Nehroe staaf voor een bovenmenselijke laak De grondslagen der opvoedkunde van Rudolf Steiner Laatste Berichten Ons Distributiehoekje Economische doen zich en sociale tegenstellingen steeds meer gelden Voor de Vrouw beursoverzicht gevraagd aangeboden sleuteltjes DONDERDAG 19 FEBRUARI. Ook in Leiden belangstelling voor de „Vrije Schooi" De by verschillende ouders en "op voeders bestaande plannen om ook te dezer stede te komen tot de op richting van een school, waar ge werkt zal worden naar de richtlijnen van Rudolf Steiner, hebben geleid tot het in het leven roepen van een „Stichting tot bevordering der pae- dagogie van Rudolf Steiner", waar van mr. F. D. L. Gunning het pre sidium bekleedt. Te oordelen naar de belangstel ling,' welke gisteravond bestond voor de lezing, welke ir. J. van Wettum, leraar aan de Vrije School te Den Haag, hield in het „Oosters Insti tuut" over „De grondslagen der op voedkunde van Rudolf Steiner", ipag men aannemen, dat ook hier ter stede zeer velen worden gevonden, die met bijzondere interesse deze vorm van opvoeding voorstaan. Rudolf Steiner, die zich eveneens in ons land talrijke aanhangers verwierf en naar wiens denkbeelden in 1923 te 's-Gravenhage een Vrije School werd opgericht, werd in 1861 te Kraljevic in Hongarije geboren, studeerde natuur wetenschappen te Wenen en hield zich verder ernstig bezig met wijsbegeerte en letterkunde. Als wijsgeer verzette hij zich tegen Kant's scherpe scheiding tussen geloven en weten. Hij werkte enige tijd samen met de socialistische beweging, sloot zich in 1902 aan bti de Theosofische vereniging, waarvan hij in 1912 wederom scheidde om leider te worden ener eigen geestesbeweging, die der Anthroposophie. Rudolf Steiner heeft in Duitsland vele ijverige aan hangers en stichtte te Dornach bij Ba zel zijn „Kochschule für Geisteswissen- schaft", waarvoor in 1920 het „Goe- thearium" werd opgericht. In latere jaren heeft Steiner zich ook veel bezig gehouden met de grote sociale vraag stukken en met opvoedkundige pro blemen. Ir. J. van Wettum, die na een inlei dend woord van mr. Gunning, uitvoerig De Dolomieten en Venetië INTERESSANTE CAUSERIE VOOR DE N.R.V. In de winter op reis gaan naar een heerlijke warme zomerstreek met aller lei schoons en tal van bezienswaardig heden heeft altijd een speciale aantrek kelijkheid, doch wanneer zulks geschiedt onder de beproefde leiding van een gids alas de heer Panman, de alg. directeur van de N.R.V., dan weet men, dat men liet schoonste en het merkwaardigste van hetgeen er op een reis te zien is, ook te zien krijgt. Zo was het ook gisteravond, toen de heer Panman voor een zeer talrijk ge hoor de bovenzalen van de Turk wa ren geheel gevuld sprak over de Do lomieten en Venetië. HU werd met een enkel woord Ingeleid door de heer J. v. d.- Horst, die meende geen woord van aanbeveling te hoeven spreken, doch slechts memoreerde, dat de algemene ledenvergadering met daaraan verbon den wedstrijd wordt gehouden op 8 Maart, waarna op 15 Maart een voor stelling plaats vindt van Cia" van Boort en op 20 Maart een excursie naar de Hcogovenbedrijven te IJmuiden. Dan was het woord aan de heer Pan man, die vertelde over Venetië en de Dolomieten, twee geheel verschillende objecten weliswaar, doch menigmaal in een reis gecombineerd, omdat belde dicht bij elkaar liggen. Van Venetië werd eens gezegd: „Een stad uit de hemel gevallen op aard". Die stad eens te zien, is het leven al waard". Dit moge in ernstige mate overdreven worden genoemd, men kan er toch in tal van opzichten genieten van allerlei schoonheid. Om een goed begrip van dat alles te krijgen, begon de heer Panman met een klein stukje geschiedenis dei- stad, waarbij we hem evenwel niet zul len volgen. Het zij genoeg te vermelden, dat de heer Panman zich ook nu weer een uitstekende gids toonde, dat hij met dc van hem bekende welsprekendheid alle bijzonderheden vertelde van deze heerlijke stad met haar gevleugelde leeuw, haar Campanilla, Dogenpaleis, San Marco, Piazza, Canale Grande, Ve netië, een stad van water en bruggen, gebouwd op 118 eilandjes. Na de pauze gingen we op zwerftocht door de Dolomiten. waarvan eens gezegd is. dat geen beschrijving ooit deze alpl- netuin naar waarde kan weergeven. Hoog boven de beboste heuvels en sap pig groene alpenweiden verheffen zich in trotse 'en wonderlijke vormen, met scherpgetekende, loodrechte lijnen de rotsgestalten der Dolomieten. Ieder van 'deze gestalten is een karakter, heeft een eigen persoonlijkheid en de Dolomieten wisselen, al naar het uur van de dag en de belichting, van het diepste blauw langs grijs en geel naar het vurigste rood. Wanneer de laatste zonnestralen verdwenen zijn, verbleken de kleuren der Dolomieten en zenden bleekwitte stralen uit over de duistere kloven en wouden. Geen gebergte Is zo verscheiden in zijn schakeringen, geen zo rijk aan verras singen. We zeggen niet te veel met te bewe ren. dat alle aanwezigen een prachtige avond hebben beleefd, waarvoor'zij op recht dankbaar waren. Het dankwoord van de heer Van der Korst vond daarna aller instemming; welvoldaan gingen allen huistoe. sprak over het leven en de denkbeelden van deze man, zette daarbij om. uiteen, dat sprekende over opvoeding, wij de verplichting hebben de wereld te ken nen, zoals zij is. Het uitgangspunt voor alle opvoeding is, dat wij jonge mensen voorbereiden ophet leven in deze .we reld. Bij' het streven naar onderwijsver nieuwing moeten wij niet alleen letten cp het aankweken van parate kennis, maar vooral ook op het geven van in nerlijke steun, het vormen van karak ters. Nadat spr. er voorts op gewezen had, dat de grondslagen van de opvoedkunst van Rudolf Steiner rekening houden met de eisen, welke in deze tijd aan de jonge mensen worden gesteld, gaf hij een inzicht van het leerplan, zoals dit momenteel aan de Vrije School te Den Haag wordt toegepast. Het kind, dat ook op deze school op zes-jarige leeftijd leerplichtig wordt, volgt hier het onder wijs tot op zijn 18e of 19e jaar. Het onderwijs, dat in groepsverband wordt gegeven, houdt rekening met de inner lijke ontwikkeling der leerlingen. Be houdens enkele vakleerkrachten is de leiding van een dergelijke groep de eerste acht jaren in handen van eén leerkracht. Dit heeft het voordeel, dat| deze leerkracht het in zijn handen be rustende „materiaal" door en door leert kennen. Van de negende tot en met de twaalfde klas is het onderwijs in han den van vakspecialisten. Als een der es sentiële punten der school, welke geen overgangsexamens kent, noemde spr; de wisselwerking, welke tussen leerkrach ten en leerlingen wordt gevonden. Deze wisselwerking noemde spr. het A.B.C. van de opvoeding in de school. Hoewel deze niet-gesubsrdieerde school een be stuur heeft, wordt zij geleid door het lerarencollege, dat autonoom is. Vervol gens wees ir. van Wettum er op, dat de school berust op de opvoedkunde van Rudolf Steiner en de door hem voorge stane denkbeelden, welke verankerd lig gen in de anthroposophie Zij telt thans 350 leerlingen. Opmerkelijk is het ech ter, dat deze leerlingen voortkomen uit verschillend milieu, waarvan slechts 6 k 8 komt uit anthroposophische krin gen.' In dit verband wees spr. er nog met nadruk op, dat de school in geen geval een standenschool is. Ook heeft de school een eigen lerarenopleiding, waarbij vooral ook gelet wordt op het waarlijk opvoeder-zijn. Ten slotte zette spr. nog uiteen, dat wij het onderwijs zo moeten hanteren, dat het er niet op 'de eerste plaats op aankomt om de kinderen zo snel moge lijk iets te leren, maar hun iets te geven, waarmede zij wat kunnen beginnen en dat een blijvend bezit vormt, opdat zij straks als mens sterk en krachtig de maatschappij kunnen binnengaan. Petitionnement aan de Koningin aangeboden STREKKENDE TOT VOLLEDIGE SCHEIDING VAN ARUBA EN CURACAO. H.M. dc Koningin heeft hedenochtend ontvangen de heer C. A. Eman uit Aruba ter overhandiging van een peti tionnement strekkende tot volledige scheiding van Aruba en Curasao. Hare Majesteit heeft de heer Eman in de gelegenheid gesteld dit petitionnement toe te lichten. Slechts beperkte vordering van Amerikaanse effecten De Minister van Financiën heeft gisteren #nen zie elders in de Eerste Kamer medegedeeld, dat een begin zal worden gemaakt met het vorderen van Amerikaanse effecten. Wü vernemen in dit verband, dat de regering verwacht, dat met vor dering op beperkte schaal zal kun nen worden volstaan. Deze vorde ring moet als een van de hulpmidde^ len worden gezien, waarmede de pe riode tot het ontvangen van hulp in het kader van „European Reco very Programm" zal worden over brugd. Zowel het beperkte bedrag dat zal worden geliqudeerd, als de wijze waarop de regering zich voor stelt, dat de beoogde vordering resp. liquidatie zal plaats vinden, geven bevoegde kringen aanleiding tot de verwachting, dat geen noemenswaar dige terugslag van deze maatregel op het koerspeil in New-York zal zijn te vrezen. OOST-INDONESISCHE GOODV/ILLMISSIE TE D JOK JA. In Soelcarno's paleis ontvangen. De goodwill-missie uit Oost-Indone- sië is per vliegtuig te Djokja aangeko men en meK groot ceremonieel door Soekarno ontvangen. Bij de ontvangst in het paleis van Soekarno was prac- tisch het voltallige kabinet tegenwoor dig, alsmede vertegenwoordigers van leger en vloot. De Republikeinse mi nister van voorlichting, Mohamad Nat- sir, deelde mede. dat tussen de missie en het Republikeinse kabinet informele besprekingen zullen worden gevoerd. De voormalige minister-president van Irak, Djabocr. heeft aan de „Ti mes" medegedeeld, dat hij van plan is naar zijn land te ig te kerer. en zijn politieke activiteit voor heropening van '•et parlement te hervatten. Opvarenden „Zonnetij" krijgen f. 10.000 boete. Voor de politierechter te Middelburg hebben vier opvarenden van het jacht „Zonnetij 4", dat op 20 November j.l. te Hansweert in beslag werd genomen, omdat gemeend werd, dat men met een smokkelschip te doen had, terecht ge staan. Het waren de 43-j. directeur J. S. uit Heemstede-Aerdenhout, diens echtgenote, de 42-j. R. I,, de 53-j. ir. F. K. uit Zand voort en diens vrouw, de 34-j. M. A. V. Hun werd ten laste ge legd, dat zy in strijd met de voorschrif ten, buiten- en binnenlandse betaalmid delen, vreemde munten en een grote verzameling postzegels meevoerden, wel ke goederen bestemd waren voor frau duleuze uitvoer. Tevens waren verdach ten, die met hun schip ons land pro beerden te verlaten, ten einde zich el ders te vestigen, in het bezit van een aantal sieraden, een voorraad huishou delijke artikelen, sigaren en drank. De uitspraak luidde voor verdachten K. en S. ieder een boete van f. 10.000 subs. 10 maanden hechtenis. Verdach ten I. en V. hoorden een boete van f50 subs. 10 dagen hechtenis tegen zich eisen. De bankbiljetten werden ver beurd verklaard en teruggave van het geen niet in de dagvaarding vermeld stond werd gelast. Benelux heeft geantwoord op voorstellen van Bevin INZAKE ORGANISATIE VAN WEST-EUROPA. hedenmorgen heeft de Belgische min.- president Spaak, na afloop der vergade ring der senaatscommissie van Bui, Za ken, verklaard, dat België van de Fran se en Britse regeringen een voorstel had ontvangen met betrekking tot de orga nisatie van West-Europa. Spaak deelde mede, dat hierop door België is geant woord door middel van een memoran dum en dat de beide andere Benelux- partners, Nederland en Luxemburg, op dezelfde wijze hadden gehandeld. Toen de eerste minister gevraagd werd of Benelux zal worden uitgeno digd tot dc Londense conferentie, ant woordde Spaak, dat deze aangelegen heid nog niet was geregeld. SLECHT WEER IN ITALIË. In verschillende gebieden van Italië ging zware sneeuwval gepaard met een felle wind. In Zuid-Italië. vooral in Apulie, is het verkeer door de sneeuw cp verschillende plaatsen gestremd. In mldden-Italie wordt de oogst door de hevige koude* bedreigd. Keuzebonnen 14 dagen geldig Reeds enige tyd zijn besprekingen gaande over de aanwijzing der brood - bonnen en over de keuzebonnen voor gebak en vermicelli. Laatstgenoemde bonnen zullen blijven bestaan. Over de aanwijzing der brood bonnen is nog geen definitieve beslissing gevallen. Het lag in het voornemen met ingang van 29 Februari de broodbonnen eenmaal per veertien dagen aan te wijzen. De keuzebon voor vermicelli evenals voor gebak zal twee weken geldig bly- ven. Bekendmaking der broodbonncn voor twee weken tegelijk blykt even wel nog zodanige bezwaren te heb ben, dat van de zijde van het bakkers bedrijf verzocht is deze maatregel vooralsnog niet in te voeren. Wel zul len de keuzebonnen 14 dagen geldig blijven. Voorts zal er naar gestreefd worden de broodbonnen op zoda-iige wijze aan te wijzen, dat daarop steeds veelvouden van 400 gram verkrijgbaar zullen zijn. ISKAR ARIBO SPEELT TS.TAIKOWSKY. Het zesde concert van het Residentie- Orkest op Donderdag a-S. staat onder leiding van de Poolse Dirigent Gregor Fitelberg, Solist is onze stadgenoot Is- kar Aribo. die het pianoconcert No. 1 van Tsjaikowsky zal vertolken. Fitel berg voegt hieraan toe de ouverture ..Benvenute Cellini" van H. Berlioz en na de pauze de derde Symphonie tee z.g. ..Schotse") van Felix Mendelsohn. ACADEMISCHE EXAMENS. Geprojnoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift geti teld ..Studies on Malayan Blattidae de heer C. F. A Bruijning wonende te Haarlem en geboren te Paramaribo. OP STRAAT WAKKER GEWORDEN. Een merkwaardig geval maakte in de afgelopen nacht de 34-jarige A. v. F uit de Wolmeranstraat mede. De man, die rich op de gewone tijd ter ruste had begeven, werd tengevolge van een val uit de eerste verdie pingop Straat wakker. Toen de man pogingen in het werk stelde om weer binnen te kernen, mocht hem dit aanvankelijk niet lukken, omdat zijn moeder, die doof was, de hel niet hoorde Via de buren is hij hier later in geslaagd. De E H.D., die inmiddels was opgeroepen, oordeelde het ge wenst. dat de man. die vermoedelijk in rijn slaap is gaan wandelen, in ver band met enkele door de val opgelo pen verwondingen naar het Acad. Zie kenhuis werd overgebracht. Geukkig, dat de man niet In een wolk enkrabber woonde HAAR GEHEUGEN HAD EEN OPFRISSERTJE NODIG. Een ingezetene van onze gemeente, die gisteren 'naar bonkaarten aan het distributiekantoor had gehaald, kwam enkele uren later tot de ontdekking, dat er 20 punten aan de textielkaart ontbraken. Toen zij zich hierover bij- de ambtenaar van 'net distributiekan toor beklaagde, achtte deze het ge wenst om hierin de politie te betrek ken. Bij een verhoer op hst politie bureau „herinnerde" de juffrouw zich in eens. dat zij de punten reeds voer de aankoop van textiel had bestemd. De politie maakte van deze ongezoch te gelegenheid gebruik om de „gedu peerde" dame aan een procesverbaal te helpen, waarmede 't .geheugen van deze juffrouw direct weer wat was op gefrist. NED. BOND VAN TECHNICI. Gisteravond hield de afd. Leiden van de Nederlandse Bond van Technici haar ledenvergadering. De opkomst was waarschijnlijk in verband met de koude niet bevredigend. Bij de opening merkte de voorzitter op. dat de leden niet al leen rechten, maar ock plichten hebben, waaronder het trouw bezoeken van ver gaderingen. Hij wekte de leden op de collega's hiertoe te bewerken en onge- organlsserde collega's mee te nemen Hierna werden de notulen ongewijzigd goedgekeurd. Het bestuur deed mede deling dat de salariëring van opzichters en tekenaars in dienst van particuliere architecten in behandeling is en hoopt binnenkort hierover nadere mededelin gen te kunnen verstrekken. Ook werd aandacht besteed aan de salariëring en het 2e concept C.A.O. der beambten in de metaalnijverheid. De secretaris deel de mede, dat sedert de laatste afde- lïngs-vergadering van 17 Oct. het le dental in de lande met 56 was toegeno men. en wekte op tot propaganda en ledenwerving. Na een bespreking van de beschrij vingsbrief der a.s. algemene vergade- - ring sloot de voorzitter de vergadering met de wens, dat de volgende verga deringen beter bezocht zullen zijn. Gistermiddag is 't 3-jarige meis je S. B., dat bij haar grootmoeder in de Prinsenstraat op visite was, uit een raairi van de eerste verdieping geval len. Het kind, dat hierbij een buite ling van 4 nieter hoogte maakte, is door de E.H.D. ter observatie naarhet Acad. Ziekenhuis overgebracht. (Van onze correspondent te Londen). De moord op Gandhi plaatst het ex periment der Indische onafhankelijk heid in de waagschaal. Gandhi's figuur ^verkleinde het risico, dat een al te plot-, selinge overgang naar de vrijheid met zich meébracht. Het was een van de redenen, waarom de Britse regering de stap aandurfde. Nu Gandhi's directe invloed is weggevallen, heerst er in Lon den grote bezorgdheid over de toestand in de beide nieuwe Dominions, welke zo hemelsbreed in karakter verschillen van de overige delen van het Britse gemene best. Np. de identificatie van de moorde naar is het duidelijker dan ooit, uit welke hoek het grootste gevaar dreigt, n.l. van de zijde der Mahasabha, een fanatieke Hindoe-organisatie, welke al meer dan 50 jaar bestaat en zes mil- lioen aanhangers schijnt te tellen. Zy voelen zich de kampioenen van het zui vere Hindoeïsme, die de Mohammeda nen slechts als minderheid dulden ih één enkele Indische staat. Kort geleden vormde zich een aanverwante organi satie, uiterst militant en semi-fascis- tische trekken vertonend. Het uit de weg ruimen van een bijna heilige als Gandhi, die hun orthodoxe opvattingen bestreed en de „onaanraakbaren" wilde verlossen uit hun vernedering, bewijst Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Cornelia Sophia, d. van S. Paats en A. L. Brandt; Maria Johanna, d. van J. C. van Ruiten en A. C. Nleuwenhoven; Wilhel mus, z van J. S. Tlclenburg en H. Pennl; Lidewyde Elisabeth Maria, d. van K. H. Kaizer en C. M. H. Kroon; Marcel Pierre Robert Charles, z. van A. M. P. van Aelst en M. H. Mulder; Maria Catharlna. d. van L. Zwart en M. van Iterson; Matthijs Leendert. z. van H. Jansen en T. 't Hart; Pleter, z. van A. J. Hoogendam en D. Oskam; Adrlanus Johannes, z. van A. J. Hoogendam en D. Oskam; Anneke, d. van J. C. Sollle en A. Kersbergen. OVERLEDEN: J. C.Markus, z., 2 Jaar; J. J. Spieren burg. man. 54 jaar; C. de Bruin, wed. van J Hennlk. 80 Jaar; A. M, A Laterveer, huisvr. van P. P. de Boer, 74 Jaar. GETROUWD: P. van Laar, Jm en E. van Kooperen Jd; J. van der Niet Jm en E. H. van Branden burg. gesch.; I. Arnoldus jm en S. A. Kriek jd; J. I. Eradus jm en J. K. Buljn jd. A. Krult Jm en C. M. de Boer Jd. BONNEN HALEN. Aan het Distributiekantoor worden dezer dagen uitgereikt nieuwe bonkaar ten voor voedingsmiddelen, textielkaart ten, schoenenbonnen, aan diegeiten, wier T.D.-nummer eindigt met het cijfer 0, of de cijfers 54, 64. 74, 84, of 94 en in het bezit zijn van bon 612 van het bij de T.D. behorend inlegvel, toeslag- kaartjes voor jonge en a.s. moeders en aanvraagformulieren voor brandstoffen- kaarten voor het volgend seizoen. Het kantoor is geopend van 8Vz tot 113/4 en 2—4 uur. Meegebracht moeten worden de stam kaarten. inwisselingsbonnen van de lo pende bonkaart, eventueel Inlegvel (voor schoenenbonnen) en contrdlekaart voor moeders. Morgen zijn de gezinnen aan de beurt waarvan het Hoofd een stamkaartnum mer heeft van 68.401 tot en met 72.000. De volgende uitreiking heeft a.s. Maandag plaats. RESTITUTIE KOLENGELD. Dezer dagen vindt aan het postkan toor de terugbetaling plaats van de in dertijd berekende verhoging van de ko- lenprijs. Medenemen de afgeknipte bon 78 en 81 BV van de brandstoffenkaart TA 707 en/of bon 78 BV van de kaart TB 707. Morgen zijn de letters U tot enmet Vir aan de beurt. De volgende uitreiking vindt a.s. Maandag plaats. hoever de dingen reeds gekomen waren. Het is daarom begrijpelijk, dat Nehroe het voortbestaan van een beweging, die moord en doodslag predikt, niet langer verantwoord acht. De Mehasabha zelf echter is door een zijner leiders in het kabinet vertegenwoordigd, hetgeen al les nog gecompliceerder maakt. Nu hun grote beschermer is heenge gaan, vrezen de veertig millioen Mo hammedanen, die in India wonen, het ergste. Een gunstig feit is het evenwel, dat Gandhi's tragische dood enorme beroering heeft gewekt onder Hindoes en Mohammedanen gelijkelijk, zodat ze, althans voor het ogenblik, nauwer tot elkaar schijnen te zyn gebracht. Mil- lloenen waren ontvankelijk voor Gan dhi's boodschap, al is het maar een klein deel, dat zijn leer In practijk brengt. Zijn geest zal ongetwijfeld blij ven doorwerken in een land, dat het voortbestaan van de ziel als iets reëels ervaart. Het zal echter nauwelijks vol doende zijn om de nog voor het meren deel primitieve ma'ssa's tot rede te brengen. Bitter was Gandhi's teleurstel ling, dat hij zo slecht verstaan werd. POLITIÉKE LEVEN NAAR LAGER NIVEAU. Nehroe is thans zonder twijfel de grootste man, doch zonder Gandhi is zijn positie verzwakt. Indien de zaken scheef gingen, kon Gandhi nog altijd het paardemiddel van zijn vasten toe passen, wetend dat hij bijna zeker sue-, ces zou bereiken. Hij deed het dan ook zeer berekend. Nu Gandhi verdwenen is, zakt het gehele politieke leven naar lager niveau. De door hem getoonde edelmoedigheid jegens de Mohamme danen, zonder wederkerige voordelen voor Hindoes en Sikhs, konden de laat- sten moeilijk verkroppen. De nieuwe toestand zal ongetwijfeld de economische en sociale tegenstellin gen, die mede achter het rellgleuse conflict verscholen liggen, duidelijker aan het licht brengen. Er bestond reeds voortdurende spanning tussen de socia listische Nehroe en de conservatief ge zinde vice-Premier Patel. Een krachtige samenwerking tussen beiden wordt thans echter niet uitgesloten geacht. De communisten zyn natuurlijk ook woelig. Zij brengen het binnenhalen van de rijstoogst in gevaar, omdat zij als voorwaarde een bevredigende rege ling met de landeigenaren eisen. Sta kingen en „kalm-aan"-acties hebben de industriële productie al ernstig bena deeld. Het zal van de Indische regering de uiterste krachtsinspanning vergen om de juiste weg te vinden door de wir-war van problemen. Zonder Gandhi staat zy voor een haast bovenmenselijke taak. Meteoor boven V. S. geëxplodeerd? Boven 6 staten der V. S. heeft men heden een schitterende explosie waar genomen, waarvan de oorzaak niet vast staat. Ondanks talrijke nasporingen heeft men geen spoor kunnen vinden van een vliegtuigongeval. Astronomen achten het mogelijk, dat een meteoor geëxplodeerd is. Het felle licht werd in Kansas. Oklahama, Texas, Colorado, Nebraska en New Mexico waargenomen, DE KONING VAN JEMEN VERMOORD? Volgens geruchten die nog niet be vestigd konden worden zou de koning van Jemen, Iman Jehya, wiens overlij den werd gemeld, vermoord zijn, even als twee van zyn kinderen, onder wie de erfprins. De Arabische Liga heeft besloten een commissie te zenden naar Sanaa de hoofdstad van Jemen, om klaarheid te verkrijgen over de tegenstrijdige be richten omtrent overlijden van de Iman. DE KWESTIE DER ZUIDPOOLGEBIEDEN. In ©en door het Argentijnse ministe rie van buitenlandse zaken uitgegeven verklaring wordt gezegd, dat Argenti nië weigert het bestaan van koloniën of bezittingen van Europese landen te erkennen binnen de aan de kust van het Zuid-Amerikaanse vasteland gren zende wateren en in de door het in ter-Amerikaans defensieverdrag gede finieerde veiligheidszone. In de Argen tijnse verklaring wordt voorts gezegd, dat alle kwesties betreffende de Zuid poolgebieden behandeld moeten wor den op een conferentie van alle lan den, die aanspraken op die gebieden doen gelden. Als zetel van een derge lijke internationale conferentie worat Buenos Aires voorgesteld. Gisteren heeft de Chileense presi dent. Videla, de nieuwe Chileense mi litaire basis in het Zuidpoolgebied, ge naamd ..generaal Bernardo O'Higgins", op plechtige wijze opengesteld. By de ze gelegenheid deed Videla de souve- reiniteits-aanspraken van Chili op de Zuidpoolgebieden uitkomen. HET KLEURLINGENVRAAGSTUK IN DE V.S. Een groep Amerikaanse democraten uit het Zuiden heeft er van afgezien het jaarlijkse diner van de democrati sche partij ter gelegenheid van „Jeffer- son-Jackson-day" by te wonen, daar de organisatoren hebben geweigerd de negers gescheiden van de blanken te plaatsen. Op dit diner van 5 dollar, waar de aanzittenden 100 dollar voor betalen (de rest wordt gestort in het fonds der partij voor de verklerings- actie), zal president Truman de actie der democraten voor de presidentsver kiezingen in November inzetten. DE STAKINGEN IN BELGIË. Uit Luik wordt bericht, dat de arbei ders van de Martinovens der Luikse staalindustrie hedenmorgen het werk hebben neergelegd. ZULLEN AUSTRALISCHE HAVEN ARBEIDERS BOYCOT OPHEFFEN? De Australische minister-president J. B. Chifley deelde heden ln het pple- ment mede dat, naar de Australische regering hoopt, de boycot» door de Australische havenarbeiders toegepast op de Nederlandse scheepvaart naar Indonesië, zal worden opgeheven, als gevolg van de onlangs tot stand ge komen wapenstilstand Ohiffley zeide voorts, dat hij al het mogelijke in het werk heeft gesteld om de boycot op geheven te krijgen. VOORSCHOTEN -DR. PELS SPREEKT VOOR P. VAN DE A. Op een flink bezette bijeenkomst van de Partij van de Arbeid sprak dr. Pels, secr. van de Stichting van de Arbeid. Willen wij het heden verstaan, zo ving spreker aan, dan dienen wij ons rekenschap te geven van het verleden. Vóór, in en nu na de oorlog is men er zich van bewust, dat een radicale om kering van de sociale verhoudingen de enige uitweg ls om aan alle ongerech tigheid in deze samenleving een eind te maken. Vierde vóór 1900 het indivi dualisme hoogtij, na deze tijd zien we een samengaan ontstaan van de ver schillende groepen der massa. De groei van de vakbeweging gaat zich inzetten. Ook ziet men algemeen een langzame groei van politiek inzicht. Langzaam ziet men het verlangen naar sociale voorzieningen groeien, die nu door onze Socialistische Ministers aan onze ge meenschap gegeven worden. Veel heb ben onze Ministers tot stand kunnen brengen, doch waar er nog wensen zyn, laten we dan beseffen, dat we nog steeds een minderheidspartij zijn. Groots werk is er door onze mannen in het parlement verricht. Inderdaad is het al een respectabele lijst, wat zij tot stand hebben weten te brengen, doch zal het rad van de maatschappelijke ontwikkeling niet terug gezet worden, dan zal het Nederlandse Volk dienen te kiezen voor het Democratisch Socialis me. Hiervoor is nodig: scholing, politiek inzicht, zin voor idealisme. In de pauze werd nog gecollecteerd voor de actie: ,.Niet praten! Maar doen". Teruggekeerd Gisteren zijn met de Zuiderkruis uit Indië o.m. teruggekeerd 4 ingezetenen uit deze gemeente. Vier oorlogsvrijwilligers van het le Bat. Stoottroepen, L. R. Smit en G. Roberti, Nieuw Voordorp: B. W. Vonk". Lèidse- weg 459 en S. Boonstra, N. Voordorp- straat 24. IN PLAATS VAN VLEES. Het Voqjrlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt: Bij vele warme maaltijden moeten wij het nog zonder vlees stellen. Wij kun nen dit echter door andere gerechten vervangen. U weet natuurlijk, dat vlees de maal tijden niet alleen smakelijker, maar ook voedzamer maakt. Behalve voedings- zouten en bepaalde vitaminen bevat vlees namelyk veel eiwit, een noodza kelijk bestanddeel van onze voeding. Vlees ls echter niet onze enige eiwit bron. Behalve eieren, kaas en melk, die op het ogenblik slechts in kleine hoe veelheden verstrekt worden, zijn ook peulvruchten, vis en mosselen ryk aan iewit en vormen daardoor een uitste kende aanvulling van onze maaltijden. By gebruik van peulvruchten is het ge wenst, deze aan te vullen met aardap pelen niet alleen .omdat de peul vruchten vrij schaars zijn, maar ook omdat het aardappel-eiwit het peul vruchten-eiwit volwaardiger maakt. Hier volgen enkele recepten: VISGEHAKT: 400 gr. gekookte, gestoofde of gebak ken visresten, 2 gekookte aardappelen of 3 sneden brood, melk of water, (fijn gesneden peterselie), boter, margarine of olie, zout en peper, bloem of paneer meel. De fijngehakte aardappelen of het geweekte en daarna fijngemaakte brood vermengen met de visresten en de pe terselie. Het geheel met peper en zout op smaak afmaken en zoveel vocht toe voegen, als nodig is om een samenhan gende massa te verkrijgen. Hiervan koekjes of kleine balletjes maken en deze door paneermeel of bloem wente len. De koekjes of balletjes in een koe kenpan, waarin margarine of olie is heetgemaakt, snel aan alle kanten bruin bakken. ERWTEN- BONENHACHÊ: 200 gr. lbi kopje) erwten of brui ne bonen, 1 liter water, 1 ui, 35 gr. 4 eetlepels) of wat minder bloem, 35 gr. 2 eetlepels) boter, margarine of vet, 2 laurierbladeren, 1 mespunt kerrie, aro ma, azijn, zout. peper. De erwten of bonen in het water we ken en gaar koken. Het laatste half uur wat zout toevoegen. Het uitje snipperen en in de margarine of het vet fruiten. De bloem en de kerrie toevoegen en lichtbruin bakken. De peulvruchten en het peulvruchtennat, de laurierblade ren, wat aroma en een scheutje azijn (en wat suiker) toevoegen. De massa nog 15 minuten laten doorstoven. De laurierbladeren verwijderen. MOSSELEN KOKEN: 2 k 3 kg. mosselen, zout, ui, peterselie, tijm, stukje wortel. Open mosselen, die zich ook na aanraking niet meer sluiten en de slijkmosselen (dat zijn schelpen, die met slijk gevuld en daardoor zwaai - der zijn), verwijderen. Zonodig de mosselen ontdoen van de baarden, ze afborstelen en in water met 30 gr. zout per liter water leggen om ze schoon te spoelen. Daarna de mosselen opzetten in een wijde pan met een bodempje kokend water, waaraan zout. peterselie, tijm en een stukje wortel zijn toegevoegd. Het water snel aan de kook brengen en de mosselen zo nu en dan omschudden. De mosselen, wanneer ze gaar zijn (de schelp gaat dan open), direct uit de schelp halen. Mosselen kunnen met peper en zout of met azijn gegeven worden. Men kan er ook h&ché van maken, zoals hierboven is aangegeven. AMSTERDAM, 19 Februari. Heden had de beurs een veel kalmer aanzien dan •gisteren. De ondertoon) was weliswaar vast, maar belangrijk waren de koersstijgingen sleohts ten dele, terwijl in het verdere verloop een belangrijk deel van de behaalde winst weer verloren ging. Kon. Olie trok in de eerste plaats de aandacht. Oude aandelen liepen tot 367 op. doch brok kelden daarna tot 362 af. De industrie- fondsen hadden een overeenkomstig verloop. Certificaten Hoogovens verbe terden een 8-tal punten. Cultuurfond sen liepen na hogere opening een klei nigheid terug. Certifloaten Handel Mij. fluctueerden tussen 169 en 173, Stockdividsnden circa f. 84. De Scheepvaartmarkt was goed prijs houdend. De dollarlening was op 104 vast gestemd, ook de conversielening 1947 verbeterde een fractie. In de gTootboekoverschryvingen 1946 werd op f. 98 iets meer omgezet. Amerikanen bleven vry onbewogen. Men verwacht, dat een begin zal worden gemaakt met de vordering van Amerikaanse bonds. Na een afwezigheid van 2% jaar, ver van huis, gevaren trotserend, maar met de gedachten hun plicht te vervullen voor het vaderland, keerden zy naar hunne haardsteden terug. In de familie kringen van deze militairen was 18 Fe bruari een dag vol geluk en vreugde om een behouden thuiskomst. Burgerlijke Stand Geboren: Jo hannes Theodoras Ignatius Maria, z.v. J. F. C. Spiegeler en J. C. van Gel dorp; Maria Petronella Alida, d.v. P. A. Warmerdam en J. A. Waaijer; Eu- phenaa Maria Johanna, d.v. S. de Jong en M. H. Karremans. Gehuwd: Petras Albert us van der Mey 30 J. en Hendrika Langenberg 20 jaar. OndertrouwdLeonardus Johannes van der Bijl 30 j. en Anna Maria Stik- voort 21 j. B Gevraagd, in klein dokters gezin, zonder praktijkdrukte aan huls. een nette dienst bode voor dag en nacht, v. g. g. v. Aanmelden na 19.30 uur. Van Waning, Rijnsb.weg 96. Zit-slaapkamer te huur ge vraagd, voor 2 personen, ge meubileerd of ongemeub. Br. Bur. V. d. Blad No. 3477 k B Dame met dochtertje zoekt kamer met kookgelegenheid. Nette stand. Éigen meubelen, desnoods ook rallen met hof- Je. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 3522 k. Prachtige, llcht-belge kin derwagen met bedje, op ko gellagers en nieuwe wieg op wielen ter overname aange boden Terweeweg 92 Oegst- geest. Na 19 uur. H Underwood schrijfmachine te koop aangeboden. Te bevr. Driftstraat 65, Lelden. 1 B Aangeboden een spade, riek, schoffel,hark, gieter, aardap pelpoter en pootljzer f. 20. Wit dekzeil, uitstekend ge schikt voor marktkraam f.25. Alles in prima staat. Aloëlaan 22. 's avonds na 7 uur. B Jongedame momenteel ln de verpleging, zoekt haar pas sende werkzaamheden, liefst als doktersassistente of par ticulier verpleegster, eventueel voor kinderen. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 3481 k. Aangeboden 1 voorjaars mantel, beige m. 40. 1 mantel pakje, zwart m. 40 1 3/4 jas je d.blauw m. 38 resp. f. 40. f. 25. f. 15 Te bevragen des avonds 78. Kernstraat 17 A b/d. H Rltndllk. Chique wintermantel. Don kerbruine wintermantel met of zonder skunkskraag, tall- leursmodel, prima v.o. stof, kleerm.werk maat 4240. te koop. of ln ruil voor kopjes en/of tuinameubl. Brlev. Bur. van dit Blad No. 3474 k. B Blsam bontcape. Blsam (tot de taille) bontcape, prtma kwaliteit, elegant model, ge schikt voor oude en Jongere dame te koop of rullen voor mooie kopjes en/of tulnameu- blement. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 3474 k. Te koop aangeboden e-.. zeer goede Breimachine met zware tafel en alle bijbehoren (merk Lewensteln) tegen elk aannemelijk bod. I Prins Frederlkstr. 40. Na 5 u. Te koop aanrecht met gra nietblad 200 x 45, met glazen kastje H. Morschweg 26, Oegstgeest. B Nette werkster biedt zich I aan voor Maandag, Woensdag en Zaterdag f. 4 per dag met vrij reizen. MeJ. G. v. d. Zwart, Jansensteeg 7, Noord wil kerhou t. Aangeboden ruime zonqlge I ztt-sjaapkamer, vlak bil Acad. Ziekenhuis met volledig pen- I sion. Liefst damesstudente of 1. d. Rilnsburgerwee 40, Lel- I den. Te koop divan met kleed. Hoge Morschweg 51. Oegstgeest Te koop accordeon, tegen billijke prijs. Pelikaanstraat No. 15. B Vampyr stofzuiger te koop. ln zeer goede staat. Ritn- en Schiekade 21. E3 Aangeb.. op goede stand, in rustige omgeving, gestoff. en gedeeltelijk gemeubileerde ka mers mot gebruik van keukon (zonder bediening)Brieven Bur. van dit Blad Me. 3498 k. I Aangeboden 2 zlt-slaapka- mers voor heren, met gebruik van ontbijt en middagkoffle. Br. Bur. v. d Blad No. 3478 k Biedt zich aan, wegens om schakeling, een lo strijkster, v. e. g. v. Sohakenbosdam. 146 B. Warmond. Te koop een kinderledikant met matras. Te bevr,: Formo- sastraat 17 A, Kooi. Duitse studieplano te koop. Leliestraat 122. Aangeboden Jongenswlntcr- Jas. 25 pt.. donkerbl. gabard. regenjas 20 pt. en bruin kort jasje 15 pt. alles voor Jongen 9 a 10 Jaar ln goede staat, Br. Bur. v. d. Blad No. 3510 k worden dagelijks opgenomen, wanneer voldoende ruimte beschikbaar ls. Ze mogen hoogstens 30 woorden groot zjjn (een woord maximum 12 letters). De prijs bedraagt f 1,50 bij vooruitbetaling Een bewijsnummer wordt niet verstrekt.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3