West-Europa juicht Bevin's plannen toe WEERBERICHT NOG 10! Wat er in Indië gebeurt Met een enkel woord Bóste Jaargang ZATERDAG 24 JANUARI 1948 No. 26294 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W, Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 De roepstem klinkt.. Hetgeen na de mislukking der Lon- dense conferentie vrijwel niet te ver mijden scheen, is thans bezig zich in optima forma te ontwikkelen De Russen, in de machtsdroom van het oude tsarisme vervallen, weigerden zich een halt toe te doen roepen in hun imperialistische doelstellingen, die zij trachten te verbergen door juist de tegenpartij daarvan te beschuldigen. Alles wat hier in het Westen gebeurde, wordt volgens lezing van Moskou voor gesteld als of het niets anders was dan het vormen van een bloc tegen de Sov jet-Unie, met de geheime .bedoeling de staat der Sovjets te vernietigen. Het is de oude strijdwijze van alle dictaturen, die geen andere zienswijze schijnen te kennen dan: voor of tegen mij. Voor betekent een volledige knieval voor de dictatuur, tegen betekent de strijd tot het uiterste met alle middelen. Ge lukkig nog zonder oorlog, maar daarme de is dan ook alles gezegd. De zienswijze dat alle landen trots alle verschil in bestuur en ideologie met elkaar kuqnen samenwerken, mits zij geen poging doen om de eigen ideologie op anderen over te dragen, heeft blijk baar afgedaan volgens de zienswijze van Moskou. Dat was de grond-oorzaak van de mislukking van Londen Moskou heeft zijn zienswijze vervol gens niet geaarzeld in practijk te bren gen. Geheel Oost-Europa is onder rechtstreekse invloed van Moskou ge bracht en de band zal eerlang nog nau wer worden toegehaald. De Bulgaarse premier, Dimitrof kondigt het ten over vloede nog eens duidelijk aan. Een Bal kan-federatie is in oprichting en het laat geen twijfel dat Hongarije. Polen en ook Tsjecho-Slowakije zich goed- of kwaadschiks daarbij zullen voegen. Ons lijkt de vr^ag zelfs gewettigd, of de combinatie al reeds niet bestaat, al heet het dat zij nog gesticht moet wor den! En op Finland is juist een ver sterkte druk ingezet, die dit landje al leen niet zal kunnen weerstaan En alsof dat alles nog niet genoeg was, zijn de Sovjets thans, zij het nog bedekt, bezig hetzelfde spelletje van machtsoverneming door middel van ge weld te spelen in het door de Sovjets bezette deel van Duitsland. Dit ge schiedt zelfs onder het mom van op te komen voor de Duitse eenheid. Dictato- rische brutaliteit gaat nu eenmaal ver en deinst voor niets terug. Hoe het doel bereikt wordt, doet niet ter zake, als het maar bereikt wordt. Het voorbeeld ligt ons allen nog vers in het geheugen Het Westen heeft lang nodig gehad om zich de gang van zaken te realise ren, het jongste voorbeeld ten spijt. Het heeft Moskou rustig zijn gang laten gaan, steeds nog willende geloven, dat er te praten viel. Eindelijk, na de felle bestrijding van het Marshall-plan zijn het Westen de schellen van de ogen gevalled® Het ver stand kreeg de overhand boven het ge voel. Het gevoel had zo gaarne gezien, dat na de jongste wereldbrand, die de we reld aan de rand van de afgrond bracht, een gezonde politiek van samengaan war& gevolgd en lang is het verstand aan dit gevoel ondergeschikt gemaakt. Maar zoals gezegd eindelijk is men het gevoel te boven gekomen. Ten slotte moest men wel inzien, dat men er zo niet kon komen. Er moest tegenover de Russische ex pansie een daad worden gesteld, wilde men niet gesteld worden voor een nieuw München, aangepast aan de nieuwe ver houdingen. En na lang aarzelen is het voorstel tot die daad dan afgekomen. Het heeft lang geduurd, doch het was onafwend baar. Zelfs mag men de vraag stellen, of het niet rijkelijk laat is Bevin heeft in eigen party ontegen zeggelijk heel wat verzet te overwinnen gehad, voor hij in het Britse parlement kon mededelen, dat de voelhorens wa ren uitgestoken voor een vereniging van West-Europa. Waarom zou het Westen verboden zijn, wat Moskou in het Oosten reeds tot stand bracht? De grote mond, die Moskou ongetwijfeld zal opzetten, doet men het verstandigst, .•eenvoudig te negeren. Alles, wat werkelijk democratisch denkt kort gezegd: wat wil hand having van vrijheid van uiting en per soonlijkheid moet zich verenigen, met op zij schuiven van allerlei beden kingen. Bevin heeft de idee gemanifesteerd, die lang op zich heeft doen wachten: de samenbundeling van alle krachten in West-Europa. Tegen' de macht van de dictatuur de macht der vrije mens heid. Voor ons, Westelingen, liggen hier voetangels en klemmen. Het betekent immers voor de Benelux-landen, dus ook voor Nederland, partij-kiezen. Ze ker, maar wie kan in de huidige ver houdingen nog denken aan neutraliteit? Die heeft afgedaan voor altijd. Het wereldgebeuren eist de positieve mede werking van alle staten. Engeland stelt thans de kwestie, die feitelijk reeds lang gesteld had moeten worden. West-Europa zal zich moeten verenigen in afweer tegen de agressie uit het Oosten. Niet om zelf agressief op te treden. Daaraan heeft het geen behoefte. Hopelijk zal West-Europa de roep verstaan. Het gaat om wettige zelf verdediging. Een breuk behoeft het niet te bete kenen, wanneer het Oosten de realiteit slechts begrijpt! WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met hier en daar nevel of mist en voornamelijk in het Zuiden van het land enige regen of sneeuw. Meest matige wind uit Oostelijke rich tingen. In de Noordelijke provincies temperatuur om het vriespunt, elders enkele graden boven nul. 25 JANUARI.' Zon op: 8.32 uur; onder: 17.13 uur. Maan op: 15.46 uur; onder: 8.31 uur (26 Jan. V. M.) Hoogwater te Katwijk te 2.37 en 14.57 uur (26 Jan. 3.33 en 15.50 uur). Attlee en Churchill volkomen achter Bevin In geheel West-Europa is de rede van Bevin warm ontvangen en algemeen stelt men zich achter diens plannen. De Britse premier Attlee verklaarde, dat hij' niet geloofde dat er oorlog dreigde, maar wel, dat men zich tot het uiterste moest inspannen om de oorzaken, die tot een treffen kunnen leiden, weg te nemen. Hij legde er de nadruk op,' dat En geland de meest vriendschappelijke be trekkingen met de Sovjet-Unie ver langt. Tussen het Britse en het Russi sche volk, zo zeide Attlee, bestaat geen geschil, maar wy zijn niet bereid het communisme te aanvaarden. Stalin moet liever het denkbeeld, dat Enge land communistisch gaat worden, opge ven. Op het gebied der menselijke rechten, voegde de premier hieraan toe, komt Rusland thans geheel achteraan. Attlee zeide niet te kunnen begrijpen, hoe men tegenstander van het Mar shall-plan kan zijn, tenzij men zijn denkbeelden wil verwezenlijken door de dood en de uithongering van mil- lioenen. Attlee gaf nog«uiting aan zijn over tuiging, dat er in de -moderne wereld een geleide economie moet zijn, Churchill constateerde met klaarblij kelijke voldoening, dat de door hem te Fulton ontwikkelde denkbeelden thans door de Engels sprekende wereld aan vaard zijn. De beste manier om oorlog te voor komen is, de zaken scherp te stellen en dan te trachten tot een overeen komst met de Sovjet-regering te ge raken. Derhalve adviseerde hij na de organisatie van de West-Europese eenheid zo spoedig mogelijk het ini tiatief te nemen tot een regeling met de Sovjet-Unie. Hij zeide. dat het nutteloos is met de Russen te rede neren, maar wel mogelijk, om met hen op een realistische basis te on derhandelen. De diiigen op hun be loop te laten, zou zeer grote gevaren meebrengen. Het is ons een genoegen te kun nen mededelen, dat nog TIEN luchtpost-abonnementen beschik baar zijn voor militairen in Indie tegen de sterk gereduceerde prijs van f. 7,per kwartaal, waarvan de normale prijs f. 14,90 zou moe ten bedragen. Gegadigden dienen zich evenwel onverwijld bij onze administratie, afdeling abonnementen te melden. DE DIRECTIE. Ook het streven naar een overeen komst met de Sovjets langs diplomatie ke weg zou geen garantie zijn, dat er geen> oorlog komt, maar hier ligt toch de grootste kans om die te voorkomen, of, als dit niet zo-mocht rijn, „het er levend af te brengen". Churchill maande de regering de be weging voor een West-Europese Unie niet af te leiden ,,in partij kanalen" daar men dan in een overeenkomstige fout zou vervallen als de Sovjets, dip een verenigd communistisch Europa na streven. Bevin prees hij als een man met kracht en moed. .,die hem verhef fen boven partijpolitiek en persoonlijk belang" en wenste hem geluk met jje steun, die deze thans van vroegere critici in zijn partij ontvangt. Met grote vreugde begroette Churchill ook de grote wijziging in de politiek der Ver enigde Staten, vergeleken met vier jaar geleden. Ook de Belgische premier Spaak sprak vol lof over het initiatief van Bevin en zeide, dat de Benelux spoedig de zaak zal bespreken. Resolutie van het C.I.O. Volgens een resolutie van de Ameri kaanse vakbond CIO zijn de winsten thans zodanig, dat de lonen belangrijk kunnen worden verhoogd zonder dat zulks tot nieuwe prijsverhogingen aan leiding 'geeft. De resolutie keurt goed het idee van hulpverlening aan Europa, de prijscontrole, de belastingverlaging voor de laagste loonklassen en de bij zondere belasting van overvloedige win sten. In tegenstelling tot vorige resoluties van het CIO wenst deze bond thans hulp aan het buitenland voorrang te zién ver leend boven alle kwesties die de bin nenlandse politiek betreffen. Sympathie voor Bevin s rede PASSAGE OVER O. G. TREKT VOORAL AANDACHT. In officiële kringen in Den Haag is de rede van Bevin met sympathie ont vangen. Men is van oordeel, dat de daarin aangekondigde voorstellen van zo verstrekkende aard zijn, dat zij een uitgebreide studie vereisen. De voorstel len kunnen immers alleen worden ge zien in het kader van geheel West- Europa. Met name de kwestie Duits land mag bij de nauwere samenwerking, zoals deze door Engeland en Frankrijk wordt beoogd, niet uit het oog worden verloren. Hiervoor is nauw contact met België en Luxemburg vereist. Bijzonder de aandacht getrokken heeft de pasage over het betrekken der Over zeese Gebiedsdelen in de voorgestelde consolidatie. Overigens is men van oordeel, dat het van beslissende betekenis is hoe de Ver. Staten tegenover het project zullen staan. Het voedsel, dat Prinses Elisabeth en de Graaf van Edinburgh als huwelijks cadeau van de Dominions hebben ontvangen werd door het Prinselijk Paar beschikbaar gesteld voor de gepensioneerden en voor weduwen met kinderen. Prinses Elisabeth bezig met het inpak ken van het voedsel. (Foto Anefo) Kabinet Sjarifoeddin afgetreden President Soekarno maakte in een radio-redevoering bekend, dat het ka- binet-Sjarifoeddin is afgetreden. Aan Mohammed Hatta is de vorming van een nieuw kabinet opgedragen. De samenstelling van het nieuwe ka binet zou hedenochtend worden bekend gemaakt. Commissie van Drie naar Djokja vertrokken HOGE TNI-OFFICIEREN NEMEN ONTSLAG. Volgens een door Radio-Djokja om geroepen bericht, hebben luitenant-ge neraal Oerip Soemohardjo, chef van de generale staf der TNI, en generaal- majoor Didlkarta Sasmita, beide pro minente leden van de Republikeinse technische commissie voor de wapen stilstand, aan de Republikeinse rege ring hun ontslag aangeboden. De Duitse voedselvoorziening Generaal Clay, de Amerikaanse opper bevelhebber in Duitsland, heeft mede gedeeld, dat hij het Congres om 700 millioen dollar zal vragen ten einde het gemiddelde Duitse voedselrantsoen in de Brits-Amerikaanse zone tot 1.800 ca lorieën per dag te verhogen. Hy zag niet in, waarom de rantsoenen voor de vol gende maand niet op een peil van 1.400 calorieën kon worden gehandhaafd. „Als wij zien, dat de Duitse bestuurders alles doen wat zfj kunnen, zal dit ons een aansporing zyn, handelend op te tre den". Generaal Clay gaf toe, dat de huidige staking in het Ruhrgebied een commu nistische infiltratie in de Brits-Ameri kaanse zone in de hand zou kunnen werken, doch betoogde, dat in het alge meen de gevolgen van de ontevreden heid „heilzaam" zouden kunnen werken, indien z\j de Duitse politieke leiders hun verantwoordelijkheid deden beseffen en het voedsel van de Duitse boerderijen te voorschijn brachten. De bestuurscommissie van de Brits- Amerikaanse zone heeft meegedeeld dat nergens in de bizone de bevolking veel minder zal ontvangen dan 1200 calorieën per dag gedurende de komende distri butieperiode. Het Ruhrgebied, Bremen en Hamburg krijgen 1400 calorieën. De Duitse economische raad to Frank fort heeft een nieuwe wet op de afleve ring van landbouwproducten aangeno men, waardoor alle boeren tot levering van een vastgestelde hoéveelheid ver plicht worden. Bovendien nam de raad een wet aan, die spottend de „eetkamer- wet" genoemd wordt en een enquête in alle huisgezinnen der gecombineerde zone beveelt ten einde overtollige voed selvoorraden op te sporen. De Beierse regering heeft de vakver enigingsleiders beloofd, dat zij onmid dellijk maatregelen zal nemen om de acute voedselschaarste te bestrijden. Deze belofte is gedaan na de algemene staking van 24 uur, welke te midder nacht is geëindigd. De verdeling van Palestina MOEILIJK ZO NIET ONMOGELIJK. Het Philippijnse lid van de commis sie voor Palestina. Francisco, heeft of ficieus verklaard, dat het gehele verdeel plan zeer moeilijk, zo niet onmogelijk uit te voeren zal zijn, als de Veiligheids raad niet onmiddellijk stappen daartoe doet. De voorzitter van de commissie heeft gezegd, dat de commissie nu de kwestie van de veiligheid ter hand zal nemen en hieromtrent verslag aan de Veilig heidsraad zal uitbrengen. In een memorandum aan de Pales tijnse commissie der V.N. heeft het Joodse bureau om de onmiddellijke in stelling van een Joodse militie van 30.000 of 35.000 man in Palestina verzocht. Uit gezaghebbende Arabische bron verluidt, dat Fawzi el Kawakdji, opper bevelhebber van de Palestijnse Arabi sche guerillastrijders, uit Syrië komend de Palestijnse grens heeft overschreden en tijdelijk zijn hoofdkwartier nabij Nabloes heeft- opgeslagen. Gistermiddag is de bekende zwemster Nel van Vliet met de Nieuw Amster dam nadr de Verenigde Staten vertrokken. (Foto Anefo) Dimitrof kondigt opnieuw toekomstige Balkan-Unie aan Dimitrof, minister-president van Bul garije, heeft verklaard, dat de oprich ting van een Balkan-Unie, hoewel nog niet onmiddellijk te verwachten, in de naaste toekomst aanzienlijk wordt ver- gemafckelij'kt door hetgeen de volken van de Balkanedlanden thans verrich ten, Wanneer deze kwestie rijp is, .het geen ongetwijfeld het geval zal wor den, aldus Dimitrof, zullen de volHfcn van Oost-Europa moeten beslissen, of het een federatie of een confederatie en wanneer en hoe deze gevormd zal worden. Dimitrof noemde een tolunie tussen de Oost-Europese landen een dringende noodzakelijkheid. Hij voegde er aan toe: „Wij wensen economische en handelsbetrekkingen aan te knopen met Engeland, Frankrijk, de VB. en odk met vele andere West-Europese landen, doch op basis van gelijkheid, wy zullen niet gedogen, dat kartels en concerns in deze landen hun wil aan ons zullen opleggen. Wanneer de Bal- kanlanden economisch gaan samenwer ken, sluit dit geenszins de mogeiykheid van economische betrekkingen met West-Europa en andere delen van de wereld uit." VLEES VRIJ IN BELGIË. Naar „La Libre Belgique" bericht zal het vlees in België van 1 Februari 1948 af niet langer tot de gerantsoeneerde levensmiddelen behoren. Slechts ossen vlees zal nog aan zekere beperkingen zyn gebonden, wat de pryzen betreft. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zyn gerapporteerd: Koninklijke Marine Mar. II H. J. H. Bos, Groningen. Kon. Landmacht: Sold. H. A. Prenger. Heerlen; Serg. P. C. Emons, Valkenswaard; Sold. Ie kl. P. Mulder. Alkmaar; Huzaar J. van Aken, Rotterdam; Sold. E. G. J. Beekman, Eindho ven; Sold. P. Bron, 's-Gravenhage; Opperwachtmeester G. N. Roozing, Alkmaar; le It. G. J. Wirtjes, Am sterdam; Serg. W. J. Zeeman, Oos- terland (Zld.): Sold, le kl. K. Knol, Steenwyk; Sold, le kl. R. Schut, Vlagtwedde; Korp. W. Spy- ker, Veendam; Serg. H. Vos, Stads kanaal; Sold, le kl. J. P. Don, VI aardingen. Kon. Ned.-Indische leger: Man sold, le kl. A. Sengke, Ned.- Indië. .BINNENLAND. Te Bussum is een zekere A. D. uit Naarden gearresteerd, die zich speciaal be zig hield met het stelen van auto's. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet, daar vaststaat, dat D. niet alleen oper- reerde. Er zullen verschillende gestolen wagens voor de dag komen. Met aan boord een bataljon infan terie uit Den Bosch, een compagnie aan- en afvoertroepen uit Zuid-Laren, een de- tacbemen tmarlnlers uit Bergen op Zoom en het 50ste veldhospitaal uit Kampen, te zamen ongeveer 1500 man, vertrok gis termiddag het s-s. „Waterman" naar In donesië. Gistermiddag heeft minister S. C. Mansholt in de Houtrusthallen te Den Haag de eerste Europese tentoonstelling, georganiseerd door de vereniging Avi- cultura" geopend. Het aantal inzendingen bedraagt ruim 6000, waarvan 2000 uit het buitenland. De temporalre Krygsraad te Batavia heeft de zaak behandeld tegen de Japanse commandant van het krijgsgevangenkamp jGlodok",- Yamamot Hlsao. De auditeur militair, mr. Berretty. eiste wegens slechte behandeling van de krijgsgevangenen en burgergeïnterneerden, en systematische terreur, 15 Jaar gevangenisstraf. De uitspraak valt later. Het vlaggeschip van de Kon. Rotter damse Lloyd, de „Willem Ruys", heeft zijn eerste reis heen en terug volbracht, die behalve enige deining langs de Portugese kust, welke veel zeezieken veroorzaakte, in goede conditie verlopen is. De passagiers prezen de ruimte en de accomodatie op dit nieuwe schip. Op een kleine groep na zyn thans alle Duitse krijgsgevangenen in Nederland naar Duitsland teruggezonden. ZIJ, die zich nog in ons land bevinden, verblijven in het kamp Vught. Bet zijn personen, die door de bijzondere rechtspleging zolang vastgehouden worden, omdat zij verdacht werden van oorlogsmisdaden of als ge tuigen gehoord moesten worden in ver schillende processen. De heer Frans Duijnhouwer, wonende I aan de GascUjk nabij Werkendam is de j oudste grenadier. 12 Februari a.s. wordt hy 100 jaar De heer Duijnhouwer is land bouwer van beroep, maar daarnaast was hij tot zyn 95ste Jaar werkzaam als taxa teur van landeryen. De minister van Oorlog, lult.-kolonel A. H. J. A. Flevez, heeft gisteren op het landgoed „De Wildhoef" te Bloemendaal het militaire opleidingscentrum „De i Stortnschool" bezocht. Gistermiddag hebben de scheidende Engelse ambassadeur, sir Neville Bland en zijn echtgenote het noenmaal bij H. M. de Koningin in het Palels op de Dam ge bruikt. Een werkvrouw van de firma Wedema te Groningen ontdekte dat de brandkast was opengebroken. Onmiddellijk waar schuwde zij haar patroon, die tot de ont dekking kwam, dat Inbrekers "s nachts f. 10.000 alsmede een zestal stalen kistjes met geldswaardige papleren hadden gesto len. Men heeft gebruik gemaakt van een valse sleutel en zich toegang verschaft door een raam. De Groninger recherche stelt een onderzoek in. Gistermorgen is de Hertog van Glou cester, die een kort bezoek aan het Prin selijk gezin, heeft gebracht, van het vlieg veld Soesterberg naar Londen terugge keerd. Prins Bernhard deed zyn gast uit- I I gelelde. 1 De minister van O K- en W. heeft geïnstalleerd de commissie van advies en coördinatie, ten dienste van de culturele betrekkingen tussen Nederland en Zuld- Afrika. BUITENLAND. Braziliaanse Jachtvliegtuigen volgen een Noors Jacht, aan boord waarvan zich 9 ontsnapte Noorse collaborateurs bevin den, die door de Noorse regering als oor logsmisdadigers worden beschouwd en thans op weg zijn naar Argentinië. Zij wa ren op het eiland Fernando Noronha ge arresteerd, doch hebben weten te ont vluchten. De Braziliaanse marine heeft opdracht het jacht op te brengen. In de begroting van het Noorse mi nisterie voor sociale zorg ls een post van 400.000 kronen opgenomen voor steun aan huisvrouwen, die door oververmoeidheid, zwangerschap of ziekte niet ln staat zyn haar werk te verrichten. De algemene staking, welke door de Kamer van Arbeid te Florence werd afge kondigd uit protest tegen de werkloosheid, is geëindigd, daar er overeenstemming tus sen de partyèn ls bereikt. Het wereldverbond van vakverenigin- gen deelt mede, dat het vertrek van haar commissie voor onderzoek ln Palestina i voor onbepaalde tijd ls uitgesteld ten ge- I volge van de weigering der Britse regering I om de verantwoordelijkheid voor haar vei ligheid te aanvaarden. Het Jacht „Solbris", aan boord waar van zich de negen Noorse Quislings be vinden, is ln Pernambuco (Brazilië) aan- gekomen, geëscorteerd door de torpedoja- 1 ger. die het heeft aangehouden. Generaal Dwight Elsenhower heeft medegedeeld, dat hij zich niet beschikbaar zal stelleti als caiididaat voor' het presl- dentschap van de V. S. Drie personen zyn om het leven ge komen en meer dan dertig werden ge wond, doordat te Londen een electrlsche trein op een stilstaande trein op het station „London Bridge" liep. De Amerikaanse katoenraad heeft de regering verzocht nauwere politieke en economische betrekkingen met Spanje aan te knopen. De raad heeft voorts zijn in stemming met het plan-Marshall betuigd. De Britse minister van financiën Crlpss ls gisteren onverwacht per vlieg tuig naar Parijs gegaan. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft van het totale be drag ad 522 millioen dollar dat door het Congres voor tussentijdse hulp aan Frank rijk, Italië en Oostenryk ls toegestaan, we derom een bedrag van 97.121.000 dollar ter beschikking van deze landen gesteld, n.l. 49.539.000 dollar aan Frankrijk, 35.477.000 dollar aan Italië en 12.105.000 dollar aan Odstenryk. Iemand uit ex-koning Michaels om geving heeft bevestigd, dat de ex-koning met Prinses Anne verloofd ls. De verloving zal echter niet officieel bekend gemaakt worden. Wat de plannen voor de toekomst zullen zyn ls nog niet vastgesteld. Te Davos zijn zy thans samen. Naar verluidt heeft generaal Franco de Amerikaanse zaakgelastigde ln Madrid, Paul Culbertson. uitgenodigd voor een jachtpartij in Z.-Spanje. Ook de Spaanse minister van buitenlandse zaken zal van de partij zijn. Daar de arbeiders, als gevolg van het mislukken der onderhandelingen, dreigden het werk neer te leggen, heeft de Belgische regering besloten de Luikse gas- en elec- triclteltsbedrljven te vorderen, ten einde de voorziening der Luikse industrie en be volking te verzekeren. Polen eist uitlevering van een Duits premier BESCHULDIGDE ONTKENT. De Poolse regering heeft aan de Britse autoriteiten de uitlevering ge vraagd van de minister-president van Neder-Saksen, dr. Wilhelm Kopf, die als een oorlogsmisdadiger wordt aange merkt. Kopf zou sedert November- 1947 op de ïy'st van oorlogsmisdadigers van de United missions warcrimes commis sie staan. Hy was belast met de confis catie van Pools bezit in Opper Silezlë en hy zou van 1939—1945 in deze functie zich schuldig hebben gemaakt aan mis handeling van Poolse arbeiders en een „beruchte activiteit" hebben getoond in het zenden van Polen naar concentra tiekampen. Kopf zou in deze periode een uiterst luxueus leven geleid hebben o.m. uit op brengst van in beslag genomen Joods bezit. Kopf is ln het begin van 1945 naar het Westen gevlucht en heeft zich daar by de Britse autoriteiten uitgegeven voor anti-fascist, zo zegt de Poolse me dedeling. Hy werd door het Britse be stuur tot president van de provincie Hannover benoemd en is sinds de stich ting van het land Neder-Saksen minis ter-president. Hy behoort tot de sociaal democratische party. Kopf noemt de Poolse beschuldigin gen ongegrond. Hy ziet deze als een deel van een grootscheepse lastercampagne tegen sociaal-democratische politici en in het byzonder tegen die Duitse per- sooniykheden, die te Frankfort met de generaals Clay en Robertson over de economische maatregélen in het Westen hebben onderhandeld. Kopf heeft er aan herinnerd, dat deze Duitsers door de pers der Sovjetzone reeds op een zwarte lyst zyn geplaatst. De beschuldigingen zyn volgens Kopf reeds twee jaar oud en niet steekhoudend gebleken. Van Engelse zyde is nog geen verklaring af gelegd. Kopf is een der vooraanstaande figuren by de Duitse actie tegen de Ne derlandse grenseisen. Sigarettengebruik in Frankrijk 50 MILLIARD IN FRANSE SCHATKIST. (Van onze correspondent te Parijs). Het is een gecompliceerd geval met de sigaretten hier. Frankryk producéert een voldoende hoeveelheid tabak (welke de Regering bovendien met import uit Amerika nog verhogen wil) om de vrij- heid der rookartikelen ook in de toe komst te garanderen. Maar de kwestie is, dat de Fransman sedert de oorlog veel meer sigaretten is gaan roken dan pyptabak. En dat moet vastlopen. Want Frankryk bezit onvoldoende machine rieën om aan de verhoogde vraag naar saviaantjes te voldoen. Met de hand op het bloedende hart heeft de Minister van Financiën de tabakshandel is hier een staatsmonopolie het publiek daarom dezer dagen opgewekt, zich te matigen in het sigarettenverbruik en van tijd tot tyd ook eens een pupje op te. steken. Zo niet, dan staat- ons de tabakskaart opnieuw te wachten. En deze excellentie, die men, tussen haak jes, in de Kamer of elders nooit een pypje zag stoppen, doch ,wel de ene gauloise na de andere de lucht ln ziet Diazen, zou dat, zei hy, ten zeerste be treuren. Men begreep dat. Want de sigaretten brengen de Staat een aardig frankje in de la: 11 milliard in 1944, 30 in '46, en naar men berekent, 50 milliard voor het thans lopende jaar (de tabakspryzen werden namelyk zo juist aanmerkehjk verhoogd). Aan de hand der ministeriële waar schuwing hebben de statistici nog enige ctffers geopenbaard: in.'36 rookte de gemiddelde Fransman ^12 sigaretten per jaar en in '47 waren het er ruim 700. Dit is een goed cyfer, dat slechts door de Engelsman met z'n 900 jaarhjkse sigaretten wordt overtroffen. Die echter op zijn beurt weer vèr voorby wordt ge streefd door de Amerikaan, die precies 2140 Lucky Strikes, Camels en andere begeeriykheden zyn luchtruim inblaast.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1