Wij zijn verplicht een millioenenvolk veilig te stellen Gromyko trekt weer tegen ons van leer! Beknotting dollar-invoerprogramma Vordering van Amerikaanse effecten „Renville-overeenkomst was verraad aan de Indonesiërs" WEERBERICHT Mei een enkel woord De nieuwe bonnen 86ste Jaargang DONDERDAG 19 FEBRUARI- 1948 No. 26316 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Weest op Uw hoede! ZOALS de nog steeds niet in duide lijke omschrijving en volle omvang herroepen vertrouwelijke jmedede- lingen ter informatieve persconferentie in Lake Success al deden vrezen, gaat het in de zitting van de Veiligheidsraad wederom de verkeerde kant uit. Zowel het Amerikaanse lid van de Commissie van Goede Diensten, prof. Frank Graham als zijn Australische col lega, rechter Kirby hebben in de jongste' bijeenkomst van dit college aangedron gen op uitbreiding van de bevoegdheden der C.G.D. en gedurende de verdere ont wikkeling der politieke onderhandelin gen de uitoefening van een soort super visie bepleit. Laatstgenoemde ging zelfs zover, dat hij voor de Commissie het recht van initiatief opeiste, waardoor dus prin cipieel zou worden afgeweken van de tot dusver gevolgde gewoonte om uitslui tend op verzoek van beide partijen voor stellen te publiceren. Mr. Van Kleffens heeft tegen deze suggestie terecht onmiddellijk stelling genomen. Even hoffelijk als diplomatiek gaf hij uiting aan de hoop, dat „de Commissie op haar eigen terrein zal voortgaan op verzoek van e i d e p a r.t ij e n (spatiëring van ons Red.) al die hulp te verle nen, welke dienstig kan zijn. „Want zo vervolgde hij het ontbreekt de Commissie aan bevoegdheid om veran dering te brengen in haar eigen aard". En hy had daaraan nog kunnen toe voegen „Evenals 's Raads bevoegdheid om zich in het Indonesisch geschü te mengen, op zijn minst genomen in twij fel moet worden getrokken". WIJ achten dit het enig-juiste standpunt. Het derde lid der Com missie, de Belgische ex-premier Paul van Zeeland toonde, als steeds, het- meeste begrip voor de Nederlandse zaak door te verklaren, dat het zwaartepunt voor het welslagen der onderhandelin gen zi. gelegen is in het vasthouden door beide partijen aan letter en geest van de bestandsovereenkomst en politie ke beginselen. Dit lijkt ons inderdaad onontbeerlijke voorwaarde. Nederland zal ook in de toekomst ongetwijfeld dankbaar gebruik maken van elke suggestie, welke totdat doel bevorderlijk kan zijn, doch het zou een ontoelaatbare aantasting van onze souvereiniteitsrechten betekenen, wan neer de Veiligheidsraad erin zou slagen ons een onder zijn gezag optredende commissie te doen aanvaarden, waar aan een ruimere taak zou worden opge dragen dan een louter bemiddelende, zoals overeenkomstig de oorspronkelijke opzet en bedoeling. Nederland zal met hand en tand dit recht hebben te verdedigen, zowel tegen de hierbovenbedoelde suggesties van sommige leden der C.GD. als tegen het als steeds felle betoog van Gromyko. dat zich trouwens meer richtte tegen de werkwijze der Commissie dan tegen ons land. Want geeft Nederland in dit op zicht ook maar één duimbreed toe, dan is het hek van de dam enzijn wij een willoze prooi van het spel der in ternationale .krachten, waarvan de regels maar al te zeer worden bepaald door de economische rijkdommen van de Indische Archipel. De strijd voor de erkenning van dat recht vormt o.i. de voornaamste inzet van de, huidige zitting van de Veilig heidsraad. Hij rechtvaardigt het parool: „Weest op Uw hoede!" Verdrag tussen S.U. en Hongarije VERKLARING VAN MOLOTOF Te Moskou is een verdrag van weder zijdse bijstand tussen de Sovjet-Unie en Hongarije ondertekend. Toen het ver drag door Molotof en Dinnyes, de Hon gaarse premier in het Kremlin onder tekend werd, waren Zoltan Tildy. de Hongaarse president, en generalissimus Stalin aanwezig. De beide landen ver binden zich bijstand te verlenen indien een van hen aangevallen wordt. Zij zul len niet deelnemen aan een verbond, dat tegen een van hen gericht is. Zij zullen de culturele en economische banden ver sterken. Molotof heeft het nieuwe verdrag be groet als een „belangrijk middel om vre de en veiligheid in Europa tot stand te brengen". Hij voegde hieraan toe: „Indien de lessen van de eerste wereldoorlog niet voldoende zijn, dan moeten de lessen van de tweede wereldoorlog dienen om te tonen, dat de vredelievende Europese naties geen agressie hetzij van Duits land hetzij van enig ander land, dat zich in een politiek van agressie met dit land zou verenigen, toestaan." Het huidige verdrag werd gesloten met dit doel, aldus vervolgde Molotof, en is daarom in overeenstemming met de oog merken en principes van de VN. ..Na het tekenen van dit verdrag, zal de Sov jet-Unie verdragen voor wederzijdse hulp hebben met alle staten, die langs haar Westelijke grenzen gelegen zijn, van de Zwarte tot de Baltische zee. Hier in zien wij. burgers van de Sovjet-Unie. een belangrijk succes voor de verwerke lijking van Stalin's buitenlandse poli tiek, welke is gericht op de versterking van vriendschap met alle nabuurlanden en de versterking van de wereldvrede." Het verdrag zal twintig jaar van kracht zijn en de uitvoering zou geschie den „in overeenstemming met de prin cipes van het handvest der VN." AANHOUDENDE VORST. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met op sommige plaatsen af en toe enige lichte sneeuw val. Nu en dan vrij krachtige N.O. wind. Langs de Waddenkust overdag tempe raturen om het vriespunt, overigens lichte tot matige vorst. 20 FEBRUARI Zon op: 7.48 uur; onder 18.01 uur. Maan op: 12.08 uur; onder 5.10 uur. (E.K.) Hoogwater te Katwijk te 11.12 en 12 uur. Zal Commissie van G. D. zelf voorstellen mogen doen? •De Veiligheidsraad zette gisteren de besprekingen over de Indonesische kwestie voort. De Sovjet-afgevaardigde Gromyko, vroeg een verklaring van de onbevredigende situatie in Indonesië. Hij zeide, dat de landen, die zich aan de zijde van Nederland hebben ge schaard, „de bespotting van het gezag der Veiligheidsraad door#dit land" heb ben aangemoedigd. Hij beschuldigde de consulaire com missie er van, Nederland te hebben be gunstigd. Ook de Commissie v. G.D. heeft volgens Gromyko Nederland be voordeeld. Het rapport dier Commissie is in de eerste plaats niet betrokken op de Veiligheidsraad en de Commissie heeft de raad niet geraadpleegd, aan gezien zij slechts de belangen van de drie landen vertegenwoordigt. Hij be schuldigde de- Commissie er van, dat zij de raad voor een voldongen feit heeft gesteld. Voorts heeft de commissie de instructies van de raad niet opgevolgd in zover zij faalde in het tot stand- brengen van een onmiddellijke wapen stilstand, terwijl zij trachtte een be slissing Clj de Indonesiërs af te dwingen. Gromyko betoogde, dat de bezetting van Madoera door de Nederlanders een aanval was, die de resolutie van de Veiligheidsraad schond. Hij wilde weten, waarom het verslag van de waarnemers betreffende Madoe ra niet in het rapport der Commissie van Goede Diensten was opgenomen en beschuldigde de commissie er van, dat zij het materiaal, dat voor de Neder landers ongunstig was, achterhield, hetgeen tot resultaat had: „dat de Nederlanders zich vrij voelden, hun militaire operaties voort te zetten, totdat zij het grootste deel van de belangrijke Republikeinse gebieden bezet hadden". De Commissie v. G.D. was het werktuig in handen van de Nederlandse militairisten, „die de weerstand van het Indonesische volk, dat strijdt voor het herwinnen van zyn onafhankelijkheid beogen te breken", aldus Gromyko. Gromyko verzekerde, dat de plannen tot oprichting van de V.S. van Indonesië behoren tot de Nederlandse middelen „tot vestiging van toekomstige heer schappij over Indonesië". Hij noemde de Renville-overeenkomst een verraad aan de belangen van het Indonesische volk. ondertekend door de Ver. Naties, wier plicht het is behulp- De V. St. zullen Griekenland blijven steunen Een hoge functionaris van het de partement van buitenlandse zaken der V.S., Henderson, heeft te kennen ge geven, dat de V.S. wellioht gedwongen zouden kunnen worden om meer di rect dan tot duiver in te grijpen in de Griekse guerilla. Naar zijn mening zou „het interna tionale communisme" in Griekenland een zodanige situatie kunnerr scheppen, dat „de gewapende Griekse strijd krachten het niet meer alleen zou den kunnenvolhouden." Dat het "Griekse leger tot dusver slechts „de stellingen bezet wist te houden" is volgens Henderson toe te schrijven aan tiulp, die de guerillastry- •ders van buiten af krijgen. De slag of Griekenland achtte hij slechts een onderdeel van „een slag om de democratische wereld". Het is 'n strijd „voor fatsoen tegenover duis ternis, voor menselijke vrijheid en vooruitgang tegenover de primitieve kraohten van terreur en onderdruk king." DE LONEN IN ENGELAND. Het Britse vakverbond, de TUC, heeft het voornemen van de regering, de lo nen te „bevriezen", aanvaard op voor waarde. dat de regering niet alleen de prijzen ei^winsten zal stabiliseren, doch tevens za^perlagen. Besloten werd echter, de reeds inge diende eisen, of die waarover onderhan deld wordt, niet in to trekken. De TUC zal op 24 Maart een conferen tie beleggen van vakverenigingsleiders ter bespreking van haar rapport over de economische positie van Engeland. zaam te zijn bij de bevrijding der kolo niale volken. Hij noemde het een schan de, dat alle leden van de Commissie v. G.D. vertegenwoordigers waren van koloniale machten. Gromyko verklaar de. dat de Ver. Staten, terwijl zij kroko dillentranen schreien over het lot van Indonesië, al het mogelijke doen om Nederland te helpen bij de onderdruk king van de vrijheidsbeweging, omdat zy voelen,dat Nederland beter hun economische belangen lean beschermen. Hij hernieuwde zijn voorstel tot te rugtrekking van de Nederlandse troe pen op de demarcatielijnen van voor de politionele actie. De vertegenwoordiger van Canada, generaal Mac Naughton, introduceer de een resolutie, die hij beschouwde als door beide partijen reeds aan vaard. welke inhoudt: „De Veilig heidsraad neemt met voldoening ken nis van de ondertekening van de Renville-overeenkomst en beveelt aan, dat de Commissie haar goede diensten zal voortzetten en verzoekt beide par tijen en de Commissie v. G.G. de Veiligheidsraad direct op de hoogte te stellen van de vorderingen inzake de politieke oplossing van het conflict". Hierna werd de zitting verdaagd tot morgenavond. Na afloop der besprekingen vernam Aneta uit gezaghebbende bron. dat Australië zal trachten tijdens informele besprekingen de Canadese resolutie uit te breiden in die zin, dat de Commissie v. G.D. tevens de bevoegdheid krijgt zelf voorstellen te formuleren en open baar te maken. De één-jarige Prinses Marijke heeft het op haar verjaardag niet aan blyken van belangstelling ontbroken. Het Prin sesje temidden van een gedeelte van haar cadeaux. Ernstige woorden van Minister Liettinck in Eerste Kamer Voorkoming van stagnatie in bedrijvigheid Nadat in de Eerste Kamer veel leden financiële beschouwingen hadden gelo^ verd over de Rijksbegroting 1948, voèrde minister Lieftinck het woord. O.m. zeide deze, dat ook door zijn ambtgenoten niets wordt nagelaten, dat er toe kan bijdragen om excessen te voorkomen ten aanzien van onnodige uitgaven. Dagelijks wordt de schroef scherper aangedraaid. Spr. betoogde, dat het volkomen te recht is, dat ons het buitenlandse ver trouwen geschonken wordt, hetgeen ook blijkt uit mededelingen, welke aan het congres der Verenigde Staten worden gedaan. Hjj vestigde er voorts de aandacht op, dat aan de andere zijde van de wereld een krijgsmacht op de been moet worden gehouden voor het ver vullen van een belangrijke taak, het- gen rechtstreekse uitgaven vordert, maar ook indirect invloed heeft op de nationale economie. Voorts wijst hij er op, dat de wederopbouw grote offers eist en er zijn naar zijn oor deel, weinig uitgaven die economisch en fiscaal zozeer verantwoord zijn. Ook vestigde hij er de aandacht op, dat een aantal maatregelen op sociaal gebied is ingevoerd, welke haar finan ciële gevolgen voor de staatshuishou ding hebben. Het project voor de vergoeding mate riële oorlogsschade werpt zijn schaduw vooruit op de financiële problemen voor de komende jaren en de minister ver heelt zich niet, dat de oplossing van dit urgente vraagstuk uit financieel oog punt hem met zorg vervult. Spr. merkte op, dat een aanzienlijke inkrimping van het rijkspersoneel tot stand is gekomen. Deze verlaging zal zich moeten voortzetten, wil men komen tot een behoorlijke ontlasting van de financiën des lands. Ten aanzien van wederopbouw en herstel, staatsschuld en subsidie voor het levensmiddelenpakket, is geen be zuiniging mogelijk. De minister zag geen reden voor na tionalisatie der levensverzekeringmaat schappijen, waarop de heer v. d. Kieft Arbeid) had gewezen, noch voor na tionalisatie van de banken, waarop de heer v. Santen (Comm.) aandrong. De minister achtte het practisch niet mo gelijk, de gedachte van belastingvrij sparen te verwezenlijken. Ook in het kader van de Benelux moeten wij onze financiële moeilijkheden zo lang moge lijk trachten te overwinnen door bewust van inflatie af te zien. Zouden wij door oorzaken van buitenaf daartoe toch ge dwongen worden, dan zou er sociale steun gegeven moeten worden aan de kleine spaarders en beleggers. Zi. moet men voorzichtig zijn met te zeggen, dat in 1947 een inflatoir effect is opgewekt, als men er niet tevens op wy'st, dat daar een belangrijke vermeer dering van de goederenvoorraad tegen over staat. Voor 1948 past eenzelfde voorzichtigheid. Als de Marshall-hulp niet komt zal een herziening der begroting 1948 on vermijdelijk zjjn. Ten aanzien van gelden uit Indië ko mend gaan sprekers gedachten in deze richting, dat die gelden gestort zouden worden in een bepaald fonds, waarvan gebruik gemaakt zou kunnen worden voor nieuwe investeringen. Wanneer men dit geld zou aanwen den voor consumptieve doeleinden zou er een inflatoire werking van uitgaan. In verband met de vraag of het her stel van Indië een gunstige invloed heeft op de betalingsbalans merkt spr. op, dat de directe deviezenhulp van Nederland op een fabel berust. De minister verklaarde van mening te zijn, dat de grote krachtsinspan ning ten behoeve van Ned.-Indic niet verantwoord zou zijn, als we niet te genover God en de mensen verplicht waren dat millioenenvolk te behoeden voor pest, hongersnood, roof en moord, die er vrij spel zouden hebben bij het terugtrekken van het Nederlandse ge zag en als het niet tot onze verant woordelijkheid behoorde de grote be langen in Indië veilig te stellen tot heil der Indische bevolking en in het belang van de toekomst van het Ne derlandse volk. Vervolgens deed minister Lieftinck een belangrijke verklaring over het in Indië belegde Ned, kapitaal, waarnaar de heer Stikker had gevraagd, n.l. „zul len de vorderingen door de e.v. opvolg ster van de Ned.-Ind. regering worden erkend". De heer Lieftinck antwoordde: „Indien de heer Stikker daarmede be doelt mij te vragen, niets te verzuimen wat ertoe kan leiden om die grote be langen te beveiligen, dan kan ik zeg gen dat ik alles daartoe in het werk zal stellen". De minister deelt mede, dat een derde deviezennota in voorbereiding is, n.l. over de tweede helft 1947 en over de aspecten van het eerste halfjaar van 1948. Voorts zeide hü, dat de regering zal overgaan tot verdere beknotting van BINNENLAND. Op de Zwijndrechtse velling is de eerste veldsla aangevoerd B. en W van Amersfoort hebben be sloten de automarkt, die 14 dagen gele den werd heropend, voor onbepaalde tijd te sluiten. Deze maatregel werd nood zakelijk geacht, omdat de handelaren de door de overheid vastgestelde bepalingen negeerden Donderdag 4 Maart zullen Prinses Juliana en de Minister van Sociale Za ken de heer W Drees de slotbijeenkomst van de Bestuursraad met. provinciale en plaatselijke medewerkers van de stich ting Ned. Volksherstel in de Stads schouwburg te Utrecht bijwonen. Bij K.B. Is Jhr. mr. G. R G. van Swinderen benoemd tot Consul-Gene raal der Nederlanden te Shanghai. Dr. Christine Bader, een der pionier sters op het terrein van de zuigeling en kleuterverzorging hier te lande vier de gisteren te Arnhem haar 70-ste ver- Jaardag en is indrukwekkend gehuldigd. Haar werd het ere-teken, verbonden aan de benoeming tot Ridder in de Orde vam Oranje Nassau, op de borst gespeld. De Nederlandse dirigent en compo nist Nico van der Linden zal Dinsdag a.s naar de Ver. Staten, vertrekken, waar hij de eerste utvoering zal leiden van zfjn nieuwste werk een compositie voor groot orkest, gewild aan willen president Roo sevelt. Hij is tevens van- plan de impressies van zijn reis op 6000 meter hoogte naar de nieuwe wereld op te tekenen en later uit te werken tot een symphonie. Het motief voor dit werk zal zijn: „Als vrij mens. als vrije vogel in de lucht, naar het land der vrijheid". Met het s.s. „Roepat" van de Mil. Nederland is een kwantum van 2000 ton suiker ult Ned. Indië naar ons land ver zonden. Het betreft hier de eerste zen ding van een groter kwantum van 15000 ton. dat met Nederland voor directe le vering (d.w.z. vóór 1 Juli aa.) is gecon tracteerd Te Berlijn zijn besprekingen ge voerd met de Sovjet-Russische militaire administratie voor het afsluiten van contracten tot levering ran superfosfaat, uit Nederland aan de Russische zone van Duiteland en levering van kali door de Russen aan ons land, welke tot een de finitief resultaat geleid hebben. Neder land zal 80.000 ton superfosfaat leveren en 80.000 ton kallzout van 40<7C ontvan gen. De Nederlander Johan Kelder, af komstig uit Enkhulzen, is te Antwerpen bil het schilderen van de grote mast van het sa. „Helena" van een hoogte van 5 meter gevallen. Hij overleed enige tijd later. Te Hilversum is op 78-J. leeftijd overleden de heer P. Reineke. oud-direc teur van de H.V.A. te Amsterdam. De overledene was Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. BUITENLAND. Een woordvoerder van het Britse ministerie van gezondheid heeft ver klaard. dat de regering zich zal houden aan het schema voor de nationale ge zondheidszorg zoals dat oorspronkelijk opgesteld ls. ondanks het plebisciet van de artsen, waarbij 89 procent der stem mers zich tegen de wet uitgesproken heeft. „De wet zal 15 Juli in werking treden, zoals het parlement besloten heeft". Met 25.340 tegen 4080 stemmen hebben de artsen besloten geen practljk uit te oefenen in het kader van de nieuwe wet. Opnieuw wordt thans de dood ge meld van de 85-Jarlge koning van Yemen, DeAgeallleerde correspondenten te Tokio hebben de bezettingsautoriteiten ln Japan er van beschuldigd, dat zt| een „luchtdichte censuur bij de bron" In stellen „ondanks de garanties, die gene raal MaeArthur ten aanzien van de cen suur heeft gegeven". Ds. Niemoeller ontkende dat hil tot ongehoorzaamheid aan de wet heeft op geroepen en zei. dat hij de leden der kerk slechts heeft verzocht niet vrijwil lig deel te nemen aan de berechting door de tribunalen. Aan de dienaren der kerk is het, aldus een verklaring, verboden een dergelijke vrijwillige medewerking te verlenen De Bulgaarse nationale vergadering heeft het wetsontwerp tot nationalisatie van de petroleumhandel definitief goed gekeurd. In de Sovjet-sector van Berlijn heeft de Duitse politie op last van de Sovjet- autoriteiten alle voorradige exemplaren van drie Amerikaanse geschriften in be slag genomen. De inbeslaggenomen ge schriften zijn uittreksels van het boek van James Byrnes ..Speaking frankly", een boek van Ferenc Nagy, de voorma lige Hongaarse premier, getiteld „Hoe de Sovjets mijn regering ten val brachten" en een artikelenreeks van de New York Herald Tribune„Achter het ijzeren gor dijn". Het Franse stoomschip Amöy" is bij de ingang van de Franse Mlddelland- se-zeehaven la Nouvelle tengevolge van een lek, opgelopen tijdens een storm, ge zonken. 26 leden der bemanning en aoht passagiers werden gered. Men vreest, dat een passagier en een lid van de beman ning zijn verdronken. Hét werk ln veertien steenkoolmij nen ln Zuid-Wales met 4.700 mijnwer kers. ligt stil. De steenkoolraad dreigt met vervolging, aangezien de milnwer- kers geen gebruik maken van de offi ciële verzoendngsinstaaitles. Te Canberra wordt vernomen, dat de Australische regering de wederopbouw van de marinebasis op het eiland Manus, dat hot vorig Jaar door de V.S. aan Australië is overgedragen .overweegt. De kosten bedragen drie mlllloen pd. st Het eiland Manus is het grootste van de 160 eilanden van de Admiralltelts- groep. ongeveer 600 km, ten Noordwesten van Rabaul, in het mandaatsgebied van Nieuw-Guinea Het Amerikaanse departement van justitie heeft verklaard dat de propagan- da-cheffin van het tijdschrift „The New Masses". Beatrice Johnson, is gearres teerd en dat zij wegens communistische activiteit zal worden uitgewezen. Beatrice Johnson is geen Amerikaans staatsburgeres. Naar het Witte Huls mededeelt, zal president Truman zloh heden ln een „belangrijke rede" tot de democratische partijleiders richten. In officiële Poolse kringen wordt bevestigd, dat de Poolse regering voor taan niet meer het overvliegen van bui tenlandse vliegtuigen zonder visa zal to lereren. De socialistische eenheidspartij der Sovjet-zone en de communistische partij ln West-Duitsland hebben by de ge allieerde bestuursraad een protest inge diend tegen een reeks van verboden van communistische activiteit, die door de Westelijke bezettlngsmogendheden ln de laatste weken zlln uitgevaardigd. De ver boden worden strafmaatregelen genoemd, welke in strijd zijn met de eenheid van Duitsland. het dollar-invoerprogramma en tot het vorderen van Amerikaanse effecten. Deze maatregelen acht de regering onvermijdelijk om een dollar-liquldi- teltscrisis te voorkomen. Terstond wist men in de wandelgan gen te vertellen, dat de beurs bereids had gereageerd; hetgeen slechts kan, als iets van de regeringsvoornemens tevo ren ware uitgelekt. Ook van buitenland se en met name Amerikaanse zyde toonde men grote belangstelling voor deze mededeling. De minister lichtte toe, dat de beknot ting van het dollarinvoerprogramma op drieërlei .wijze zal worden nagestreefd. Zoveel mogelijk zullen noodzakeiyke in voeren betrokken worden niet uit dol lar- maar uit andere gebieden. Voorts zal de beknotting nagestreefd worden door noodzakelijke aankopen naar een later tydstip uit te stellen en ten slotte door een aantal noodzakeiyke aankopen geheel achterwege te laten. Als deze maatregelen onvoldoende zouden zijn, dan is de regering bereid ook een deel van de goudvoorraad in te zetten om een ernstige stagnatie in de bedrijvigheid en werkloosheid t e voorkomen. Na re- en dupliek werden de alg. fi nanciële beschouwingen gesloten en werd de vergadering verdaagd tot hedenmor gen. Voor het tijdvak van 22 Februari t/m 6 Maart 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 802 150 Algemeen: 2 eieren (geldig t/m 28 Februari); 207 Algemeen: 750 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram ver snaperingen 205 Algemeen: 250 gram waspoeder; 203 Algemeen: 100 gram bloem of zelfryzend bakmeel of kindermeel; 202 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen gebak (geldig t/m 6 Maart) 201 Algemeen: 1600 gram brood (gel dig t/m 28 Febr. a.s.); 200 Algemeeen: 200 gram brood (geldig t/m 28 Febr. a.s.); 194 Reserve: 800 gram brood (geldig t/m 28 Febr. as.) 196 Reserve: 400 gram brood (geldig t/m 28 Febr. a.s.). Bonkaarten KD, KE 802 650 Algemeen: 2 eieren (geldig t/m 28 Febr.); 709, 707 Algemeen: 250 gram suiker, boterhamstrooisel, enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram ver snaperingen; 705 Algemeen: 500 gram waspoeder; 703 Algemeen: 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinder biscuits; 702 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen gebak (geldig t/m 6 Mrt.); 701 Algemeen: 400 gram brood (geldig t/m 28 Febr. a.s.); 700 Algemeen: 200 gram brood (geldig t/m 28 Febr. a.s.); 694 Reserve: 400 gram brood (geldig t/m 28 Febr. a.s.); 696 Reserve: 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of knderbiscuits. Bonkaarten MA, MB, MC, MD. MH 803 (bijz. arbeid, a,s. moeders en zieken) 1065 Suiker: 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnape ringen; Tabak- en versnapcringenkaarten enz. QA. QB. QC 802 13, lï, 17 Tabak: 2 rantsoenen siga retten of kerftabak; 15 Versnaperingen: 200 gram versna peringen of 200 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. 18 Versnaperingen: 100 gram versna peringen of 100 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 200 gram jam/ stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op» Vrijdag 20 Februari worden gebruikt. Niet aangewezen zijn en vernietigd kunnen worden: de bonnen 152, 154, 155, 654 en 655 melk, 160. 161, 162. 164, 167, 666 en 667 reserve. 169 en 669 algemeen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1