Benelux-Conferenfie te Luxemburg beëindigd Commissie van Drie bezocht ons land Heeft groot vertrouwen in Kabinetsleider Hatta WEERBERICHT Nog dagelijks zijn er schietpartijen „Ernstige incidenten verontrusten mij Crematie van Gandhi Verschillende concrete beslissingen genomen Met een enkel woord Wat er in Indië gebeurt 86ste Jaargatig MAANDAG 2 FEBRUARI 1948 No. 263011 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no.: 57055 „Overeengekomen principes zullen vervuld worden" Zaterdagmiddag- zyn het Amerikaan se en het Australische lid van de Commissie van Drie, resp. de heren Graham en Kirby, uit Batavia op Schiphol gearriveerd. Zij werden ver welkomd door de heer mr A. H. J. Lovink, seciccaris-generaal van het Dep. van Buitenl. Zaken. iProf. Graham verklaarde bij aankomst o.a. „Nederland én de Republiek hebben onlangs verschillende historische be- i slissingen getroffen, die van grote waarde zullen zijn voor de volkenen van Nederland en Indonesië, zowel voor de republikeinse als niet-republikeinse Indonesiërs. Bovendien zullen de be slissingen in de toekomst voor alle vol keren van de wereld van de grootste waarde blijken te zijn. Van groot belang is het staken der vijandelijkheden en het opheffen der blokkade over de militaire demarcatie lijn, die spoedig zal verdwijnen in overeenstemming met 'n overeenkomst, gebaseerd op de democratisch-politdeke richtlijnen. De overeengekomen principes ten aanzien van vrijheid, zelfbeschik kingsrecht, onafhankelijkheid, samen werking en staatkundig beleid zul len vervuld worden niet alleen naar aanleiding van de proclamatie van de Koningin en de verklaringen van de vooruitstrevende Nederlandse minis ters, doch ook als gevolg van de strijd der republikeinen. Voor een toekomstige stichting van de Unie, Nederland en de Ver. Staten van Indonesië, in een nieuwe histori sche gemeenschap, wier samenwerking het productieniveau en de levensstan daard van beide volkeren zal opvoeren en hen verheffen tot de hoogste der volkeren van de gehele wereld, is de samenspraak nuttig geweest. Indonesië is de landbrug tussen de continenten en tegelijk de zeebrug tus sen de oceaan. In deze strijd hebben het Nederlandse volk en het Indonesi sche volk een ontwikkeling onder ogen te zien, die zal leiden tot een grotere bestemming voor zichzelf en de volke ren op de wereld. Op de vraag naar zyn opinie over het nieuwe kabinet zcide prof. Gra ham: „Wij hebben groot vertrouwen in het beleid van dr Mohammed Hatta. Hatta is een voortreffelijk lei der. Sjarifoeddin en Hatta zijn bei den goede, sterke mannen, dit is geen diplomatiek antwoord, doch een ver klaring, die ik geheel in overeenstem ming kan brengen met mijn geweten." Rechter Kirby verzocht met nadruk dit ook als zijn mening te willen aan vaarden. BIJEENKOMST MET DR BEEL. In „Hötel des Indes" te 's-Gravenhage heeft de Nederlandse regering vervol gens aan de Oommissie v. G. D. een diner aangeboden. De tafel werd ge presideerd door dr L. J. M. Beel, de minister-president. Behalve de heren Paul van Zeeland, professor Graham en rechter Kirby zaten o.a. aan de ministers W. Drees en mr. J. A. Jonk man. Minister-president Beel heeft ver klaard, dat de bijeenkomst in een har telijke sfeer was verlopen en dat de gehele situatie doorgenomen was. De heer Paul van Zeeland heeft zich in dezelfde zin uitgelaten en er aan toegevoegd, dat het probleem nog niet te opgelost, maar dat, naar zijn me ning, de toestand thans wel duidelijk is. GELDIG-VERKLARING FIETSBANDENBONNEN. Het Ch.K. deelt mede, dat t.m. 31 Maart as. op de bon D 47 van het in- sohrijvingsbewijs voor vervanging van rijwielbanden BI 702- een toerbinnen- band verkrijgbaar is en op bon C 34 van genoemd msohrijvingsbewijs een toerbuitenband. Verder is eveneens t.m. genoemde datum op bon A 17 van het insohrijvingsbewijs voor eerste montage een buitenband en op bon B 17 van dit inschrijvrngsbewijs een binnenband verkrijgbaar. GUNSTIG JAAR VOOR WIERIN GERVISSERS. Ondanks het feit, dat de aanvoer van Waddenzee- en Noordzeevis in 1947 aanmerkelijk onder die van 1946 bleef (de IJsselmeervisserij gaf hogere besom mingen") was de opbrengst van de door de Wieringendssers in dat jaar aan de visafslag te Den Oever aangevoerde vis bijna het dubbele van die van 1946, in welk jaar met een opbrengst van ruim 1 millioen gulden ook reeds een record werd gevestigd. In 1947 echter werd voor bijna drie millioen gulden aan de afslag ge bracht. Deze hoge opbrengst valt to verkla ren door de zeer hoge besommingen voor de paling na het opheffen van de maximumprijs (f. 0,75 p.p.), waaraan men tevoren was gebonden. tijdelijke opklaringen. De Bilt verwacht mo^enav«rf: Zwaar bewolkt met tijdelijke opkla rm»en en enkele buien. Weer wat af nemende. maar langs de W^deneilan- den nu en dan nog harde Zuid-Weste lijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar 3 Februari. Zon op: 8.19 uur; onder: 11.29 uur. Maan op; 3.16 uur; onder. 11.4- uur Hoogwater te Katwijk te 32.43 uur. (Hoogty). Gisteravond, voor de Commissie per KiJM,-vliegtuig naaT New York ver trok, verklaarde prof. Graham, dat de conferenties niet meer op de Renville worden hervat, omdat thans dë over eenkomst tot stand is gekomen, en er geen reden is de onderhandelingen ver der op neutraal terrein te voeren. Ta.v. de geruchten, als zou prof. Graham aftreden en vervangen wor den door Coert Dubois, zeide prof. Gra ham: „Er is nog geenszins besloten of er veranderingen in de samenstelling der commissie zal worden gebracht. Het is geen der leden bekend, dat er van enige wijziging sprake zou zijn." Tenslotte verklaarden de leden, dat geen hunner enige partij voorstaat in de Indonesische kwestie. STUDENTEN IN TSJECHO-SLOWA KIJE TEGEN HET COMMUNISME. De verkiezingen voor het bestuur van de nationale federatie van Tsjeoho- Slowaakse studenten staan in het te ken van een overwinning voor de ka tholieke studenten, die 12 zetels ver overden togen 8 in het vorig jaar. De socialistische studenten hebben 14 ze tels behouden, de sociaal-democraten boekten met 4 zetels een zetel verlies, terwijl de communisten met 10 zetels 3 zetels verloren. De algemene vergade ring van de federatie duurde 39 uur achtereen en werd gekenmerkt door hevige woordenwisselingen tussen com munistische en niet-communistische studenten. De communisten onderbra ken de debatten door in koor te zin gen, terwijl de niet-oommunisten een Bulgaarse spreker begroetten met kre ten als „Leve Petkof". Tenslotte be sloot de meerderheid bestaande uit ka tholieken, socialisten en sociaal-de mocraten, tot afscheiding van de fe deratie van studenten van de Tsjecho- Slowaakse jeugdfederatie, die onder leiding staat van de communisten. Generaal Spoor verklaart: Luit.-Generaal S. H. Spoor heeft zich Zaterdag in een radiorede tot de troe pen gericht ter gelegenheid van het feit, dat Zaterdagavond te 24 uur alle maatregelen en voorschriften van het bestand in werking treden. Ten aanzien van de besprekingen tussen de locale commandanten, welke de laatste dagen plaatsvonden, zeide generaal Spoor, dat deze besprekingen in verschillende gebieden bevredigend verliepen, doch dat in andere gebieden, in het bijzonder in Oost-Java, de na dere uitwerking van de bepalingen van het bestand moeilijkheden ondervond. Toch bestaan er gegronde redenen.dat in algemene zin de bepalingen en rege lingen van het bestand zijn nagêkomen. De overtuiging, dat aan republikeinse zijde met ernst aan de strikte naleving van de bepalingen wordt gearbeid, is gerechtvaardigd. Slechter staat liet daarentegen met het werkelijk staken van het vuren en het beëindigen van de vijandelijk heden gedurende de afgelopen 14 da gen na de ondertekening. Ik moet tot mijn spijt bekennen, dat bij bestude ring van de dagelijkse rapporten uit de verschillende gebieden geen be langrijke vermindering van het aan tal schietpartijen bleek. Beschietingen van convooien, intimi datie der bevolking, ontvoeringen en zelfs moord hebben plaatsgehad. Ge neraal Spoor zeide, dat het aantal ernstige incidenten hem ernstig ver ontrustte. Hij wilde niet nalaten er op te wij zen, dat indien de toestand niet zeer snel en grondig verbetert en het Aantal inbreuken op de bepalingen van het be stand niet zeer snel tot een minimum wordt teruggebracht, hij niet zal schro men de geëigende maatregelen te ne men om hieraan zo spoedig mogelijk een einde te maken. Generaal Spoor zeide ten slotte, dat de soldaten weten, wat van hen ver wacht wordt. Hij deed nogmaals een beroep op hen: „Gedraagt u stipt naar mijn aanwijzingen en instructies". Stalingrad Heden zal in de Sovjet-Unie de vijfde verjaardag van de overwinning van Sta lingrad gevierd worden, waarbij officiële plechtigheden, vergaderingen en open bare bijeenkomsten zullen worden ge houden. In een artikel, dat gewijd is aan de wederopbouw van Stalingrad, consta teert de Prawda, dat sedert het eioöe van de oorlog 900.000 vierkante mrier weer bebouwd is voor industriële doel einden, terwijl 27.000 huizen hersteld of opnieuw gebouwd zijn. DE ZUIVERING IN DUITSLAND. Het centraal bestuur van de Prote stantse kerk in Hesse-Nassau heeft Duitse Protestantse predikanten verbo den de zuiveringsprocedure te steunen. In alle Protestantse kerken in Hesse- Nassau is een verklaring voorgelezen, waarin gezegd wordt, dat de poging, het natlonaal-socialisme uit te bannen door middel van de zuiveringswetten, volkomen gefaald heeft. „De zuivering heeft alleen maar een toestand gescha pen, die voortdurend herinnert aan de verschrikkelijke jaren van het verle den. Het gevoel voor recht, menselijk heid en doelmatigheid van de zuive ringsprocedure is geheel verdwenen. Ter gelegenheid van de tiende verjaardag van Prinses Beatrix werd te Baarn een kabouterfeest gegeven door een padvindersgroep uit Amersfoort onder aus piciën van de Baarnse Oranje-vereniging. .Na de voorstelling werden de prinselijke gasten door alle medespelertjes uitgeleide gedaan. Wil Britse Labourpartij Haags Federalistisch Congres boycotten? BEZWAREN TEGEN DE INSPIRATIE VAN CHURCHILL. Volgens welingelichte Engelse krin gen- heeft de Britse Labourparty be sloten het Europees Congres, dat van 7 t/m 10 Mei te Den Haag zal wor den gehouden en de door Churchill opgerichte beweging voor een Ver enigd Europa wil coördineren en ver sterken, te boycotten. Morgan Phillips, secretaris-generaal van de Labour-partyweigerde echter het bericht tegen te spreken of te be vestigen Men denkt te Londen, dat de Franse socialistische party eveneens zou kunnen besluiten, niet "aan de bij eenkomst deel te nemen. Naar men meent, is het besluit van de Labour-partij gebaseerd op: 1. het gebrek aan vertrouwen, dat een organisatie, die haar inspiratie voornamelijk ontleent aan de leider der Britse conservatieven, Winston Churchill, tet Europese eenheid zou kunnen voeren; 2. de overtuiging dat de eenheid van West-Europa moet worden opgevat als de voorloper van de Europese eenheid als geheel. Dr H. Brugmans, voorzitter van de „Union Europeënne der Fédéralistes" verklaarde naar aanleiding hiervan „zonder medewerking van de Britse Labourpartij" het congres ondenkbaar is. Het is n.l. de bedoeling, dat dit con gres vertegenwoordigers zal tellen van uiterst links tot uiterst reohts. Bespre kingen over het presidium hebben ge leid tot de gedachten dat dit meervou dig zal moeten zijn. Men heeft ten aanzien van de samenstelling hiervan gedaoht aan Churchill, Sir Stafford Cripps, Léon Blum e.a. Het is geens zins de bedoeling een Churchill-con- gres te organiseren, maar een congres van aanhangers van de federalistische gedachte, waartoe een 14-tal organisa ties worden uitgenodigd. Dr Brugmans hoopt, dat de Britse Labourpartij toch in enigeriei vorm aan het congres zal medewerken. Enige ontspanning in Duitsland De geallieerde bestuursraad, die gis termiddag te Berlijn bijeen is gekomen, heeft het voornaamste deel van zijn besprekingen met gesloten deuren ge voerd. Bij deze besprekingen waren slechts de vier bevelhebbers met hun naaste adviseurs aanwezig. Ofschoon geen officiële mededeling over het be handelde is gedaan, wordt aangeno men, dat de bevelhebbers opnieuw de geldsanering voor geheel Duitsland hebben besproken. Men beschouwt de bijeenkomst als een duidelijk succes, waarbij weliswaar standpuntsversohillenmaar ook begrip aan de dag zijn getreden. Er is meer samenwerking getoond, dan enige maanden lang in de bestuursraad is voor,gekomen. Generaal Clay, de Amerikaanse gou verneur in Duitsland, die uit de VB. is teruggekeerd, heeft in zijn halfmaan- delijks rapport verklaard, dat de Ame rikaanse voedselexport naar Duitsland niet verhoogd zal worden. „De huidige import van Amerikaans voedsel in Duitsland is royaal, gezien het voedseltekort, dat op de hele we reld heerst," zo zeide Clay- ..De Y s. zullen hun verplichtingen nakomen. Het huidige rantsoen is afhankelijk van de productie, inzameling en distributie van het binnenlandse voedsel en hier- Verdere arrestaties Het stoffelijk overschot van Gandhi is gistermiddag aan de oever van de ri vier de Djoemna te New Delhi gecre meerd. Er was een geweldige menigte verzameld, waaronder zich Hindoes, Mohammedanen, Sikhs, Christenen, Boeddhisten, gelovigen en niet-gelovi- gen bevonden. Een massa bloemen en bloesems werd over de stoet neergestort. Vijf uur voor het vertrek van de stoet werden de poorten van het huis van Birla, waar Gandhi de laatste 3 maan den woonde, voor een queue van onge veer 1% km. lang, die zich reeds sinds middernacht had verzameld, geopend. Er waren speciale voorzorgsmaatrege len genomen om eventuele ongeregeld heden te verhinderen. Honderdduizenden personen, velen van hen openlijk wenend, stonden langs de acht km. lange routp, die de rouwstoet volgde. Gandhi's lichaam werd op een met bloemen overdekt legervoertuig ge legd. Zijn gezicht was onbedekt, zijn lichaam gehuld in een wit kleed. Er waren meer dan honderd kransen. De .rouwwagen werd getrokken door een heden van het leger, de marine en lucht macht. Pandit Nehrbe, Sardar Patel en Baldef Singh hadden plaats genomen naast Gandhi's lichaam. Ook aan de oever van de heilige ri vier, waar de crematie plaats vond. had den zich honderdduizenden mensen ver zameld, van wie velen openlijk uiting gaven aan hun droefheid. De baar met het stoffelijk overschot van de Mahatma werd neergezet op een brandstapel van sandelhout. Dakota's van de koninklijke Indische luchtmacht scheerden duikend over de plaats heen en strooiden bloe men uit over .de ontslapene. Volgens een verslaggever van de Indische radio-om roep kwam Pandit Nehroe, de minister president van India, voor het aansteken van de brandstapel naar voren, viel op zijn knieën en kuste Gandhi's voeten. Devadas, de zoon van Gandhi stond bü het hoofdeinde van de baar. Nadat de brandstapel was aangesto ken, wierp hij er, steeds vers hout op. Er werd wierook, kamfer en cocos aan toegevoegd en de zich vormende rook wolk onttrok ten slotte de brandstapel aan het gezicht. voor berust de verantwoordelijkheid ge heel bij de Duitsers.' De grote kolenmijnen van het Ruhr- gebied hebben gedurende de 33 maan den van de bezetting geen pfenning winst gemaakt, fileer reeds ln 1947 moest uit de begiot-'ng van de Britse bezettingszone een bedrag van 950 mil lioen M. worden betaald om de lopen de onkosten, materialen enz., tc dek- k0De van Duitse zijde geuite beschul digingen, als zouden de bizonale ex portinstanties aanzienlijke winsten ma ken op de export van kolen uit het Ruhrgebied, worden dan odk als vol komen ongegrond beschouwd. NEGERSTUDENTEN AAN AMERIKAANSE UNIVERSITEIT. Voor de eerste maal in de geschiede nis der V. S. heeft een universiteit van een der 17 staten (Ohio) negerstuden ten toegelaten. De philosopische facul teit van de universiteit te Delaware heeft haar colleges en examens tot en met die ter verkrijging van de titel van ingenieur en doctor opengesteld voor kleurlingen, die in de chemie willen studeren. Bondgenootschap met Frankrijk en Engeland? Over de Benelux-conferentie te Lux emburg is een communiqué uitgegeven, waarin o.a. verklaard wordt: „De besprekingen der Nederlandse Belgische en Luxemburgse ministers, die zo juist te Luxemburg beëindigd zyn en welke drie dagen hebben ge duurd, vouden plaats in een geest van vertrouwen en samenwerking. Concrete beslissingen werden geno men met betrekking tot verschillende vraagstukken betreffende de werking der Douane-unie, de handels- en fi nanciële betrekkingen tussen de leden der Unie alsmede de coördinatie van de economische bedrijvigheid der drie landen. BINNENLAND. Uit alle hoeken van ons land wa ren dit weekeinde vissers, reders, amb tenaren en anderen, die bij de visserij belang hebben, naar dè volksholgeschool „De Zandboeve" te Bergen gekomen, om met elkaar over de vraagstukken van de vlsserijwereld in ons land van ge dachten te wisselen. Met de „Norway" is gisteravond dr. Herman B Baruch, de Amerikaanse am bassadeur in Nederland, op Schiphol aangekomen. Het troepen transportschip „Nieuw Holland" ls Zaterdag met 1700 militai ren uit Amsterdam naar Indonesië ver trokken. Dit is de laatste reis van het schip ln deze functie, want in Batavia wordt het schip overgedragen aan de Kon. Paket- vaart-Mij.. die het weer voor de passa giersvaart zal laten verbouwen. Zaterdag overleed te Utrecht op 64- jarige leeftijd de heer G. Klomp, be stuurslid en archivaris van de Kon. Ned. brandweer, De 58-jarige Üjnwerker van de H.T.M., J. G. H. Is. terwijl hij over de Delttweg te Rijswijk fietste, door een 6- wielige vrachtauto ingehaald en tenge volge van een rukwind tegen de auto geworpen. De man sloeg tegen de grond en bekwam een sohedelbaslsfractuur. ten gevolge waarvan hij ie overleden. Zeer velen hebben Zaterdagmiddag de afscheidsreceptie bezocht van Jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, aftredend Comml6saris van de Koningin ln de pro vincie Zeeland. Te Amsterdam ls opgericht de Stichting „Operagebouw Amsterdam", welke zich ten doel stelt het bouwen en exploiteren of doen exploiteren van een operagebouw te Amsterdam. BUITENLAND. Bij ministerieel besluit worden ln België de prijzen van de belangrijkste voedingsmiddelen als brood, vlees, vet, boter, margarine en olie met ingang van 1 Februari 1948 gemiddeld met on geveer 10 procent verhoogd. Ook wordt voorzien dat de kolenprijs met 25 pro cent zal moeten worden verhoogd ln ver band met de eisen om loonsverhoging van de mijnwerkers. Uit gezaghebbende kringen te Washinton verluidt, dat Amerika de Ar gentijnse regering informeel te kennen heeft gegeven, dat het zich ernstig be zorgd maakt over een mogelijk afbreken van de BritsArgentijnse handelsbespre kingen. Een Lancaster van de R.A.F. ls op het vliegveld van Istres in Zuid-Frank rijk neergestort. Er rijn zes doden en vilf gewonden. Chili heeft het Britse protest tegen de vestiging door Chill van een marine- basis ln een deel van het Zuidpoolge bied, waarop Engeland aanspraak maakt, verworpen. Een Roemeense regeringsdelegatie, met aan. het hoofd eerste-mlnister Groza ls naar Moskou vertrokken. Tijdens de eerste, medio Januari te Belgrado gehouden bijeenkomst van de uit negen landen 'bestaande Komln- form ls besloten over te gaan tot de op richting van een permanente organisa tie van redacteuren. Bij het station van Corqullle. in de buurt van Sao Paulo (Brazilië) is een trein wagen, met dynamiet geladen, inde lucht gevlogen. Het stationsgebouw werd geheel vernield evenals verschillende hui zen ln de nabijheid. Er vielen enige do den en een honderdtal personen werd gewond. Op een rivierboot, die op het punt stond Hongkong te verlaten met bestemming Kanton, ls brand uitgebro ken. Onder de passagiers ontstond een paniek, die een 25-tal personen het le ven kostte. Vierduizend dansmeisjes, vergezeld van 2000 man personeel van cabarets, zijn te Sjanghhal naar het bureau- voor sociale zaken getogen om te pro testeren tegen het sluiten van veer tien dancings een maatregel van de autoriteiten in het kader van het stre ven naar verhoging van het zedelijk peil. In het bureau werd een enorme ravage aangericht;. Veertien dansmeisjes werden gewond tijdens gevechten met de politie. Dat de politie het niet gemakkelijk had, blijkt uit het feit, dat 40 agenten wer den gewond, van wie twee ernstig. In een ander communiqué wordt ge zegd, dat de ministers van Buitenland se Zaken van de drie landen gezamen lijk studie gemaakt hebben van de voor stellen van de regeringen van Groot- Brittannië en Frankrijk, welke door de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, vertolkt zijn in zijn rede voor het Lagerhuis op 22 Januari j.l. Zjj hebben met groot genoegen ken nis genomen van die voorstellen, wel ke een bydrage betekenen aan het werk tot dc vereniging van West- Europa. Deze voorstellen vragen ech ter om nadere omschrijvingen, aan het tot stand brengen waarvan zij be reid zijn hun medewerking te verle nen in een geest van opbouwende sa menwerking en in het kader van het Handvest der VN. Daartoe hebben zij in grote lijnen een gemeenschappelijke houding vastgesteld, geïnspireerd door een gevoelen van soli dariteit van West-Europa en door het bewustzijn van de rol, welke hün lan den bij zijn consolidatie kunnen spelen. In verband met deze kwesties hebben zij gezamenlijk hun houding ten opzich te van de huidige stand van de Duitse kwestie besproken en vastgesteld." Naar te Parijs vernomen wordt, be studeert het Franse ministerie van Bult. Zaken thans een Brits ontwerp voor een bondgenootschapsverdrag, dat afzon derlijk door Frankrijk en Engeland aan Nederland, België en Luxemburg zal worden voorgelegd. Te Londen wordt zulks officieel be vestigd. Diplomatieke waarnemers, die te Lon den met vertegenwoordigers van de Be- nelux-landen hebben gesproken over het Brits-Franse aanbod, geloven dat 'het Britse ontwerp in één belangrijk op zicht van het verdrag van Duinkerken zal verschillen. Terwijl laatstgenoemd verdrag in de eerste plaats een weder zijds defensief verdrag tegen een moge lijke nieuwe Duitse agressie is, verwacht men van het vijfmogendheden-verdrag, dat het minder specifiek op dat punt is. De reden hiervoor is, dat het opnemen van West-Duitsland ln het plan-Mars hall en ten slotte ook in een West- Europese Unie een mogelijkheid is, waarmede ernstig rekening moet worden gehouden. De as van de Mahatma zal heden in een aarden kom gedaan worden, die in de loop van de volgende dagen te Alla habad, waar de rivieren de Ganges en Djoemma tezamen komen, aan het wa ter zal worden toevertrouwd. Volgens mededeling van de politie, heeft de moordenaar van Gandhi, Na- toeran Vinajak Godse, "bij zijn onder vraging verklaard er van overtuigd te zijn, dat hij goed gehandeld had, omdat „Gandhi's uitlatingen en handelwijze tegen de belangen van de Hindoes in druisten." Het verhoor van de moordenaar ge schiedt In het grootste geheim. Hij is lid van de „Mahasabha", waarvan de voormalige voorzitter, Prasa Moecher- djie, thans minister is van industrie in het kabinet van Nehroe en waarvan de huidige voorzitter Bhopat Kar is. De Mahasabha is een conservatieve Hindoe- party, wier politiek streven gericht is op de vestiging van een theocratisch Hindoe-regiem in een verenigd India. By de laatste verkiezingen werd de Ma hasabha door de congres-party versla gen. Financieel is de Mahasabha zeer machtig. De Mahasabha verweet Gandhi zyn verdraagzaamheid. Zij stond ook vyan- dig tegenover zyn actie ter verbetering van de positie der „onaanraakbaren." Men vereenzelvigt de Mahasabha wel met de RSS (Rashtriya Sevak Sangh), een uiterst geheime organisatie, waar over men niets te weten kan komen, behalve dat zy zich voornameiyk de physieke verbetering van de Hindoes ten doel gesteld heeft. De politie te Bombay heeft tot nog toe byna 20 personen gearresteerd, die er van verdacht worden betrokken te zyn by een samenzwering tot het ver moorden van Gandhl en andere na tionale leiders, wier namen nog op de „zwarte lyst" staan. Onder hen zijn 2 broers van Godse en de leider der ex tremistische party. .In Kolhapoer, de hoofdstad van de geiyknamlge Indische staat, ten Zuiden van Poena, heeft een grote menigte he den aanvallen gedaan op hulzen en winkels van leidende leden der Hindoe se Mahasabha en andere vooraanstaan de orthodoxe Hindoes. Voorts hebben zich ongeregeldheden voorgedaan in de provincies Bombay en Madras. Er zyn enige gewonden en de politie heeft een aantal arrestaties ver richt. In de stad Kolhapoer is een uit gaansverbod van 36 uur afgekondigd. In de geboorteplaats van Godse heb ben meer dan duizend personen brand- gesticht en geplunderd. Het betreft de plaats Sangli, provincie Bombay. Vol gens de berichten zyn vyftlg gebouwen uitgebrand. Het nieuwe Republikeinse kabinet BEKENDMAKING DOOR SOEKARNO President Soekarno heeft Zaterdag ln het werkcomité van het KNIP het nieuwe Republikeinse kabinet be kendgemaakt. De samenstelling is als volgt J Minister-president: drs. Mohammed Hatta; Binnenlandse Zaken: dr. Soe- kiman; Buitenlandse Zaken: Hadji Agoes Salim; Welvaart: Sjarifoeddin PrawiranegaraOnderwijs: dr. Ali SastroamidjojoFinanciën: mr. Ma- ramls; Voorlichting: Mohammad Nat- sir; Openbare Werken: Ir. Djoeanda; Gezondheid: dr. Leimena; Justitie: mr. Soesanto; Godsdienstzaken: Kia- ja Masjkoer; Voedselvoorziening: Ka- simo; Wederopbouw en Jeugdaange- legenheden: Soepeno; Arbeidsaange- legenheden: Koesnan; Verkeer a.!.: ir. Djoeanda. De minister-president beheert tevens de portefeuille van Defensie. De verdeling over de verschillende partyen is dus als volgt: dr. Soekiman, Sjarifoeddin Prawiranegara, Moham mad Natsir en Kiaja Masjkoer leden van de Masjoemi-party. Dr. Ali Sastro- amldjojo, mr. Maramis en mr. Soesan to leden van de PNI (Nat. Party). Had ji Agoes Salim van de PSII (Partal Sarikat Islam Indonesia). Dr. Leimena van de Christ. Party. Kasimo van de Kath. Party. De overige ministers t.w.: Mohammad Hatta, ir Djoeanda en Soepeno en Koesnan zyn partyloos. (EEN. „PRESIDENTIEEL" KABINET. In het nieuwe kabinet zetelen dus zeven leden van het onlangs afgetre den kabinet Sjarifoeddin, n.l. Hadji Agoes Salim, Soesanto, Djoeanda, Lei mena, Kasimo Kiaji Masjkoer en Ma ramis. Het kabinet werd aangekondigd als een presidentieel kabinet, waarvan Hat ta „de dagelykse leiding" heeft. De sul tan van Djokja is minister zonder por tefeuille. Belangryke figuren uit het vorige ka binet, die niet zyn teruggekeerd, zyn Sjarifoeddin, Setyadjit, Gani en Roem. DE RADIO-TOESPRAAK VAN H.M. DE KONINGIN. Behalve over de zender van de We reldomroep (25 m, 31 m en 49 m) zal de toespraak, welke H.M. de Koningin morgen zal richten tot Nederland's bondgenoten uit de laaitste oorlog, te vens voor luisteraars ln ons land, wor den uitgezonden over de beide zenders Hilversum I en II (301 en 415 m). Het ty-dstip is half zeven 's avonds. Een herhaling van de toespraak door de Wereldomroepvindt plaats om half acht 's avonds, half een en half vier 's nachts en des Woensdags om 12 uur 's ochtends en half drie 's middags (Ned. Tyd). Voorts zal de toespraak worden her uitgezonden door alle zenders van de National Broadcasting Company in de Ver. Staten, de Radio-diffusion Fran- qaise, het British Forces Network en het American Forces Network in Duits land, radio Batavia en aangesloten zenders in Indonesië, de Curom in Cu rasao en de Avxos in Suriname,

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1