PANDA EN DE MEESTER-GOOCHELAAR Wat de Leidse Raad gistermiddag afdeed Spoedopleiding van politie-troepen in Indonesië Ter voorbereiding van een Federaal leger Wat er in Indië gebeurt Kerkelijk Leven Radio-programma DINSDAG 27 JANUARI Mevr. Braggaar-De Does dankt als oudste raadslid in anciënniteit voor de goedé wensen en biedt namens de raad harerzijds de hare aan voor de -voor zitter en zijn gezin 1947 is een belang rijk jaar geweest, vooral voor de mln- der-draagkrachtigen. al blijft er veel te wensen over. Spr. Is echter trots de zware druk in de wereld optimistisch, in de verwachting op betere tijden. Ook zij geeft een korte terugblik en een blik vooruit, de hoop uitend, dat onder dit college, dat getoond heeft te kunnen werken, ook in 1948 veel tot stand zal kunnen worden gebracht in het belang der gemeente. De heer Vos (P.v.d.V.) deelt mee, dat de heer Frohwein en hij thans zijn overgegaan tot de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie. KLEIN GOED. De geloofsbrief van de heer P. C. de Hosson wordt in orde bevonden en tot toelating geadviseerd. Conform wordt besloten. Bij het voorstel tot instandhouding van de Openb. school aan de Boom markt ontwikkelt de heer Wilmer (KVP) een amendement, om dit te vragen op andere motieven, dan door B. en W. voorgesteld, n.l. op grond van art. 22 inplaats van art. 19, zich ove rigens verenigende met het voorstel zelf. Tevoren vraagt wethouder Van Schaik afvoering van het punt betreffende de school voor voortgezet Gew. L.O.. daar deze school niet meer valt onder het Gew. L.O. en dus valt buiten de raad. Dit laatste geschiedt. De wethouder verdedigt, nadat de heer Woudstra (Prot. P.) het amende ment heeft gesteund, het voorstel zelve om dan het' amendement te ontraden als zijndie niet in overeenstemming met de wens van de miniser, al zou beroep op art. 22 gemakkelijker zijn; dat er kent hij. Na re- en dupliek wordt het voor stel Wilmer verworpen niet 21—11 st. Het voorstel van B. en W, wordt z.h.st. aangenomen. Bij het voorstel inzake verbeteringen in het Museum De Lakenhal vraagt die heer Stolp (Prot. P.) of deze absoluut noodzakelijk dan wel gewenst zijn. In het laatste geval kan hij niet mee gaan. De voorzitter zegt, dat er reeds lang behoefte is aan deze verbeteringen, die hij noodzakelijk acht als men het Mu seum op peil wil houden. Conform wordt dan besloten. B. en W. stellen neg voor: a. gebruik te maken van een aan bieding van het Bankierskantoor Theo- door Gilissen te Amsterdam voor een 3 geldlening van f. 338.100,met een looptijd van 23 jaar, tot algehele aflossing van het schuldrestant van de Vh. geldlening aangegaan 19 April 1937, oorspronkelijk groot f. 500.000, b. over te gaan op een nader te be palen datum tot algehele aflossing van het schuldrestant van de 3 geldle ning, aangegaan 27 Januari 1944, oor spronkelijk groot f. 139.200, Conform wordt besloten. DE WETHOUDERSSALARISSEN. Bij het voorstel inzake de wethou derssalarissen de wethouders zijn heengegaan meent de heer Knol (Prot. P.) dat hier een oude tendenz wordt gehandhaafd, n.l. wijziging uit Den Haag. Het is nu al de 3e keer, dat zo iets gebeurt. Zi. moet men daarte gen protesteren en zich niet bij neer leggen. De heer D. J. v. Dijk (P. v. d. A.) steunt de heer Knol, overigens van oordeel dat een kinderbijslag hier niet op zijn plaats is, daar een wethouder geen ambtenaar is. Hij zou liever een vast salaris, zonder deze zien vastge steld. De heer Woudstra (Prot. P.) is het 'met de heer v. Dijk eens. De heren Stolp (Prot. P.) en Vos (P. V. en D.) steunen de heer Knol, de laatste tevens de heer Van Dijk. De heer A. J. van Dijk (KVP) daar entegen verheugt zich over kinderbij slag, die hij feitelijk nog als minimaal beschouwt, terwijl de heer v. Weizen (CPN), wederom de heren Knol en D. J. van Dijk steunt. De heer Hendriks (Prot. P.) ziet geen bezwaar tegen de kinderbijslag. De voorzitter wijst er op, dat de raad niet de wethouderssalarissen bepaalt, alleen een adviserende stem heeft. Wethouders zijn geen ambtenaren, anders zouden de salarissen veel en veel hoger zijn. Wel wil hij zeggen, dat ze naar zijn persoonlijke overtuiging het salaris f, 5750 zou moeten bedragen (50 pet. van dat van de burgemeester), maar dat doet nu niet ter zake. De wethouders hebben toch ook pen sioen en wachtgeld. Waarom dan geen kinderbijslag? Bovendien zonder deze bijslag is er grote^ans, dat Gcd. Staten het vaste bedrag te hoog zouden vinden, wanneer dit gelijk werd gesteld met het nu voor gestelde met bijslag. (Hierna ontstaat zonder schorsing een entre, nous tussen diverse leden). De heer Schüller (P. v. d. A.) oppert het idee het salaris op f. 5750 te bepa len, het aan Ged. Staten overlatend al dan niet het te aanvaarden. De heer D. J. van Dijk stelt f. 5500 voor. De heer Hendriks meent, dat het voorstel van de voorzitter reëel is, ter wijl andere voorstellen dat niet zijn, slechts voorstellen op goed geluk. De voorzitter zegt, dat de raad vrij is, maarGcd. Staten beslissen. De heer Knuttel (CPN) ziet geen re den thans de salarissen incidenteel te verhogen. De heer A. v. Dijk vraagt, of het voorstel D. J. v. Dijk niet bedoelt zijn fractie-genoten tegemoet te komen, daar zij anders niet zouden profiteren. De heer D. J. v. Dijk komt daariegen op. Het gaat alleen om het principe; ambtenaar of niet. Het voorstel D. J. van Dijk wordt met 15—14 stemmen verworpen. Voor de P. v. d. A. en de heren Rob bers, Knol. Woudstra en Knetsch. Het salaris wordt bepaald op f. 5200. De kinderbijslag wordt verworpen met 16—13 stemmen. DE ONTEIGENINGSVOORSTEL- LEN EN UITBREIDINGSPLAN NEN. De heer Hendriks wijst er op. hoe eerst een onteigeningsplan en dan pas een uitbreidingsplan in behandeling komt. Zi. is het logisch andersom te handelen en hy doet een voorstel daar toe. Wethouder Jongeleen- ontraadt dit, waar beide voorstellen immers vandaag toch in behandeling komen. Het stand punt van de heer Hendriks zou eisen: na goedkeuring van het uitbreidings plan eerst goedkeuring van Ged. Sta ten af te wachten en dat gaat niet. Het voorstel Hendriks wordt verwor pen met 23—10 stemmen. De heer v. Iterson (Prot. P.), aan vaardend het standpunt van B. en W. inzake de bezwaren, wijst er op hoe het windrecht. waarop de firma Noordman zich beroept, niet in overeenstemming is met de wens van de firma tot betere (d.w.z. hogere!) bouw, waarmede hij zich overigens verenigen kan. Spr. vraagt dringend alles te doen wat mo gelijk is voor de gedupeerde tuinders. De heer Lombert (KVP) steunt dat laatste en erkent dat B. en W. moeilijk directe toezeggingen kunnen doen. Z.I. is het meer dan een -morele" taak, zo als in de stukken staat vermeld. De heer Riemens (P. v. d. A.) be treurt, dat B. en W. inzake de gedupeer de tuinders direct al spreken van vrees voor grote moeilijkheden. Hij vraagt, wat B. en W. al hebben gedaan, al be hoeft de gemeente niets te doen. De heer Frohwein (P. V. en D. handhaaft zijn bezwaren tegen ont eigening in de stadspolder in verband met de financiële lasten van de ge meente. Deze zijn z.i, te groot om voor deze luxe-uitgaven te stemmen. De heer Riedel (P. v, d, A.) betreurt het, dat ontspanning blijkbaar nog al tijd wordt losgemaakt van de arbeid, terwijl zij toch samen moeten gaan. Ze ker de kosten zijn hoog, maar men mag de toekomst niet verduisteren door al leen daaraan te denken.. Integendeel, men moet alles zien ruim ,en in ver ver schiet. De heer A. van Dijk (K.VP.) wijst er op, hoe in de stukken geen rekening ge houden is met zijn bezwaren in vorige zitting, die zi, eenvoudig ter zijde wor den gesteld. De heer Schüller (P. v. d. A.) meent, dat de tuinders vroeger gewaarschuwd zijn, doch niet hebben geluisterd en daardoor zelf voor een groot gedeelte de schuld dragen. En nu hoort men wqfer aandringen op vergoeding. Z. i. heeft de gemeente hier geen taak en kunnen B. en W. niets meer zeggen dan nu gezegd is. Laat men geen illusies wekken. In Leiden zal geen grond te vinden zijn. Wethouder Jongeleen zegt, dat al."? het mogelijk is, de eigenaars tegemoet te komen B.' en W. dat zullen doen. van Sophiastr. en omgeving zonder boom of plantsoen. B. en W. willen meer dan een pakhuis öm mensen op te bergen en zelfs dit voorgestelde is nog maar nauwelijks voldoende Men moet dit plan zien van de Zijl tot aan de Marnixstraat. Positieve toezeggingen aan de pach ters kunnen B. en W. niet doen. Een deskundige commissie zal de ver goedingen moeten vaststellen. De eige naars zullen trouwens zelf ook wel een deskundige inschakelen. De heer Hendriks merkt op, hoe er I 75.000 huizen per jaar nodig zijn in ons Inzake het windrecht der firma Noord- land. Men heeft het gebracht tot 15.000! man wachten B. en W. af wat zfj zal is het daarom nodig voor 10 jaar di- doen om dat te bewijzen. Een kern van reet te onteigenen"' Halen wij ons zo waarheid ligt er in hetgeen degeen geweldige last op de hals? Spr. heer Schüller heeft gezegd. Sinds 1933 zou gaarne willen horen hoe B. en W. konden de tuindersuitzien naar grond! de bouw in de eerste jaren zien. Spr. erkent evenwel de moeilijkheden. De toezegging van de wethouder in- Deze mensen zijn zo gehecht aan hun grond, dat ze er niet voor voelden el ders heen te gaan. Spr. zou het liefst toezegging willen doen, maar hij moet voorzichtig zijn en kan niet verder gaan. Spr. zou gaarne de huurders, de pro vincie en het departement in een com missie hebben ingeschakeld. Eerst leek het goed te gaan, maar ten slotte ls dit niet geslaagd, daar de tuinders niet wilden. Maar wat vandaag niet mogelijk ls, is misschien morgen wei mogelijk! Dat de heer Frohwein zijn bezwaren zou handhaven, heeft spr. verwacht. Het is een armetierig geval in de buurt zake de tuinders aanvaardt spr. als reëel. Is er misschien iets te bereiken, nu de weg 4 b wordt omgelegd? De wethouder zegt. dat het schema van September j.l. nog volledig van kracht is. Laten we niet te pessimistisch zijn. Er zullen geen mensen van hun grond gezet worden zo deze niet direct nodig is. Met de opmerking inzake de weg 4 b zal rekening worden gehouden. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. De heren A. v. Dijk en Froh wein wi?Ien geacht worden te hebben tegengestemd. Om even over halfzes volgt aan schor sing tot 's avonds. MOELIJKHEDEN MET GEWAPENDE BENDEN NA 31 JAN.? Onze correspondent te Batavia seint ons heden; In de kringen der interim-regering is men van oordeel, dat een eigen repu- blikeinsleger een dreigend gevaar voor de andere, ongewapende deelstaten zou zijn. In deze staten is men daarom begonnen met een spoedopleiding van politie-troepen. voorlopig afzonderlijk, doch met de bedoeling zulks straks in gezamenlijk overleg te doen en zo te komen tot een federaal leger/ De federatie heeft in afwachting van de vorming van die politie-troepen het Nederlandse leger nodig voor herstel van de orde en de zuivering van ver schillende gebieden. Om internationale bemoeienis by die zuivering.te vermij den is het nodig dat de acties van Nederlandse troepen geschieden op verzoek en aanwijzing van de federale regering. De opruiming van onruststokers wordtzodoende een interne aangelegenheid, waarvoor de Nederlanders hun gezagsapparaat ter beschikking stellen. Men voorziet moeilijkheden met gewapende benden die na de evacuatie datum van 31 Januari achterblijven en hun acties zullen voortzetten. Medezeggenschap der interium-regering in het gebruik van de Nederlandse weermacht is tevens nodig uit prestige-oogmerk, daar een zelfstandige staat gekend moet worden in acties binnen zijn eigen gebied. Spaak over koning Leopold WIL GEEN DIRECTE AFSTAND. Tijdens een vergadering van de al gemene raad van de Belgische socia listische partij, verklaarde de.Belgische eerste minister Spaak; „Ik ben geen voorstander van een onmiddellijk af treden van de koning. Een dergelijk aftreden zou namelijk in September van dit jaar prins Boudiswyn op de ita-oon brengen, hetgeen een ongeluk voor hem zelf zou zijn, voor de dynas tie en voor België." „Men vraagt mij," zo vervolgde Spaak, ,of ik er goed aan heb gedaan, mij naar de koning te begeven. Ik kan hier op volmondig: ja antwoorden. Indien wij tot een oplossing van dit probleem willen komen, zullen wij vroeg of laat toch met de koning in contact moeten treden. Een linkse noch een rechtse meerderheid kan tot een oplossing ko men en daarom dringt persoonlijk con tact met de vorst zich op. Verder is het goed geweest, dat de koning ook eens gesproken heeft met iemand, .die nu niet juist behoorde tot de katho lieke volkspartij of het nationale ko- ningscongres De algemene raad heeft in een re solutie o.a. het volgende verklaard): De algemene raad is van oordeel, dat betreffende de koningskwesle de be sprekingen, die met de koning in naam van de regering worden gevoerd met dien verstande kunnen worden -voort gezet dat deze ten doel hebben de enig mogelijke grondwettige oplossing te vinden, die in het- belang is van het landtroonsafstand. DE HOLLANDSE EIEREN IN FRANKRIJK. (Van onze oorrespondent te Parijs). Tengevolge van de massale aanvoer van eieren uit* Holland zet de prijs daling der binnenlandse eieren in Frankrijk zich door. Vóör de Holland se invoer kostte een ei hier 35 frs. en thans schommelt die prijs tussen 22 en 25 frs. (55 tot 60 cent). Deze daling had ongetwijfeld nög aanmerkelijk ster ker kunnen wezen, wanneer het. moge lijk was geweest de Nederlandse eieren in de vrije verkoop te brengen. Niet temin kan men ook thans reeds spre ken van een opmerkelijk resultaat: alle andere prijzen vertonen namelijk een- duidelijke tendens tot stijging. OM KASJMIR. De Indische delegatie heeft meege deeld, dat ae bespreking, die te Lake Succes zou plaats vinden tussen afge vaardigden van India en Pakistan over de toestand in Kasjmir, af'ge last. is. De Indische gedelegeerden wachten op instructies van hun regering. De besprekingen zouden hebben plaats ge had in het bijzijn van de Belg Van Langenhove, voorzitter van de Veilig heidsraad, die India en Pakistan Za terdag heeft verzocht .plannen uit te werken voor een regeling van de kwes tie en een eventueel plebisciet in Kasj mir. i H.M. de Koningin bezocht Sporfcfondsenbad VOLGDE HET „AFZWEMMEN" VAN KINDEREN. .Amsterdamse kinderen uit de 5e en 6e klassen van diverse lagere scholen hebben gistermiddag in het Sport- fondsenbad-Oost te Amsterdam onder bet oog van H.M. de Koningin hun diploma's A en B van de KNZB be haald. De Koningin had de wens te kennen gegeven aanwezig te zijn bij het z.g. afzwemmen van schoolkinderen. In het instructiebad zag Zij een openbare zwemles, en ook was Zy tegenwoordig bij het afzwemmen der oudere leerlin gen. Langs het- bassin wandelend spri' de Koningin een aantal kinaeren toe. hetgeen beantwoord werd met drie hoera's. PRINS BERNHARD IN LONDEN. Een brandje tijdens zijn lunch. Voor privé-aangelegenheden is Prins Bernhard der Nederlanden te Londen aangekomen. Hij arriveerde op het vliegveld Northolt in zijn eigen vlieg tuig. In het Londense restaurant „Le bon viveur" in Hertfordstreet, Mayfair, waar Prins Bernhard de lunch gebruik te, brak een brandje uit. Verschillende gasten verlieten de tafel, doch Prins Bernhard bleef zitten. Vijf brandweerwagens schoten te hulp en slaagden er in de brand tot staan te brengen. Toen het vuur geblust was, maarte de prifis met de directeur van hot. hotel grapjes over het gebeurde. De directeur verzekerde de prins, dat het hotel niet behoede gesloten te morden en dat hei. diner dat voor de volgende week besteld was door zou gaan. Hoog bezoek aan de Vrije Universiteit VELEN ZULLEN AAN HAAR WORDEN VOORGESTELD. Naar wy vernemen zal H.M. de Ko ningin a.s. Donderdagmiddag om 4 uur een officieel bezoek brengen aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. De Koningin zal ontvangen worden in de Senaatszaal door de Rector-Mag- nificus prof. mr. P. A. Diepenhorst. Aan Haar zullen worden voorgesteld alle jonge, na de bevrijding opgetreden hoogleraren, benevens een aantal stu denten met name zij, die in de verzets beweging een rol hebben gespeeld. Minister Lieftinck gaat bezuinigen LOTERIJLIJSTEN WORDEN NIET MEER GEPUBLICEERD. Op grond van bezuiniglngsoverwegin- Republikeinen zetten strijd voort! FRAAIS VAN HET „OPPERBEVEL". Een woordvoerder 'van 'het rep. leger heeft via Radio Djokja, in opdracht van de rep. opperbevelhebber, ver klaard: De rep. strijdmacht heeft nimmer de strijd gestaakt en zat dit ook niet dóen, voordat de wensen betreffende de verdediging van de volledige vrij heid zijn verwezenlijkt. Voorts is het besluit tot aanvaarding van het bestand in het bijzonder door het. kabinet genomen. Mondeling en schriftelijk hebben ae commandanten van alle eenheden van de strijdmacht gon heeft de minister van financiën hïm vastbSotenheid te femen gSe- triofprmnr.trpH 7rvnripr priKVA vnnrn.f a-n an - 0 HEROPENING SPAANS—FRANSE GRENS. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Frans-Spaanse grens binnenkort zal worden geopqnd, eerst, voor het passagiersverkeer, aan voor post-, telefoon- en telegraafverkeer en later voor goederen. Uit dezelfde bron verluidt, dat onofficieel sedert Sep tember van het vorig jaar onderhande lingen over de heropening van de grens zijn gevoerd. MASSAMOORD OP JAPANSE BANK. Elf van de zestien employé's van een bank te Tokio zouden vermoord zyn door iemand, die zich had aangediend als ambtenaar van de gezondheidsdienst' en 'die alle leden van het personeel had doen drinken van een kleurloze vloeistof als „desinfectiemiidel tegen dreigende dysenterie". De elf slachtof fers vielen terstond na het drinken versuft neer en overleden. De vijf an deren zijn in ernstige toestand naar het ziekenhuis gebracht. Het is nog niet bekend of de bank beroofd is. FEUILLETON Mijnheer MelviVs ivonderlijke fantasie door W. H. LANE CRAUFORD 29) Hij scheen moeilijkheden te zoeken en Christopher vroeg ongeduldig: „Maar waarom zou ze de baby willen zien?" „Dat weet ik niet, maar vrouwen willen altijd baby's zien." „Dan vertellen we haar, dat er niet veel aan te zien is," zei Michael. „Er is nooit veel aan een baby te zier.," bromde Henry. „Nu, dan nemen we een wassen pop." Miohael vloeide over van ideeën. „Als mevrouw Robinson zelf kinde ren heeft," redeneerde Christopher, „dan zal ze een slapende baby met rust laten. Ze zal tevreden zijn en ver moedelijk meer dan tevreden als ze de kinderen even ziét en ze zal je op je woord geloven, als je zegt, dat er een baby is." „Op mijn woord," lachte Henry spot tend. „Ben ik dan de enige, die van het. bestaan van de baby op de hoogte is?" „Nee, natuurlijk niet, we zijn allen op de hoogte." Henry keek hem spottend aan. „Ver geet niet, dat de baby een moeder heeft!" - „Dat- ben ik niet vergeten." „En van die moeder zal men ver wachten, dat ze kan lopen en spreken; daar kun je geen wassen pop voor ne men." „Ja, ja, ik heb eraan gedacht," mom pelde Christopher,- maar zijn stem klonk wat onzeker, toen hij zei: „Ik dacht aan Josephine." „Josephine!" Henry gaf een vuistslag op de tafel. Hij sprong op en staarde Christopher aan. „V/aarom niet? Ze zal binnenkort in Engeland terug zijn eneliin zekere zin zijn hethaar kinderen." Henry was sprakeloos. „Zij was in ieder geval de vrouw aan wie je hebt gedacht." „Uitstekend gevonden, uitstekend ge vonden!" gaf Michael van zijn instem ming blijk. De verbijsterde Henry staarde Chris-' topher met uitpuilende ogen aan: ,3e doel je, dat ik Josephine moet vertellenHij verslikte zich in zijn woorden. „Ja, ik vrees, dat. je haar alles zult moeten vertellen." „Ja, ik begTijp, dat het een verras sing voor haar zal zijn." „Alles!" ,3e zal ln ieder geval vreemd opkij ken. als ze hoort, dat ze vier kinderen heeft," grinnikte Michael. ,Maar ik ben ervan overtuigd, dat je in Josephine kunt vertrouwen," zei Christopher haastig, „want indien iemand de idealistische bedoeling zal kunnen appreciëren, waarmede je die droomkinderen hebt geschapen, dan zal zij het zijn. Toen je haar liefde moest ontberen, en je hart bloedde van ver driet, heb je de vlucht genomen naar een wereld van fantasie. Je hebt van die kinderen gehouden, omdat ze van haar en jou waren. Barbara heeft de ogen van haar moeder. Michael lijkt op jou.'Al die tijd is Josephine je vrouw geweest, een vreemde, etherische ver bintenis, maar Josephine is geen belas tingambtenaar en zij zal de schoonheid en de poëzie in je idee waarderen; lief de en geen critiek, zal er in haar blau we ogen zijn te lezen/ „Haar ogen zijn niet blauw," snauw de Henry. Dat was een onbelangrijke opmer king, die Christophers argument on aangetast liet, en hij antwoordde dan ook bits: „Nu ja, -onverschillig welke kleur ze hebben." Henry schonk zich nog een glas cog nac in, Hij was gewoonlijk zeer matig, maar vanavond voelde hij dat hij een opwekking nodig had. .Josephine is met haar echtschei dingsprocedure begonnen," zei hij, lang zaam en nadrukkelijk sprekend. „Het is tegen mijn raad, maar ze is er mee begonnen en ze zet door." „En?" „En?'' Is het nog niet tot je doorge drongen, dat het haar proces zou kun nen benadelen, als ze doorgaat voor mijn vrouw en voor de moeder van vier kinderen?" Christopher floot. „Ja, dat is zo," gaf hij 'toe. Dat was een grote tegenslag. Hij zou Josephine volkomen moeten1 uitschake len, want hij kon niet van Henry ver wachten, dat hij een voorstel zou ac cepteren, dat Josephine zou kunnen be nadelen. Het probleem werd opnieuw erg moeilijk en er scheen nog maar één kans. Christopher greep deze stoutmoe dig aan. „Goed," zei hij, „dan doen we het zonder vrouw." Michael was niet zo vlug van begrip als gewoonlijk. „Zonder vrouw?" hijgde hij. „Ze is niet hier." „Maar waar is zij dan?" „In een ziekenhuis." Michaels ogen gingen wijd open. „Toch niet de tweelingen!" riep hij ontzet. „Nee, ze is ziek." „Ik heb Robinson verteld, dat mijn vrouw het uitstekend maakte." zei Hen ry droog. (Wordt vervolgd) COC. TO=»Ci» JIU»* 58 .„Zo ziet ge, Panda!" sprak Joris, hebben achtervolgd! Jij draait de zaken toen ze op het vliegende tapijt in snelle altijd om!". vaart door de lucht vlogen. „Het heeft itoch, och!" zuchtte Joris. Ik heb wat zijn voordelen, wanneer men aan zich met u stellen, makkertje! Altijd bru- zelf denkt. Zonder dit voortreffelijke taau Altijd onaardig! Nooit een vrien- kleedje zoudt ge, gewis, in de handen i woord! Waarom houd ik me toch van die brute Oosterlingen zyn geval- u bezig? Dat vraag ik me af!" 3c ookl" snauwde Panda. „Bah!" riep Panda. „Wanneer JU dit ding niet had gestolen zou niemand ons Intussen was het landschap veran derd. Ze vlogen nu over een eenzame streek, waarin alleen een kleine herberg te zien was. „Daar gaan we ons even vertreden!" zei Joris. „Weest vriendelijk en voorko mend, kleine manWe verkeren nu in een ander land. Het verleden is begra ven. Komaan, houdt u vast, we gaan dalen!" gistermorgen zonder enige voorafgaan de waarschuwing bepaald, dat de trek- kip.gslijsten van de Staatsloterij voort aan niet meer in de dagbladen mogen worden gepubliceerd. Het publiek, dat deze trekkingslijsten van heden af niet meer in onze kolom men zal aantreffen, verwij te zulks niet 6ns. doch Zijne Excellentie! Een centrale luchthaven bij Burgerveen? DR. PLESMAN OVER DE PLANNEN. Dr. A. Plesman, directeur van de KLM, hield opuitnodiging van de Ver. voor Studiebelangen te Rotterdam een le zing getiteld: De ontwikkeling van het internationale luchtverkeer. Hij besprak o.a.demogelijkheden van een centrale luchthaven voor Nederland. Zo'n luchthaven zou noch op Schip hol noch op Schieveen, doch daar tussen gelegen, dc meest gunstige op lossing zijn. Plannen daartoe worden door de KLM, maar ook door de re gering aan een zeer diepgaand onder zoek onderworpen. Een centraal vlieg veld, tussen Den Haag en Rotterdam, had men zich gedacht in het Zuiden Van. de Haarlemmcrmeerpolder bij Burgerveen. Deze zou dan bestaan uit driemaal twee aan elkaar evenwijdige startbanen De weg Amsterdam—Rotterdam, die over dat terrein loopt, zou dan door middel van een tunnel onder het vlieg veld door worden geleid. Spoorwegen, KLM, PTT en industrie zijn voor dit plan. Om technische redenen is een centrale luchthaven bij Rotterdam vol gens de heer Plesman onmogelijk; de grond is er niet geschikt voor en de bebouwing in de buurt te intens. DE EERSTE SINAASAPPELEN ZIJN GEKOMEN. Zaterdag is het ss ..Titus" van de KNSM te Amsterdam aangekomen met een volle lading Jaffa-sinaasappelen, omvattende 33,600 kisten. Dit is de eer ste zending van de Palestina-oogst die naar Amsterdam komt, zodat de'hoof d stedelingen deze sappige vruchten bin nenkort bij hun groentenihandelaren kunnen verwachten. RESTAURANT ZWAAR BEBOET. De Tuchtrechter voor de Prijzen in Hilversum, aldus de Volkskrant, heeft de directie van het restaurant „Hof van Holland" in Hilversum 'n boete op gelegd van 10 duizend gulden wegens zwarte inkoop van levensmiddelen tot een bedrag van ongeveer 20 duizend gulden. WETSONTWERP INZAKE HET PERSWEZEN. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot vaststelling van een aantal bepalingen over onteigening op het gebied van het perswezen. In dit wetsontwerp wordt in de mogelijk heid voorzien, dat voor algehele ont eigening in de regel in aanmerking zullen komen die dagbladdrukkerijen, welker leiding zich gedurende de oor log heeft misdragen en die thans slechts als loondrukkery fungeren. JUBILEUM VAN DE HEER H. DIEMER As. Vrydag viert de heer H. Diemer. oud-directeur-hoofdredacteur van .het dagblad „De Rotterdammer" zijn zilve ren jubileum als voorzitter van de Cen trale Commissie in het boekdrukkers en rasterdiepdrukbedrijf, het rechtspre kend college in het typografisch bedrijf. PLASTIC BRILLENGLAZEN Invoer uit Engeland en Amerika. (GPD berichtgeving). Naar wij vernemen heeft de regering 'besloten om deviezen beschikbaar te stellen om plastic-brillenglazen van ho gere dioptrieën uit Amerika en Enge- ven, dat zij zullen instaan voor de voortzetting van de strijd ter verdedi ging van de souvereiniteit en de vrij heid van de Indon. republiek. DE KOMENDE DERDE WEST-JAVA CONFERENTIE. Officieel wordt medegedeeld, dat het totale aantal vertegenwoordigers op de derde West-Java-conferentle, welke in de tweede helft van Februari te Ban doeng zal worden gehouden, 100 be draagt en zal bestaan uit 53 Indonesiërs aan te wijzen door verkiezingen, 14 In do-Europeanen, aan te wijzen door do Recomba in overeenstemming met de „Commissie ter voorbereiding van de vorming van de staat West-Java", 11 Nederlanders, 8 Chinezen, 3 Arabieren en andere vreemde Oosterlingen-niet Arabieren, benevens de 11 leden van de Commissie van voorbereiding. PROTEST DER TEVIORESE BEVOLKING. In een adres, gericht aan de presi dent van Oost-Indonesië, hebben ver schillende Timorese verenigingen haar bezwaar kenbaar gemaakt tegen de be noeming van de heer I. H. Doko tot vice-minister van voorlichting in het Oost-Indonesische kabinet, waartegen door deze verenigingen protest wordt aangetekend. Volgens het adres wekt de benoeming van de heer Doko op Ti- mor groot verzet, omdat men in hem niet het geringste vertrouwen stelt. Tij dens de Japanse bezetting was Doko nl. leider der Japanse propaganda. „EREDIVISIE" DER T.N.I. Antara ipeldt, dat de opperbevelheb ber van de TNI een „eredivisie" zal vormen, welke zal bestaan uit Republi keinse legereenheden, die conform de bestaande overeenkomst uit de „zak ken" naar onder republikeins gezag staande gebieden teruggetrokken zullen worden. Katwijk aan Zee Kapel: Woensdag- nam. 7 uur ds. H. Bogers. Chr. Geref. Kerk: Woensdagnam. 74 uur ds. P. v. d. Bijl. Voorhout Ned. Herv. Kerk: WoeDS- dagnam. 7.45 uur ds. K. Dronkert van Lelden. Ned. Herv. Kerk Aangenomen: naar Bellen (vac. O. S. Jellema) mr. J. W. Koelman te Garrelsweer. Geref. Kerken Beroepen: te Brou wershaven (tevens als Evang. pred.) C. v. Ritte Houwerzijl. Bedankt: voor Eestrum T. Holwerda, cand. te Wolvega. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Al melo: J. Tijmes te Nunspeet en J. M. Visser te Hoogeveen. VOOR WOENSDAG 28 JANUARI. Hilversum I (301 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: liederen; 7.45: woord voor de da®; 8.00: nieuws; 8.15; S. C. Jansen, orgel; 8.30: opgewekte klanken; 9 00: ziekenbezoek; 9.30: symphonisch concert; 10.30: mor gendienst o.l.v. ds. J. W. van Barneveld; 11.00: werken van Haydn; 11.30alt en plano; 12.00' Celesta-ensemble; 12.30: weeroverzicht, 12.33: Scala Sextet; 13,00: nieuws; 13.15: A. Jurres, piano; 13.45: Telemanncyclus; 14.15: musetteklanken; 14.30: varens ln huiskamer; 15 00: R'dams pianokwartet 15.45: v. de kleuters; 10.00: gram.muziek; 16.15: Chr. meisjeskoor; 16 45: bijbelvertelling voor de jeugd; 17.30 Ned. Ver. voor Maatsch. werk; 17.35: en semble Donauklanken; 18.00: Ned. koren en korpsen; 18.30: reg.-ultzending; 19.00: nieuws: 19.15: vrouwen wereldgebedsdag: 19.20: gram.muziek; 19.30: actueel geluld; 19.45: Engelse les voor gevorderden; 20.00: 0nieuws; 20.05; proloog; 20.15: Radio Philh. land in te voeren. Glazen van de hier Orkest; 21.20: het Chr. onderwijs; 21.40: betreffende sterkten zijn over de ge hele wereld schaars. De aan fte kopen glazen worden gebruiksklaar afgele verd, zodat de opticiens deze alleen pasklaar dienen té maken voor de mon turen, De levertijd kan nog niet wor den bepaald. MINISTERIEEL BEZOEK AAN LUXEMBURG. De ministers Van den Brink, Vos, ui Mansholt, Lieftinck en Van Boetzelaer 0nze keuken; 10.35 waltz medlev; 10.40: ziin voornemens zich deze week naar voordracht; 11.00: gram.muziek; 12.00 ur*- - - symphonisch amusements-orkest der Kon. Marine; 22.10: Zwitserse muziek; 22.30: nieuws; 22.45; avondoverdenking: 23.00: flultsonates van Bach; 23.2024.00: licht klassiek concert. Hilversuhi IC (415 M.) 'VARA 7.00: nieuws; 7.15: ontbijtmuzlek; 8.00: nieuws; 8.15: strijdlied; 8.18: lichte klanken; 8.50: voor de vrouw; 9.00: werken van Men delssohn: 9.30: waterstanden: 9.35: gra- mofoonmuziek; VPRO 10.00: morgenwij ding door ds. D. Richards; VARA 10 20: Luxemburg te begeven, waar '11 bijeen komst wordt gehouden van ministers der Benelux-landen. AGENDA WOENSDAG: Stadszaal (Foyer): Poppentheater „De Sprokensplegel" te 1 en 34 uur nam. DONDERDAG: Zulderkerk:^Filmavond „Doortje Ver kerk". 8 uur. Volkshuis: Voordrachten Cor Bouterse. 8 uur nam. Casino: K. en O. „Melodie der liefde" 7 en 9 1/4 uur nam. Stadszaal: Residentie orkest. Het „Or- chestre du Conservatoire", 8 uur nam. orkest C. Carcassola; 12.30: weerpraatje; 12.33: voor het platteland; 12.38: Killma Hawaüans; 13.00: nieuws; 13.15; kalender: 13.20: Ramblers; 14.00: Trygve Lie; 14.15: Jeugdconcert; 15.00: hoorspel voor de Jeugd; 15.30: de Roodborstjes; 15.45: ver- zoekprogramma; 16.15: vragen staat vrij; 16.45: het stond ln de krant; 17.15: en semble „Le moulln rouge"; 17.45: reg.- ultzend«ng: 1G.00: nieuws; ie;i5: varia; 18.20: T. Schlffersteln, plano; 18.30: dia logen van Plato; 19.00: P. v. d. A. en vrouw in de samenleving: 19.15reg.-ult zending: VPRO 19.30: Amsterdamse con ferentie; 19.45: lezen in de bijbel; VARA 20.00: nieuws: 20.15: Metropole-orkest; 21.00: hoorspel „Walthcr Rathenau"; 22.03 Braziliaanse zang; 22.15: ensemble Jean Presto; 22.45: voordracht; 23,00: nieuws; 23.1524.00: dansmuziek

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2