Vijfde Olympische Winterspelen geopend si»j=x'Tm Gandhi doodgeschoten STADSNIEUWS er in Wat gebeurt Indië Laatste Berichten Op elke wond Sassenheim gaat industrialiseren VRIJDAG 30 JANUARI Strijder voor India's onafhankelijkheid Terwyi Gandhi zich naar de gebeds plaats begaf, werden vier schoten op hem gelost. De aanslag werd gepleegd kort na zeventien uur plaatselijke tijd. Gandhi wercf in de borst getroffen en viel neer, badend in zyn bloed en spoedig overleed liy. Volgens een ooggetuige was het een jonge man, die de vier revolverschoten op de Mahatma loste. Mahatma Gandhi, „de vader van de onafhankelijkheid van India", was acht en zeventig jaar. Mohandas Karmchand Gandhi, de „Mahatma" of wel „Grote Geest"' werd aan de Indische Westkust op 2 Oct. 1869 geboren als zoon van een koop mansgezin. Reeds zijn ouders behoor den tot de sekte,- die de politiek der geweldloosheid aanhingen, met de toe passing waarvan Gandhi zulk een schitterend werk heeft verricht bij de vreedzame zelfstandigheidstrijd van Brits-Indlë. Een politiek, die hij sinds geruime tijd ook aan zijn volk tracht op te leggen bij de slechting der ge schillen, die duidelijker aan de dag tre den nu het Britse eenheidsgezag is weg gevallen. Een politiek, waar hy met Aanwinst voor Lakenhal-museum JAARVERGADERING „OUD LEIDEN" De collectie van het stedelijk museum .,De Lakenhal" zal vermoedelijk worden uitgebreid met een werk van Rem brandt. Dit werd gisteravond medege deeld door de directeur van De Laken hal, de heer E. Pelinck, die een lezing, toegelicht met lichtbeelden, hield voor de leden van de vereniging „Oud Lei den" over de vroege werken van Rem brandt. De te verwachten aanwinst komt uit de stichting .„Nederlands Kunstbezit", de commissie die Neder landse kunstschatten, tijdens de oor log goedschiks of kwaadschiks over onze grenzen verdwenen, met behulp van Amerikanen en Engelsen weer naar ons land terug brengt. Het schilderij stelt voor „Gerechtigheid van Keizer Titus", en werd door de meester ver vaardigd in zijn vroege, z.g. Leidse tijd. Voor de lezing hield de vereniging .,Oud Leiden" een algemene ledenver gadering, die, ledenvergaderingen ge woonte getrouw, door zeer weinig be langstellenden werd bijgewoond. Dr. W. C. Braat, die de in het buiten land vertoevende voorzitter dr. T. P. Sevensma verving, moest tot zijn leed wezen constateren, da', het ledental, na in de oorloc sterk te zijn toegenomen, momenteel iets terugliep. Spreker merk te op, dat Oud Leiden achter verschil lende door de Gemeenteraad genomen besluiten tegen ontsiering van straten stond. Dr. Braat hoopte, dat de vereni ging de leden dit Jaar meer excursies en lezingen zou kunnen aanbieden. De jaarverslagen van penningmeeste- resse en secretaresse passeerden in vlot tempo de revue. De secretaris der Commissie „Het Leidse Woonhuis" deelde mede. dat door de vereniging het pand Kloksteeg 2 werd aangekocht, dat in het bezit is van een fraaie 17e eeuwse voorgevel. Het huis vertoont echter ernstige ge breken en moet dringend gerestaureerd worden. Het Ministerie van Onderwijs. Kun sten en Wetenschappen verleende tot dit doel een subsidie van f. 4400,welk bedrag echter niet toereikend is, zodat om particuliere steun verzocht zal moeten worden. De ambtshalve aftredende bestuurs leden, ds. T. P. Sevensma en dr. J. E. Kroon, werden bij acclamatie herkozen. Burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, woonde lezing en vergadering by. DE C.C.D. EN DE OVERWEG. Dat de C.CJD. zijn controlerende taak niet tevergeefs verricht, bewijzen de •talrijke vangsten, welke de ambtenaren i schier dagelijks doen. En het spreekt, i wel van zelf, dat zij hun taak voorna melijk uitoefenen op de gTOte ver keerswegen, waar het goederen- en personenverkeer het drukste is en de kans op „buit" derhalve het. grootst. Opzichzelf kan er dan ook goen enkel bezwaar tegen bestaan, dat deze con trole wordt verricht op de Rynsburger- weg. Doch wèl lijkt het ons onjuist om de ambtenaren te posteren vlak bij de overweg, zodat, alle automobilisten, ko mende uit de richting Oegstgeest, zich eerst moeten onderwerpen aan de con trole van de CCD-ambtenaren en in middels de bomen van de overweg voor hun neus omlaag zien gaan. zodat zij dubbel oponthoud hebben. Wie iets be grijpt van de „sport", welke er voor iedere automobilist of wielrijder in schuilt om zonder wachten de overweg te „halen", moet ook beseffen, dat de instelling van een ambtelijke post ter plaatse, alleen uit psychologisch oog punt al fout is! Ds. II. J. VAN ACHTERBERG BEZOEKT LEIDEN. Ds. H. J. van Achterberg. 'Ned. Herv. predikant te Holten, die het beroep in de vacature van ds. H. C. Touw heeft aanvaard, heeft gisteren een bezoek aan onze gemeente gebracht, bij welk bezoek hij werd rondgeleid door de heer W N. Heyloo, bestuurslid van wijk II der N. H. gemeente. Een en ander hield mede verband met de a.s. komst van ds. Van Achterberg naar Leiden, wien een huis in de Fagelstraat is toe gewezen. Het ligt in de bedoeling van de nieuwe predikant, dat hij op Zondag, 7 Maart, de evangeliebediening in de N.H. Gemeente te dezer stede zal aanvaarden. gehele zelfopoffering naar streefde en tot volging waarvan hy zijn volk dwong door zijn herhaalde vasten desnoods tot de dood, als de Brits-Indiërs weigerden de wapens in hun broederstrijd te strekken. Hoevele malen niet heeft juist in de laatste tijd zijn leven niet op het spel gestaan, juist door de strijd tegen de gewelddadige oplossing van geschil len, welke gewelddadigheid nu dit le ven beëindigde. Gandhi studeerde in Brits Indische hogescholen, evenals in Londen en Pretoria, waar hij twintig jaar streed ter opheffing van de onderdrukking door de Engelsen van 150,000 landgeno ten. In 1914 werd die strijd met succes bekroond. Groot was zijn teleurstelling, toen Engeland na de eerste wereldoorlog de aan Brits-Indië voorgespiegelde zelf standigheid niet verleende en in die tijd ontstond eerst recht zijn „geweld loze tegenstand", tegen de Engelse be zetters. waarin hij de inheemsen leiding gaf. Bloedig onderdrukten de Engelsen deze onwil van de Indiërs tot samen werking, en in 1922 werd Gandhi tot gevangenisstraf veroordeeld. Zijn ge zondheidstoestand was aanleiding tot vrijlating in 1924, doch hij zette zün boycot van de Engelsen onverdroten voort, na slechts een zeer korte onder breking Zijn politiek van burgerlijke ongehoor zaamheid nam allengs grotere vormen aan en steeds meer werd Gandhl de lei der van heel zijn volk. In 1930 werd hy op grond daarvan wederom gearrsteerd, doch het resultaat van de rondetafelcon ferentie met de Engelsen, waaruit een belofte van het geleidehjk aan verkrij gen van de Dominionstatus door India voortkwam, leidde in 1931 tot vrijlating van Gandhi en zijn medestrijders. Nog datzelfde jaar nam hij in Londen deel aan een tweede rondetafelconferen tie, tijdens welk verblijf hy door de En gelse Koning werd ontvangen. Doch nieuwe moeilijkheden braken uit na zijn terugkeer en de benoeming van een nieuwe vici-koning, en andermaal ging hy achter de trahes. Hier paste hij voor de eerste maal zijn hongerpolitiek toe, die er uiteindelijk toe leidde, dat hy in 1933 in vrijheid werd gesteld, omdat de Engelsen de consequenties van zyn vas ten „tot de dood" niet durfden aan vaarden. De invoerine van de nieuwe Indische staatsregeling in 1937 bracht hem ander maal in volle kracht aan de leiding van de onafhankelijkheidsbeweging, doch zijn neiging tot overleg met de Engelsen bleek gegroeid. De Engelse intrede in de tweede we reldoorlog verleende India de mogelijk heid met meer kracht zelfstandigheid te eisen, doch deze eisen werden afge wezen. In de periode die nu volgde, waarin grote diplomatieke spanningen optraden, voelde hij zich door zijn ouder dom niet meer krachtig genoeg, om de leiding in handen te houden. Hij gaf deze over aan Nehru. Na de daadwerkelijke vrijwording van India wendde Gandhi zijn vastentactiek aan ter verbroedering der tegenover el kaar staande partijen In de jonge staat., die thans in twee staten is gesplitst. Nog onlanas werd zulk een vasten met suc ces bekroond. De wereld wacht, welke heksenketel thans mogeliik zal losbreken, nu dit bin dend element en deze hinderpaal tothpt beginnen van grootse gewapende strijd is weggevallen Nader wordt gemeld, dat de moor denaar een jonge Hindce uit de pro vincie Bombay, op de plaats van de aanslag gearresteerd is. „Doortje Verkerk" EEN BIJZONDER FILMWERK. Sinds kort is de christelijke filmaotie verrykt met een bijzonder filmwerk, dat de christelijke barmhartigheid en dan speciaal de arbeid van de Chr. Vereni ging tot verpleging van behoeftigs chro nische zieken „Heb Zonnehuis", wel zeer duidelijk in het licht stelt. De film, welke onder de titel van de hoofdrol speelster „Doortje Verkerk" in circu latie is gebracht, heeft op vele plaat sen in „christelijk Nederland" reeds grote aandacht, getrokken. Geen won der dan ook, dat gisteravond voor de vertoning in de Zuiderkerk bijzonder veel belangstelling bestond, zodat tal rijke personen moesten worden terug gestuurd. Na een woord van welkom door de voorzitter van de plaatselijke afdeling van „Het Zonnehuis", de heer Aiders- hot, sprak ds K. Dronkert. Geref. pre dikant te dezer stede, een inleidend woord, waarin hij wees op de christe lijke barmhartigheid en de aanwezigen de barmhartige Samaritaan ten voor beeld stelde. Na vertoning van de film, die varuit komt- boven het peil der z.g.n. propagandafilms, werd het woord gevoerd door de heer H. Th. v. d. Helm, administrateur van de Vereniging, een treffend beeld gaf van de ruimte-moei lijkheden, waarmede het Zonnehuis te kampen heeft. Honderd patiënten zijn thans in Beekbergen opgenomen, maar er is een lange wachtlijst van op te nemen patiënten. Hiervoor wil de ver eniging thans 'n nieuw gebouw inrich ten. maar daarvoor is veel, heel veel geld nodig, waartoe spr. een hartelijke aanbeveling deed horen. Tenslotte draaide nog de film „Draag zorg voor hem", die een uitstekend beeld gaf van de inrichting van het gebouw en de verpleging der patiënten. Ds P. W.'Sprayt, Ned. Herv. predikant, sprak het slotwoord. „DE MACHT VAN HET KLEINE". Leidse afdeling bestaat 50 jaar. Het ls deze maand 50 'jaar geleden, dat de afdeling Leiden van de vereni ging „De macht van het kleine", ook wel genaamd „De halve stuivers vereni ging", werd opgericht. De vereniging, die indertijd is opgericht ten behoeve van de Chr vereniging voor de ver pleging van lijders aan vallende ziek ten Meer en Bosch te Heemstede, heeft in de loop van haar bestaan velen tot zegen kunnen zijn. Aangevat met 6 collectanten en nog geen 300 contribu anten, beschikt de afdeling thans over 31 colleotanten en ruim 2050 contribu anten. Ter gelegenheid van dit gouden ju bileum zal op Donderdag 19 Februari, in de foyer der Stadsgehoorzaal een feestavond worden gehouden, waarin o.m. ds Van Dorp, geestelyk leider van Meer en Bosch de herdenkingsrede zal uitspreken RESTITUTIE KOLENGELD. In antwoord op verschillende vragen delen wij mede, dat de terugbetaling van teveel berekend kolengeld aan het postkantoor enige dagen is onderbro ken en volgens het schema eerst a.s. Woensdag wordt hervat. PROT. CHR. WERKVERBOND. J. H. Scheps over „Politiek Perspectief". Gisteravond heeft J. H. Scheps, lid van de Tweede-Kamerfractie der P. v. d. A., in het gebouw Pniël voor het Prot. Chj:. Werkverbond een rede ge houden over Politiek Perspectief. Spr. ging uit van de verkiezingen in 1946, die de P. v. d. A. niet de meerder heid toeft gebracht waarop velen ge hoopt nebben. Het Nederlandse volk heeft blijkbaar de doorbraak niet ge wild en heeft de P. v. d. A. tot tweede partij gemaakt. Met deze realiteit hou den helaas nog te weinigen rekening. Het bondgenootschap met de KVP was een zakelijke overeenkomst om het grootst mogelyke progressieve resultaat te verkrijgen, doch geen huwehjk. Men beseft nog altyd niet genoeg de verarming van ons land, dat het zwaarst getroffen land van Europa is. Voor de oorlog konden wij er ondanks een on gunstige handelsbasis ook komen, dank zij drie bronnen van welvaart: de win sten van de handel, ons eigen Indië en de vrachtvaart voor Europa. Deze drie bronnen zijn nu echter verstopt. Dit feit moet terdege beseft worden, het sluit in, dat wU zelf moeten gaan exporteren en dat kunnen wij alleen, als wij ons een plaats op de wereld markt weten te veroveren. Doch zolang het loonpeil in andere landen lager is dan het onze, zullen we niet kunnen concurreren. De regering moet de lonen en prijzen dus in han den houden. Wij kunnen ons slechts handhaven en weer een dragelyk peil van welvaart bereiken, als we de grondslag van onze samenleving radicaal veranderen. Met een beetje hervorming zoals de KVP wil, komen we er niet Hiertoe moet de P. v. d. A. uit haar isolement in rege ring en parlement bevrijd worden. Het gaat by de komende verkiezingen niet om incidentele critiek op het beleid van de P. v. d. A., doch om de grote vraag: Op welk peil zal het Ned. volk stabili seren, op dat van de Balkanbeschaving, of op een peil, dat minder ver af staat van dat van voor 1940. De rede werd gevolgd door vragen. Er was zeer weinig publiek. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Letteren en Wijsbegeerte Ned. taal en letterkunde 1mej. C. J. M. Halkes (Leiden); idem Rechtsgeleerdheid: de heren J. Vos (Scheveningen) en F. A. R. Barge (Leiden). DE NIEUWE KERKORDE DER N. H. KERK. Ten einde e^n inzicht te verkrijgen over de thans by de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk ingediende nieuwe kerkorde heeft de kerkeraad der N.H. Gemeente te dezer stede besloten om met de Gemeentecommissie dezer gen meente een aantal gecombineerde verga deringen te houden. Een dezer dagen is de eerste vergadering gehouden, waarin ds. J. SwUnenburg gesproken heeft over de Kerk als beiydende kerk. Daarna gaf de heer Knetsch een overzicht van de raden der kerk en hield mr. N G. Geel- kerken een inleiding over de opleiding van predikanten, waarbij hij ook sprak GUNSTIG VERLOOP DER BESTANDS-UITVOERING. Een speciale verslaggever van Aneta meldt, dat in het algemeen kan worden gezegd, dat in West-Java de besprekin gen over het bestand met de Republi keinse commandanten een gunstig ver loop hebben. Het gaat er op ïyken, dat zij zich aan de bestandsovereenkomst houden. Definitieve cyfers over de sterkte der republikeinse troepen, welke zich gemeld hebben, zijn nog niet be schikbaar, doch naar schatting ligt het getal rond de 10.000, waarbij het drie tot vijfvoudige komt aan vrouwen en kinderen. MISDRIJF OF ONGEVAL? 'Gisteravond is het lichaam van de 60-j. Bunschoter visser H. de Graaf aangetroffen tussen de kade van de haven van Medemblik en een schip. De man had even tevoren het geld voor zijn vangst by de visafslag, ongeveer f. 1.000.in ontvangst genomen. Het geld werd niet meer op hem gevonden, maar de mogelykheid bestaat dat het nog op de bodem van de haven ligt. Er werden geen tekenen van geweld pleging op het lichaam aangetroffen, De rijkspolitie van Medemblik stelt een onderzoek in; misdrijf wordt niet uit gesloten geacht. KEEPER KEIZER TOT 6 MAANDEN EN f. 31.500 BOETE VEROORDEELD. De 37-jarige Amsterdamse groenten- grossier en exporteur G. P. Keizer, be ter bekend als dcelverdediger van Ajax, is hedenmiddag terzake van deviezen- overtredingen door de economische po litierechter te Amsterdam, mr W. C. Hassoldt-, veroordeeld tot een gevange nisstraf voer de tyd van 6 maanden met aftrek van voorarrest en 'n geld boete van f. 31.500 subs. 14 maanden BRAND TE PARIJS. Hedenmorgen heeft een brand ge woed in de magazijnen van Bercy te Parijs, waar partyen toebehorend aan de „Entraide Francaise", lagen opge slagen, o.a. van de Amerikaanse „vriend- schapsfrein". De gebouwen, die een op pervlakte van veertienduizend vier kante meter besloegen, zyn geheel ver woest. Men schat de schade op een bedrag van meer dan een milliard francs. Grote hoeveelheden suiker, cho colade, koffie en kledingstukken gingen verloren. Er bestaat vermoeden van kwaadwilligheid. Het eerste stratosfeer-transport- vliegtuig, in staat om 134 manschappen te vervoeren, dat voor de Amerikaanse luchtmacht gebouwd is, heeft zyn eerste proefvlucht, die meer dan een uur duurde, met succes volbracht. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM 30 Januari. - Het koersverloop was vandaag meren eer de wijze, waarop de ordinantiën degls -ets hogert daarna volgde een kleine ontstaan en waarop de kerkorde gewy- inz|nk:ing, maar later brak zich weer een zigd kan worden. Besloten ls. dat wan- „edecideerd vaste stemming baan. Uni- neer de kerkelijke colleges dekerkorde levers stegen van 321% tot 324',. Hoog- besproken, er ook wyk- en/of gemeente-avonden zullen worden gehou den. waarin dit ontwerp besproken wordt. VOLGENDE RAADSZITTING. Zonnetje zette luister bij. De vyfds Olympische Winterspelen zijn hedenmorgen op plechtige wyze in St. Moritz geopend. Een ceremonie, die kleur en verve kreeg door de beroemde zon van St. Moritz, die voor het eerst sedert vele dagen aan de diep blauwe hemel stond. Het ijsstadion zag cr uitmuntend verzorgd uit, hoewel het gisteravond en vannacht bijna doorlopend had gesneeuwd. Het ijs zowel van het hockeyveld als van de hardrybaan daarom heen was prachtig schoon gemaakt. Rond het geheel een décor, zo indrukwekkend ook, dat geen sportvelcj in de gehele wereld er mee zou kunnen wedijveren. Grillige rotsen, cn do machtige bergtoppen van de Julier en de Piz Nair, dit alles onder de sneeuw, die de laatste, weken zo overvloedig is gevallen. Griekenland opende défilé Het hoogtepunt van de openings plechtigheid was de parade der naties. Griekenland, het land waar de* antie ke Olympische Spelen werden gehou den, opende, der traditie getrouw, het défilé. De blauwe vlag met het brede witte kruis, die scherp aftekende tegen de witte omgeving, was dê eerste die het ijsstadion werd binnengebracht, na dat de muziekkapel een Zwitserse psalm had gespeeld. De Griekse Olympische ploeg bestond slechts uit drie man en een skiloopster. In de volgorde van de Franse benaming van elk land volgden de overige naties: Argentinië, Oosten rijk met een opmerkelijk groot team dat wat de kleding betrof er schitte rend uitzag, daarna België met 13 man, waarvan 6 bobbers. De Canadezen brachten Barbara Ann .Scott, de we reldkampioene kunstrijden mee. Lachend leidde zij de ijshockeyers binnen. Deze waren gekleed in het grijze uniform van de R.A.F. De drie Koreaanse hard rijders liepen wat verlegen glimlachend naast elkaar achter hun vlag, die ver moedelijk nog nooit in Europa werd ge zien. Verreweg de grootste ploeg brachten de Amerikanen mee. Dit team stak wel schitterend in de kleren. Opvallend was dat de yshockeyploeg van de A.A.U. in dit team meeliep, terwijl de yshockey- spelers van de A.H.A. op de tribune naar het défilé mochten kijken. Maar het zou de enige gelegenheid zijn voor de A.A.U.-yshockeyers om op het Olym pisch ys te staan. De Finnen zagen er met hun boers aandoende petten op het hoofd zeer eenvoudig uit en hetzelfde kan gezegd worden van de Fransen met hun bas- kenmutsen en hun donkerblauwe cos- tuüms. Holland kwam met zjjn vier schaat senrijders. Aad de Koning droeg het bordje met de landsnaam, Jan Lan- gedyk evenals in 1936 te Garmisch- Partenkirchen, onze driekleur, daar na volgde de chef d'cquipe Dr. Ir. A. F. ran der Scheer en ten slotte Broekman en Huiskes. Een kleine ploeg, keurig gekleed, die met een pittige tred in het défilé mecstapte. Hongarije, IJsland, Italië, Liechten stein, in bonte verscheidenheid volgden de landen elkaar op. De Nederlandse kolonie bekeek met grote interesse de Noorse ploeg, In het by zonder de schaatsenrijders met de grote rivalen Liaklev, Lundberg en Charles Mathie- sen in hun gelederen. De Zwitsers, als gastheren, sloten het défilé. Hun yshockeyploeg marcheerde ovens waren tussen 193 j!; en 197. Phi lips was eerst 385 en stegen ten slotte tot 395, zodat een aanzienlijke koerswinst werd gemaakt Aku's waren vastge- stemd. Dat de Twentsche Bank over 1947 1V?% dividend uitkeert, wekte Ter kermis van de leden van de Ge- belangstelling. Aandelen A'damse Bank meenteraad is gebracht, dat de eerst volgende vergadering van de Raaa vermoedelijk zal worden gehouden 16 Februari op volgende Maandag dagen. Dat wil dus zeggen: behandeling van de begroting! CARNAVALSFEEST „LIMBURGIA". Voor het eerst sedert haar oprichting organiseert de Limburgse kolonie hier ter stede een carnaval, geheel volgens de Limburgse tradities en gebruiken. Onder meer zullen zy hun Prins Car naval ZK.H Prins Hein I met Zijne Raad van Elf feestelijk verwelkomen. Deze ontvangst zal plaats vinden a s. Zaterdagavond 8 uur aan het station te Leiden, waarna de Prins met zijn gevolg en een groot aantal Carnavals- gasten, met muziek van „Werkmans Wilskracht", zloh naar de Stadsge hoorzaal zal begeven.- De gecostumeerde stoet volgt dan de route Stationsweg, Steenstraat, Prinses- sekade. Kort Rapenburg, Breestraat, waarna de feestelijke huldiging in de Stadsgehoorzaal zal plaats vinden. R.K. MIDDENSTAND. Gisteravond vergaderde de R.K. Mid denstandsvereniging afd. Leiden in de bovenzaal van „In den VerguldenTurk". Bij ontstentenis van de voorzitter, open de de waarn. voorzitter, de heer H. P. Jansen, en verwelkomde de heer P. Ter- steeg, die een causerie hield over het onderwerp belastingvrije reservering. Na afloop volgde nog een zeer interes sante gedachtenwisseling. De aandacht iets lager. Scheepvaart Unies en claims waren niet noemenswaardig veranderd. Vrijwel alle cultuuraandelen werden op ongeveer het peil van gisteren afgedaan. De Ame rikaanse markt was wat hoger Nederl. Staatspapieren zo goed als onveranderd. De dollarlening daalde tot 102 Ingezonden Mededeling Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Aloyslus Gerardus Maria, z. van J. J- H. van der Boog en H. M. Scholte, Jacobus Leonardus Cornells, z. van L. J. A. Hogen dorp en J. F. van Lier; Cornells Adrianus. z. van G. A. Pont en A. Verhagen; Samuel Johannes, z. van S, Fuchs en C. J. Kok; Johanna, d. van C. van der Heijden en J. van der Reljden; Bernardus Adrianus, z. van B. Akkermans en A. E. Avontuur; Dirk Gijsbertus, z. van J. Paats en D. G. van der Blom; Jacobus Johannes, z. van N. Rijsbergen en E. van der Tuin; Carla Joke, d. van P. H. Ramp en H. F. Roszner. OVERLEDEN: C. A. van der Kroft, vr., 70 Jaar. GETROUWD: W. J. M. Kloos Jm en J. E. de Tombe Jd. ONDERTROUWD: F. M. Artz jm 20 jaar en A. E. A. Blok huizen jd 18 Jaar; C. Blever Jm 27 Jaar en J. F. Teleng Jd 25 Jaar; A. C. G. M. Boons Jm 20 Jaar on C. Nas Jd 19 Jaar; W. van Oosten Jm 23 Jaar en P. Voorzaat Jd 17 Jaar; A. Wagemans Jm 30 Jaar en I. M. Brychzy gesch. 29 Jaar; N. van Eek Jm 25 Jaar en A. S. de Plot Jd 21 Jaar. LEIDERDORP werd voorts nog gevraagd voor de jaar- 1 Hoüv; Tot president-kerk- liikse feestavond welke Maandag 9 Fpbr o ^erd in de plaats van de heer M. P. za^orderf geho'udei 1 Bek°Zen h"r K' van Dlepe" Afscheid van secretaris W. Los Na opening van de raadsvergadering van Sassenheim wordt op verzoek van de voorzitter van de agenda afgeweken, en in verband met de aanwezigheid van de heer W. Los eerst zijn ontslag aan vrage als gemeente-secrétaris en amb tenaar van de burgerlijke stand behan deld. Het ontslag wordt met alg. stemmen eervol verleend. De voorz. zegt met gemengde gevoe lens deze ontslag aanvrage behandeld te hebben. 18 jaren is de heer Los hier in functie geweest. Hij heeft de gemeen te zien groeien van 4300 tot 7000 zielen. Hij heeft hier goede jaren medege maakt, maar ook slechte, zoals de crisis- en oorlogsjaren. Met de wens dat hy nog lang van zyn rust moge genieten; eindigt spr. zijn toespraak en biedt als aandenken een antieke fruitschaal aan. De heer Schrama sluit zich namens de raad by deze woorden aan. Hij dankt de scheldende secretaris voor de wel willendheid dié de raadsleden steeds van hem mochten ondervinden. De heer Los dankte voor de harteiyke woorden tot hem gericht, evenals voor het aandenken. De voorzitter houdt nu een nieuw jaarsrede, waarin een overzicht werd gegeven van hetgeen in het afgelopen jaar geschied is. Hieraan ontlenen we dat er 71 jongens in Indië zijn. De heer Schrama dankt namens de raad. De heer B. J. van Leur werd als park wachter in vaste dienst aangesteld. Aan de Rijkspolitie werd een gedeelte van het raadhuis verhuurd voor f. 1000 per jaar. Men zal trachten alsnog deze huur prijs verhoogd te kragen. De vermakelykheidsbelasting-veror- dening werd aangenomen. De culturele en sociale verenigingen zullen niet veel van de verhoging bemerken. Het sluitingsuur van het „Oude Ko ningshuis" werd op 1 uur bepaald. Ge wezen werd op het ontsierende reclame bord aan het hek van het gemeente huis. Besloten werd de zaak voorlopig een jaar aan te zien, daar verwacht wordt, dat de zaak dan voldoende be kend zal zyn. Aan de N.V. .Rhenania" werd ver mindering van de huurprijs van een terrein aan de Haven verleend. Na een langdurige geheime zitting deelde de voorz. mede, dat besloten was tot verkoop van 4500 M2 in dustrieterrein voor 3,50 per M2 aan de N.V. J. H. Rohn te Rotterdam. By de behandeling van het contract voor de gaslevering door Leiden, klaagt de heer Kortekaas over de lage druk. speciaal om 12 uur. Daar men het niet eens was over de prijs van inkoop werd besloten nieuwe onderhandelingen aan te knopen. De verordening bezoldiging gemeente- personeel werd aangenomen. Daar de plaatselyke organisaties niet met alles op de hoogte waren is de mo gelijkheid opengelaten, om op- of aan merkingen van deskundigen, alsnog aan te brengen. Hierna sluiting. Fluks en V.O II kunnen Zondag kampioen zijn. Selectie-wedstrijden voor le klassers. Zuid-Holland IIB: Achilles II—Het Zuiden II! De AlgemeneOlympiaan; OSCROns Eibernest II; Wion-Ready. Zuid-Holland IIIC: FluksRozenburg II; De Algemene II—Ready II; De Spartaan—HKV III; Het Zuiden III— Velox. Zuid-Holland IIID: Actief—Fluks n; DKC IIVelox II; Ons HuisOlym piaan II. Om een overzicht te krijgen over het beschikbare spelersmateriaal, stelt de twaalftal-commissie van de KNKB dis- trlctsgewys selectiewedstrijden vast, welke voor Zuid-Holland deze Zondag in Den Haag op Houtrust plaats zullen vinden. Hier komen twaalftallen uit Dordrecht, Rotterdam, Den Haag en een gecombineerde ploeg Leiden/Delft. Dit laatste twaalftal zal gevormd wor den door 4 DKC-spelers (sters) en 8 le den van Vicus Oriëntis, waarvoor aan gezocht zijn de dames C. Brieër, M„ Brieër, R. v. d. Broek—Cats en R. d. Tuijn en de heren "H. Hensen, P. Koole, A. v. d. Waals en H. van zyp. In de 2e klasse krijgt De Algemene bezoek van Olympiaan, dat een goede kans maakt om in 1 jaar van de 3e naar de le klasse KNKB te promoveren Onze stadgenoten krijgen het dus zwaar te verantwoorden, doch zijn in de vorm der laatste weken o.i. geenszins kans loos. Fluks kan Zondagavond kampioen zyn indien gewonnen wordt van Rozen burg .11, dat de laatste weken goed werk deed en waartegen onze stadge noten het. beste beentje voor zullen moeten zetten. Tevens dient Velox dan minstens één punt te verspelen aan Het Zuiden III, hetgeen niet onmogelijk zal zijn. Gebeurt dit niet, dan zal Fluks haar kampioensfuif nog even moeten uitstellen. V. O. I Iheeft een vrije dag. doch ook hier kan de kampioensvlag in top gaan, als DKC II zou verliezen.van Velox II. Erg waarschijnlijk lijkt ons dit echter niet. De Algemene II en Fluks II zullen in resp. Ready II en Actief wel hun meerderen moeten er kennen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, Veemarkt. 30 Jan. Aangevoerd 7 fokstieren; 2 slachtdieren; 48 kalf- en melkkoeien 400775, vlug; 37 varekoelen e.a. 300475. t. vlug; 100 vette koelen; 15 pinken: 58 nuchte slachtkalveren: 151 vette schapen; 93 mestvarkens 5070. t. vlug: 338 biggen 3050. t. vlug: 16 paar den 200700. mat; 3 veulens; 32 bokken en gelten 2050. mat. LEIDEN. Kaasmarkt, 30 Jan. Aangevoerd 6 partijen Goudse kaas. le soort 156165; 2e soort 148155 per 100 kilo. Handel matig. AGENDA HED' N. Llsse: Bloemententoonstelling 10 uur voorin, tot 9 uur nam. ZATERDAG. Volkshuls- Voordracht Sem Dresden, 4 uur nam. Stadszaal (Foyer): Poppentheater „De Sprokensplegel" te 1 en 34 uur nam. Stadszaal: Carnavalsfeest Llmburgla. 8 uur nam, Schouwburg: K V Lltterls Sacrum .Blanke Ballast". 8 uur nam. Llssc: Bloemententoonstelling' 10 uur voorm. tot 5 uur nam. Lldo-theater: „De Spoorzoekers" 2 en 4 uur nam. niet mee, biykbaar uit protest tegen het deelnemen van de A.A.U.-yshockeyploeg aan het défilé. OLYMPISCH VUUR WORDT ONTSTOKEN. Alle teams stelden zich op binnen de houten omheining van het yshockey- veld, aan de kop van elke ploeg de vlag gen, die slap neerhingen, want wind was er vrijwel niet. Zodra allen zich hadden opgesteld nam de president van het Zwitsers Olympisch Comité Marcel Henninger, het woord om de president van de Zwitserse Bondsrepubliek En rico Celio te verzoeken de Winterspelen officieel te openen. De Bondspresident zeide: Hiermede verklaar ik de vijfde Olympische Winterspelen voor geopend. Na de laatste woorden weerklonken drie schoten van een batterij, die donderend weerkaatsten tegen de bergwanden. Het rood-gele Olympische Vuur. dat in de avonduren de omgeving fantastisch zal verlichten, werd in de bronzen schaal ontstoken. De Olympische Vlag met de vyf ringen werd aan de mast gehesen, waar zy zal waaien tot aan het eind van de spelen. BIBI TORRIANI LEGT OLYMPISCHE EED AF. Toen volgde de plechtige eedsafleg ging. De Zwitserse yshockeyspeler Bibi Torriani begaf zich naar het podium om zich van de delicate taak te kwy- ten, waar hij zich omgeven zag door de vlaggendragers van 29 landen. De Zwitserse sportman legde zyn linkerhand op de nationale vlag, stak de rechterhand op en terwyi de andere vlaggen neigden, alle deelnemers aan deze Spelen hun hand ophieven, sprak hy de formule uit: „Wij zweren, dat wU bij de Olympische Winterspelen te St. Moritz ter gelegenheid van de veertien de Olympiade eerlijke strijders zullen zijn en de regelen van de Spelen zul len eerbiedigen „Wij nemen deel in rid derlijken geest, tot eer van ons land en voor de glorie van de sport". Hiermede was het einde aangebroken van de ceremonie, die op de duizenden toeschouwers een onvergeteiyke indruk moet hebben gemaakt en die wat de organisatie betrof vlot verlopen is. Amerikanen spelen toch ONDANKS BESLUIT LO.C. Tot onze grote verbazing speelden, on danks 't besluit van het Internatonale Olympische Comité om geen Ameri kaanse ijshockeyploeg tot de spelen toe te laten, de Zwitsers toch tegen de Ame rikanen Na de eerste periode leidden de Zwit sers met. 10. De Zwitsers begonnen de tweede speel ronde met een offensief en dit leverde een tweede doelpunt op, evenals het eer ste. door Poltera gescoord, uit een wor steling. De technische kwaliteiten van de Amerikaanse ploeg vielen niet mee, maar zy liet zich niet meer door de Zwitserse geestdrift overdonderen en het was Riley, die een tegenpunt scoorde. Het was dezelfde die een seconde tevo ren zyn stick had weggeworpen om met zijn gehandschoende vuist de Zwitsers© achterspeler Handschin te gaan bewer ken, maar het incident werd onmiddel- lyk gesust en Riley werd niet eens het veld af gestuurd. Na een mooie open aanval vergrootten de Zwitsers kort na de aanvang van de derde speeltyd hun voorsprong tot 31, dank zij fraai schot van Duerst. On- middellyk antwoordden de Amerikanen met een tegenpunt door Warburton, zo dat de stand 3—2 voor de Zwitsers werd. Poltera vergrootte de voorsprong van de Zwitsers tot 4—2, maar de spanning keerde volledig terug, toen Warburton, die zeker de beste speler der Amerika nen was, de achterstand verkleinde tot 4—3. In grote spanning verliepen de laatste minuten. Toen een Zwitser uit het veld werd gestuurd, hadden de Amerikanen een goede kans op de ge lijkmaker door het numerieke overwicht, maar Poltera maakte aan alle onzeker heid een einde door zijn derde doelpunt te scoren. 5—3. Vlak voor het eind© maakte Warburton er nog 54 van. SCHEEPSBERICHTEN. H. West Afrika Lijnen: Larcnberg, 28/1 te Antwerpen op weg naar Bordeaux: Sala- tlga, 29/1 van Antwerpen naar Amster dam en wordt vandaag weer te Amsterdam verwacht. K.N.S.M.: Bacchus, 27/1 te Kymassl (PiraeusThessaloniki): Hercules. 29/1 te Amsterdam van Hamburg; Hestla, 28/1 te Curacao (CristobalParamaribo); Jupi ter. 28/1 te Sfax (MaltaGibraltar); Mar tini, 28/1 te Amsterdam van Oporto: Odys seus, 28/1 te Tunis (GibraltarMalta); Orpheus, 27/1 te Valencia (Barcelona Gandla); Roelf. 28/1 van Bilbao naar Pasajes; Slmcoepark, 29/1 van Cristobal te Amsterdam; Stentor. 28/1 te Famagusta (LimasolBeiroet); Titus, 28/1 van Am sterdam naar Valencia. Mil. Nederland: Borneo, 29/1 te Phila delphia (New Port NewsNew York); Groote Beer, 28/1 van Amsterdam naar Indië; Johan de Witt, 29/1 van Algiers naar Holland; Oranje, 29/1 te Singapore naar Batavia; Roepat. 28/1 van Singapore vertrokken; Tabinta. 28/1 van Suez naar Indië. Sportsplinters De afdeling Zuld-Holland-Noord van de Christelijke Korfbalbond houdt Zater dag 14 Februari in „Het Gulden Vlies" te Lelden de Jaarlijkse algemene ledenverga dering. Het Libanese Olympische Comité heeft de uitnodiging, om dit Jaar aan de O. S. deel te nemen, aanvaard. De Fransman Jean Blanc, die be schouwd werd als een mogelyke .winnaar van een gouden medaille ln de Alplne- comblnatle, brak gisteren bij de training een been. P.V. DUIVENSPORT. „DE VRIENDENCLUB". Gisteravond organiseerde de Vrien denclub haar laatste propaganda- avond. Keurmeester J. J. Vliegenthart hield een causerie over een doelmatige indeling van het postduivenhok, cn deed een middel aan de hand om on- bebroede duiveneieren zo lang mogelijk voor bederf te vrijwaren. Keurmeester H. E. Christiaanse gaf een oordeel over de meegebrachte vo gels. De voorzitter, de heer B. Geenjaar deelde mede, dat gezien de grote ani mo nog één avond gelegenheid zal wor den gegeven, tot gratis koppelen va* door leden meegebrachte vogels.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3