r/ Een kwart eeuw Narcissenkeuring PANDA EN Kerkelijk Leven RECHTZAKEN Radio-programma DONDERDAG 5 FEBRUARI Fokkerfabrieken hebben druk werk! VEEL OPDRACHTEN UIT BUITEN- EN BINNENLAND. Ir. P. J. C. Vcs, algemeen directeur van de Ver. Foktervliegtuigf a brieten te Amsterdam, heeft mededelingen ge daan over de talrijke 'opdrachten, die de onderneming thans moet uitvoeren. In 1947 waren er 4 buitenlandse klanten, dit jaar zijn er niet minder dan 15 Fokker" heeft werk in uit voering in opdracht van Belgische, Joegoslavische, Portugese, Zwitserse, Engelse, Noorse, Franse en Finse luchtvaart- en chartermaatschappijen. Het betreft hier in hoofdzaak de ver bouwing van Amerikaanse legervlieg tuigen (Dakota's en Skymasters) tot luxueuze verkeerstoestellen. De waarde aan buitenlandse op drachten, door „Fokker" uitgevoerd, van de hervatting der werkzaamhe den af tot eind 1947 bedraagt f. 10.000.000. Voor de Ncd. regering heeft „Fok ker" in opdracht de vervaardiging van vliegtuigen voor leger en mari ne in licentie, naar buitenlands ont werp. Vo&r de Ned. marine zal „Fok ker" 24 Hawker Seafuries bouwen. Aan de hand der bedrijfsresultaten heeft de directie alle aanleiding met gematigd optiijiisme de toekomst tege moet te zien. De Fokkerfabrieken houden zich ook bezig met het vervaardigen van auto- carosseriën. Op het ogenblik staan er 36 Zweedse „Scania Vabis" autobus- ohassis in de montagehal, die door de onderneming van carosseriën worden voorzien, in opdracht van de Nederl. Spoorwegen. De hele opdracht omvat een 240-tal bussen. De fabriek is in staat om er zes per week af te leve- ren. In antwoord op de vraag, waar de finitief de fabriek der Verenigde. Vllegtuigij^dustriën zal worden ge plaatst, antwoordde lr. Vos, dat de on derhandelingen nog steeds in volle gang zijn. HU meende, dat zoals de zaak thans staat, een fabriek in de nabijheid van Schiphol niet geheel zal voldoen, omdat het vliegveld te zeer in be slag genomen wordt door het drukke verkeer en er weinig gelegenheid is voor het maken van proefvluchten. Indien er voor het grote luchtvaart- verkeer een ander vliegveld werd aangelegd, zou het vliegveld Schip hol misschien wel te gebruiken zijn als vliegterrein bij de fabriek. KORTE VERGADERING DER EERSTE KAMER. In de gisteren gehouden korte verga dering der Eerste Kamer is het nieuwe lid. mr. Th Wijers (KVP) beëdigd. Vervolgens zijn z.h.st. goedgekeurd de begrotingen van het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds en van het Staats drukkerij- en Uitgeverijbedrijf voor 1948 evenals oa. het wetsontwerp tot wijzi ging van de art. 9 en 11 van het besluit op de Ondernemingsbelasting 1942. Op gelijke wijze zijn de begrotingen van het scheepvaartfonds 1948 en van het staatsvissershavenbedrijf te IJmui- den 1948 "goedgekeurd. Een viertal na turalisatie-ontwerpen, waardoor 84 per sonen het Nederlanderschap venverven, ging onder de hamer door. De Kamer komt Dinsdag aa. wederom bijeen. HANDEL IN NATUURLIJKE MESTSTQFFEN VRIJ. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft ontheffing verleend van de bepalingen van het bedrijfsvergunningenbesluit 1941, voor zover het de handel in natuurlijke mest stoffen betreft Dit houdt in, dat een handelsbedrijf in natuurlijke meststof fen mag worden gevestigd, wanneer aan de objectieve eisen van het erkennings reglement handelaren in natuurlijke meststoffen is voldaan. Deze ontheffing zal binnen afzienbare tijd worden ge volgd door een soortgelijke ontheffing ten aanzien van de handel in andere producten. UITREIKING VAN VOEDSEL- PAKETTEN TE AKEN. Vele oudjes werd ontroering tc groot. Maandag j.l. zijn te Aken in het Ne derlandse consulaatsgebouw door de Ne derlandse consul, jhr. Pelzer von Behrensberg, aan ruim 150 Nederlandse oude van dagen voedselpaketten uitge reikt. Velen werd de ontroering te groot, toen zij daar hun paketje met aardappelen, wat vet, suiker, koffie en thee, cacao, bloem en groenten in ont vangst namen. De sterkste cultuur ter wereld Bij het zilveren jubileum van de Keu ringsdienst der Vereniging ,,De Narcis" dat gisteren in een feestelijke bijeen komst te Hillegom werd gevierd, is wel gebleken, welk een belangrijke taak de ze zo onopvallend werkende dienst ver richt. In het bijzonder kwam dit tot uiting in het historisch overzicht van de secretaris der Vereniging de heer H. J. Voors, die hierover enkele interes sante bijzonderheden mededeelde. Het zag er ten tijde van de oprich ting van deze dienst met de narcissen- cultuur droevig uit. Het is grotendeels te danken aan het voortreffelijke werk van deze door de kwekers zelf in het leven geroepen keuringsdienst, in nauwe samenwerking met de Plantenziekten- kundige Dienst, dat deze moeilijkheden zijn overwonnen en men in Amerika weer met vertrouwen de grenzen open stelde voor het Nederlandse product. De narcissenkwekers hebben in de 25 jaren dat de dienst bestaat ruim een millioen gulden daaraan ten koste ge legd. De situatie is thans zodanig ver beterd. dat in het afgelopen jaar van de te velde staande gewassen slechte 0,36 niet voor uitvoer geschikt kon worden geacht. Er gaat geen zending het land uit, waaromtrent nog enige twijfel behoeft te bestaan wat de kwa liteit betreft. Veel lof is dan ook toegezwaaid aan het werk van de directeur, de heer. Lim burg, waarbij ook de naam van zijn voorganger, Willem v. d. Laan. de „va der" van de dienst, met erë werd ge noemd. Diens zoon, de heer H. v. d. Laan, is eveneens 25 jaar in dienst als administrateur. De heer H. J. Voors vierde zijn zilveren jubileum als secre taris-penningmeester en de hoofdcon troleur R. v. d. Tang en de controleur Jan van Leeuwen behoorden eveneens tot de jubilarissen, In een speciale bij- Ontevredenheid over Wetsontwerp materiele oorlogsschade KOMEN GETROFFEN GEBIEDEN OOIT WEER TOT VROEGERE WELVAART? (Speciale £'/?.D.-berichtgeving). Het wetsontwerp op de materiële oorlogsschade, dat bij de Kamer is in gediend, heeft bij de oorlogsslachtof fers geen onverdeelde instemming gevonden. De Landelijke Federatie van Stichtingen van Oorlogsgetroffe nen noemde in een persconferentie in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht, bij monde van de 'heren J. A. Koops, voorzitter en J. C. A. Merx, directeur, het wetsontwerp „principieel volko men onaanvaardbaar. Dat niet over de gehele lijn op basis van vervangingswaarde vergoed wordt, noemde de heer Merx een ernstige te leurstelling. Het oorlogsschaderecht vraagt, dat de getroffenen hersteld wor den in hun vroegere sociale en econo mische positie, ongeacht hun draag kracht. De stelregel, dat de economisch zwakkeren niet op gelijke wijze voor de sterkeren behoeven te staan als dester- keren voor de zwakke, dient pas tot zijn recht te komen bij de omslag van de belastingen, die geheven moeten wor den om de vergoeding te bekostigen. Stelt men zich op het standpunt, dat integrale vergoeding een te zware last op ons volk zou leggen, dan dient er sprake te zün van werkelijke dif ferentiatie en niet, zoals in het wets ontwerp van een zekere begrenezing. Afgezien van de principiële zijde van het vraagstuk had de Federatie ook uit practisch oogpunt tal van aanmerkingen over de regeling van de schade aan on roerende goederen, zowel als die van huisraad, ook al ontkent men niet, dat in ieder geval, wat het laatste betreft, voor bepaalde categorieën verbetering is gekomen. De vergoeding van bedryfsuit- rusting schiet ver te kort en de moge lijkheid van credietverlening is veel te afhankelijk van bepaalde ministeriële opvattingen. De Federatie vreest, dat als dit ont werp wet wordt, de getroffen gebieden in de toekomst nooit meer op het wel vaartspeil komen van vroeger. Zij vraagt daarom een vergoeding, die in principe Integraal zal z(jn en laat aan de mi nister de keuze over de termijn van uit kering. Op soortgelijke wijze is ook in België en Frankrijk deze materie gere geld. eenkomst met het personeel zijn deze functionarissen reeds gehuldigd, maar op de feestvergadering werden ze nog eens in 't zonnetje gezet. De heer Voors ontving een fraaie Leerdamse vaas gevuld met narcissen. Bijzondere woorden van waardering werden gesproken tot prof. dr. E. van Slogteren, technisch adviseur van de Vereniging, die mee: dan enig ander zijn aandeel heeft gehad in de hoofd zakelijk wetenschappelijke bestrijding van de vijanden van de narcissenkwe- ker: het aaltjesziek. de narcissenvlieg en het virus, terwijl ook thans weer het „grijs" en het ..mozaiekzijn aandacht en die van zijn medewerkers genieten. Prof.. Van Slogteren werd door de voor zitter van „De Narcis" de heer D van Egmond, hartelijk toegesproken en ont ving eveneens een Leerdamse vaas met narcissen. Dank zij de medewerking van al deze werkers, van het gehele corps con troleurs, maar niet in de laatste plaats van de kwekers, die open oog hebben voor hun eigen belang, is thans de Nederlandse narcisscncul- tuur geworden tot de gezondste, de sterkste en de beste der gehele wereld, verklaarde de voorzitter. Die mening werd nadrukkelijk gedeeld door prof. Van Slogteren. die ver klaarde hoe een der meest critische Amerikaanse experts hem had gecom plimenteerd over de na de bevrijding door ons land gekweekte narcissen, die hij omschreef als „a fine lot of daffodils" terwijl hij constateerde dat de Nederlandse kwekers ten volle „vi- rus-consclous" waren. Ook dr. A. J. Verhage. voorzitter van het Bedrijfschap voor Sierteeltproduc ten, wees er op, dat hoewel in enkele Nederlandse bladen het hoge peil van onze narcissenteelt in twijfel was ge trokken. buitenlandse deskundigen openlijk hun waarderend oordeel had den uitgesproken over de stand dier cultuür! Onder de velen, die het bestuur kwa men complimenteren, waren ir. W. A. v. d. Plassche, directeur-generaal van de Landbouw en vertegenwoordiger van de minister, dr. E. H. Krelage, ere-voor- zitter en jhr. mr. dr. O. F, A. H. van Nispen tot Pannerden, voorzitter der Alg. Ver. v. Bloembollencultuur, ir. F. Vlag. Rijkstuinbouwconsulent en ir. K. Volkers, zijn voorganger, dr. A J. Ver hage. de voorzitter van het BVS en tal van andere vooraanstaande persoonlijk heden in het bloembollenvak, terwijl van het Hoofd van de Plantenziekten- kundige Dienst, dr. Briejèr, een tele gram van gelukwens was binnengeko men. SCHERPE CRITIEK OP MINISTER MANSHOLT. In een aan deze bijeenkomst vooraf gegane huishoudelijke vergadering van de vereniging „De narcis", oefende de voorzitter, de heer D. van Egmond. in zijn openingswoord scherpe critiek uit Sportsplinters Nog twee steden hebben zich bij het Internationale Olympische Comité gemeld om de Zomerspelen van 1956 te organiseren n.l. Buenos Aires en Melbourne. Het I.O.C. heeft besloten een Olympische dag voor de gehele wereld in te stellen, welke zal worden gevierd naar aanleiding van de verjaardag der Olympische Spelen 24 Juni. Deze Olympische dag, die in Nederland reeds wordt gehouden, zal in elk land plaats vinden op of omstreeks bovenvermelde datum Marlies Hulsinga en Dicky Pap- penheim waren de winnaars in de ren- klasse van de afdeling der Nederlandse ski-kampioenschappen, die gistermid dag in Arosa plaats vonden. In de tourklasse zegevierden Annie v. d. Stok en Bobby Hij mans. De loting voor de Davis Cup 1948 zal vandaag te Washington worden uit gevoerd door de minister van Buiten landse Zaken George C. Marshall. De loten zullen uit de beker zelf worden genomen. Diplomatieke vertegenwoor digers van de 29 deelnemende landen zijn uitgenodigd om de plechtigheid bij te wonen. De Amerikaan J Verdeur ver beterde zijn eigen wereldrecord over de 200 yards schoolslag, door deze afstand in 2 min. 16 sec. af te leggen. De gisteravond gespeelde ijshoc- key-wedstrijd HHYCBudejovice werd door de Tsjechen met 13—0 gewonnen. op de geste van Minister Mansholt, die de minimumprijzen met 10 verlaagde. Maandenlang waren besprekingen ge voerd tussen ambtenaren en de ver schillende groepen van belanghebben den. Niet dan na veel moeite waren al lerlei bezwaren overwonnen, en had men bereikt, dat alle betrokkenen vol ledige overeenstemming verkregen De Commissie van Bijstand aan het Be stuur van het Bedrijfschap voor Sier teeltproducten adviseerden gunstig. Vele handelaren gingen er inmiddels reeds van uit. dat in de prijzen, overeenkom stig het bereikte resultaat, geen veran dering zou worden gebracht, en sloten op die basis transacties af. Toen kwam de Minister met het besluit, dat de prij zen 10 naar beneden moesten. Dit besluit, tegen alles in, aldus spr. is een slag in het gezicht van het vak en speciaal van die vakmensen, die hun goede en kostbare tyd aan een alleszins bevredigende oplossing, die met algemene stemmen werd geno men. hebben besteed. Onmachtig iets anders te doen, kunnen wij slechts met kracht tegen zulk een gang van zaken protesteren! De vergadering benoemde voorts in de plaats van de aftredende bestuurs leden de heren D. van Egmond en P. v. d. Nouland de heren S. Valkering te Limmen en P. Clemens Pzn. te Lisser- broek. Besloten werd dat een speciale bijeen komst zal worden gewijd aan bespreking van het vraagstuk van de vrijwillige in krimp. WALTER FOOTE GAAT AMERIKA INLICHTE'N. Omtrent toestand in Indonesië. Walter A. Foote, de enige maanden geleden afgetreden consul-generaal der V. S. te Batavia, gaat van 16 Februari tot 10 April een tournee door het ge hele gebie^ van de v- s- maken, waar op hij lezingen over Indonesië zal hou- deiï. Deze tournee wordt gedeeltelijk ondernomen onder de auspiciën van het Amerikaanse Dep van Buit. Za ken De heer Foote zal spreken in de belangrijkste steden van de V. S. en voor 9 unii ersiteiten. GEEN NEDERLANDSE APPELEN NAAR ENGELAND. Naar wij vernemen hebben de onder handelingen over de verkoop van een aanzienlijk kwantum Nederlandse appe len naar Engeland, geen resultaten op geleverd. In verband met het verge vorderde seizoen bleek het niet mogelijk van Nederlandse zijde de levering te garanderen van het minimum kwantum, waarvoor Engeland belangstelling had. Bovendien was er een aanzienlijk ver schil tussen de door het Engelse mi nisterie van voedselvoorziening aange boden prijs en de aan Nederlandse zijde gevraagde prijs, welk verschil niet te overbruggen bleek. Engeland heeft thans een zeer groot kwantum appelen in België gekocht, evenwel tegen prijzen en voorwaarden, die voor Nederland onaanvaardbaar waren. AMERIKAANSE POSTERIJEN VERZENDEN PAKKETTEN PER LUCHTPOST. De Amerikaanse posterijen hebben bekend gemaakt, dat zij de posterijen van 32 lan-den, w.o. Nederland, tele grafisch hebben gevraagd of zij er mee accoord gaan, dat de V. S. beginnen met de verzending van postpakketten per luchtpost. De Amerikaanse poste rijen zijn bereid onmiddellijk na ont vangst van een bevestigend antwoord van een land met deze dienst te be ginnen. Aan deze wijze van verzending bestaat behoefte en het Amerikaanse vqlk^ zal er zeker gebruik van maken bij de verzending van pakketten over zee. ZEER SNELLE PRIJSSTIJGING VAN FIJNVIS. Waarschijnlijk tijdelijk verschijnsel. De afschaffing van maximumprijzen voor de fijnvis (tarbot, tong. enz.) heeft tengevolge gehad, dat op de Woensdag- markt te IJmuiden een zeer scherpe prijsstijging viel te constateren. Voor 1 kg. tong werd 12 tot 14 gulden betaald en tarbot noteerde 5 tot 8 gulden per kilogram. Men sprak ln de vishandel de verwachting uit, dat dit verschijnsel slechte van korte duur zal zijn, aange zien de Nederlandse vissers, die tot dus ver hun vangst in buitenlandse havens verkochten, deze thans naar Nederland zullen brengen om van de prijsstijging te profiteren. De dan vergrote ahnvoer zal de prijzen waarschijnlijk weer doen dalen. FEUILLETON Mijnheer Melvil's wonderlijke fantasie door W H LANE CRAUFORD 37) Henry had speelgoed voor de kinderen gekocht, een buitengewoon fraai inge legd handwerkmandje voor het meisje, een microscoop voor de oudste jongen en een mecanodoos voor hét jongste kind. Christopher had dat geen speel goed gevonden voor zulke jonge kinde ren. maar Henry was van mening ge weest, dat speelgoed juist leerzaam en nuttig moest zijn. Hij had geen geluk gehad wat betreft de gouvernante voor de kinderen. Op de gouvernante, die ze op het ogenblik hadden, scheen nog al wat aan te merken, en op aanraden van Luke Dimsley, had hij deze dame medegedeeld, dat als zij de kinderen aan het station had afgeleverd, men van haar diensten geen gebruik meer zou maken. Later bleek, dat Henry in deze wat overijld had gehandeld, want de dame, die »Luke Dimsley had aan- bevoenl, had hem medegedeeld, dat zy eerst na Kerstmis vrij zou zijn. Henry had een tijdelijke vervangster gevonden in de zuster van mevrouw Badger, maar dat was geen ideaal-oplossing. „Hé, ouwe jongen, waar kom jij van daan?" riep Michael, terwijl hij ver baasd keek naar een bruin hondje, dat, vrolijk kwispelend met zijn staart en met een donker voorwerp in zijn bek, plotseling voor hem stond. Hij was een mooi hondje, met kort bruin haar, een witte neus en witte pootjes. Het had iets overmoedigs over zich en uit zijn ondeugende ogen bleek duidelijk, dat het nog erg jong was. „Ik denk, dat de kinderen dat hondje meegebracht hebben," zei Michael. „Dat. kan bijna niet anders." vond Christopher. „En Henry houdt niet van honden, dacht Michael hardop. „Neen, dat is zo, Henry houdt niet van honden." Michael floot de hond en deze. die een stoeipartij voorzag, kwam vrolijk naar hem toe Michael streelde het diertje en riep toen plotseling en ont zet uit: „Zie je, wat hij in zijn bek heeft?" „Henry's pantoffel," glimlachte Chris topher. „Maar dat is helemaal niet om te lachen," riep de verschrikte Michael. „Dat weet ik." De pantoffel viel voor Michaels voe ten; de hond kwispelde heftig met zijn staart, in de hoop, dat Michael naai de pantoffel zou grijpen. Deze deed dit inderdaad, maar hij was niet vlug ge noeg, en nadat hij nog geprobeerd had het ding tussen de sterke hondentand jes vandaan te krijgen, gaf hij het op en liet het dier zijn buit. „Die pantoffel is in ieder geval niet meer te gebruiken," merkte hij op, „hij kan haar nu net zo goed helemaal ka pot maken." Het hondje trok zich achter de divan terug om een nieuwe aanval op de pantoffel voor te bereiden. „Het treft slecht-, dat het juist Hen ry's pantoffel is," zei Michael met op getrokken wenkbrauwen. „Ja, als het de jouwe was geweest, dan had hij er het grappige van inge zien." „Ja, maar nu niet." „Nee, nu niet." Christopher was, wat dit betreft, heel zeker. „Nu, wat moet er gebeuren met al dde kerstgeschenken?" vroeg Mlichael geeuwend. Zij maakten de pakjes los en trok de rode mantel aan en keek met enig ont zag naar de baard. De heer Garland had deze met een soort gom bevestigd, maar Christpher had geen gom en dus drukte hij de baard maar zo goed mo gelijk vast. „Dat is natuurlijk volkomen in strijd met. Henry's instructies," mompelde Mi chael, die plotseling het ernstige van het geval inzag. „Volkomen, maar laten wij hopen, dat de een of andere goede fee Henry vannacht in zijn dromen komt bezoe ken en dat hij de dingen morgen in een ander licht ziet." „Morgen ziet hij zijn pantoffel," klonk het treurig. „Hm het is nu Kerstfeest en dan zal hij wel niet zo veel zeggen." „Nee, maar we moeten toch zorgen, dat de kinderen uit de kamer zijn, voordat hij zegt, wat hij te zeggen heeft, al is het nog zo weinig," vond Michael. Christopher had grote moeilijkheden met zijn baard, hij'nam deze even af eu vulde zijn zakken met speelgoed. Hij nam de pep, die hij bij de Garlands had gewonnen, het was een mooie pop, met een porseleinen kop, blond haar en blauwe ogen. Hij nam haar onder zijn arm en ging naar boven, heel voor zichtig, om geen lawaai te maken. Toen hu boven was, ging hij naar de gang. waar de kinderkamers waren. Hij maakte de deur van de eerste kamer geruisloos open en sloop de kamer bin nen, Het was erg donker, maar hij kon nog juist het bed zien. Hij betastte het voeteneinde om de kous te vinden. (Wordt vervolgd) GYMNASTIEK. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN VAN „OLYMPIA". In het clublokaal van de Chr. Kweekschool Paulus Buysstraat te Oegstgeest, zijn door leden van de gymnast.ver. „Olympia" onderlinge wedstrijden gehouden, waarvoor grote belangstelling was. Gezien de presta ties en het groot aantal leden, dat aan deze wedstrijden deelnam, mag wel worden vastgesteld dat ook hier van een goede vooruitgang op dit ter rein van de sport mag worden gespro ken. W ereldkampioenschappen tafeltennis Gisteren zijn in Londen de wereld kampioenschappen tafeltennis begon nen, die 10 dagen zullen duren. Het eerste gedeelte der kampioenschappen bestaat uit de ploagwedstrijden voor de Swaythling-beker bij de heren en de Oorbillan-beker bij de dames. De resultaten van de eerste dag wa ren voor Nederland: Corbillon-beker: IerlandNederland 31; EgypteNederland' 30; Neder landLuxemburg 30. Swaythling-beker NederlandBelgië 3—5. DAMMEN. HUISMAN NOG STEEDS ONGESLAGEN. Ook de vijfde ronde van de uida- gingismatoh HuismanVletter, dde te Oegstgeest gespeeld werd, leverde een overwinning op voor de Leidse kam pioen. Huisman heeft nu de leiding me: 1° pnt. uit 5 wedstrijden en heeft voldoenae aan een gelijk spel om de beker in de wacht te slepen. rijnSburgse damclub. RDC speelde Dinsdag de derde ronde voor het kampioenschap van Rijnsburg. De uitslagen luiden: le kl A: A. v. EgmondH. Voorber gen. afgebr.; C. ZandbergenW. Leeu wenburg 2—0; J. v. d. MeiJC. Jun- gerius afgebr.; C. KromhoutF. A. Ver kuil 02. Uitgestelde partijen: C. Zandbergen— F. A. Verkuil 20; C. Kromhout—A. Vletter 0—2; F. A Verkuil J. v d. Meij 2—0; W. LeeuwenburgA. v. Egmond 0—2; H. VoorbergenJoh. Kromhout 1—1. le kl .B: A. v. d. MeijA. Brink 20; D .v. d. MeijH. Ravensbergen 20; J. Glasbergen—C. Heemskerk 20; W. v. d. HaakS. Heemskerk 02; P. v. Egmond—H. Verkuil, afgebr. Uitgestelde partijen; S. Heemskerk J. Glasbergen 02; A. BrinkC. Heemskerk 20; J Glasbergen—H. Ver kuil 2—0. 2e kl.: Alb. v. d. Meij—B. Bedeker 0-2; N. SchoneveltC. v. Rossum 0—2; R. HeemskerkG. v. Starkenburg 02; P. KraltW. Heemskerk 1—1; C. Hoog stratenKr. Leeuwenburg 20 Uitgestelde partijen: P. KraltKr. Leeuwenburg 02; J. BruseeA. v. d. Eijkel 0—2; C. HoogstratenD. v Star kenburg 02. SCHAKEN COMPETITIE LEIDSE SCHAAKBOND Vriendenschaar verliest in Bodegraven. Het gaat er voor Vriendenschaar langzamerhand somber uitzien, gister avond werd opnieuw verloren, nog wel met flink verschil nl. 2%7%, Opnieuw was het Kambier, aan het eerste bord, die. als éénling voor Vriendschaar de eer wist te redden, door een winstpartij, daarboven waren nog een drietal remi ses, maar de staart" verloor collectief. De uitslagen waren: T. Scheer (Bodegraven)J. Kanbier (Vriendenschaar) 01: K Veerman F. Teleng A. ScheerG. Par don 10; P. J. v. Dobben de Bruyn J. F. Kriek j L. van Sterkenburg— A. Blonk 10; G M. DorrepaalJ. Koet Jr. ViVi S. Ver burgB. Ouerkerk 1-0; B. Batelaan—J. de Roo 1—0; H. van OsJ A. N. den Tonkelaar 1—0; P. J. G YdoG. W. L. Monné 1—0. 66) „Hier is hel tapijt, commissa ris!" zei de waard. „En zoudt U mis schien zo vriendelijk willen zijn dit schamele spaargeld van mij aan te ne men? Zult U mij niet arresteren? Ik ben een oppassend burger en doe nooit kwaad „Hm!" zei Joris. Hij pakte het tapijt onder de arm en stak het geld in de zak. „Voor deze keer zal ik genade voor recht laten gelden! Volg me, brigadier Panda! Op naar het bureel!" Panda volgde. Wat kon hij anders doen? Natuurlijk was hij woedend op Joris, die de ene schelmenstreek op de andere stapelde, maar wanneer hij zijn mond niet hield, zou hij er zelf inlopen. Door zijn eerlijkheid had hij al genoeg narigheid gehad. Zwijgend zette hij zich dus naast Joris op het tapijt en even later vlogen ze de lucht weer in. „Naar het Westen!" zei Joris. „Voor waarts!" Ned. Hcrv. Kerk Beroepen te Mijnsheerenland J. Sprey te Helmond; te Arnhem (2e vac.) P. C. Vermeulen te Laren (N.H.) en J. Vinkenborg te Ha ren (Gr. Bedankt voor Nijkerkerveen G. v. d. Zee te Ridderkerk»; voor Linscho- ten B. Eijsenga te Noordeloos. Aange nomen de benoeming tot pred. in algem. dienst voor de geestelijke verzorging van de politieke gevangenen in de mijn streek, J. v. d. Touw te Borne (O.). Gcref. Kerk Beroepen te Appinge- dam A. G. Brouwer te Harlingen; te Den Bommel-Melissant J. Firet, cand. te Dordrecht; te Doornspijk J. W. Dragt te Maarssen. Aangenomen naar Amsterdam-Z(5e pred.pl.) (2e maal) J. M. Mulder te Rotterdam-Z. EXAMENS. Aan de Vrije Universiteit zijn ge slaagd voor het prop. ex. Theol. de he ren P. A. Bohlmeyer te Bussum, S. A. Boonstra te Groningen en J. P. Sikkel te Amsterdam. Ds. J. G. KNOTTNERUS t In de ouderdom van 63 jaar is te 's-Gravenhage overleden ds. J. G. Knottnerus, predikant in algemene dienst vanwege de generale synode der Ned. Herv. Kerk voor de arbeid onder de geïnterneerden. De overledene was de jongste zoon van wijlen ds. I. G. Knottnerus, in leven predikant bij de Ned. Herv. Gem. 's-Gra- Leider „Wolfsangel"-cabareï op zijn bed verhoord „ik was geen anti-semiet". Het Goois Tribunaal hield gistermid dag een speciale zitting in het kamp voor gedetineerden te Crailo. De zitting werd daar gehouden, omdat de be schuldigde, de 54-j. M. A. L. Tummers uit Laren, tijdens de bezetting bekend wegens zijn optreden voor het cabaret „De Wolfsangel" en voor het beruchte Zondagmiddagcabaret van Paulus de Ruiter, thans lijdende is aan TBC en trombose en dientengevolge op zijn bed moest worden verhoord. Een lange lijst van beschuldigingen werd hem ten laste gelegd, om. het lid maatschap van de NSB, de WA, de Germaanse SS, en het NAF en zijn op treden voor de genoemde cabarets. Besch. gaf toe als leider van „De Wolfs angel" te zijn opgetreden, wanneer dit cabaret op tournée was, doch zeide nooit- teksten voor de~ liederen te hebben ge schreven. Verder ontkende hij ten stel ligste anti-semiet te zijn geweest. Zijn verdediger voerde aan, dat T. eigenlijk door een ongelukkig huwelijk en later door de boycot van zijn collega's op de verkeerde weg was gekomen. T. be treurde deze kant te zijn uitgegaan, ge lijk hij onder tranen verzekerde. Het Tribunaal zal Woensdag 18 Februari advies wijzen. Voormalige gemachtigde voor de prijzen stond terecht ZEVEN JAAR GEËIST TEGEN MR. H. C. SCHOKKER. Voor het Arnhemse Hof stond te recht de gemachtigde voor de prijzen tijdens de bezetting, mr H. C. Schok ker. Deze was lid van de NSB en van alle mogelijke nevenorganisaties. Ten slotte bracht hij het tot adviseur in economische zaken bij Mussert, Hoe wel er door het optreden van verd. geen grote ongelukken zijn gebeurd, meende de proc.-fiscaal mr Fikkert, gezien de grote verantwoordelijkheid, die verd. bezat, toch een hogere straf dan normaal te moeten vorderen, nd. zeven jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontzetting uit de beide kiesrechten voor 15 jaar. Uitspraak 13 Februari. Osendarp tot twaalf jaar veroordeeld Tinus Osendarp, die eens als hard loper op de Olympische Spelen te Berlijn de Nederlandse kleuren ver dedigde, hoorde zich heden door het Bijz. Gerechtshof te 's-Gravenhage veroordelen tot 12 jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. 9 Voorts werd hij ontzet uit de beide kiesrechten, het recht om ambten te bekleden en het recht om bü de ge wapende maoht te dienen. Hem werd het recht van beroep in cassatie ver leend. De procureur-fiscaal had 15 jaar met aftrek en ontzetting uit de kiesrech ten, alsmede uit de rechten van het bekleden van openbare ambten en het dienen bij de gewapende inadht ge- eist. In zijn uitspraak overwoog het Hof ojtl, dat Osendarp over beperkte geestvermogens beschikte en nimmer zijn arrestanten had mishandeld. In tegendeel, hij had zelfs verscheidene malen gevcel van medeleven doen blijken. Voorts nam het- Hof in aan merking, dat Osendarp. die grote po pulariteit genoot, misbruikt is door de vijandelijke propaganda, DOODSTRAF VOOR „SCHRIK VAN WEST-BRABANT". De advocaat-fiscaal van het Bijz. Hof in Den Bosch noemde de ex-burgemees ter van Dinteloord, A. van Campen, de „schrik van West-Brabant". Op 30 Oc tober j.l. had hij reeds voor dit hof te recht gestaan wegens viervoudig ver raad. Verscheidene personen werden door zijn toedoen gearresteerd. Gecon stateerd werd, dat hij geen duidelijke geestelijke afwijkingen heeft. De advocaat-fiscaal mr. J. Houben eiste de doodstraf. Uitspraak over 14 dagen. venhage en werd 8 Mei 1884 te 's-Gra venhage geboren en stamt uit een oud predikantengeslacht dat sedert 1638 van vader op zoon predikant is geweest in de Ned. Herv. Kerk. Zijn stoffelijk overschot zal Vrijdag middag om 2 uur op Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage worden teraardebe- steld. WERELDGEBEDSDAG. Op 13 Februari, de eerste Vrijdag in de lijdensweken, zal de vrouwen-wereld gebedsdag worden gehouden. Het pro gramma, voorbereid door het Wereld gebedsdagcomité in de U.S.A., is geba seerd op de bede van het „Onze Vader" en is toegezonden aan de Nationale Chrlstenraad in alle landen. Er wordt o.m. gebeden voor de overheid, voor de vrede; dat de mensheid geloven moge, dat alle mensen broeders zijn; dat de leiders en de volkeren van alle naties zich mogen bekeren; voor de christenen in alle landen; voor de kerk over de ge hele wereld en voor de jeugd. VOOR VRIJDAG 6 FEBRUARI. Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15- ochtendgymnastiek; 7.30: morgengebed en liturgische kalender: 7.45: S. Torch, orgel; 8.00 nieuws; 8 15: opge wekte muziek; 9.00 ochtendconcert; 10.15 bijbellezing, 10.40: Ital. liederen; 11.00: ziekenbezoek; 11.35 als de zielo luistert; 11:45: W. Landowska, qlavecim- bel; 12.00: Angelus; 12.03; zang en orgel; 12.30: Orkest zonder naam; 12.55: zonne wijzer; 13.00 nieuws; 13.25. Orkest zon der naam; 13.15- van man tot man; 14.00' Ned. Kamerkwartet; 14.30: elck wat wils; 15.30. muzikaal sprookje; 16.00: viool en plano; 16.30: koorzang. 17.00 na school tijd; 17.15: Griller String Quartet; 17.45: wat 't buitenland lees. 18.00 London Palla dium Orchestra; 18.30; strljdkr.; 19.00: nieuws; 19.15: Kath. Jongeren; 19.30; lich te muziek; 19.50' Deense liederen- 20.00: nieuws; 20.12: de Zilvervloot; 20.45: Bel gisch-Luxemburgs programma; 21.00: Metropole-orkest; 21.50. Bijbels hoorspel; 21.30- plano, gr.pl., 2137: actualiteiten; 21.45: avondgebed; 22.00: nieuws; 22.15: Franse muziek; 0 uur sluiting Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15. lichte muziek; 8.00: nieuws; 8.15. liederen; 8.18: opera-progr.; 8.50: voor de hulsvrouw; 9 00: Schubert; 9 30: waterstanden; 9.35' kamermuziek: 10 00: VPRO: morgenwijding; 10.20: VARA; gr.- muziek; 10.20: voor de vrouw; 11.10; hoor spel; 11.30: licht orkestconcert; 12.00 AVRO: Tony Murena en ensemble; 12.30: weerpraatje; 12 33: Sportagenda; 12 38: Pierre Palla. orgel; 13.00. nieuws; 13.15: Virtuoso Sextet. 13.45: oude songs: 14.00: kookkunst; 14.20: gr.pl.; 15.00: ons volk ln zijn dichters; 15.20: Johann Strauss Concert; 16.00: VARA: kamer-orkest; 16.30 tussen 12 en 16, ,17 00: kamer-orkest; 17.20: WIJ en de muziek: 18.00: nieuws; 18.15 de Vara feliciteert; 18.40: Jan C-~>r- duwener; 19 00: denk om de bocht: 19 15: Nederland op zee; 19.22: appèl; 19.30 VPRO lezing; 19.50 „tien voor acht"; 20.00 nieuws: 20.05; Het Röntgenkwartet; 20.30: cursus; 21.00: VARA; men vraagt.... cn wij draaien; 21.30: Stem des Volks, liede ren; 21 50: Op vleug'len van muziek; 22.00 Bultenl. weekoverzicht; 22.15: dansmu ziek: 22.40: VPRO: lezing; 22.45: avond- wijding: 23.00 VARA: nieuws; 23.15: Sym- phonisch Avondconcert: 0 uur sluiting. AGENDA DONDERDAG. Stadszaal: Residentie-orkest. Solist Adol- phe Poth. 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. „Litteris Sa crum" ..Blanke Ballast". 8 uur nam. Volkshuls: Voordracht dr B Stokvis 8 uur nam. VRIJDAG: Schouwburg. Kon. Ver. „Litteris Sa crum" „Blanke Ballast", 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Spr. de heer Van Velsen over Spreekangst en -durf. 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2