Het regeringsjubileum van H.M. de Koningin Kerkelijk Leven Een openbaring van ideale klankschoonheid „Orchestre du Conservatoire" speelt Berlioz, Wagner en Ravel RECHTZAKEN Officiële publicatie „Fantasia"het grote filmprobleem Radio-programma VRIJDAG 30 JANUA H.M. de Koningin bezocht de Vrije Universiteit RIJTOER DOOR V.M. JODENBUURT. Gistermiddag bracht H.M. de Konin gin, die vergezeld was van de burge meester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly een bezoek aan het universiteits gebouw van de Vrije Universiteit aan de Keizersgracht te Amsterdam. De Landsvrouwe werd ontvangen door de Rector Magnificus, prof. mr. P. A. Diepenhorst, prof. dr. G. H. A. Gros heide en de presidente van de vrouwe lijke studentenvereniging, mej. G. A. Schaafsma, die H.M. bloemen aanbood. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de Senaatszaal, waar HJV1. zich tot ruim half zes onderhield met een gezelschap, bestaande uit 13 hooglera ren, 16 mannelijke en 4 vrouwelijke studenten, waarvan sommigen actief aan het verzet hebben medegewerkt. Bij het vertrek werd H.M. een fruit mand aangeboden. Aan het bezoek ging een rijtoer vooraf door de voormalige Jodenbuurt en een gedeelte van Am sterdam-Oost. Prins Bernhard bezocht hét demobilisatie-centrum Gisteren heeit Z.K.H. Prins Bernhard ln zijn kwaliteit van inspecteur-gene- raai van de Landmacht, het demobili satie-centrum der Kon. Landmacht te Huis ter Heide bezocht. Hij werd dooi de inspecteur der demobilisatie, kol, Goedewaagen, op de hoogte gebracht van de gang van zaken bij de demo bilisatie en van de belangrijke functie, die het demobilisatiecentrum hierbij vervult. Vervolgens werd het gebouwen complex bezichtigd, waarbij de diverse functionnarissen aan Z.K.H. werden voorgesteld. Tegelijk met de Prins wer den vrschillende hoofden van dienst van de Departementen van Sociale Zaken en Economische Zaken alsmede enige leger-autoriteiten rondgeleid. Wijziging enquête-wet op komst? RAPPORT VOORBEREIDENDE WERKZAAMHEDEN SPOEDIG TE WACHTEN. Naar wij vernemen verwacht men in parlementaire kringen, dat de enquête commissie uit de Tweede Kamer, nu zij haar wetsvoorstel tot wijziging der en quêtewet door de Eerste Kamer verwor pen zag, dezer dagen haar standpunt ten aanzien van haar verdere werk zaamheden zal vaststellen en dat zij voornemens is dit standpunt aan de Ka mer mede te delen tegelijk met een rap port aangaande haar voorbereidende werkzaamheden, welk rapport zeer spoe dig te verwachten is. Ook wordt verno men. dat de Minister van Justitie het voornemen heeft, een wijziging der en- cfuêtewet te bevorderen. WEGENS NEKKRAMP NIET NAAR INDIË. Compagnie in quarantaine. Wederom is, gelijk gemeld, een aantal militairen met het hospitaalschip „De Grote Beer" naar Indonesië vertrokken. Onder hen bevond zich ook de 36ste compagnie A.A.T. uit Bergen op Zoom. bestaande uit 300 man Op het laatste ogenblik is hun vertrek echter uitgesteld, omdat bij een van de manschappen nek kramp was geconstateerd. De compag nie wordt nu in qiArantaine gehouden Mr. G. E. VAN WALSUM BURGEMEESTER VAN DELFT. Bij K.B. is benoemd met Ingang van 16 Februari 1947 tot burgemeester van Delft mr. G. E. van Walsum, lid van de Tweede Kamer voor de P. v. d. A. Mr. Van Walsum ,was gedurende enige jaren wethouder van Rotterdam. LUXEMBURGSE ONDERSCHEIDIN GEN VOOR NEDERLANDERS. Op voorstel van de Groothertogin van Luxemburg heeft de Luxemburgse re gering het Grootkruis van de Kroonorde van het Eikenloof toegekend aan de Ministers mr. C. W. G. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, prof. mr. P. Lieftinck, dr. G. W. M. Huysmans. Lie noemt vier steden De secretaris-generaal van de V. N., Trygve Lie, heeft te Londen verklaard, dat hij zijn keuze van een plaats voor de komende Algemene Vergadering heeft kunnen beperken tot Genève, Pa rijs, Brussel en 's-Gravenhage. N.V.V. begroet Marshall-plan i met vreugde RUSLAND'S HOUDING TEN STERKSTE BETREURD. De Algemene Raad van het NVV is gisteren in vergadering bijeen geweest en heeft een resolutie aangenomen, waarin o.m.. als oordeel wordt uitge sproken, dat als vaststaand moet wor den aangenomen, dat zonder verdere hulp van de Ver. Staten van Amerika het herstel van het economische leven ln Europa in aanzienlijke mate zal wor den belemmerd en daardoor de nog on voldoende levensstandaard sterk zal worden aangetast en in tal van indus trieën in Nederland door het gaan ont breken van grondstoffen e.d. grote werk loosheid zal ontstaan. Met grote instemming wordt daarom het initiatief van de regering van de Ver. Staten, belichaamd in het Mars- hall-plan als een grootse poging om tot een doeltreffend en gecoördineerd her stel van het economische leven in Euro pa te komen, begroet. Het NVV betreurt ten zeerste, dat een deel van de Europese staten en wel die in Oost-Europa, onder leiding van Rusland, dit initiatief hebben af gewezen, waardoor de moeilijkheden, welke overwonnen zullen moeten wor den om tot een zodanig herstel te ko men, aanzienlijk zijn vergroot. De algemene raad veroordeelt daar om de onverantwoordelijke actie, wel ke door dc communistische partijen in Europa en de met hen verwante vak beweging tegen dit herstelplan wordt 'gevoerd, omdat hU deze actie ziet als een verstoring van heteconomische herstel, met het doel in de noodtoe stand, die daardoor zal ontstaan, een gunstige bodem voor het communis me te verkrijgen. Spreekt de noodzakelijkheid uit.' dat de vakbeweging volledig wordt ingescha keld bij de ultvoer.ing van het Mars hall-plan. Ketmann te Brussel gearresteerd WAS NAASTE MEDEWERKER VAN MUSSERT. In samenwerking met de Amster damse politie heeft de Belgische staatspolitie te Brussel gearresteerd Georges Willem Ketmann, geboren 12 December 1898 te Amsterdam. Hij is een der naaste medewerkers van Mus- sert geweest. Ketmann is Nederlander van ge boorte. Hij stond Mussert sedert 1933 terzijde, o.a. als redacteur van 't NSB- weekblad „Volk en Vaderland" en van het anti-semitische weekblad De Mist hoorn". In 1942 heeft Ketmann dienst geno men bij de Gerihaanse SS en werd oorlogscorrespondent aan het Oostelijk front. Later is hij medewerker aan de Berlijnse omroep geweest en onderhield betrekkingen met SD-agenten. Bij zijn aankomst in België heeft hij zich uitgegeven voor repatriërend» po litiek gevangene en gezegd, dat hij zijn papieren kwijt was. Ketmann, die onder valse naam te Brussel heeft gewoond is ter beschik king gesteld van de procureur des Ko- nings. Nederland, aldus Belga, zal ver moedelijk zijn uitlevering verzoeken. PENSIOENFONDS VOOR TUINDERS? Naar wij vernemen wordt door het Centraal Bureau voor d? Veilingen te Den Haag een plan bestudeerd tot in stelling van een pensioenverzekering voor zelfstandige tuinders. Door op de veilingafrekeningen 'n bepaald percen tage van de tuinders als premie in te houden, hoopt men een fonds te stich ten. Op het ogenblik wordt bij de aan gesloten veilingen' onderzocht in hoe verre er animo voor een dergelijke re geling bestaat. TRUMAN ERELID VAN DE „MAASTREECHTER STER". President Truman heeft Woensdag de oorkonde ontvangen van zijn benoe ming tot erelid van het bekende koor de „Maastreechter Ster". Dit erelid maatschap is hem aangeboden bij wijze van eerbetoon aan de Amerikaanse sol daten, die op 13 en 14 September 1944 Maastricht innamen, als de eerste Ne derlandse stad, welke van de Duitsers werd bevrijd. Bij de aanbieding van de oorkonde was o.a. ook aanwezig mr. E. van Klef- fens. Een Leids Vrouwencomité gevormd Zoals bekend, heeft zich in ons land een vrouwencomité gevormd met het doel H.M. de Koningin ter gelegen heid van Haar 50-jarig regeringsju bileum namens alle Nederlandse vrou wen te huldigen. Dit comité, waarin alle geleidingen van ons volk verte genwoordigd zjjn, stelt zich voor van 18 Augustus tot 15 September een grote tentoonstelling in de Houtrust- hallen te Den Haag te organiseren, waar het leven en werken van de Ne derlandse vrouw zal worden afgebeeld. Teneinde ook hier ter stede te komen tot de oprichting van een plaatselijke afdeling van dit landelijk comité, had de echtgenote van onze burgemeester, mevrouw J. M. van KinschotDorhout Mees, gistermiddag in een der zalen van het Stadhuis een groot aantal dames uitgenodigd, wier taak het zal zijn, de plannen van het landelijk comité te hel pen verwezenlijken. Behalve vele burge meestersvrouwen uit de omtrek hadden tal van afgevaardigden van diverse vrou wen-organisaties aan deze uitnodiging gehoor gegeven, zodat met recht gespro ken kan worden, dat alle groeperingen der bevolking aanwezig waren. Mevrouw Van Kinschot zette in een kort, inleidend woord het doel van deze samenkomst uiteen: een eensgezinde hulde van de Nederlandse vrouw aan haar geliefde Koningin Hierna heeft mevr. J. SeretSijthoff. lid van het hoofdbestuur van de S.tichting „Neder lands? vrouw 1898—1948", 'n uiteenzet ting gegeven van de totstandkoming van deze stichting en de inrichting van de tentoonstelling in de Houtrusthallen. waarbij het comité steeds voor ogen heeft gestaan om H.M. de Koningin te huldigen als Moeder van het gezin Ne derland".' Nadat spreekster herinnerd had aan de* tentoonstelling, welke was georganiseerd op hetemoment. dat H.M de Koningin voor 50 jaar Haar taak aanvaardde, prees zij de ontroerende samenwerking en hartelijke harmonie, welke thans bij de inrichting van deze tentoonstelling aan de dag jVorden ge legd. een samenwerking, welke reeds thans door H.M. de Koningin hogelijk wordt geapprecieerd, en die H.K.H. Prin ses Juliana heeft doen besluiten het ere- vborzitterschap van het Stichtingsbe stuur te aanvaarden. De tentoonstelling, die een beeld denkt te geven van het leven en werken van de Nederlandse vrouw in de afgelopen 50 jaar, zal in tien groepen worden onderverdeeld. Achtereenvolgens zal een overzicht wor den gegeven van de Nederlandse vrouw in het gezin, in de oorlog, de Staat en de politiek, de Kunst. het onderwijs, de academische opleiding, in bedrijf, be roep en sociale werk, in het kerkelijk leven, de sport en de mode. Bij al deze onderscheiden gebieden is het de bedoe ling, dat ook een ruime plaats zal wor den ingeruimd voor het Koninklijk ge zin. EEN GEDENKBOEK VQOR H.M. DE KONINGIN. Verder ligt het in de bedoeling van het comité om H.M. de Koningin een gedenkboek aan te bieden, dat zal'be staan uit 11 hoofdstukken en zal wor den samengesteld door de elf provinciën. Ook aan Leiden zal worden verzocht in dit boek een bladzijde samen te stellen, die dan zal worden ingevoegd bij de provincie Zuid-Holland. Ten slotte gaf mevr. SeretSijthoff nog een beschrijving van de verschil lende contactcommissies, die het Stich tingsbestuur "bij zijn veelomvattend werk zullen terzijde staan en die voor een be- Ingezonden Mededeling langiijk deel ook zullen zorgen voor de financiën. Met dit doel heeft men z.g.n. couponboekjes ontworpen, waarin zegel tjes van tien cent tot een bedrag van f, 10,— zijn opgenomen. Eventuele baten van deze tentoonstel ling zullen aan H.M. de Koningin ter hand worden gesteld, met het verzoek daaraan zelf een bestemming te willen geven. Nadat gelegenheid was gegeven om vragen te stellen, waarbij vooral mevr, BraggaarDe Does nog een warm woord van aanbeveling had gesproken, werd tot oprichting van een Leids comité overgegaan. In dit comité hebben zit ting de dames A. GroenNieuwenhui- zen Segaar, presidente, Schaper—Beu- kema, secretaresse, Manders—Vermeu len. penningmeesteresse. N. de Rave, Th. VerkerkKorenk en Van Lohuizen—De Leeuw, leden, terwijl als tweede secre taresse aan dit comité werd toegevoegd mej. M. de Jong. Zeer binnenkort zal dit comité met de deze middag aanwezige dames weer bij eenkomen teneinde zich nader te bera men over het werk, -dat nog te doen staat. Ook zal dan gesproken worden over de wijkindeling der stad. Ned. Herv, Kerk Beroepen te Ouder kerk a d. IJssel C. v. d. Boogert te Rld- derkerk-Slikkeveer; te Veenendaal (Mac. R. de Bruin) H. Harkema te Wijk bij Heusden; te Landsmeer J. H. Rentlngh te Helnkenszand. Aangenomen naar Blrdaard H."J. N. Zuldersma. cand. te Groningen. Bedankt voor Drachten (2e pred.pl.) K. J. F. Keunlng te Winschoten. Benoemd lot legerpredikant voor Ned. Indlë ds. J. Colljn te Oosterwqtwerd en ds. A. Corbljn van Willens^aard te Zevenho ven. Zi) hebben deze ben. aangenomen. Benoemd tot Evangelist door de Gen. Synode voor de Nederlanders in Duitsland (Rijnland en Westfalen) de heer M. Brlnksma. oud-hulppred te Batenburg- Horssen en oud-Zeemans-Zendeling onder de Ned. Zeelleden in Engeland. Tweetal te Breukelen (2e pred.pl.) O S Cazemier te Dalfsen en W J. Holzscherer te Ootwold (Old.). Geref. Kerken Beroepen te Zwaag- westelnde G. D. L. Brederveld te Vlagt- wedde. Geref. Kerken naar art. 31 K.O. Be roepen te Tlel-Zaltbommel A. Hordijk te Loenen a. d. Vecht Geref. Gemeenten Tweetal te Moer- kapellc M. Blok te Zeist en L. Aangeen- brug te Dordrecht: te Oostkapelle T Dor- resteyn te Opheusden en Chr. v. d. Woesteljne te Ridderkerk Beroepen te Hilversum T Dorresteijn te Opheusden Oud-Geref. Gemeenten Beroepen te Overberg J. v. d. Poel te Giessendam. De unieke gelegenheid, om in het kader der Frans-Nederlandse culturele uit wisseling het benoemde, in 1827 dcfiniiief opgerichte Parijse „Orchestre du Conservatoire" te beluisteren, Is door tallozen met getigheid benul en geen hunner kan bedrogen uitgekomen zqn! Want onder leiding van de vaste dirigent Andté Cluytcns werd on§ een avond geboden, die de stoutste verwachtingen overtrof. Met een gevarieerd contrastrijk en fonkelend programma, waarvan de onderscheidene nummers alle elementen bevatten, om de uitzon derlqke glans en de gedisciplineerde eenheid van dit gloedvol spelende ensemble luister bq te zetten, is ons volledig geopenbaard wat homogene en genuanceerde klank aan ware schoonheid in houden kan! sentoeren" opgewassen: haar „main gauche" bezit de benodigde spanwijdte en verdraagt de vereiste verbijsterende spanningen, zodat haar verwonderlijke prestatie de hoogste eerbied afdwong. In Mendelssohn als toegift, leerden wij haar van totaal andere, want gevoelige en romantische zijde hoog schatten, evenals haar prachtig toucher. Ravel's „Bolero" vormde het obsede rende sluitstuk van deze heerlijke avond: daar in het bijzonder trokken nog eenmaal extra de diverse timbres der stuk voor stuk uitnemende instru mentalisten aan het oor voorbij en wer den wij als steeds gegrepen door de ziêh hier vervoerend betonende Cluytens, die tot een ideale vertolking aanvuurde. Als „hommage" aan de band Neder land-Frankrijk een klankschoon Wilhel mus en een vlammende Marseillaise ter inleiding. Frankrijk had geen betere, afgezanten kunnen zenden, dan déze musici, die hun instrumenten met zulk een "onge mene welluidendheid en nobele straling stem weten te geven! Het enthousiasme was ongekend groot! Grand merci et au revoir! Of de leden ervan steeds zó geïnspi reerd, warm-vibrerend en levend-bezield zullen spelen als ditmaal in onze stad? Wij weten 't niet, doch zo ja, dan mogen wij de Parijzenaars gelukkig prfjzen, een dergelijk perfect orkest in hun midden te hebben, aangevuurd door een dirigent van uitzonderlijke kwali teiten: dynamisch in zijn meeslepende bewogenheid, plastisch en met grote uitdrukkingskracht in zijn feilloze aan wijzingen, doortrokken van een Latijn se geest, die echter ook een Wagner, voor wie hij grote bewondering moet koesteren, intuïtief aanvoelt, zij het dat hij veelszins een andere visie op hem geeft dan men gewoon is; in de „Char- freitagszauber" mystiek, zeldzaam edel en verheven weergegeven, plaatste hq het geheel op een universeel plan. De opening was aan Berlioz, diens ouverture „Carnaval Romaln". Berlioz, de „vader der instrumentatiekunst" en als zodanig om zijn brillante trouvail les allereerst te waarderen. Fascinerend en warm-levend was hier al dadelijk het meesterlijk gekleurde en volmaakt beheerste orkestspel. Ook in de TannhÖuser-ouverture was er die wonderbaarlijke evenwichtige strijkerseenheid, die opvallende afge wogenheid tussen de instrumentengroe pen, waarbij de plaatsing van de celli tegenover de eerste violen een factor leek, welke het geheel ten goede kwam. Dan die bij voortduring liefdevolle toe wijding, waarmee deze Fransen de we reld van Wagner, die* eenmaal ook dit orkest dirigeerde, tegemoet kwamen en haar bleken te verstaan. De climax groeide na de pauze: vol komen op eigen terrein belichtte het orkest Ravel op sublieme en hevig ge spannen wijze, doortrokken als hun technisch kunnen tevens was van een zeldzaam raffinement, dat hier primair is. Diens fel-bewogen ..Alborada del gracioso", op de piano reeds een ware verrukking, lijkt georkestreerd nog on noemelijk veel rijker, diens pianocon cert, eenmaal voor Wittgenstein's lin kerhand geschreven, verbaast nog steeds door de weergaloze expressiviteit, de rhythmische kracht en het pittig ver nuft. Ondanks haar jeugd bleek de char mante Jeanine Dacosta met formidabel uithoudingsvermogen volkomen tegen de hier te verrichten technische „hek- HAAGSE RECHTBANK. Schuldig ef niet? Met beslisthei€ ontkende de kantoorbediende H. A. uit Leiden, die op het postkantoor werk zaam was, dat hij diefstal van geld zou hebben gepleegd. Doch een jeugdige vrouwelijke kantoorbediende legde voor verdachte bezwarende verklaringen af, ze had geconstateerd dat verd. het geld in zijn handen had. De Officier consta teerde dat verdachte wel een „flu de bouche" bezit, maar z.i. toch niet de onschuld had kunnen aantonen; de eis luidde zes maanden gevangenisstraf. De raadsvrouwe, mej. mr. H. Muller, be streed het bewijs in deze en conclu deerde tot vrijspraak. Verduistering. Wegens verduiste ring van plm. f. 47.000 ten nadele van de N.V. Grondontginning, heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden ge had de opzichter J. M. van M. uit Sas- senheim, tegen wie de Officier een jaar en zes maanden gevangenisstraf eiste. De rechtbank heeft verdachte conform die eis veroordeeld met aftrek van pre ventief. In spaarbankboekje geknoeid De huisvrouw E. H. S. te Hillegom had door moeilijke omstandigheden daartoe ge komen, in haar spaarbankboekje ge knoeid en daardoor onrechtmatig zich in het bezit weten te stellen van pl.m. f. 5000. De Officier vorderde tegen haar een jaar gevangenisstraf. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met aftrek van preven tief. Fabrieksdlefstal In de fabriek te Leiden waar hq werkzaam was, had de hulpsnijder F. A. van S. enkele coupons stoffen meegenomen om die te verko pen. Tegen verd. werd door de Officier zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk, en met aftrek van preventief geëist. De recht bank heeft overeenkomstig die eis ver oordeeld. FEUILLETON Mijnheer MelviVs ivonderlijke fantasie door W. H. LANE CRAUFORD 32) Badgers wenkbrauwen gingen naar boven. Te oordelen naar de uitdruk king op hun gezichten, waren Michael en Christopher niet veel minder ver wonderd. Toch had de verrassing voor hen minder groot moeten zijn. want tenslotte was het idee om de kinderen uit te nodigen, van Christopher, maar sindsdien was er niet meer ovei: ge-' sproken en zij hadden gedacht, dat Henry dat idee had opgegeven. Maar hij scheen er over te hebben nage dacht en het geaccepteerd te hebben. Indien zijn woorden letterlijk konden worden opgevat, aan had hij de uit nodiging reeds verzonden. Dat ze aan genomen zou worden, stond vast, want naar de mening der kinderen zou niet worden gevraagd. „Het zfjn de kinderen van mijn zus ter," ging Henry verder, met- een ver ontschuldigende handbeweging, „met de dood van hun vader zijn ze alleen op de wereld achtergebleven en ik moet iets voor ze doen." Badger kwam geleidelijk aan weer tot de werkelijkheid terug. „Zijn het zijn het kleine kinderen, mijnheer?" vroeg hij aarzelend. „Ja, maar het zijn goedopgevoede (kinderen en ik denk niet dat zij je veel moeite zullen veroorzaken." Badger scheen niet veel vertrouwen te hebben op dat punt, „Ik zal ze vermoedelijk adopteren." Henry kuchte en vermeed Badgers ogen. Er was een gedwongen stilte. „Het spreekt vanzelf," vervolgde Henry, dat ik in dat geval een gouver nante zal nemen, die geheel met de zorg voor de kinderen zal worden be last: er zal een kamer voor ze worden ingericht en°ze zullen niet veel bene den worden gezien." „Hoeveel zqn er, mijnheer?" vroeg Badger met klankloze stem. Dit was een delicaat punt., maar Henry antwoordde: „Drie, een meisje en twee jongens." Badger streek met zqn vingers over zijn lippen, doch hij zei niets. „Nu, ik zal er met je vrouw over spreken," vertelde Henry hem, „maar ik wilde het jou toch ook even vertel len, dat de kinderen komen." „Ja, dank U mijnheer," zei Badger stroef. Hij wachtte, maar toen Henry niets meer zei, zuchtte hq diep en ver dween langzaam en waardig. „Dus je hebt de kinderen toch uit genodigd?" merkte Christopher op, na een lange stilte. „Ja, ik vond dat 't mqn plicht was." Christopher zei niets; dat spreken over plicht, kwam nu '.vel wat laat. „Is het allemaal al in orde?" „Ja, zij komen de dag voor Kerst mis." Het kwam Christopher allemaal zeer raadselachtig voor. Toen -hij had voor gesteld de kinderen uit te nodigen, had Henry allerlei bezwaren gemaakt en hoewel hij die bezwaren had weerlegd, was Henry toch niet overtuigd geweest. En nu sprak hij er plotseling over om de kinderen te adopteren. Hij vroeg: „Je zei iets van adopteren?" j Henry antwoordde niet onmiddellijk. „Ja." zei hq, zqn woorden met zorg j kiezend. „Tot nu toe is het maar een idee. maar aangezien Michael spoedig gaat trouwen, zal het huis wel wat groot- zijn voor ons tweeën." Christopher knikte, maar in zijn. ogen stond duidelijk twijfel te lezen. „Onder goede leiding," vervolgde Henry gewichtig, „zullen de kinderen niet veel last veroorzaken en het zal interessant zijn om te zien, hoe hun hersenen zich zullen ontwikkelen, als ze volgens een intelligent en zorgvul dig opgemaakt plan zullen studeren." Hq maakte een bescheiden handbewe ging „Het. zal een interessante proef zqn. Hun geest is nog kneedbaar en kan gevormd worden. Ouders zqn ge woonlijk niet voldoende objectief om de fouten van hun kinderen in te zien en de neigingen te ontdekken, die ont wikkeld moeten worden. Ze worden meestal beheerst door emoties, die hun belet de karakters van hun kinderen te analyseren, zodat een goede, opwe- I tenschappeiqke basis berustende op- I voeding tot de grote zeldzaamheden be- i hoort." I „Hm, je hebt misschien wel gelijk, maar volgens mq. kun. je dat allemaal beter overlaten aan iemand, die ver stand heeft van kinderen," bromde Mi chael. die niet gemakkelijk onder de indruk kwam van louter theoretische beschouwingen Christopher was eveneens tamelqk sceptisch gestemd. „Je verbeeldt je toch niet-, dat jq de kinderen zult moeten opvoeden?" riep hq uit, terwql hq Hen ry aankeek. „En waarom niet?" „Heb je niet iemand vergeten?" „Nee, ehdat geloof ik niet." „En Josephine dan?" „Josephine!" Henry trok zwaar aan zqn sigaar en zweeg een moment. ,,Er is niets, dat de veronderstelling wet tigt, dat Josephine met me wil trou wen," zei hq tenslotte. (Wordt vervolgd» H. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. De uitreiking van bonkaarten 804, als mede textlelkaarten 804, schoenenbonnen, toeslagkaartjes aan Jonge en a.s. moeders, aanvraagformulieren voor brandstoffen- kaarten voor het stookseizoen 1948-1949 aan niet-zelfverzorgers vindt ln de week aanvangende 2 Februari plaats volgens on derstaand schema: LEIDEN: 18001 t/m. 21600,' Maandag 2 Februari. 21601 t/m. 25200: Dinsdag 3 Februari. 25201 t/m. 28800: Woensdag 4 Februari. 28801 t/m. 32400: Donderdag 5 Februari. 32401 t/m. 36000: Vrijdag 6 Februari. Het kantoor aan de Steenschuur is ge opend van 8.30 tot 11.45 en van 2 tot 4 u. RIJNSBURG en de RIJSJES (gem. Oegstgeest) Maandag 2 Februari: letters A t/m. D. Woensdag 3 Februari: letters E t/m. G. Donderdag 5 Februari: letters H t/m, K. Vrijdag 6 Februari: letters L t/m. M. Maandag 9 Februari: letters N t/m. R. Woensdag 11 Februari: letters S t/m. Z. Het kantoor Rijnsburg is geopend van 9.30 tot 12 uur en van 1 tot 3 uur. Meegebracht dienen te worden stam kaarten, inwissellngsbonnen van de lopen de bonkaarten, eventueel inlegvellen (voor schoenenbonnen) en contrólekaart moe ders (voor toeslagkaarten). 61). „Word wakker!" riep Panda wanhopig. Hij begon zelf ook slaan te krijgen en hij begreep, dat er iete niet in orde was. Maar hoe hq Joris ook porde en schudde, het hielp niet! Joris Goedbloea sliep vast en snurkte zacht jes. De waard keek grqnzend toe. Hq had goed naar het politie-bericht geluisterd en hij begreep, waar hij zich aan te houden had. Nu, het duurde niet lang, of hq kreeg zqn kans. Panda kon zijn ogen namelqk ook niet open houden en zakte op zijn stoel nepr. Even later sliep ook hq vast. „Magnifico!" siste de waard. ,Dit is mqn tijd!" Hq griste het kleedje weg en liep naar de telefoon. „Hallo!" riep hij ongeduldig. „Met de policio? Aha! Ik heb hier de twee schur ken gevangen, die het vliegende tapijt van de sul ten van Negorqe hebben ge stolen!" Ja, ze zqn hier! Ze slapen! Goed, ik zal ze vasthouden tot U komt! Maar kom vlug! Tempo! Vóór ze wak ker wordenGoed! Magnifico!" Unieke schoonheid en vergeeflijke fouten Onlangs hoorden wq van een bekend muziekcriticus, dat Walt Disney's „Fan tasia" een aanfluiting van de beste voortbrengselen onzer Westerse cultuur was, omdat- „het niet aanging, Beet- hovens onvergankelqke muziek te illus treren met zoiets vulgairs als Betty Boop". Ons inziens is het onjuist, het probleem dat de Leidss Studenten Film Liga gisteravond een overvol!/? zaal van Trianon voorzette in de vorm van deze geruchtmakende film, op die wij-ze te benaderen. Probleem, inder daad, maar een FILMprobleem, niet een muzikaal vraagstuk. Wq kunnen ons. en staan daarin niet alleen afvragen of het eerlijk is, boekillustraties door litteratoren te laten beoordelen. Die illustraties kun nen schoon en aantrekkelijk zqn, zelfs als zq behoren bq verhalen, die zq door een iets afwqken.de aankleding niet geheel dekken. Is het dan eerlqk een film, zelfs een als Fantasia, te wegen naar het oordeel van musici? Waarmee het film-probleem blqft-, zelfs als we ons zetten tot het. formu leren van de opzet van dit experiment. De geboorteplaats is Hollywood, is dus de opzet een vette recette? Neen, want Disney is, zoals eerder en ook nu weer bleek, een kunstenaar, geen industri eel. al ls hq sterk afgestemd op het publiek. Is deze film dan een poging, om bekende klassieke composities te illustreren? Misschien óók, maar ze ker niet alléén, als wq zien dat de aaneenhechting van Moussorgsky's „Une muit sur le mont ohauve" en Schuberts Ave Maria iets uit wil dTUk- ken, dat in de composities afzonderlijk niet ligt. Is het een kleur- en bewe- gingspel, waarvan de muziek het- de cor vermt? Ten dele, wanneer wq zien ho? vrij Disney zich van de muziek maakt bq Beethovens Pastorale, doch niet geheel wanneer wq de abstracte vertolking van Bach beschouwen. Hoe dit ook zq, het is een eerste stap in een nauwelijks vermoede en nog niet geheel defineerbare richting der filmkunst-, hoewel de opening met de reeds genoemde abstracte illustratie van Bach herinneringen oproept- aan Len Lye's vroegere werkjes, die echter niet dezelfde kleur- en vcrmrqkdom bereikten. En dan ineens ontsluit Dis ney welhaast volmaakt- sierlqke schoon heid, een droomwereld, in de elfendans op de notenkrakersuite van Tsjaikofsky; welk een gratie van tint en beweging, wanneer de vederlichte gestalten hun sporen van ijskristallen trekken in de glqdende dans over het meer. Doch wanneer Disney grqpt naar sterk programmat isohe muziek als de Tovenaarsleerling van Dukas, weet hij. hoezeer juist deze muziek geschikt lqkt voor dit experiment, van Mickey met- de toverhoed niet- meer te maken dan de hoofdfiguur van een niet onaardig verhaaltje, doch knap van kleur en vorm en beweging nu. Temeer valt daardoor op de demonische en monu mentale fantasie over het ontstaan van de aarde en de eerste schreden van het leven met Stravinsky's „Le sacre du printemps" als inspirerende achter grond. Een hoogtepunt in de serie, dat temeer het gebrek aan diezelfde mo numentaliteit accentueert bq Beetho- veiis Pastorale. Hoe aantrekkelq-k ook de figuren, het biqven „plaatjes", die op te grote afstand liggen van de mu ziek. Dan zinkt in de dans der uren van Poncliielli de film zo ver weg, dat wij er Disney niet in kunnen terug vinden. De verloren sfeer biqkt opgespaard voor Moussorgsky's genoemde composi tie en Schuberts Ave Maria, de eerste van een imposante kracht en beklem ming, de tweede van een onvergelijke- lqke ontroering als sluitstuk van de serie. Dit alles èn een Stokowski over wiens verschijning wij zwijgen een experiment van zeer grote vaarde, wq I' hoorden voordien nimmer een studen- temfilmzaal zwijgen. Deze avond wèl. Deze stilte èn de stemming van het eigen gemced vergoedden veel van de 1 verguizing, die wq niet delen, doch -die deze film van zo vele zijden ten deel vielen zal vallen. VOOR ZATERDAG 31 JANUARI. Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: morgengebed en liturgische kalender; 7.45: Christ Schall kamerkoor; 8.00: nieuws; i 8.15: opgewekte muziek; 9.00: voor de vrouw; 9.05: romantische piano; 10.00: voor de kleuters. 10.15: een kqkje in drie landen; 11.00: ziekenbezoek; 11.45: concert van Himdel; 12.00: Angelus; 12.03: alt en plano; 12.30: weeroverzicht; 12.33: Klaas van Beeck, 12.55: zonnewijzer; 13.00: Ned. strqdkr.; 13.30Klaas van Beeck; 13.50: film en toneel; 14.10: concertfantasie op Die Fledermaus; 14.20: Engelse les voor beginners: 14.40: actueel filmprogramma; 15.10: gram.muziek; 15.15: debutanten- concert; 15.45: kiosk; 16.00: zang en vriendschap; 16.15' derde eeuwfeest vrede van Munster; J6 30: de schoonheid van het Gregoriaans; 17.00: de wigwam; 18.00: Cantus Populorum; 18.15: Journalistiek overzicht; 18.30: Ned, strqdkr.; 19.00: nieuws; 19.15: voor Ned. in Duitsland; 19.30: verkeersvoorllchting; 19.50: banden die binden; 20 00: nieuws: 20.05: de ge wone man; 20.12: hoe heet deze plaat: 20.30: lichtbaken. 21.00: potpourri; 21.40: I de wegenwacht; 22.00: weekendserenade; 22.37: actualiteiten: 22.45: avondgebed en liturgische kalender; 23.00: nieuws; 23.15: Kath nieuws; 23.3024.00: symphonlsch programma. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ontbqtmuziek; 8.00: nieuws; 8.15: strijdlied; 8.18: tango- en rumba orkest; 8.40: lichte klanken; 9.30. water standen; 9.35: koorzang; VPRO 10.00: mor genwijding door ds. J. A. v. Nieuwen - liuyzen; VARA 10.20: radlofeullleton; 10.35: C. v. Overbeek. piano; 1100: de i familie Carré; 12 00: C. Steyn, orgel; 12 30: veerpraatje; 12.33: de Troubadours; 13.00: nieuws; 13.15: kalender; 13.20: Virtuoso Trio; 13 50: operakoren; 14.00: voor de AJC; 14.15: harmonie orkesten; 15.00: I Franco Spanje, 15.15: gevarieerde klanken: 16.00: het onderwijs; 1615: kleinkunst: I 16.45: artistieke staalkaart; 17.05: de I nieuwe woonrulmtewet; 17.15: volkscon cert; 18.00: nieuws; 18.15: reportage Olympische winterspelen; 18.30: voor de rijpere Jeugd; 19.00: Engelse kamermuziek; VPRO 1930: voor de Jeugd: 19.40: Jeugd- nieuws; 19.45: Rembrandt, de Christen- humanist; VARA 20.00: nieuws; 20.05: varia; 20.08; dingen van de dag; 20.15: de notenkraker; 21.15: socialistisch com mentaar. 21.30: weekend-orkest; 22.00: I deel IV hoorsppl „Lady Dona"; 22.30: Rablers; 23.00: nieuws; 23.15: hobbyhoek; I 23.3024 00: melodie en sfeer.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2