Behandeling Marshall-plan over tijd Het Handelsverkeer tussen Oost- en West-Europa De nieuwe bonnen Met een enkel woord WEERBERICHT 86ste Jaargang DONDERDAG 5 FEBRUARI 1948 No. 26304 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Betekenis der Praagse Jaarbeurzen „Door de geografische ligging heeft Tsjecho-Slowakije in Praag 'n cen traal punt voor de grote verkeers- kanalen, welke Europa van Noord naar Zuid en van West naar Oost doorkruisen. Ook in economisch op zicht wil Tsjecho-Slowakije zich naar alle zijden richten. Het land heeft de eerlijke bedoeling, om met alle landen vriendschappelijke betrekkin gen en handelsrelates te onderhou den." Dr K. Pink, directeur-generaal van de Praagse Jaarbeurs, heeft daarop gewezen in een onderhoud, dat wij gisteren met hem hadden. Nederland komt in de rij der leveranciers aan Tsjecho-Slowakije op de zesde plaats. Zwitserland, de grootste afnemer, on- middeliyk gevolgd door Nederland, Engeland, België en Zweden. Door de exportcijfers naar Nederland en Bel gië, vormt de Benelux in feite de girootste „klant" van Tsjecho-SlowaA kije. Tsjecho-Slowakije heeft voor 1947/48 een tweejarenplan opgesteld, dat voor het eerste jaar verwezenlijkt is. Het resultaat ligt zelfs iets gunstiger. Hier na zal een vijf jarenplan worden uit gewerkt. Daarbij zit met de bedoeling voor, om die buitenlandse handel voor al op de Sovjet-Unie te richten. Wel zal die handel toenemen, doch deze behoeft de economische verbindingen met de West-Europese landen niet te verminderen. Dit wil men bereiken door het opvoeren der productie, wel ke een grotere afzet naar b.v. de Sov jet-Unie mogelijk maakt, zonder die naar de West-Europese landen te ver minderen. In Praag zullen dit jaar weer twee Jaarbeurzen worden gehouden. De voorjaarsbeurs van 12/21 Maart en de najaarsbeurs van 12/19 Sept. Er zullen zowel collectieve inzendin gen mogelijk zijn als particuliere. Gandhi's philosophie De Aga Chan, geestelijk leider van millioenen Mohammédanen, vertelt in een in de „Times" gepubliceerde brief, dat hij Gandhi eens vroeg naar zyn mening over de philosophie van Marx. Ghandi zei onmiddellijk, dat hij het zelfde ideaal had als Marx, namelijk dat de staat moet ineenschrompelen, doch dat hij niet geloofde, dat het ver langde doel, het ineenstorten van alle regeringen, ooit door Marx' dialectiek zou kunnen worden bereikt. Gandhi was van oordeel, dat integendeel de oe- ginselen van geweldloosheid en gehoor zaamheid aan hef geweten, eenmaal in practijk gebracht, onvermijdelijk de staat zouden doen ineenschrompelen Verder verklaarde Gandhi nog, dat de beschaving van een gemeenschap met kan beoordeeld worden naar haar macht over de krachten der natuur noch naar de kracht van haar literatuur en kunst, doch naar de vriendelijkheid van haar leden jegens alle levende wezens. Gandhi herinnerde aan de theorieën van Kropotkin, dat de primitieven bloedvergieten en wreedheid haatten Gandhi achtte de oude ,z^dTAm,e"~ kaanse gewoonte om met de trotse toe stemming van het slachtoffer mensen offers te brengen minder mensonterend dan massamoord door opgeroepen!egers verdwaasd door een wetenschappelijke propaganda van haat en leugens. Vriendschapsverdrag tussen S.U. en Roemenië De Sovjet-Unie en Roemenië hebben een verdrag van vriendschap en we- derzijdse bijstand gesloten, aldus meldt radio Moskou. QTT Reuter herinnert er aan, dat ae b.u. thans verdragen van vriendschap en wederzijdse bijstand heeft met Tsje- cho-Slowaktje, Hongarije, Polen. Jo-- go-Slavlë en Roemenie op z«n beurt met Bulgarije, Hongarije en Joego- Slavië. Het verdrag 20 jaar gesloten is voor de duur van zu jaar yeaiuicu. Naar verluidt heeft Stalin aan de besprekingen, die drie dagen hebben geduurd, deelgenomen, Beide landen verbinden zich elkaar mi litaire hulp te verlenen, wanneer een van hen wordt aangevallen door Duits land of een met dat land verbonden mogendheid. Met inachtneming van elkanders souvereiniteit zal overleg wor den gepleegd in alle belangrijke inter nationale kwesties, die beide landen raken. Voorts zal worden gestreefd naar versterking der economische en cultu rele banden. De organisatie der V.N. zal worden gesteund en beide landen verklaren, dat zij oprecht zullen deel nemen aan het Internationale streven naar vrede en veiligheid. HET AMERIKAANSE VLOOTBEZOEK AAN ITALIË. Te Washington doen geruchten de ronde, dat Italië aan de Verenigde Sta ten in overweging gegeven zou hebben de bezoeken van Amerikaanse oorlogs schepen aan Italiaanse havens af te gelasten, „vanwege de politieke munt, welke de Italiaanse commv",'-ten eruit slaan". Tenslotte mag nog warden opgemerkt, dat er een speciale Benelux-dag zal zijn. Deze vriendschapsdag tussen de landen der Benelux en Tsjecho-Slo wakije kan er toe bijdragen het geza menlijke contact en ae banden van vriendschap en goede verstandhou ding te verstevigen. Dr. Pink hoopte, dat velen de Praagse Jaarbeurs zullen bezoeken, want hij zag in de Jaarbeurzen en in de handelsrelaties een groot belang voor het handhaven van de wereld vrede. Critiek op Sovjet-Unie DOOR ENGELS AFGEVAARDIGDE Mayhew, Engels afgevaardigde in de economische en sociale raad der VN, heeft in antwoord op beschuldigingen van de Sovjetrussische gedelegeerde te gen mogendheden, die over niet-zelf- besturende gebieden beschikken, als zijn mening te kennen gegeven, dat de jong ste ontwikkelingen in Oost-Europa het noodzakelijk hebben gemaakt, Sovjet- Rusland als een zich uitbreidende im perialistische mogendheid te beschou wen. Volgens Mayhew zijn de levensom standigheden van de Sovjetrussische arbeiders en boeren veel slechter dan in de Westelijke .democratieën en in vele gevallen aanzienlijk ongunstiger dan die in vele niet-zelfbesturehde gebieden van het Britse gemenebest. Terwijl de eco nomische betrekkingen in het Britse ge menebest uitg&an van vrijheid en we derzijds voordeel, aldus Mayhew. staat de bevolking van kleine landen in Oost- Europa bloot aan economische uitbui ting door de Sovjet-Unie. Mayhew acht te in deze omstandigheden de aanval van de Sovjetrussische afgevaardigde op het koloniale stelsel en het Britse ge menebest „uitzonderlijk onverstandig." De Sovjetrussische afgevaardigde Aroe- tionian, die tijdens Mayhew's rede te kenen gaf van toenemende woede, ant woordde. dat de Engelse verklaring vol was van „afschuwelijke leugens" en „een onrechtvaardige en uiterst vijandige aanval op de Sovjet-Unie" inhoudt. DE DOCUMENTEN VAN HET DUITSE DEPARTEMENT VAN BUITENLANDSE ZAKEN. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, heeft de leider van de oppositie, Churcpill, in het parlement meegedeeld, dat de regering de publica tie van de buitgemaakte documenten van het Nazi-ministerie van Buiten landse Zaken over de Sovjet-Russisch- Duitse betrekkingen nog steeds in over weging houdt. Op Churchill's venvijzing naar het -feit, dat zij in de V.S. reeds gepubli ceerd zijn. antwoordde Bevin, dat dit hem nog geen zekerheid gaf. dat hy er verstandig aan zou doen dit voorbeeld te volgen zonder de zaak zeer nauw keurig te overwegen. Generaal Clay te Parijs De bevelhebber van de Amerikaanse bezettingszone van Duitsland, generaal Clay, heeft te Parijs verklaard, dat het hervormde bestuur van de Brits-Ameri kaanse zone niet het model zal zijn voor een toekomstige centrale regering van enig deel van Duitsland. Clay noemde het nieuwe bestuur, dat binnenkort zal worden ingesteld, een economische nood zakelijkheid, en hij zeide, dat de be voegdheden van dit bestuur alleen ver sterkt waren om de economische pro blemen meester te kunnen worden Deze bevoegdheden zullen uiteindelijk bij de individuele staten komen te berusten. Op een vraag betreffende de geruch ten, dat veldmaarschalk von Paulus een leger in de USSR vormt, antwoordde Clay, dat hij niet geloofde, dat Paulus veel aanhang zou vinden, daar ,de meesten hem als een verrader beschou wen." Desgevraagd antwoordde generaal Clay, dat de bezetting van Duitsland zal du ren tot de verenigde naties bereid zijn Duitsland in de volkenfamilie op te ne men. Dit zou 10 jaar, doch ook 25 jaar kunnen duren. Verkiezingen in Eire Gisteren heeft de bevolking van Eire voor de zevende maal, sinds in 1932 de Valera en zijn Fianna Fail-partij het bewind in handen namen, de Dail (het Ierse parlement) gekozen. De voor naamste strijd had plaats tussen de Valera's partij die 76 van de 183 zetels bezat, en de nieuwe republikeinse partij van Sean Mac Bridge, die de regering „het gros van de arbeidersklasse af handig dreigt te maken". De Valera heeft 74 zetels in de nieuwe Dail van 147 leden nodig Zestien jaar lang lang heeft hy elke algemene ver kiezing gewonnen en behoefde nimmer een coalitie aan te gaan. In tussentijd se verkiezingen heeft de republikeinse party echter twee van de drie zetels verworven. Er zyn voorts nog candidaten van generaal Mulcahy's ..Fine gael". De nieuwe republikeinse party beweert meer dan de tegenwoordige regering te kunnen doen voor productie en wel vaart. Mac Bridge dringt aan op ver breking van elke onmiddeliykè band met het Britse gemenebest, terwyi de Valera niet wil, dat Eire uit het ge menebest treedt. Morgen kunnen de uitslagen bekend zyn. «•„JAPI" DEED PRACHTIG WERK! Bracht In 2 maanden anderhalf millioen kg. oud papier byeen. Door de Jeugd Actie Papier In zameling werd in de maanden November en December 1947 ca. 1.500.000 kg. oud papier bij elkaar gebracht. Berekend tegen de prijs, welke by import van oud papier betaald zou moeten worden, verte genwoordigt deze hoeveelheid een bedrag van ca. f. 255.000. De loonpolitiek der Britse regering De Britse regering zegt in een uitge geven verklaring over haar loonpolitiek, dat het van essentieel belang ls, dat er geen verdere algemene verhoging van het niveau der inkomens komt zonder ten minste een corresponderende ver hoging der productie. Het is niet de bedoeling de huidige lonen te stabilise ren. Waar in byzondere gevallen loons verhoging noodzakeiyk is, moet deze worden verleend. Elk geval moet naar de verdienste, die het voor de gehele natie heeft, worden beoordeeld. De regering verklaart voorts, dat zy het niet wenseiyk acht op andere wyze dan door het heffen van belastingen directe invloed uit te oefenen op het inkomen. Het is van groot belang, dat men zich strikt houdt aan de collectieve arbeidsovereenkomsten, die garanderen, dat veranderingen in de lonen op een ordeiyke wyze geschieden. SCHRIFTELIJKE BEKENTENIS VAN GANDHI'S MOORDENAAR? Agence France presse verneemt van welingelichte zyde, dat Gandhi's moor denaar een bekentenis van zesendertig bladzyden heeft geschreven, waarin hy leden van de Mahasabha beschuldigt, met name een yzermagnaat, multi-mil- lionnair uit New Delhi. Van andere zijde wordt vernomen, dat de Maha sabha de samenzwering voorbereid zou hebben en dat de leden zelfs op de dag van de aanslag uitgenodigd waren naar hun radio te luisteren om „ongelofehjk en groot nieuws" te vernemen. Een arbeiders-conferentie te Brussel Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft ver klaard, dat de behandeling van liet plan-Marshall door het Amerikaanse Congres reeds aanzienlijk overtyd is en herhaald, dat het program voor hulp aan Europa zeer zou worden belem merd, als het niet voor 1 April kracht van wet zou hebben gekregén. Het is echt waar...... In deze tyd van voedselschaarste over de hele wereld wordt in Nederland door wel zeer bijzon dere omstandigheden de kool (practiscli onverkoopbaar, terwyi transportkosten niet opgebracht kunnen worden) als veevoeder gebruikt. Het is een economisch drama voor de Langedykers Matthew Woll, voorzitter van het bureau voor internationale betrekkin gen van de arbeidersbewegingen van de American Federation of Labour heeft verklaard, dat door de arbei dersbewegingen van België, Neder land en Luxemburg gezamenlijk uit nodigingen gedaan zullen worden aan de zestien Marshall-landen voor een vakverenigingen-conferentie ter on dersteuning van het plan Marshall, welke volgende maand te Brussel zal worden gehouden. Vooraanstaande leden van de AFL, welke geweigerd heeft zich aan te slui- teQ by de wereldbond van vakvereni gingen omdat deze „door de communis ten wordt beheerst en een vyand van de democratie is", verwachten dat de Brusselse conferentie zal leiden tot op richting van een andere wereld-vak- verenigingsorganlsatie. Woll zelde, dat de Britse TUC (Trades Union Con gress) beloofd had de conferentie steun te verlenen. Ook de anti-communisti sche Franse vakverenigingen zouden vertegenwoordigd worden. Hy noemde de wereldbond van vakverenigingen de „vyfde colonne van het Kremlin in de internationale arbeidersbeweging". Marshall confereerde met Graham Minister Marshall heeft medegedeeld, dat hy gistermorgen een langdurig on derhoud met Frank Graham, het Ame rikaanse lid van de Commissie v. GD., heeft gehad. Hy weigerde commentaar op de rede van H.M. de Koningin te geven, omdat hy nog geen tyd had ge had deze rede te bestuderen. MILITANTE HINDOE-ORGANISATIE VERBODEN. De militante geheime Hindoe-organi satie Rasjtrya Swajaseval Sanhg, die naar schatting enkele honderdduizenden leden telt is in geheel India verboden. Zoals bekend, heeft de regering van India na de dood van Gandhi verklaard, dat zy het bestaan van organisaties, die geweld en haat prediken, -niet zal dal den Te Bombay zyn 300 leden dezer orga nisatie gearresteerd. De Volksstemming op Madoera. Op het eiland Madoera is een volksstemming gehouden, waarby de overgrote meerderheid van de kiezers zich uitsprak voor Negara-vorming. Het voorlezen van de resolutie in de dessa Padjagan by Bang- kalan. In ongeveer tweeduizend dessa's werd gestemd. Buitenlandse lof voor rede der Koningin Britten slaags met Arabieren Britse valschermtroepen en wacht- troepen in het gebied van de Syrische grens in Noord-Palestina zyn slaags ge raakt met een grote Arabische stryd- macht, welke over de Syrische grens Palestina zou zyn binnengekomen. De Britten kregen steun van Palestijnse politie. Ten Noorden van het meer van Galilea werd drie uren lang gevochten. Een twaalftal Arabieren zou gedood zyn en een zestal gevangengenomen. Aan Britse zyde waren geen verliezen. De Arabieren waren, naar gemeld wordt, in nieuwe khaki-uniformen gekleed en bewapend met moderne Franse geweren. Volgens een officieel communiqué van het Arabisch hoofdkwartier heeft 'deze groep zich in sterke stellingen genes teld en heeft zy de beschikking over veertien stukken geschut. REGELING VOORBEELD VOOR ANDERE DELEN IN AZIË. De radiorede van Koningin Wilhel- mina heeft te Londen een uitateken- de indruk gemaakt. Hier en daar ls men in het algemeen de mening toe gedaan, dat een zo plechtig gedane verklaring thans reden geeft te ver trouwen, dat de onlangs tussen de Ne derlanders en de Republikeinen geslo ten wapensstilstandsovereenkomst uit eindelijk zal worden omgezet in een definitief en duurzaam verdrag. De ..New York Times" wijst er op, dat Koningin Wilhelmina zich zelden tot haar onderdanen richt. Als zy dit echter doet, dan wint hetgeen zy te zeggen heeft aan belang. Het ls te ho pen, aldus het blad., dat de toespraak van de Koningin als grondslag zal dienen by het opbouwen van weder- zyds vertrouwen tussen de onderhan delaars te Batavia en dat zy de pas zal afsnijden aan enige eenzijdige actie om door toepassing van geweld tot een regeling te komen. Indien een wederzijds bevredigende regeling ge troffen kan worden zal Indonesia in derdaad veel by kunnen dragen tot de welvaart in dat deel van de wereld. Het zou een voorbeeld worden, dat een belangrijk effect zou kunnen heb ben in Frans Indochina en andere de len van Azië." Politieke scheiding van reizigers OP EEN STATION IN FRANKRIJK. Op het perron van het station van Niort raakten gistermorgen twee Fran se afgevaardigden slaags, terwyl zy op de trein naar Parys stonden te wach ten. De communistische „deputé" Ga- briël Citerne stond een partyblad te le zen, hetgeen zyn collega uit de Natio nale Vergadering de MRP-er André Mercier aanleiding gaf enige laatdun kende opmerkingen te plaatsen over een politieke beschouwing in het blad. De heren werden handgemeen en een socialistische afgevaardigde wist de vechtersbazen ten slotte te scheiden. De stationschef van Niort heeft thans bepaald, dat communistische reizigers in het vervolg aan de noordzyde van het perron moeten wachten en de heer Mercier en de zynen aan de zuidzyde. (United Press). Voor het tydvak van 8 t/m 21 Febr. 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van BONKAARTEN KA, KB, KC 802 175 Algemeen 500 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gram versnape ringen; 176 Algemeen 1600 gram brood (geldig t/m 14 Febr. as.); 177 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak (geldig t/m 21 Febr. as.); 179 Algemeen 250 gram zachte zeep 4? 125 gram soda; 165 Reserve 800 gram brood (geldig t/m 14 Febr. a.s.); 168 Reserve 400 gram brood (geldig t/m 14 Febr. as.); BONKAARTEN KD, KE 802 673 Algemeen 500 gr. bananen (voor- inlevering) 674, 675 Algemeen 250 gram suiker, bo terhamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram ver snaperingen; 676 Algemeen 400 gram brood (geldig t/m 14 Febr. a.s.); 677 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak (geldig t/m 21 Febr. a.s.); 679 Algemeen 500 gram zachte zeep -F, 250 gram soda; 664 Reserve 400 gram brood (geldig t/m 14 Febr. as.); 668 Reserve 500 gram bloem of zelfry- zend bakmeel of kindermeel of kin derbiscuits; BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, MH 802 (byz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 1055 Suiker: 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram versna peringen: TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 802 07, 11 Tabak: 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak; 09 Versnaperingen: 200 gram versna peringen of 200 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz.; 12 Versnaperingen: 100 gram versna peringen of 100 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 6 Februari worden gebruikt. De bon 673 algemeen voor bananen moet uiteriyk op 14 Februari as. by een handelaar in groente en/of fruit worden ingeleverd. BINNENLAND. ZJCH. Prins Bernhard bezocht giste ren ln zijn functie van Inspecteur-gene raal der kon. Landmacht de Stormschool te Bloemendaal. Met Ingang van 2 Maart zal de KLM inplaats van éénmaal per week tweemaal per week naar Johannesburg v.v. vliegen. De relsduur zal aanmerkelijk bekort wor den en voor de heenreis ruim 30 uur en voor de terugreis Iets minder dan 29 uur bedragen. De A.N W.B., Bovag. Evo, K.N.A.C„ N OD. en R.A.I.. gezamenlijk vertegen woordigende de weggebruikers, garage houders en autohandel, hebben besloten te zamen een landelijke classiflcattecom- Wegens ziekte kan de uitreiking van de Constantljn Huygensprys aan prof. dr. P. N. van Eyck morgen niet doorgaan. Maandag a.s. zal de heer K. W. Buit huls, de oudste Inwoner van Groningen, zyn 101ste verjaardag vieren. Een partij van 26.000 kilo witlof, die op de veiling te Venlo onverkoopbaar was, ls in de verboden strook langs de Duitse grens vernietigd. Een en ander ls een ge volg van de grote aanvoer van kwaliteits witlof uit België, dat zelf overstroomd wordt door nog goedkoper Italiaans wit lof. Bovendien ls er meer vraag naar bloemkool, welke als gevolg van de zachte winter nog steeds op de velling wordt aangevoerd. BUITENLAND. De suikercampagne ln Oostenrijk Tot nu toe werden 1000 kilometers van het Oostenrykse spoorwegennet ge- electrlflceerd. In een kablnetsbyeenkomst heeft de Franse regering besloten, dat zy, die slechts één of twee biljetten van 5000 Franse francs bezitten, dit geld gewisseld kunnen krijgen. Voorts heeft de regering toegezegd, met spoed studie te zullen maken van de voorwaarden, waaronder bezitters van grotere aantallen biljetten van 5000 fres. terugbetaling zullen kunnen ontvangen. Te Rome ls officieel medegedeeld., dat de Italiaanse regering 18.000 man schappen en tweeduizend officieren zal charteren voor politiediensten op tyde- UJke basis. Llvesay, het hoofd van de militaire missie te vormen, ondersteund. Indien no- heeft een productie van 36.000 ton opge- sectie van de Amerikaan;c hulpmissie ln WEER TOENEMENDE WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Krachtige, aan de kust tydelyk harde wind tussen Zuid en Zuid-West. Meest zwaar bewolkt, met tydelijk regen. Wei nig verandering van temperatuur. 6 FEBRUARI. Zon op: 8,14 uur; onder 17,35 uur. Maan op: 6.41 uur; onder 13,29 uur (LZ.). Hoogwater te Katwyk te 1,26 en 13.49 uur. dig, door een bureau ter vaststelling van de verschillende gegevens van de vracht wagens lil ons land Het S3. „Luckenbach" wordt bin nenkort ln ons land verwacht met een grote zending goederen, kleding, voedsel enz. byeengebracht door de Amerikaanse stichting „United Service for Holland". Vla Gronau is gisteren opnieuw een aantal rhtuigen van de Ned. Spoor wegen uit Duitsland naar ons land terug gekeerd Het zyn 5 lichtbeschadlgde elec- trlsche rijtuigen en een 10-tal byna geheel vernielde Dlesel-rytulgen. Baron van Harlnxma thoe Slooten, de Nederlandse ambassadeur ln België, heeft gisteren te Brussel hoge Neder Griekenland, heeft medegedeeld, dat de eerste Amerikaanse vliegtuigen, geschikt voor verkennlngs- zowel als gevecntsdoel- elnden, aan de Griekse luchtmacht zyn overgedragen. leverd. Dit ls 60 procent meer dan ver leden Jaar. Frltz Kuhn, dt leider van de voor oorlogse Amerikaanse Nazi-organisatie, de I „Duits-Amerikaanse Bond", ls uit het kamp van Dachau ontsnapt, aldus maakt de Beierse regering bekend. De bevolking der stad Wenen telt tegenwoordig 1.729.894 Inwoners, waaron der 741.271 mannen. Er komen dus 10 mannen op 13 vrouwen voor. De Iraakse minister-president, Sajid Mohammed Alsadr, heeft verklaard, dat zijn kabinet het onlangs gesloten Brits- nuwenjK geireaen mei. mej Annie T-aoi,o0 n»rrira<7 na nauwkeurige bestu- ?aard Moeller. Het bruidspaar zal Het communistische echtpaar, dat verleden zomer de echtgenote van de Argentynse president, Peron, by haar bezoek aan Bern met tomaten bekogelde, ls met 100 Zwitserse francs beboet. Prins Olaf. de -24-Jarlge zoon van prins Harald van Denemarken en neef van wijlen koning Chrlstlaan. ls ln het 1 r 1 huwelijk getreden met mej Annle Pug- zich Volgens de „Berllnsko Tidende" zou het huweiyk van ex-koning Michael van Roemenië en prinses Anne do Bourbon Parma, plaats vinden ln Mei aanstaande en „allerwaarschljniykst" te Kopenhagen, ofschoon omtrent de plaats nog geen defi nitief besluit zou zijn genomen. De 24-uur-staklng der Duitse arbei ders ln de Britse en Amerikaanse zones van Duitsland eindigde om middernacht even rustig als ze begonnen en verlopen was. De situatie was zo rustig, dat in de stakingscentra de vakbondlelders, die de staking georganiseerd hadden, hun kantoren sloten en naar huls gingen. Als gevolg van sneeuwstormen moest te New-York al het luchtverkeer weer worden gestaakt. De treinen rijden nog, maar ondervinden veel vertraging Gis teravond lag er reeds 10 cm. sneeuw en verwacht wordt, dat er vandaag nog zo'n hoeveelheid bij zal komen. De sneeuw- plaag heeft de stad deze winter al onge veer zes millioen dollar gekost. Te Duinkerken ls brand uitgebroken aan boord van het Deense vrachtschip „Otto Petersen". Een hoeveelheid textiel en 30 ton suiker gingen verloren. De schade wordt op 250.000 gulden geraamd. De Nationale Vergadering van Tsje- cho-Slowakye heeft eenstemmig het ver drag voor vijf Jaar met de Sovjet-Unie goedgekeurd, dat ln December gesloten De Britse regering heeft er ln toege stemd het debat over ae tweede lezing van Iraakse verdrag na br^!is binnenkort naai de Ver. Staten begeven, het wetsontwerp tot beperking van" het dering heeft verworpen, daar net „ïraK* n. m«r^T,.ticrh hn«oinir ♦- **»i- natlonale doelstellingen niet verwezen - D_ icfBiiinirer» v.-rwez.cn- D&or dlt morganatisch huweiyk heeft veto-recht van het Hogerhuis uit te 6tel- landse onderscheidingen uitgereikt aan nationale aoeisteiungen nxcu vc prins Olaf afstand gedaan van zyn sue- len tot na een conferentie tussen de par ieden van het corps diplomatique en aan hl kt en geen solide Brits-iraakse vrien cesslcrecht. HIJ zal de titel voeren van tijen over de kwesties, die het wetsont- hoge Belgische ambtenaren. schap lnaugureert. Graaf Van Rosenborg. werp heeft opgeworpen. Prof. Fouche gezant van Zuid-Afrika Het Zuid-Afrikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken maakt bekend, dat prof. Lee Fouclje benoemd is tot bui tengewoon gezant en gevolmachtigd ge zant te 's-Gravenhage. Prof. Fouche werd in 1942 benoemd tot voorzitter van de Zuid-Afrikaanse Radio-Omroepvereniging. Prof. Fouche is hoogleraar in de geschiedenis. Hy studeerde aan de universiteit van Kaap stad. Leiden, Gent, Parys en Beriyn. AUTOMARKT ZONDER OFFICIËLE PRIJZEN. Maar de prysbeheersing was aanwezig. In Amersfoort is gisteren de eerste na-oorlogse officiële automarkt gehou den. De slechte weersgesteldheid heeft de aanvoer ongetwijfeld ongunstig be ïnvloed, maar toch waren uit alle de len van het land nog 136 wagens aan wezig. Van deze handel ln gebruikte auto's merkt de buitenstaander niet veel, daar de onderhandelingen voornameiyk in de café's worden gevoerd. Enthousiast waren de handelaars niet: er is te veel controle naar hun opvat ting. Een vrij sterke politiemacht was op de been om de zaak in goede banen te leiden. Slechts één uitweg was vrij en daar stonden de mannen van de prysbeheersing en van de politie voor de controle der papieren. Particulieren kopen niet op deze markt of liever, de handelaar verkoopt niet aan vreemden. De wagens gaan van handelaar naar handelaar en achter de pryzen komt men niet.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1