LEIDEN STELT 5 MILLIOEN GULDEN BESCHIKBAAR Spoorwegplannen door Raad aangenomen Een amendement Vos-Knol-Frohwein, dat tot 2V2 millioen gulden wil gaan, verworpen Burgemeester zei„Als dit plan niet wordt aangenomen, is het voorlopig van de baan" WEERBERICHT Leiden krijgt bijna 4200 woningen Het uitbreidingsplan „Leiden-Zuidwest" aangenomen 86ste Jaargang DINSDAG 27 JANUARI 1948 No. 26296 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel l, Leiden - Giro no.: 57055 De heer Schullcr (P. v. d. A.) zegt overtuigd te zijn, dat het college bü elke onderhandeling is aanwezig geweest en wijst er op. dat men moet bedenken, dat het hier niet alleen gaat om de overweg bij de Rijnsburgerweg. „40 JAAR ZIJN WIJ MET DIT PLAN OPGEKNAPT." Het lid van de commissie van finan- ciëne de heer Knol (Prot. Chr.), zegt zeer weifelend tegenover dit vorstel te staan. Veertig jaar zijn wij in financieel opzicht met dit plan opgeknapt. Ook spr. acht het bedrag voor onze stad te groot. De spoorwegen, die de risico's hebben gecreëerd, moeten die risico's ook maar dragen. Dit is een commer cieel bedrijf, dat op zijn tractie kan af schrijven. Spr. vraagt zich af hoe de zaak moet worden gefinancierd. Namens de fractie van de P. v. d. A. verklaart de heer Van Dijk, dat zij het plan zal steunen. Al te lang is aan het plan gedokterd. Zouden wij dit plan la ten varen, dan belopen wij de kans, dat de spoorwegen dit vraagstuk van het ur gentieplan afvoeren. Sprekers naamge noot, de heer A. van Dijk (K.V.P.) zou gaarne van B. en W. een overzicht van de financiële toestand van de gemeente ontvangen. Ook hij heeft bezwaren. Als lid van de commissie van finan ciën aanvaardt ook de heer Riedel (P. v. d. A.) dit plan met reserve, maar wil toch het college een ^oord van erken telijkheid voor de wijze, waarop het de zaak heeft aangepakt, niet onthouden. Terwijl hedennacht het merendeel van de Leidsc burgerij reeds „op één oor lag" en misschien wel droomde van overwegleed en spoorweg misère, heeft de Leidse raad een bedrag van 5 millioen gulden gevoteerd voor de oplossing van het spoorwegvraagstuk, waarover sinds 1920 van gedachten is gewisseld en waarop het „mens erger je niet" zeker van toepassing is. Alvorens men echter tot dit besluit kwam heeft men enige uren met de beraadslaging zoek gebracht, waarbij het vooral de financiële zijde was, welke vele tongen in beweging bracht. Nadat vooraf nog een amendement VosKnolFrohwein, dat maar tot 21A millioen wenste te gaan, met 28 tegen 4 stemmen was verwor pen, werd het gehele voorstel om 8 minuten voor half één zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Op dat moment had de raad om met burgemeester Van Kinschot te spreken een der grootste plannen, waarvoor hij zich ooit gesteld zag, aanvaard en konden raad en college van B. en W. zich gelukwensen. Een gelukwens, waarin vooral de wethouders Jongeleen en Van der Kwaak, een ruim aandeel kregen. HET EIGENLIJKE VOORSTEL. Zoals wij een dezer dagen reeds uit voerig publiceerden zijn de totale kosten van dit voorstel geraamd op 20 millioen gulden, waarin de gemeente een bedrag van 5 millioen gulden zal hebben bij te dragen, met dien verstande, dat die bij drage bij toeneming van de kosten bo ven de f.20 millioen gehandhaafd blijft op 25 en dat bij daling van de kosten daarin 30 wordt bijgedragen met een maximum van f.5 millioen. De heer Van Iterson (Prot. Chr.), die de discussies opende, stelde voorop, dat een ieder wel overtuigd is, dat het spoor wegvraagstuk om 'n oplossing schreeuwt. Leiden kan onmogelijk geïsoleerd blijven en wil men gelijke tred blijven houden met de ontwikkeling en de belangen van onze stad, dan zal men dit plan moeten aanvaarden, ook al zal dit zeer grote offers van onze gemeente vragen. Wan neer men het plan onder de loupe neemt kan men tot geen andere conclusie ko men, dat het niet alleen een plan voor het heden, maar ook voor de toekomst is Behalve, dat de beruchte overgang aan de Stationsweg wordt opgeheven, komt er ook een ontsluiting van het Morsch- en Maredijkkwartier. Spr., die de financiële zijde wenste te laten rus ten, kon zich niet aan de indruk ont trekken, dat de Ned. Spoorwegen aan het langste eind trekken. Volgens spr. heeft Leiden alleen haar wensen mogen kenbaar maken. Hoewel spr. zich bewust is, dat de prijzen en lonen sterk zijn ge stegen. heeft het hem bevreemd, dat de kosten in 1939 op f. 6.680.000 werden ge raamd en thans op ruim f.20 millioen. Spr. achtte dit de zwakste zijde van het voorstel. Spr. geloofde, dat Leiden bij de opzet en uitvoering van het plan maar heel weinig de vinger in de pap heeft gehad. „ER VALT EEN SCHADUW OVER DIT PLAN". De heer Wilmer (K.yJP.), die evenals alle volgende sprekers grote waardering voor dit plan heeft en ook de urgentie er van wel inziet, zegt, dat er een grote schaduw over dit plan valt, nu de raad moet beslissen in een tijd, dat de finan ciële aspecten van Leiden nog in het duister liggen. Wat zullen straks de ge volgen zijn als het plan*is aangenomen? B. en W., die zich aan geen voorspelling wagen, laten in hun nota een pessimis tisch geluid horen. Ook heeft het spr. betreurd, dat de Commissie van Finan ciën zich van het geven van advies ont houdt. Hadden wij niet kunnen wach ten op de financiële gelijkstelling van Rijk en gemeente? Nadat spr. nog uit een had gezet, dat het spoorwegplan niet enkel een Leids belang is, vroeg hij naar de middelen, welke B. en W. den ken aan te wenden om dit bedrag te dekken. De heer Vos (V. en D.) heeft bezwa ren tegen de kostenverdeling. De ge meente draagt nu een 1/4 bij, maar spr. gelooft, dat wij er met f5 millioen nog niet zijn. Wordt het meer. dan moeten wij ook weer een 1/4 bijdragen. Is ra ming van f.20 mülioen wel safe? Ook spr. betoogde dat dit plan in feite een landelijk belang is. Spr. achtte voorts het college van B. en W. met voldoende zakenman om met een lichaam als de spoorwegen te onderhandelen en oor deelde het onbillijk, dat Leiden dit grote bedrag moet betalen. De Spoorwegen maken grote winsten en daarbij is de Staat der Nederlanden de grootste aan deelhouder. Dit betekent dat zij een groter bedrag moet beschikbaar stellen. Spr. vraagt zich af of B. .en W. het zich wel gerealiseerd heeft, dat dit voorstel neerkomt op f. 62.50 per inwoner. By het oorspronkelijk plan van 1939 zou Leiden f. 1 millioen in de kosten bijdragen. Spr. wenste dit bedrag te hftndhaven en bo vendien voor de inmiddels aan het plan gegeven uitbreiding nog f.1 millioen te voteren. WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest matige wind tussen Oost en Zuid. Enkele overdrijvende wolkenvel den 'en overwegend droog weer. In de nacht plaatselijk lichte vorst en hier en daar vorming van nevel of mist. Overdag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. 28 JANUARI: Zon op: 8.28 uur; onder 17.18 uur. Maan op: 2054 uur; onder 10.06 uur. (V.M.). Hoogwater te Katwijk te 5.11 en 17.29 uur. Spr. .betreurt het, dat de overweg bij de Vink en in de Haagweg een lage oplos sing blijft. Uitstel brengt echter het ge vaar mede, dat andere steden en urgen te kwesties door de spoorwegen ter hand worden genomen. De heer Van Weizen (Com.) oordeelt, dat de raad in een soort dwangpositie is gekomen en is enigszins huiverig voor de financiële verantwoordelijkheid. Ma ken hier de spoorwegen geen gebruik van de minder gunstige omstandighe den, waarin de tegenpartij verkeert? De heer Aalders (K.VP.), die dit vraagstuk ook meer ziet als een lande lijk belang, betreurt het, dat dit grote object het voorwerp is geworden van een soort koehandel. Nadat de heer Riemcns (P. v. d. A.) het tegendeel had bepleit, zette ten slotte de heer Hendriks (Prot. Chr,) nog uiteen, dat ook hij een bij drage van 10 voldoende vond. Spr. gelooft niet by uitstel aan een opschor ting der plannen. WETHOUDER JONGELEEN AAN HET WOORD. Wethouder Jongeleen. die zeide on danks de gemaakte opmerkingen toch optimistisch te biyven, fulmineerde te gen de kinderiyke naïeviteit van de heer Vos. De financiële zyde van de zaak overlatende aan wethouder Van der Kwaak, merkte hy op, dat de prijzen niet alleen voor de spoorwegen, maar ook voor de gemeente zyn gestegen. Spr. wenste zich te verzetten tegen de wyze, waarop in de vergadering de spoorwegen in het geding zijn gebracht. Dat Leiden het kind van de rekening zou worden is volgens spr.. maar een fabeltje. In de eerste plaats heeft Leiden belang by de oplossing van het vraagstuk, vooral nu het nog in het voornemen van de Spoor wegen ligt om de frequentie op de iyn AmsterdamRotterdam op te voeren. Spr. wees er vervolgens op, dat by de uitvoering van dit plan by de Rynsbur- gerweg een viaduct komt van 28.50 me ter breedte, by de Gevangenlaan van 22 m., by de Morschweg, Haarlemmer weg en Maredyk van 15.50 m. en by de Gordelweg van 17.50 meter. Volgens spr. staat het vast. dat de spoorwegen dit plan alleen niet kunnen financieren, al leen al de plannen van Rotterdam, Eind hoven en Leiden vragen f.200 millioen. Met zeer veel nadruk verklaarde spr. vervolgens, dat het college alles ge daan heeft, wat het in de gegeven om standigheden kon doen. Tydens de be sprekingen met minister Vos hebben wy gedaan weten te krijgen, dat er voor Leiden nog één millioen af is ge gaan. Spr. gelooft, dat de raming niet zal worden overschreden en dat de kosten eerder bij de 18 dan bij de 19 millioen zullen liggen. Bovendien is nadrukkelijk afgesproken, dat voor het geval de f.20 millioen worden over schreden, eerst moet worden aange toond, dat dit in het belang van Lei den is. Is dit niet het geval, dan be hoeven wij het meerdere in de kosten niet te betalen. De overgang in de Haagweg blijft laag. Ook het college beteurt dit, maar hier is niets aan te doen .omdat anders de kosten nog met f. 1% millioen zouden moeten worden verhoogd. Het is de be doeling, dat by de uitvoering der werken ook Leidse arbeiders worden ingescha keld. De heren Aalders en Vos onder schatten het belang van de handeldry- vende middenstand. Ten slotte deelde spr. nog mede, dat Lelden in vergelyking met Amsterdam, welke gemeente plm. 32 (f. 9 millioen) in de kosten moet bUdragen, nog een laag percentage betaalt. De heer Jongeleen vertrouwde, dat de raad een open oog zou hebben voor dit belangrijke vraagstuk, waarmede Leiden reeds sinds 1920 worstelt. WETHOUDER VAN DER KWAAK ONTVOUWT HET FINANCIEEL ASPECT. j By de bestudering der plXinen was het weth. Van der Kwaak onmiddeliyk opgevallen, dat de deelnemende partyen 'elkaar spoedig in de technische zyde hadden gevonden, terwyi er steeds me ningsverschil was over de by dragen. Kan Leiden deze zware last torsen? By verschillende besprekingen ging het er spr. om: komt deze jaariykse terugke rende post in aanmerking om opgeno men te worden in de byzondere uitke- Uitvoerig heeft de raad gisteravond gediscussieerd over het uitbreidings plan „Leiden Zuidwest" voor de uitgestrektheid waarvan wy verwyzen naar de hiernevens gepubliceerde tekening. Het plan, dat aanvankeiyk de bouw van 3900 woningen omvatte, is op gro nd van een door het lid van de Com missie van Fabricage, de heer J. van Iterson, ingediend minderheidsrap port dat door B. en W. werd overgenomen thans in dier voege gewij zigd, dat door de bouw van z.g.n. portiekwoningen, aan dit aantal nog 291 woningen konden worden toegevoegd. Met een winkelcentrum en sportvelden De heer Van Iterson (Prot. Chr.), die over dit plan de discussies opende, was zeer erkentelyk voor het overnemen van dit minderheidsrapport, hetgeen toch weer niet weg nam, dat hij nog wel enkele bezwaren had. Zo achtte hy het niet juist, dat met de groenverziening Wetnouaej a. j. Jongeleen op wiens schouders gisteren een zware taak rust te, doch die zyn moeite beloond zag door de aanvaarding van drie voor de gemeente Leiden hoogst belangryke projecten. HET PLAN-MARSHALL. Alles wyst er op. dat de Amerikaan se Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen het plan-Marshall in on- gewijzigde vorm zal goedkeuren, aldus wordt vernomen in kringen, die in nauw contact staan met senator Van- denberg. de voorzitter van de commis sie. in dit plan zo royaal was omgespron gen. Ook ontwikkelde hy enige bezwa ren tegen de breedte van sommige la nen (70 meter). Hoewel spr. een voor stander is van de aanleg van sportvel den, oordeelde hy het niet juist, dat deze in dit plan zyn geprojecteerd. Z.i. kunnen deze beter in het plan Noord Tvorden opgenomen. De slechte bouw grond, welke ons hier veel geld kost aan paalfundering en het onderhoud der straten, is hier beter toegeëigend. Na dat spr. er nog op had aangedrongen, dat by het opspuiten van het terrein allereerst aan de woningbouw de voor keur wordt gegeven, ontwikkelde hy nog bezwaren tegen de vorming van een winkelcentrum. Volgens zyn mening koopt men toch het liefst in de stad. Nadat de heer Frohwein (V. en D.) er op aangedrongen had om in dit plan ook rekening te houden met de bouw van tentoonstellingshallen, verdedigde de heer Schuller (P. v. d. A.) de aan leg van sportvelden, termeer daar een reeds aanwezig sportveld zal moeten verdwynen. Ook een winkelcentrum achtte hy hier op zyn plaats. Mevr. Braggaar de Does (P. v. d. A.) vroeg of het de bedoeling was, dat in de wonin gen ook een badgelegenheid werd aan gebracht; zy miste in het plan een bad huis. Ten slotte zag de heer Hendriks (Prot. Chr.) liever een flatbouw van b.v. acht etages. Wethouder Jongeleen, die bij de beantwoording allereerst nog even uitweidde over het minderheidsrap port, kon het met de heer Van Iter son niet eens zyn over de sportvel den. Wanneer deze velden uit het plan worden genomen, mist het plan voor. hem iedere bekoring. Boven dien zyn in Noord reeds sportvelden geprojecteerd. Ook dient de heer Van Iterson niet te vergeten, dat Leiden aan sportvelden niet ryk is Tn totaal hebben wij hier 17 velden vaarover 22 verenigingen, met 116 df- of twaalftallen, de beschikkinp ïebben. Het zou een grote onbillyk- heid zyn nu het sportveld van Do- cos moet verdwynen om daar niets anders voor in de plaats te stellen. Nadrukkeiyk wees spr. er nog op, ring? De byzondere uitkering toch is een verlengstuk van de algemene en be oogt een subjectieve uitkering om de ge- meente-financiën te saneren. Het stemt, aldus spr., tot dankbaar heid, dat ons eerste proefballonnetje, t.w. het opbrengen van f.. 50.000 op de begroting 1948, door de prov. griffie niet werd stukgeschoten, maar dat men zich met deze wijze van financieren volko men kon verenigen (f50.000 - 3 - 2 aflossing van f. 1.000.000). Ook op de begroting van de provincie komt voor 1948 een bedrag voor dit plan voor. Eveneens hebben B. en W. het bedrag opgegeven by een overzicht, dat inge diend moest worden, om voor een by zondere bydrage in aanmerking te ko men. Gelet nu, dat naast de Spoorwegen het Ryk, de provincie en de gemeente geïnteresseerd zyn, ligt het voor de hand, dat de verdere financ. afwikke lingen gemakkelyker zullen verlopen. Toch heeft spr. zich op het standpunt gesteld, dat, als onverhoeds om thans nog onbekende redenen Leiden voor een belangryk deel zelf de last zou moeten dragen, er perspectief moest zyn, dit mogelyk te maken. Het zou een teken van zwak financieel beleid zyn, als B. en W. dit niet hadden voorzien. In uiterste noodzaak zullen zy het bedrag der molest-risico aanwenden. Bovendien zullen de resultaten van de gasfabriek zeker gunstiger worden. Plannen van verhoging van de omzet zyn reeds in be handeling. De financiële zyde iè dus wei-over wogen en doordacht. Met enkele getal len toonde de wethouder ten slotte aan, hoe hij de financiering zich indenkt. Weth. Van der Kwaak verklapte nog enkele cyfers t.a..v. de voorstellen- Oud. Gerekend wordt op ongeveer een millioen. OOK DE BURGEMEESTER VERDEDIGT HET PLAN. Ten slotte heeft ook de burgemeester nog een warm woord van aanbeveling gesproken. Spr., die volkomen de ver- antwoordelykheid van de raad begrypt, brengt de leden onder het oog, dat zy thans geroepen worden om te beslissen in 'n plan, dat zeker als een der belang- rykste kan worden aangemerkt. Vol gens spr. zyn de f.5 millioen zeker het belang, dat er mede gediend wordt waard. By het college, dat volkomen eenstemmig achter deze zaak staat, is de kwestie der financiering ook een voorname rol geweest. Indien de raad dit offer te zwaar acht, dan moet hy wel bedenken, dat het plan dan voor lopig van de baan is, waarby spr. op dit moment nog niet kan zeggen hoeveel jaren het uitgesteld wordt. Maar zeker is, dat het dan voor geruime tyd wordt opgeborgen. Hierna doet spr. mededeling, dat de heren Vos, Knol en Frohwein een amendement hebben ingediend, waar in de raad verzoeht wordt het plan te aanvaarden, met dien verstande, dat het te voteren bedrag op 1.2% mil lioen wordt gesteld. Nadat de replieken zijn gehouden wordt dit amendement met 28 tegen 4 stemmen (de heren Vos, Knol, Froh wein en Hendriks) verworpen, waar na het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming wordt aange nomen. dat in het plan maar een mager ge deelte voor sportterreinen is inge ruimd. Ook over de breedte van de lanen ver schilt spr. van mening met de heer Van Iterson. Hoe zou de heer Van Iter son in deze wyk, waarin straks 15.000 mensen zullen komen te wonen, het verkeersvraagstuk willen oplossen? Ook komt door deze wyk de verbindingsweg De VinkLammeschansweg te lopen. Voor wat het winkelcentrum betreft Is de heer Jongeleen overtuigd, dat hier van velen gebruik zullen maken. Met de heer Hendriks prefereerde ook spr. flat- bouw van 6 tot 8 verdiepingen. Gelet echter op het landeiyke karakter van deze wyk is dit niet verantwoord. Ten toonstellingshallen ziet spr. liever in het centrum, bovendien zou hiervoor plm. 2 3 H.A. grond benodigd zyn. Indien mogelyk, zal het gemeentebe stuur er naar streven om in ieder huis een badgelegenheid aan te brengen. In tweede lezing voerden nog ver schillende sprekers het woord, waarby vooral de heer Lombert (KVP) flat- bouw sterk ontraadde. Spr. geloofde niet, dat de Leidenaars op deze blok kendozen gecharmeerd zyn. De heer Van Weizen (Com.) daarentegen speet het, dat in dit plan niet een paar flats waren geprojecteerd. Ten slotte gaf de heer D. J. van Dyk (P. v. d. A.) in overweging het idee van tentoonstel lingshallen nog niet geheel overboord te gooien, waaraan de heer Frohwein nog toevoegde, dat deze tentoonstel lingsruimten ook in Den Haag en Am sterdam niet in het centrum zyn op getrokken. Wethouder Jongeleen bleef ook nu by zyn sportvelden en wenste het plan in zyn geheel te bezien. Men wil het hier eerst eens proberen met flatbouw van vier lagen. De kwestie van de tentoon stellingshallen was geheel nieuw. Voor het plan Leiden Zuidwest moest spr. dit ontraden. Wy zullen alles eens te genover elkaar moeten afwegen en uit zien in welk gedeelte van de stad even tueel tentoonstellingsruimte te pro jecteren. Wethouder Jongeleen, die hier mede alle critlek had ontzenuw^ zag hierop het gehele uitbreidings plan zonder hoofdciyke stemming I aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1