Het vormen van persoonlijkheden Laatste Berichten Beslandsschendingen duren onverminderd voort DONDERDAG „Ons maatschappelijk en staatkundig leven roept om mensen met karakter" In verband met het initiatief, dat door de wethouder van onderwijs, de heer J. C. van Schaik is geno men, om op alle scholen een rap port te doen samenstellen over de staatsburgerlijke vorming en de op voeding tot democratisch denken en handelen, sprak gistermiddag in de kleine Stadszaal de heer H. Broe- ren, inspecteur van het BJL.O. te Nijmegen, over bovengenoemde on derwerpen. Deze samenkomst, welke werd bijge woond door het personeel van openbare en bijzondere scholen voor L.O. en V.G. L.O., werd geopend met een inleidend woord door de heer Van Schaik, waarna de heer Broeren zijn inleiding begon met er op te wijzen, dat de statenge meenschap van West-Europa in een crisis verkeert. Voor een belangrijk deel zal het van de opvoeding van de jeugd afhangen hoe het er in de toekomst in West-Europa in het algemeen en in Nederland in het bijzonder zal gaan uitzien. Daarom rust op de schouders van de opvoeders een ontzaglijke ver antwoordelijkheid. Ons maatschappelijk en staaatkundig leven roept om mensen met karakter. Daarom is het, volgens spr., van belang, dat de school niet alleen haar aandacht besteedt aan het onderwijs, maar dat zij ook een vor mingsinstituut wil zijn. Nadat spr. gewezen had op de grote ontwikkeling op technisch ge bied, merkte hij op, dat onze inner lijke beschaving en karaktervor ming hiermede geen gelijke tred hebben gehouden. Helaas zijn wij niet meer in staat om de technische cultuur door een waarachtige gees tescultuur te beheersen. Volgens spr. is het niet een gebrek aan kennis, waardoor ons maatschappelijk en persoonlijk leven in het honderd loopt, maar een gemis aan karakter. Hierna zette spr. uiteen, dat het bur gerschap van een democratische staat vraagt om persoonlijkheden. Wij hebben sociaal voelende, denkende en hande lende persoonlijkheden nodig. Zulk een persoonlijkheid is iemand, waarin de geest een zekere heerschappij uitoefent over het lichaam. Een persoonlijkheid is een mens, waarin het geestelijk-ik I domineert over het stoffelijk en zinne- lijk-ib. Een persoonlijkheid is ook iemand, die zijn geestelijke vorming weet over te brengen op zijn omgeving. Voorts waarschuwde spr. er voor, dat wij moeten oppassen, dat wij niet wor den meegesleurd door een soort massa suggestie. Dit collectieve instinct in de mens moet overwonnen worden terwille van de gemeenschap. DE SCHOOLTUCHT. Uitvoerig sprak de heer Broeren ver volgens over de schooltucht, welke vol gens hem niet uit een uiterlijke tucht zal moeten bestaan, want dan volgt een slaafse gehoorzaamheid en zien wij ge beuren, dat de klas zich collectief tegen dit uiterlijk gezag verzet. Hiervoor in ae plaats stelde spr. de innerlijke tucht. Als één der middelen tot een waarach tige sociale vorming ziet spr. een eer volle behandeling van het kind. Als vrij-willend wezen zullen w(J het kind moeten respecteren. Hij, die alles gaat regelen, geeft het kind geen kans op te groeien tot een persoonlijkheid. Een opvoeder, die persoonlijkheden wil vor men, moet risico's durven dragen In bepaalde gevallen zullen wij het gezag aan kinderen moeten delegeren. Wij moeten het kind zelfstandig leren den ken en het op latere leeftijd een gevoel van gemeenschapszin bijbrengen. Ern stig hebben wij bij het vormen van persoonlijkheden ook rekening te hou den met het feit, dat het partij- of groepsbelang niet gaat domineren. Ten slotte wees spr. er nog op, dat het bij al onze pogingen tot staatsburgerlijke vorming en opvoeding tot democratisch denken en handelen, gaat om de per soonlijkheid van de opvoeder. Jubileum H. J. Lek 25 JAAR BIJ DE RAAD VAN ARBEID. Vandaas herdenkt de heer H. J. Lek de dag. dat hij voor 25 jaar als agent incasseerder zijn intrede deed bij de Raad van Arbeid te dezer stede. De heer Lek. die reeds in October 1924 werd be noemd, tot inspecteur van de buiten dienst, geniet uit hoofde van deze func tie in de Sleutelstad en verre omgeving een grote en goede bekendheid. Ter gelegenheid van dit zilveren ju- bi1onrn vond hedenochtend allereerst In de directiekamer 'n huldiging in intie me kring plaats waarbij o.m. tegenwoor dig waren de chef de bureau, de heer Hoekstra en de heer W. Rinkel, chef van de afdeling V.O.V. De voorzitter van de Raad van Arbeid, mr. D .J. Gorter, herinnerde hier aan de trouwe plichts betrachting en.toegewijde arbeid van de jubilaris en bood hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud en de daarbij be horende oorkonde aan. Na afloop van deze huldiging vond nog een samenzijn plaats in ,.Het Gul den Vlies'waar de heer Lek is gehul digd temidden van het personeel van de afd V.O.V. en de agenten van deze dienst. Woorden van grote waardering werden hier gesproken door de heren W. Rinkel, chef van de afd. V.O.V., F. H. van Spanje namens de agenten en Th. Opdam, verzekeringsagent te Zoe- terwoude Ook werden enkele geschen ken en bloemen aangeboden. Met èen kort woord heeft de heer Lek voor een en ander bedankt, waarna men nog ge ruime tijd in feestelijke stemming bijeen bleef. Bonte-avond K. en O. PERSONEELSVERENIGINGEN ZET TEN HUN BESTE BEENTJE VOOR. Het kan niet genoeg worden ge waardeerd, dat K. en O. er inder tijd toe is overgegaan de Leidse personeelsverenigingen voor haar werk te interesseren. Zij, die hier aan nog getwijfeld mochten heb ben, moeten gisteravond op de Bonte K. en O.-avor.d, welke in de geheel bezette Stadsgehoorzaal wend gehouden, wel tot andere ge dachten zijn gekomen. Ook nu weer hebben tal van personeels verenigingen hun beste teentje voorgezet om de aanwezigen een avond te bereiden, welke, gevari eerd van samenstelling, allen zal hebben voldaan. Na een woord van welkom door dc heer J. van Es. lid van de commissie van voorbereiding, bracht allereerst het mannenkoor van de S.LF., onder leiding van zijn directeur, de heer D. Kok. enkele met zorg uitgevoerde nummers ten gehore. Een ongetwijfeld goede inzet! Het Hawaiian-ensemble ..De Moana s van Imenexco verplaatste ons hierop in een sfeer van gaarne gehoorde gelui den waarbij Leilana in haar Hawau- andans voor een extra en z:er ge waardeerde attractie zorgde. Van de damesgymnastiekvereniging van T en D zagen wij vervolgens eni ge alleraardigste bcerendans?n en een Tyrolerdans, waarbij vooral de fleuri ge costuumpjes zeer te loven vielen. Na een zeer geslaagd optreden van d. heer G. J. Schrijver van de Edelacn.- baar sigarenfabriek, als mona.iarmoni- ca-virtuoos zorgden „The Flour-Mice van de Meelfabriek .De Sleutels" voor enkele verbluffende staaltjes van acrobatiek, waarmede zij een zeer groot succes boekten Hoe zeer ock wy de prestatias konden be wonde: en, moeten wij voor een volgende maal op ertiae beperking van de stof aandrin gen! De athleten werden vermoeid, hetgeen aan de afwerking van enkele nummers niet ten goede kwam. Een extra ingelast nummer vormde de volkszang onder leiding van de neer Herman Ster.z, wie het. weinig moeite kostte de „zaal" aan het zingen te klNa de pauze speelde de band van de HCW en de N£.M., welke de gehele a vend met vrolijke muziek opluister de een pittige mars. waarna de „sleu telspelers" t S.L.F.) een opvoering ga- ven van ..Het spook van Canbrooke- Castle" onder regie van de heer J. Paddenburg Spookvertontngen. ."ib.a- ken en schietipartijeh zijn daann aan de orde van de dag. Alle spelers ver dienen een woord van lo! voor h n verdienstelijk spel. in het aanstelieflge dic'.Ver Salaam Maloru IG J M Goslingade nuchtere si. Richard Langham IA. v. Egmond) en Set te vergeten Percival Pembroke en zijn secretaresse, uitstekend vertolkt door de heer C. H. H. Staats en mej. M M. E. Janzen. t?qvc[ teen 12 uur was deze slaagde avond, waarvan Vrijdag een herhaling gaat, geëindigd. We licht verdient het aanbeveling fen de maal het programma iets te bek-r- ten, dan zai ook worden voorkomen, dat velen reeds voortijdig de zaal irei- laten, hetgeen gisteren storend werkte. Crematie B. Moolenburgh Gistermiddag is te Westerveld het stoffelijk overschot verast van de heer B. Moolenburgh, oud-hoofdinspecteur der rijksbelastingen, die op 70-jarige leeftijd te Oegstgeest is overleden. Uit de grote groep belangstellenden die bij de plechtigheid tegenwoordig wa ren trad een zevental sprekers naar vo ren, die de ernstige plichtsbetrachting en grote toewijding van de overledene roemden. Achtereenvolgens voerden het woord de heer P. C. M. van der Drift, voorzitter van de Inspecteursvereniging der rijksbelastingen, namens het hoofd bestuur van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie de heer H W. van der Voort en de heer J. C. van Eek, die de bijzondere betekenis van de heer Moo lenburgh schetste voor de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden en als re sultaat van zijn bemoeiingen het nieuwe kerkgebouw der vereniging te Oegst geest noemde. Namens het personeel van de 1ste afdeling der rijksbelastingen sprak de heer J. Lubbers, namens de Schade-Enquête-commissle dhr J. D. Dibbets Rienstra en namens de Leidse Rotary-club de heer A. L. Boot. Als laatste sprak ds. K H. Boersema naar aanleiding van een tekst uit Rom 11. Na het „Onze Vader" daalde de met bloemen overdekte kist onder het spelen van Gezang 229 uit de Ned. Protestan tenbundel Een zoon van de overledene dankte voor de belangstelling. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheidde heren G. J. Bruins- ma ('s-Gravenhage) en J. L. Antheunis- sen 's-Gravenhage)economisch doc toraal examen Indologie: de heren H. L. J. Rugebrecht Oegstgeest) en P, E. Stolp (Utrecht)taalkundig candidaats examen Indologie: de heer LachdeBère (Leiden). „NIEUW LEVEN". Ter gelegenheid van haar 30-jarig bestaan houdt het bestuur der Arbei ders-Muziekvereniging „Nieuw Leven" a.s. Zaterdagmiddag van 3%—5 uur in de Stadszaal een receptie gevolgd door een feestavond, waaraan behalve door het jubilerende corps medewerking wordt verleend door Fred Fagel's Va riétégezelschap. Er is m verband met dit lustrum een geïllustreerd program ma uitgegeven, waarvoor de bescherm heer, ir. M. C. de Jong een voorwoord schreef. Ons Distributiehoekje Keuze-bon voor zeep-producten? (G.P.D.-bericht). Naar wij vernemen wordt de moge lijkheid overwogen, om een keuzebon voor zeepproducten in te vceren, zodat de huisvrouw eenmaal in de 14 dagen zelf kan bepalen, welke zeepsoort zij van haar winkelier wenst te ontvan gen. Tot nog toe stuit deze maatregel op het bezwaar, dat de aanvoer van che micaliën niet regelmatig verloopt, waardoor bij de laatste bon aan wijzing zelfs een verschuiving heeft plaats ge had tussen de bonnen voor zachte en harde zeep. De andere grondstoffen, olie en vet, zijn hans In voldoende mate aanwezLg om de invoering van zulk een bon te wettigen KEUZEBON BROOD/GEBAK VOORTAAN SLECHTS TWEE WEKEN GELDIG. Het C.D.K. deelt mede, dat de bon nen voor gebak in den vervolge in plaats van vier, twee weken geldig zul len zjjn. WEES ZUINIG MET HUISHOUDZEEP! De directeur van het Rijksbureau voer Chemische Producten deelt mede, dat door verschillende omstandighe den de laatste bonaanwijzing voor huishoudzeep 14 dagen is vervroegd. Aangezien de volgende bon voor huishoudzeep op het normale tijdstip zal worden aangewezen, zal het pu bliek thans acht in plaats van zes weken met dit rantsoen moeten tee komen. Men wordt derhalve aangera den de nodige zuinigheid te betrach ten. De bohaanwijzing voor zachte zeep, aanvankelijk vastgesteld op 18 Maart j.l. zal in verband met het bo venstaande een week worden ver vroegd. BRUCKNER-SYMFHONIE VERVALT. Ten gevolge van meerdere ziektege vallen in het strijkers-ensemble van het Residentie-Orkest, vervalt hedenavond de uitvoering van de eerste symphonie van Anton Bruckner. In de plaats daarvan vermeldt het programma„Sheherazade van_.^" sky Korsakoff en „La Mer van Claude Debussy. BONNEN HALEN. Aan het Distributiekantoor worden dezer dagen uitgereikt nieuwe bonkaar ten voor voedingsmiddelen textielkaar- ten, schoenenbonnen ,aan diegenen wier T.D.-nummer eindigt met het cijfer 0. of de cijfers 54, 64. 74. 84, of 94 en in het bezit zijn van bon 612 van het by de T.D. behorend inlegvel, toeslag kaartjes voor jonge en a.s. moeders en aanvraagformulieren voor brandstoffen- kaarten voor het volgend seizoen Het kantoor is geopend van 8% tot 113/4 en 2^4 uur Meegebracht moeten worden de stam kaarten inwisselingsbonnen van de lo pende bonkaart, eventueel inlegvel (voor schoenenbonnen) en contrölekaart voor moeders. Morgen zijn de gezinnen aan de beurt, waarvim het Hoofd een stamkaartnum mer heeft van 32.401 tot en met 36.000 Volgende uitreiking a.s. Maandag. RESTITUTIE KOLENGELD. Dezer dagen vindt aan het postkan toor de terugbetaling plaats van de in dertijd berekende verhoging van de ko- lenprijs. Medenemen de afgeknipte bon 87 en 81 BV van de brandstoffenkaart TA 707 en/of bon 78 BV van de kaart TB 707 Morgen zijn de letters Ke tot en^ met Ko aan de beurt. Volgende uitreiking a.s. Maandag. LEIDSE SPAARBANK. Bij de Leidse Spaarbank is gedurende de maand Januari 1948 ingelegd: f 440.260,85 en en terugbet. f. 397.789,87. Ingeschreven zijn 556 nieuwe inleggers, terwijl 138 boekjes geheel werden uit betaald. Het tegoed der 26.561 inleggers, hier onder begrepen 2.327 deelnemers aan de Afhaaldtenst.. bedroeg einde Januari 1948 f 14 649.567,20. Door de Afhaaldienst werd in 15.292 stortingen f 52.872,50 ont vangen. Er werden 136 spaarbusjes ter ledi ging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van f. 2.474,27. Op de scholen werd f. 147,95 gespaard. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Antonius Johannes, z. van A. Borst en M M. Verschoor; Lllla Elisabeth Agnes Hanna. d. van C. J. Gorter en L. C E C. van Krogh, Jan. z. van J. Jansen en N. van der Schinkel; Gerarda Godefrleda Maria, d. van V Peters en E. M. J. Ver berg; Cornells Robert, z. van W. H. van der Kaail en C M. van Halderen; Hen drik. z. van B Klik ln de Vegte en J. Pillppo. Johannes Lambertus Theodoras Maria. z. van F. W Blesenstraaten en M. A B. van Boxtel; Henricus. z. van D. Klerks en M. J. Eijs; Cornells Karei, z. van C. van Steenwijk en E. M. Vrcom; Frederlk, z. van C. van Steenwijk en E. M. Vroom. Elisabeth Maria HendrJca Al- bertha. d. van C. J. N. van der Meel en A. J ,W. Klink; Cornells z. van P. C. Jansen en J .M. van Oosten; Pleter, z. van H. Pilnnaken en S. vain.Weesel; Jo hannes. z. van L. van Kampenhout en C. M. van der Does; Antje. d. van J. de Vreugd en C. M. A. van Leeuwen; Ariha Helena Josephlna d. van D. W. Wansink en J. J. Zee; Anna Maria Gerarda. d. van J. Ruiten en A. van der Mel.j; Johanna Adrlana, d van C. Nagtegaal en J. Vos. Robert Albertus, z. van H A. Betcke en W. M. Wijnen: Maria Antonla Hen- drika, d van P. Slngellng en W. Opdam: Dirk, z. van D Verdoes en A. van DuiJ- venbode; Jacoba Adrlaantje, d. van G. P. Los en W Heemskerk; Bernardus Fran- clscus. z. van G. P. de Graaf en J. J. van Steenbergen. Nicolaas z van W. Ouwerkerk en A. Binnendijk; Wong Cha Susanna d. van C. C Fu en S. Schouten; Janny Mar- garetha d. van N. D E. Berghout en M. L. Voigt; Paul Robert z. van H Kooij- man en M. M. Spee. GF.IIUWD: G. L. P. HennekeEG jm. en H G. M. Berk. Jd A. Hoogenboom. jm. en A. C. G. van der Loo, Jd.; J G. Toussainit, Jm. en A. P. van Bergen. Jd. M. H. de Vreede» jm. en M. H. van Strater jd; N. Bosma jm. en A. P. M. Visser jd; P. Z. Dubbelaar jm. en N. van Leeuwen jd; J. H. Grosse Stüve jm. en C. T. M Tersmette jd; P. Heemskerk wednr. en J. Hillen wed.; J. M. W. de Jong jm. en C. Roozendaal jd; P. J. F. van Kralingen jm. en C. A. den Hollan der jd; A. F. E. van Lith jm. en C. C. W. van Berge Henegouwen jd; A. Mittel- meijer jm. en J. Wind jd; J. J. M. Smidt jm. en M. A. Middendorp jd; W. M. van Steenbergen jm. en A F Westdorp jd; T. S. Tung jm. en A. M. Salman jd; F. A. Rekelhof f jm. en C. Hartman jd; A. M. L. Versantvoort jm. en A. Hartevelt jd. OVERLEDEN: A. C. Kramer, dr., 2 maanden; M. Dingemans, vr„ 81 .iaar. C. A. C. Sloos, wed van N. de Mey. 72 J.; F van der Gaag. man. 39 J L. Dui ker. hulsvr. van A. van Eijk, 29 J.; J. P. Mlerop z.. 13 J. T G. M. Geene man 71 J.; E. A. F. Larcs. hulsvr van W F. A. Vermond 63 J.: W. C. Ruis man 78 J.; F. H. de Jong z. 14 J.; P. Treur vr. 69 J. Renville vertrekt Dinsdag a.s. SEDERT ONDERTEKENING 30 NEDERLANDSE MILITAIREN GEDOOD? Naar wij vernemen, zal de „Ren ville", thans definitief op 10 Februari uit dc Indische wateren vertrekken. Een speciaal ingestelde subcommissie onderzoekt nu het vraagstuk van de toekomstige ontmoetingsplaats of -plaat sen. Uit gezaghebbende Nederlandse krin gen vernam Aneta. dat de uitvoering van de bestandsovereenkomst niet over al even bevredigend verloopt en dat, sedert de ondertekening dezer overeen komst, in sommige delen van Java zulks tegen de verwachtingen van Bata via en Djokja in in de toestand geen merkbare verandering is gekomen. Van dc zyde van de Commissie v. G. D. werd vernomen, dat by de be standscommissie van de Commissie v, G. D., zowel van Nederlandse als van Republikeinse zyde, brieven waren ontvangen over voortdurende be standsschendingen, vooral in Oost- Ja va. Reuter meldt hieromtrent nog dat de Indonesische republiek aan de Commis sie v. G. D. een brief heeft doen toeko men, bevattende een opgave van onge veer 300 doden en gewonden aan Indo nesische zijde, gevallen in 30 beweerde incidenten met de Nederlanders, voor gekomen sedert het sluiten der be standsovereenkomst op 17 Januari. De belangrijkste dezer incidenten zou heb ben plaats gevonden op 26 Januari in de nabijheid van twee kampongs ten Z.O van Cheribon. Nederlandse mili tairen zouden „met automatische wa pens en met de bajonet aanvallen heb ben gedaan op 285 mensen. kampongs met mortiervuur hebben bestookt en 138 huizen hebben verbrand". In heb schrijven zou de Republiek het verzoek hebben gedaan, dat de commissie een onderzoek zal doen instellen en voor stellen zal doen. om herhaling van der gelijke incidenten te voorkomen. Aan Nederlandse zijde droeg men geen kennis van enigerlei Republikein se brief in deze geest. Wel is. van Nederlandse zijde bij de Commissie v. G. D. een protest inge diend tegen de sabotages en beschie tingen in Oost-Java, die sedert de ondertekening van het bestand in on verminderde mate voortgang hebben gevonden. Sedert deze ondertekening werden, zo werd verklaard, minstens 23 Ned. militairen gedood en 50 ge wond in botsingen met republikeinen. BENZINE IN PLAATS- VAN BIER! Reeds enige tijd poiseerden verschei dene keren per week zware Nederland se vrachtwagens beladen met tonnen bier het douanekantoor te Hale wijn (Frankrijk). Gistermiddag ontdekten de douane beambten, nadat een vrachtauto en vijf aanhangwagens waren gelost., twee vaten die ln plaats van met bter elk met 175 liter benzine waren gevuld. In een geres-dschapskist bleek rich 17 kg koffie te bevinden. De gcederen en vrachtauto's werden in beslag ge-no men, terwijl de bestuurder en d? be geleider onder bewaking werden ge steld. Volgens ter zake geldende bepa lingen zullen zij een borie van 9 franc per liter gesmokkelde benzine mceten beialen. Het bestuur van de C.G.T. heeft in een resolutie de onmiddellijke stop zetting van de immigratie van buiten landse arbeiders in Frankrijk geëist, daar door de toevloed van buitenlandse arbeidskrachten de werkloosheid zou toenemen. Generaal Blaskowitz pleegt zelfmoord I Generaal Blaskowitz, die hedenoch tend voor het tribunaal te Neurenberg moest verschijnen, heeft zelfmoord gepleegd. Hy heeft kans gezien vanochtend om 10.20 uur van de derde verdieping van de gevangenis naar beneden te sprin gen. Hy overleed enige uren later. De generaal was 64 jaar. LEIDERDORP Het Alg. Ziekenfonds jubileert Het 55-Jarig bestaan van het Alg. Ziekenfonds Leiderdorp—Zoeterwoude, werd in het Patronaatsgebouw feeste lijk herdacht. De voorzitter, de heer G. v. d. Beek, deelde mede, dat toen enkele jaren ge leden het ziekenfonds 50 jaar bestond van een feestelijke herdenking in ver band met de bezetting moest worden afgezien. Vandaar, dat dit nu ter ge legenheid van het 11e lustrum plaats had. De ruime zaal van 4iet patronaats gebouw was deze avond geheel bezet. Van „Patrimonium", waaruit het Zie kenfonds is voortgekomen, alsmede van de „Ver. voor Ziekenhuisverpleging Lei derdorpZoeterwoude H.R." welke laat ste weer op initiatief van het jubile- rende Ziekenfonds werd opgericht wa ren deputaties aanwezig. Weth. Dr. de Bruyne was aanwezig namens het ge meentebestuur van Leiderdorp. Na het openingswoord van de voor zitter gaven de secretaris, de heer A. Cats, en de penningmeester, de heer L. van Egmond, een kort verslag van het werk van het Ziekenfonds. Hierna spra ken de verschillende afgevaardigden. Hier zjj nog gememoreerd, dat de heer Cats reeds 40 jaar secr. is van het Zie kenfonds. Ook de voorzitter en de pen ningmeester hebben reeds een lange staat van dienst. Vanwege het feest comité werden hun geschenken aange boden. Na dit officiële gedeelte voerde de toneelgroep „Euripides" uit Leiden op ..Een huis vol herrie", een spel in drie bedrijven van Stephens en Linton. Dit stuk, een aaneenschakeling van verwik kelingen en misverstanden, werd vlot gespeeld en de aanwezigen hebben zich kostelijk geamuseerd Voor het jubilerende Ziekenfonds was het een geslaagde avond. VOORSCHOTEN Medische Zondagsdienst Gedurende liet weekeinde wordt de medische Zon dagsdienst waargenomen door dr. C. Kuy- pers, Leldseweg 51, telefoon 520. Gezondheidscentrum Uit de besturen van Het Groene Kruis, Wlt-Gele Kruis cn Prot. Wijkverpleging heeft zich voor het gezondheidscentrum een bestuur ge vormd, waarin zitting hebben: dr. M. v. d. Stoel, voorzitter; G. J. Boom, B. C. Bolle,, pastoor J. Th. van Bemmelen, P. J. H. Peeters, dr. F J. M. Tonlno, ds. H P. Fortgens, J. W. Egglnk en W. T. Lekker- kerker. De secretaris-penningmeester moet nog worden aangewezen. Contactmiddag bedrljfssehoul Zllverfa- briek De ouders van de leerlingen van de bedrijfsschool voor zilversmeden van de Zilverfabriek zijn ln de gelegenheid ge steld met de docenten eens te spreken en de eerste werkstukjes te bewonderen. De Jongens toonden met trots de zilveren taartscheppen. De tweede-jaars stelden uit de hand gedreven vazen ten toon. Prachtige werkstukjes voor hen. die nog slechts betrekkelijk kort dit edele metaal bewerken. Bovendien werden enige filmpjes vertoond, o.a het bedrljfsfllmpje j van de Zilverfabriek. Zoals gewoonlijk 1 stelden de ouders deze geboden gelegen- held voor contact zeer op prys. Generaal Blaskowitz was, gelijk be kend, de bevelhebber der Duitse troe pen, die in Mei 1945 in hotel De Wereld onvoorwaardelijk capituleerde, waardoor de strijd in ons land, gelukkig, een bloe deloos einde nam. Tevoren was de generaal bij de op mars in Polen en in het Westen een belangrijke functie toebedeeld. Belgische artsen in conflict met regering Het Belgische verbond van genees heren heeft geweigerd zich te schikken naar de bepalingen van de regering, vol gens welke de artsen, in verband met de controle door de fiscus, een speciaal kwi tantieboekje moeten gebruiken Het ministerie van financiën heeft thans in een rondschrijven de aandacht van de geneesheren er op gevestigd, dat bij niet-nakoming van de bij de wet vastgestelde bepalingen, de artsen een gevangenisstraf variërend van 8 dagen tot 1 jaar en een boete van maximum fr 100.000 kan worden opgelegd. „Deze weloverwogen weigering van het ver bond van geneesheren", aldus dit rond schrijven, „zich niet te schikken ntfar 'n voorschrift, dat door het parlement is goedgekeurd, is buitengewoon ernstig en kan niet worden geduld. De regering zal er de hand aan houden, dat alle beoefe naren van vrije beroepen zich nauwkeu rig schikken naar de hun bij de wet op gelegde verplichtingen en zij zal diege nen doen vervolgen, die zich hieraan trachten te onttrekken." Intussen hebben meer dan 5000 Belgi sche artsen laten weten, dat zij weiger den. het bjj de wet voorgeschreven kwi tantieboekje te gebruiken en, indien een strafvervolging tegen een van hen wordt ingezet, het werk, behoudens in drin gende gevallen, zal worden neergelegd. WEST-INDISCHE DELEGATIES BEZOCHTEN AMSTERDAM. Heden brachten de West-Indische de legaties een bezoek aan de hoofdstad en bezichtigden de arbeiderswoningen aan het Leeuwendalerspad, waarna het ge zelschap zich naar de diamantslijperij Asscher begaf In het Amstelhotel werd de delegaties een lunch aangeboden. PERZIË WIJST SOVJET-NOTA AF. De Perzische regering heeft de Sovjet- Russische protest.nota aangaande de activiteit van een Amerikaanse mili taire missie ln Perzië afgewezen. In een nota, die gisteravond aan de Sovjet ambassade werd overhandigd, wordt ge zegd, dat Perzië de Sovjet-beschuldigin gen, dat de V. S. zich in Perzische bin nenlandse aangelegenheden mengen, niet kan aanvaarden. De Perzische re gering heeft het Sovjetrussische pro test beantwoord „omwille van de vriend schappelijke betrekkingen tusséndetwee landen". In Moskou is bekend gemaakt, dat Nikolai MichailovitsJ Rytsjko ontheven is van zijn functie als Sovjet-minister van justitie, daar hij „niet voor zijn taak berekend is". Tot zyn opvolger is benoemd Konstantin Petrovitsj Gors- ienin. De ministers van buitenlandse zaken der Scandinavische landen komen vandaag te Stockholm bijeen om de plannen voor een nauwere samenwer king te bespreken. BtURSOVERZICHT AMSTERDAM, 5 Februari. Het algemeen markt-aspect bleef van daag zeer rustig. Over de gehele linie sloegen de koersen een dalende richting in. Hier en daar waren de verliezen zelfs» vrij gevoelig, zoals bijv. voor Uni lever, die, na op 326li- te zijn verhandeld, zich op 320 nauwelijks konden hand haven. Philips werd bij opening verhan deld van 400% tot 405% en was later 396%ook A.K.U. kon zich niet hand haven. Aandelen Hoogovens liepen van 207% tot 202% terug. Kon. Olie zakte tot 354%% in. Certificaten Handel My. leden een verlies van 5%. Amsterdam- sche Bank verloor 2%, Robaver 3%. De cultuurafdelingen waren een klei nigheid zwakker. H.V.A. moest 5% in boeten. Overeenkomstig het verlaagde peil van Wallstreet waren de Amerika nen merendeels lager. Nederlandse Staatsfondsen prijshoudend met de con versielening 1947 op 981/4%. OLYMPISCHE WINTERSPELEN. Het dooide in St. Moritz SLECHTS ENKELE WEDSTRIJDEN VONDEN DOORGANG. Een in een wintersportplaats zeer on gewenste gast: de dooi. dreigt de vijfde Olympische Winterspelen die toch al niet bepaald gelukkig verlopen nog verder de das om te doen. De banen staan vol plassen en zijn niet te berijden, zodat verschillende wedstrijden gisteren geen doorgang konden vinden. Men spreekt er reeds over om het kunstrijden elders te doen houden, doch dit is in strijd met de Olympische tra ditie. Bovendien worden enkele dagen na de sluiting der Spelen de wedstrij den om het wereldkampioenschap reeds te Davos gehouden. Alleen op grote hoogte vroor het ste vig; de slalom, tellende voor de gecom- bineerde wedstrijd (afdaling en sla lom), kon dus gelukkig wel doorgang vinden. In dit nummer zegevierde bij de da mes de Oostenrijkse Erika Mahringer, de Fransman James Couttet bij de he ren. Winnaars en Olympische kampioenen van de samengestelde wedstrijd (Al pine-combinatie) werden echter Trude Beiser (Oost.) en Henri Oreiller (Fr.). De Zweed Gustav Lindh won de gou den medaille in de militaire vijfkamp. Zyn landgenoten William Grut en Ber- til Haase namen in het eindklassement de tweede en derde plaats ln. Het Britse ijshockeytsam verloor met 123 van Tsjeeho-Slowakije. Polen bleef met 13—7 baas over Italië. Het weer herstelt zich BIBBIA OLYMPISCH KAMPIOEN SKELETON. St. Moritz - De Olympische skeleton- races hebben vandaag een verrassende wending genomen, want niet de Brit John Gordon Crammond of de Ameri kaan Jack Heaton, die beiden sterk favoriet waren, wonnen de Olympische titel, doch de Italiaan Nino Bibbia ging met de eer strijken. Het weer had zich hersteld. Het vroor licht en het was zonnig. Reeds bij zijn eerste afdaling maakte Bibbia, die een inwoner is van St. Moritz, doch de Italiaanse nationaliteit draagt, verre weg de snelste tijd van de dag, n.l. 59.5 sec. Crammond antwoordde met 60.9 en Heaton met 60.- sec., waardoor zij bel den achter kwamen te liggen. Deze achterstand viel niet meer in te lopen, daar Bibbia, veel risico's nemend, snelle tijden bleef maken in de twee andere ritten. Zijn tijden waren 60.2 en 60,3. Hiertegenover stelden Heaton 60.2 en 61.2 en Cramond 60.9 en 60.3. In de speciaal slalom won Gretchen Frazer voor Amerika de gouden me daille. Antoinette Meyer, Zwitserland, werd. tweede, terwijl de Oostenrijkse Erika. Mahringen de bronzen medaille ver wierf. De Zwitser Edi Relnalter werd Olym pisch kampioen bij de heren. De Fran sen James Couttet en Henri Oreiller deelden resp. de tweede en derde Oostenrijk—Italië 165. Canada—Ver. Staten 12—3. De uitslagen van de hedenmorgen ge speelde wedstrijden lulden: EngelandPolen 72. ZwitserlandZweden 82. De stand na de zesde dag luidt: Tsj echo-Slowakije 5 10 6914 Canada 5 10 54— 5 Zwitserland 5 10 5211 Ver. Staten 5 6 66— 24 Gr. Brittanndë 5 4 1932 Polen 5 4 2770 Zweden 5 2 1523 Oostenrijk 6 2 3142 Italië 6 0 119 Huiskens en De Koning terug in ons land Twee van de vier schaatsenrijders, die ons land op de Olympische Winterspe len te St. Moritz hebben vertegenwoor digd, zijn in ons land teruggekeerd. Het zijn Huiskes en De Koning, die gister avond om 6.10 uur per K.L.M.-toestel op Schiphol landden. De chef d'équipe, dr. Ir. A. F. van der Scheer, wordt mor genavond om dezelfde tijd op Schiphol verwacht. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 4 Febr. Coöp. Groentenveillng. Per 100 kilo: Andijvie I 138143; Idem II 91; Kroten 3.104.90; Gelo kool 7—9; Groene kool 12—13; Rode kool 7—15; Sprultkool (ongeschoond) 4955; idem. (geschoond) 635; Boerenkool 815; Peen 412; Prei I 2940; idem II 1824; Rapen 47.70; Spinazie 58; Uien 1522; Witlof I 1524; idem II 1517; Gekookte kroten 1218; Waspeen 821. Por 100 bos: Peterselie 5.90—6.30; Selderij 1.50 2,80. Per 100 6tuks: Knolselderij I 1215; idem II 67; Sla 17. GEVRAAGD Naaimachines te koop ge vraagd. Oud of dc-fect geen bezwaar. Pfaff-Naalmachine- huls, Steenstraat 19. Lelden. Telef 23795. Gevraagd een net dagmeis je. boven de 18 Jaar. v. Hartevelt. Haagweg 32. B Gevr. voor A'dam ln ge zin m 2 kind., net meisje v. d. en n. zelfst. kunn. w.. hulp v. werkster aanwezig Aanm liefst nfi 6 uur. Steenstraat 19 boven. Gevraagd een meisje (14 IC Jaar) voor de morgenuren (8 1/212 uur) ln klein ge zin. Verdere hulp is aanwe zig. Aan te melden: Haagweg 38 tussen 78 uur 's avonds. ■1 In een gezin met 4 kinde ren te Wassenaar wordt hulp eevraagd voor dag en nacht. Weteringlaan 8 Tel. nr. K 1751 9472. 8 Gevraagd een zlt-slaapka- mer door een net ongehuwd persoon, m. of z. pension. Br Bur. v. d. Blad No. 2534 k II.fl. Kappers. Gevraagd leerling of gevorderd leerling kappersbediende. Aanmelden: Het Ween6e Huls. Breestr. 32. B Kinderwagen ter overname gevraagd. Brieven met prijs opgave Bur. van dit Blad on der No. 2548 k. Gevraagd nette melkbezor ger. C. W. de Groot, melk handelaar. Wyttenbaohweg 75 Oegstgeest. AANGEBODEN Tc koop 1 Philips radio toestel met luidspreker, in goede staat 75 gld. en een zwarte veulen bontjas maat 4446. Hoge RilndUk 165. Lelden. Steeds voorradig enige ge bruikte goede plano's, o.a. Gebr. Zimmermann-Lslpzig. mooie kast. klein model f850. Tevens stemmen van plano's vlug en billllk bil W. A. Gouw Terwee weg 100 Oegstgeest. Telef. 23217. Voor dc kinderkleding die U zelf wilt maken vindt U bij ons steeds ruime sortering goedkope kleding om te ver maken. Jauvossensteeg 34. tegenover Pal mGcopen d 2—5 uur. Honing betekent gezond heid Beter geld besteed bil Ligthart dan bil de dokter! Honing het belangrijkste ge neesmiddel aller tilden. Heer- Ui k od boterham. Bloemenho- ning f. 4.10. Heidehoning f. 4.80. Reformhuis Ligthart. Terweeweg 84. Oegstgeest. Tc koop box. kinderstoel, kinderledikant Je en wandel wagentje. te zamen f. 100. Lammenschansweg 67. Vodegel. H.H. Vissers. Motorsloepje met steekstokken, motor en sloep ln prima staat. Compleet f.450 Te zien en bevragen: Prins Hendrikstr. 30 a, Lelden wy verstellen tricotage, verkorten onderjurken, maken knoopsgaten, stoppen lakens, slopen, linnengoed. appUceren afwerken, verstellen wollen kleren enz. Pfaff-Naaimachl- nehuis Steenstraat 19. Lelden Telef. 23795. Vitamine glstvlokken wor den aanbevolen voor verzwak te. ondervoede en herstellende mensen; tijdens zwangerschap bil gebrek aan eetlust, na in fectieziekten cn operaties. Pakken f. 2.20. Reformhuis Ligthart Terweeweg 84, Oegstgeest. Tel. 25810. Dierenvrienden. Voorhand. Spanleltjes, Keesjes. Leeuw tjes. Bouviers, Herder, Post en Slerdulven. Duivenmanden broedpannen, prima kanaries enz. Tennissen, Levendaal 28. Telef. 22053. Lolden. Biedt zich aan assistent- accountant. Ook gen. op adm. kantoor te werken. Brieven Bur. van dit Blad No. 2533 k. Leren Jas cn Jekker te koop aangeboden. Plantsoen 97. 1920 uur. Aangeboden bakfiets op luchtbanden en tafelbiljart. Schoolstraat 4. Voorschoten. Telef. 512. Warmond. In gezin met 4 kinderen m. scholen bezoe kend. tehuis aangeboden aan 1 of 2 meisjes. Goede busver binding Lelden. Brieven Bur. v d. Blad No. 2552 k. 8 Transportfiets te koop f. 50 Oude Vest 185. Telef. 26037. H Autohulf. Zelloverkapplng met beugels, hebben met zij schotten compl. 3.60 m. lang. 2 10 m. breed. 2 m. hoog. Prils f.250. Te bevragen: Gude Rijn 7. Tel. 25091 Lel den. 8 Verdubbel Uw Jamrantsoen door cranberries! Jam wordt veel lekkerder,, vltamlnerilker, goedkoper en gezonder I Do ge zondheid van Uw gezin eist het. Ga direct naar Reform huls Ligthart, Terweeweg 84, Oegstgeest. Tel. 25610. Nieuwe naaimachines zUn nog erg schaars. Laat daarom Uw oude machine eens goed, door ons nazien en schoonma ken. Ook aan huis. Pfaff- Naaimachlnehuls, Steenstr. 19 Lelden, Telef. 23795. DIVERSEN 8 Wie ruilt koffiebonen voor textlelgoederen. Brieven Bur. van dit Blad No. 2557 k. B HuwelUkt Jongeman, P.G., met eigen huis en inboedel, zoekt kennismaking met net meisje of Jonge weduwe met zaoht karakter. Brieven Bur. van dit Blad No. 2528 k. Huwelilk. Nette Jongeman, 21 J. zoekt kennlsm. met dito meisje. Brieven met bijvoeg, van foto. welke op erew. wordt geretourneerd Bur. van dit Blad onder No. 2555 k. Iluwelilk. Heer, 28 J., zoekt kennismaking met net meisje. Brieven, liefst met photo, welke op erewoord retour, Bur van dit Blad No. 2545 k. Achtergelaten 2 Febr. In tram WassenaarLelden van 11.45 u. station Lelden, rieten hengseltas met Inhoud. Tegen beloning terug te bezorgen: Lange Kerkdam 77. Wassenaar Tel. 2261. Vermist: zwarte kater met witte bef witte poten. Tegen beloning terug te bezorgen: Oude Zeeweg 98. Noordwljk. Verloren gouden dameshor loge. Tegen beloning terug to bezorgen: Hoge RUndilk 65. Ijlden. Jonge vrouw. 24 Jaar. met zoontje 5 J. biedt zich aan a8 huishoudster. Ldefst ln moe* der loos gezin of heer alleen. Br. Bur, v. d. Blad. No. 26001

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3