De stakingsgolf over België De Verenigde Staten moeten paraat blijven WEERBERICHT De Sovjets zullen besluiten van Londen niet erkennen Ned. Indische regering herroept haar communiqué Evacuatie thans bijna voltooid Met een enkel woord Wat er in Indië gebeurt S6ste Jaargang MAANDAG 16 FEBRUARI 1948 No. 26313 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: 3. W Henny Hoofdredactie: B W M enkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, LeldeD - Giro no.: 67055 Doofpot-politiek DE in ons hoofdartikel van Zater dag gesignaleerde overeenkomst tussen het incident van Kalioe- ran-g en de persconferentie te. Lake Success, waar namens de Commissie voor Goede Diensten mededelingen werden .gedaan over de resultaten en voor uitzichten vam"t Indonesisch geschil, [heeft zich nog voortgezet. Want evenals na Kaliosrang haasten zich thans alle instanties, welke btf de laatstbe doelde persconferentie betrokken zijn, door grote kwantiteiten olie op de gol ven te gieten de storm te doen luwen. Na het protest der Ned. Indi sche regering volgde ree ar Zaterdag as tegenspraak der Nederlandse rede ring, welke gewaagde van „onjuisthe den op een aantal gewichtige en be langrijke punten", zonder daarbij evenwel deze onjuistheden nader te preciseren. Aneta New York maakte de zaak nog ingewikkelder door op last van de persafdeling der Ver. Na ties haar spijt te betuigen over haar eigen mededelingen, die, naar zij ver klaart, niet voor publicatie waren be stemd, doch uitsluitend bedoeld waren ais achtergrond-informatie voor de te Lake Success werkzame journalisten. En tenslotte trekt de Ned.-Indïscue regering haar protest in middels een verklaring, welke zóveel overeenkomst vertoont met die der Nederlandse re gering,, dat de steller er van stellig niet in Batavia, doch in Den Haag moet worden gezocht. DEZE gang van zaken is allerminst bevredigend. Ook wij hebben ter stond na de publicatie van het verslag der persbijeenkomst ernstige twijfel uitgesproken ten aanzien van de juistheid der aldaar gedane mede delingen en in zoverre was de tegen spraak der Nederlandse regering in volmaakte harmonie met onze ver wachtingen. Maar de Nederlandse regering kan tegenover de in conoreto gestelde uitingen te Lake Success onmogelijk volstaan met een zo algemeen en vaag démenti als zij Zaterdag heeft uitgege ven. Ons Nederlandse volk heeft er recht op te weten wat er "ter bewuste conferentie wél en wat er niet gezegd is en ir. hel bijzonder in welke „be- Jangifjke en gewichtige punten" de re^ermg onjuistheden heeft geconsta teerd. Want de spijtbetuiging van Ane ta maakt de zaak naar onze mening nog veel erger. Er blijkt uit, dat het eigenlijk de bedoeling was geweest deze gehele affaire met gesloten deuren te behandélen en de correspondenten aldus materiaal te verschaffen, dat zy dn eigen beschouwingen en artikelen konden verwerken, doch die in géén geval het etiket van de Commissie voor G.D. of van de Ver. Naties moch ten dragen. Wij achten dit in hoge mate be denkelijk en in strijd met de politie ke hoogheid dezer instellingen. Het is bedroevend, dat een Indiscretie of mis verstand het bestaan van een derge lijke wijze van voorlichting aan het licht heeft moeten brengen. Onze rege ring kan déze zaak onmogelijk in de doofpot stoppen. Zodra het door haar ingestelde onderzoek tot een volledig rapport heeft geleid, dient zij ons wik langs de gebruikelijke parlementaire weg daarvan in kennis te stellen. Nog steeds uitbreiding De zuivering in Duitsland De scherpe afwijzing van het systeem der politieke zuivering van voormalige leden van de natlonaal-socialistische party in Duitsland, die ds. Niemoeller twee weken geleiden van de kansel der evangelische kerken in Hessen liet ver kondigen, en zijn verbod van verdere medewerking aan de uitvoering van de zuivering, heeft een vrijwel algemeen protest van kerkelijke zijde tegen de practyk dei' tribunalen tengevolge ge had. Ook de leiding der Evangelische Kerk in de Britse zone heeft zich thans in een brief aan de landelijke regerin gen en aan het Britse bestuur achter de eis van Niemoeller tot wijziging van het systeem gesteld. In 'deze door de praeses, dr. Kooh, ondertekende brief wordt gezegd: „Het is rechtvaardig noch christelijk dat wij, als Duitsers, elkaar classificeren en rechtspreken over onze politieke gezindheid. De kwestie dient door een zo ver mogelijk gaande amnes tie te worden opgelost". Ook de katholieke bisschoppen van Mainz, Fulda en Limburg hebben een verklaring afgelegd, waarin zij de ge breken der zuivering critiseren. Zij gaan evenwel niet zover als ds. Niemoeller en hebben niet geëist, dat de medewer king der gelovigen aan de politieke zui vering wordt stopgezet. In Wiesbaden heeft Niemoeller's verklaring tot een conflict geleid. De evangelische predi kant Borngaesser weigerde als getuige voor een tribunaal te verschijnen. Hij werd door de politie naar de zaal ge bracht, doch weigerde een getuigenis af te leggen. De predikant werd hiervoor tot een geldboete veroordeeld. Generaal Clay en de Hessische mi nister voor de zuivering hebben de ver klaring van Niemoeller scherp veroor deeld. v Krachtens een door de commandant van de Franse zone, generaal Koenig, uitgegeven verordening, behoeven Duit sers, die na 1 Mei 1937 lid van de Nazi partij zijn geworden en daarin geen belangrijke functies hebben bekleed, niet meer voor een zuiveringsgerechts hof te verschijnen. De verordening heeft tot doel de zuivering te vereen voudigen. OVERDAG VEEL ZON. Weinig bewolking en droog weer met morgen lange perioden van zonneschijn Meest zwakke naar Z.O. richtingen draaiende wind. In de nacht bijna over al lichte vorst. Overdag temperatuur oplopend tot minstens enkele graden boven het vriespunt. 17 FEBRUARI Zon op 7.54 uur; onder 17.55 uur. Maan op 10.27 uur; onder 1.10 uur. (18 Febr. E.K.) Hoogwater te Katwijk te 8.11 en 20,31 uur. De Belgische minister van arbeid, Van Acker heeft op een persconferentie ver klaard, dat de stakingen naar zijn me ning een anarchistisch karakter dragen en zijn uitgeroepen om een chaos te scheppen. Met betrekking tot de hand having van de orde en veiligheid zijn de nodige maatregelen getroffen. Het is mij bekend, aldus de minister, dat Vrijdag te Brussel een vergadering van de communistische partij heeft plaats gevonden, waarop is besloten nieuwe stakingen te organiseren. Zater dag om tien uur zijn biljetten aange plakt, die kennelijk reeds lang te voren waren gedrukt. Personen die met het postbedrijf niets te maken hebben, zijn per auto bij de postkantoren gearriveerd en enige tijd later, even geheimzinnig als zij gekomen waren, weer verdwenen. Deze personen hebben getracht de ar beiders op te stoken. Van Acker deelde verder mee, dat het trampersoneel van plan is morgen het werk neer te leggen. Over het conflict in het gas- en elec- triciteitsbedrijf zei de minister, dat de regering haar goedkeuring heeft ge hecht aan de door de arbeiders ge vraagde stiptheidspremie. De patroons willen deze premie echter niet betalen alvorens de tarieven zijn verhoogd. Dit kan de regering niet toestaan omdat zulks een verhoging van de kosten van levensonderhoud betekent. De regering is hierbij dus niet in conflict met de arbeiders, doch met de patroons. Inmiddels heeft de regering de de mobilisatie van al het personeel der gas- en electriciteitsfabrieken gelast. Dege nen, die heden nog geen gevolg aan de oproep hebben gegeven, zullen worden vervolgd. Wat de arbeiders betreft, die bij overheidsdiensten werken, zoals de pos terijen, zij kunnen zich als ontslagen be schouwen als zij heden het werk niet hervatten, aldus minister Van Acker. De regering heeft een ernstige opvatting van haar plicht en zal alles doen om de orde te handhaven. Zij doet een beroep op de arbeiders weer aan het werk te gaan, want zij wil voorkomen, dat de plannen op sociaal gebied teniet worden gedaan. Reeds weken is ons bekend, zo besloot Van Acker zijn verklaring, dat in ons land een actie werd georganiseerd, die in het zelfde licht moet worden bezien als die in nabije landen, Men heeft het hierbij voornamelijk voorzien op be langrijke diensten en sleutel-industrieën, die men tot staking probeert te dwin gen. Het personeel der posterijen en van de postcheque- en girodienst heeft ech ter besloten het werk niet te hervatten. De stakers eisen een aanpassing der lonen en, naar de secretaris van de bond voor het personeel der posterijen verklaarde, is deze staking eveneens een protest tegen de burgerlijke mobilisatie. In het kolenbekken van Carleroi is de toestand rustig. Van de 50 mijnen zijn er thans 40 in staking. In vier andere mijnen wordt slechts gedeeltelijk ge werkt. De stakingen in de gas- en electrici- teitsbedrijven beginnen een ernstiger vorm aan te nemen. Zo heeft de grote electrische centrale te Antoing, die het gebied van Doornik van stroom voorziet, haar productie tot 1/3 beperkt. Drie keer werd de stroom zelfs gedurende 20 30 minuten volledig onderbroken, waardoor ook de werkzaamheden in de ziekenhuizen en de klinieken moesten worden stopgezet. De industrie en het ambachtswezen in Doornik zijn geheel lam gelegd door de staking. Ook in het industriegebied van de pro vincie Namen vermindert de stroom- levering dagelijks. Heden zullen de buurt teams in deze provincie worden stil ge legd. De communistische eenheldsvakcen- trale der mijnwerkers heeft een brief gezonden aan het Belgisch werklieden verbond, waarin wordt verzocht tot een, algemene actie over te' gaan „om de mijnarbeiders niet alleen te laten staan in hun strijd". In deze brief worden de eisen der mijnwerkers als volgt gefor muleerd: 1. aanpassing der lonen aan de kosten van het levensonderhoud; 2. lpetere contróle op de prijzen; 3. het in voeren van structuurhervormingen en in het bijzonder nationalisatie der mij nen. De stakingen onder de grensarbeiders breiden zich ook nog steeds uit. Als gevolg van de thans reeds 4 we ken durende staking in de papiernijver heid te Langerbrugge, ten Noorden van Gent, wordt de Belgische papierproduc tie ernstig bedreigd. Sommige dagbladen hebben zich reeds gedwongen gezien het aantal pagina's te verminderen. MARSHALL OVER PALESTIJNSE KWESTIE. Marshall, cfe Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft schrifte lijk antwoord gegeven op enkele vragen van een dertigtal congresleden over de Palestijnse kwestie. Marshall verklaar de o.a., dat de Amerikaanse regering nog niet wist welke stappen misschien noodzakelijk zullen zijn om de verde ling van Palestina jten uitvoer te leggen. Voorts, dat de regering geen inlichtin gen had ontvangen, welke er op zouden wijzen, dat de Britse wapenleveringen aan de Arabieren het besluit van de VN geschonden zouden hebben. Ten aanzien van de activiteit der Arabische landen in het kader van hun aangekondigde gewelddadig verzet tegen het besluit van de VN tot verdeling van Palestina schreef Marshall, dat tot nog toe geen daden zijn. gesignaleerd, van welke ge zegd moet worden dat zij de internatio nale vrede en veiligheid in gevaar bren gen volgens de opvatting van het hand vest der VN. EEN EI IN EEN EI! De heer H. vari Gestel te Gilze (N.Br.') deed onder het eierenin- pakken ee'n merkwaardige ontdek king. toen uit de korf van Gerrit de Vet een „eitje" van twee ons te voorschijn kwam. In het ei bleek nóg een ei te zit ten! Tussen de twee eierdoppen be vond zich eiwit'. In het binnenste ei zat normaal eigeel en eitwit. Een Duitse Bank voor de bizone Te Londen gelooft men, dat de al daar te voeren besprekingen tussen Engeland, Frankrijk en de V.S. over Duitsland van 19 tot 23 Februari zijn uitgesteld. De reden zou zijn, dat de Ameri kaanse ambassadeur in Engeland, Le wis Douglas, in Washington wordt vastgehouden voor het afleggen van getuigenis voor de Senaatscommissie voor buitenlandse zaken over het Euro pese herstelprogram. Het deelnemen van de Benelux-lan- den zal het eerste agenda-punt vor men. De regeringen van Engeland, Frank rijk en de Verenigde Staten hebben uit Meskou een noba ontvangen, waar in de Russische regering protesteert tegen de conferentie over West-Duits- land te Londen. Het protest is gebaseerd op de gedachte, dat de dingen die te Londen ter sprake zullen komen, behandeld dienen te worden op een conferentie, waaraan alle bezetters deelnemen. Het beleggen van de conferentie te Londen, aldus de nota, is een schen ding van de overeenkomst over het bestuursapparaat in Duitslnd en van de te Potsdam genomen besluiten over de hehandeling van Duitsland als een geheeL Daarom zal de Sov jet-Unie de besluiten, welke men te Londen zal nemen, niet erkennen. Het opruimen van de bunkers die hier èn daar nog in Nederland staan, kost handen vol geld en daarom is men er toe overgegaan ze onder zand te delven en graszoden hier over te leggen, zodat men aardige wandelheuvels krijgt. Te Praag zal morgen een conferen tie worden geopend, welke men kan beschouwen als een tegenhanger van de Londense. Volgens berichten uit Warschau zullen de vertegenwoordigers van Polen, Tsjeohoslowakije en Zuid- slavdë bijeen komen om het Duitse vraagstuk te bespreken. Generaal Clay is naar Londen ver trokken en ook beide andere militaire gouverneurs in West-Duitsland worden verwacht. De Britse en de Amerikaanse mili taire gouverneurs voor Duitsland heb ben besloten aan de dubbelzone toe te staan maandelijks voor 35 mlllioen dollar aan grondstoffen in te voeren. Deze regeling treedt met terugwerken de kracht van 1 Januari j.l. af in wer- Voc-rts hebben zij te Frankfort de statuten van een Duitse staatsbank voor de Brits-Amerikaanse zone gete kend. De bankzal het recht hebben de valuta-hervorming in de dubbele zone ter hand te nemen wanneer de besprekingen tussen de vier bezettende mogendheden op dat punt vastlopen. Gehoopt wordt, dat ook Frankrijk zich hierbij zal aansluiten. Zowel van Amerikaanse als Russi sche zijde zijn de berichten over ge heime besprekingen te Berlijn tegenge sproken en een verzinsel genoemd. Generaal Jean Ganeval, de Franse vertegenwoordiger in de geallieerde kommandatura te Berlijn, heeft de ge hele oplaag van de Taegliche Rund schau in de Franse sector in beslag laten nemen, daar dit offioieel orgaan van het Sovjet-bestuur in Duitsland de Franse generaal Kornag een zielige marionet had genoemd. Aldus generaal Eisenhower Generaal Dwight Eisenhower, voor malig opperbevelhebber 'der geallieerden in Europa, heeft de V.S. gewaarschuwd, paraat te zijn, teneinde aan een even tuele plotselinge aanval in de „atoom- periode" het hoofd te kunnen bieden. Deze waarschuwing is vervat in een rapport betreffende zijn werkzaamhe den als chef van de generale staf van het Amerikaanse leger „Amerika", zo zegt generaal Eisenhower, „moet paraat blijven, totdat de landen een positieve bereidwilligheid aan de dag leggen om zich te ontwapenen". Hij gaf echter eveneens uitdrukking aan zijn hoop. dat een duurzame vrede door middel van de V.N. bereikt zou kunnen wor den. In het rapport wordt de minimale sterkte van de Amerikaanse grond strijdkrachten op 1.300.000 man geschat. Om deze strijdmacht in stand te hou den, zo gaat het rapport verder, moet de algemene dienstplicht ingevoerd worden, een verdedigingsorganisatie in het leven geroepen worden en plannen gemaakt worden voor een volledige mo bilisatie van de Amerikaanse industrie. Voorts zou in het kader van een vei ligheidsprogram op korte termijn een militair apparaat ontwikkeld moeten worden, waardoor het Amerikaanse vasteland en de omliggende bases ver dedigd konden worden en van waaruit ingeval van een aanval onmiddellijk een tegenaanval zou kunnen wórden ondernomen. Na een diepgaande bestudering van de oorzaken van een oorlog en de mid delen ter voorkoming er van zou het mogelijk zijn, dat te zijner tijd dezelfde controle hierop kon worden uitgeoefend als dat zij ziekten het geval was. Bij zijn beschouwing .van de wereld- Gewekte indrukken waren volkomen ongegrond De Ned.-Indische regering heeft Za terdag het volgende communiqué uitge geven: „De Ned.-Indische regering heeft zich gisteren verplicht gezien in verband met de opschudding en de verwarring, die het gevolg waren van de publicatie van het verslag van een persconferentie der Commissie v. G. D. te Lake Success, een verklaring het licht te doen zien, waarin zij bezwaar maakte tegen verscheidene aan de commissie of aan haar woord- voender toegeschreven uitlatingen. De regering legde deze verklaring af onder voorbehoud dat de omtrent deze pers conferentie door Aneta uit New York geseinde mededelingen werkelijk gedaan zouden zijn. De regering stelt er prijs op thans mede te delen, dat zij op grond van een aan haar na onderzoek te New York uitgebracht rapport tot de ge volgtrekking is moeten komen, dat de berichten met betrekking tot deze persconferentie op een aantal be langrijke en gewichtige punten on juist zijn. De persconferentie had bo vendien een informatief karakter en dc daar gedane mededelingen waren niet voor publicatie bestemd. De berichtgeving van Aneta moest zo wel aanleiding geven tpt twijfel aan de onpartijdigheid van de "Commissie v.- G. D. als volkomen ongegronde indrukken wekken, zoals reeds in de reactie van de Ned.-Indische regering tot uitdrukking is gekomen. De regering is verheugd haar verklaring naar aanleiding van de vermeende uiteenzettingen van de Com missie v. G.D. te kunnen terugnemen." Reeds 24.000 „combattanten" naar de Republiek AANTAL MILITAIRE WAAR. NEMERS 55? Een door de Comm. v. G.D. uitge geven communiqué maakt o.a. bekend, dat volgens de laatste doer de com missie ontvangen gegevens, thans 24.000 republikeinse „combattanten" uit de door de Nederlanders bezette gebieden zijn geëvacueerd, terwijl er nog 1000 op transport wachten. Enkele loslopers daargelaten, is West- Java thans, wat de THI betreft, geëva cueerd. Gehoopt wordt, dat het aantal militaire waarnemers in verband met de lengte der gedemilitariseerde zones zal kunnen worden uitgebreid tot 55. welk aantal weer zal worden teruggebracht zodra zulks mogelijk is. Van de militaire waarnemres zijn er dan: 15 Australiërs, 4 Belgen, 5 Chinezen, 4 Fransen 10 En gelsen en 15 Amerikanen. De Commissie verneemt aangaande Oost-Java ,dat het Nederlandse com mando daar de evacuatietermijn heeft verlengd, aangezien nog steeds contact met afzonderlijke groepen plaats heeft. Het communique zegt voorts, dat de afwezigheid van wrijving en de vriend schappelijke sfeer tussen de bevelheb bers beide partijen tot eer strekt. Daar de evacuatie thans bijna vol tooid is, neemt de Commissie thans maatregelen i.v.b. met de taken der mi litaire waarnemers. Ongeveer de helft van het totaal-aantal zal aan Neder landse zijde, de andere helft zal aan Re publikeinse zijde in de gedemilitariseer de zone gestationneerd worden. Zij heb ben de opdracht meldingen aangaande bestandschendingen te onderzoeken en in het algemeen hun diensten te ver lenen. situatie en de hinderpalen op de weg naar de vrede, verklaart generaal Elsenhower, dat na het einde van de oorlog een strijd van ideologieën was ontbrand. Hierdoor verkeerden de tra ditionele vrienden in West-Europa in een onaangename situatie en werden zij bedreigd door een militante politieke partij. Zouden deze landen de strijd voor de vrijheid opgeven en het totali tarisme ten prooi vallen, dan zou Ame rika's veiligheid in groot gevaar ver keren. Het doel van de Amerikaanse politiek in gebieden als de Middellandse Zee was gericht op het steunen van landen, wier onafhankelijkheid het vrije verkeer en de handel tussen andere onafhan kelijke landen verzekerden. „Indien deze oude corridor tussen het Oosten en het Westen zou worden dichtgemetseld, zou dit onmiddellijk catastrophale gevolgen hebben". In het rapport wordt verder ver klaard, dat indien de democratische landen hecht verbonden zijn, zij uiterst moeilijk verslagen kunnen worden. In geval van een oorlog in de nabije toekomst zouden de V.S. bijna geheel de controle over twee oceanen hebben. Ten slotte dringt het rapport aan op de verspreiding van de kennis van de V.S. en hun streven. „Wij hebben niets te verbergen en daardoor alles te win nen bij een verspreiding van de kennis van Amerika, zijn streven en zijn doel". BINNENLAND. Op Donderdag 18 Maart zal te Utrecht het Centr. Bureau van Veilingverenigin gen ln Nederland zijn algemene vergade ring houden. Naar Ned.-Indlë kan zeepost verzon den worden met het m.s. „Willem Ruys". klat morgen- en met het m s „SloterdlJk". dat op Donderdag vertrekt. Naar Curasao en de overige Overzeese Gebiedsdelen ln de West vertrekt 24 Februari het s s „Hel der", waarmede ook zeepost verzonden kan worden. Stukken twee dagen te voren ter post bezorgen. Op het Departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zijn wette lijke maatregelen in voorbereiding ter be strijding van de aspergevlleg. Deze vlieg, die na de oorlog ls overgewaaid uit Duits land, brengt schade toe aan onze asperge - teelt ln een strook aan Duitsland grenzend gebied in het Zuiden des lands. Zaterdagmiddag is het 13-Jarig meisje Antoinette van de familie B. te Waalwijk ln de badkamer om het leven gekomen. Men vond haar op de grond liggen. De vermoedelijke doodsoorzaak was vorming van giftige dampen. I De minister van Landbouw, Visserij j en Voedselvoorziening S. L. Mansholt ls gistermorgen met lr. C. Staf, directeur - generaal voor de Landbouw en lr. A. H. j Boerma, regerings-commlssarls voor de I buitenlandse agrarische betrekkingen, van i Schiphol naar Rome vertrokken. Zij zullen i deelnemen aan de besprekingen van de Food Agricultural Organisation, welke morgen ln Rome beginnen. Ter gelegenheid van de Jaarbeurs te Leipzig, die gehouden wordt van 1 t/m. 7 Maart, zal de K.L.M. een aantal extra vluchten naar Berlijn uitvoeren. Op 16 Juli a.s. zullen 100 Jaar zijn verstreken, sedert mr. Henrl Viotta, de stichter der Wagner-verenlglng en gedu rende 36 Jaren haar leider, alsmede oud- dirigent van het Residentie-Orkest, te Amsterdam werd geboren. Op initiatief van de Wagnerverenlging heeft zich onder het eere-voorzltterschap van de burge meester van Amsterdam, mr. Arji. d'Allly, een comité gevormd, dat voornemens ls een klein monument te doen verrijzen op het graf van mr Viotta te Montreux. Reeds zyn hierover onderhandelingen aangeknoopt met de beeldhouwer Hildo Krop. Vooraitter van het comité ls de heer J. M. Honig, president van de Wagner- verenlglng, secretaris mr. S. A. M. Bot- tenhelm. Naar alle waarschijnlijkheid zal het Concertgebouworkest ln de herfst van 1949 een tournée maken door de Ver. Sta ten en Canada. De tournée zal 4 of 5 we ken duren onder leiding van Van Belnum. Het orkest moet Iedere 14 dagen 13 rfcon- certen geven tegen een gemiddelde beta ling van 350 dollar. De tweede hoofdverdachte van de moord op de schrijver A. M. de Jong, die in September 1943 vermoord werd. ls ln Spanje gearresteerd, aldus „Het VrJJe Volk", Hij ls de ontvluchte S.S.-er Ton van Gog. die ook ln Spanje met de Justi tie ln aanraking ls geweest en thans te Madrid gevangen zit. De andere ver dachte, B. D„ Bernhard, heeft tot nu toe hardnekkig ontkend, het dodelijk schot gelost te hebben. BUITENLAND. Wegens „het gevaar voor burger ^oor log" tussen de Hindoes heeft het bestftur van de Al-Indische Hindoese Mahasabha, de orthodoxe Hindoe-partij, waartoe de moordenaar van Ganahi. Godse, behoord 1 zou hebben, besloten de politieke acti viteit van de Mahasabha op te schorten Ir. de vrije stad Karikal ln Frans Indo-China ls een cholera-epldemle uit gebroken, die reeds 187 slachtoffers heeft geëist. Het gebied is tot „gevaarlijke zone" verklaard. Scholen en theaters zijn ge- In de Betuwe is men druk bezig met het snoeien van de vruchtbomen die op sommige plaatsen reeds aan het uit lopen zijn. sloten en het beleg eenkomsten Is verb' van openbare bij len- Te Detroit (V.S.) ls een fabriek van autoveren door brand verwoest. De schade 1 wordt op een mlllioen dollar geschat. In Tsjecho-Slowakije zijn 14 Jonge Duitsers' gearresteerd, behorende tot ae geheime Nazi-organisatie „B.B.B." (Bund blauer Blume). Zij worden beschuldigd van sabotage en splonnage. De 25-Jarlge mevr. Barbara Zavada te Latrobe (Pennsylvania) heeft het leven ?;eschonken aan een vierling drie mels- es en een longen. Het zijn couveuse kindjes. De president van de Italiaanse repu- bliek heeft een w.»t uitgevaardigd, welke j de oprichting van paramilitaire organisa ties door de politieke partijen verbiedt. De Poolse ambassadeur te Parlls heeft aan het Franse ministerie van bui tenlandse zaken een protest doen toeko men tegen „de door de Franse autorltel- i ten tegen Poolse burgers ln Frankrijk ge nomen maatregelen". Te Brussel ls de 31ste autosalon ge opend. Meer dan 2000 firma's nemen aan deze tentoonstelling deel en ongeveer 380 merken auto's zijn te bewonderen. Te Toulouse beeft een grote brand gewoed ln een electrische centrale. Der- tien brandweerlieden moesten ln het zie kenhuis worden opgenomen. De schade I wordt op 20 i 30 mlllioen francs geschat. De heer Coert Dubois te Batavia De heer Coert Dubois ls gisteren per Skyanaster uit Nederland in Batavia aangekomen. Ook arriveerden uit Australië achit nieuwe militaire waarnemers voor de staf der Commissie v. G. D., als aan vulling van de reeds aanwezige waar nemers; vandaag kwamen nog zes an dere waarnemers uit Australië aan. REPUBLIEK WIL GEEN WEST-JAVA CONFERENTIE In een brief aan de Commissie v. G. D. heeft het hoofd van de republikeinse delegatie voor onderhandelingen. Moh. Roem, verzocht de derde West-Java con ferentie die, gelijk bekend, op 23 Fe bruari te Bandoeng zal aanvangen, ten einde te beslissen over de vorming van een autonome staat West-Java, te doen vervallen, daar deze in strijd zou zUn met de door- de Nederlanders en Repu blikeinen aanvaarde beginselen. In een verklaring van de Republi keinse regering over hetzelfde onder werp, wordt eveneens medegedeeld, dat de derde West-Java conferentie onver enigbaar is met de politieke beginselen, door beide partijen op de Renville aan vaard, omdat alleen de door de Neder landers bezette gebieden aldaar zullen zijn vertegenwoordigd. OPENING DER DJOKJASE ACADEMIE. Te Djokja had de plechtige opening plaaits van de Academie voor politieke wetenschappen, die onlangs werd inge steld door het Republikeinse Ministerie van Onderwijs. Ir. Soekarno en de pre mier, Moh Hatta, waren hierbij tegen woordig. Voor het eerste jaar van de leergangen, die over vier jaar lopen, hebben zich 80 studenten laten in schrijven. Na het doorlopen van de stu die geven de diploma's aan de afgestu deerden toegang tot openbare ambten of tot de diplomatieke dienst. INTERIMREGERING EERST NA TOTSTANDKOMING POLITIEKE OVEREENKOMST. Dr. Van Mook heeft thans geantwoord op de brief van de Republikeinse mi nister-president, drs. Mohammad Hatta, inzake het deelnemen van de Republiek aan de interimregering. Naar Aneta meent te weten, wordt in dit antwoord met nadruk verklaard, dat de vorming van een interimregering voor geheel In donesië, waarover de brief van Hatta spreekt, eerst kan plaatshebben na het totstandkomen van een politieke over eenkomst. Voorts wordt er op gewezen, dat de Republiek zelve de zes politieke suggesties van de Commissie v. G.D. aanvaardde met het voorbehoud, dat de Republiek eerst aan de interimrege- rteg zal deelnemen na ondertekening van zulk een orereenkooMt.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1