Oprichting Volkspartij voor Vrijheid en Democratie Mr Stikker en Mr Oud bespreken de doelstellingen Djokjci deed afstand van Souvereiniteits-aanspraken Republiek heeft geen eigen plaats meer Verplichte verzekering tegen werkloosheid Kerkelijk Leven Wat er in Indië gebeurt Ratlio-programma MAANDAG 26 JANUARI „Anti-socialistisch" maar „sociaal-vooruitstrevend" Ais'resultaat van de Zaterdagochtend gehouden vergadering van de Parttf van de Vrijheid in een der zalen van Bellevuc te Amsterdam, werd besloten samen te gaan met het Comité ter voorbereiding van de oprichting van een Democratische Volkspartij en een nieuwe partij ,.De Volkspartij voor Vrijheid en Democratie" te stichten. Het voorstel tot de fusie, uit gegaan van het hoofdbestuur van de Partij van de Vrijheid, tfcrd aange nomen met 189 tegen 2 stemmen. Bij acclamatie werd mr. Stikker be noemd tot voorzitter der nieuwe partij en mr. P. J. Oud (voorzitter van het Comité van voorbereiding), burgemees ter van Rotterdam, tot ondervoorzitter. Mr. Stikker zeide o.m.: „In de eerste plaats wil de nieuwe partij zijn een be ginselpartij. WIJ zijn geen brekers, maar bouwers! Bouwers aan de afsluitdijk tegen de steeds hogere rode golven. Nog altijd meen Ik. dat de indeling van de politieke partijen in drieën, wel ke ik in aansluiting aan onze betreurde prof. Telders maakte, juist ds* Bevrijd van verouderde leuzen en antithese, van toevallige belangen-conflicten en persoonlijke ambities, vertoont het poli tieke leven in ons land toch een duide lijke geleding in drie delen: de op onze protestant-christelijke traditie stoelende middenstof, de rode radicalen en het politiek rooms-katholicisme. De Partij van de Vrijheid is niet over gegaan inv handen van de heer Oud c.s. en evenmin zijn mr. Oud en de zijnen tot de Party van de Vryheid onder een andere naam toegetreden. Wy hebben als geestverwanten gezameniyk getracht vorm en inhoud te geven aan onze po litieke opvattingen. wy biyven in de oppositie tegen het tot dusver door dit kabinet gevoerde beleid. Het Is begrijpelijk, dat de Katholieken 'zich van tijd tot tyd onbehagelijk ge voelen over hun samenwerking met de PartU van de Arbeid, want die is en blijft socialistisch. Juist om die reden wijzen wij het socialisme af, omdat het geen geeste lijke wapens heeft, om zich tegen de totalitaire collectivistische staatsop- De Valera waarschuwt De Valera, de eerste minister van Eire en leider van de Fianna Fail, heeft in een verkiezingsverklaring gezegd, dat voorbereidingen worden getroffen om het land een bestuur op te leggen, dat het volk misschien niet meer van zich af zou kunnen schudden. „De koude oorlog in Eire is begonnen", aldus De Valera. „Er zullen machten in Ierland verschUnen, die de democratie omver willen werpen. Zy zullen zich voordoen als groeperingen van lieden, die bewe ren slechts naar sociale verbetering te streven. Er dreigt gevaar. Er zyn cellen aan het werk, die de voorbygaande oor zaken van de algemene ontevredenheid uitbuiten." ARRESTATIES IN TSJECHO-SLOWAKIJE. Volgens een geZameniyke verklaring van de Tsjecho-Slowaaikse ministeries van Binnenlandse Zaken en van Natio nale Verdediging is een vyf tiental bur gers en militairen, onder verdenking van activiteit tegen de staat en spion- nage. gearresteerd in verschillende plaatsen ln Bohemen. Onder de gear resteerden bevinden zich verschillende personen met aangetrouwde Duitse fa milie en vrienden in de Brits-Ameri kaanse zone van Duitsland aan wie zy inlichtingen zouden- hebben doen toe komen over de Tsjecho-Slowaakse ge wapende macht en industriële onderne mingen met bestemming voor een „Duitse spionnage-organisatle welke geleid wordt door officieren van de inlichtingendienst van een zekere Wes- telyke mogendheid." Onder de gearres teerden bevinden zich verschillende vrouwen. vatting van het communisme te ver weren. Integendeel het bevordert die, het socialistisch streven naar socia lisatie zoals nu weer bU de nationali satie van de Ned. Bank, leidt onver- mydclijk tot een machtspositie van de staat, die uiteindelijk alle gebie den des levens onderwerpt aan een dwang, welke ook de geestelijke vrij heid en de rechtsstaat te niet doet. Daarbij vergeleken is de bureaucra tie, die thans reeds in Nederland tiert, nog maar een peuleschilletje". Hierop ging spr. over tot bespreking van het beginselprogramma der nieuwe party, hetwelk hij „anti-soclallstisch", doch „sociaal vooruitstrevend" noemde. Of het lukken zal, aldus spr., deze party tot bloei te brengen, hangt voor namelijk af van de offers, die men be reid is te brengen. Want zonder offers en vaak zware offers zal het niet gaan. Wij beloven geen paradys. maar als het zal lukken, dan zal het om met Chur chill te spreken „bloed", zweet en tra nen kosten." Vervolgens sprak de onder-voorzitter van.de nieuwe party, mr. P. J. Oud. Deze merkte o.a. op: ,.De Voïksparty voor Vrylieid en De mocratie wil streven naar een juiste \crhouding tussen vrhhcid en gebon denheid. Zy staat op het- standpunt, dat hel particulier eigendomsrecht en het particulier bedrijf niet mogen worden beschouwd als een euvel. ZU erkent, dat van het particuliere be- dryf en het particuliere eigendoms recht misbruik kan worden gemaakt en zij wenst mede te werken om de organisaties in het leven te roepen, die de misbruiken zullen kunnen be teugelen. Zij meent echter, dat het doel instede van op afschaffing op uitbreiding van "het particulier bezit moet zun gericht. Zy is in één woord voorstandster van een zeer sociale po litiek, doch is tegelijkcrtyd anti-so- cialistisch. De party weet, dat by de staatkun dige verhoudingen, zoals die ln Ne derland zyn, samenwerking tussen ver schillende politieke partijen onmisbaar is. Zij is tot die samenwerking, waar maar enigszins mogehjk, ten volle be reid. Zy gelooft, dat principieel samen werking alleen mogeiyk is met die groepen, die door hun beginselen of hun gedrag anti-nationaal zijn". De voorzitter sloot de vergadering met de opwekking tot de partijleden eensgezind ,.te werken en te bouwen aan het tot standbrengen van een gro te, levenskrachtige party'. PARTIJ VAN DE ARBEID WEES VERZOEK VAN ROEMEENSE EENHEIDSPARTIJ AF. Het secretariaat'van de P.v d.A. deelt over de Zaterdag te Den Haag gehou den vergadering van het partybest-uur van ae P.v. d.A. o.a. mede: Het partijbestuur ontving een uitno diging tot bywoning van het eerste congres van de nieuwe Roemeense eeri- heidsparty, kortgeleden ontstaan door fusie van de communistische met- de socialistische partij. De .uitnodiging werd afgewezen, daar deze eenheids party niet kan worden betrokken in de internationale samenwerking van par ti yen, die democratie en vrijheid als doel en middel erkennen. Voorts wer den uitvoerige besprekingen gewyd aam de komende verkiezingen. Tenslotte werden nog besprekingen gevoerd over de nationale en internationale politie ke situatie. WEER EEN NIEUWE ZWIJNEN- INVASIE? Na een periode van betrekkeiyke rust schynt thans een nieuwe golf van wilde zwynen uit Duitsland het Limburgse binnen te trekken. In het plaatsje Sle- bengewald werden er in enkele dagen drie neergeschoten,, in Afferden even eens, terwijl de beesten tevens gesigna leerd werden by het voormalige Casino aan de rand van de stad te Venlo. Hier wisten de zwynen echter aan de jagers te ontsnappen. POOLS JACHT NAAR HAVEN GESLEEPT. Gisteravond omstreeks zeven uur wer den noodsignalen uitgezonden, en op gevangen door het Deense ss. „Julius". Een jacht, dat water maakte, verzocht assistentie van een loods om naar de dichtstbyzynde Nederlandse haven te varen. Het had gemeerd ongeveer 6 a 7 myi benoorden Terschelling. Het Deense stoomschip bood aan het- jacht naar Borkum te slepen, doch dit aanbod werd geweigerd. Radiografisch heeft het ss. „Julius" toen het kust- wachtstation IJmuiden gewaarschuwd. De sleepboot „Stcrbemelk" van de fa. Doeksen heeft het schip hedenochtend om half acht de haven van Westter schelling binnengesleept. Het was het Poolse jacht „Kostern-Trygg", dat Za terdagavond uit Delfzyl was vertrok ken. Het scheepje was byna onbescha digd en maakte weinig water. Aan boord bevonden zich 4 mensen, waar- schijmiyk van Poolse origine. GRATIE VOOR GEÈSS1EX BLEEKER. Bij. KB. is gratie verleend aan Gees- si,en Bleeker, die tweemaal tot de dood straf was veroordeeld en aan J. J. C. Baas, eveneens tot de doodstraf ver oordeeld. Ten aanzien van beiden is de doodstraf veranderd in levenslange ge vangenisstraf 20 JAAR VLIEGEN OP NED.-INDIE. Minister Jonkman huldigt de heer Plesman. De K.L.M. herdacht Zaterdag het feit, dat twintig jaar op Ned.-Indië gevlogen wordt. Juist werd die dag de 500ste vlucht na de bevryding op Indië vol bracht. De heer Plesman memoreerde de eer ste vlucht op Indië van de heer v. d. Hoop, de beroemde Kefetvlucht van Smirnoff, de overwinning van de „Uiver" en sprak dankwoorden tot de regering en zyn medewerkers. Minister Jonkman complimenteerde tydens een te Den Haag gehouden soi- rée de heer Plesman namens de Ned. regering. Hy en zyn medewerk»s, al dus de minister, zetten de oude Neder landse traditie voort en vervullen him taak op uitnemende wyze. „PAPA" KWAM NIET. En ook geen geld. De Bergen op Zoomse recherche heeft een Amsterdamse juffrouw, zekere A. v. d. W., gearresteerd wegens oplichting, zy wendde haar ryke fantasie aan om op kosten van anderen een luxueus le- ventje te leiden. Verschillende hotel- j houders in alle delen van ons land had zij verteld de dochter van een ryke Engelsman te zyn. In de hdtels deed zy zich enige weken tegoed en vertelde dan dat zij „toevallig" ionder contan ten zat, maar dat „papa" binnen en kele dagen zou overkomen en een lief kapitaaltje voor haar zou meebrengen. De hotelhouders zagen echter nimmer een cent. De vrouw is ingesloten en ter beschik king van de off. van justitie te Breda gesteld. H.M. DE KONINGIN, PRINSES JULI ANA EN PRINSESJES TER KERKE. Gistermorgen begarven H.M. de Ko ningin, H.K.H. Prinses Juliana en de drie oudste Prinsesjes zich te voet van het Koninklijk Paleis op de Dam naar de Nieuwe Zijdskapel op het Rokin, om een kerkdienst b(j te wonen, waarin ds Evenhuis voorging. Na afloop van de godsdienstoefening wandelden de hoge bezoeksters weer naar het Paleis terug. NEDERLANDSE MUZIEK BIJ DE FRANSE RADIO. De Franse Radio heeft onze corres pondent te Parijs, de heer Frank On- nen, uitgenodigd een aantal program ma's van Nederlandse muziek voor de Nationale zender (471.30 m) voor te bereiden en ln te' leiden. Het eerste concert was aan Willem van Otberloo gewyd, het tweede aan Leon Orfchel. Zondag 1 Februari des avonds van 22.30 tot 23.15 verzorgt Frank Onnen ln de serie „Muzikale geografie van Europa" een programma, dat aan ons land en de Nederlandse muziekcultuur is gewyd. Onze correspondent te Batavia meldt ons heden: In de kringen van de interim-regering zegt men, dat de val van Sjarifoeddin te wyten is: le. aan de tegenstelling tussen hem en de grote politieke partyen; 2e aan de controverse met Soekarno inzake de kwestie van de toelichtingen, met het opblazen waarvan Soekarno het niet eens was, daar deze uitsluitend berusten op de bekende woorden van Graham: „you are what you are" („ge biyft, wat ge zyt"), en dus weinig steviger zyn dan een kaartenhuis. Demonstraties te Djokja -ten guxjste van Sjarifoeddin bevestigen het beeld van politieke ontreddering en aantasting van het prestige van Soekarno. daar zy in feite gericht zijn tegen de presidentiële keuze van Hatta als nieuwe formateur. Door ondertekening van'de zes punten deed Djökja afstand van haar souvereini- teitsaanspraken, waardoor de ondertekening van het verdrag met Egypte een probleem is geworden, dat men verwacht op te lossen door het verdrag door de federale regering te laten overnemen. Er is geen sprake meer van een eigen republikeinse buitenlandse dienst. De persoonlijke mening van onze zegsman uit de kringen der interim-rege ring is, dat het laatste bezoek van Graham aan Djokja de ogen van de republi keinse leiders heeft geopend voor het feit, dat de republiek geen eigen plaats meer heeft in de wereldpolitiek, welke beheerst wordt door de Amerikaans-Russische controverse. Hij iheende het verdrag met Egypte te moeten zien als een Russische stunt tegen de Amerikaanse Verre Oosten-politiek, ten einde het republikeinse aanzien ten opzichte van de andere deelstaten te vergroten. Verplichte premie van plm. 2 procent By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verplichte verze kering van werknemers tegen gelde- lyke gevolgen van onvrijwillige werk loosheid. In deze wet wordt er in voorzien dat de werknemer, die werkloos wordt, aanvankelyk uitkering ontvangt krachtens de wachtgeldverzekering over ten minste 48 dagen per uitke ringsjaar, terwyl hy by langer du rende werkloosheid daarna aanspraak heeft op een uitkering krachtens de werkloosheidsverzekering over 78 da gen per uitkeringsjaar, in totaal dus over 126 dagen per uitkeringsjaar. De lasten van deze verzekering zullen worden gedragen door werkgevers, de werknemers en door het Rijk. De eerste twee groepen zullen echter de grootste lasten hebben te dragen. Zowel voor de werkgever als voor de werknemer zal een premie worden geheven, welke niet ver boven twee procent van het loon zal uitgaan. De algemene opzet van de nieuye re geling gaat er van uit, dat onderscheid moet worden gemaakt tussen een wacht geldverzekering en een werkloosheids verzekering, terwijl de zorg voor de werkloze werknemer, die aan de rege ling betreffende deze verzekeringen geen aanspraak op uitkering kan ontlenen, geheel van de overheid dient uit te gaan in den vorm van een sociale bysfands- regeling. Wat de uitvoering van de wachtgeld verzekering betreft, is de regering de mening toegedaan, dat deze geheel aan het bedrijfsleven moet worden overge laten, ook voor wat de kosten betreft. In tegenstelling tot de werkloosheids premies zullen de premies der wacht geldregeling, mede in verband met de variatie in de uitkeringsbepalingen der bedrijfsorganisaties, onderling verschil len. Het reglement der werkloosheids verzekering zal echter door alle bedrijfs verenigingen gelykelyk moeten worden toegepast. By de vaststelling van de regeling is van een werkloosheid van zes procent uitgegaan. Hierbij zouden de totale kos ten van wachtgeld- en werkloosheids verzekering voor de werkgevers, de werknemers en het Ryk gezameniyk ongeveer 240 millloen gulden per jaar bedragen. De bijdrage van het Ryk hierin zal ongeveer 60 i^iillloen gulden per jaar belopen. WIE ONDER DEZE WET VALLEN Op grond van de bepalingen dezer wet zullen ook de losse arbeiders ver zekerd zyn. evenals de land- en tuin- bouwarbeiders en zy, die bij wUze van werkverruiming zijn te werk gesteld. De D.U.W.-arbeidcrs als groep zijn niet in deze nieuwe verzekering opge nomen. In voorkomende gevallen zal voor hen een aparte regeling getrof fen worden. EN WIE NIET. Voor de toepassing dezer wet worden niet als werknemers beschouwd: amb tenaren in de zin van artikel 1 dei- Ambtenarenwet; zy, die werkzaam zyn bij het byzonder onderwys en wier wachtgeldregeling niet minder gunstig is dan die der ambtenaren; verzekerde personen, die geen, ambtenaar zyn en niet bij het byzonder onderwys werk zaam; personen in huishoudeiyke of persoonlijke dienst; personen met een vast loon, groter dan f.6000 per jaar; personen, die slechts in buitengewone gevallen gedurende korte tyd in loon dienst traden, zy, die in loondienst werkzaamheden verrichten, die voor hen van bykomstige aard zyn en ten slotte personen, die de leeftijd van 65 jaar nebben bereikt. De wachtgelduitkering - bedraagt 80 procent van het dagloon voor ge huwde mannen, gehuwde vrouweiykc kostwinners en onag^iuwdc manne lijke en vrouwelytópSftestwinners en 70 procent, voor on^^^den en niet- kostwinners van 18 en ouder, die niet by hun ouders inwonen. De ove rige werknemers ontvangen 60 pro cent van het dagloon. FEUILLETON Mijnheer Melvil's wonderlijke fantasie door W. H. LANE CRAUFORD 28) Henry wilde niet toegeven. „Maar de andere leeftyden kloppen niet," mop- •perde hy. „En wat zyn die andefen? Jongens of meisjes?" „Jongens allebei, en de een is zeven en de ander vier." „En hoe oud zyn die van jou?" „Negen en zeven." Christopher wuifde de bezwaren weg. „Dat scheelt niet zoveel," verklaarde hij. .Robinson heeft de leeftyden van je kinderen niet zo preoies in zijn hoofd; hy heeft er vermoedelijk nooit acht op geslagen." „Maar hy is zelf vader," legde Hen ry uit, „hy kan ze vergelijken met zyn eigen kinderen van dezelfde leeftyd." „Maar wy nodigen zyn kinderen toch niet uit," redeneerde Christopher, „hy zal ze dus niet samen zien." „Maar zyn vrouw zal het merken," hield Henry vol, „zy zal onmiddeliyk de leeftyden van de kinderen doorheb ben. „Geen sprake van," spotte Christo pher, „ze zal ten hoogste denken, dat de kinderen wat achteriyk zyn, en dat zal haar niet verwonderen." „Waarom niet?" vroeg Henry. Christopher was tactisch genoeg, om hierop niet- te antwoorden. Henry begon weer te ijsberen; hywas er nog steeds op uit, besvaren ie Vin den. „Maar de geslachten kloppen niet," zei hy en hy maakte een handbewe ging, waarmede hy te kennen gaf, dat hij de zaak thans als afgedaan be schouwde. „Ben je daar zeker van?" „Natuurlyk!" „Een- meisje en twee jongens, niet waar?" „Ja, en ik heb een meisje, een jon gen, een meisje, eneh.. de baby." „Die nog niet van een bepaald ge slacht is." „Ik ben er practisch zeker van, dat het een jongen is." Christopher was er even stil van. Toen zei hy: „Ik denk, dat je je hebt vergist, je derde kind is een jongen." „Ik zal het toch zeker wel weten." stoof Henry op. „Je behoorde het te weten," gaf Christopher toe. „Maar je behoorde ook te weten, of de baby 'een jongen of een meisje was." Henry onderdrukte een uitroep van ongeduld en ieder kind optellend op zyn vingers, begon hy met- veel na druk. „Daar is Barbara, een meisje van tien jaar; dan Michael, negen jaar oud en een jongen; dan Evelyn, een meis je...." „Wat!" sohreeuwde Christopher op gewonden. „Evelyn." „En wie beweert, dat Evelyn een meisje is?" „Ik," zei Henry verbaasd. „Dan vergis je je," verklaarde Chris topher en hy voegde er zegevierend aan toe: „Ik wist-, dat je jgt had ver gist." „Vergist? Ik?" ,Ja! Want Evelyn is een jongen!" Henry staarde hem verbaasd aan. Ja, inderdaad, ik vermoed, dat ze een jongen zou kunnen zyn," zei hy toen aarzelend. „Ze is een jongen," zei Christopher met. grote nadruk. „Maar Evelyn is mijn lieveling," za nikte Henry. „Ik ben dol op myn klei ne Evelyn." „Dat is erg aardig van je," zei Chris topher vinnig, „maar daar kunnen wij nu geen rekenlftg mee houden." Maar Henry was nog niet gerustge steld, hy had nog diepe rimpels in zyn voorhoofd. „Het heeft geen doel. met Evelyn te knoeien," zei hy korzelig. „Waarom niet?" „Omdat, als je van Evelyn niet twee kinderen kunt maken, er niet genoeg zijn." „Niet genoeg?" „Nee, er zijn er maar drie en ik heb er vier." Christopher zweek. In zyn enthou siasme had hy de hele baby vergeten. „Hoe oud ls de baby?" vroeg hy na denkend. „EhHenry kneep zyn ogen half dicht en dacht zwaar na. „Moet je het precies weten?" „Een paar jaar komen er niet op aan, maar zo ongeveer moet ik het wel weten," klonst het droog. „Nu, ik denk ongeveer achttien maan den," besliste de vader. Christopher keek hem even aan. „Dat is dan in orde," zei hy, „niemand lorygt de baby te zien." „Niemand krijgt de baby te zien?" „Nee, we kunnen een kinderwagen in de hal zetten, maar de baby zelf zal naar bed zijn en slapen." Michael had het idee onmiddeliyk door. „We kunnen wat huilerige geluid jes maken," stelde hy voor. „En als mevrouw Robinson de baby wil zien?" vroeg Henry somber. (Wordt vervolgd) VOOR DINSDAG 27 JANUARI. Boskoop Lokaal Nleuwstraat: 7i uur, de heer J. Tleseraa van Hilversum. Ned. üerv. Kerk Beroepen: te Kam pen (Ver v. Vrljz. Herv.) J Brommet te Nuls (Gr.); te Zwolle (W. C. Llgthelm), W. C. F. Metz te Heerewaarden: te Baarn (vac.-E. H. Blaauwendraad) mr. G. A. Alma te Llsse; te Nieuw- en St. Joosland (toez.) N. Kooreman te Scherpenisse; te Dlnteloora H. A Labrie te Ermclo; te Amersfoort (Ver. v. Vrljz. Herv.) C. J. v. Rooyen te Oude Pekela. Bedankt: voor Hoogeveen (vac.-J. A. v. Nie) K. van de Pol te Ede. Aangenomen: naar Amsterdam (als Evang. pred.) B. van Gelder te Winters wijk. Geret. Kerken Aangenomen: do be noeming als hulppred. te Enkhulzen N. Postema. a.s. em.-prgd. te Veendam die bedankte voor een benoeming tot hulp pred. te Bergambacht. Benoemd: tot res.-veldpred. met stand- S laats Bergen op Zoom H. Veldkamp te Iddelburg. Ds. B. E. J. Bik geschorst Ds. B. E. J. Bik, predikant der Herst, Evang. Luth. Gemeente te Amsterdam, om wiens persoon ln de laatste weken zoveel ls te doen geweest, ls door de alg. kerke lijke commissie van de Herst. Evang. Luth. Kerk ln zijn ambt geschorst. De A.K.C. motiveerde dit schorsingsbesluit op grond van het feit. dat ds. Bik handelingen zou hébben gepleegd, welke ln strijd waren met de reglementen. Inmiddels heeft de vader van een catecbisante by de Justitie een aanklacht tegen ds. Bik Ingediend, omdat deze het meisje van haar ouders afhield en wist te bewerken, dat zy het ouderiyk huls verliet. Ds. Bik heeft het meisje toen ondergebracht op adressen, welke voor haar ouders verborgen werden gehouden. De president van de Amster damse rechtbank heeft ds. Bik nu ver boden om contact met het meisje op te nemen. Bij elke keer,, dat hy dit verbod overtredt, moet hy een dwangsom van f. 100 betalen. Ook werd ds. Bik aangera den zich in een psychiatrische kliniek te laten opnemen, ten einde aan een bevel tot arrestatie te ontkomen. Naar aanlei ding van een en ander heeft ds. Bik zijn raadsman verzocht om protest aan te tekenen. ZENDINGSSTUDIERAAD GAAT OP IN NEDERL. ZENDINGSRAAD. In Zeist werd dezer dagen ,een leden-i vergadering gehouden van de Zendings studieraad, waar ingry'pende verande ringen werden besproken en zich vol trokken. Het bestuur der Zendingsstudieraad had aan alle leden gevraagd, afstand te willen doen van het lidmaatschap. Het bestuur benoemde de leden van de Ne derlandse Zendingsraad tot leden van de Zendingsstudieraad. Ook het bestuur trad af. Het moderamen van de Ned. Zendingsraad zal nu het bestuur van de Zendingsstudieraad vormen. Dit betekent dus practisch, dat de oude Zendingsstudieraad alle werkzaam heden overdraagt aan de Ned. Zendings raad. Meer dan tevoren zullen de kerken en zendingscorporaties zich achter het werk plaatsen, dat voorheen door de Zendingsstudieraad werd verricht. Voorz. dr. C. W. Th. Baron van Boetzelaer van Asperen en Dubbeldam sprak woorden van waardering tot de aftredende secre taris, ds. H. D. J. Boissevain, tot het ere lid ds. Krüger en tot de heer Beumer, die jarenlang de bibliotheek verzorgde. CONFERENTIE VAN ZENDINGS- ARBEIDERS OP WOUDSCHOTEN. Zendingsarbeiders en arbeidsters, die thans hier te lande met verlof zyn en die in de loop van dit jaar weer naar hun arbeidsveld zullen terugkeren, wa ren met de directie der Verenigde Ned. Zend. Corporaties in een retraiteconfe rentie op Woudschoten by een. Daar zy zulk een moeilijke arbeid tegemoet gaan en de ontwikkeling der zelfstandige en zelfstandig wordende kerken in Indo nesië hun zulk een hoge eisen zal stel len, gevoelde men algemeen, dat de tyd van verlof dienstbaar gemaakt moest worden aan de versterking van eigen en gemeenschappeiyk geestelijk leven. De referaten behandelden de opdracht, de boodschap en de visie van het ryk Gods, ingeleid respectieveiyk door dr. W. F. Dankbaar, dr. N. Stufkens en dr. E. Emmen. Verder leidden ds. W. A. Zeyd- ner, dr. F. J. Fokkema en dr. K. J. Brou wer besprekingen over de onderwerpen: „Om de vernieuwing der kerk", „Ge- loofs- en gebedsgemeenschap", en „In navolging van Hem". Voorlopig een presidentieel zakenkabinet De Republikeinse kabinetsformateur, Moh. Hatta, heeft verklaard, dat het nieuwe kabinet voorlopig een presiden tieel zakenkabinet zal zyn, totdat een verantwoordeiyk ministerieel kabinet kan worden gevormd. Het kabinet zal o.m, het volgende pro gramma tot richtlijn nemen; 1) Voortzetting van de onderhande lingen op de „Renville" op basis van de bereikte grondbeginselen; 2) bespoedi ging der vorming van de Ver. Staten v. Indonesië; 3) rationalisatie; 4) opbouw. EERSTE SAMENKOMST VAN BEVELHEBBERS. De eerste conferentie tussen de Ne derlandse en Republikeinse territoritale bevelhebbers, welke onder toezicht van de Commissie v. G.D. gisteren is ge houden in de' sector Modjokerto, werd I bijgewoond door lt. kol. J. Molloghan, de ipilit-aire waarnemer van de V.N. De I republiek was vertegenwoordigd door generaal-majoor Djatikoesomo. De Ne derlandse delegatie stond onder gene raal-majoor Baay. VOORSTEL OM COMMUNISTEN TE WEREN VAN DE SCHOLEN. Een procureur-generaal in de staat Massachusetts deelde onlangs mee, dat hy een voorstel had ingediend om com munisten uit te sluiten van het geven van onderwys aan openbare en bijzon dere scholen. Hy vond onmiddellijk by- val o.a. van de president van Boston College, Verscheidene professoren van de universiteiten te Harvard en Boston verzetten zich tegen dit voorstel. Deze maatregel zou de invloed van de com munisten niet verzwakken, maar zou hem juist in het volle licht zetten en waarschyniyk fiun positie versterken. „Het communisme," zo zei een van hen, „moet op positieve wijze bestreden wor den." nET ZONDAGSSCHOOLWERK. Opleiding van „trainers". De ervaringen ln binnen- en buiten land hebbeii wel zeer duidelijk ln liet licht gesteld, dat er mensen moeten zijn, die door het geven van theoretisch en prac tisch onderricht, anderen kunnen vormen tot goede, verstandige Zondagsschool- leiders (sters), die inzicht hebben ln de eisen van het werk. die een kyk hebben op het kind en op de beste manier om het Evangelie aan het kind te brengen. Zulke mensen (met een Engels woord „trainers" genaamd) zijn ln ons land zo goed als niet aanwezig. Om ln deze be hoefte te voorzien, heeft het Bestuur van de Nederl. Zondagsschool Vereniging f Bloemgracht 79. Amsterdam), besloten op „De Horst" ln Driebergen een opleidings cursus voor deze „trainers" te houden, welke 3 maanden zal duren. Tevens ls de Ned. Zondagsschoolvereniging bereid voor 8 4 10 deelnemers aan deze cursus do kosten geheel voor haar rekening te nemen. Zy. die hiervoor in aanmerking willen komen, moeten zich verplichten om ge durende tenminste twee Jaren ln hun ravon de Zondagsschoolmensen alle steun en voorlichting te geven waartoe zij ln staat zyn. Voor deze arbeid zullen zij gedurende die twee Jaren van de N.Z.V. een nader overeen te komen toelage ontvangen. MARKTBERICHTEN VLAARDINGEN 26 .Januari. Laatste schip van de Kanaalvisserij: VI. 12 met 5 last baring. Van de trawlvlsserlj VI. 83 f. 5465; Kw 169 f. 1851. RO 1 f.3036: RO 2 f 4155, alle met verse haring, Kw 50 met f. 5397 en Kw 47 met f. 3671 verse vis. IJMUIIDEN, 24 Jan. Stoomtrawlers: IJm 70 besomming f.3850 Harlngloggers: Kw 17 f 816; Kw 69 f. 2630; Kw 107 f. 2350. 57).Pynlijk en duizelig van de smak richtte Panda zich overeind. „Neem me niet kwalijk!" sprak een bekende, vriendelijke stem. „Dat gehol leidt tot niets, waarde Panda! Ge verliest uw adem en uw waardigheid!" „J.. Joris!" hakkelde Panda versufte „Inderdaad!" knikte d: ander glim lachend. „Ik moest uw dolle vaart stui ten. Verschoon my! Het spyt my, dat ik u leed moest aandoen! Doch nu alle scherts terzyde! Ginds naderen uw achtervolgers! Kom! Hier is haast ge boden!" Zo sprekende trok Joris Panda op het tapytje, dat achter de straathoek lag. En precies op het moment, dat de lyf- wacht van de Sultan met daverende voetstappen en luide kreten naderde, ging het kleedje de lucht in en suisde over de hoofden van de verbaasde schildwachten heen naar het Westen. VOOR DINSDAG 27 JANUARI. Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: morgengebed en liturgische kalender; 7.45: Tsjechisch Phllh. Orkest: 8.00: nieuws; 8.15: opgewekte muziek; 9.00: lichtbaken: 9 30: concert; 10.00: voor de kleuters; 10.15: viool en orkest; 10.40: voordracht; 10.50: gram.muzlek; 11.30: als de ziele luistert; 11.40: koorwerken van Bruckner; 12.00: Angelus; 12.03: pianoduo; 12.30: weeroverzlcht; 12.33: Metropole orkest: 12.55: zonnewyzer; 13.00: nieuws; 13.15: over boeken: 13.20: Metropole orkest; 13.50: gram.muzlek; 14.00: Ned. Kamerkwartet: 14.30: voor de vrouw: 15.00: Stichts plano kwartet; 15.30: fragmenten uit Carmen; 16.00: ziekenbezoek; 16.30: zlekenlof, 17.00: na schooltijd; 17.15: elck wat wils; 17.45: Ryk Overzee; 18.00: Franse chansons; 18.20: sportpraatje; 18.30: Ned. strljdkr,; 19.00: nieuws; 19.15: muzikale melange; 19.30: Radlogenes: 19.45: gram.muzlek; 19.50: wederopbouw: 20.00: nieuws; 20.05: gewone man: 20.12: Radio Philh. orkest: 22.07: actualiteiten; 22.15: avondgebed en liturgische kalender; 22.30: nieuws; 22.45: Kath. nieuws; 22.50: M. Long, plano; 23.00: liederen bij de harp: 23.4024.00: suite voor fctrijkers van Purcell. Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: gram.muzlek; 7.50: dag opening door dr. A. Trouw; 8.00: nieuws; 8.15: aubade; 8.45: zesde symphonle van Schubert; 9.15: morgenv.ydlng door ds. A. L. Broer; 9.30: waterstanden; 9.36: arbeids vitaminen; 10.30: voor de vrouw; 10.35: Krelsler speelt eigen composities; 10.50: voor de kleuters; 11.00: viool en orgel; 1145: voordracht: 12.00: symphonle van Borodin; 12.30: weerpraatje; 12.33: ons platteland; 12.43: D. Willebrandts, piano; 13.00: nieuws; 13,15: Vaudeville Orkest; 13.45' Pêtcs Galantes van Debussy; 14 00: met naald en schaar; 14.30: symphonlsch concert; 1630: E. Rossborough. piano; 1G.40: de schoolbel: 17.00: vlooi- cn piano spel voor de jeugd; 17.30: inleiding over kamperen; 17.45: Zigeunermuziek; 13.00: nieuws; 18.15: Tom Erich, piano; 18.30: veilig verkeer; 18.35: Skymasters;. 19.00: voor de kleuters; 19.05: Tom Poes en het geheimzinnige huis: 19.15; A'dams Trio; 19.45: gesprekken met dokters: 20.00: nieuws; 20.05: echo van de dag; 20.15: Bonte Dlnsdagavondtreln; 21.30: Stikker en Oud spreken over de nieuw opgerichte partij; 21.55: verzoekprogramma; 22.15: buitenlands overzicht door H. Ch. G. J. v. d. Mandere; 22.30: pianomuziek van Cho pin; 23.00 nieuws; 23.15—24.00: Instru mentaal solistenconcert. AGENDA MAANDAG. Schouwburg: K. en „Gijsbrecht van Aemstel" 7i uur nam. DONDERDAG: Zuiderkerk: Filmavond „Doortje Ver* kerk", 8 uur. Volkshuis; Voordrachten Cor J3outera% 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2