Rondetafel-conferentie met de West geopend Er zijn vérstrekkende toezeggingen gedaan Nederlands muntwezen* opnieuw geregeld Veel critiek op de Wederopbouw WEERBERICHT Commissie bevestigt nogmaals aanvaarding der 6 punten Met een enkel woord 56ste Jaargang WOENSDAG 28 JANUARI 1948 LEIDSCH No. 26297) DAGBLAD Directeur: J. W. Heuny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.350 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no.: 5705!»* (Van een bijzondere medewerker). Van een conferentie-opening valt doorgaansweinig te zeggen, minder nog te voorspellen; dit leert ons om. de ge schiedenis van de „Etats Generaux", die op 5 Mei 1789 te Versailles bijeen kwamen ook al met de nobele bedoe ling zoveel mogelijk bestaande grieven van het Frankrijk onder Lodewijk XVI uit de weg te ruimen. Sprekende over de gisteren geopende conferentie NederlandSuriname, Cu rasao, kortweg aan te duiden als Ron detafelconferentie, kunnen nóch willen wij' de vergelijking doortrekken. Goede wil en wederzijds vertrouwen zijn on ontbeerlijk bij de pogingen de vele be staande problemen te dezer materie op te lossen. Zonder die goede wil en dat vertrou wen is geen welslagen der conferentie denkbaar. De openingsrede, dié Dr. Beel na mens de Ned. Regering uitsprak en waarin de Premier teruggreep naar het verleden en telkens de verhouding tot Indonesië ter sprake bracht deze rede moet, dunkt ons, vele West-Indi sche ontevredenheid gesust hébben. Want herinnerend aan het werk der Commissie-Generaal in Indonesië, die volgens spr. in het leven geroepen was o.m. ter voorbereiding der Rijksconfe rentie" en ter bevordering van de voor bereiding der nieuwe rechtsorde, ver wees spr. naar de Nederland-Indonesi sche Unie als voortvloeisel van Ling- gadjati, in welke unie men, voor zover het Nederland aangaat, Suriname en de Ned. Antillen met Nederland verenigd dacht. Edoch, aldus de Minister-Presi- I dent, dit programma laat nadrukkeiyk onverkort „de. mogelijkheid in het bij zonder de verhouding van Nederland, Suriname en Curasao nader en anders te regelen". Deze passage, verstaan wij het wel, houdt de mogelijkheid van een West- Indisch Linggadjati in en schijnt ons van veel belang toe. In ieder geval opent zy wijde perspectieven. Toegezegd is een wettelijke regeling van de resultaten dezer conferentie, dio tot taak heeft: a. De formulering der beginselen voor de wenselijk geachte hervormin gen in dé tussen Suriname, Curacao en Nederland bestaande staatsrechte lijke betrekkingen „als deel van de staatkundige herbouw van het ge hele Koninkrijk". b. Deze beginselen uit tc werken in een iof meer ontwerpen tot nadere re geling van de verhoudingen tussen deze staatsdelen en tot verwezenlij king van de nieuwe rechtsorde. Dat zulks verder gaat dan de eerst gedachte opzet ener Rijksconferentie, dat hier niet alleen geboden wordt „ge legenheid om wensen en opvattingenter kennis van de Kroon te brengen" of verzocht wordt „om de Kroon van ad vies te dienen" is duidelijk. Dr. Beel liet niet na dit nadrukkelijk te formu leren. Waar vast staat, dat wij alleen in samenwerking groot kunnen zijn, laat de Regering het aan de Surinamers, Curagaoenaars en Arubanen over of zij op zichzelf willen staan of in enig ver band één natie willen zijn of worden. Spr. verklaarde zich echter over tuigd, dat zowel in Nederland als in de West gezamenlijk sterk het be wustzijn leeft om als geordende groep bijeen te behoren, met het Oranje huis als onpartijdig, boven de staats delen tronend, bindend element. Een verrassing bracht de mededeling van Minister Jonkman namens de Cu- ra?aose delegatie, die hem verzocht had te doen weten, dat naar haar oor deel reeds vóór de staatkundige her vormingen uit, waarmee deze confe rentie zich heeft .bezig te houden, ten spoedigste in feite hervormingen nood zakelijk zijn, welke volgens haar woor den in de eerste plaats in de Konink lijke Rede in het vooruitzicht zijn ge steld en gelijkstandigheid van de Ne derlandse Antillen en Nederland erken nen en welke in de tweede plaats Aru ba tot een gelijkgerechtigd, zelfstandig staatsdeel maken, onafhankelijk van andere Nederlandse Antillen. Het spreekt wel van zelf, aldus Mi nister Jonkman, dat deze door mij ge dane mededeling op geen enkele wijze de andere vertegenwoordigers bindt of te kort doet. In de wandelgangen werd gefluisterd, dat het gisteren bij de ontmoeting tus sen gedelegeerden van de Ned. Antillen en Minister Jonkman „heet is toege gaan"; een gerucht, dat wij hier ver melden, zonder er verder commentaar aan te verbinden. Mr. F. A Helmstrijd griffier der Staten van Zuid-Holland In de gistermorgen onder voorzitter schap van mr. J. J. R. Schmal gehouden zitting van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, werd de 48-jarige mr. F. A. Helmstrijd, secretaris der gemeente Arnhem, met volstrekte meerderheid van stemmen, gekozen tot griffier der Staten van Zuid-Holland. Voorts werd het voorstel van Ged. Staten tot medewerking en tot het ver lenen van een subsidie aan een op te richten stichting voor maatschappelijk werk na uitvoerige discussie z. h. st. aangenomen. TWEE KINDEREN AAN VERSTIKKINGSDOOD ONTSNAPT. Kind van drie jaar had kraan opengedraaid. Dank zij het snel ingrijpen van de moeder, zijn twee Jonge kinderen in Huizen aan de verstikkingsdood ont snapt. Mevrouw B., wonende aan de Botterstraat te Huizen, was in de bij keuken van haar woning melk aan het koken. Zij bemerkte plotseling dat de druk op het gas minder werd, ging naar de keuken en trof daar haar twee kin deren bewusteloos op de grond aan. Zij bracht de kleinen onmiddellijk in de frisse lucht en draaide de hoofdkraan van het gas, die de oudste hummel drie jaar open had gedraaid, dicht. Het jongste kind kwam spoedig bij, doch de oudste bleef nog geruime tijd buiten bewustzijn. Verzwakte Russische eisen inzake Duitse activa in Oostentijk De Russische tegenvoorstellen betref fende de Duitse activa in Oostenrijk be tekenen een vermindering van de Rus sische eisen van ongeveer 400 mil- lioen dollar, aldus verneemt Reuter in welingelichte kringen te Wenen. De Sovjet-Unie eist twee-derden van de exploitatie-, erploratie- en productie rechten van de Oostenrijksé oliebron nen gedurende 50 jaar, 25 percent van de Donau-scheepvaart in Oostenrijk met de controle over alle verkeer stroom afwaarts en ten slotte een totaal be drag van waarschijnlijk 200 millioen dol lar, in twee jaar contant te betalen, om de rest van de Duitse activa te dek ken. De Russische voorstellen, die thans aan de vièr ministers van buitenlandse zaken zullen worden voorgelegd, hebben een groot optimisme in Oostenrijkse kringen teweeggebracht. De Russische aanspraken op de olie rechten worden op 135 millioen dollar geschat, die op de scheepvaart op 17 millioen, Dit maakt, samen met de ge noemde 200 millioen dollar, een totaal van 335 millioen dollar, terwijl de aan vankelijke Russische eisen neerkwamen op 800 millioen dollar. Hoewel de Russen extra-territoriale rechten voor de be schikking van hun winsten en conces sies in Oostenrijk blijven eisen, hebben zii aan de andere kant het beginsel er kend. dat hun ondernemingen in Oos tenrijk onder de Oostenrijkse wet zou den blijven vallen. ZELFDE WEERTYPE. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met een enkel verspreid buitje. Meest matige wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig ver andering van temperatuur. 29 JANUARI. Zon op: 8.27 uur; onder 17.20 uur. Maan op: 2153 uur; onder 10.23 uur (V. M.) Hoogwater te Katwijk te 6.01 en 18.17 u. (Van onze parlementaire medewerker). Nadat enige kleinere ontwerpen z.h.s. waren aangenomen o.a. dat tot ver lenging van de geldigheidsduur van de buitengewone havenwet 1946 tot 1 Ja-; nuari .1949; dat tot tijdelijke continu ering, n.l. tot en met 30 April 1948, van opcenten op de tabaksaccijns kwam aan de orde het wetsontwerp houdende een „nieuwe regeling inzake het Neder landse muntwezen". De heer Hofstra (Arb.) bleek met het ontwerp te kunnen instemmen, maar hij wilde weten, waarom de minister niet heeft vastgehouden aan het munt- nikkel voor kwartjes en dubbeltjes. De heer Hoogcarspel (CPN) kon zich ermee verenigen, dat het gouden vijfje gaat verdwijnen, maar hij vond het j praematuur de gouden munt reeds thans los te laten. Hij wilde het gouden tien tje de jure handhaven. Ook het vier kante stuivertje wilde hij behouden. Mocht dat niet gaan, dan een rond stuivertje met een gat er in, zoals bij onze zuiderburen. Het halve-stuiver- stuk wilde hij ook in ere herstellen. Prof. mr. Lieftinck voerde enige ar gumenten aan voör het gebruiken van zuiver nikkel voor de dubbeltjes en kwartjes. De munt van zuiver nikkel is aanmerkelijk fraaier, ze is veel duur zamer en voorts is de contróle op ver valsingen gemakkelijker. Met het slaan van zuiver nikkelen kleine munten zal twee millioen aan deviezen gemoeid zijn. De technische bezwaren tegen het aanmaken van zuiver nikkelen guldens en rijksdaalders acht spreker niet van doorslaggevende aard. Het financiële en deviezenverschil vond hij niet zo be langrijk. Hij was van oordeel, dat zil veren munt verliespost zou gaan wor den met het oog op de afvloeiing naar het buitenland en de kans; dat ze ge- I smolten zou worden. Het van Amerika geleende zilver moet zi. op tijd worden terugbetaald. Minister Lieftinck was van mening, dat zich voor honderd mil lioen Ngulden aan zilveren guldens en rijksdaalders onder het publiek bevindt. Naar schatting zou daarvan 50 a 60 pro cent terugkomen, als de zilveren munt zou worden opgeheven. Vervolgens bestreed de heer Lieftinck de door de heer Hoogcarspel 'aangevoer de argumenten tot handhaving van de gouden en zilveren munten.' De heer Hoogcarspel (CPN) diende een amendement in, ten einde het vier- duitstuk te handhaven. De minister ontried dit amendement ernstig, waarna het met 51 tegen 8 stemmen werd verworpen. De Kamer heeft daarop het ontwerp z. h. st. aanvaard. De heer Van Vliet (KVP) besprak de flnancieringspolitiek ten aanzien van de woningbouw en vroeg naar 's minis ters plannen. De heer Stapelkamp (AR) had er bezwaar tegen, dat het belangrijke de partement van wederopbouw en volks huisvesting ad interim wordt beheerd en wilde gaarne weten welke voorzie ningen het kabinet ter zake denkt te treffen. Ten aanzien van de wederop bouw constateerde hij een stijgende on rust; zi. moet allereerst in de huidige noden worden voorzien. De heer Steinmetz (KVP) bepleitte versobering der bouwvoorschriften. De heer Smeenk (AR) wilde een cor rectie in het bouwplan 1948 voor Wal cheren, waar men nog niet kon bou wen, toen mén in andere streken al aan de gang was. Het Franse Valuta-ontwerp in gevaar? SOCIALISTEN IN VERZET. De commissie voor de financiën van de Franse assemblee heeft met zeven tien tegen vijftien stemmen het gehele wetsontwerp strekkende tot wijziging van de valutaregeling verworpen. Dit is een gevolg van verzet der so cialisten tegen het ontwerp. De drie hoofdbezwaren der socialis tische Kamerfractie zijn: 1. De regering had geen rekening gehouden met de bezwaren van Groot-Brittannië; 2. Zij heeft de bezwaren van het internatio nale monetaire fonds genegeerd; 3. Zij opent de deur voor „een verouderd eco nomisch liberalisme". Verwacht wordt, dat de premier en ae ministers van financiën en buiten landse zaken hedenochtend met de so cialistische parlementsfractie zullen ver gaderen. Waarnemers melden, dat de oppositie van de socialisten tegen het wetsont werp reeds begint te luwen. Het is nog niet bekend, of de regering de socialis ten door middel van enkele amende menten zal tegemoetkomen. De Franse premier, Schuman, beeft in de Nationale Vergadering meege deeld, dat de regering niet zou kun nen aanblijven, wanneer de nationale vergadering tegen het wetsontwerp betreffende de instelling van een vrije markt in goud zou stemmen. Deze waarschuwing werd gegeven na een kabinetsvergadering van bijna drie uur, waarin de oppositie van de socia listen, zonder wier stemmen de regering geen meerderheid krijgt, is besproken. Een motie van de regering om het wetsontwerp als dringend te behande len werd met 373 tegen 184 stemmen aangenomen. Alleen de communisten stemden tegen. De Franse minister van financiën heeft nog bekend gemaakt, dat zijn Britse collega aangeboden had om de leveranties van Britse kol^n te verho gen van 6000 tot 25.000 ton per maand, indien Frankrijk het schema voor de dubbele francdevaluatie zou opgeven. COMMUNISTISCHE SPIONNAGE. Het centraal bureau der sociaal-demo cratische partij te Hannover heeft me degedeeld, dat het in het bezit is van een omvangrijke lijst van namen van geheime agenten, die door de socialis tische eenheidspartij der Sovjet-zone naar West-Duitsland zijn gezonden voor het verrichten van koeriers- en spion- nagediensten. Een aantal agenten wordt beschuldigd van spionnage ten behoeve van de Russische bezetting. DE V.S. EN EEN NIEUWE OORLOG. Vervolgens werd begonnen met de behandeling van de begroting van we deropbouw en volkshuisvesting. De heer Andriessen (KVP) wilde bij de wederopbouw een rationele organi satie. In de avondvergadering voerden nog acht sprekers het woord. De heer Hacke (WD) vond, dat bij de wederopbouw te veel langs elkaar heen gewerkt wordt. De heer Ten Hagen (Arb.) wees op het groeiende verzet tegen centralisa tie en bureaucratie. Als tot huurverhoging wordt overge gaan is naar het oordeel van de heer Ten Hagen de loonstop niet te handha ven. Naar zijn mening dient met huur verhoging gewacht te worden tot er een duidelijke tendenz tot prijsverlaging in treedt. De heer Van der Feltz (CH) had er bezwaar tegen, dat het departement zo lang zonder minister blijft. Zijn fractiegenoot, de heer Kikkert, wees op de ontevredenheid, welke er onder de landbouwende bevolking be staat ten gevolge van het feit, dat men niet gekomen is tot het aantal boerde rijen, dat men zich had voorgesteld te bouwen. De financiering van de wederopbouw besprekend, merkte de heer Ysselmui- den (KVP) op, dat niet steeds op passende wijze schijnt te worden vol daan aan de geldelijke verplichtingen van het departement. De heer Van Dis (SG) bleek van oor deel, dat de getroffen gebieden in het bouwplan voor 1948 verre achtergesteld worden bij de niet geteisterde streken, wat het bouwvolume aangaat. De heer Droesen (KVP) vroeg o.m. of de aanbestede of in aanbouw zijnde boerderijen nu werkelijk in 1948 klaar zullen komen. Het gerucht gaat, dat er slechts 40% afgebouwd zullen wor den. In dit verband vroeg hij of de minister de bestaande twijfel kan weg nemen. De heer Algera (AR) sloot zich aan bij de critiek op de wederopbouw. Het middernachtelijk uur was reeds gepasseerd, toen de voorzitter de ver gadering tot hedenmiddag verdaagde. Toen waren nog slechts een paar Ka merleden op hun post. Naar verluidt, zouden officieren van het Amerikaanse opperbevel, onder wie de generaals Eisenhower en Bradley, voor de senaatscommissie voor de strijd krachten verklaard hebben, dat indien de wrijving met de Sovjet-unie zou voortduren, het congres het volgend jaar misschien om een „geweldige ver hoging" van gelden verzocht moest worden voor de modernisering van het leger, de marine en de luchtmacht. Grote receptie op de „Renville" De Commissie v. G. D. heeft gisteren een communiqué uitgegeven, waarin ge zegd wordt, dat de Nederlandse delega tie op 12 Januari de zes punten van de Commissie heeft aanvaard met inacht neming van de volgende punten: 1. Punt 2 gaat in na ondertekening van de politieke overeenkomst. (Dit punt betreft de eerlijke vertegenwoordi ging van de staten in de toekomstige Ver. Staten van Indonesië in een voor lopig federale interim-regering). b. Onder verwijzing naar art. 4 van Linggadjati doet punt 6 geen afbreuk aan het aantal deelnemende staten in de toekomstige verenigde staten van In donesië. c. De zes punten zullen na onderteke ning van de wapenstilstandsovereen komst en de uitvaardiging van de eerste vereiste orders hiervan formeel aan beide partijen worden voorgelegd. d. Op de zes punten zal binnen 48 uur door de partijen worden geantwoord. Het communiqué zegt ten slotte, dat de Republiek, gelijk bekend, op dezelfde basis als de Nederlanders de zes punten van de Commissie aanvaard heeft. Dit communiqué werd uitgegeven op het hoogtepunt van een grote receptie aan boord van de „Renville", waarbij prof. Graham en de commandant van het schip met zijn officieren als gast heren optraden. Op het bovendek van het schip, dat versierd was met palmen en takken, door leden van de bemanning tijdens een picnic geplukt, en gekleurde linten en vlaggen, zag men autoriteiten van beide partijen in gesprek. Onder de aan wezigen bevonden zich dr. Van Mook, minister Nehér, Sjarifoeddin, Sjahrir, leden van beide delegaties, marine-offi cieren en practisch alle te Batavia ver toevende Amerikanen. Prof. Graham zeide te hopen, dat de receptie bij zou dragen tot het schep pen van een gunstige sfeer. Iraaks kabinet afgetreden Het kabinet van Salih Djaboer in Irak is afgetreden 36 uur nadat Djaboer van zijn verblijf in Engeland was terug gekeerd om de protesten tegen het vorige week in Engeland door hem on dertekende nieuwe Brits-Iraakse ver drag te sussen. Aan het aftreden der regering is een dag van heftige demon straties tegen het verdrag voorafgegaan. In de straten van Bagdad kon men zelfs machinegeweervuur horen. Er zijn ver scheidene doden en gewonden gevallen. De val van de regering werd met vreugde begroet. Er werd op straat ge danst en overal was men in feestelijke stemming. De voorzitter van de Iraakse Tweede Kamer en 30 parlementsleden zijn even eens afgetreden. De druk op Finland Naar de Stockholmse correspondent van de Neue Zürcher Zeitung meldt, hebben de Russen in Finland de blok kade van het gebied van Porkkala nog meer verscherpt. Slechts in enkele ge vallen is de laatste dagen aan schepen doortocht verleend. De Sovjetrussische autoriteiten stellen zich op het stand punt, dat nieuwe principiële onderhan delingen noodzakelijk zijn, aldus de correspondent. Deze nieuwe ontwikke ling heeft in Helsingfors veel ongerust heid verwekt, daar de doorvaart bij Porkkala voor de zeevaart en de voor ziening van Finland een levensbelang betekent. Sinds Zaterdag is het gebied van Porkkala ook van de landzijde af gesloten, daar ook het doorgaand spoor wegverkeer Helsingfors—Abo geblok keerd is. Onzekerheden in W.-Duitsland De aebt ministers-presidenten van West-Duitsland, die gisteren de gehele dag te Frankfort hebben vergaderd, hebben, naar verluidt, geprotesteerd te gen het Engels-Amerikaanse voorstel om de voorzitter van het voorgestelde „kabinet" van de Brits-Amerikaanse zone volledige verantwoordelijkheid voor zijn zes ministers te geven. De ministers-presidenten zouden geëist hebben, dat het voorstel in deze zin zou worden veranderd, dat de zes minis ters onmiddellijk verantwoording schul dig zouden zijn aan de bizonale econo mische raad. Op een bijeenkomst van vakbondlei ders van 27 ondernemingen in Lueneburg hebben dezen zich uitgesproken voor een algemene staking in de Britse zone op 2 Februari. Men stelde de eis, dat het besluit van de ministers van voedsel voorziening van de 6 laender van de Brits-Amerikaanse zone om aardappels, vetten en andere levensmiddelen naar het Ruhrgebiëd te zenden, herroepen zou worden. Naar te Washington officieel is be kend gemaakt, zal het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken het bestuur van de Amerikaanse bezettings zone op of omstreeks 1 Juli van dit Jaar van het leger overnemen. Naar men aanneemt zou generaal Clay, de huidige opperbevelhebber van de Amerikaanse zone, in functie kunnen blijven als bur gerlijke hoge commissaris. Dr. Semmler, directeur van de econo mische afdeling van het bizonale be stuur in Duitsland, is door de militaire gouverneurs van de Engels-Amerikaanse zone uit zijn ambt ontslagen op grond van zijn „houding van boosaardige op positie tegen de bezettende machten", tot uiting gekomen in een toespraak te Erlangen, op 4 Januari tot een Duits gehoor gehouden. Afscheid van Sir Nevile Bland De wederopbouw van het beroemde stadhuis van Middelburg vindt gestage voortgang. Reeds is men met het leggen van de nieuwe dakbedekking bezig. (Foto ANP) AAN BOORD VAN HET M.S. „ARNHEM". Aan boord van het m.s. „Arnhem" hebben gisteravond in de speciaal daar toe gereserveerde eetzaal ongeveer vijf tig leden van het Corps Diplomatique met hun dames afscheid genomen van de vertrekkende Engelse ambassadeur en zijn echtgenote, Sir en Lady Nevile Bland. Onder hen merkten wij op de Minis ter van Oorlog, tevens van Marine ai., lult.-kol. A. H. J. L. Fievez, de chef van het protocol by het Ministerie van Buit. Zaken, de heer J. Visser, de Bel gische ambassadeur de heer L. C. Nem- ry, de Chinese ambassadeur dr H. Kunghui Chang, de Canadese ambassa deur de heer Pierre Dupuy, de Russi sche ambassadeur, V. A. Valkov, de Australische en de Oostenrijkse gezant, resp. de heren F. Keith, Officer en dr R. Friedinger Pranter en de heer J. K. Uys, chargé d'affaires van Zuid-Afrika. Sir Nevile Bland zal worden opge volgd door Sir Philip Nichols, die tot vorig Jaax ambassadeur was by de Tsjecho-Slowaakse regering. Verwacht wordt dat deze in de loop van de vol gende maand zyn functie zal aanvaar den. BINNENLAND. De president van Oost-Indonesië, Soekawatl, heeft aan de Rondetafel-con- ferentle te Den Haag een telegram doen toekomen, waarin de beste wensen voor het welslagen als eerste stap op de weg tot vorming der Nederlands-Indonesische Unie worden aangeboden. Met ingang van Maandag a.s. zal te Ede, in navolging van verschillende an dere plaatsen in de omtrek, de eertijds zo populaire, vrye eiermarkt weer Ingesteld worden. Met de Paryse trein arriveerde gisteravond te Den Haag het „Orchestre de la Société des Concerts du Conserva toire" uit Parijs, dat morgenavond in on ze stad een concert geeft. Het s.s. „Zuiderkruis", dat met -troepen uit Ned.-Indië op weg is naar Rotterdam, zal 8 Februari a.s. In Port Said zyn. Wil men daar aan de opvaren den nog post laten uitreiken, dan moet deze uiterlijk 30 Januari a.s. op de brie venbus zijn gedaan. Brieven en briefkaarten voor Duits land kunnen voortaan ook aangetekend worden verzonden. Een bericht van ont vangst kan worden gevraagd. De Invoer vla het douane-station Beek by Nijmegen bedraagt thans het tienvoudige sinds de oorlog. De economische dienst van de re cherche te Nymegen heeft daar verschil lende personen aangehouden verdacht van verduistering van 30 coupures elk groot 100 textielpunten. Een Heerlenaar vond al gravende ln de akker van zyn vader een kistje inhou dende 40 gouden tientjes. Hy bracht het naar het Heerlense politiebureau, waar men zich thans het hoofd breekt over deze goudvondst. De Jury, ter beoordeling van de prysvraag voor een één-acter, uitgeschre ven door de academie van" dramatische kunst „De Toneelschool", ls er niet toe kunnen overgaan, een der Inzendingen te bekronen. Zy ontving 77 inzendingen van 62 auteurs, waarvan het overgrote deel zich geen rekenschap bleek te hebben gegeven van de eisen Inzake vorm, In houd en doelstelling, did aan deze prys vraag ten. grondslag lagen. De Jury neeft enkele auteurs, wier Inzendingen ln het algemeen aanvaardbaar, doch voor het gestelde doel ongeschikt waren, verzocht zich met dc N.A.T.TJ- ln verbinding te stellen. Gisteren, op haar 80ste verjaardag. Op de werf Wil ton-Feyenoord te Rotterdam ls de 31-1. arbeider A. H. Weenhof bij het ledigen van een bak vuilnis door een beugel tegen het hoofd getroffen» Hij ls aan de bekomen zware verwondingen overleden. Gisteren ls op het Departement van Marine te Batavia de functie van chef staf van de marine ln Ned.-Indlë door kapitein ter zee F. J. Kist, overgedragen aan Kapitein ter zee A. de Booy. H.M. de Koningin heeft gistermor gen to Amsterdam een bezoek aan de Industrie school voor de vrouweiyke Jeugd gebracht. Op 71 Jarige leeftyd ls te Den Haag overleden de heer Eduard Bamstijn. By de oprichting van de Nederlandse Bios coopbond maakte deze deel uit van het hoofdbestuur, terwijl hij ook voorzitter geweest ls van de arbitragecommissie van de Ned. Bioscoopbond. HIJ exploiteerde verschillende bioscooptheaters. De Jonge Nederlandse goochelaar Nlberco, die het vorige Jaar de „Grand prix d'honneur" op het goochelcongres te Parys won, ls gisteren onder auspiciën BIJ een aanval van volksstammen op het vluchtelingenkamp Paratsjlnar ln de Noordwestelijke grensprovincie van Pakistan zyn ongeveer 130 niet Moham medaanse vluchtelingen gedood, 50 ge wond en 50 ontvoerd. Een 23-Jarlg meisje uit Beriyn heeft van de Amerikaanse bezettlngsautorltei- ten toestemming gekregen naar de V.S. te reizen, waar zij met haar ln Hamburg woonachtige broer een erfenis van 19 millioen dollar heeft gekregen. President Truman heeft het wets voorstel getekend, waarby aan de uitzen dingen vanwege het ministerie van Bui tenlandse Zaken, die bestemd zyn voor het buitenland, een permanent karakter trordt gegeven. Professor Ignaz Friedman, beroemd pianist ls op 65-1arlge leeftyd te Sydney in Australië overleden. In 1943 moest hij het optreden in het openbaar staken wegens rheumatlek ln de handen. Naar radio Boedapest meldt, zijn 130 employé's van de Hongaarse buiten landse dienst ontslagen op aanbeveling WC? M Sï gv£S: i r sekom, de eertijds beroemde opera-zan geres men. Cato EngelenSewing te Amsterdam de gelukwensen van de vere niging overgebracht en deze vergezeld doen gaan van een grote mand bloemen en de aanbieding van het erelidmaat schap. de Ned- militairen aldaar op te i moest vaststellen, of- ie ambtenaren wel treaen. I van de „democratische geest' BUITENLAND. In Bollva ls weer eens een complot tegen de regering ontdekt. De staat van beleg ls afgekondigd. o(ln casu communistischwaren doordrongen. De Italiaanse constituerende verga dering heeft met 272 tegen 89 stemmen de wet tot het houden van een verkiezing van een Senaat goedgekeurd. Van Chinese zbde wordt volgehou den. dat ln het Zuiden van de Oekraïne een opstand tegen de Sovjet-regering ls uitgebroken. Naar van betrouwbare zyde wordt vernemen, zyn de besprekingen tussen India en Pakistan over de kwestle-KasJ- mlr doodgelopen. De memoires van de onlangs overle den ex-konlng van Italië, Victor Emma nuel, zullen ln de V.S. worden gepubli ceerd. Tevens zal aldaar een film over zijn regering worden gemaakt. Met ex- konlng Umberto zullen onderhandelingen over de betaling van 1.000,000 dollar voor publicatie- eri filmrechten worden ge voerd. 197 personen werden gewond en 850 hulzen beschadigd toen te Herfurt ln de Sovjet-zone van Duitsland tydens het demonteren van een zware bom tot ont ploffing kwam. Negentig hulzen werden zo zwaar beschadigd, dat zy door de be woners moesten worden ontruimd. Een Portugese militaire Dakota ls by Caparlca aan de Westkust van Portu gal neergestort. Drie personen kwamen hierbij om het leven. Van 10 April 1946 tot 31 September 1947 zijn van het buitenland uit voor een waarde van 180 millioen dollar voedsel- paketten naar Duitsland gezonden. Daar naast leverde de Amerikaanse organisatie „Care" voor 20 millioen dollar en de or ganisatie „Crellock" voor 35 millioen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1