Kamer wenst instelling Collegiaal Orgaan bij wel Federatief Indonesië zal spoedig zijn plaats innemen Machten van wanorde en anarchie moeten overwonnen worden WEERBERICHT Steeds meer drang naar Kamerontbinding in Frankrijk Met een enkel woord 86ste Jaargang WOENSDAG 4 FEBRUARI J 948 No. 26303 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Koningin spieekt tot onze bondgenoten. Gisteravond te halfzeven heeft H.M. Koningin Wilhel- mina in het Koninklijk Paleis te Amsterdam over de zen ders Hilversum I en II en over de zender van de Wereld omroep in het Engels een rede uitgesproken over de staat kundige toekomst van Nederland en Indië. Tot hen, die in de oorlog onze bondgenoten waren, zo ving H.M. haar rede aan, wil ik enkele woorden richten. Ik wil uw aandacht vestigen op een belangrijk ogenblik in het leven van de volken van ons Gemenebest. Een vrij, federatief Indonesië zal spoedig zijn plaats tussen de democratische volkeren der wereld inn.emen. Zeven jaar geleden, toen NederlanS in de macht was van de Duitse dwingeland, heb ik mijn landgenoten het voornemen aangekondigd van het scheppen ener nieuwe staatkundige verhouding tussen Nederland en de andere delen des Rijks. Een jaar later, in het hevigst van de oorlog, gaf ik de lijnen aan, waarlangs de ontwikkeling zich zou moeten voltrekken. Thans is deze ontwikkeling een levende werkelijkheid, die snel haar uiteindelijk doel nadert: de Verenigde Staten van Indonesië, in een unie verenigd met het Koninkrijk der Nederlanden, Suriname en de Antillen. - Naar nieuwe stap op weg tot vrede HULDE AAN ROOSEVELT. In de donkerste dagen van de oor log vond Noord-Amerika's grote pre sident, mijn onvergetelijke vriend, te zamen met Groot-Brittannië's onver schrokken strijder voor dc vrijheid, blijvende woorden voor ons gemeen schappelijk streven, dat ver uitging boven ons onmiddellijke doel: hef herwinnen van onze onafhankelijk heid. Wij zouden de wereld vrij maken van angst en vrij van gebrek; wij zouden haar maken tot een plaats waar de mens vrij is God te dienen op zijn wijze en waar hij vrij zijn mening uiten kan. Het stemt mij gelukkig, dat mannen in Indonesië en hier de wijsheid en de bekwaamheid bleken te bezitten om staatkundige vormen te vinden, die aan vele millioenen mensen de vrijhe den en rechten zullen waarborgen, waarvoor gij, onze bondgenoten, met ons te zamen hebt gestreden. Zij heb ben nog veel werk te doen. DE GEWONE MAN NIET VRIJ. In die delen van Indonesië, waar terroristen ook thans nog moorden, plunderen en brandstichten, is de gewone man nog lang niet vrij van angst en gebrek. Daar, zoals ook elders in de wereld, moeten de machten van anarchie en wanorde, die het herstel der volke ren trachten te verhinderen, worden overwonnen. Ik vertrouw, dat deze hindernissen zullen worden overwonnen. De volken van Indonesië zijn vast besloten de verantwoordelijkheden en de plichten op zich te nemen, welke verbonden zijn aan een democratisch bestel, zoals gij en wij dat kennen. Wij weten, dat in onze dagen geen betrekkingen tussen volken kunnen standhouden tenzij zij gegrondvest zijn op wederzijdse instemming en op oe vol tot samenwerking. Daarom moedi gen wü hen aan en helpen wij hen by hum streven. KOLONIALE GEDACHTE AFGEDAAN. De koloniale gedachte heeft afge daan. Wij verloochenen ons verleden riet noch het grote werk, dat daar is verricht. Maar een volk moet do kracht hebben om een nieuw begin te maken. Wij hebben die kracht. Wat de volken der wereld thans nodig heb ben, is een nieuwe samenleving op de grondslag van gelijkheid en we derzijds vertrouwen. Wellicht zal de oplossing, die in In donesië wordt tot stand gebracht, als voorbeeld kunnen dienen in andere ge bieden van Azië. Een volkerengroep van niet minder dan zeventig millioen mensen heeft zich geschaard aan de zijde der democratie, zoals wy die ken nen. Dat is een grote gebeurtenis. GROOT AANDEEL. Een verenigd Indonesië, gezegend als het is met vele rijkdommen der aarde, kan een groot aandeel nemen in de gemeenschappelijke strijd tegen hon ger en gebrek. In vrije samenwerking met Nederland, Suriname en de An tillen, zal een souverein Indonesië voort kunnen werken aan zijn econo mische ontwikkeling, die reeds voor de oorlog in Azië haar weerga niet vond. TIJDELIJK OPKLAREND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met tamelijk lang aanhoudende opklaringen en aan vankelijk, voornamelijk in het Noorden van het land nog enkele verspreide buien. Vrij koude nacht met hier en daar lichte nachtvorst, overdag onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. Geleidelijk verder afnemende wind tus sen West en Zuidwest. 5 FEBRUARI: Zon op: 8.16 uur; onder: 17.33 uur. Maan op: 5.41 uur; onder: 12.43 uur, (L.K.). Hoogwater te Katwijk te 0.01 en 12.39 uur. Door Europa en Amerika te voor zien van zyn producten en grondstof fen zal Indonesië een aanzienlijke bij drage kunnen leveren tot de geweldige krachtsinspanning, die thans, onder het plan-Marshall, van *t Amerikaan se volk wordt- gevraagd. AFNEMEND WANTROUWEN. Reeds herrijst het land uit de ver warring, waarin de Japanse bezetting het heeft gebracht. Hartstochten ko men t-ot rust, het wantrouwen neemt af. De verheven woordenvrijheid en va derlandsliefde herkrijgen haar ware zin, nu Indonesische nationalisten de handen ineenslaan om een federatie op te bouwen over de gehele uitge strektheid van het eilandenrijk. Door deze gemeenschappelijke krachts inspanning, gegrond' op dezelfde be ginselen als het Atlantische Handvest, verrijst een nieuw Indonesië. Zowel Nederlanders als Indonesiërs zien uit naar de dag dat de Verenig-' de Staten van Indonesië, op voor dracht van Nederland, de hun toe komende plaats zullen innemen te midden van de Verenigde Volken. Op die dag zal weer een stap zijn gezet op de moeizame weg naar dc vrijheid. Nadat H.M. haar rede had beëindigd, werd de tekst in Nederlandse verta ling voorgelezen. De réde werd door talrijke stations heruitgezenden en uitstekend ontvan gen. Scherpe Britse nota aan Roemenië Naar te Londen wordt bevestigd heeft ook de Britse regering aan Roemenië een krachtige nota gezonden, waarin wordt geprotesteerd tegen .,de schen ding van de clausule betreffende de menselijke rechten van het vredesver drag met Roemenië", tot uiting ko mend in de gevangenisstraffen voor dr. Maniu en andere leiders van de natio nale boerenpartij. Engeland wilde niet tijdens het proces protesteren, aldus de nota, in verband met de Bi^gaarse bewering, dat inter ventie van Londen en Washington noodzakelijk leidde tot het uitspreken van de doodstraf voor Petkof, de Bul gaarse oppositieleider, die in de herfst van het vorig jaar is terechtgesteld. Engeland is van mening, dat de be schuldiging van hoogverraad, tegen Maniu c.s. uitgebracht, ngoit is bewe- zën en dat het proces een politiek ka rakter droeg, welks voornaamste doel was de niet-communistische oppositie in Roemenië uit te schakelen. Zweden voelt niet voor West-Europese Unie WIL NEUTRAAL BLIJVEN. Unden, de Zweedse minister van Bui tenlandse Zaken, heeft in een rede voering voor beide Kamers verklaard, dat Zweden niet zal toetreden tot de door Bevin voorgestelde West-Europe se unie, daar het zich de kans niet wil laten ontnemen, dat ihet in een volgende oorlog weer neutraal kan blijven. .De regering is er zeker van," aldus Unden, „dat de overgrote meerderheid van het Zweedse volk zich niet wenst aan te sluiten bij een of ander sta tenblok." Unden pleitte voor nauwere betrek kingen met Denemarken en Noorwe gen en zeide, dat men ook in dé -toe komst veel zou kunnen bereiken door een breedopgiezette en wel overlegde Scandinavische samenwerking. Hij noemde het plan-Marshall „een edelmoedig Amerikaans initiatief" en zeide het te betreuren, dat de Oost- Europese landen geweigerd hadden er profijt van te trekken. CLAY OVER „BIZONIE" Generaal Clay, de Amerikaanse mi litaire gouverneur in Duitsland heeft op een vergadering van de Laenderraad verklaard, dat het bizonale bestuur slechts een tijdelijke instelling was, die de toekomstige vorming van een rege ring voor geheel Duitsland niet in de weg zou staan. Clay hechtte niet veel waarde aan enige bijzondere bestuurs vorm voor het Duitse volk. Het was niet de bedoeling van het Amerikaanse militaire bestuur, de Duit sers een regering op te dringen. Sprekende over de vooruitzichten voor 1948 zeide Clay, dat men de beschikking had over de bestaande voorraden en 500 millioen dollar, die bestemd waren voor de invoer. In het begin van het jaar waren grondstoffen ter waarde van meer dan 90 millioen besteld en voorts zou den binnenkort orders ten bedrage van 100 millioen dollar geplaatst worden. Clay gaf een uitgebreid verslag van zijn bezoek aan Washington en verklaarde, dat hy het congres om 700 millioen dol lar had verzocht voor de periode van 1 Juli 1948 tot 1 Juli 1949 ten bate van de Brits-Amerikaanse zone. Dit bedrag was gebaseerd op een dagelijks algemeen gebruik van 1.800 calorieën. Een beslis sing dienaangaande zou over enkele we ken genomen worden. Nederlandse en Republikeinse commandanten buigen zich over de kaart van de Modjokerto-sector bij de besprekingen over de vaststelling van de status-quo lijn voor dat gebied. De eerste bloeiende sneeuwklokjes zijn er alweer. - De officiële bloeitijd van deze bolbloèmen is einde Maart, doch door de zachte whiter is het twee maanden vroeger dan gewoonlijk. Opwinding bij Gaullisten en Communisten (Van onze correspondent in Parijs) Het parool tot Kamerontbinding in Frankrijk is, gelijk men weet, het eerst door generaal De Gaulle gegeven, die zulks als voorwaarde beschouwde voor zijn eventuele terugkeer tot de macht. Het Parlement weerspiegelt momenteel de werkelijke politieke krachtsverhou dingen des lands niet meer en boven dien is het in zijn ogen, verworden tot een instrument In de machtsstrijd der partijen. Wanneer men de laatste maanden de Franse pers nauwlettend heeft gevolgd, kon men echter constateren, dat de roep om ontbinding in steeds ruimere kring te vernemen was. Het eerst namen de communisten het parool over van de generaal; doch thans wordt zelfs in de kringen der z.g. Derde-Macht en in het bijzonder onder radicaal-socialisten de wenselijkheid van nieuwe, tussen tijdse verkiezingen steeds openlijker overwogen en erkend. De angst voor een communistische putsch tijdens de ver kiezingsperiode, waarin het land door een uit de grootste partijen samen te stellen overgangsbewind bestuurd zou worden, is inmiddels grotendeels opge heven, nu de partijgangers van Thorez uit verschillende politieke sleutelposities burgemeestersambten, vice-president schap van de Kamer etc. zyn verwij derd. Velen verwachten dan ook. dat men wel genoodzaakt zal zijn het volk opnieuw te consulteren, wanneer onver hoopt het Plan-Mayer op een fiasco uit mocht lopen en de algemene politiek van het tegenwoordige kabinet op een klip zou geraken. Het ligt echter voor de hand, dat de partijen, die de beste resultaten boekten bij enkele gemeente raadsverkiezingen, welke de laatste we ken zijn gehouden o.a. in Malakoff, een voorstad van Parijs het uitbun digst verlangèn naar een spoedige krachtproef. En zo mag men zich dan ook niet verwonderen, dat men thans reeds onder de volgelingen van De Gaulle en Thorez sporen van opwinding waar kan nemen, die kennelijk wijzen op een op handen zijnde verkiezings strijd. Mocht het daarvan komen, dan zullen de communisten zich verschan sen in een „blok van ontevredenen", waarin zij alle „slachtoffers" van het Plan-Mayer kleine neringdoenden.de boeren, de arbeiders, spaarders en an dere gedupeerden van de geldzuivering hopen te verzamelen. De strijd be looft fel te worden PALESTINA-COMMISSIE NIET TEVREDEN. Naar aanleiding van de verklaring van de Britse afgevaardigde bij de V. N. sir Alexander Cadogan, dat Engeland de commissie voor Palestina van de V. N. eerst twee weken voor het einde van het mandaat in Palestina zal toelaten, heeft de commissie besloten Cadogan in een brief mede te delen, dat zij de Brit se houding „onbevredigend" acht. De commissie zal de Britse regering ver zoeken haar houding in deze te her zien. Tevens besloot de commissie om bin nen ongeveer 10 dagen een vooruitge zonden groep naar het heilige land af te vaardigen. Deze groep zal uit leden van het secretariaat worden samen ge- steld. Het Joods bureau heeft bij de com missie een memorandum ingediend, waarin aan de Veiligheidsraad wordt verzocht op grond van hoofdstuk T van het Handvest handelend op te treden tegen hetgeen in dit memorandum ge noemd wordt „een Arabisch complot om met geweld het besluit van de V. N. inzake Palestina krachteloos te ma ken". De 7 Arabische staten worden er in dit memorandum van beschuldigd een actie van bedreigingen, ophitsing en propaganda te voeren. Debat over de Regeringsverklaring Aanvallen op dr. Van Mook gelaakt Het debat over dc regeringsverklaring nopens dc ontwikkeling der gebeurte nissen in Indonesië, dat gistermiddag is voortgezet, eindigde met het aan vaarden met 52 (dc beide rege ringspartijen) tegen 31 stemmen van de motie-Rommc. waarin de Ka mer, gehoord de voornemens der re gering in haar verklaring van 13 Januari 1948 met betrekking tot de instelling van een collegiaal orgaan; van oordeel, dat het belang om onver wijld tot deze instelling over te gaan rechtvaardigt, dit te doen geschieden bij K.Bt- doch dat in onmiddellijke aansluiting hierop de definitieve re geling dezer instelling behoort plaats te vinden by de wet, dc Regering uit nodigt, bij dc uitvoering van haar vorenbedoelde voornemens met het vorenstaande rekening te houden. Voordien was de motie-Schouten, waarin wordt uitgesproken, dat de in stelling van een collegiaal orgaan en de vorming van een centrale organisatie, welke zich zal ontwikkelen tot een voor lopige federale regering van Indonesië bij wet dienen te geschieden, in verband waarmede de redering wordt uitgeno digd ter zake wetsontwerpen gereed te maken, met 60 tegen 24 stemmen (die van A.R., C.H., S.G. en V.V.D.) ver worpen. Eveneens was met 51 tegen 32 stemmen, die van C.P.N., C.H., A.R., SG. en V.V.D. verworpen de motie van de heer Hoogcarspel (CP.N), waar in werd te kennen gegeven, dat zowel de instelling van het collegiaal orgaan als de omschrijving van zijn taak bij de wet dienen te geschieden, in verband waarmede de regering wordt uitgeno digd terzake een wetsontwerp bij de Kamer in te dienen. In zyn antwoord heeft de minister van O.G de heer mr. "Jonkman, om. verklaard, dat de regering de wenselijk heid van een aanvullende regerings verklaring, waarop de heer Schouten o.a. zeide gerekend te hebben, erkende, doch dat zij niet voldoende op de hoog te was. Met nadruk wees hij er op. dat de partijen alleen gebonden zijn door de door haar aanvaarde documenten, nJ. de bestandsovereenkomst, de twaalf be ginselen, alsmede de zes additionele be ginselen als basis voor politieke bespre kingen. Hij merkte voorts op, dat het statement alleen voor rekening van de commissie van Goedé Diensten zelf komt en dat de notulen j niet kunnen werden overgelegd. De basis voor de po litieke besprekingen, zo verklaarde de minister, sluit aan op de beginselen van Linggadjati, waaraan de regering on verkort vasthoudt en blyft vasthouden. Onder „prisoners" wordt volgens de mi nister verstaan alle gevangenen en in hun beweging beperkte personen. De status van beide partijen wordt niet ge wijzigd m het statement. Verder deelde de minister mede, dat de Kroon der Unie wordt geacht te worden opgedra gen aan Koningin Wilhelmlna en Haar Huis. De jongste volksstemming op Ma- doera is niet beslissend voor wat op grond van de additionele artikelen zal aanvaard worden. De regering wacht overigens op nadere gegevens dienaan gaande. De regering heeft met voldoening vernomen, dat de heer De Groot de leuze Indië los van Holland" heeft vaarwel gezegd. De scherpe aanvallen van de heren Vonk en Zandt op de Luit-G.G. betreurt de regering. Aan hem is voor een groot deel te danken hetgeen bereikt is. Had de landvoogd niet geïmproviseerd op de grondslag der noodbesluiten, dan zou de staats machine zijn vastgelopen, aldus de minister. Ontkennend beantwoordde spr. de vraag van de heer De Groot of er Ame rikaanse luchtbases zijn op Celebes, Borneo en Nieuw-Guinea. De heer Hoogcarspel had gevraagd of aan gewonde militairen een verkla ring ter tekening wordt voorgelegd, behelzende, dat zy hun verwondingen niet in en door de dienst hebben ge kregen. In antwoord daarop zeide de minister, dat het mogelyk is, dat een zodanige verklaring in enkele geval len is getekend, om daardoor spoedi ger in dc burgermaatschappij te kun nen terugkeren. Van pressie is even wel geen sprake, evenmin by ode de tachering van ambtenaren in Indo nesië. N%de triplieken heeft minister Jonk man o.a. nog gezegd, dat waar het be- stapd pas is ingegaan, het voorbarig zou zyn daar nu al een oordeel over te geven. BINNENLAND. Dezer dagen Is een, handlanger van de 44-Jarige Amsterdamse' P.R.A C.-recher cheur C. J. P. gearresteerd, die zich tegen betaling bereid had verklaard bezwarend materiaal uit het dossier van een schilde rijen-restaurateur te verwijderen. De hand langer is een commissionair in schilderijen, die als verbindingsman optrad tussen de restaurateur en de rechercheur. De gemeentelijke visserijen 'te Vlls- singen heeft in 1947 een record omzet behaald, n.l. een bedrag van ruim f. 950.000. In het tcch ook zeer gunstig Jaar 1946 bedroeg de omzet ruim f. 450.000. Binnenkort zal prof. C. Bonne, wnd, president der Universiteit van Indonesië, zich naar ons land begeven, om hier met leiders van laboratoria voor tropische ge neeskunde. pathologische anatomie en kankeronderzoek overleg te plegen over de nieuwe methodiek en inzichten in deze wetenschappen. Prof. Bonne zal ongeveer zes maanden in ons land blijven. By de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot goedkeuring van de op 30 October 1946 te Washington tussen het Kon. der Nederlanden, de Franse Re publiek. het Ver. Kon. van Groot-Brit- tannlë en Noord-Ierland en de Ver. Staten van Amerika gesloten overeenkomst voor de oprichting van de Caraiblsche - com missie. Met de „Noordam", die Zaterdag a.s. naar New York vertrekt, zal een delegatie van de Ver. van Ned. Gemeenten mee reizen. Zij bestaat uit de heren mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam. Chr. G. Matser, burgemeester van Arnhem en N. Arkema, directeur van de Ver. van Ned. Gemeenten te Den Haag. Doel 16 deelne ming aan het congres van Amerikaanse burgemeesters, dat op 16, 17 en 18 Febr. te New York zal worden gehouden. De Tweede Kamer zal Dinsdag a.s. des middags om een uur in openbare ver gadering bijeenkomen. Morgen vangen te Den Haag de be sprekingen aan tussen een Engelse en een Nederlandse delegatie voor het sluiten van een handels- en financieel verdrag tussen Engeland en Nederland. De economische recherche te Deven ter heeft mevr. B. in hechtenis genomen, die er een bedrijf van maakte distributie bescheiden ln pand te nemen tegen rente en. by niet Inlossing daarvan, daarin han del te drijven. De staking by de meelfabriek „Hol land" te Amsterdam, welke op 25 Augustus 1947 begon, heeft een productieverlies van 400.000 balen meel opgeleverd. De „Holland" werkt thans met 131 werk krachten o.m. 33 oud-stakers. H.M. de Koningin heeft by K.B be noemd tot ridder der 4e kl. der M.W.O. de luitenant ter zee der 1ste kl. H. M. L. F. E. van Oostrom Soede, wegens het zich ln de strijd onderscheiden door het bedryven van uitstekende daden van moed, beleid en trouw. Jhr. mr. H. C. F. K. van Vreden- burch, chef van het directoraat voor politieke zaken ln het Verre Oosten en plaatsvervangend voorzitter der Ned. dele gatie voor de onderhandelingen met de Republiek, heeft een on-officleel bezoek gebracht aan Makassar. O.a. 16 hy te Malino geweest, waar ook de president van Oost-Indoneslë, de heer Soekawatl, verbiyft. Gistermiddag is te Enschedé het la boratorium van het vezelinstituut T.N.O. „De Voorzorg" onder grote belangstelling van de zijde der textielindustrie geopend. BUITENLAND. Regeringskringen te Athene delen mede, dat er 139 „communisten" te Lamla in midden-Griekenland gearresteerd zyn, nadat berichten waren binnengekomen, dat guerillastryders uit de naburige ber gen van plan waren de stad aan te vallen. Naar te Tokio ls bekend geworden, treedt sind6 September met toestemming van het geallieerde bestuur een kust- wachtvloot van 28 vroegere duikboot jagers op, bemand met Japanse politiemannen, die de kust bewaken om de smokkelhandel tegen te gaan. Democratische congresleden uit de Zuidelijke Staten van de V.S., van wie Truman bij de komende presidentsverkie zingen zyn belangrykste steun verwacht, hebben gedreigd een andere candldaat te steunen, daar Truman het Congres had verzocht een wetsontwerp tegen rassen discriminatie ln behandeling te nemen. Deskundige dieven hebben gister nacht een bezoek gebracht aan Sunnlng- dale-park in Berkshire (Eng.), de woning van de vroegere tabak-milllonnalr sir Hugo Cunllffe-Owen. waar zy zonder gehoord of gezien te worden een aantal Juwelen ter waarde van 15.000 bond hebben ontvreemd. Het Franse ministerie van financiën verwacht een onmiddellijke winst van 30 milliard frs uit hoofde van de Intrekking der huidige biljetten van 5.000 frs ln ver band met het aantal vernielde biljetten en het aantal biljetten, dat niet zal worden Ingeleverd om andere redenen. Marshall de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft de Ame rikaanse vakverbondslelders meegedeeld, dat de Griekse regering de drastische ar beidswetten van 12 December zal Intrek ken „zo gauw het democratisch gekozen nationale arbeldscongres, dat ln Maart zal samenkomen, een verantwoordelijk natio naal bestuur voor de Griekse vakbeweging zal hebben gekozen". Een lid van de vroegere diplomatieke staf van de Sovjet-unie te Rio ae Janeiro, dat Brazilië niet met de andere stafleden verlaten heeft na het afbreken der diplo matieke betrekkingen tussen Brazilië en de Sovjet-unie in October van het vorige Jaar. is te Sao Paulo gearresteerd. De be troffen diplomaat, Salomon Starety. zou te Sao Paulo politieke activiteit gevoerd hebben. De Anglo Egyptian oliemaatschappy maakt bekend, dat ln Sinai, 16 km ten Zuiden van de oliebronnen te Soedr, olie aangeboord is. De C.I.O. tegen verlaging plan Marshall Philip Murray, voorzitter van de Amerikaanse OIO (een der grootste vakverenigingsorganisaties)heeft de senaatscommissie voor buitenlandse be trekkingen een verklaring doen toeko men, inhoudende, dat een grote ver laging van de voor heb plan-Marshall uitgetrokken bedragen bijkans misda dig zou zyn. Indien het aanvangsbe- drag van 6.3 milliard dollar met 1.8 milliard dollar verlaagd zou worden, zou het plan-Marshall niet meer dan een hulpprogramma worden. Murray acht jaar, als door president Tru man voorgesteld, wel de minimumpe riode, die het herstel nodig heeft. In aansluiting aan een vroegere ver klaring van de zeeliedenvakverenigiug: der AFL is ook de CIO gekant tegen verdere overdracht van Amerikaanse schepen aan het buitenland en huldigt deze organisatie het vervoer van hulp- verleningsgoederen op Amerikaanse schepen. Binnenkort proces tegen wijlen Hitier en echtgenote HET GAAT OM HUN BEZIT. Te Berlijn is bekend gemaakt, dat binnenkort door een zuiveringsrecht bank te Muenchen een proces aanhan gig zal worden gemaakt tegen wyien Hitier en zijn echtgenote Eva Braun. Volgens een rechtskundige van het Amerikaanse militair bestuur kan het tribunaal bevelen, dat al hun eigendom men voor herstelbetalingen aan de staat worden toegewezen, indien de tegen hen in te brengen beschuldigingen van kracht blyken te zyn. In hetzelfde proces zullen berecht worden: Goering, die kort voor de exe cutie zelfmoord pleegde, Frank, Stret cher, Funk en Seyss Inquart, allen te Neurenberg opgehangen, Hess en von Schirach, die zich in de gevangenis be vinden, en Bormann, over wiens lot men. in het ongewisse verkeert. Naar het be zit van al deze personen wordt een on derzoek ingesteld, daar zij als zware oorlogsmisdadigers geboekt staan. Feesten in Montmartre VREEMDELINGENVERKEER WORDT AANGEMOEDIGD. (Van onze correspondent te Parys) Een der motieven, waarmee de Franse regering de devaluatie rechtvaardigde, betrof het vreemdelingenverkeer, dat van de hoge prijzen de laatste maanden een duidelijke terugslag ondervond. Wel is waar heeft men voor het jaar 1947 een vooruitgang kunnen constateren op het seizoen daarvóór, doch in verhou ding met de cyfers van voor de oorlog biedt het Franse toeristenverkeer nog steeds een weinig rooskleurig beeld. Men berekent, dat in 1947 ongeveer een mil lioen buitenlanders Frankryk hebben bezocht, die tezamen ongeveer 7 milliard franc aan deviezen hebben ingebracht. Dat is ongeveer 30 meer dan over 1946. Niettemin klaagt men in de toe ristencentra Montmartre in Parys, de Cöte d'Azur in het Zuiden over de geringe toeloop van vreemdelingen. Aangemoedigd door de regeringsmaat regelen bereidt Montmartre zich thans reeds voor op een nieuwe toeloop van buitenlanders: men wil er grootse fees ten organiseren, militaire defilé's, wie lerwedstrijden met bestelfietsen, enz. Nu of nooit, roept het syndicaat der Mont- martriaanse ondernemers overmoedig uit: als we er niet in slagen Parys weer de glans der vroegere Ville lumière te hergeven, dan lukt het ons zeker nooit.. Vreemdelingen: Montmartre roept U. Een vroege lente VOORJAARSVLUCHT DER TREKVOGELS AL BEGONNEN. (Van onze correspondent te Parys) Enorme zwermen wilde eenden en ganzen zyn dezer dagen over Parys ge vlogen terwijl uit Zwitserland en Bel gië wordt gemeld, dat ook daar de voor- jaarsvlucht der trekvogels naar hel? Noorden al is ingezet. Wanneer ook dit maal het instinct dezer dieren vertrou wen verdient, mag men een zeer vroeg voorjaar verwachten. BESPREKINGEN OVER REORGANISATIE BIZONIA. Het Franse departement van Buiten landse Zaken heeft officieel bevestigd, dat 19 Februari te Londen Brits-Frans- Amerikaanse besprekingen zullen begin nen over de voorgestelde reorganisatie van de gecombineerde zones van Duits land. Frankrijk en de Verenigde State* zullen vertegenwoordigd worden door de ambassadeurs te Londen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1