan van 7000 woningen de stad pas brengt op het niveau 1939. Grond is meer dan nodig, we zullen zelfs- moeten uitzien naar meer grond; buiten de gemeente wellicht zelfs. De spoorwegplannen blijft hij even nodig oordelen als bij de behandeling van het voorstel Als het plan Mar shall doorgaat, zullen de plannen voor Rotterdam, Uithoorn en Leiden worden uitgevoerd ook.' Spr. geeft dan een uitgebreide ge schiedenis van het bouwplan 1947, om te doen uitkomen, hoe het college geen verwijt is te maken. Alle plannen waren trots vele moei lijkheden op tijd. Doch toen begon een drama met Wederopbouw, dat een lan ge weg geweest is. Dit lichaam wilde een bezuiniging van 3 ton op 103 woningen, hetgeen werd afgewezen. Toen eindelijk overeenstemming was bereikt, waren er geen materialen. Thans is een plan voor 240 woningen bijna gereed. Wat betreft de cijfers vatt* bouw ln 1947 in andere plaatsen, deze zijn af komstig van een op leugenachtige wijze samengesteld pamflet van Kath. Jon geren (De Vlammenwerper) getekend met J. O., hetgeen echter moet zijn J. L. Spr. geeft een gedetailleerde weer legging van deze cijfers, die bewust on juist zijn weergegeven of een nadere verklaring, waarom het elders vlotter ging. Voor een Gem. Wasbureau voelt spr. niet veel. Op grote huizen en gebouwen zal zo veel mogelijk beslag worden gelegd, maar telkens rijzen er bezwaren. Wie b.v. voor 1940 kantoorruimte had, be doelt deze niet af te staan. En wie doet dit dan? De wenselijkheid van flatbouw voor studenten is onder ogen te zien, maar wederom: er zijn vele bezwaren op aller lei terrein. Z.i. moet aan het systeem van goede woningen worden vastgehou den. Uitbreiding van het Diaconessenhuis zal het college zoveel mogelijk steunen. Part. bouwers zullen een belangrijk deel aan woningbouw moeten hebben om uit het moeras te komen. Naast de Woningbouwverenigingen. Maar er ls bij hen helaas weinig gezindheid. Spr. ontraadt dan het voorstel v. Iterson betreffende inschakeling van meer architecten als overbodig. Het voorstel inzake bouwen van woningen voor jonggehuwden, later te gebruiken voor ouden van dagen, bestrijdt hij, het zou de verhoudingen aantasten en bo vendien is het z.i. economisch onjuist. Een plan voor de bouw van een be- tonskelet is reeds 2 maanden in voor bereiding. Het voorstel naar een onderzoek aan kantoorruimte in te richten tot woon ruimte zal het Huisvestingsbureau veel werk geven zonder veel baat, naar hij nader uiteenzet. Goed bedoeld, zal het voorstel weinig practisch nut afwerpen. Waar mogelijk, zullen B. en W. echter gaarne alles doen om de woningruimte te vergroten. De bestaande fabriek der firma Zaal berg blijft hier. Een nieuwe afdeling wordt om financiële redenen elders on dergebracht. B. en W. zijn diligent hier nieuwe industrie gevestigd te krijgen. Het terrein van de v.m. L. Katoen Mij. is bestemd voor de GGD. Beide sa neringsplannen door de heer Lombert genoemd, zijn nog niet rijp en boven dien kunnen de staande huizen nog niet worden gemist en kunnen niet meer huizen worden gebouwd dan toegestaan worden. Het voorstel Vos-Frohwein inzake een centraal auto-park willen B. en W. in prae-advies nemen. Voor montage-bouw voelen B. en W. niet veel, daar de voorbereiding lang durig is en kosten niet meevallen, ook door groter grondgebruik en de grond hier zich er slecht voor leent. Overleg tussen GGD en uitbreidings plannen-instanties zullen B. en W. in' overweging nemen. Hierna schorsing. AVONDZITTING. De voorzitter De voorzitter erkent, dat de schouw burg niet in overeenstemming is met de waardigheid van de gemeente en dit vraagstuk willen B. en W. gaarne helpen bezien. Zeker ligt hier ook een taak voor de gemeente al zal aan nieuw-bouw niet direct kunnen woeden gedacht, al zal het die richting op de duur moeten uit gaan. Spr. oordeelt, dat ieder lid van B. en W. een zekere verantwoordelijkheid heeft naast de algemene van het colle ge in zijn geheel. De autonomie der gemeenten staan B. en W. evenzeer voor als welk raadslid ook. Maar het orgaan der Gemeenten is in de eerste plaats aanwezen daarvoor te -werken, al kan soms wenselijk zijn, dat een gemeente alleen daarvoor op komt. Te-veel komt men. terecht du ambtenaren, die niet op de hoogte zijn van besturen. Leiden heeft. z.i. nog niet zo erg te klagen. Gaarne zegt hij ech ter toe dat gedaan zal worden war kan. Als regel moet z.i. gelden, dat in eer ste instantie alle bezwaren naar voren komen, en dat niet tot tweede instantie moet worden gewacht. Een avondzitting moet men steeds mogelijk oordelen. Het politiecorps bedroeg in Mei 1943 143, waarna dit in 1946 door de minister wertj uitgebreid op 200 man; in overleg met de commissaris werd 175 voldoende geoordeeld. Later werd dit door de mi nister op 165 gebracht en daarmede is genoegen genomen. Dit getal moet ech ter gehandhaafd worden. Aan verkeer en antl-lawaai-campagne wordt alle aandacht geschonken. Spr. gelooft niet, dat de kwestie En degeest zo zwaar moet worden genomen. Het college zal alle aandacht geven aan mogelijke verbeteringen. REPLIEKEN. Bij de replieken begonnen ïlatuurlük weer de fractie-vporzitters, waarbij spe ciaal stelling werd genomen tegen de communistische propaganda, eigen standpunt naar vóren brengend.. Spe ciaal de heer D. J. van Dijk wees scherp de persoonlijke aanval, op hem gedaan, af. De heer Vos trekt het voorstel in zake een contact-commissie uit midden stand en klein-industrie voorlopig terug. Hierna schorsing tot hedenmiddag. De vierde Bloemlustexpositie, waar over wij gisteren reeds schreven, biedt ock de kwekers en handelaars, ja die in het bijzonder, een rijkdom van in teressant materiaal. Ziehier, wat alzo te bewonderen valt,' enkele grepen slechts uit een overvloed. Reads bij de ingang exposeert de firma T. Vos Zn., Sassenheim, een fraaie collectie zeer goede handelssoor ten van narcissen. Hierachter toont N.V. F. Rijnveld Zn., Hilfegom, een Darwin Tulp William Pitt en de hya cinthen Pink Pearl, rose, King of the Blues, blauw en LTnnocence, wit. Aller aandacht had de wonderscho ne collectie hyacinthen van G. v. d. Mey's' Zn., te Lisse. Noemen we sleohts Carmen, rose, Nevada, vat, Vi ola, paars, Orion, rood en"' Moonlight, oréme-geel. Ze waren alle keurig in manden opgesteld en het waren alle maal volle trossen. In het middenterrein, rondom de groot sortiment van nieuwe variëteiten 1 fontein, vertoonden P. Nijssen Zn., ------- - - - j- te Santpoort hun brceitounst door vele soorten tulpen in de beste conditie te exposeren, Eeq massa Triumph tulpen Nivea, wit, Bandoeng, Elm-us, St. Mo- ritz en Golden Wonder tonen aan, dat zij alle zeer geschikt zijn voor de han del. De tweede inzending hyacinfchen was van N.V. H. de Graaf f Zn. te Lisse, tulpen; "zeer opvallend zijn de tulpen Josef Hafker, Gelden Zociaue, Mount Hood, Joliann Strauss en voorts een drietal fraaie kisten met de dubbele narcis Tex&s, welke in onverbeterlijke conditie waren ingezonden. De collectie van D. W. Lefeber Co., Lisse. was niet groot maar bijzon der schitterend: noemen we slechts tulp Rost. Princeps,de gele Parkiet Sunshine. Darwin Tulp Credit en de narcissen J. P. Verne en Burma. Ze waren de glans van deze show. Een machtige inzending kwam van de Fa. J. J. Grullemans «Sc Zn., Lisse. Een zeer grote collectie Tulpen in de meest u> teen lopende kleuren. De Le- liebJoemige tulpen. Breeder tulpen. Ideaal Darwin tulpen, trokken een ieders aandacht. Zeer goed was ook Parkiet Orange Favorite. G. B. de Vroomen «Sc Zn., Sassen heim, had vele zeer goede narcissen, o.a. Inc. Oranje Bruid, de witte nar cis Beersheba, Barry Verger, narcis Dr Beek narcis Manco en Walt Disney. Zoals gewoonlijk was de Fa. G. Lub- be «Sc Zn., Oegstgeest, eveneens op liet appèl rjiet zeer goede Trompet nar cissen in de beste kwaliteit. De Trom pet narcissen Gold Medal en Hinden burg konden een ieder bekoren. De heer H. Nieuwen-huis te Hillegom exposeerde verschillende fraaie Par kiet tulpen, o.a. Black Parrot, Door man, La Reine Max en Witte Valk en zeer fraai was ook de collectie van Gebr. Nieuwenhuis te Lisse, welke in zending met een beker bekroond werd. Een der fraaiste inzendingen van de ze show was die van Waarnaar «Sc Co. N.V. te Sassenheim. Een machtige in druk maakten de vele prachtige soor ten narcissen, de vele nieuwe varië teiten crocussen, o.a. de witte crocus Alaska, de paarse crocus Hollands Glory, ae lichtpaarse Glory of Sassen heim en de witte Peter Pan. Deze in zending werd met de eerste prijc be kroond. Konijnenburg «Sc Mark te Nooröwijk waren zeer goed vertegenwoordigd met verschillende 'variëteiten van rode tul pen, welke alle 'n zeer praohtige stand hadden. Het Laboratorium voor Bloembollen- onderzoek te Lisse liet proeven zien van de narcissen Golden Harvest, de welke eveneens bekroond werd.# Voorts waren er nog versonillende inzendingen in het middenvak, o.a. Gebr. Sogers te Lisse. Ook Ruigrók's Brceiprcevenbedrijf te Hillegom om vatte vele inzenders met vele nieuwe aanwinsten van tulpen, en narcissen, waarvan verschillende hun weg wel zul len vinden. Van uitstekend gehalte was 'het in- gezonder.e van de N.V. Gebr. Eggink te Voorschoten, een verscheidenheid, te veel om op te noemen, maar bij zonder vermeldenswaardig is de Lelie- bloemige tulp Mariëtte. „AUFSEHERIN" KRIJGT 8 JAAR. Voor het Bijz. Gerechtshof te Am sterdam werd 8 jaar gevangenisstraf met levenslange ontzetting uit de beide kiesrechten geëist tegen de 38-j. Anna M. van den Hoven uit Waalwijk. Zij was er van beschuldigd o.a. In Vught en Ravensbrück werkzaam te zijn geweest als Aufseherin, De advocaat-fiscaal meende een zwa re straf te moeten eisen tegen deze vrouw „die de dappere Nederlandse vrouwen, die het verzet van de goede vaderlanders steunden en daarvoor hun leven veil hadden" aan de verkeerde zijde van de gevangenisdeur had ge houden. 15 JAAR VOOR EX-RURGEMEESTER VAN DINTELOORD. Het Bijz. Gerechtshof te 's-Herto- genbosch veroordeelde .de ex-burge meester van Dinteloord, A. van Cam- pen wegens verraad tot 15 jaar gevan genisstraf met ontzetting uit de kies rechten en uit de bevoegdheid een functie ih het ambtelijke leven te be kleden. De eis was doodstraf. DRIE JAAR INTERNERING VOOR TUMMERS. Het tribunaal te Hilversum wees he denmiddag advies in de zaak tegen de Larense artist M. A. L. Tummers, die deel uitmaakte van het cabaret van Bij de uitgang van deze show stond j Paulus de Ruiter. Het luidde*, int?rne- een uitgebreide collectie narcissen van ring voor «de tijd van 3 jaren, met ai de Ver. Culturen te Noordwljk. Vele van deze soorten zijn reeds zeer gang-, baar en zijn een verbetering van het' sortiment. trek, zodat T. 18 Mei a.s. vrijkomt. Het Tribunaal overwoog o.m., dat de teksten van de liedjes niet voor zijn rekening kwamen. 5? „Zij vejjen, opdat anderen kunnen varen" Speciale berichtgeving) In een hoek van de longroom aan boord van Hr. Ms.werkssohip „Vul kaan" staat een miniatuur-vuurtoren op witte krijtrotsen gemonteerd, te knipperlichten. Boven de bar lezen wij „The lighthouse inn". Op de sloepen zien wij eveneens een vuurtoren ge schilderd. Dit alles maakt ons wel duidelijk, dat wij de gast zijn op een geleende oorlogsbodem, de voormalige ,3eaohy Head" van de Engelse ma rine, een 10.000 ton groot libertysohip, aan het einde van de oorlog gebouwd, doch overcompleet, In 1947 werd de „Beachy Head" aan de Ned. Marine oVergedragen en door luit.-admiraal Helfrioh omgedoopt in „Vulkaan". FEUILLETON A door W. H. LANE CRAUFORD 48) Maar er waren nog andere moeilijk heden. Het gevaar, dat Henry, geheel onwetend, zo groot had gemaakt door in deze buurt te komen wonen, was nog niet voorbij, en het zou niet voorbij zijn, zolang Henry met zijn familie in deze buurt bleef. Het was waar, er was een tijdelijke rust. Mevrouw Robinson kon Millwood niet opbellen, daar had Henry voor gezorgd, Zij kon niét op bezoek ko men, want zé had kleine kinderen en er heerste kinkhoest in het huis, daar had Henry ook voor gezorgd. Daar hij er van overtuigd was, dat zij het niet zou kunnen uithouden van nieuwsgierigheid om te weten hoe het met zijn vrouw ging, had hij haar van- zijn kantoor op gebeld. Hij had haar verteld, dat de te lefoon thuis defect was, maar hij had beloofd, haar op de hoogte te houden omtrent de ziekte van zijn vrouw. Hij was erg blij, haar nu te kunnen mede- delén, dat er enige verbetering in haar toestand was ingetreden; dat was goed nieuws, maar de familie was nu door een ander ongeluk getroffen. Nibs had kinkhoest gekregen. De andere kinde ren zouden het ook krijgen, zij waren niet apart géhouden en het was te laat om dit nog te doen. fcïenfy had de baby vergeten, maar mevrouw Robinson niet en Henry moest haar haastig gerust stellen, door haar te verzekeren, dat de baby hij was even vergeten of het een jongen of een meisje was niet met de andere kinderen in aanraking kwam. Er was nu natuurlijk geen spra ke meer van kinderfeestjes en mevrouw Robinson was het onmiddellijk met hem eens, dat iedere ontmoeting van haar kinderen met die van Henry moest wor den uitgesteld, totdat alle gevaar van besmetting voorbij was. Nibs was plotseling werkelijk heel licht gaan hoesten, zonder enige hulp van buiten, maar zelfs de méést ner veuze ouders hadden dit geen kinkhoest kunnen noemen. Henry bracht de no dige hulp van buiten, hij deed een lepel whiskey in Nib's melk en de noodzake lijke hoest volgde. Henry toonde een roerende zorg voor zijn neefje. Toen Nibs zei, dat de melk niet goed smaak te, proefde hij zelf de melk. Hij dronk het glas leeg, en zijn uitspraak was, dat de melk heel goed smaakte en het was inderdaad de lekkerste melk, die hij sinds jaren had gedronken. Toen dit eenmaal geregeld was. nam hij Bunty apart en vertelde haar, dat het kind, volgens hem, kinkhoest had. Hij hield er geen rekening mee, dat ze het met deze mening helemaal niet eens was en droeg haar nadrukkelijk op er voor te zorgen, dat de kinderen met geen ande re kinderen in aanraking kwamen. Hij was niet tevreden, voordat Bunty hem had verzekerd, dat ze er voor zou zor- gen. a In deze zeer moeilijke omstandighe den had Henry zich een" uitstekend or ganisator getoond, maar nu werd zijn genialiteit opnieuw op de proef gesteld Josephine kwam. Zij was er volkomen van overtuigd, dat Henry haar verwachtte met het grootste ongeduld, dat hij de minuten telde. Zij had ontdekt, dat haar huwe lijk met Jim Thorley een vergissing was geweest, vermoedelijk had' zij dit eerst ontdekt, nadat Jim haar in de steek had gelaten, maar dat hinderde niet, zij had het ontdekt en nu was zij op weg naar Henry, om hem te belonen voor zijn stille liefde en onwankelbare trouw, zij zou tot hem komen met een opgejaagd, gewond hart, om troost en bescherming te zoeken in zijn grote, alles vergevende en alles vergetende liefde. Hü zou haar niet langer op een afstand behoeven te beminnen. Nog maar een paar maan den om de nodige formaliteiten te Ver vullen en ze zou hem toebehoren om zich te laten overstelpen met 'alle zege ningen van zijn liefde en hartstocht, die hij zolang verborgen had moeten hou den. Het was een feit, dat Henry haar ver wachtte met een zeker ongeduld, dat zijn zenuwen tot het uiterste waren ge spannen. Hij trachtte zich te beheersen en rustig in zijn stoel te blijven zitten, maar hij sprong ieder ogenblik op en liep dan zenuwachtig de kamer op en neer. Michael, een zeer ongeduldige Mi chael, zat stijf op zijn stoel en staarde, in gedachten verdiept, voor zich uit. Hij had beloofd thuis te blijven en Henry door het eerste moeilijke kwartier heen te helpen, maar hij had afgesproken met Betty om thee te gaan drinken en zat nu te springen van ongeduld om weg te komen. Christopher had de opdracht Henry's schaduw te zijn, hij moest onge voelig zJin voor wenken en toespelingen en moes? Henry geen ogenblik alleen la ten met Josephine. Het was oorspronke lijk Henry's bedoeling geweest, dat de kinderen in de kamer zouden blijven, om Josephine te begroeten, onder lei ding van Bunty, en Paddy om ze heen huppelend. En zij waren inderdaad enl- 8). „Kijk!" zei de professor. „Ik zal je de uitwerking van mijn uitvinding tonen. Hier heb ik een ballonnetje, zie je? Een gewoon kinderballonnetje. Ik blaas het opkijkhmpfff ziezoeen touwtje er omhet is klaar! Een gewoon, opgeblazen ballon netje! Dat leg ik nu hier neer, zo je ziet. Let op, nu komt het. Ik neem mijn dondulator dat is dit instrument, zo als je ziet ik richt het op dat bal lonnetjelet goed opehhoe heet je!?" „Panda!" zei Panda geduldig. „Juist, dat had ik bijna vergeten!" hernam de professor. „Let goed op, Pan da. Ik richt dit instrument op dat op geblazen ballonnetje en nu... ziedaar!" De geleerde haalde een soort trekker over, een blauwige bliksemflits straalde door de rommelige ruimte en trof de ballon. „Het is gebeurd!" zei de professor trots. „Kijk maar eens naar wat er nu geschied is! Kom nader, Panda!" ge tijd in de kamer geweest, zij het on der protest. Zij waren gewend op mooie middagen buiten te spelen, en het was een mooie middag, koud, maar de zon scheen en het zag er buiten vrolijker uit dan binnen. Bunty's leiding was er nooit op berekend geweest, de kinderen stil en rustig te houden en dat lukte ook nu niet. Zij kon de kinderen bezighou den en dat deed ze bijna de hele dag, maar haar manier om dat te doen. was met ze te spelen en de spelletjes, die zij met ze speelde, waren altijd zeer luid ruchtig. Men had Bunty verteld, dat er een dame op bezoek zou komen en dat Henry er zeer op was gesteld, dat die dame de kinderen zou zien. Vree.ad ge noeg moesten ze er niet zo mooi moge lijk uitzien, want Bunty moest ze niet speciaal aankleden en wassen; het scheen, dat de dame hield van natuur lijke kinderen en niet van levende pop pen. Bunty had dit niet zo letterlijk op gevat en toen zij met de kinderen bin nenkwam, glommen hun gezichtjes van helderheid. Ze hadden ieder een stuk speelgoed bij zich, om zich bezig te hou den. Jane had een pop, Geoffrey een elfectrische trein en John een houten paard. Zij speelden geruime tijd tevre den en rustig, maar toén ontstonden er moeilijkheden tussen Jane en Geoffrey. Jane wilde -Geoffrey's trein in beslag nemen, daar deze, volgenshaar, haar pop had aangereden. Terwijl ze om de trein vochten, ging Paddy er met de pop van door. Jan? en Geoffrey zetten hun gevecht voort totdat er van de trein niet veel meer heel was. In die tijd was Paddy er ln geslaagd de pop een arm uit het lid te trekken. Jane huilde, toen zij haar beschadigde pop zag, Geoffrey huilde omdat zijn trein kapot was, en John huilde omdat Geoffrey hem in de hitte van de strijd op zijn vingers had getrapt. Toen het Hénry eindelijk ge lukte zich verstaanbaar te maken, stuur de hij ze naar de kinderkamer, waar ze moesten blijven, totdat hij ze zou roepen. ..Je bent er toch wel zeker van. dat het deze Zaterdag is, dat ze komt?", mompelde Michael, terwijl hij Henry aankeek. „Natuurlijk is het deze Zaterdag." „Dan moet ze nu ieder ogenblik ko men." (Wordt vervolgd) Als wij langzaam de sluis te IJmui- den uitvaren, wij zijn aan boord ter gelegenheid van het feit. dat do „Vul kaan" met de gehele mijnenveegdienst ven-trekt naar Den Helder, waar zij ge- statiormeerd zal worden snerpt een fluitje van de bootsman en horen wij het commando: „Aantreden, rij van twee, gezicht buiten boord", en er vriendelijk aan toevoegen; „Zwaai maar naar de meisjes". Inderdaad, een aantal vrolijke deern tjes staat op de sluizen, om met mis schien enige weemoed in het hart, de vertrekkende jantjes goedendag te wui ven. Het zal stil worden in de harven van IJmuiden. De „Vulkaan" telt 400 koppen; de Mijnenveegdlenst beschikt in de Ne derlandse wateren over 10 vegers van het Amerikaanse Byrne-type, 7 klei nere van het Engelse M.M.S. en een 10-tal zgn. R-boten, gezamenlijk toch ook wel door een 500 man bevaren. De terugkeer van dit marine-onder deel in Den Helder zal daar 'zeker voldoening schenken. De Noordzee is zo kalm en glad, on danks een bries uit het N.O., dat ieder een genoeigelijk in de handen wrijvend, want koud is het, meent te moeten mededelen, dat het „een zeetje" is. Zij gaat evenwel meer bewegen als de wind krimpt, naar het Westen terug loopt. Dan 2ijn wij »eeds ter rede van Nieuwediep, de thuishaven. Intussen heeft de commandant, ka pitein luit.-ter-zee G. P. Küller, ons in de gelegenheid gesteld de „Vulkaan" van onder tot boven te bezichtigen, zodat wij de flottielje van 6 mijnen vegers en 1 boetenlegger, die ons ver gezellen naar Den Helder, waarvan twee de afgebakende geul nog eens vegend als kwieke begeleiders uit het oog verliezen. Snel is de „Vulkaan" niet. Een elf mij ls-vaart is zelfs voor een omgebouwde koopvaarder een ma tige gang, maar interessant daarente gen is deze „Vulkaan" in hoge mate. Het is een drijvende fabriek met goe de, ruime werkplaatsen en bergruim ten. In vele magazijnen van allerlei slag bevinden zich voorraden grondstoffen! van elke aard, alsmede de onderdelen, die nodig zouden kunnen zijn om de mijnenveegdlenst gaande te houden. MIJNEN VEGEN. En dat is nodig! Er zijn nog vele mijnen op te ruimen. De vaargeul langs onze kust, afgetond door boei- enlcggcrs moet steeds nauwkeurig worden bijgehouden. Rekening wordt gehouden met drie soorten, dc ver ankerde, de magnetische en de ac- coustische mijnen. Nieuwediep was na korte tijd bereikt. Nog konden wij niet binnenlopen. Het tij was niet gunstig, er liep veel stroom en het anker krabde. De Jan tjes sohilderden er lustig op los. Meni ge jas was voorzien van een grijze streep. Rijkseigendom, dooh dit mocht niet hinderen. Wij hebben kunnen zien hoe deze dienst in alle opziohten pa raat is om zich adf en de scheepvaart te helpen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5