PRODENT Waf doen wij met onze restjes wol! Franse devaluatie een nieuw lokmiddel Radio-programma Bevin wenst een nieuw type politiek zonder militair fundament Voor de Jeugd 86ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 31 Januari 1948 Tweede Blad No 26300 Wij verrassen Zus met een gezellig jumpertje NÉÉN, wy Zijn niet verkwistend meer! Wij kunnen en mógen het niet zijn! Ieder strengetje borduur- zijde, ieder overgeschoten lapje, iedere kleine kluwen wol heeft waarde in een tijd, die gebukt gaat onder textiel-peri- kelen. Er valt met al die onnozele spul letjes nog heel wat te doen, mits men over enige fantasie en de nodige geest drift beschikt. Combineren, passen en meten, wégendit moeten wij kun nen- Niet bang zijn, nu en dan eens iets te proberen, dat niet direct 'n succes blijkt te zijn! Want men leert „al doende" en iedere vrouw heeft ergens in haar hart een plekje, dat voor dit soort werk open staat. Wie eenmaal het een en ander gebreid heeft, weet, dat deze techniek ontzaglijk-veel mogelijkheden biedt. In breiwerk kan men feitelijk ieder wille keurig patroon namaken. Als men een goed model heeft en een dergelijk model kan men altijd zelf knippen! is het mogelijk door middel van „meer deringen" en „minderingen" de Juiste vorm te verkrijgen. I Op deze pagina ziet u een aardig, gebreid vestje met korte pofmouwtjes voor een uwer dochtertjes af gebeeld. Het jumpertje wordt van voren met vijf knoopjes gesloten, het be zit een klein rechtop staand kraagje en ver toont aan de voorkant en de rugzijde een eenvoudig, „Schots patroon. Het is een kledingstuk, buiten gewoon geschikt voor de overgangstijd, die in onze streken nog veel gure da gen kan brengen. Restjes averecht. Daarna volgt bij het „lijfje" het ruitpatroon, dat met twee verschil lende kluwens gebreid wordt. Het meest aan te bevelen is een licht fond, waar op donkere „strepen" aangebracht wor den; zo kan men heel goed grijs en ma rine, beige en kastanje, wit en donker rood combineren. Er zijn echter alle mogelijke patronen en „strepen", die een aardig effect sorteren, denkbaar. Ook kan men met drie of meer kluwens gaan werken! Zoals wij reeds zeiden in het midden van de beide voorpanden komen vijf knopen en knoopsgaten, waarvan de laatste meteen ingebreid moeten wor den. Het boordje ,aan de hals wordt.eerst aangebracht, ais alle delen gereed, op de achterkant met een niet al-te-hete bout onder een vochtige doek opgeperst en in elkaar gezet zijn. Het is, net als de gewone boord, in een „ribbel"-pa- troon één-recht-één-averecht ge breid. De mouwtjes vertonen geen ruiten, ze zijn geheel „effen", d.w.z. recht (op de wol, die in kleur harmoniëren, kunnen uitstekend gebruikt worden: er zijn ook hier weer talloze variaties op het ge geven thema mogelijk. Het spreekt vanzelf, dat wij beginnen, een papieren patroontje te maken, waarin de door ons opgenomen maten verwerkt zijn. Wij tellen vijf delen: de rugzijde, twee voorpanden en twee mouwtjes. De voorpandjes sluiten met een smalle, effen reep over elkaar; in deze reep komen aan de rechterzijde de knoopsgaten. De mouwen hebben een kleine kop; zij worden aan de boven kant „ruim" ingezet. Wat het breien betreft: wij maken al lereerst een „proeflapje", waarmee wij de breedte van de steken kunnen vast stellen. Kennen wij die breedte eenmaal, dan valt het niet moeilijk, het aantal steken, dat wij voor ieder der delen moe ten opzetten, te berekenen. Wij begin nen in alle gevallen met de boord, ge breid met „verdraaide" steken, in heen en weer gaande toeren: één-recht-één- goede kant). Ook zij worden in heen- en-weer-gaande toeren (één toer recht, één toer averecht) gebreid. Het boord je, waarmee wij beginnen, heeft weer „ribbels". Tot slot nog enige -algemene wenken voor de niet-al-te-geroutineerde hand werksters. Haal de eerste steek nooit af, maar brei hem; op deze wijze voor komt men „lubberen". Bij het opwerken van het ruit-patroon, moet men er aan denken, dat men de draden, die aan de achterkant komen te liggen, niet te sterk aantrekt: het werk mag niet „ver smald" worden. Het in-elkaar-zetten der delen kan met de hand, maar ook met de machine geschieden: in het laatste geval krijgt men mooie, rechte naden. Wie niet graag wol „strijkt" (er is iets tegen!), kan het jumpertjê, als het ge reed is, ook op een ongeverfde tafel on der een vochtige doek opspannen en zó laten drogen. En nun aan het werk voor Zus! M. Bekkers-Zürcher. VOOR ZONDAG I FEBRUARI. Hilversum I (301 M.) NCRV: 8.00: nieuws; 8,15: werken van Bach; 8,30: dienst Bagfjnhof-kapel Haarlem, voorg. ds. R. v. d. Mast; KRO: 9.30: nieuws; 9,45: P. Aubert, claveclmbel; 10,20: In leiding Hoogmis; 10,30: Hoogmis Kath. Kerk Utrecht; 12,00: Angelus; 12,03: planoduo; 12,15: apologie; 12,30: Orkest zonder naam; 12.55: zonnewijzer; 13,00: nieuws; 13.15; Orkest zonder naam; 13.35 feuilleton; 14,05; Gasteis Harmonie; 14,35 concertgebouworkest; 15,30: wij bouwen een huis; 15,40: verzoekprogramma; 16,10 boekbespreking; 16.25: Vespers Nijmegen; NCRV: 17,00: dienst Geref. Kerk Bolnes, voorg. ds. D. C. van Lonkhuyzen; 18,30: Ned. Strljdkr.; 19,00: psalmen van Swee- llnck; 19.45: kent gy Uw bijbel?; 19,30: nieuws; KRO: 19,45: wals van Lincke; 19,50: sportreportage; 20,05: de gewone man; 20,12: vlooi en orgel; 20,45: deel III hoorspel „Het schatteneiland"; 21,35: Zilvervloot: 22,05: actualiteiten; 22,15: avondgebed en liturgische kalender; 22,30 nieuws; 22.55: Alma Musica; 23,3024,00: werken van Nederlandse componisten. Hilversum II (415 M.) VARA: 8.00: nieuws; 8,15: strijdlied; 8,18: zingende torens; 8,30: voor het platteland; 8,40: Barcarole; 9,12: sport; 9,15: verzoekpro gramma; 9,45: geestelijk leven; VPRO: 10,00: Zondagshalfuur; 10,30: dienst Nieuwe Waalse Kerk A'dam, voorg. ds. J. M. de Jong; 11,45: tot het hart van het volk; AVRO: 12,00: Prins Hendrik Har monie; 12,30: Zondagsclub; 12,40: Maastrichts mannenkoor; 13,00: nieuws: 13,15: les gars de Paris; 13,50: spoorwegen spreken; 14.00: Prot. observatiehuis voor meisjes te A'dam; 14,03: V. Horowitz piano; 14.06: boekbespreking; 14,30: re quiem van Fauré; 15,10: fllmpraatje; -j,25: vlooi, orgel en piano; 16,00: Sky- masters; 16,30: sportdiensten; VPRO: 17,00. gesprekken met luisteraars; 17,20: voordracht; VARA: 17,30: Ome Keesje: 17,50: sport; 18,00: nieuws; 18,15: Olym pische winterspelen; 18,23: Metropole orkest; 19,00 radlolympus; 19,30: Stra- diva-sextet; AVRO: 20,00: nieuws; 20,05: reportagedlenst; 20,15: fragmenten uit de opera „Ernanl" van Verdi; 21,30: allerlei; 21,35: deel I hoorspel „De roos van De- kema"; 22,20: zigeunerorkest Bandl Ba- logh; 22,40: Intieme kunst; 23,00: nieuws; 23,15: melodiën van H. Warren; 23,50 24.00: Londens orkest. VOOR MAANDAG 2 FEBRUARI. Hilversum I (301 M.) NCRV: 7,00: nieuws; 7,15: ochtendgymnastiek; 7,30: F. Heltman orgel; 7,45: woord voor de dag: 8,00: nieuws; 8.15: Te Deum Lau- damus; 9,00: planosoli; 9,15: ziekenbe zoek; 9,30: vragen a. voorbijgangers; 10.00: licht klassiek concert; 10,30: morgen dienst o.l.v. W. F. M. Lindeboom; 11,00: Stuyvesant Strijkkwartet; 11,15: voor dracht; 11,35: sopraan en plano; 12,05: A. Peters, orgel; 12,30: weeroverzlcht; 12,33: werken van Rachmaninoff; 12,35: Bachkoraal; 13,00: nieuws; 13,15: Fran se vioolmuziek; 13,40: musetteklanken; 14,00: voor de scholen; 14,30: ensemble Lachman; 15,00: Theemuziek; 15.30: quatre mains; 16,00: bijbellezing: 16,45: G. Htlsch, piano; 17,00: Voor de kleuters; 17,15: kamerorkest; 17,45: wederopbouw in Indonesië; 18,00: kamerorkest; 18.15: sport; 18,30: Ned. Strijdkr.; 19,00: nieuws; 19,15: boekbespreking; 19.30: actueel ge luid; 1945: de vlasteelt; 20,00: nieuws; 20,05: proloog; 20,15: Busch Strijkorkest; 20,40: de geheimen van de kernphysica; 21,00: koor; 21,30. kwintetten van Mo zart; 22,00: kerkelijk orgelspel; 22.30: nieuws; 22.45: avondoverdenking; 23,00: Mandolinata; 23.3024.00: Engelse koren. Hilversum II (415 M.) AVRO: 7,00: nieuws; 7,15: een vlot begin; 8,00: nieuws; 8.15: gramofoonmuziek; 8,45: muziek uit de achttiende eeuw; 9,15: morgenwijding door prof. dr. A. A, van Ruler; 9,30: wa terstanden; 9.35: arbeidsvitaminen; 10,30: voor de vrouw; 10,35: gramofoonmuziek; 11,00: op de uitkijk; 11,15: bas-bariton en plano; 11,35: ensemble Jetty Caritor; 12,30: Boston Promenade Orkest; 12,30: weerpraatje; 12,33: in 't spionnetje; 12,38: J. MaCdonald en M. Chevalier; 12,45: reportage Olympische Winterspe len; 13,00 nieuws; 13,15: Avroleans; 14.00 P. Palla, orgel; 14,20: wat er om gaat in de wereld; 14,35: vlooi en plano; 15.00: bonbonnlère; 16,00: selectie Gondoliers; 16.15 Die Zanberflöte van Mozart; 17,15: Skvmasters; 17,45: voor de padvinderij; 18.00: nieuws; 18.15: G. v. Krevelen, plano; 18.30: de taak In 't Indisch Jeugdcentr.; 18,40: G. v. Krevelen, piano; 19,00: voor de kleuters; 19,05: Myra Hess, plano; 19,15: twee eeuwen Duitse muziek; 19,45* Inleiding tot muziek begrip; 20,00: nieuws; 20.05: radloscoop; 22,30: Italië spreekt tot Holland; 23.00: nieuws; 23,15: Belgisch dansorkest; 23,3024,00: Boston Promonade Orkest. Komt fijne vis binnenkort vrij? TE KATWIJK WERD 1/f MILLIOEN KANTJES HARING AANGEVOERD. (Van onze deskundige medewerker) Met de trawlvissery gaat hef. gelei delijk wat heter, hoewel de vangsten sterk uit elkaar lopen. De aanvoeren worden wat groter. De besommingen blijven echter nog aan cle lage' kant en 't wordt hoog tijd, dat de opbrengst Organische eenheid geen opgelegde eenvormigheid (Van onze Londense correspondent) De gebeurtenissen met de franc vor men de eerste kink in de kabel ten S*«53SiSSS^HÏÏ?RvSS.dE I zk>u de "nieuwe prijsregeling binnenkort Sf"«ima^een V^eUredeso!irten™a2r^-eSuk bo^alles gaande nationale eco- wnrrtï?u nomie bestaat en er niets betera voor De harimtreknetri^ili' aan de B-l- Iin de plaats is B<*omen, dwingt de wet ïw® S5,„„Sd ran het zelfbehoud helaas tot maat- maar de resultaten blijven, een <3& SS^S^SSS^ dainS6nïhfti'r nriizpu"! Na Bevin's historische rede komt dit ales allemaal erg ongelegen. Het illus- fluebueren steik, Do^erda0 l^pen 5» treer,t> hce gecompileerd de moeilijk van f7,50 tot f. 10,50 per kist, terwijl h ««lira men on nraetaseh de. dag daarvoor in IJmuiden nog f. 14 werd betaald. Erg veel animo blijkt er voor dit artikel niet te bestaan. De laatste drijfnetvissers zijn uit het Kanaal terug met geringe vangsten. Het haringseizoen kan daarmede als geëindigd worden beschouwd. Geduren- de de teelt 1947 werden in totaal aan- I - -lorc€ren' zolang er gevoerd 936.372 kantjes gezouten ha ring, waarvan 234.537 ka. te Katwijk, dus ruim 1/4 gedeelte. De stemming op de haring markt, is tamelijk flauw als gevolg van het. uit- blyven van nieuwe contracten. Er wordt nog steeds met de zones in Duitsland onderhandeld, maar het schijnt niet eng te vlotten. De Stichtingharing is nog niet helemaal weg en ook onder de handelaars zit hier en daar nog wel wat voorraad. In bedrijfskringen is men geneigd enig verband te leggen tassen de spoor wegplannen, welke deze week door het besluit van de Gemeenteraad te Leiden vaste vorm hbben gekregen en de uit voering van -het Katwijkse Zeehaven- heden zijn, zodra men op practisch terrein komt. Het Duitse probleem zal, ook voor de Benelux, de toetssteen vor men voor de uitvoerbaarheid* van Be- vin's denkbeeld. Sommigen verwijten de Britse minister thans, dat hij ach teraan komt hinken. Engeland wilde nog een minimê hoop op overeenstemming met de Russen bestond. Deze maakten het Bevin gemakkelijk door zelf de deur dicht te smijten, althans op poli tiek terrein. Bevin's ideaal blijft 'ech ter één wereld. Critici vinden Bevin te vaag, doch de Britse regering deinst terug voor een kant-en-klaar recept, zo dat al te geven ware. Engeland wenst organische eenheid, geen opge legde eenvormigheid. Volgens de Britse opvatting kan het nieuwe Europa plan, 'waarbij Katwijk als leverancier van de benodigde zandgrond zou kun nen optreden. Laten wij hopen, dat de daarbij betrokken instanties ons in de ze „voorgevoelens" riiet teleurstellen. In ons land is daartoe geen noodzaak (Van oifee financiële medewerker). De devaluatie van de Franse Franc, is symptomatisch voor de ontreddering, welke er thans op economisch giebied nog altijd in "de wereld bestaat. In Frankrijk was het al heel erg ge worden. Terwijl de Dollar officieel Frs. 120 waardig was, betaalde men er vlot Frs. 350 voor en de voortdurende waar devermindering van de Franc in het binnenland leidde tenslotte tot een zo sterke prijsstijging, dat export nage noeg onmogelijk werd met alle gevolr gen daaraan verbonden. In zoverre kan het niet verwonde ren, dat de Franse regering tot de valuatie van de Franc is overgegaan, ook al moet hier aanstonds aan wor den toegevoegd dat dit een nieuw lapmiddel is om de werkelijkheid te verdoezelen, vooral nu men tot de instelling van ccn z.g. gedifferenti eerde valuta is overgegaan. Immers zal de met 44.4 verlaagde koers van de Franc alleen gelden' voor de exporteurs, die voor de verkregen buitenlandse valuta de helft in Francs tegen de nieuwe vastgestelde koers ont vangen en de helft op de vrije markt mogen verkopen, waardoor ze gemid deld oa. Frs. 280 per dollar ontvangen. De consequentie hiervan heeft men echter niet aangedurfd, zodat voor de invoer van z.g. essentiële goederen de hogere franckoers niet behoeft te wor den betaald en het Deviezeninstituut zal op deze wijze dus Francs tekort komen, waarin op economisch verant woorde Wijze zal moeten worden voor zien. Het is dan ook zeer de vraag of, zo de regering haar plannen tegen de wil van socialisten en communisten weet door te zetten, de jongste valuta-ope ratie een werkelijke verbetering van de economisch toestand in Frankrijk zal brengen, Want als Frankrijk thans zijn Re nault, die Frs. 167.500 of 1395 kost te, thans voor 636 kan leveren, dat is ca. de helft minder dan de prijs! van de Engelse Austin, dan wil dat zeggen dat de Franse arbeider met een aanmerkelijke verlaging van de levensstandaard genoegen neemt. De socialisten en communisten voelen het wel juist aan als zij menen dat ïn eerste instantie de dupe wordt, tenzij de Franse export een zodanige enzfj de Franse export een zodanige vlucht neemt, dat een krachtige op leving der industriële bedrijvigheid het gevolg is. Maar hier raken wij aam de buiten kant van de kwestie. Terecht voelt Engeland zich door de Franse yaluta- operartie bedreigd, mm. dooi' de instel ling van een vrije goud- en valuta markt nominaal alleen voor Dollars en Escudos) en worden reeds onderhan delingen gevoerd om door nieuwe han delsovereenkomsten de nadelen voor Engeland a/f te wenden. Maar dat wil dan weer zeggen, dat de Franse export zich niet vrij zal kunnen ontwikkelen en de maa/trege'l dus in het. binnenland het verwachte effect zal missen. In elk geval betekent de Franse de valuatie, gelijk door Camille Outt van het Int. Monetaire Fonds is opgemerkt, een nieuwe ontwrichting van de in ternationale handelsverhoudingen met de mogelijkheid dat andere landen het voorbeeld van Frankrijk zullen en (moeten) volgen, gelijk dit bijv. ook m het najaar van 1936 het geval was. Met grote dankbaarheid mag wor den geconstateerd dat de financieel- cconomische politiek van Nederland, welke aanmerkingen men er ook op moge hebben, uitermate gunstig af steekt bij die van Frankrijk, zodat hierin geen noodzaak schuilt voor een devaluatie van de gulden; slechts ontstaan door een zo veelzijdig mogelijk initiatief op alle gebieden. Europa zal als derde mogelijkheid naast de Sovjet-unie en Amerika, steu nend op eigen en overzeese hulpbron nen, een zelfstandige rol moeten spe len met een sterke traditie van ver draagzaamheid. Bevin wenst het herstelproces eerst op gang te brengen, alvorens tot een nieuw gesprek met de Russen te ko men. Die zijn immers slechts gevoelig voor harde feiten, niet voor argumen tatie? De Britse massa is diep teleurgesteld in de Russen. Men had tijdens de oor log de grootste bewondering en sym pathie voor hen. Met tegenzin aan vaardde het grote publiek de nieuwe stand van zaken. Dat wil echter niet zeggen, dat Engeland thans terug moet vallen op een ouderwetse machtspoli tiek. al doet het verdrag van Duin kerken, waarop het nieuwe beleid is gebaseerd, daaraan denken. Als wij Bevin goed begrijpen, wil hij daar juist boven uit. Hij wenst een nieuw type politiek te scheppen, dat ook op andere factoren is gebaseerd dan militair geweld. Dat de orthodoxe middelen onvoldoende zijn voelt ook Churchill met zijn Comité voor een Verenigd Europa, dat tot nu töe prac tisch door de Labour Party werd ge negeerd. Thans worden Clmrchills theo- riën van Fulton en Ziirich voor 't eerst openlijk door de Britse regering ge deeld. Zij behoeft de Russen niet meer te ontzien. Churchill schijnt, eerder dan Bevin, hen thans duidelijk te wil len maken waaraan ze toe zijn. Ver dere opeenhoping van conflictsstof kan noodlottig worden. In elk geval prefereert Churchill een terugkeer tot dc formeele diplomatie, mogelijk een direct gesprek met Sta lin. De open conferenties zijn onbruik baar, sindszij uitsluitend voor propa gandastunts worden gebezigd. Bevin's plan hangt voor het groot ste deel nog in de lucht. Maar het flegmatieke Engeland is nu tenminste in beweging gekomen. Al zal het met zijn bekende voorzichtigheid" ook nu nog wel niet over één nacht ijs gaan. Ingezonden Mededeling FUnketube 30 et., zeer groots tube 45 ct. FEUILLETON Mijnheer MelviVs wonderlijke fantasie door W. H. LANE CRAUFORD 33) „Maar natuurlijk, het is vrij zeker, dat Josephine met je wil tróuwen," re deneerde Christopher, „en die kans is in ieder geval groot genoeg, dat je wel goed moet overwegen, voordat je iets op je neemt, waarvan je niet zeker bent of Josephine het er mee eens is." Henry zuchtte diep, doch antwoord de niet. „Of heb Je Josephine reeds geraad pleegd over de kinderen?" „Nee, dat heb ik niet." „Christopher keek Henry aan. Deze ontweek zijn blik. Christopher voelde plotseling een grote twijfel in zich op komen; hij drong deze terug, doch te vergeefs. Hij aarzelde, toen stond hij op en verliet de kamer. Toen hij te rugkwam, was de uitdrukking op zijn gezicht buitengewoon ernstig. Hij ging weer zitten en hij voelde, dat Henry's ogen nu op hem waren gevestigd. „Ik ben in je slaapkamer geweest," zei Christopher koel. „In mijn slaapkamer!" De blos, die plotseling Henry's wangenvuurrood kleurde, was in tegenspraak met de on schuldige blik in zyn ogen. „Het portret van Josephine is weg." Michael uitte een kreet van verba- zing. Henry zweeg. Er zou misschien nog een reden voor ikunnen zijn geweest- dat het portret ndet op de tafel in Henry's kamer stond, maar dit feit werd buitenge woon betekenisvol, als het in verband werd gebracht met Henry's medede- i ling betreffende het adopteren van de j kinderen. Het was Henry geweest, die i Christophers; aandacht had gevestigd op de verdwijning van Maude's foto van Michaels kamer en die bij die ge- legenheid zo plechtig zijn.hoofd had, geschud. Christopher die die geschie- i denis nog vers in zijn geheugen had, zei zacht: „Ik denk, dat je een meisje hebt ontmoet in de trein?" Henry keek hem kwaad aan. „Ik kijk niet naar meisjes in de trein," bulder de hij, ,jk lees mijn krant." „Wat is er dan gebeurd met Josephi ne's foto?" drong Christopher aan, te rugkerend op zijn punt van uitgang. Het antwoord liet op zich wachten. Eindelijk kwam: „Die heb ik wegge zet." „Waarom?" „Omdat die foto rïiet op haar lijkt." „Die foto lijkt, op haar, zoals ze was." „Ja, maai' niet zoals ze is" klonk het uitdagend. Er was een onaangename stilte. „Het komt tenslotte hierop neer," zei Christopher met opgetrokken wenk brauwen, „dat je, nu ja, na al die jaren van stille aanbidding, eindelijk de kans krijgt om je hartewens in vervulling te zien gaan en met Josephine zult kunnen trouwen, je het niet meer ver- -langt!" Christopher had op verwijtende toon gesproken, niet zozeer om Henry's ver anderde gevoelens, alswel om zijn hui chelarij. Hfj kreeg geen antwoord. „En je bent even trouweloos aan Josephine, als Michael aan Maude." Maar nu verdedigde Henry zich met een stroom van woorden. Hij was trouw gebleven aan zyn liefde voor Josephi ne of tenminste aan de herinnering aan die liefde. Hy zou nooit meer van een ander houden, hij was niet meer in staat van een ander te houden, maar die eerste grote extase was dood en kon niet meer opleven. Het was nu te laat, zij was een vrouw van middel bare leeftijd, hij was een man' van mid delbare leeftijd. Het was veel beter, de zaken te laten, zoals ze waren, hem te Henry had gedacht, dat zijn liefde voor - - ..i Josephs n0oi zou sterven en hy had oprecht geloofd, dat, toen zij Jim Thor - ley trouwde, zyn hart was gebroken. Hij had zich toen buitengewoon edel moedig gedragen, misschien wel, om dat zijn wond niet zo diep was, als hij zelf dacht, maar hce ook, één ding was wel zeker, namelijk," dat zijn hondse trouw aan Josephine reeds sinds ja- 'ren een pose was. Hij was genoegen gaan scheppen in -zijn rol van de trou we minnaar met het gebroken hart, Hij had zelf in die rol geloofd en hij zou er In zijn blijven' geloven, indien de veranderde omstandigheden zijn oo-,en niet met een schok hadden ge opend. Jaren lang was hij de vertrouw- laten dromen van wat had kunnen zijn, dan, die illusies te bederven door een huwelijk, dat slechts een schaduw kon zyn van wat het zou zijn geweest. Hij eindigde met een ontroerend: „Ik bemin en ik heb nooit opgehou den te beminnen de Josephine, die ik naar het altaar had willen leiden." „Maar de huidige Josephine bemin je niet," stelde Christopher nuchtér vast. Henry zweeg en scheen diep na te denken. De uitdrukking op zijn gezicht veranderde van verbijsterende ongelo vigheid in verwarrende overtuiging. .Nee." gaf hij tenslotte toe, alsof die ontdekking hemzelf verwonderde, „die de vriend geweest, vertrouwd zowel bemin ik niet." Christopher keek bars. Veel, wat h\j tot nu toe niet had vermoed, werd hem nu duidelijk. Het was wel zeker, dat 62). Terwijl Panda en Joris Goed- bloed zacht snurkend lagen te slapen (door het slaapmiddel, dat de waard hun had gegeven) werd er aan de deur van de herberg geklopt! De .herbergier liet twee veldwachters binnen en grijns de breed. „Daar liggen ze!" sprak hij. „Ze sla- dooi' Joseflhine als door haar man. Nie mand twijfelde er aan, dat hij in stil te leed, maar iedereen wist, dat hij nooit door woord of daad de grenzen der vriendschap zou overschrijden. Dat hij er zijn oren voor zou hebben over geriad, om Jims plaats te mogen Inne men, stond voor iedereen vast. Zijn bescheidenheid, zijn betrouwbaarheid en zijn strenge opvatting van eer, wer den algemeen bewonderd. En nu, als door een wonder, werd 14) uitgenodigd Jims plaat® in te nemen; uitgenodigd door Jim en aangemoedigd door Jose phine. Beiden waTen er van overtuigd, dat hij bij dit vooruitzicht dol zou zijn van vreugde. Die indruk had hy optie- kweekt gedurende die jaren van stille aanbidding. Henry was met een schox ontwaakt uit zijn droom over het fan- tasiehuvjelyk, dat hij jaren geleden had gesloten met een jonge, bloeiende Jose phine. Dit ontwaken stelde hem een werkelijk huwelijk met een rijpe en in alle opzichten geheel andere Josephine in het vooruitzicht. Een Josephine, wier iongemeisjesfiguur hoekig en benig was geworden. Dit vooruitzicht had hem ontsteld, hij was er rillend van ineen- i CTpkromDen Dat was niet de Josepnine, pen! Ik heb ze verdoofd! Dat zijn de en schudde höh, geholpen door zyn5. hil had bemind; er was niets be- dieven! Maar het. kleedje hebben ze mede-politieman, totdat ze wakker wer- j minnenswaard aan deze gekunstelde, den. Ze waren echter te suf om precies wereldwijze vrouw. Maar zij zou spoe- te begrijpen, wat er aan de hand was di2 in Engeland zijn en dan verwacht- PTl vnnHor mnclf .marHovi 7ü /Inn AAI, -lui. nM „(In 1 niet meer, dat zullen ze onderweg wel verkocht hebben. Ik ben een eerlijk man en ik heb U direct opgebeld om U te vertellen „Bueno!" zei de oudste veldwachter kortaf. Hij stapte op Joris en Panda af en zonder moeite 'werden ze dan ook door de .wetsdienaren naar buiten ge leid. De waard keek hen tevreden na,. te^zy zyn sympathie en zijn liefde. (Wordt vervolgd) Als ge de vrede wilt, bereidt U voor op de oorlog ALDUS AMERIKAANS MINISTER. „De enige duidelijk omschreven weg naar vrede is' een passende verdedi ging", aldus KennethC Royall, de Ame rikaanse minister van het leger, in een toespraak voor de Kamer van Koophan del van Boston, waarin hij aandrong op meer openbare steun aan de recrutering. HU verklaarde, dat het Amerikaanse militaire apparaat veel groter zou zUn zonder de invloed van de V. N. en het plan-Marshall. „Zelfs onder deze vrede lievende invloeden moeten wU een leger en een luchtmacht hebben, welke sterk genbeg zyn om agressie van totalitaire stelsels af te schrikken," De doeltref fendheid van de V.N. wordt ten zeerste gehinderd door het gebrek aan samen werking van een bepaalde groep landen. De oorlog van „druk-op-een-knop" ls nog steeds ver af, aldus Royall, daarom zal in het geval van een oorlog zelfs een groter getraind personeel nodig zUn dan in wereldoorlog nummer twee. RAADSELS voor allen om uit te kiezen; de gro teren (1116 Jaar) vyf, de kleineren (711 Jaar) drie goede oplossingen. Naam. leeftijd en adres onder de raadsels. - Inzenden naar Bureau „Leldscli Dagblad", of naar Was- straxit 38, tot uiterlUk Dinsdagmor gen 9 uur. I. (Ingezonden door Enny Coster) Nie mand kan van de wind leven, maar er ls wel Iemand, die van de rook leeft. II. (Ingezonden door Elly Kiel) MJJn eerste deel ls een deel van het schip, mijn tweede ls een lichaamsdeel; mijn geheel ls een plaats ln Limburg. III. (Ingezonden door Jansje van der Meulen) Zet bij 881 twee cUfers, zó, dat het getal kleiner wordt. IV. (Ingezonden door Alle Smolders) Met welke sleutel kan men biet sluiten? V. (Ingezonden door Truusjê v. Leeu wen) Mijn geheel is. elk Jaar weer, iets onmisbaars, en wordt gevormd uit de eerste letters van onderstaande woorden, van boven naar taenedqn gelezen. 1 2 niet warm. een heel bekend sprookj esverteller 3. grondsoort 4oprecht. 5? akelig 6yogels 7naam van de Moe der van onze Ko ningin. 8-. soort puzzle. VI. (Ingezonden door Hans Colmjon) Door van een woord van 3 letters de eersta letter te veranderen, krUg Je achtereen volgens: twee lekkere broodbeleggingen: Iets, waarmee je Je haar doet; tegenstelr Ung wild (van een dier); een Jong dier; en de vader van dat Jonge dier. VII (Ingezonden door Thea Seller) Mijn "geheel ls een spreekwoord van 21 letters. 6. 18 is een uitroep; 2, 7 het geluld van een ezel; 16. 19. 13 een deel van de tijd; 5. 8, 19, 9 ls niet prettig; 1, 2 ls een lekkere voeding; 13, 4, 20, 10, 19 ls een meisjesnaam; 21. 14, 15, 17, 4 ls een Friese Jongensnaam; 4, 9. 3 een ander woord voor vreselijk; 10, 11, 12 ls een ander woord voor eten. VIII (Ingezonden 'door Wllly Potters) Ik ben een mannelijk dier. Verander mijn kop. dan ben ik een overblijfsel van vet. OPLOSSINGEN OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige nummer. 1. Moestuin; moes, tuin. (lunchroom ls ook goed gevonden). 2. Van kaart de k, van Maart de a, van kan de a, van stam de s; samen kaas. 3. Wezel (knaagdier) en Wesel (stad ln Duitsland). 4. De bakker. 6. Goes; 1. Gouda; 2, Ommen; 3. Emmen; 4. Soest. 6. Het oog van de meester maakt het paard vet. Meester, oor, heet, paard, traan, mees,"grot, vet, Dam, hak, veer. 7. 1. Kers; 2. appel; 3. bes; 4 peer. 8. 1. Vingerhoed; 2. Lege borden (dam-, spat-, schaakborden). Beste raadselnichtjes en -neefjes. Nu zijn we alweer aan onze laatste ron de. „Waar blijft de tijd!!" zoals de oude mensen zeggen! Nu, ieder zorgt maar weer present te zijn, om mee te loten. Ik miste nu namen van de vorige keer. Wie slechts één keer Inzendt van de vier keer. mag niet meeloten, dat weet Je; minstens drie keer present zijn. en nog beter vier keer. Nu dus op de loting aan! Bedankt voor alle Ingezonden raadsels; lk word nu weer goed voorzien. Natuur lijk moet ik elke week een keuze doen; niet ongeduldig worden, als Je een poosje moet wachten op je raadsel. Enkele zijn ongeschikt, of heb lk reeds van anderen, dus die verschijnen niet. Tot volgende week. Vele groeten van Jullie Raadsel tante, Mevr. M. J. BOTERENRROOD.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5