Franse benzine-positie alarmerend Stakingsgolf in België gekeerd Ook andere geluiden uit de West President Truman wil Griekenland verder help en WEERBERICHT Frankrijk zet aan de dijk 150.000 ambtenaren Strijd om de Falkland-eilanden Met een enkel woord 86ste Jaargang DINSDAG 17 FEBRUARI 1948 No. 2631"4 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Eenny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 Communisten verslapen I Het is echter niet uitgesloten, dat de vommunisien verslagen communisten nog wilde stakingen zul- V len weten te verwekken in de Luikse I metaalnijverheid. i In de Belgische hoofdstad heeft men Onze correspondent te Brussel tele- zeer weinig van cüe staking gemerkt, foneerde ons hedenmorgen: Het leven ging, op enkele ongerief lyk- ?J?? Yeej b.egon de stakmgs- heden na, zijn gewone gang en van de golf in Belgie in de loop van de vorige duizenden veelkleurige lichtreclames week in de kolenmijnen en de electri- gp boulevards behoefde er zelfs sche centrales onder het schijnbaar on- geen enkele te worden gedoofd. De beduidende motief van de uitbetaling der zogenaamde stiptheidspremie aan arbeiders in deze industrieën. Reeds aan 1 het einde van de vorige week echter kon men het revolutionaire karakter, dat door de communisten aan deze sta kingsbeweging werd- gegeven, niet meer loochenen. Het communistische hoofd orgaan „Le drapeau rouge" deed denken aan de Parijse „Humanité". Het kwam uit met enorme koppen over acht ko lom: „Tweehonderdduizend arbeiders staken!" Zaterdag provoceerden de communisten wilde stakingen in het hoofdkantoor van de posterijen en giro dienst in Brussel. Intussen was de toe stand in de mijnen en de electrische centrales vrijwel onveranderd gebleven. Met ongemene doortastendheid heeft de waarnemend minister van arbeid Van Acker deze beweging de kop inge drukt. Alle brievenbestellers, die giste ren niet het werk hervatten, zouden ontslagen worden. De minister bereikte daarmee een tweeledig doel. Niet alleen zouden de werkelijke communistische agitatoren er door uit deze openbare dienst worden verwijderd, maar tevens zou het overtollige personeel ingekrom pen kunnen worden. Gisteren viel de grote beslissing in deze krachtproef, met het gevolg, dat vandaag in de posterijen en girodien sten het werk algemeen werd hervat. In de electrische centrales tekende zich eenzelfde ontwikkeling af. Onder druk van de regering gaf het sociaal-com munistische syndicaat aan de stakers het bevel, het werk weer op te nemen, en reeds gisteren werkten b.v. in de electrische centrale van Schaerbeek weer 200 van de 250 arbeiders. De sterke man, die de' communisti sche opzet heeft doen mislukken, was Van Acker, de huidige minister van verkeer, waarnemend minister van ar beid en oud-premier. Hij wordt door de meeste bladen in warme bewoordingen voor zfjn krachtige actie geloofd. Hedenmorgen waren alleen sommige mijnwerkers en vele grensarbeiders, die in Frankrijk werken, nog in staking. Men hoopt dat de gehele stakingsbe weging tegen het einde van de week zal zijn opgelost. stakende Brusselse postmannen, die zidh altijd gemakkelijk op sleeptouw laten nemen, vonden de publieke opi nie volkomen tegen zich gekant. Er varen politieke waarnemers zijn van oerdeel dat de communisten deze actie op touw hebben gezet met het doel de ontevredenen, die zich op het aan het einde dezer maand te houden congres van socialistisoh-communistische vak bonden willen roeien, de wind uit de zeüen te nemen. Zij verwachten te vens dat de" communistisoh-socialisti- sche samenwerking in de z.g. eenheids- syndicaten zal worden verbroken. Zij kozen de verkeerde iveg Tijdens de zitting van gistermiddag een staatsregeling schonk. Ondanks spraken dr W. L. P. M. de Kort en de onze grieven voelen wij een grote aan- heer J. A. de Miranda. De laatste oor deelde dat Suriname te lang een voor beeld is geweest van een ondemocrati sche staatsvorm en dat de Nederland se regering wel ernstig tekort is ge schoten. Spr. betoogde, dat algemeen kiesrecht billijk, verdiend en nodig is en wees*op de bijdrage der Surinaam se arbeiders in de bauxietmynen aan Nederlands bevrijding. Hij sprak ten slotte met klem de hoop uit, dat Ne derland de gelegenheid nu zal aangrij pen om Suriname te winnen. Zo niet, dan zal het Suriname voor goed ver liezen. De heer L. D. Gerharts betreurde de verklaring van mr Van der Meer, waarvan hij tevoren niets wist. 't Is onwaar, dat op Curasaozoveel on rust heerst. Toen in Nederland het aardewerk werd vrijgegeven, was er in Den Haag veel meer onrust. De hankelijkheid jegens Nederland, aldus spr., en hij onderstreepte de hoop van geheel Suriname op een welslagen de zer conferentie. De heer P Wijngaard© levérde cri- tiek op het feit, dat nog steeds geen- enkele daad door de regering is ge steld, ock al zijn de gedelegeerden al drie weken in Nederland. Ons geduld is volkomen uitgeput. Het wereldgewe ten tolereert geen koloniale verhoudin gen meer en wij zullen niet aarzelen opdat geweten zo nodig een be roep te doen. Prof. dr Logemann heeft waargeno men, dat in deze vergadering op twee ndveaux is gesproken: over het huis. dat wij willen bouwen, en over de grond, waarop dat huis moet worden gebouwd en 'betoogde dat wij haast moeten maken met onze grondwets herziening, opdat wij de beslissende mr"van "der^MccrstaP n°2 dit Jaar kunnen doen. hetze, waarvan heeft gesproken, wordt alleen door zijn eigen kring gemaakt. Daarbuiten heeft mr Van der Meer blijkbaar niet rond gekeken. En hij j ontbeert iedere liefde voor Curasao, hetgeen blijkt uit zijn woorden en I optreden, aldus spr. Curacao, zo betoogde spr., is een j Nederlandse volksplanting; het is nooit een eigenlijke kolonie geweest. De verhouding van Curasao tot Ne derland is zeer hecht. Indonesië is Curacao daarentegen- na genoeg onverschillig. Dat is slechts een kunstmatige band. Hiermede moet bij de structuur van het Koninkrijk nieu we stijl worden rekening gehouden. De heer A. Karamat_Ali ging uitvoe rig de gesoheidenis van Suriname na sedert 1865, het jaar, dat Suriname Ook nieuwe credieten voor Turkije President Truman heeft aan het Amerikaanse Congres meegedeeld, dat hij .,te gelegener tijd" om meer fondsen voor aanvullende hulp aan Griekenland en Turkije zal verzoeken. Hij verklaarde, dat de aanhangers van generaal Markos met geweld van wape nen de meerderheid van het Griekse volk him wü willen opleggen en dat zij daartoe door medogenloze vernielingen het Griekse volk in ellende willen stor ten om het zo vatbaar te maken voor politieke agitatie. De president zeide, dat van de 300.000.000 dollar, die Griekenland van de V.S. heeft ontvangen, 172.000.000 be steed is aan het militaire program, Op 27 Februari a.s. is het vijftien jaar geleden, dat het Rijksdaggebouw te Ber lijn door de Nazi's in brand werd gesto ken. Inzet: Van der Lubbe, de Leidenaar, die van deze daad beschuldigd werd. HETZELFDE WEER. De Büt verwacht tot morgenavond-: Zwakke tot matige Oostelijke wind. Enkele overdrijvende wolkenvelden en overdag opnieuw zonneschijn, droog weer. In de nacht lichte tot matige vorst. Morgen temperatuur geleidelijk oplopend tot iets boven het mespunt. 18 FEBRUARI. Zon op 7.52 uur; onder 17.57 uur. Maan op 10.49 uur; onder 2.30 uur CE. K.). Hoogwater te Katwijk te 8.54 en 21.23 uur. waardoor Griekenlands economische kracht wordt uitgeput, terwijl de Ame rikaanse missie tracht deze door we deropbouw en economische bijstand te versterken. „Indien de bedreiging wan de guerril la's door hulp van buiten af zou toe nemen," aldus zeide Truman, „zal er een nieuwe situatie ontstaan, welke in het licht van de dan heersende om standigheden zal worden aangepakt". Truman noemde de vorming van de ..vrije Griekse regering" een wanhoops daad en geen blijk van kracht en hij zeide, dat deze ..regering" geen effectie ve controle heeft over enig gebied, waarin zij regeringsfuncties zou kunnen uitoefenen. President Truman schatte de guerril lastrijdkrachten op 20.000 man. „Ter wijl de kern van deze strijdkrachten de zaak van het internationale communis me dient, bestaat slechts een deel van het gehele leger uit ware communisten. Onder de andere zijn Grieken, die het bendeleven uit zucht naar avontuur of naar gewin gekozen hebben en verder telt het leger gewone misdadigers, die zich uit de handen der rechterlijke macht hebben weten te houden". Truman zeide, dat Griekenland een algehele ineenstorting heeft kunnen vermijden door de Amerikaanse tech nische en financiële steun. Hangende de volledige overwinning op de guerril la's, zijn alle pogingen van de Ameri kaanse hulpmissie te Athene gericht op het stuiten van de inflatie-spiraal. Om dit doel te bereiken, zullen alle midde len worden gebruikt, daar een misluk king rampzalige gevolgen zou hebben. Truman zeide. dat Griekenland onder het plan-Marshall verdere economische hulp zal ontvangen. Het hulpverleningsprogram voor Tur- kije verloopt ordelijk, aldus Truman. De miskenning van wet en grond wet ligt, aldus spr., ten grondslag aan de opdracht, door de staten van Curasao aan de delegatie gege ven. Deze opdracht bindt de leden als eenheid en miskent htm indivi duele meningen. Dit is in strijd met de bevoegdheid van de staten, die slechts representatieve personen had den aan te wijzen. Die leden, die ge meend hebben naar deze opdracht te moeten handelen en zich aan deze conferentie te moeten onttrekken, hebben de verkeerde weg gekozen: een schadelijke fout van Curacao, nu juist het werk der hervorming is be gonnen. Spr. meende, dat de verga dering in hoog tempo deson danks „rustig" moet verder gaan met dit werk. Nog sprak F. Lim A-po. dae nog eni ge argumenten te berde braoht om de bekwaamheid van Suriname tot zelf standigheid aan te tonen. Spr. drong aan op een spoedige verwezenlijking van de te bereiken resultaten dezer conferentie, ten aanzien waarvan hij optimistisch gestemd was. Daarna werd de vergadering ver daagd. BIJ MINISTER JONKMAN. Gistermiddag laat heeft minister Jonkman ontvangen de vier leden van de Curagacse delegatie, die niet aan de beraadslagingen der Rondetafel conferentie hebben deelgenomen. Na afloop van het onderhoud, dat ruim een uur duurde, verklaarden de vier leden der delegatie, dat zij in geen •geval het voornemen hebben spoedig naar de West terug te keren. In de openbare zitting van vandaag zullen zij echter niet tegenwoordig zijn. BIJ HJVI. DE KONINGIN. De beide delegaties van Suriname en Curacdo werden uitgenodigd tot een maaltijd bij H.M. de Koningin voor hedenmiddag. BEZITTERS VAN NÊD. RIDDER ORDEN WORDEN GEZUIVERD. Twee commissies van advies ingesteld. Bij Kon. Besl. is ingesteld een oom missie van advies in verband met de zuivering van de leden Militaire Wil lemsorde en van hen aan wie is toe gekend het ereteken voor belangrijke krijgsverrichtingen. in deze commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter: H. Behrens, generaal-majoor tit. der in fanterie KNIL b.d-, tot leden: W. F. Hemnink, kolonel tit. der infanterie KL b.d. en H. W. Hettema kapitein ter zee KMRVSD. Voorts is ingesteld een commissie v. advies voor de zuivering van bezitters der Ned. orden Ned. Leeuw en Oran je Nassau. In deze commissie zijn be noemd: tot lid en voorzitter mr J. A. van Hamel, president van het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam, tot leden: M. Boerstra, luit.-generaal b.d., oud- commandaint van het KNIL en C. A. van Woeideren. oud-burgemeester van VJissmgen. „De Guillotine" heeft zwaar huis gehouden (Van onze correspondent te Parijs). Om te bevorderen, dat haar maatre gelen tot bestrijding van de inflatie ouden worden aangenomen, heeft Schu- man in de Franse Kamer onlangs met een heroieL gebaar het budget der re gering met 10% verlaagd. In dat ver band werden niet minder dan 150.000 staatsambtenaren de laan uitgestuurd, slachtoffers van de z.g. Commissies van de Guillotine en het Hakmes". De eens zo geroemde Franse ambte naar staat bij het publiek al lang niet meer in aanzien en men wil hem graag de schuld geven van de weinig floris- santé gang van zaken in Frankrijk. Al te best heeft die ambtenaar het echter niet. Hij word slecht betaald en de in dex staat voor hem, vergeleken met 1938, op 3.09, die der arbeiders evenwel op 4.87 en die der levenskosten op 7.85. De toestand is voor hem dus bepaald nijpend geworden! In de laatste twaalf jaar is het Fran se ambtenarencorps met 60% in om vang toegenomen: in ruim 20 jaar is het bijna verdubbeld. Thans bezit Frankrijk meer dan een millioen over heidsdienaars en dat is 3.7% van de totale bevolking. Ook de overheidsbe moeienis is in die jaren echter op gi gantische wijze toegenomen. Vergele ken met Amerika en Engeland slaat Frankrijk in dit opzicht zelfs nog niet eens een slecht figuur! In totaal wordt de Franse begroting door het ambtenarencorps belast met 22.5%. Het pan de dijk zetten van 150.000 man, die dan werkloos worden of naar de fabrieken gaan, waar hun handen scheef staan, kan er hoogstens toe leiden, dat die post tot 20 wordt gedrukt. Dat is een druppel op een gloeiende plaat, hoewel toch ook wel weer een druppel welke het publiek vol doening verschaft. Wat het effect voor de functionnering van de staatsapparatuur zal zijn, dient men voorlopig natuurlijk maar af te wachten. Doch nü reeds betreuren velen het hier, dat de Guillotine vooral in de culturele sector zwaar heeft huisgehou den. Zo werden enkele financiële slag aders van de Radio eenvoudig doorge- sneden^ waardoor een groot aantal voor het buitenland bestemde uitzendingen moesten worden opgeheven. In Amster dam moest, naar ik verneem, om gelijke redenen het regelmatig Bulletin van de Alliance Frangaise haar verschijning staken. Een zeer antieke speeldoos zal morgen op de eerste verjaardag van Prinses Ma rijke door prof. Weve en directrice Heijlsbije van het Ooglijders-Gasthuis te Utrecht in het Paleis Soestdjjk worden aangeboden. Op deze speeldoos staan twee beweegbare poppen. Chileense en Argentijnse troepen op Brits terrein De Britse minister van staat, Hector Mc Neil, heeft in het Lagerhuis mee gedeeld, dat eenheden van de Argen tijnse en van de Chileense marine, die in Engelse territoriale wateren bij de Falkland-eilanden opereren, troepen op Brits grondgebied aan land heb ben gezet. Engeland zal deze aanal op zijn auto- teit niet door de vingers zien. aldus Mc Neil. Er worden stappen genomen, op dat de gouverneur van die eilanden de steun krijgt die hij nodig heeft. Hoewel de tegenstrijdige aanspraken reeds lange tijd bestaan, aldus de mi nister, heeft de regering het nooit no dig geoordeeld de internationale ge moederen te verontrusten of de open bare mening wakker te schudden. De minister van Buitenlandse Zaken heeft verklaard te hopen, dat de regeringen van Argentinië en Chili zijn wens zou den delen provocaties te vermijden. Eenheden van de Argentijnse en Minister moest benzine lenen - Taxi's kregen 2 liter per etmaal (Van onze correspondent te Parijs). De benzinepositie in Frankrijk is be paald alarmerend. Er is geen regelma tige toevoer en de bonnen kunnen dan ook niet altijd worden gehonoreerd. Taxi's ontvingen dezer dagen slechts twee liter per etmaal, wat nauwelijks voldoende is om een keer of drie de Champs-Elysées af te rijden; en het is zelfs bekend, dat een minister om zijn inspectiereis te kunnen maken, van zijn garage-houder 15 liter brandstof voor zijn auto moest lenen. De Franse benzi nepositie van het ogenblik mag men dan ook gerust alarmerepd noemen en het ziet er helaas niet naar uit, dat hier op zeer korte termijn verbetering in zal komen. Door een tekort aan eigen tankboten kan Frankrijk zich slechts zeer gebrek kig ravitailleren uit het Midden-Oosten, waar ze niettemin nog steeds grote be langen heeft, en is ze overwegend op Amerikaanse aanvoer aangewezen. Amerika heeft echter voorlopig tot 31 Maart een embargo op petroleum en aanverwante producten afgekondigd; een beslissing, die. naar verluidt, door strategische overwegingen gedicteerd moet zijn. Als direct verantwoordelijk voor de terugslag, die Frankrijk van dit besluit ondervindt, hebben sommige Franse bladen de Onderstaatssecretaris van Economische Zaken, Gaillard, aan gewezen. Gaillard, die nog slechts 28 lentes telt, drie minder dus dan zijn Nederlandse collega Van den Brink zou indertijd, toen de Amerikaanse maatregelen in de lucht hingen, de noodzakelijke disposities verzuimd heb ben te nemen. Chileense marine opereren thans in de territoriale wateren van bij de Falk land-eilanden behorende Zuid-poolge bieden met het doel de aanspraken op de souvereiniteit in dit gebied kracht bü te zetten. Zy hebben troepen aan land gezet en zijn van plan militaire posten op Brits gebied te vestigen. De regering beschouwt haar recht op de by de Falkland-eilanden behorende gebieden als onbetwistbaar, zo ging Mc Neil voort, en is steeds bereid geweest de kwestie aan internationale arbitrage voor te leggen. De regeringen van Ar gentinië en Chili wilden hiervan ech ter niets weten. Wy beschouwen dit als een bewys, dat zy niet in staat zyn En geland zyn juridische rechten te be twisten. De Argentynse regering, zo be sloot Mc Neil, heeft voorgesteld een internationale conferentie over de kwestie te houden en wij hebben dit voorstel nog in overweging. Naar van betrouwbare zyde wordt vernomen, is de 8.000 ton metende Britse kruiser Nigeria uit Simonstown naar de Falklands-eilanden vertrokken. Tot de Falklands-eilanden behoren o.a. ongeveer 200 kleinere eilanden. Op een hiervan Deception Island heeft Argentinië een weerstation ge vestigd. Geruchten, dat uranium en an dere „atoom"-materialen in het Zuid poolgebied aanwezig zouden zyn, heb ben de belangstelling voor de woeste gebieden in dat deel van de wereld op gewekt. Verleden week is een Argen tynse vlooteenheid. waaronder twee kruisers, uit Buenos Aires voor manoeu vres naar de wateren van de Zuidpool vertrokken. Een dag tevoren vertrok de Chileense president, Videla, uit Santia go om een nieuwe Chileense luchtbasis op het eiland Greenwich van de Zuid- Shetlandgroep te openen. Er is daar reeds een Chileens marinestation ge vestigd. Chili en Argentinië verklaarden een vriendschappelijke oplossing te willen blyven zoeken. Volgens Amerikaanse functionarissen erkennen de V.S. geen territoriale rech ten in de Zuidpoolgebieden, zy waren echter voor het Britse voorstel, dat het geschil voor het internationale ge rechtshof gebracht zou. worden. Ameri ka tracht een strikte neutraliteit te handhaven. Rapport over Palestina INTERNATIONALE GEWAPENDE MACHT GEVRAAGD. In een rapport der commissie voor Palestina der V.N. wordt een beroep op de Veiligheidsraad gedaan tot het byeenbrengen van een internationale gewapende macht ten einae de verde ling van Palestina tot stand te brengen. Het rapport zegt verder, dat de toe stand in Palestina „buitengewoon ern stig" is en dat men verwachten kan, dat hy nog ernstiger wordt. Voorts zegt het rapport: ten eerste: de commissie kan orde en wet niet handhaven en dé verdeling tot stand brengen, zonder dat zy de beschikking heeft over een voldoende militaire macht. Ten tweede: aanzieniyke Ara bische belangen binnen en buiten Pa lestina zyn betrokken by de vastbe sloten pogingen om het besluit van de V.N. met geweld te veranderen. Ten derde: bepaalde elementen uit de Joodse samenleving blyven onverantwoorde- lyke daden van geweld plegen, die de veiligheid doen afnemen. Ten vierde: de Britse weigering om thans het vor men van een Joodse militie toe te staan zal het tot stand komen der verdeling vertragen en het vraagstuk van de veiligheid moeUyker maken. Ten vyfde: Jeruzalem kan zich niet vêrdedigen, tenzy de Britse strijdkrachten vervan gen worden door andere niet-Pales- tynse strijdkrachten. Ten zesde: terizy de V.N. strijdkrachten ter beschikking stellen zal het onmogeiyk zyn de gren zen vast te stellen en zal de commissie haar andere taken niet kunnen ver vullen. President Truman heeft de koningen van Irak en Saoedl-Arabië verzocht, zich te onthouden van geweld ter be- stryding van het verdelingsplan voor Palestina. In de laatste dagen hebben zowel pre sident Truman als Marshall, de Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken, telkens weer verzekerd, dat de V.S. in principe de verdelingspolitiek van de V.N. steunen, zy lieten zich echter niet uit over de stappen, die de V.S. zouden willen nemen om de uit voering van die politiek te steunen. Geregelde Arabische legers zullen tegenstand bieden, indien een interna tionaal leger het verdelingsplan voor Palestina zal trachten uit te voeren, aldus heèft de secretaris-generaal van de Arabische liga, verklaard. binnenland Op 28 Februari zal het Krallngse bos worden heropend, waardoor Rotterdam voor het eerst na de oorlog de beschikking krijgt over zijn recreatie-oord van 200 H.A. Aan de reeks internationale congres sen, die deze zomer te Amsterdam zullen worden gehouden is toegevoegd dat van de „Fédération lainiere internationale". Het wordt georganiseerd door de Alg. Ver. voor wolhandel en wolindustrie van 15 tot 18 Juni. Het vliegveld „Welschap", waar sinds de bevrijding de R.A.F. de scepter heeft gezwaaid, is overgedragen aan de gemeente Eindhoven. De Engelsen zullen het vlieg veld nog voor hun koeriersdiensten blijven gebruiken, totdat de bezetting van Duite land tot het verleden behoort. De 100 Engelse officieren en manschappen, waar van velen hun gezin reeds vroeger lieten overkomen, blijven er gestatlonr.eerd als gasten. Gisteren heeft mr. G. E. van Walsum het ambt van burgemeester van Delft on der grote belangstelling aanvaard. De ambassadeur der Ver. Staten van Amerika, dr. Herman B. Baruch, zal 16 Juni te Sleen de plechtige onthulling van de herinneringssteen „Drenthe-ln-Mtchl- gan" bijwonen. Te Roosendaal aanvaardde de heer A. M. F. Freyters, voorheen gemeente secretaris die# stad, gisteren onder grote belangstelling het ambt van burgemeester als opvolger van mr. dr. C. Prinsen. 24 Februari a.s. zal de eerste groep kinderen van Nederlandse ouders uit Berlijn en de Sovjet-zone voor een verblijf van drie maanden naar ons land ver trekken. Als redacteur voor het Nederlandse nieuws naar de Overzeese Gebiedsdelen by de Wëreldomroep is benoemd de Journalist de heer S. Stokvis. Het was gisteren 100 Jaar geleden, dat de wereldberoemde Nederlandse planten- physioloog Hugo de Vries te «Haarlem werd geboren. Ter gelegenheid van dit feit werd ln de collegezaal van de Hortus Bo tanicus te Amsterdam een herdenkings bijeenkomst gehouden, die o.m. werd by- gewoond door de burgemeester van Am sterdam» - verscheidene wethouders, de rector-magnificus prof. dr. H. C. Heringa, vele hoogleraren van alle universiteiten en leden van wetenschappeiyke verenigingen. Ook enkele familieleden van de grote ge leerde waren bij deze plechtigheid aan wezig. BUITENLAND De. Britse thulsvloot zal heden naar Gibraltar uitvaren voor „een gebrulkeiyke voorjaarsrels". Op 12 Maart zal zy huis waarts keren. De Amerikaanse socialisten hebben Maynard C. Kreuger, hoogleraar ln de economie aan de universiteit van Chicago, candldaat gesteld voor het presidentschap der Verenigde Staten. Voor het vice-presidentschap is aan gewezen als candldaat A. Darlington Hoo- pes, een advocaat, die ook in 1944 deze candidatuur heeft anvaard. (Betekenis heeft het niet, want zy zijn kansloos!) In sociaal-democratische kringen te Beriyn verwacht men, dat de S.E.D. in de Sovjet-zone een ernstige crisis in haar Beriynse afdeling tegemoet gaat. Reeds zijn enkele vooraanstaande sociaal-demo craten uit de partij getreden, nadat zij tot de overtuiging waren gekomen, dat de samensmelting met de communisten onder het toezicht van het Sovjet-bestuur tot een volledige overheersing van het com munistische element zou hebben gevoerd. Morgan Phillips, secretari6-generaal van de Britse Labourpartij. heeft verklaard, dat het bestuur der party het besluit om de leden niet aan te moedigen tot het deelnemen aan het „congres van Europa", dat in Mei in Den Haag zal worden ge houden. heeft bevestigd. Denemarkens modernste kotter, de Carla Soerensen, welke is uitgerust voor het vervoeren van levende alen, is by een dichte mist door een aanvaring met een onbekend stoomschip in de monding van de Weser gezonken. De bemanning werd gered. In zyn rapport over de maand Decem ber noemt generaal Clay, Amerikaans mili tair gouverneur ln Duitsland, de indus triële vooruitzichten in Duitsland voor 1948 hoopvoller dan een Jaar geleden. De voedselvooruitzlchten, hoewel beter dan verleden Jaar. laten nog veel te wensen over, doch men verwacht langzamerhand verbetering door Import en medewerking van de Duitse boeren. Uit Washington wordt gemeld, dat Ferdinand Chrlstofer Smith, secretaris van het nationale maritieme vakverbond ge arresteerd is omdat hij als een „communis tische vreemdeling" wordt beschouwd. Een volksrechtbank te Boedapest heeft Karoly Peyer, leider van de Hon gaarse sociaal-democraten, bij verstek tot laar gevangenisstraf veroordeeld wegens het smeden van een samenzwering ter omverwerping van het democratische re giem in Hongarye. Gabor, een luitenant van politie, werd wegens hoogverraad ter dood veroordeeld. Voorts vielen nog vele gevangenisstraffen. Varga (particulier secretaris van Zoltan Pfeiler) leider van de onafhankelijke oppositiepartij, werd vry- gesproken. Ten gevolge var. overstromingen ln staten van centraal- en Zuid-Oost Amerika is een vijftigtal Dersonen om het leven ge komen. terwll1 duizenden dakloos zijn reworden. Het Britse militaire bestuur heeft het te Duesseldorf verschijnende communisti sche blad „Frelhelt" een verschijnings verbod voor drie maanden opgelegd. Parijs gekozen VOOR V.N. VERGADERING. De commissie bestaande uit negen leden, welke te bepalen had waar de aanstaande algemene vergadering van de V.N. gehouden zou worden, was het eenstemmig er over eens. dat Parijs de meest geschikte stad was. De vergade ring was slechts kort en de leden be perkten zich te verklaren, dat op grond van een rapport van Trygve Lie, de secretaris-generaal der V.N., over ver voer, accomodatie en te verlenen facili teiten, Parys kennelyk te verkiezen was boven Geneve, Brussel of 's-Graven- hage. Te 's-Gravenhage zouden speciaal voor die gelegenheid vergaderzalen op getrokken moeten worden en accommo datie zou moeilijk zyn. Sommige dele gaties zouden ondergebracht moeten worden in Scheveningen, Amsterdam en Rotterdam. De extra-kosten voor het houden van de vergadering in de genoemde steden worden geschat op 1.089.000 dollar voor Geneve en Parys, 1.173.000 dollar voor Brussel en 4.500.000 dollar voor 's-Gra venhage. DE PRIJZEN VOOR CHOCOLADEFIGUREN. Tengevolge van de stijging der cacaoprijzen zyn thans ook de prijzen voor chocoladefiguren enigszins ver hoogd. De maximumwinkelprijs voor holle chocoladefiguren (Paaseieren enz.) met een gewicht van ten minste 15 gram per stuk bedraagt nu ten hoogste 70 cent per 100 gram Wan neer de figuren zyn gekleurd er be werkt met suiker of opgespoten b.o- oolade is deze prijs 80 cent per 100 gram. Voor figuren met een luxe op maak mag een naar verhouding ho gere priis worden berekend.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1