Yier bekende N.I.W.LN.-artisten bij vliegtuigramp omgekomen Grote verslagenheid in brede kring Wat er in Indië gebeurt WEERBERICHT De geallieerde bestuursraad voor Duitsland Carttaval in Mee X De nieuive bonnen Vraag naar Agrarische producten zal sterk toenemen Met een enkel woord 86ste Jaargang DONDERDAG 12 FEBRUARI 1948 No. 26310 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdrei^actieB. W. Menkhorst en J. Brouwer 'DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 Toestel in brand gevlogen Bij de vliegtuigramp nabij Pada- lacang zijn omgekomen de volgende vier Niwin-artisten: de 38-j. Johan Jütlich uit Rotterdam, cellist, de 26-j. Elisabeth Everts, pianiste, de 42-j. Francien Gerritsen, voor drachtskunstenares en de 21-j. Rudy Broer van Dijk, violist, alle drie hit 's-Gravenhage. Dit gezelschap zou over twee dagen naar ons land zijn vertrokken. Naar de directeur der Niwin, de heer F. F. v. Rhijn telefonisch bleek, schijnt een der motoren van de twee-motorige Da kota in brand te zijn geraakt, waarop het toestel verongelukte. De Niwin in Nederland heeft zich van de droeve taak gekweten de fa milieleden van de verongelukten op de hoogte te stellen. Zij hadden zich ver heugd op het as. weerzien hunner verwanten, die sedert midden October van het vorige jaar zowel voor mili tairen als voor burgers in geheel Ned.- Indië met succes waren opgetreden. Deze Niwin-artisten waren langer in Indië gebleven dan het plan was, om dat hun contract op aandrang van de militairen en burgers was verlengd Het lag dan ook in de bedoeling van de Niwin het gezelsohap bij zijn terug komst van haai- buitengewone waar dering te doen blijken. Er is opdracht gegeven alle Niwin - voorstellingen in Ned.-Indië gedurende één dag te staken. Zowel in ons land als in Indië is men by de Niwin zeer terneergeslagen, evenals in kunste naarskringen. Over de noodlottige vliegramp wor den officieel nog de volgende bijzon derheden gemeld: Het toestel is te 16.05 uur neerge stort en daarna in brand gevlogen. De DE VLIEGTUIGRAMP BIJ BANDOENG buitenzorg sasatsmtx*. tj1andjqer -ftjilaue tji8adak ®'adw-af»ang V^ndir^ soekaböèut^' bandoenc VUtBitLOeN Ueiolv frELYl restanten lagen op ongeveer 50 meter van de spoorweg tussen de halte Tjila- me en Sasaksaat, nabij de voet van de derde grote spoorbrug vanaf Tjila- me. Slechts de cookpit yas gedeeltelijk uitgebrand. De stoffelijke overschotten zijn gis terochtend naar het hospitaal te Tji- mahi overgebracht. Volgens een baan wachter woedde er tijdens de ramp een noodweer. De motoren van het laag- vliegenidie toestel sputterden, waarna het vliegtuig schuin omlaag schoot. Uitbreiding handelsverkeer Groot-Brittanië-Nederland UITWISSELING TER WAARDE VAN 70 MILLIOEN POND STERLING. De gecombineerde handelspolitieke en financiële besprekingen tussen Groot-Brittannië en Nederland zyn gisteren op succesvolle wijze beëindigd. Er werd overeenstemming bereikt op alle hoofdpunten, welke besproken werden, met Inbegrip van dat van dc financiële regeling der oorlogsschul den. In 1948 zullen er op basis van het ge sloten handelsverdrag voor een waarde van zeventig millioen pond sterling aan goederen tussen Groot-Brittannië en Nederland uitgewisseld worden. Neder land zal in 1948 grotere hoeveelheden voedsel naar Engeland zenden, met in begrip van eieren, spek en zuivelpro ducten. Het zal van Groot-Brittannië indus triële producten ontvangen. De verschepingen van steenkolen van het Ver. Koninkrijk naar ons land zul len worden hervat. Aan het communiqué werd toege voegd. dat als een resultaat van deze besprekingen beide landen de voordelen van een uitbreiding van de handel zul len genieten. PEST IN MIDDEN-JAVA. In een kampong in de nabijheid van Salatiga' zijn in de afgelopen week pest- gevallen met dodelijke afloop voorgeko men. Onmiddellijk zijn maatregelen ge troffen om uitbreiding te voorkomen. Frans wetsontwerp ter bestrijding van buitensporige winsten Het Franse kabinet heeft een wets ontwerp, dat het maken van buitenspo rige winsten verbiedt, eenparig goedge keurd. Heden zal het worden Ingediend. Pierre Abelin, staatssecretaris bij het bureau van de premier, heeft medege deeld, dat de kleinhandelsprijzen zouden worden gestabiliseerd op het peil van 15 Januari 1948. De enige uitzonderin gen hierop zouden gelden voor gevallen, waarin de winkelier kon aantonen, dat zijn kosten naar verhouding waren ge stegen. Volgens het wetsontwerp zouden overtreders o.m. gestraft worden met een tijdelijke of permanente sluiting van hun zaken, boeten en gevangenisstraf fen. De ministerraad keurde eveneens een decreet goed, waarbij de terugbetaling wordt toegestaan van 3 briefjes van 5.000 frs. aan degenen, wier totaal bezit min der bedraagt dan 70.000 frs. Houders van twee dezer briefjes zijn reeds schade loos gesteld. PSEUDO-GRAVIN GEARRESTEERD. De Brusselse politie is er dezer dagen in geslaagd bij een inval in een beruchte drankgelegenheid nabij het Zuidstation een avonturierster van grote allure te arresteren, namelijk de 44-jarige Ade laide Job, die zich in het algemeen liet doorgaan voor gravin Brignac, doch ook bekend stond onder d.e naam van Bruley de Farciennes, Rolande Ebr^ye of Marie Sheurweghs. Na de bevrijding zag men deze pseudo- gravin, die door haar schoonheid zeer opviel, herhaaldelijk in gezelschap van de Franse kolonel Crolset, die wegens oplichterij en onregelmatigheden door het Franse gerecht werd vervolgd. Ade laide Job droeg in deze periode de uni form der vrouwelijke hulpdiensten van het Franse leger en bezocht casino's te Namen, Spa, Middelkerke en Chaufon- taine, waar zij zich aan verscheidene gevallen van oplichting zou hebben schuldig gemaakt. Om haar slachtoffers gemakkelijker in de val te lokken, zou de valse gravin, die beweert deel te heb ben uitgemaakt van de Franse „Ma quis", vaak documenten hebben ge toond, waarop stempels voorkwamen van de hoogste Franse legerinstanties. Haar naam werd eveneens genoemd in ver band met de moord op de gravin Sauty de Chalon, die te Masnières (Frankrijk) onder geheimzinnige omstandigheden om het leven werd gebracht. Adelaide Job had, toen zij te Brussel werd aangehouden, juist een jaar in een Franse gevangenis doorgebracht op grond van een tegen de veiligheid van de staat gepleegd misdrijf. Zij zou in Frankrijken.1. deelgenomen hebben aan een organisatie, die Duitse krijgsgevan genen naar het buitenland hielp smok kelen. NIEUWE LOONEISEN VAN C.G.T. Het bestuur van de Franse Confede ration generale du travail (CGT) heeft medegedeeld, dat de -Franse arbeiders binnenkort bij de regering een eis zul len indienen om loonsverhoging. De door de regering verstrekte indexcijfers zouden aangetoond hebben, dat de koop kracht van het loon der arbeiders sedert December 1947 twintig procent was af genomen. OPNIEUW TIJDELIJK REGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Na enkele aanvankelijke opklaringen spoedig weer toenemende bewolking met opnieuw tijdelyk regen en later iets zachter. Toenemende en weer naar Zuid-West of Zuid draaiende wind. 13 FEBRUARI: iZon op 8.02 uur; on-der 17.43 uur. Maan op 9.34 uur; onder 21.27 uur. (N.M.) Hoogwater te Katwijk te 5.55 en 16.06 uur. Nog geen besluiten Onenigheid over de agenda heeft in de geallieerde bestuursraad voor Duits land opnieuw tot bittere critiek van maarschalk Sokolofski, de Sovjetrussi- sche vertegenwoordiger, geleld. In eeij voorbereidende verklaring antwoordde deze op de, vorige week, afgekondigde proclamatie der Britten en Amerikanen, waarbij het economische handvest voor de dubbele zone bekend werd gemaakt. Sokolofski beschuldigde de Engelsen en Amerikanen er van Duitsland te ver delen. Het handvest was de Duitsers opge legd en betekende een schending van de overeenkomst van Potsdam. Het is duidelijk, aldus Sokolofski, dat de wer- •kelfjke reden voor de reorganisatie der dubbele zone is: de vrees der Engelsen en Amerikanen voor de wedergeboorte van de democratie in Duitsland en de wedergeboorte van de Duitse concur rentie. Generaal Robertson (Engeland) ant woordde, hoewel maarschalk Sokolofs- ki's verklaring in de allereerste plaats bestemd was voor een wijder gehoor dan de bestuursraad en hoewel alles, wat over het onderwerp gezegd kon worden, reeds door de ministers van Buiten landse Zaken en op elk ander niveau was gezegd. Maarschalk Sokolofski verzocht voorts dat aan het Duitse Volkscongres, geor ganiseerd door de socialistische een heidspartij, zou worden toegestaan in Met de debarkatie van de „Johan van Oldebkrneveldt" is een begin gemaakt, de demobiliserende militairen ontvangen hier hun distributiebescheiden. Een eiland van vitaliteit in een zee van moedeloosheid (Van onze correspondent te Parijs). Als ware er niet het minste wolkje aan de Franse "kimme, zo heeft Nice dezer dagen haar Prins Carnaval weer ingehaald. Hem rondgedragen, Hem 'toegejuicht. En ten slotte floep de blauw-groene Middellandse Zee in- gekiept. Nice en haar Carnaval begrijpen is onmogelijk. Nice is een eiland van vita liteit in een zee van moedeloosheid. Het is een collectieve roes, die geen reden behoeft en geen motivering ver draagt. Je staat daar dan op de Allée des Anglais en voor en om je heen. danst, schreeuwt, host Nice en schept zo maar vreugde in het leven. De zon valt als een gloeiende bol plotseling in het wa ter. Het wordt donker over zee, maar de avondlucht blijft bijna zwoel en de stad is met haar lampen en projectoren juist even licht als overdag. Het schijnt alsof, op een onbekend teken, er plotse ling een stolp over deze stad is geplaatst om het plezier, dat hier zo uitbundig wordt beleefd, van de' buitenwereld te isoleren. En het lukt! Er zijn onder die stolp draaimolens en schiettenten en etablissementen met de corpulentste dames uit heel de wereld, die men raison van enkele franken mag bezien. Er rijden auto's en wagens, die uit lou ter bloemen schijnen geconstrueerd. Er huppelen nimfen en elven en er schrij den monsters door de straten, wier af zichtelijke koppen tot de goten van de huizen reiken. En men werpt serpenti nes en mimosa vanuit de vensters, van de tribunes en van overal: een regen van bloemen en gekleurd papier vervult de lucht met lenteparfum en lichte kleuren. En de processie van gigantische figuren stapt daartussen kalm en bijna waardig door, als gold het de vervulling van een strenge plicht. „Kijk daar", zegt m'n vriend, die me hierheen heeft gevoerd en uit dit oord geboortig is, „dat is le docteur Dalfière" hij wijst op een heer met een volle ringbaard, die in een dames-onderjurk is gekleed „en die daar, met die vrek kige trek om de bewegingsloze lippen, dat is de sous-chef van het postkantoor en die daar dat isen die Ik snoer hem z'n mond. Het kan me niet schelen, wie daar met z'n accor deon op dat kleine ezeltje rijdt, en wie zich onder de koppen van Laurel en Hardy verschuilen en welke functie die machtige gendarme met 't gat in z'n pantalon in het dagelijkse leven wel vervult. Het laat me nu alles ten enen male koud. Ik ben er nu achter: je moet hier vooral niet toe blijven zien, vooral niet dénken. Dat is mis. Ik grijp hem bij zijn arm en we sluiten aan bij een keten zwierige lieden, die juist onze standplaats passeert. De Arabieren in Damascus hebben zich georganiseerd tot een leger onder lei ding van Fauzi Kawekji. Abdul-Kader-El Housseini (gemerkt met x> inspec teerde de troepen. Deze Abdul Kader is de man, die het Arabische leger gewe ren en andere wapens verschaft. Voor het tijdvak van 15 t/m 28 Febr. 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 802 181 Melk: 4 liter melk; 183 Melk: 7 liter melk; 186 Vlees: 100 gram vlees; 187 Vlees: 300 gram vlees; 188, 189 Boter: 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet; 209 Algemeen: 150 gram kaas of 1SVX gram korstl. kaas; 208 Algemeen: 2 eieren; 206 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. (geldig t/m 21 Febr. a.s.): 204 Algemeen: 1600 gram brood (gel dig t/m 21 Febr.); 199 Algemeen: 500 gram sinaasappelen (voorinlevering) 192 Reserve: 125 gram citroenen (voor- inlevering) 193 Reserve: 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas 195 Reserve: 800 gram brood (geldig t/m 21 Febr.); 198 Reserve: 400 gram brood (geldig t/m 21 Febr.). Bonkaarten KD. KE 802 683 Melk: 12 liter melk; 686. 687 Vlees: 100 gram vlees; 688 Boter: 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet; 689 Boter: 125 gram boter of marga rine of 100 gram vet; 708 Algemeen: 2 eieren; 7Ö6 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. (geldig t/m 21 Febr.); 704 Algemeen: 400 gram brood (geldig t/m 21 Febr.); 699 Algemeen: 1 kg. sinaasappelen (voorinlevering) 693 Reserve: 100 gram kaas of 125 gr. korstloze kaas; 695 Reserve: 400 gram brood (geldig t/m 21 Febr.). Bonkaarten MA, MB, MC, MD, MF, MG, MH 803 (bjjz. arbeid. a.s. moeders en zieken) 1063 Brood: 800 gram brood; 1068 Boter: 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet; 1062 Margarine: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet; 1064 Kaas: 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas; 1069 Eieren: 5 eieren; 1067 Melk: 5 liter melk; 1061 Vlees: 300 gram vlees; 1066 Vlees: 200 gram vlees. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 13 Februari worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 19 Fe bruari a.s. mag worden gekocht. De bonnen 199 en 599 algemeen si naasappelen) en 192 reserve (citroenen) moeten uiterlijk op 21 Februari bij een handelaar in groente en/of fruit wor den ingeleverd. geheel Duitsland te functionneren. Htf vroeg tevens om intrekking van het verbod van het congres in de Britse en Amerikaanse zones, daar het congres de steun van de meerderheid der Duit sers geniet en een zeer democratische organisatie is. Inmenging in zijn acti viteit betekent belemmering van de democratisering van het land. Generaal Robertson merkte op, dat alle inlichtingen, die hij had ontvan gen, precies op het tegendeel duidden In de Britse zone steunt men het con gres helemaal niet en beschouwt men het als een truck van één partij om de politieke macht te verkrijgen. De meer derheid der Duitsers verwerpt het cate gorisch. De Amerikaanse militaire gou verneur, generaal Clay, steunde gene raal Robertson. Sokolofski verklaarde, dat er in de Britse zone „politie-methoden" worden gebruikt om het congres te weren. Ro bertson antwoordde, dat de mensen, die het in de Britse zone steunen, veel be ter af zijn dan degenen, die er in de Sovjetzone tegen zijn. Ook over de erkenning van de Ber- Hjnse „Kulturbund", een organisatie van schrijvers en artisten, welke erken ning Sokolofski bepleitte, kwam men niet tot overeenstemming. Twee andere punten, die reeds lang op de agenda stonden, werden afgevoerd, daar men ook hierover geen overeenstemming kon bereiken. Na de gewone vergadering van de ge allieerde contróleraad zijn de militaire gouverneurs van Duitsland in geheime zitting bijeengekomen. De zitting duur de een uur en er werd na afloop geen communiqué uitgegeven. Ir. Boerma behandelt „Int. voedingsvraagstukken" BINNENLAND. De heer G. W. Valken, die sinds de bevrijding optreedt als waarnemend hoofdcommissaris van politie te 's-Gra- venhage. is gerekend met ingang van 1 Februari 1948 benoemd tot hoofdcommis saris van politie in die gemeente. Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp „Herziening regeling der vergoeding voor reiskosten van de leden der Staten-Generaal en voor verblijfkos ten van de leden de?*'Eerste Kamer der Staten-Genefaal". De „beul van Amersfoort". Theun van Esch. thans geïnterneerd in het be wakingskamp te Vught, ls in dat kamp in het huwelijk getreden met een in woonster uit de gemeente Vught, mej Dekkers. - De gemeentepolitie van Sneek en Bolsward zijn er in geslaagd de hand te leggen op aldaar woonachtige personen, die zich in die plaatsen en in Workum hadden schuldig gemaakt aan een aantal diefstallen. Op een persconferentie heeft mevr. H. Davids te Hilversum medegedeeld, dat zij eind April naar Hollywood zal gaan, waar een documentaire film over de on derduiktijd zal worden vervaardigd. Het scenario hiervoor wordt gedeeltelijk ont leend aan haar eigen levensbeschrijving, die kort geleden ls verschenen. Een drie-Jarig Jongetje, dat gister middag in de Wenslauerstraat te Amster dam op de rijweg speelde, werd aange reden door een militaire vrachtauto en is in het Wllhelminagasthuis aan zijn verwondingen overleden. Te Den Haag is opgericht de Ned. Ver. voor Luchtrecht. Tot voorzitter ls ge kozen mr. J. E. van der Meulen. lid van de Hoge Raad en voorzitter van de Raad voor de Luchtvaart en tot vice-voorzitter f>rof. mr. D. Goedhuis, hoogleeraar in het uchtrecht té Lelden. BUITENLAND. Het Beierse ministerie voor de zuive ring heeft medegedeeld, dat ongeveer 1500 minder belangrijke leden van de Nazi organisaties, die tijdens het eerste proces te Neurenberg „misdadig" zijn verklaard, binnenkort uit interneringskampen in Beleren ontslagen zullen worden. De Russische radio heeft bekend ge maakt, dat het centrale comité der com munistische partij een besluit heeft ge publiceerd, waarbij de Sovjet-componisten gelast wordt zich te verzetten tegen het formalisme en de gevaarlijke tendenzen. welke heden ten dage in de Russische muziek worden waargenomen. Sommige Sovjet-toondichters hebben zich niet vrij kunnen maken van bepaalde trekken van de burgerlijke ideologie, welke de deca dente, contemporaine muziek van West- Europ en Amerika beïnvloedt. De Franse minister van onderwijs, Naegelen, is tot gouverneur-generaal van Algerije benoemd. Aan zijn voorganger. Yves Chataigneau, zal een belangrijke di plomatieke functie worden toevertrouwd. In Noord-Kawirondo (Kenya) zijn bij een botsing tussen religieuze demonstran ten en de politie elf Inboorlingen gedood en twintig gewond. Dinsdag a.s. zullen vertegenwoordi gers van de Britse cn de Franse regering te Parijs bijeenkomen om de mogelijkheid van nauwere samenwerking in de kolo niën van beide landen te bespreken. Een Britse militaire trein van Hannover naar Berlin is gisterochtend door de sovjet-autoriteiten aan de zo nale grens te Marlenborn aangehouden. Deze aanhouding ls de derde in enkele weken tljds. De Federale Grand Jury der V. St. heeft de C.I.O. en zijn voorzitter, Philip Murray, aangeklaagd op grond van be schuldigingen wegens overtreding der be palingen van de wet-Taft-Hartley, die het uitgeven van gelden van de vakbond voor politieke doeleinden verbieden. De openbare aanklager in het proces tegen Karoly Peyer, leider van de Hon gaarse sociaal-democraten en 14 anderen heeft tegen de beklaagden „de hoogste straf" geelst. Zij worden ervan beschul digd een complot te hebben gesmeed ter omverwerping van het regiem in Hon garije. Zaterdagochtend zal uitspraak ge daan worden. Peyer en twee der beklaag den zijn Indertijd naar het buitenland gevlucht. t De Hongaarse minLster van justitie kon digde in Juli 1947 aan. dat de doodstraf in Hongarye zou wordeb afgeschaft. Van betrouwbare zijde wordt ver nomen, dat de regeringen van Engeland en de Verenigde Staten haar ambassadeurs te Madrid de opdracht hebben gegeven dp Spaanse regering te bewegen tot ver dere verwijdering van ongewenste Duitse elementen, die zich nog in Spanje op houden. De Sovjet-filmregisseur Sergej Ml- chajlawitsj Elsensteln, die o.a. de film „Iwan de Verschrikkelijke" vervaardigde Ls te Moskou overleden. De Britse marine heeft ter hoogte van de Palestijnse kust een schip met 40C Illegale Joodse immigranten geënterd en naar Haifa opgebracht. In restaurant Krasnapolsky te Am sterdam he^ft de Regeringscommissa ris voor buitenlandse agrarische aan gelegenheden, ir. A. H. Boerma. voor leden van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, een voordracht gehouden over het onderwerp „internationale voedingsvraagstukken". Spr. wees er o.a. op, dat de verwach ting niet ongerechtvaardigd is, dat vooral de vraag naar agrarische pro ducten in de komende jaren zeer sterk zal toenemen. Een aanwas van de we reldbevolking van ongeveer 20.000.000 per jaar draagt natuurlijk in niet on belangrijke mate tot deze verhoogde vraag bij. Het zijn vooral de lagere be volkingsgroepen, die ide stijging in het voedselverbruik op him rekening ne men. Tegenover de steeds groter wor dende vraag naar agrarische producten over de hele wereld, staat, dat het aan bod van juist deze producten nogal on elastisch is. Dit maakt de huidige voedselpositie moeilijk". GRAANPOSITIE. De wereldbchoefte aan graan is 50.000.000 ton per jaar". „De expor terende landen kunnen 29.000.000 ton beschikbaar stellen, hetgeen een te kort laat jden van 21.000.000 ton. Dit tekort moet men slechts theore tisch opvatten, omdat de vraag naar graan toch beneden deze hoeveelheid blijft. Kunstmatig wordt in verschil lende landen de vraag naar graan laag gehouden, daar men zich welbewust is van de moeilijkheden, die de graan- voorziening met zich brengt. Er is in de naaste toekomst geen reden aan te nemen, dat de graanpositie geheel be vredigd zal wonden. De Euiropese pro ductie is laag, evenals die van Argen tinië (de regeringspolitiek draagt hier veel toe bij). In dit laatste land is de productie teruggelopen tot 4.000.000 ton per jaar, belangrijk minder dus dan voor de oorlog. De Amerikanen exporteerden in het afgelopen jaar 14,000.000 ton graan, terwijl zij voor de oorlog zelf met een groot graantekort te kam pen hadden. De grote export is meer dan de V.S. eigenlijk tegenover zich zelf kunnen verantwoorden. Ondanks de dalingen op de markt te Chicago mag men niet aannemen, dat van een blijvende verlaging: in de graan prijs sprake zal zijn. Wel is men er van overtuigd, dat de wereld thans over het hoogte punt van de graan- crisis heen is). OLIËN EN VETTEN. Ten aanzien van oliën en vetten is de situatie wellicht iets gunstiger. Indië zal aan de markt komen en Nederland zal weer palmolie ontvangen. De Phili- pijnen leveren copra in hoeveelheden, die bijkans het vooroorlogs peil bena deren. In Brits-Afrika voeren de En gelsen het Tanganykaplan door en men verwacht tegen 1950 de eerste produc ten op de markt. VLEES. In Europa is de vleesvoorziening min der gunstig dan men verwacht had. Het is niet waarschijnlijk, dat de ex port van vlees uit Noord- en Zuid- Amerika in de toekomst groter zal wor den, aangezien de practjjk geleerd heeft, dat de bevolking slechts node het levenspeil verlaagt. Hierbij komt dat Duitsland thans nog niet impor teert, dooh wanneer de sanering van de Duitse economie^ een feit geworden zal zijn, zal ongetwijfeld Duitsland de eer ste afnemer van Noord- en Zuid-Ame rikaans vlees worden. SUIKER, De international Council verwacht aan het eind van het lopende suiker seizoen een overschot van 500.000 ton. Aangezien het suikerverbruik op de wereld kunstmatig gedrukt wordt, Z3gt dit cijfer op zich zelf niet veel. Het geeft toch wel aanleiding de suikerpo sitie optimistisch te beschouwen. CACAO, KOFFIE, THEE. Er is een groot cacaotekort op de we reld. In vele landen hebben de cacao- planten te lijden gehad van een typi sche cacaoziekte en het zal geruimen tijd duren, voor de cacaoproductie dat peil bereikt heeft, hetwelk het even wicht tussen vraag en productie eniger mate kan herstellen. Ten aanzien van koffie en thee is de situatie bevredigender, hoswel de theeplantages in Indië door de oorlogs handelingen sterk hebben geleden. Hier tegenover staat dat andere landen, zo als Ceylon, de theeproductie aanmer kelijk hebben weten op te voeren. In het algemeen behoeft men zich nergens zorg be maken over afzetmoge lijkheden van voedingsproducten. Na een uitvoerige beschouwing ge wijd te hebben aan het plan-Marshall, wees ir. Boerma er op, dat de Neder landse zakenlieden er wel rekening mee moeten houden, dat de situatie op de internationale markt zich voortdurend wijzigt en dat er vooral na de oorlog steeds nieuwe afzetgebieden voor ver schillende Nederlandse producten ko men. STAKING IN HET BELGISCHE GAS- EN ELECTRICITEITSBEDRUF. De besprekingen die tussen de afge vaardigden van de Belgische gas-en electriciteitsbedrijven zijn gevoerd, heb ben, naar wordt vernomen, niet tot een bevredigend resultaat geleid. De arbei ders dezer bedrijven hebben gedreigd bij het mislukken der onderhandelingen met ingang van heden in het gehele land de voorziening van gas en electri- citeit, behalve voor enige vitale inrich tingen, stop te zetten. De Belgische regering heeft de pro vinciale gouverneurs bevel gegeven de gas- en electriciteitsbedrijven te requi- reren.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1