De herdenking van de „Westfaalse Vrede" (1648) Wij vragen Uiv aandacht voor: Moge zij inspireren tot méér „energie, idealisme en grootheid WEERBERICHT Welkom thuissoldaten! Uitgebreide maatregelen voor ontvangst troepen uit Indië Met een enkel woord PROBLEMEN De laatste 10! .J 86ste Jaargang DONDERDAG 29 JANUARI 1948 Jilk. No. 26298 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 In verband met de plechtige .herdenking van de Vrede van Munster, welke op 30 Januari a.s plaatsvindt en waardoor een ein de kwam aan de grootste vrijheids strijd. welke ons land ooit heeft gekend, publiceren wij hiernaast een beschouwing van de deskun dige hand van de Haarlemse his toricus, drs. J. S. Bartstra. Deze werpt een voortreffelijk licht op de uitermate belangrijke gebeurtenis sen, gedurende het voorafgaande 80-jarige tijdperk, waaraan de nam en van de Vader des Vader lands, Prins Maurits en Prins Fre- derlk Hendrik voor altijd verbon den zijn. De grote vredehandeling te Munster tussen de Republiek der Ver enigde Provinciën, Spanje en de Duitse keizer .welke de 30ste Januari 1648 tot het bekende resultaat leidde en de 24ste October daaropvol gende gecompleteerd werd door de Vrede van Osnabrück tussen Frank rijk en Zweden enerzijds en de Keizer anderzijds zodat het geheel van al die ingewikkelde diplomatieke werkzaamheden gewoonlijk samen gevat wordt onder de naam „Westfaalse Vrede" is zowel uit va derlands-historisch als uit alge meen-historisch oogpunt van uitnemend belang. Doorgaans wordt alleen op het vaderlands aspect de nadruk ge legd. Begrijpelijk, want het tractaat betekende het uiteindelijk succes in de zware, maar ook roemrijke „80-jarige oorlog" een strijd voor vrij heid van geweten en behoud van de privileges aangevangen, die langzamerhand het aanzijn gegeven had aan onze merkwaardige Re publiek: een zonderling georganiseerde staat, die met het kleine Hol land als centrum, omringd van zijn zes of zeven „bondgenoten" en naar het Zuiden en Oosten beschermd door de veroverde „generali teitslanden" en de Rijn- en Eemsbarrière, in menig opzicht de ver wondering en bewondering opwekte van de gehele wereld. Zeker, er is terecht later de aandacht op gevestigd, dat de vrijheidsstrijd jam mer genoeg geleid had tot de achter stelling van een belangrijk deel het Rooms-Katholieke gedeelte van de burgerij, tot de knotting van de vroege re .welvaart der stamverwanten Zuide lijke Nederlanden door de sluiting van de Schelde maar erkend moet toch blijven,'dat vergelijkenderwijs de burgerlijke vrijheid in ons land, dank zy de gematigde leiding van onze Oran jeprinsen en van onze regenten, groter was dan waar ook in en buiten Europa. En welk een economisch apparaat hadden onze voorouders zich gedu rende de oorlog opgebouwd! HoeJ>loei- de de kunst, hoe schitterde de weten schap! Geen wonder, dat het Neder land van latere tijden altijd weer naar het resultaat van Munster terugkeek, als naar een succes, dat er zijn mojnt, dat het bereid was de beuzelachtig heden, de kuiperijen ook toen. over het hoofd te zien om zich m tij den van diepe vernedering en bittere nood te verlustigen in de glorie van de Gouden Eeuw, toen onze staat vooraan ging in de vaart der volkeren. Moge de herdenking ook thans weer van de Westfaalse Vrede ons Volk inspireren tot mfer energie, meer idealisme, meer grootheid! KEERPUNT IN EUROPESE GESCHIEDENIS. Maar het zou niet geheel kloppen met onze veranderde instelling of liever met de veranderde tijdgeest, waarin wij ons misschien nog niet geheel hunnen vinden wanneer wil Munster enkel herdachten als een belan^hk mcrnent in ónze Nederlandse geschiedenis Want 1648 is ook een gewichtig keerpunt in ce Europese geschiedenis, in die der mens heid. Ongetwijfeld, op het eerste seaoht lijkt het jaartal in de historie van tal van volkeren onbetekend. Frankrijk ..loot slechts een gedeeltelijke vrede, EJB®" land was in burgeroorlog gewikkeld, Duitsland ging onder we herinneren ons. hoe Hitier zijn manische orat es veelal placht te beginnen met een his torisch requisitoir, dat met Munster be gon voor Oost-Europa had de vrede geen belang. En toch Er zijn geschiedschrijvers, die nietten onrechte de overgangsperiode tu^se" Middeleeuwen en Nieuwe Geschiedenis met de Vrede van Munster en Osna- brilck beëindigen, omdat toen pas de ^\nSOddfSs°£TenB™fSnce7yad KeTfeT SKVvreT Westfalen waren de laatste algemeen- Europese handeling, waaraan de Paus van Rome deel had; maar hij trok zich er uit terug en vervloekte haar resul taat. omdat de grote Katholieke mo gendheden. Oostenrijk. Spanje en Frank rijk, niet meer in één front samen te brengen waren. O FRANKRIJK's DEGEN EN HOL LAND's GELDBUIDEL. Hoe dit zi). onweersprekelijk is het, dat met Munster de strijd voor een al- gemeen west-Europees geestelijk en we reldlijk imperium onder het Pausdom en het Huis Habsburg verloren was. ver loren door het taal en succesvol door zetten van ons kleine landje, verbonden nu eens met Engeland, dan weer met Frankrijk en Zweden. „Frankrijk s de gen en Holland's geldbuidel" zoals men toen zei, en Holland's zeemacht, voe gen wij er aan toe hadden dit resul taat gewrocht. In dit opzicht is de Vre de van Munster in de geschiedenis van ons werelddeel op één rij te stellen met de grote vredehandelingen van utrecht (1713), waarbij het streven naar ..de ge nerale monarchie en de generale reli gie" van Lodewijk XIV gefnuikt werd en dat van het Congres van Wenen (1815), waarbij het „continentaal impe rialisme" van Napoleon I ten onder werd gebracht Zeer indrukwekkend zal het zijn. wanneer juist dit jaar, drie eeuwen na Munster, de vrede kan wor den gesloten, waarbij het einde van ae Duitse hoogmoed zal worden gecodifi ceerd. ZACHTE WEER HOUDT AAN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanhoudend zacht weer met voorna melijk in de nacht enkele buien en mor gen overdag weer tijdelijke opklaringen Nu en dan' een krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. 30 Januari. Zon op: 8.25 uur; onder: 17.22 uur. Maan op: 23.17 uur; onder: 10.38 uur (V M.) Hoogwater te Katwijk te 6.46 en 19.06 uur. WEST-EUROPESE STATENORDE? Juist doordat echter te Munster het streven der Habsburgers om de West- Europese mensheid saamgebundeld te houden binnen de traditionele en aan vankelijk niet eens zo strakke Middel eeuws orde van Keizer en Paus. defini tief mislukt was nu werden ons land en Zwitserland immers ook .las v< 'te men losgemaakt van „het Rijk" be gon in de algemene politiek het indivi dualistische tijdperk der souverelne sta- ten, dat op ziin beurt leidde tot het niet zeer hartverheffende spelletjes van voortdurend wisselende bondgenoot schappen van ae minder machtigen te gen de machtigste: dat van de bekende .balance of power"-nolitiek, waarin rn- ze stadhouder-koning en de onderschei den Britse kabinetten zulke meester ge worden zijn. Misschien is het niet te veel trezegd. dat de tekenen er op wiizen. dat dit tijdperk der individualisfische (of be ter: subjectivistische) statenoolittek. met Munstc ziin beslas' kreeg, nu ziin einde bereikt he«»ft en dat nu een ue- riode van West-Euronese stetenorde berint. Dit zou veel zijn. indi«-> niet buiten die eventueel hopeliik! ontstaande statenord» renzenstaten- comnlexen waren gev^i-md, waarvan in 1648 niemand not* wist J. S. Bartstra. Franse resrennf blijft nog in gevaar ONTHOUDEN DF SOCIALISTEN ZICH? De Franse premier Schuman ver klaarde gisteren in de assemblee dat de regering haar valuta-voorstellen hand haafde, waarbij de regerine. haar voort bestaan zou laten afhangen van de stemming over het ontwero, ofschoon de kwestie van vertrouwen hier niet uit drukkelijk gesteld zou worden. „De tijd van onderhandelen is voor- bii" voegde hü er aan toe. Hedenochtend zou de» regering od- nieuw vergaderen om de uiteindelijke beslissing te nemen. Blijkbaar wordt nog gestreefd naar een compromi<= met de socialisten op basis van een geldigheids duur van de wet voor de periode van zes maanden Reuter meldt, dat de socialisten „na een stormachtige vergadering, die vier uur duurde", besloten hebben zich bü de behandeling van het wetsontwerp te onthouden van stemming. Maar het laatste woord is nog niet gesproken. KOSTBARE HAKJES! Bij confrole aan de grenspost te Wecnhout ontdekte de douane, dat een Amsterdamse juffrouw schoe nen aan had, met holle hakken. Deze bleken gevuld met f. 400, Het geld werd in beslag genomen en de juffrouw moest haar reis naar België uitstellen I Coert Dubois in Commissie van Drie GRAHAM EXIT EN OP WEG NAAR ONS LAND. Naar wij vernemen is tot opvolger van Graham in de Commissie v, G.D. benoemd Coert Dubois, die van 1927 tot 1930 Amerikaans Consul-Generaal te Batavia is geweest. Daarna werd hij Consul-Generaal te Havanna. In 1941 werd Dubois be noemd tot hoofd van de Caraibische afdeling van het Amerikaanse Depar tement van Buitenlandse Zaken en in 1942 werd hij lid van de Cara'ibische commissie Frank Graham is vanmorgeh vroeg per vliegtuig uit Batavia naar ons land vertrokken. Bij het afscheid waren o.m. aanwezig dr. Van Mook, minister Neher, Abdoel- kadir, Sjarifoeddin, Ali Sastroamidjojo, Hadji Agoes Salim alsmede verscheide ne consuls. Voor zün vertrek gaf Gra ham nog een z.g. „constructieve verkla ring" uit. Voor een gehoor van circa 300 per sonen, o.w. minister Neher, prof. Hoes sein Djajadiningrat, Capt Tyree. de Amerikaanse consul-generaal Charles Livengood, vele Republikeinse en Ne derlandse militairen, heeft prof. Gra ham te Batavia nog een lezing, geti teld „Historie background of the atomic age" gehouden. De restauratie van de Pieterskerk is fraaie, grondig herstelde interieur. thans vrüwel voltooid. Een blik in het (Foto ANP) (Speciale GP.D.-Reportage) In het nationale demobilisatie-cen trum „Het Boskamp" te Huis ter Hei de heeft kolonel Goedewaagen, inspec teur voor de demobilisatie van de Ko- ninklyke Landmacht, ons de uitvoerige voorbereiding geschetst, welke getrof fen is voor de ontvangst van onze troe pen uit Indië. Al tijdens de bootreis wordt er getracht door lectuur en door lezingen de gedachten en opvattingen van de terugkerende jongens en man nen te wringen in het keurslüf van on ze nationale verhoudingen. Het is ech ter begrijpelük dat dit met vele moei lijkheden gepaard gaat bü hen, die zo lang buiten het gewone maatschapbe- lüke leven hebben gestaan en door hun langdurig verlangen naar familie en kennissen en naar een normale werk kring, prikkelbaar zün geworden en moeilük toegankelük voor zoveel, waar aan wü in de loop der tüden zün ge wend. Het is daarom de taak van het thuisfront om hen een prettige ont vangst te bereiden, hen ten spoedig ste in de familiekring terug te voeren en hun overgang naar de burgermaat- schappü zo vlot mogelük te doen ver lopen. Het „welkom thuis, soldaten" moet niet slechts een leus. doch wer kelijkheid worden! INLICHTINGENSTATEN ALS BASIS. Het eerst vertrekken uit Indië diege nen, die daar het langste zün geweest. Al enige maanden voor hun afreis heb ben zü in tweevoud een inlichtingen- staat moeten invullen, waarin zü tal loze informaties verstrekken omtrent familie-omstandigheden, huisvestiging, kansen op werk, vakopleiding, studie, enz. en tegelükertüd kunnen uiteenzet ten, welke plannen zü koesteren voor de toekomst. Voorzien van eventuele aantekeningen van hun commandant (die hun bü hun vertrek een getuig schrift uitreikt) gaan die staten naar het demobilisatie-centrum in Nederland ter nadere bestudering. Ruim 15.000 van dergelüke staten zün hier bereids ontvangen. In „Het Boskamp" beoordeelt men wie er in aanmerking komt voor een be roepskeuze-test (waarvoor ieder soldaat een aanvrage kan indienen), voor her scholing, een overbruggingsuitkering, een studietoelage of een bedrijfstege- moetkoming. De desbetreffende advie zen worden doorgezonden naar een van de 25 gewestelüke kantoren, welker so ciale dienst nauw samenwerkt met het gewestelük arbeidsbureau en bovendien contact heeft met vele werkgevers. VIER WEKEN VERLOF. De bü z'n vertrek in Europese uni- formkleding gestoken demobilisant le vert in Suez z'n tropenkleding in en nog voor de debarkatie in ons land zo veel van zü'n uitrusting en kleren als hü maar enigszins missen kan. Een periode van vier verlof-weken (t.z.t. waarschü'nlük tot zes weken uit te brei den) wordt hem dan geschonken om zich weer aan de vaderlandse toestan den en verhoudingen aan te passen. In een enveloppe vindt hü een groot aan tal aanwijzingen, welke hü tüdens zün verlof stipt na heeft te komen! Meer dere zaken worden hem verder direct na de debarkatie ter hand gesteld! Allereerst ontvangt hij tropengeld, zijnde z'n salaris tot op de dag van de aankomst in de haven, zodat hü tij dens zün verlof over enig geld beschikt. Hü krijgt bovendien, om het kleding- vraagstuk op te lossen, een bedrag van f. 170.plus 190 textielpunten en een prioriteitskaart voor de aankoop van: a. een burgercostuum: b. een overjas of regenjas; c. 2 hemden; d. 2 over hemden; e. 2 onderbroeltenf. 2 paar sokken. En ten slotte: een welkomst-pakket van de regering, een lunchpakket voor onderweg, want hü wordt rechtstreeks naar huis vervoerd en bonnen voor vier weken Cadi-rantsoenen als sigaretten, versnaperingen e.d. De demobilisant heeft het volste recht om op zün textielpunten Iets an ders te kopen dan hetgeen hiervoor werd opgesomd. Zün prioriteitskaart is echter alleen maar voor genoemde ar tikelen geldig. Om te verzekeren dat die prioriteit ook inderdaad waarde heeft, züh ver schillende zaken in ons land speciaal bevoorraad. Zü zijn kenbaar aan een reclameplaat met het opschrift: „Wü werken mee voor onze jongens overzee". De vier verlofweken zün door het de mobilisatie-centrum schematisch als volgt ingedeeld: lste week: familiebezoek, enz.; 2e week: bezoek aan het beroepskeuze- testcentrum in de Bergansiuskazerne te Ede door hen, die getest moeten wor den en van de anderen aan een der gewestelüke kantoren ter regeling van hun tewerkstelling, sociale voorzienin gen. enz.; 3e week: bezoek aan de ge westelüke kantoren door hen, die een test hebben ondergaan en in verband daarmede speciale adviezen hebben ont vangen; 4e week: afwikkeling der de mobilisatiemaatregelen te Huis ter Helde. CIRKELGANG DOOR „HET BOSKAMP". Op voor een ieder vastgestelde datum der vierde week komen de mannen naar „Het Boskamp", een indertüd door de Duitsers aangelegd kamp van ste nen barakken, ruim en luchtig te mid den der sparrenbossen, waar zü nauw lettend het hun verstrekte schema moeten volgen en van barak tot barak de diverse instanties hebben te passe ren. Tot dusverre heeft men daar nog slechts de zaken van een 600 man afgewikkeld, maar weldra zal het drukker worden. De eerste felle stoot verwacht men als half Februari het 2e bataljon 14 R.I.. (Zeeuwen) terug keert. Dan zal moeten blyken of men in het kamp z'n voorbereidingen goed heeft getroffen. Uitgaande van de stelling dat alles goed maar snel moet geschieden, is er voor iedere man, die de cirkelgang door „Het Boskamp" maakt, een zodanig tijdschema opge steld, dat elke handeling slechts 30 seconden mag duren! Bijzondere ge vallen worden niet verwaarloosd, maar de betrokkene wordt direct uit de file gehaald en door speciale diensten overgenomen. Op die manier meent men 600 mili tairen per dag te kunnen helpen! Aan gezien zü tüdens hun verlof vrü vervoer hebben op hun reizen naar gewestelijk kantoor* enz. en daarvoor dan bon netjes ontvangen als bewüs, moeten zü op die dag in „Het Boskamp" hex, reis bureau passeren voor het terugontvan gen van het aanvankehjk door hen zelf betaalde reisgeld. Zü moeten worden gekeurd en daarna in de röntgen-af- deling een foto laten maken, naar de sociale dienst, naar de fourier en naar de administrateur voor het in ont vangst nemen van hun verlofpas, een erecertificaat, hun demobilisatie-pre mie (f. 10.voor elke in Indië doorge brachte maand) en het loon voor hun verlof tüd! Wie dezelfde dag niet meer naar huis kan, krügt logiesgelegenheld in het spe ciaal daarvoor ingerichte logieskamp te Zeist, waar ruimte is voor 700 man. ALLEEN GEZONDE MENSEN NAAR HUIS. Indien bü de medische keuring of aan de hand van de foto blükt, dat iemand niet geheel gezond is, dan gaat BINNENLAND. Gistermorgen is de 14-Jarlge am bachtsscholier C. ten Cate in de Spoor straat te Apeldoorn door een vrachtauto overreden en aan de gevolgen overleden. Gisteravond werd de 36-Jarlge G. C. op de Elndhovenseweg nabij Valkenswaard door een vrachtauto aangereden en op slag gedood. De man is gehuwd en vader van vijf kinderen. De Minister van Landbouw Visserij een Voedselvoorziening heeft lr. A. W. van de Plassche, inspecteur van de Landbouw, aangewezen als waarnemend directeur-ge neraal van de Landbouw. De Amsterdamse politie heeft de dl-, recteur van de N. V. Crediet- en Voor schotbank te Amsterdam gearresteerd om dat na een onderzoek, dat bijna 3 Jaar heeft geduurd, gebleken is, dat deze bank opgericht is met het geld van een Duitse bunkerbouwer. Gistermiddag is uit Amsterdam „De Grote Beer" met 1036 militairen naar In donesië vertrokken. De heer L. Freljters, gemeente-secre taris van Roosendaal is met Ingang van 16 Februari benoemd tot burgemeester van die gemeente. BUITENLAND. Volgens Radio-Rome zal in Italië met Ingang van 1 Februari de tabaksdistri butie opgeheven worden. Het Italiaanse ministerie van bin nenlandse zaken heeft bekend gemaakt, dat 6 personen zijn gearresteerd, die het fort Alessandria Pedmont in Noord-Itallë trachtten binnen te dringen om wapens mee te nemen voor een door hen georga niseerde illegale beweging. De academie van medlcünen heeft de Prix Lannelongue de „Nobelprijs" voor chirurgie toegekend aan cfe Zweedce chirurg prof. Clarence Craaford, die de vorige week een Franse Jongeman, die aan een bijzonder gecompliceerd geval van hartziekte leed, door een operatie, die 7 uur duurde, genas. De Prix Lannelongue wordt toegekend aan de chirurg, die het meest gedaan heeft voor de bevordering van de chirurgische wetenschap. Uit Chicago wordt gemeld, dat een huizenblok in een voorstad van Chicago door het exploderen van olietanks met ae grond gelük gemaakt Is. 6 andere tanks, met een capaciteit van 9000 liter worden door de vlammen bedreigd. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. De Libanon heeft de vorming van een „permanente verzoeningscommissie" voorgesteld, te benoemen door de „kleine assemblee" var. de V N. en bestaande uit negen landen. De commissie zou de ge schillen moeten bestuderen en een oplos sing moeten trachten te vinden alvorens de kwesties aan de Veiligheidsraad of de algemene vergadering zouden wordeh voorgelegd Sajld Mohamed Alsaader, voormalig voorzitter van de Iraakse Senaat, heeft een nieuw kabinet gevormd. Het -Franse ministerie van financiën heeft bekend gemaakt, dat de Franse banken tot Zaterdag gesloten zullen zijn in verband met het onttrekken aan de circulatie van alle bankbiljetten van 5000 francs. Op Britse werven zijn momenteel ruim 100 tankschepen ln aanbouw van te zamen ruim 1 millloen bruto ton. Hier onder bevinden zich drie tankschepen van 28.000 ton elk, waarvan de bouwkosten ongeveer 1 millloen pond sterling zullen bedragen. Ongeveer 1/3 van de ln aan bouw zijnde tankschepen is voor buiten landse rekening. De ambassadeurs van Italië en Frankrijk te Washington hebben elk een rapport op het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken ingediend, be trekking hebbend op de mogelijkheid van een economische unie tussen Frankrijk en Italië. De rapporten zijn opgesteld door commissies van deskundigen uit belde landen. Michael Padef, Bulgaars legatleraad te Londen, heeft zün ontslag ingediend als protest tegen wat hü noemde de on derdrukking van de vrijheid ln Bulgarije. Ook dr. Peodor KorenltsJ, secretaris van de Joegoslavische ambassade te Londen, heeft, naar verluidt, geweigerd te voldoen aan een verzoek van zün regering naar Belgrado terug te keren. Bi; verkiezingen hebben de commu nisten ln Frankrijk het voorzitterschap van drie commissies van de Nationale Ver gadering verloren. Ter gelegenheid van de Internatio nale postzegelmarkt. die van 21 tot 29 Augustus te Bazel zal worden gehouden, zullen speciale postzegels worden uitge geven. Voor het eerst sinds 46 Jaar is de Dnjepr tussen Kief en Dnjepropetrofsk reeds ln deze tijd van het Jaar begonnen te ontdooien, dank zü de büzondere zachte winter. In 1947 zijn ruim anderhalf millloen bedevaartgangers naar Lourdes, ln Zuld- Frankrük, getrokken. In 1948 verwacht men twee mllllofi bedevaartgangers. In 1947 zijn op de wegen van Groot- Brlttannlë 4881 personen gedood en 161.318 gewond, van wie 35 697 ernstig. Het aantal dodeu is het kleinste sinds 1926. Naar het hoofdkwartier van de Ame- rllkaanse luchtstrijdkrachten in Europa meedeelt, wordt een Dakota, die met 12 personen aan boord op weg was van Istres naar Udlne, vermist. Men vreest, dat het in zee is gestort. Naast een bemanning van vier waren er drie Amerikaanse vrou wen eD v(1f kinderen aan boord. De vakvereniging /an spoorwegarbei ders in de Verenigde Staten is terugge komen var haar besluit, de komende maand een staking te organiseren, daar president Truman inmiddels een commis sie van onderzoek naar het geschil tus sen de vakvereniging en de spoorweg- maatschappüen heeft Ingesteld. Huizentekort: O!, afschuwelük woord. Bü benadering is niet na te gaan, hoelang 't nog duren moet, voor dat iedereen weer z'n rechtmatige plaats onder 'n dak veroverd heeft. De bezitter van 'n eigen huis kan zich de gemoedstoestand van de huisloze niet indenken. Hoeveel toekomstplannen vallen er door in duigen? Hoeveel hoop op nieuw geluk werd al de bodem ingeslagen? Er is wel wat te krijgen. Maar niet Jan-en -alleman kan zich tegenwoordig een huurprijs van 60 gulden per week veroorlo ven. gelük gevraagd werd voor bet Astley-kasteel in Warwickshire met zün 4 salons. 9 grote en 7 kleine slaapkamers, 4 badkamers en 16 H A. grond. Overigens prijsje voor waar? Ik vraag toch 'n schappelü'k zoveel ruimte, niet- alleen: „Hoe be- stó&t 't?". in een tüd, waarin dui zenden niets anders dan om een stulpje smeken De huurder van dit grote kasteel was beter af dan de heer en me vrouw Jeeves, aan wie uit 60 echt paren een droomviela'tje werd toe gewezen, nadat ze al 5 jaar op een woning hadden gewacht. Meneer Jeeves zat dan eindelijk gezellig in z'n zitkamer uit te bla zen, z'n vrouw stond nóg gezelliger in de keuken, toen plotseling een slag als 'n explosie klonk. Het echtpaar vluchtte hals over kop, want er was onverwacht een auto binnen komen rijden, na een schokkende botsing. De bestuurder stapte ongedeerd midden in de zitkamer van meneer Jeeves uit. Maar de gelukkige bewoners kon den opnieuw zigeunertje gaan spe len. Nóg een probleem: Wat zegt U van die inwoner van Arezzo, die heftig protesteerde tegen het besluit van de gemeente raad, om Jt door bommen geteis terde huis* van de grote Italiaanse dlchter-phllosoof Petrarca (1304— 1374) te herstellen? Omstandig en woedend zette hü uiteen, dat Petrarca's naam niet in het bevolkingsregister voorkwam en dus de ingezetenen, die al sinds de oorlog op de wachthjst voor hul zenherstel stonden, daar het eerste recht op hadden. De adressant had bhjkbaar nog nooit van rijn beroemde landgenoot uit vroeger eeuwen gehoord! Tenslotte dit: De gescheiden heer en mevrouw Williams gingen hertrouwen, om dat ze apart met geen mogelük- heid onderdak konden vinden. Dus maar weer gezamenlük in hun oude huis gemeenschappelük be zit- getrokken. Er zat niets anders op En 'n kat, die in 't nauw zit, doet vreemde sprongen. Met dat al: woningproblemen ge noeg Fantasio hü niet naar huis, maar wordt overge dragen aan het medische kamp te Woerden, dat zich met zün verdere be handeling belast. T.z.t. zal hü niette min in Huis ter Heide zün zaken toch moeten afwikkelen. De Berganiuskazerne te Ede zal bin nen enige weken voor de werkzaamhe den van het beroepskeuze-testcentrum zün ingericht. Er zal daar dan 150 man per dag kunnen worden getest. In diezelfde kazerne zal bovendien een adviesbureau worden Ingericht, dat in het bü'zonder, in samenwerking met de pshychologische dienst, zal worden belast met de behartiging van de be langen der officieren. Aangezien niet alle dagbladen het hun toegewezen maximum aantal abonnementen ten behoe ve van „de jongens overzee" heb ben verbruikt, heeft het bestuur der Ned. Dagbladpers 1945 ons op ons verzoek doch dit keer on herroepelijk voor het laatst! een contingent van nog 10 lucht post-abonnementen toegewezen. Zoals reeds eerder gemeld, be rekenen wij voor een dergelük abonnement slechts f. 7.pér kwartaal (de verzendkosten alleen bedragen al f. 11.per kwartaal) doch de gelegenheid tot inschrij ving sluit a.s. Zaterdag. Wie dus nog mee wil doen, moet er vlug bü zü'n en zich onverwüld bü onze administratie opgeven! DE DIRECTIE. Overval te Parijs BUIT VAN VIER EN EEN HALF MILLIOEN FRANCS. Een vrachtauto, toebehorende aan de Parüse ondergrondse, waarin een aan- zienhjke hoeveelheid geld vervoerd werd is aangehouden door mannen, die met behulp van tommyguns en revolvers de bestuurder in bedwang hielden en zich van twee zakken met in totaal 4.500.000 francs meester maakten. Twee auto's, waarin vier mannen ge zeten waren, dwongen de vrachtauto naar de kant van de weg te rüden en te stoppen. Uit een derde auto spron gen vier andere mannen, die de be stuurder dwongen de beide zakken met geld af te geven. De rovers verdwenen daarop weer per auto. «"United Press).

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1