India in rouw gedompeld Communistische sprekers trekken van leer Herdenking „Vrede van Munster" Voortzetting Indië-debat Met een enkel woord WEER BFRfCHT 86ste Jaargang ZATERDAG 31 JANUARI 1948 No. 26300 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3.90 per 3 maanden; 30 cents per* week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Een wereld in wording Een wereld in wording. Het is dit beeld, dat het huidige moment gestalte geeft, al is het antwoord op de vraag, hoe de wereld er dan straks zal uitzien, niet te geven. Alles is in gisting en wat uit dit proces te voorschijn zal treden Neem om te beginnen ons werelddeel. West- Europa is in afwachting van hetgeen het plan Marshall zal opleveren, daar nog steeds niet met zekerheid is te voor spellen, in welke vorm dit plan zal wor den verwezenlijkt. Zal Amerika de stem der werkelijkheid verstaan dan wel zal de politieke constellatie daar tornen aan hetgeen zelfs in het Amerikaanse be lang zelf feitelijk niet voor wijziging vatbaar is? West-Europa blijkt de roepstem om een eenheid te formeren te hebben ge hoord en maakt zich op daarnaar te handelen. Het is een maatregel van lou tere zelfverdediging, die men liever had nagelaten, doch de nood dwingt.... Nogmaals zij uitdrukkelijk vastgelegd, dat de West-Europese samenhang geens zins wil zeggen, dat met het Oosten zal worden gebroken. Integendeel, niets zou het Westen liever zijn dan de mogelijk heid om ook het Oosten te betrekken in een algemeen samengaan, iedere ideologie ten spijt. Het feit, dat zowel Engeland als België rëeds handelsover eenkomsten met de sovjet-unie afslo ten, spreekt in dit opzicht voor zich zelf. Wanneer de sovjets maar wilden afzien van verdere machtsuitbreiding door een gewelddadige overheersing en hun stre ven wilden matigen, zou een modus vi- vendi (middel tot samenwerking) niet tot de onmogelijkheden behoren. Helaas schijnt dat stadium echter nog niet rijp te zijn voor verwezenlijking Het vraagstuk Duitsland begint daar nevens meer en meer naar voren te ko men en het inzicht gaat veld winnnen, dat deze aangelegenheid haar stempel drukt op de gang van zaken als aan vankelijk niet werd ingezien. In midden-Europa is een volledig vacuum ontstaan en zolang die leegte niet wordt gevuld met een vast-omlijnd plan van opbouw, lijkt voor West- Europa, zelfs met de hulp van het Marshall-plan, de tijd voor een defini tief herstel niet aangebroken. De kwestie Duitsland schreeuwt om een oplossing en wanneer het niet an ders wil, zal men zo verstandig moeten zijn om de splitsing in een West- en een Oost-Duitsland eenvoudig-weg te aanvaarden als de enige mogelijkheid uit de ingetreden impasse te geraken. Moskou schijnt niet te vermurwen door praten, welnu, dan ga men over tot daden. Voor de harde realiteit schijnt Moskou wel oog te hebben Een realiteit is ook het Franco-Spanje en langzamerhand schijnt in deze ma terie het nuchtere verstand terug te keren. Het Spaanse volk aanvaardt dit regiem blijkbaar wie heeft dan het recht daartegen te opponeren? Dit in zicht begint zich baan te breken, zodat opneming van Spanje in het economi sche leven waarschijnlijk wordt. Ook dat dient los te worden gemaakt van de vraag, welk regiem te Madrid heerst, als zijnde een kwestie van het Spaanse volk zelf, niet van het buitenland. On verschillig of men al dan niet sympa thiek staat tegenover het Franco-regiem. Het wordt hoog tijd, dat de wereld weer eens in volle omvang het recht gaat erkennen van ieder volk, om zich een eigen systeem van bestuur te kiezen. Mits dan deze keuze ook vrij wordt ge daan en de meerderheid zich vrijwillig achter de keuze stelt. Wanneer zal het zover komen Een wereld in wording. Het geldt al evenzeer en vooral in niet mindere mate het Oosten. In Palestina zijn beide partijen druk doende, om haar krachten te bundelen en reeds kan worden vastgelegd, dat ter U.N.O. de noodzakelijkheid van een in- ter-geallieerde legermacht om van de Engelsen de handhaving van orde en rust over te nemen, algemeen wordt erkend. Recht zonder macht is minder denk baar dan ooit! Maar zal dit in de practijk mogelijk blijken? En niet uitlopen op een over dracht van de verantwoordelijkheid aan een of meer groteren? Te meer, waar in de Arabische wereld de vastbesloten heid, niet te wijken, wat ook de gevol gen mogen zijn, eerder toe- dan af neemt? Zodat zelfs gesproken kan wor den van „oorlogsgevaar", zodra de En gelsen het Heilige Land verlaten En wat staat ons te wachten in het zo juist in twee onafhankelijke delen- gesplitste Brits-Indië (India en Pa kistan) nu een jonge heethoofd Mahat- ma Gandhi heeft vermoord? Een rem van niet te schatten betekenis in de tweespalt tussen Hindoes en Mohamme danen is gewelddadig uit de weg ge ruimdZal een ander die taak kun nen overnemen? Laat het ons hopen, anders zou wel eens een bloedbad kunnen losbarsten, als de wereld slechts zelden zag. Het zou niet de eerste maal zijn, dat de daad van een fanaticus onoverzien bare gevolgen na zich sleepte. Het is overigens wel droevig een man van het formaat van Gandhi, die de grondslag heeft gelegd voor de zelfstan digheid van zijn land, het slachtoffer te zien worden van bekrompenheid. Hij is in de historie niet de eerste en hij zal, helaas, ook wel niet de laatste zijn geweest. Gandhi's dood diep betreurd Het bericht van Gandhi's dood heeft India in diepe rouw en stilte gedompeld. Te New-Delhi waren de winkels en bioscopen gesloten. Door de donkere straten rees slechts het noodzakelijke verkeer en mannen en vrouwen stonden buiten hun huizen en weenden zonder zich te schamen. Ook in andere steden in geheel India deden zich dergelijke taferelen voor. Gandhi's lijk, bedekt met een wit kleed, dat zijn hoofd vrij liet, werd in de avond naar het terras van het Birla-huis ge dragen en daar onder het licht van een schijnwerper opgebaard. Rondom dé verlichte baar was alles donker. Later op de avond, toen Gandhi's fa milie, vrienden en volgelingen zijn stof felijk overschot naar binnen droegen om de- laatste riten te beginnen, verbraken honderden het politiecordon om een laatste blik op de Mahatma te werpen. Door het bureau van de minister-presi dent werd aangekondigd, dat geheel In dia 13 dagen in staat van rouw zal zijn. De vlaggen zullen halfstok waaien en er zullen geen publieke vermakelijkre- den worden gehouden. Een wereld in wording. Het geldt ver der voor het Verre Oosten, het geldt voor Afrika, het geldt zelfs voor Ame rika, momenteel het werelddeel dat het minste heeft te lijden van de drang naar vernieuwing. Wat eens uit het wordingsproces der wèreld te voorschijn zal treden? Evolutie of revolutie zullen beslissen - PRIJZEN LINNEN GOEDEREN VERLAAGD. De prijzen van linnen goederen rijn in een nieuwe calculatieschema gere geld. waarbij de tot nu toe bestaande bewerkingskosten zodanig zijn vermin derd. dat de inmiddels gestegen srond- stoffenprijzen voor het publiek geen prijsverhoging ten gevolge zullen heb ben. De moordenaar heet Nathoeram Vi- najak Gode en is 36 jaar oud. Hij is een z.g. „Maratha-Hindoe" en staat bekend als een extreme figuur. Alles ging zo vlug, dat niemand on middellijk begreep, wat er gebeurde. De dader werd echter direct overmeesterd en aan de politie uitgeleverd. Voordat hij stierf, heeft Gandhi de politie verzocht zijn moordenaar niet te streng te behandelen. Met een door emotie verstikte stem heeft Pandit Nehroe voor de Indische omroep over het sterven van Gandhi gesproken. „Ik weet niet, hoe ik 't u vertellen moet", begon hij, „de vader der natie is niet meer". Heden zal in India gevast en gebeden worden. „Wij, die onze beminde leer meester zo veel jaren hebben gekend, kunnen bij hem nu niet meer om raad gaan en dit is een zware slag, niet slechts voor mij, maar ook voor de mil- lioenen en millioenen i^dit land". Nehroe heeft ten srotte het gehele land opgeroepen om tot eenheid te ko men en om in 't aangezicht van de grote ramp van Gandhi's dood alle geschillen bij te leggen. ,Het beste gebed, dat wij aan Gandhi en zijn nagedachtenis kunnen schenken, is onszelf te wijden aan de waarheid en de zaak, waarvoor onze grote landge noot leefde en stierf". Nehroe sprak eerst in het Hindostans en daarna in het Engels. Mohammed Ali Djinnah, de gouver neur-generaal van Pakistan, heeft de Karatsji verklaard: „ik wil uiting geven aan mijn diepe smart en oprecht mede leven met de grote Hindoe-gemeenschap en Gandhi's familie". Liaquat Ali Chan, minister-president van de overwegend Mohammedaanse dominion Pakistan, noemde de moord een uiterst schurkerige daad en betuigde zijn oprecht en diepgevoeld medeleven. Attlee, de Engelse minister-president, heeft in een verklaring onder meer ge zegd: „Het zedelijke en geestelijke lei derschap van Gandhi is een inspirerend voorbeeld geweest voor een verward en troebel tijdperk. Engeland zal delen in de smart van India over deze ramp". Uit de hele wereld stromen betuigin- gen^van leedwezen en medeleven toe. President Truman, generaal Smuts, de Paus en de Franse assemblee zonden reeds condoleantie-telegrammen. Onze minister-president dr. Beel zeide tot een Reuter-correspondent „diep ben ik geschokt door het bericht, dat Ma hatma Gandhi op gewelddadige wijze de dood heeft gevonden. Zijn leven was steeds gewijd aan het lot zijner mede mensen, voor welk doel geen persoonlijk offer hem te groot was. Het heengaan van figuren als Gandhi is bijzonder in tijden als wij thans beleven een ernstig verlies". ♦VEILIGHEIDSMAATREGELEN. Gisteravond, zijn in geheel India vei ligheidsmaatregelen genomen en aan de commanderende officieren van het leger is bevel gegeven zich gereed te houden de burgerlijke autoriteiten bij te staan. Te Bombay laaide de burgerstrijd plot seling weer op, zodat de politie moest ingrijpen. Er zijn 11 doden en 50 gewon den gevallen. Maarschalk Sokolofsky contra generaal Clay Schuman overwinnaar FINANCIËLE WETTEN AANVAARD. De Franse Nationale Vergadering heeft het wetsontwerp der regering, strekkende tot het instellen van een vrije markt in goud en harde valuta's, aanvaard met 324 tegen 226 stemmen. Tevoren was het besluit inzake in trekken der 5000 fr-biljetten met 36 stemmen meerderheid goedgekeurd. De Franse raad der republiek (Eer ste Kamer) aanvaardde dit laatste met 167126 stemmen. Een woordvoerder van het internatio nale monetaire fonds heeft medege deeld, dat het fonds een zijner verte genwoordigers, Robert Triffin, binnen kort naar Europa zal zenden om ..het oog te houden op de gehele West-Euro- pese monetaire situatie" in verband met de devaluatie van de franc. Spaak vreest geen oorlog VERBETERING ECONOMISCHE OMSTANDIGHEDEN EIS. Op een vergadering van de Nationale Belgische Vrouwenraad heeft eerste- minister Spaak verklaard, dat er geen reden bestond voor het voorspellen van een oorlog, daar dë politiek van de Sov jet-Unie meer ingegeven scheen door de onredelijke angst dan door een reële geesst van bedreigen. Spaak verklaar de voorts, dat een politieke alliantie van West-Europa niet voldoende zou zijn; de veiligheid zou vermeerderd worden juist door betere economische omstandighe den. De minister-president sprak de hoop uit, dat in dit critieke tijdsgewricht de idealen van Bevin ten aanzien van een consolidatie van West-Europa werkelijk heid zouden worden. Maarschalk Sokolofsky heeft in een open brief aan generaal Clay, gepubli ceerd in de „Taegliche Rundschau", ver klaard, dat in Beieren 206 Sovjetrussi- sche burgers tegen hun wil worden vastgehouden door de Amerikanen. De betrokkenen zouden gevangen gezet zijn in Straubing, ten Noorden van Muenchen, na veroordeling door Ame rikaanse krijgsgerechten. Van de 206 zouden er dertig ter dood veroordeeld zijn, 68 tot levenslange gevangenisstraf en de overigen tot gevangenisstraffen van tien tot vijftig jaar. Sokolofsky eist in zijn brief onmiddellijke opschorting der vonnissen en opgave van de in Amerikaanse gevangenissen vertoeven de Sovjetrussische burgers. Deze publicatie van een open brief van de ene militaire gouverneur tegen de andere in de pers is zonder prece dent. In de Nieuwe Kerk te Delft Het gemeentebestuur van Delft ont ving gistermiddag op het stadhuis de autoriteiten, die de herdenking van de Vrede van Munster in de Nieuwe Kerk zouden bijwonen. Na ontvangst ten stadhuize begaven zij zich onder het luiden van de zwaar ste -klok van Nederland, de Bourdon in de Oude Kerk te Delft en cortege naar de Nieuwe Kerk, waar de andere geno digden inmiddels him plaatsen hadden ingenomen. De organist D. Jansz Zwart speelde, toen de autoriteiten het Kerkgebouw betraden, twee oud-Nederlandse mar sen. Na het gemeenschappelijk zingen van- „Wilt heden nu treden" opende de loco-burgemeeser van Dieft, de heer J, A. Lausberg, de plechtigheid met het uitspreken van 'n korte rede. Hij zeide het welkom aan de genodigden met te meer vreugde toe te roepen, ,daar wij De Nederlandse ploeg met de driekleur bij de Olympische Winterspelen te St. Moritz in de stoet bij de plechtige opening van gisteren. (Foto ANP) ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd Kon Landmacht: Sold. Ie kl. A. Hendriks, Brun- sum; Sold. Ravelinga, Leeuwar den; Sold. P. F. Don, 's-Graven- hage; 2e luit. G. T. H. Bom, Ba tavia; Korp. J. A. de Broos, Ber gen op Zoom; Sold. T. van Gelder, Renkum; Sold. L. Ouwerkerk, 's-Gravenhage; Sold. L. Wessel, Schiedam; Sold. A. van Rijswoud, Rotterdam; Kon. Ned.-Indische Legerr« Amb. sold. Ie kl. J Kalarie, Ned. -Indië; Man sold. 2e kl. Artie, R. H. B. Rasuh, Ned.-Indië; Tor sold. 2e kl. Infie Dandi, Ned.-Indië; Eur mil sold. 2e kl. G. T. Elliot, Ned.- Indië. Kon. Marine: Geen verliezen gemeld. Motie van de heer Hoogcarspel (Van onze parlementaire Redacteur). Dinsdag a.s. zal de Kamer weer bijeen komen om het antwoord van minister Jonkman aan te horen. Er kwamen gisteren nog vijf sprekers aan het woord. De heer Stokvis (CPN) merkte o.a. op, dat op alle mogelijke manieren geprobeerd wordt de souve- reiniteit van de republiek te ontkennen, maar een eenmaal gecreeërde souverei- ne staat kan z.i. niet te niet worden gedaan met sophismen. Ten aanzien van de gebeurtenissen op Zuid-Celebes en bij Bondowose eiste hij een objectief gerechtelijk onderzoek. De heer Bruins Slot (AR) betoogde, dat prof. Romme's beroep op sprekers rede van 19 December 1946 niet opgaat, omdat in rede gesproken is over het naakte Linggadjati. Het staatskarakter BINNENLAND. In de Nederlandse delegatie naar de zesde zitting van de economische en sociale raad der V.Nwelke op 2 Febr. as. te Lake Succes zal worden geopeaid, zijn benoemd tot vertegenwoorddger prof. dx. Ir. H. C. J. Gellssen, oud-minister van Handel en Nijverheid, tot plaatsvervan gende vertegenwoordigers Jhr. J. W. M. Snouck Hurgronje, permanent vertegen woordiger van Nederland bij de V-N. en mr S Blnol vice-minister van Binnen landse Zaken van Oost-Indonesië. Op de Amersfoortseweg onder Apel doorn is een personenauto, bestuurd door R. de Jong uit Heerde, op een stil staande tankauto gereden, waardoor een naast hem zittende verpleegster, de 26-J. mej. E. Singer uit Zutphen, die van Amersfoort af had gelift, op slag werd gedood en de bestuurder zwaar werd ge wond Des. nachts verbrandde te Deventer aan de rand van de stad nabij de psy chiatrische inrichting „Brinkgreven" een van de daar staande zeven hooiber gen. Het hooi en een paar landbouw werktuigen gingen verloren. De politie arresteerde ln verband hiermede een 70- jarige landloper uit Hoogeveen. die be kende de hooiberg in brand gestoken te hebben. Het speet hem, dat ook de an dere hooibergen niet in brand geraakt waren. Bi) de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot „goedkeuring en uitvoering van een overeenkomst tussen de regeringen van Nederland. België en Luxemburg, inzake de belasting op wiln" Gisteren heeft het gemeentebestuur mist werd tussen Istres en Udine is vijf- van Den Haag de dirigent en de leden tien k.m, van Digne Zuldwest-Frank- van het „Orchestre de la Soclété des rijk) teruggevonden. Het toestel ligt on- Concerts du Conservatoire" uit Parijs, dat dersteboven. bilna vijfentwintighonderd ook !n onze stad met groot succes con- meter boven de zeespiegel in dë bergen, certeerde. officieel in de zalen van hét Er werden geen tekenen van leven waar gebouw Javastraat ontvangen. genomen. De Amerikaanse ambassadeur dr. Herman B. Baruch zal 1 Februari a.s. naar ons land terugkeren. De heer-H. Diemer, die zijn 25-jarlg voorzitterschap van de centrale commis sie ln het Typografenbedrij f herdacht, is in verband met dit feit tijdens een re ceptie te Amsterdam gehuldigd. Tevens werd hij benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. BUITENLAND. Shirley Temple, die thans 19 jaar is, heeft het leven geschonken aan een dochter. Shirley, eens door de wereld aanbeden als kind-ster, huwde in 1945 met John Agar. De soolaal-democraat Keieman. die onlangs aftrad als Hongaars ondermi nister van industrie, is samen met 11 anderen gearresteerd. De openbare aanklager gewaagde in verband met deze arrestatie van een „geweldig schandaal", waarbij „spiona ge ln de industrie, de vleze nzwendel en sabotage" was gemoeid. De Poolse premier, Cyrankiewlcz. heeft te kennen gegeven, dat de ge zondheidstoestand van maarschalk Sta lin bij de besprekingen te Moskou -uit stekend was en dat hij in een zeer goede lichamelijke conditie verkeerde. Orville Wright, die met zlj-n broe der Wilbur het eerste vliegtuig con strueerde .dat ln 1903 de eerste geslaag de vluoht maakte, is in een ziekenhuis te Dayton op 67-Jarlge leeftijd overleden tengevolge van een hartaanval Wilbur Wright stierf in 1912. De Amerikaanse Dakota, die van de Unie is juist geïntroduceerd door de aankleding van Linggadjati. De heer Hoogcarspel (CPN) vroeg andermaal of het juist is. dat gewonde militairen, die naar het vaderland te rugkeren een verklaring voorgelegd krijgen, dat zij hun verwondingen of in validiteit niet in en door de dienst heb ben opgelopen. Verder herhaalde hij zijn vraag of er pressie wordt uitge oefend bij de detachering van ambtena ren in Indonesië. Met de motie-Schou ten kon spr. zich niet verenigen. Ten slotte diende hij een motie in, waarin te kennen wordt gegeven, dat zowel de instelling van het collegiaal orgaan als de taakomschrijving moet geschieden bij de wet; de motie nodigt de regering uit een daartoe strekkend wetsontwerp bü de Kamer in te dienen. De heer Zandt (SG) trad in een her haling van hetgeen hij in eerste instan tie had gezegd. De geheime notulen van Kalioerang vond hij nog erger dan die van Linggadjati. Hij verlangde een ver klaring der regering over de positie van de Indische Nederlanders en voorts gaf hij te kennen, dat hij zich met kracht er tegen zal verzetten, dat het ene In dische volk het andere onderdrukt. 0.m. wilde hij maatregelen ter onder drukking van de toenemende corruptie in Indië. De heer De Groot (CPN) wees o.m. op berichten omtrent besprekingen van de heer Graham en merkte op, dat het schijnt, dat de rechterzijde van de Masjoemi en de P.N.I. proberen een nieuw kabinet te vormen met Ameri kaanse steun. Er wordt met medewer king van de Commissie van Drie ge ïntrigeerd om deze elementen de ge hele macht in handen te spelen, zo be toogde de heer De Groot. De toestand zou naar zijn inzicht ~3an nog erger worden dan hij was onder Nederlands bewind. Elke samenwerking tussen Ne derland en Indonesië zal z.i. ondermijnd worden. Spr. merkte op, dat de leuze „Indië lös van Holland", reeds lang door de communistische party is losge laten. Het is de conservatieve, gebor neerde. provinciale politiek, welke in Nederland is gevoerd en de druk van reactionaire kringen, welke bezig is de band met Indonesië door te snijden, zo verklaarde de heer De Groot. Ter- wyi men hier spreekt over drie ver schillende souvereiniteiten zeide hy treedt in Indonesië een vierde op het toneel, de souvereiniteit van Wall- street. De politieke onderhandelingen moeten spoedig geopend worden, vond de heer De Groot, die een zeer daad- werkelyke progressieve politiek noodza- keiyk zeide te achten. Ten slotte deed hy een krachtig protest horen tegen het optredén van de Commissie van Drie, welke een Amerikaanse belangen - politiek voert onder de dekmantel van de Veiligheidsraad. Engeland en het Palestijnse vraagstuk Engeland heeft de commissie voor Palestina te verstaan gegeven, dat het beslist niet sympathiek zal staan tegen over iedere poging van de commissie om Palestina eerder te bereiken dan twee weken voor de beëindiging van het mandaat. Het Engelse standpunt" houdt in hoofdzaak het volgende in; 1. De Engelse regering kan niet toe staan, dat een gewapende militie in Palestina op de been gebracht wordt voordat het mandaat ten einde is. 2. De Britse strydkrachten zullen de leden der commissie bescherming ver lenen gedurende de tijd gelegen tussen hun aankomst en de afloop van het mandaat, doch niet daarna. 3. De Engelse regering kan niet toe staan, dat de commissie in Palestina rondtrekt om de grenzen af te bakenen zolang de Engelsen het gezag uitoefe nen. 4. Het Arabische legioen en de Trans- jordaanse grensmacht zullen vóór de afloop van het mandaat van het toneel verdwynen. 5. De Engelse regering kan onmoge- lyk ambtenaren ter beschikking stel len van de commissie. HET HUWELIJK VAN EX-KONING MICHAEL. „Ex-koning Michael van Roemenië en mijn dochter Anne zullen in Parijs, Ko penhagen of Villefranche aan de Fran se Riviera in het huweiyk treden", ver telde prins René de Bourbon Parma in een interview met een United Press correspondent. De prins zeide. dat hy in elk dezer plaatsen woningen bezat en dathy het jonge paar het huis in Villefranche zou schenken, indien zy zouden besluiten zich daar te vestigen. „In ieder geval zal het huweiyk niet in een van de luxe-winteroorden in Zwitserland voltrokken worden", liethy er op volgen. „Dit huweiyk moet inder daad een huweiyk zyn en niet het een of andere toeristenvermaak". HET „GOUDEN BOEK" WORDT GEZUIVERD. 211 pagina's van het „Gouden Boek" van Frankfort, een van de beroemdste verzamelingen autogrammen, zullen verwyderd worden, omdat men meent, dat de handtekeningen van hoogge plaatste Nazi's het voorwerp van ver ering zouden kunnen worden. Het/kost baar versierde boek is veertig jaar oud en omvat 628 pagina's. Hitler's handte kening is een van de weinige die een hele bladzyde beslaat. De vroeger Duit se staatssecretaris Meissner zette zyn handtekening vijfmaal in het boek. Deze handtekeningen en die van de oorlogsmisdadigers van Neurenberg zul len uit het boek genomen en in het gemeentearchief ondergebracht worden. hier verenigd zyn in dit kerkgebouw, waar hy rust. die tachtig jaren voor het gebeuren, dat wij thans herden ken, het eerst het zwaard opnam, om de rechten van de verdrukte Neder landse landszaten te verdedigen en zon der wiens idealisme, humaniteit, door zettingsvermogen en organisatietalent deze stryd nooit tot een goed einde zou zijn gebracht. Niet alleen danken wy hem wat wy zyn, maar evenzeer, dat wat wy willen wezen. De beste tradities van onze staat berusten op zyn idealen. Laat ons dan ook naast bewondering voer de kloekheid onzer voorvaderen een eerbiedig saluut bren gen aan de grootste onder hen, aan wie wy tevens ons vorstenhuis danken, symbool onzer vrijheid en eenheid." „Moge God geven," zo besloot spr.. „dat wy nog lange jaren geschaard mogen blijven om de vertegenwoordig ster van dit Vorstenhuis, die ons nu reeds vyftig jaren in omstandigheden, weinig minder moeilijk dan die, waar onder Willem van Oranje zyn werk begon, heeft .geleid." REDE VAN MINISTER GIELEN. „Er zullen wel weinig jaartallen in de geschiedenis van ons vaderland zyn, die by alle Nederlanders zulk een rijk- .dom van gedachten, zulk een warmte van gevoelens en zulk een verscheiden heid van reacties opwekken als 1648," aldus sprak vervolgens de minister van O., K. en W., dr Jos. J. Gielen. Spr. wees er o.a. op, dat de ge schiedkundige wetenschap, de beel dende kunsten en het onderwys dit nationale jaartal onuitwisbaar in ons geheugen hebben gegrift en ons van de betekenis, de belangrykheid en de vruchtbaarheid van het grote gebeu ren van dat jaar, van generatie tot generatie hebben doordrongen. Het jaar 1648 was er echter niet alleen een van blijdschap en feest vreugde. Er was de schrilheid der dissonan ten, in Zeeland werd geen feestklank gehoord. In Brabant en de andere Ge neraliteitslanden heerste verslagenheid, zy traden een donker tydperk in van 150 lange jaren, zonder recht van me- despreken, zonder de, toch ook door hen begeerde vrijheden, bruggenhoof den slechts over de grote rivieren. Zien wy verder Zuidwaarts, dan dcemt do vraag op, aldus de minister, in hoe verre „Munster", zelfs als men rekening houdt met de opvattingen van die da gen, de toets van barmhartigheid en gerechtigheid bestaan kan. Voor ons, het nageslacht, liggen de feiten en ge beurtenissen in blinkende historie. Het jaar 1648 is voor ons een jaar van vrede, onafhankeiykheid, vrijheid en welvaart. Voor de tydgenoot van vóór 1648 was dat anders, voor hem was de toekomst duister en onzeker. De werkelijkheid geeft ons meer recht tot herdenken dan de idylle en zo willen wy hier in het oude Delft, ln het gebouw zelf waar hy te ruste ge legd is, de gedachtenis oproepen aan hem, die wy in dit verband met meer recht dan ooit de „Vader des vader lands" mogen noemen. Indien wy nu nagaan, welk gebruik wy gemaakt hebben van de verkregen vrij heid en onafhankeiykheid, dan mogen wy met gerustheid verklaren, dat ons volk er in geslaagd is de krachten, die in hem schuilden, tot ontplooiing te brengen. 1648 was geen idylle, 1948 is het even min, ook al zal het voor het nageslacht misschien eenmaal zó schynen, omdat zy het kostbare erfgoed onzer zelfstandig heid herwonnen, aldus eindigde spr. Het slotwoord werd gesproken door Ir. S. H. Stoffel, voorzitter van de Stichting „Het Princenhof" te Delft. Deze wees er op, dat er in deze met gevaren en ge beurtenissen gevulde tyd reden te over is, om ons te bezinnen op wat ons, als Nederlanders, aan elkander bindt. „En wat biedt daartoe beter gelegenheid dan het gezameniyk herdenken van de meest in het oog springende momenten van historie? wy doen dat hier vandaag in een omgeving, die wel bij uitstek ge schikt is, om ons te herinneren aan de tijd, waarin, rondom de kernen, die de oudste Hollandse steden vormden, zich de schare groepeerde, die er ten slotte in slaagde die groep van gewesten te vormen, welke door het symbool van de ondertekening op 30 Januari 1648 werd bevestigd in haar staat van onafhanke- ïyke en invloedryke mogendheid in het Europa van die tyd. In overleg met de regering stelt Delft zich voor, om in het Prinsenhof een ten toonstelling te arrangeren, die op 5 Juni zal worden geopend en de hele zomer aan duizenden Nederlanders en vreemdelin gen gelegenheid zal bieden zich een ogenblik in te leven in de gebeurtenis, die wy vandaag herdenken en het tyd perk. waarin ze plaats vond", stelling te arrangeren, die op 5 Juni zal worden geopend en de hele zomer aan Tenslotte zong het koor Delf'se San- gfoers onder leiding van N. Verh~eff de ..Rots in zee" van Richard Hol en „Domine Salvam Fac" van A. Giessen. Met. een gezameniyk zingen van twee coupletten van het „Wilhelmus" werd de plechtigheid besloten. AANVANKELIJK OPKLAREND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankeiyk weinig bewolking, nog verder afnemende Z.W. wind en Iets kouder. Morgen in de loop van de dag weer toenemende bewolking met later plaatselijk enige regen, geleideiyk aan wakkerende Z.W. wind en :ets zachter. 1 FEBRUARI. Zon op: 8.22 uur; onder 17.26 uur. Maan op; 0.40 uur; onder 1106 uur. (2 Febr. L.K Hoogwater te Katwyk te 8.19 en 20.40 u. 2 Februari 9.06 en 21.34 u.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1