Ierland heeft een nieuwe premier De meningen over tram- en busprobleem in de bollenstreek Een foto van de Franse rijkdom Drie Moskou-satellieten en liet Duitse vraagstuk Radio-programma DONDERDAG 19 FEBRUARI. De Valera verslagen De Valera, die zes maal tot minister president van Eire werd gekozen en dit ambt 16 jaar zonder onderbreking heeft bekleed, is gisteren in het Ierse parle ment, de Dail, door een combinatie der oppositiepartijen verslagen. Tot zijn opvolger werd gekozen de 57- jarige John. Costello, die procureur- generaal was tijdens William Cosgrave. Costello is lid van de Fine Gael, de party van Richard Mulcahy, die 36 ze tels in de Dail bezet. Mr. John. A. Costello By de eerste stemming in de overbe zette vergaderzaal werd de Valera met 74 tegen 70 stemmen verslagen en by de tweede stemming koos de Dail John Costello met 75 tegen 68 stemmen tot minister-president. Mulcahy noemde de verkiezing van Costello „geen handelszaakje, doch een manifestatie van een nieuwe geest". Sean Macbride, de leider van de nieu we republikeinse party, verklaarde, dat alle partijen die Costello hebben ge steund, zijn verenigd in het verlangen een eind tq maken aan de verdeling van Ierland in Eire en Ulster, dat verenigd is met Groot-Brittannië. De Valera's party de Fianna Fail, slaagde er by de onlangs gehouden al gemene verkiezingen niet in een abso lute meerderheid te behalen, zy heeft thans 68 zetels in de Dail, terwijl de andere partyen 74 hebben. Costello heeft in een interview met Reuter verklaard, dat zijn regering „vriendschappelijke betrekkingen met alle Christeiyke volken" wenst. ..Elke beweging, die de Christelijke levenswyze helpt versterken, zal onze steun hebben", zo zeide hy. „Wy gelo ven in individuele vrijheid en wij be schouwen het Britse gemenebest van volken als een groot bolwerk van indi viduele vryheid". Op een vraag over de betrekkingen van Eire met het Britse gemenebest antwoordde Costello: „Wy Engeland's terugtrekken uit Palestina ,.De verdediging van Jeruzalem valt nu onder de verantwoordelykheid van de VN en Engeland kan deze niet op zich nemen", aldus heeft Bcvin in het La gerhuis geantwoord op een vraag van een conservatief parlementlid. „Ik kan niet op my nemen daar Brit se troepen achter te laten". Wy kunnen niet deelnemen- aan een gewelddadige uitvoering van het verdelingsplan noch van enige oplossing, welke niet voor Arabieren en Joden aanvaardbaar is". De Britse minister van koloniën, Creech-Jones, heeft te kennen gegeven, dat de- ongeregeldheden in Palestina wellicht veel ernstiger worden, wanneer het Britse mandaat, na vyftien Mei, ge ëindigd zal zijn. Hij meende, dat de Arabieren waar- schijnlyk strijdkrachten zouden gebrui ken, die zij thans nog niet in het veld hadden gebracht. Jones verklaarde, dat er bij afwezig heid van Britse beveiligingstroepen reeds een wijd verbreide burgeroorlog zou zyn uitgebroken. De Britten hielden depar- tyen uit elkander en zü deden dat on partijdig. Groot-Brittannië stond ipet de eva cuatie uit Palestina voor een giganti sche taak, hetgeen geëerbiedigd diende te worden. Daarom, zo zei Jones, had Groot-Brittannië de VN op twee pun ten moeten teleurstellen, n.l. wat be treft de opening van een Joodse haven en wat betreft de datum van aankomst der commissie voor Palestina. Jones wilde niet zeggen, of de Britse autoriteiten vóór 1 Mei een internatio nale legermacht zouden willen binnen laten, maar zette uiteen, dat er verwar ring heerste omtrent de samen te stellen plaatseiyke militie. Deze moet bestaan uit de bewoners van het het lano en niet uit vertegenwoordigers van één groep. Aan beide zyden worden wapens gesmokkeld. Het geschil over de Zuidpoolgebieden Aangaande het conflict over de eilan den in het Zuid-Poolgebied heeft de Ar- gentynse minister van buitenlandse za ken in een verklaring voor de pers ge zegd: „Wy geloven niet in de kracht van eenheden, welke gemobiliseerd kun nen worden. Het vraagstuk ligt geheel anders, het is geen waagstuk van ton nage. doch van internationaal recht. Indien geweld gebruikt wordt by in ternationale debatten, is het een slechte raadsman. Volgens een uit Buenos Aires ontvan gen bericht wordt echter te Ushuala in Terra del Fuego (de Zuidelykste punt van Zuid-Amerika) een Argentynse vloot van twee kruisers en zes torpedo jagers verwacht, die op weg zou zyn naar het Zuidpoolgebied. Marshall heeft nog eens Amerika's neutraliteit aangekondigd. VOORZITTERS DER BENELUX-RADEN. By K.B. zijn benoemd tot voorzitter en vice-voorzitter van de administra tieve - raad voor de douaneregelingen voor Nederland. België en Luxemburg: mr. W. H. van den Berge, plv .lirëcteur- generaal der Belastingen, en mr. dr. J. van der Poel. directeur van 's Rijks Be lastingen en Domeinen. Tot voorzitter van de Raad voor de Economische Unie en van de Raad cjer Handelsaccoordeh is benoemd de heèr D. P. Spierenburg, plv. Dir.-Generaal van de buitenlandse economische be trekkingen. zyn niet van plan constitutionele pro blemen op te werpen. Het ene grote probleem, waar wij allen belangstelling voor hebben, is de verdeling van Ierland en wy hopen dit zo spoedig mogelyk op te lossen in het belang van Ierland zo wel als Groot-Brittannie, in een geest van begrip". Costello verklaarde ten aanzien van de betrekkingen tussen Eire en de V.S.. dat hy deze betrekkingen en een goede verstandhouding gaarne wil versterken, „want de traditionele banden tussen Ierland en de V.S. zyn sterk en zijn altijd sterk geweest". Politieke waarnemers wilden er zich niet over uit laten, hoe lang naar hun mening Costello's coalitie zich staande zal houden. Zij zijn van mening, dat de Valera zyn nieuwe taak van leider der oppositie met nauwgezetheid zal ver vullen en zijn tyd af zal wachten, tot hy een geschikte gelegenheid vindt om zyn voormalig ambt opnieuw te aan vaarden. Costello's regering bestaat uit dertien ministers buiten hemzelf. Zes zyn lid van de Fine Gael, twee zyn nieuwe Republikeinen, twee Labour-leden, twee National-Labourleden, een is onafhan kelijk en een behoort tot de Boeren - party. Frankrijk herstelt zich ALDUS MINISTER MOCH De socialistische minister van Bin nenlandse Zaken in Frankrijk, Jules Moch, verklaarde op een bijeenkomst van de Anglo-Amerikaanse persclub, dat het gevaar voor een nieuwe natio nale staking, door de communisten ge ïnspireerd, afneemt en voegde hieraan toe. dat zelfs een nieuwe economische terugslag als in November van verleden jaar het doorgaan van het Marshall plan niet kon tegenhouden. Deze mededeling werd verstrekt on middellijk nadat het Franse kabinet be sloten had 150 000 jonge Fransen van de lichting 1948 onder de wapenen te roepen. De minister verklaarde, dat sedert November de binnenlandse toestand aanmerkelyk veranderd was dóór de in voering van het economisch herstelpro gramma van de regering. De tussen tijdse hulpverlening van Amerika en de vroege lente, waardoor de pryzen van de landbouwproducten en melkproduc ten reeds aanzienlyk terugliepen. De minister zei ten slotte, dat hy van mening was, dat de Novemberstakingen er op gericht waren gweest 'n algemene communistische revolutie in Frankryk teweeg te brengen. Hy zei, dat docu menten in zyn bezit gekomen waren, waaruit bleek, dat in de eerste plaats wanorde geschapen moest worden in de landen, die Amerikaanse hulp ontvin gen en dat een soort generale repetitie gehouden moest worden voor een mo gelijke latere algemene revolutie. (United Press). Amerikaanse hulp aan China 570 MILLIOEN DOLLAR. President Truman heeft het Congres om goedkeuring verzocht van het 570.000.G00-dollarprogramma voor hulp aan China ter ondersteuning van ae centrale regering. 510 mlllioen zou no dig zijn voor de import tot Jult 1949. De hulp was bedoeld om de centrale regering ,.de last van de burgeroorlog te helpen dragen en de last van de snel achteruitgaande economie." De lening zou verstrekt worden op voor waarde, dat de centrale Chinese rege ring zou beloven al die maatregelen op economisch, financieel en andere gebied te nemen, welke dienstig zijn voor het bereiken van „economische stabiliteit en herstel Zoude de voorwaarden niet worden vervuld, dan zouden de V.S. de hulp kunnen stopzetten. Het was, zei Tru man, niet de bedoeling door middel van deze hulp militaire bijstand te verlenen. Het Marshall-plan CONFERENTIE VAN VAKVERENIGINGEN. De algemene raad van het Britse ver bond van vakverenigingen heeft beslo ten een conferentie byeen te roepen van vakverenigingen uit de Marshall-landen, die in Londen van 8 tot 10 Maart ge houden zal worden. Tot nu toe heeft het Sovjet-vakver bond geen antwoord gegeven op de Amerikaanse uitdaging om op het open veld te treden ten einde over het plan- Marshall te discussiëren, aldus heeft James Carey, de penningmeester van het Amerikaanse CIO, verklaard. „De CIO heeft geen ideologie om te exporteren Onze opvatting van het plan-Marshall houdt de eerbiediging van de burgerlyke rechten en vrijheden in van alle volken. Ik betwijfel of de arbeiders van de meeste landen lang de voorkeur zullen geven aan een land, dat niets te exporteren heeft dan een idöo.o- gle." Nederlands grensincident te Venlo opgehelderd? GENERAAL SCHELLENBERG LEIDDE AANVAL OP DE IIEREN STEVENS EN BEST. Dc Nederlander Jean Lcmmens, die op 9 September 1939 te Venlo met twee kapiteins van de Engelse gehei me dienst, S. Payne Best en R. Ste vens, die hij reed, door een groep SS-mannen met geweld de grens over Duitsland werd ingehaald, heeft als getuige in het proces te Neu renberg tegen 21 v.m. hoge functio narissen van het Duitse Ministerie van Buit. Zaken, generaal Walter Schellenberg, die de „vredesbespre kingen" van Hinimler met Graaf Bernadotte van Zweden regelde, her kend als degecn, die dc aanval op de Engelse officieren leidde. Volgens Lemmens had Schellenberg onder de naam Sohemmel de twee of ficieren meermalen aan de grens ont moet. Op de dag van de schaking, toen zij v/eer op enkele meters van de grens op Nederlands grondgebied byeen wa ren, zag hij Schellenberg een teken geven. Onmiddellijk reed een auto met SS-lieden de grens over en opende het vuwi, waarbij de Nederlandse eerste luitenant Klop gewond werd. De beide Engelse officieren en Lemmens zelf werden gevangen genomen, vastgebon den en Duitsland binnen gebracht, al dus het verhaal van Lemmens. 10 December 1939 werd Lemmens van de beruchte Gestapokelder in de Prinz Albrechtstrasse naar het con centratiekamp Saohsenhausen overge bracht. Reuter voegt hier aan toe, dat men van de beide Engelse kapiteins na hun verdwijning niets meer gehoord had, doch dat zij in 1945 behouden in Duitsland werden aangetroffen. Zy bevinden zich thans in Enge land. Dinsdag is in het Lagerhuis juist, een vraag gesteld over de veroordeling tot levenslange gevangenisstraf, die een Sovjetrussisoh tribunaal over twee be wakers van het kamp Saohsenhausen heeft uitgesproken op grond van de' beschuldiging, dat zij de twee hier bo ven genoemde Engelse officieren heb ben opgehangen. Lonen in het bouwbedrijf vastgesteld „ZWARTE LONEN" MET UITERSTE GESTRENGHEID BESTRAFT. De samenwerkende patroons in de bouwbedrijven hebben besloten, dat met ingang van de nieuwe belalings- week lonen zuilen worden uitbetaald aan de bouwvakarbeiders, welke in overeenstemming zijn met de regeling van arbeidsvoorwaarden, gelijk die door het College van Ryksbcmidde- laars is vastgesteld. De Ned. Aannemersbond en Patroons bond voor de bouwbedryven in Neder land tekent hierbij aan, dat het beta len van „zwarte" lonen wel zeer ge- vaarlyk is geworden. Het betalen van lonen, welke afwijken van in de C.A.O. gestelde zonder, dispensatie van de rijksbemiddelaar, zal volgens de econo misch officier van justitie in gevallen die na 15 Februari te zijner kennis owr- den gebracht, met de uiterste gestreng heid worden berecht. De organisaties van bouwvakpatroons adviseren dan ook zich nauwkeurig aan de voorge schreven lonen te houden. GEEN VOETBALPOOLS IN ONS LAND. Wüziging der loterywet op komst? De minister van Justitie heeft een aantal aanvragen voor het exploiteren van voetbalpools afgewezen op grond, dat zodanige exploitatie onder de hui dige loterywet niet mogelijk is. Een politieke medewerker van het ANP tekent hierby aan, dat het weinig waarschijnlyk is, dat de regering een wijziging van de loterijwet zal bevorde ren om de voorstanders van voetbal pools tegemoet te komen In het Parle ment toch heerst vrij grote tegenstand tegen dergelijke loteryen, hetgeen on langs nog bleek uit het voorlopig ver slag .door de Tweede Kamer uitgebracht over het wetsontwerp tot het invoeren van de totalizator. In dit verslag blij ken trouwens „zeer vele leden" af wij- zend te staan tegenover voetbalpools, hetgeen op de meerderheid der Tweede Kamer duidt. Daarbij komt, dat men in bevoegde kringen van mening is, dat de officieel toegestane voetbalpools in het buitenland als regel treden vèr buiten de oorspronkelyk gedachte proporties. SCHEEPSBERICHTEN. Aagtekerk. 17/2 van Suez naar Karachi; Alamak, 17/2 van Aden naar Suez; Axel- dijk 14/2 van Galveston te New Orleans; Coryda. FaliaheelHeysham, 18/2 te Suez; Cronenburgh, 17/2 van Hanggo naar Amsterdam; Asso Den Haag. 17/2 van Aruba naar Rotterdam; Jupiter (KNSM). 15/2 van Houston te New Orleans; Leuve- kerk. 17/2 van Genua naar Port Said: Linge, 18/2 van Huelva te Vlaardlngen. Papendrecht, Rotterdam—Abadan. pass. 17/2 Flnlsterre; Prins Frederik Hendrik. 17/2 van Liverpool te Kopenhagen; Prins Willem van Oranje, 17/2 van Gibraltar Jaffa—Huil; Ragneborg (Anth. Veder), 17/2 van Gibraltar te Londen; Sanden- burgh, CasablancaLonden, pass. 17/2 Ouessant; Tamo. Buenos Aires—Rotter dam. pass. 18/2 Cape Frlo; Trlport (char ter VNS)17/2 van Antwerpen naar Mar- SelK.N.S.M.: Aspen. 17/2 van Barcelona naar Genua; Berkel. 16/2 van Gibraltar naar Valencia; Iris. 17/2 van IJmulden naar Halmstad: Niobe, 17/2 van Rotter dam naar Abo; Titus, 18/2 te Rotterdam van Valencia; Trajanus, 17/2 van Piraeus naar Alexandrië. My. Nederland: Amsteldlep. 14/2 van Ballk Papan naar Tarakan; Hugo de Groot, 17/2- van Baltimore naar Holland; Joh. de Witt. 18/2 te Singapore, naar Batavia; Rondo, 18/2 te Colombo van Penang naar Hallfax: Rotti, 17/2 van Karachi naar Navalakhl. verder naar Bombay. Holl. Oost Afrika Lijnen: Emancipator, 18/2 Vlisslngen gepass. naar Antwerpen, Oranjefonteln. 17/2 te Cape Town, van Amsterdam naar Port Elisabeth; Rand- kerk. 16/2 van East London naar Port Elisabeth. Holl West Afr. Lijnen; Zwljndrecht, 17/2 van Amsterdam haar Antwerpen. Kon Holl. Lloyd: Cordoba. 18/2 uit Amsterdam via Hamburg naar Zuid Ame rika (thuisreis); Westland (uitreis), 17/2 van Rlo de Janeiro naar Santos. VOLKSLIEDEREN UIT NEDERLAND. Wij ontvingen de eerste band van de serie „Volksliederen uit Nederland" van de „Harmonla-uitgave" te Hilversum. Aan deze bundel werkten mede de componis ten Henk Badings. Rudolf Karsemeyèr. Marlus Monnikendam, Herman Strategier en Ary Verhaar. Het zijn bewerkingen van bekende volksliedjes voor gemengd capellakoor. Deel der 5000 francs-biljetten als verplichte staatslening? (Van onze correspohdent te Parijs) Enkele weken geleden besloot plotse ling de Franse regering de hoogste bank biljetten die van 5000 francs aan de circulatie te onttrekken. Allen en In het byzonder zy. die toevallig een of meer dier biljetten bezaten, vroegen zich af, welk doel deze uiteraard zeer onpo pulaire maatregel wel mocht hebben en vele hypotheses en nóg meer valse ge ruchten, deden de omloop door het land. De verantwoordelyke minister René Mayer maakte echter bekend, dat hy alleen maar een ..foto" wenste te nemen van het Franse kapitaalbezit, en dat geen enkele eigenaar dier biljetten ook maar iets te duchten had. Frankrijk voelde zich echter niet geheel gerustge steld en bovendien vroeg men zich af, of die foto wel zeer betrouwbaar zou kun nen wezen. Banksaldi vielen immers niet in het gezichtsveld van de fotograaf en bovendien kon men de verspreiding van een bepaald soort bankbiljet niet anders dan zeer willekeurig noemen en op zich zelf dus nimmer een juiste graadmeter van de materiële welstand. Hoe dit zij: de foto is thans afgedrukt. Uit een sta tistiek van het Ministerie van Financiën biykt, dat 2millioen gesalarieerden tezamen over ruim 10 millioen aan francs in deze biljetten beschikten ,en dat nauwelijks 2 millioen boeren er ruim het dubbele 2014 millioen van be zaten. Het hoogste gemiddelde per per soon trof men aan onder de industriëlen, die gemiddeld per hoofd ruim 17 biljet ten in voorraad hadden. Zoals meil weet, is men daags na de beslissing reeds be gonnen kleine bezitters tot een som van 15.000 francs terug te betalen. Velen verwachten echter, dat een zeker per centage der geblokkeerde biljetten, die tezamen 1/3 vertegenwoordigen van al het in omloop synde geld, niet geresti tueerd zal worden, doch als een ver plichte staatslening door de regering zal worden aangewend. Stillegging van bouw op Schiphol ARBEIDERS STAKEN OP INSTIGATIE DER E.V.C. De arbeiders, aangesloten by de be drijfsgroep bouwnijverheid der EVC cn werkzaam op Schiphol, hadden hun patroons een ultimatum gesteld, waarin zy de eis stelden van 25% vaste toeslag boven het contractloon van 90 cent per uur zonder tarifië- ring. Dit ultimatum liep gistermid dag om 2 uur af. 's Ochtends hadden de werkgevers organisaties besloten deze eis niet in te willigen, doch zich integendeel aan de voorschriften van het College van Rijksbemiddelaars te honden- Op de vergadering van gistermiddag waren ongeveer 100 arbeiders aanwe zig, van wie 80 weigerden het werk te hervatten. Volgens mededeling van de Dienst van Publieke Werken op Schiphol, werden daarop de overige arbeiders verhinderd hun werkzaamhe den voort te zetten, zodat met ingang van gistermiddag 4 uur 400 arbeiders van de ruim 700 arbeiders op 't vlieg veld niet langer werkten. Daarmee zijn de belangrijke wer ken ter voltooiing van de wereld luchthaven Schiphol voorlopig stil gelegd. Het betreft hier de bouw van startbanen, uitbreiding van het plat form, de bouw van het njeuwc sta tionsgebouw, van de telefooncentrale en van hangars. Voorlopig nog minstens vijf vorstdagen AANVANKELIJK ZELFS LAGERE TEMPERATUREN. Door verschillende oorzaken ont stonden in uitgestrekte gebieden van West- en Midden-Europa tamely k krachtige Oostelijke tot N.O. winden, die steeds koudere lucht uit Rusland naar West-Europa transporteerden. Afgelopen nacht daalde de tempera tuur in Zuid-Frankryk reeds tot het vriespunt. In Noord-Frankrijk, België en het Zuiden van ons land tot vijf gra den onder nul, in Tsjecho-Slowakye en Zuid-Polen ongeveer tot -10 graden, ter wijl in Rusland bijna overal 15 of meer graden vorst voorkwam. Ook in Noord-Italië en op de Balkan komt des nachts flinke vorst voor. Slechts in een smalle strook rond- het grotendeels nog openliggende deel der Oostzee komt wat minder vorst voor, daar de koude lucht bij het stromen over het betrekkelijk warme water flink ver warmd wordt. In het Noorden van ons land komt daardoor wat minder vorst voor dan in hèt Zuiden". De luchtdrukverdeling vertoont een zo grote stabiliteit, dat verwacht kan worden, dat de vorst voorlopig nog wel ten minste vier a vyf dagen zal kun nen aanhouden. Aanvankelijk worden dc temperaturen daarby nog lager en waarschynlyk zullen er enkele z.g. „ijsdagen" voorkomen, waarbij de tem peratuur ook midden overdag niet meer boven het vriespunt komt. NEDERLAND ZENDT UIEN NAAR FRANKRIJK. (Van onze Parijse correspondent) Na de eieren, de paarden en de mos selen, heeft Nederland thans een grote hoeveelheid 4000 ton uien naar Frankryk gezqnden, die thans in Parys worden verkocht voor 60 frs. per kilo. dat Is, volgens de nieuwe koers onge veer 75 cent. Stelling genomen tegen het Westen Aan het. eind van een conferentie van twee dagen te Praag, hebben de ministers van buitenlandse zaken van Joego-Slavië, Polen en Tsjeoho-Slowa- kije een verklaring gepubliceerd, waar in zy o.a. protesteren tegen een uni laterale oplossing dei- vraagstukken in West-Duitsland. De drie regeringen, aldus de verklaring, zijn hef geheel eens over de gecompliceerde problemen van Duitsland. De toestand aldaar ontwikkelt zioh tegengesteld aan de beginselen van Potsdam en Yalta, waarvan de realisering -de voorwaarde is voor de verzekering van de vrede in Europa. „De verdeling van Duits land in twee elkaar tegengestelde de len leidt er toe, dat West-Duitsland omgevormd wordt in een politiek in strument van een mogendheid en moe digt het revisionistische Duitse natio nalisme en het militarisme aan." Dit zou kunnen leiden tot een aanvalop de drie landen, zo vervolgt de verkla ring, en ten slotte op geheel Eurcpa- De" drie regeringen protesteren tegen acties, welke tegenstrijdig zijn met de geallieerde verplichting en waarby geen rekening gehouden wordt met de raad van ministers van buitenlandse zaken, die, aldus de verklaring, het enige competente lichaam in daeezaak is. De uitvoering van de overeenkom sten van Yalta en Potsdam wordt ge- eist, welke voorzien in besprekingen tussen de grote mogendheden met de andere geallieerden over de uitoefening van de macht in Duitsland. Het blijkt, zo gaat de verklaring verder, dat het demilitarisatieplan in West-Duitsland losgelaten is. De liquidatie van oor- logsfabrieken wordt beperkt, militaire organisaties van vluchtelingen worden getolereerd en een Duitse fabriekspoli- tie wordt georganiseerd. Decartellering wordt niet doorgevoerd en de dena zificatie is niet tot stand gekomen. De drie landen zien het belang van het herstel van een normale Duitse economie in, doch zyn van mening, dat de laatste plannen voor het her- j stel van West-Duitsland de vredeseco- nomie van Europa In gevaar brengen-. J Het voorrang geven aan het herstel van Duitsland in het plan-Marshall is 1 in strijd met de beginselen van gelijk- beid en recht en wijst op het creëren van een West-Duitse staat met een aanzienlijk oorlogspotentieel. De her stelbetalingen voor Tsjeoho-Slowakye en. Joego-Slavië, welke kortelings ver minderd zyn. zyn onbetekenend verge leken met de zware verliezen, die zij door de Duitse' agressie geleden heb ben. Verder wordt de bestraffing van 9or- logsmisdadigers geëist. De drie regeringen zyn ongerust over de propaganda tegen de vrede, welke onder de gedeporteerde Duitsers op leeft. Zy eisen een spoedige assimilatie van deze Duitsers. De verklaring her innert er voorts aan, dat de drie lan den de eerste slachtoffers van Hitiers agressie zijn geweest. Zij dringt er op aan, dat geen pogingen zullen worden ondernomen het Duitse vraagstuk op te lossen, die nadelig zouden zyn voor de vitale belangen van de Europese landen. „Dit zou Duitsland veranderen van een centrum van ohaos in een in- strum ent van nieuwe agressie." i De drie regeringen zijn er van over- tuigd, zo besluit de verklaring, dat de i samenwerkinggedurende de laatste oorlog, de erkenning van het grote I aandeel dat de Sovjet-Unie, Tsjecho- 1 Slowakye, Polen en Joego-Slavië daar- in gehad hebben, de eerbiediging van I het beginsel, dat de vier mogendheden het bestuur van geheel Duitsland uit oefenen en het horen van de drie con fererende landen, waarborgen zijn voor i durende vrede en veiligheid in Europa. NEDERLAND FABRICEERT EEN MILLIOEN SCHOENEN PER MAAND. Export bedraagt 14900. De Ned. schoenindustrie fabriceert thans per maand ongeveer een millioen schoenen. Gemiddeld 14000 daarvan worden per maand geëxporteerd. Ge durende 1947 werd tot November in totaal voor ruim twee millioen gulden uitgevoerd. Omdat Engeland onlangs de subsidie op leer heeft opgeheven, zyn de mogelijkheden van export van Nederland uiit weer toegenomen. Deze export betreft niet alleen sohoenen, maar ook halffabrikaten. De grootste exportorder, welke door de Ned. Schoenindustrie werd uitge voerd is waarschijnlijk die van de N.V. Nederlandse Schoenenunie Block en Stibbe „Hollandia" te Waalwijk, die 20.736 paar damesschoenen met witte rubber sport-zool aan Engeland lever de. Deze oreer bracht aan deviezen ongeveer f. 289.000 op. Deze fabriek heeft gedurende de laatste vier maan den voor circa een half millioen gul den uitgevoerd. RIJVERGUNNINGEN VOOR AUTO'S 1934 EN OUDER SLECHTS ONDER VOORBEHOUD. De Ryksinspecteurs van het verkeer zullen geen vergunningen meer verle nen voor personenauto's, die in een zodanige staat verkeren, dat zij uit een oogpunt van een algemeen econo misch belang voor het gebruik onvol doende geschikt zyn. Zulks zal in het algemeen het geval zijn bij personen auto's van de jaargangen 1934 en ouder. Een ryvergiunning voor deze oude auto's zal slechts worden verleend, in dien wordt aangetoond, dat de auto in goede staat verkeert en voor nor maal gebruik gesohikt is. Deze maatregel heeft vooralsnog geen betrekking op de lopende rijver gunningen. De gezondheidstoestand van Prinses Marijke Van de zijde van het secretariaat vtm H.K.H. Prinses Juliana deelt men het A.N.P, mede De eerste verjaardag van Prinses Maryke biedt een goede gelegenheid iets mede te delen over Haar gezond heidstoestand. Algemeen lichamelijk en geestelyk heeft Zy zich flink ontwik keld. Het gezichtsvermogen van Haar rechteroog is goed vooruit gegaan en Zij herkent nu niet alleen bonte voor werpen, .maar ook het gelaat van per sonen uit Haar omgeving en dat. of schoon Zij nog te jong is om een bril letje te dragen. Er is echter weinig hoop, dat het gezichtsvermogen van 'het linkeroog zich zal ontwikkelen. NIEUWE C.A.O. IN HET BLOEMBOLLENBEDRIJF. 1 Maart a.s. zal een nieuwe C.A.O. voor het bloembollenbedrijf in werking treden. Het loon voor vaste arbeiders is van 39 op 41 gld. per week gebracht, dat voor losse arbeiders op 45 gld. per week voor de zes zomermaanden en 41 gld. per week voor de zes wintermaan den. Arbeiders in het bezit van een er kend tuinbouwdiploma ontvangen 1 gld. extra per week. Onrust in Italië De politieke leiders van Italië be spreken openlyk de mogelykheid van een burgeroorlog sinds op de eerste dag van de actie voor de algemene verkie zingen, die op 18 April gehouden zullen worden, te San Fernando1' 4 personen bij een aanval van de rechtse „Uomo qualunque"-partij op een openlucht bijeenkomst van het volksfront der communisten en socialisten werden ge dood. 20 personen werden bij deze ge legenheid gewond, 16 gearresteerd, In het industriële Noorden is het rustdag, doch in het Zuiden maken de boeren zich van de grote feodale land bezitters los, waar de communistische party wel bij vaart. Maatregelen van de regering tegen de vorming van semi-militalre organi saties op straffe yan 10 Jaar gevangenis zijn een bewys van de algemene onrust. Bijna iedere dag ontdekt de politie automatische wapens, geweren, ammu nitie, handgranaten en soms mortieren en zelfs veldkanonnen. Tevens heeft de regering het verber gen van personen, die illegaal Italië zyn binnen gekomen, strafbaar gesteld. On ruststokers komen namelyk in vissers boten uit de Balkenlanden de Adriatl- sche Zee over. VRAGENRUBRIEK. J. M. te L. Aangezien het waarschijn lijk moet worden genoemd dat de gezochte persoon nog steeds dezelfde functie en standplaats zou hebben, lijkt het ons het verstandigst de bemiddeling in te roepen van de Nederlandse gezant te Parijs, aan wie U in de Nederlandse taal kunt schry- ven. Bij instelling stoptreinen verdeeld, thans eensgezind pro-tram De kwestie omtrent het personenver voer in de Bloembollenstreek houdt nog steeds de gemoederen in beroering. Te meer is dit het geval, waar de tram de enige verbindingsschakel vormt, nu de stoptrein is weggevallen. Wel worden nog altijd pogingen in 't werk gesteld, om deze laatste weer in dienst gestéld te krijgen. Nog' onlangs heeft het Stoptrein-comité te Noordwyker- hout onder de energieke leiding van pastoor Brink een bespreking hierom trent gehad met de directie der N.S., welke echter voor Noordwijkerhout op een teleurstelling uitliep. Ook Bennebroek-Vogelenzang, het forensenstation, is opgeheven en ook de gemeentebesturen van Bennebroek en Bloemendaal hebben reeds herhaalde- lyk gepoogd, dit' station vteer in dienst te doen stellen. De Bennebroekse raad sprak by het „tram-debat" als zijn me ning uit, dat de tram de voorkeur ver dient boven de bus, maar dat de zaak anders kwam te staan indien de stop trein weer ging rijden. Dan zou Benne broek meer voelen voor een combinatie bus-stoptrein. In Hillegom is men sterk geporteerd VOOR VRIJDAG 20 FEBRUARI. Hilversum I (301 M.) KRO 7.00' nieuws; 7.15: - ochtendgymnastiek; 7.30: morgengebed en liturgische kal^toder; 7.45 walsen van Brahms; 8.00: nieuws; 8.15: opgewekte muziek; 9.00: ochtendconcert; 10.15: bijbellezing, 10,40: fragmenten van „Othello"; 11.00: ziekenbezoek; 11.35: als de ziele luistert; 11.45: Radio Phirn. Or kest; 12.00: Angelus; 12 03: M. Tal. plano; 12.30: weeroverzicht; 12.33: Orkest zon der Naam; 12.55: zonnewyzer; 13.00: nieuws; 13.25: Orkest zonder Naam; 13.35: T. Casey orgel; 13.50: van man tot man; 14.00: gevarieerd concert. 15.05: kwartet van Mozart; 15.30' Das Lied van der Erde van Mahler; 16.30; Metropole-orkest; 17.00. na schooltijd; 17.15: elck wat wils; 17.45: wat het buitenland leest; 18.00: Boston Promenade Orkest; 18.30: Ned. Strydkrachten; 19.00: nieuws; 19.15: voor de padvinderij: 19.30 viif eeuwen or gelmuziek; 20.00: nieuws; 20.05. de ge wone man; 20.12: de Zilvervloot; 20.45: Actualiteiten uit de Benelux; 21.00: Om roeporkest; 21.50: bijbels hoorspel: 22.30: pianomuziek; 22.37: actualiteiten; 22.45: avondgebed en liturgische kalender, 23.00 nieuws; 23.1524.00: sweet end. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: orkest Fred Hartley; 8.00: nieuws; 8.15: strijdlied; 8.18: Frans ope raprogramma; 8.50: voor de hulsvrouw; 9.00 kwartet van BllsS; 9.30. waterstan den; 9.35: muziek van Bach; VPRO 10.00: morgenwijding door ds. J. Zuurdeeg; VARA 10.20' Limburgse liedjes; 10 30; voor de vrouw; 10.45: Beethoven en Cho pin; 11,15: voordracht; 11.35: licht con cert; AVRO 12.00; Skymasters; 12 30: weerpraatje; 12.33: sportagenda; 12.38' Zweedse muziek; 13.00" nieuws; 13.15 Vaudeville Strykorkest; 13.45: gram.mu ziek; 14.00- kookkunst 14.20: symphoulc van Brahms: 15.00. voordracht; 15 20 licht concert; VARA: 16 00' Omroepka- nerorkest: 16.30. voor de Jeugd; 17 00 Omroepkamerorkest; 17.20: wij en dc muziek; 18.00: nieuws; 18.15: felicitaties; 18.30: Metro Sax Quintet; 19.00: denk om de bocht; 19.15: over postzegels: VPRO 19.30: Waar is Uw God?. 19.50: tien voor acht; 20.00: nieuws; 20.05: Concertge bouw-orkest; 20.20. midden in de wereld: VARA 21,00: verzoekprogramma; 21.30: Franse chansons; 21\50: cello en plano: 22.00" buitenlands overzicht door dr. C. D. J Brandt: 22.15: swing and sweet; VPRO 22.40: vandaag; 22.45: avondwlj* ding; VARA 23.00: nieuws; 23.1524.00 symphonisch concert. vóór het behoud van. de tram, maar ook daar is een grote groep, die een vervan ging door de bus wel zou gedogen (mits met voldoendefrequentie) wanneer daartegenover stond, dat het station Hillegom definitief weer voor personen vervoer geopend werd. Lisse en Sassenlïeim moeten het van de tram hebben. Lisse heeft wel een station, maar dit is zo ver uit de be bouwde kom gelegen, dat daarvan slechts weinig gebruik wordt gemaakt. Voor Sassenheim is het naaste station Noordwijkerhout, en voor men daar is, i is men even gemakkelyk met de tram naar Leiden gereisd. I Voorhout, ook aan de lyn Haarlem- Leiden, hoopt nog steeds de stoptrein in ere hersteld te zien. Men ziet daar niet zonder .ergernis, h#e in Heemstede tien tallen treinen per dag stoppen, hoe Warmond eveneens stopplaats is voor de watersportliefhebbers, terwyl de N.S. het niet nodig oordelen, te Voorhout enkele treinen te doen stoppen. Aan het vraagstuk „Tram of Bus in de Bollenstreek" is dat van do stoptrein onverbrekelijk verbonden, en wanneer de N.S. er toe zouden overgaan, deze weer in dienst te stel len, bestaat de kans, dat ook over de tram of bus-kwestie de meningen an ders zullen Zijn verdeeld, terwyl nu alfes één lijn trekt voor dc tram Dinsdag a.s. komen, zoals gemeld, de gemeenteraden van Hillegom, Lisse en Sassenheim byeen om hun standpunt in deze te bepalen. Bennebroek heeft zich, als gemeld, al uitgesproken, ter wyl Heemstede zich met overgrote meerderheid voor het behoud van de j tram heeft verklaard. DE JOODSE IMMIGRATIE IN SURINAME. De secretaris van de „Freeland League voor Joods Land-kolonisatie", dr. I. N. Steintterg, deelde op een Woensdag te New York gehouden persconferentie mede, dat het plan voor de vestiging van 30.000 statenloze Joden uit Europa in Suriname, dat onlangs in principe de goedkeuring verkregen heeft van de regeringen van Nederland en Suriname, thans in het stadium der verwezeniy- king. komt. Een vyftal vooraanstaande Amerikaanse deskundigen «is juist te ruggekeerd van een tweemaandse on- derzoekingsreis door Suriname, waar een onderzoek werd ingesteld naar de mogelijkheid van een Joodse landbouw- kolonisatie op grote schaal. Deze com missie kwam tot de slotsom, dat bepaal de gebieden in de kuststrook zich voor het beoogde doel uitermate goed lenen. HANDELSACCOORD RUSLAND— BELGIË—LUXEMBURG. Gisteren heeft te Moskou de onderte kening plaats gevonden van de handels- en betalingsovereenkomst tussen de Sov- iet-Unie en de Belgisch-Luxemburgse economische unie, welke de uitwisseling van goederen voor 1948 en van bepaalde goederen voor 1949 regelt. AGENDA DONDERDAG. Lisse (Bloemlust) Bloemcntentoon- I stelling. 10 uur voorm.9 uur nam. Trianon: K. en O. „Nicholas Nlckleby" .9 1/4 uur nam. VRIJDAG. LiSEe (Bloemlust)- Bloemententoon stelling. 10 uur voorm.9 uur nam ZATERDAG. I Lisse (Bloemlust): Bloemententoon- stelling. 10 uur voorm.9 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2