Pessimisme inzake spoedige totstandkoming politieke overeenkomst Chicanes van Republikeinse zijde STADSNIEUWS Laatste Berichten WOENSDAG 21 JANUARI Wy ontvingen uit Batavia de navol gende belangrijke beschouwing, welke echter onder voorbehoud geplaatst wordt daar de telegrafische, overbrenging met verschillende verminkingen gepaard ging. Zij wordt hier echter zo redelijk als mogelijk is., weergegeven: Zowel in Nederlandse als in Indo nesische en Republikeinse kringen heerst pessimisme over een spoedige totstandkoming van de politieke over eenkomst, nu sedert Maandag is ge bleken, dat de aanvaarding der zes toegevoegde punten van de Commis sie voor G.D. door de Republiek slechts is geschied op basis der „concepties en verduidelijkingen", haar door de Com missie verstrekt tijdens de vergade ring te Kalioerang van 13 Januari j.l. Deze concepties en verduidelijkingen waren aan de delegatie vdn het Ko ninkrijk niet bekend en zijn eerst gis teravond om zes uur aan de Nederland se delegatie overhandigd. Recapitulerend zij vermeld, dat op Za terdag 17 Januari aan boord van de Renville het bestand en de twaalf pun ten voor de politieke besprekingen, wel ke door de Nederlanders waren voorge steld zijn getekend. Tevens werden toen aangeboden de zes punten van de Com missie v. G.D. en werd overeengekomen binnen 48 uur te antwoorden op de 6 toegevoegde punten. Dit geschiedde op Maandag j.l. eveneens aan boord van de Renville. Belde partijen accepteerden de 6 punten, de Républiek echter op basis van bovengenoemde concepties en verduidelijkingen van Kalioerang, die waren vastgelegd In de officiële notu len van die bijeenkomst. Een Republikeins waarnemer ver klaarde tegenover Aneta, dat de no tulen niet bekend waren aan de dele gatie van het Koninkrijk op 19 Jan. Voorts verklaarde dezelfde woord voerder thans tegenover Aneta, dat in deze verduidelijkingen werd gesteld, dat aanvaarding van de 6pun ten van de Commissie niet betekende, dat de Republieken i e t zou kunnen beschikken over eigen weermacht, eigen financiën en eigen buiten landse betrekkingen. Uitdrukkelijk was van Republikeinse zijde vastgesteld, of het aannemen van deze 6 punten niet in strijd was met het bovenstaande. Het antwoord luidde „neen." Een Republiekeins woordvoerder heeft hieraan toegevoegd, dat de Republikein se delegatie in de veronderstelling ver keerde, dat de Nederlandse delegatie van een en ander op de hoogte was. De woordvoerder van de Ned.-Indische regering zeide daarentegen, dat de'for mele $erduidelijking van Kalioerang een volkomen verrassing betekende voor de delegatie van het Kpninkrijk, De delegatie van het Koninkrijk .zo zeide hij ontving de notulen van de zitting te Kalioerang eerst gistermiddag om 6 uur, hoewel de vergadering reeds 1,3 Januari had plaatsgehad, en deze no tulen zijn gedateerd 15 Januari. Tot dus verre was het de gewoonte, dat notu- Republikeinen verwachten kabinetscrisis te Djokja 4 BETGEEN HERHALING VAN HET LINGGADJATI-DRAMA ZOU INLUIDEN. Onze correspondent te Batavia tele grafeerde ons hedenmiddag nog: Republikeinse kringen te Batavia verwachten een kabinetscrisis te Djok ja, nu behalve de Majsoemlook de P.N.I. het sluiten van de bestands- overeenkomst blijkt af te keuren. De ze beide grote rechtse partijen drin gen sterk aan op kabinetswijziging en zelfs de linker vleugel was verdeeld in de opvattingen omtrent de aan vaarding van de overeenkomst. De -regering Sjarifkeddin heeft veel van haar prestige ingeboet, in de laat ste da/gen omdat zij in de ogen van velen verder terugweek dan. Linggadjati door prijs geven van haar defaotó-aan- spraken op het gebied binnen de Van Mook-lijn. De ratificatie van het Egyptische vriendschapsverdrag na erkenning van de Nederlandse souvereiniteit maakt in kringen van .de Ned.-Indische regering een pijnlijke indruk. De republiek ba seert haar recht tot- die ratificaties op de notulen van de besprekingen te Ka lioerang en op de uitspraak van Gra ham „You are what you are", aan wel ke uitlating zij het recht ontleent om buitenlandse betrekkingen aan te kno pen. De Ned.-Indische regering is somber gestemd ten aanzien van de politieke onderhandelingen met de Republiek, wanneer reeds thans moeilijkheden ont staan. op grond van verschillende in terpretaties van de pas gesloten over eenkomst, aangezien dit sterk doet her inneren aan de ervaringen met het ac- coord van Linggadjati. Indien het kabinet Sjarifoeddln mocht komen te vallen na het op de Renville gesloten bestand, zoals het kabinet Sjahrir viel na de overeen komst van Linggadjati, is daarmee wel het bewijs geleverd, dat machtige stromingen in de Republiek niet ge neigd zjjn een overeenkomst met de Nederlanders te accepteren. Musica Antiqua Ring van Chr. Gem. en Mannenkoren FEESTAVOND IN DE STADSGEHOORZAAL. Met een gisteravond ln de geheel bezette Stadsgehoorzaal gehouden fees- telijke samenkomst heeft de Ring van Chr. Gemengde en Mannenkoren de viering van haar 25-jarig bestaan be sloten. De avond, welke o.m. werd bij gewoond door wethouder D. v. d. Kwaak als vertegenwoordiger van het Leidse gemeentebestuur en de burgemeester van Leiderdorp, de heer K. van Diepe- ningen, werd geopend met een woord van welkom van de voorzitter van de feestcommissie, de heer C. B. v. d, Zeeuw, die daarin tevens de dames van üe. ringbestuursleden met bloemen hul digde. De voorzitter, de heer G. Goed hart, heeft hierna nog in het kort -ge- wezen op het ontstaan en de ontwik kelingsgang van de ring en hulde ge bracht aan de heren v. d. Zeeuw, Zit man, Koenen en Waasdorp, dis spr. dankte voor het vele werk, dat zij in het belang van de ring en daarmede in het belang van de zang hebben ver richt. Ten slotte deelde spr. nog mede, dat het ringbestuur besloten had om in het voorjaar wederom in de Stadsgehoorzaal een zangconcours te houden. Met genoeglijke conferences van de heer A. Westgeest, het optreden 'van de Anja's. eert accordeondno, dat met populaire wijsjes de stemming er al spoedig inbracht en de opvoering van een tweetal één-acters door de toneel vereniging „Tot ieders genoegen", waarvoor wij al heel veel waardering konden heben ,werd deze zeer geslaag de avond verder afgewisseld, 't Geheel vormde een enthousiast „sluitstuk" van een jubileum, dat waard was op zulk een wijze te worden herdacht. Kamerkring Leiden der Chr. Hist. Unie TOOGDAG TE GOUDA. Uit de gehele Kamerkring Leiden der Chr. Hist. Unie waren vandaag de af gevaardigden en belangstellenden naar Gouda getogen ter bijwoning van de al daar gehouden toogdag. Welke om werd bijgewoond door de burgemeester van Gouda, de heer James en leden van ge meentebesturen uit Leiden en omgeving. De voorzitter van het Comité van voorbereiding, de heer A. Verboom, heette de aanwezigen, die de zaal van Concordia nagenoeg geheel vulden, har telijk welkom en gaf een uiteenzetting van de betekenis van deze dag. Ds. Hu- genholtz. Ned. Herv. predikant te Wou- brugge. sprak vervolgens een wijdings woord. De ochtend werd verder inbeslag ge nomen door tal van excursies .waarvan die naar de St Janskerk voorö.l veel belangstelling trok. In de middaguren werden enkele sectievergaderingen ge houden, waarin o.m, de geleide econo mie, het landbouwbeleid en het sociale verzekeringswezen werden besproken, terwijl jhkvr. mr. C. W; I. Wttewaal van Stoetwegen snrak over: ,X>e vrouw, de C H.U nie en de huidige politiek." Hedenavond vindt eveneens in Con cordia. nog een bijeenkomst plaats, waarin het Tweede Kamerlid, mr. J. J. R. Schmal en ds. C. A. van Harten het woord zullen voeren. len van formele zittingen van een der beide partijen met de Commissie binnen korte tijd aan de wederparty werden verstrekt De thans in het bezit van het Koninkrijk ziinde notulen hebben be trekking op een vergadering van de Commissie met de Republikeinse dele gatie over de betekenis van de 6 punten van de Commissie. Uiteraard kan hieraan door de Ne derlandse delegatie geen enkele waar de worden toegekend, aangezien de Republiek zich reeds 15 Januari had verbonden de zes punten te aanvaar den op e^n wijze, die klaarblijkelijk in overeenstemming was met de op vatting van de Nederlandse delegatie, n.l. blijkens een schrijven van de Com missie van 15 Januari, waarbij de Re publiek in eerste instantie kennis gaf van de formele aanvaarding van het bestand en van de 12 punten, welke dor.r de Nederlanders waren vastge steld als beginselen van een politieke regeling en vervolgens van de 6 door de Commissie toegevoegde politieke punten. (Rest onleesbaar verminkt. Red. L.D.) VERBIJSTERING DE NOTULEN OVER Betrouwbare Nederlandse kringen te Batavia verklaarden, dat zij .'.verbijs terd en zeer verbaasd" waren na het lezen van de notulen, welke leidden tot het ondertekenen van de wanen- stilstandsovereenkomst en de politie ke punten als basis van politieke be sprekingen. TERAARDEBESTELLING W. G. SILLEVIS. Uitgeleide gedaan door een zeer tal rijke vriendenkring is hedenmorgen op „Rhijnhof" het stoffelijk overschot ter ruste gelegd van de heer W. G. Sillevis, in leven oud-directeur van de firma 1 Sillevis en Rutten te Leiderdorp, oud- i lid van de vroegere Commissie voor de Volksbijeenkomsten, ere-lid der Leid- sche IJsclub en oud-bestuurslid van de Sociëteit Amicitia. Op verzoek van de familie werd in de aula uitsluitend het woord gevoerd door de heer Van Haselen. een neef van de overledene, de heer H. H. Tie- leman namens de vrienden en de heer J. W. Henny namens de Leidsche IJsclub en Amicitia. Alle sprekers ge tuigden van de bijzondere hartelijkheid en grote vriendschap, welke de heer Sillevis in zo ruime kring en in zo grote mate heeft verspreid. Nadat de kist met het stoffelijk overschot aan de schoot der aarde was toevertrouwd heeft een schoonzoon be dankt voor de belangstelling. TERAARDEBESTELLING C. J. DE JONGH. Onder grote deelnemende belangstel ling is hedenmiddag op „Rhijnhof" het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer C. J, de Jongh, die gedu rende bijna 25 jaar lid van het college van collectanten der Ned. Herv. Ge- I meente te dezer stede is geweest en voorts in middenstandskringen een be kende figuur was. o.a. als gevolg van zijn bestuurslidmaatschap van de Midza- combinatie. Onder de vele belangstellenden merk ten wij ojh. op de heren P. J. Mulder en H. W. Filippo namens de Gemeente- Commissie .der Ned. Herv. Gemeente, het voltallige college van collectanten, dat de met vele bloemstukken gedekte kist met het stoffelijk overschot graf waarts droeg, de heer E. W. Wichers Rollandet namens het bestuur der 3 Oc- tober-vereniging, de heren B. de Ko ning, J. C. M. Pieck, Th. Hosman en Th. van Helvert namens de Midza- combinatie en vele anderen. Aan de groeve werd achtereenvolgens het woord gevoerd door de heer H. M. Pont, voorzitter van het college van collectanten, de jongste zoon. dé heer C. de Jongh en ten slotte door ds. H. W. Kelder Jr., die de overledene dank bracht voor de betoonde trouw aan de zaak der Ned. Herv. Kerk en daarna het „Onze Vader" bad. VOOR HET LEIDS ACADEMISCH KUNSTCENTRUM. Is er één ensemble aan te wijzen, zó gespecialiseerd op de muziek der 17e en 18e eeuwers als dit „Musica Antiqua", gisteravond voor het Leids Academisch Kunstcentrum in het Leidsche Volkshuis musicerend, waarover wij reeds in het vorig seizoen de hoogste lof konden neerschrijven? De namen van onze oud-stadgenoot Johan Feitkamp (fluit), Nicolaas Roth (viool), Carel van Leeuwen Boomkamp (viola da gamba) en Hans Brandts Buys clavecymbelzij vormen een on verbrekelijke en stijlvolle eenheid. Het is onnodig hun superieure technische en artistieke kwaliteiten opnieuw te karak teriseren. Zij speelden ditmaal een programma, met enige „ontdekkingen" van Brandts Buys, dat probleemloos de avond vulde. Werken van Bach's beroemde tijdgenoot Georg Philip Telemann (een belangrijk kwartet uit diens Franse Suite), een so nate voor gamba van de in 1645 geboren Oldenburger August Kühnel, die ook een tijdlang in loonden werkzaam was en een Sonate van Pietro Locatelli. Na de pauze drie door Brandts Buys geïntroduceerde vriendelijke werken van Carolus Hacquart, George Hawdon en Gabriel Guillemain, waarvan de ma nuscripten door hem in het British Mu seum werden overgeschreven. Alles muziek, voortkomend uit één sfeer: in het algemeen lieflijk en gra cieus en intiem, zonder hevige spannin gen, hoogtepunten of inzinkingen, die ge volledig ontspannen beluistert en waar naar ge volgaarne luistert, mits ze niet te "veelvuldig worden opgediend. Tijd van beminnelijke hoofsheid, pruiken en kaarslicht Bewondering gaat vóór alles uit naar de eminente verfijnde vertolking, getui gend van minutieus wikken en wegen om de welluidende klankencombinaties op haar schoonst tot expressie te brengen. Er moet enorm gestudeerd ziin. om het zóver te brengen Men wordt teruggevoerd naar een wereld, waarin muziek slechts vertroos ting en verstrooiing betekende en klan ken voortdeinden over het vlak van een ongerimpelde zee. Niet tè lang en ge kunt er Uw vrede in vinden H. PIANO-RECITAL ISKAR ARIBO. Ter herdenking van 't feit dat Clau de Debussy 30 jaar geleden is overleden, organiseert de Kon. Ned. Toonkunste naars Vereniging een Debussy-avond in de Lakenhal as. Vrijdagavond te 8 uur. De pianist Iskar Aribo zal uitvoeren het le en 2e Boek Préludes. RESTITUTIE 'KOLENGELD. Gedurende de komen-de weken zal aan het postkantoor de terugbetaling geschieden van de indertijd berekende verhoging van de kolenprijs. Medene- men: bon 78 en 81 BV van de brand stof fenka art TA 707 en/of bon 78 BV van de kaart TB 707. Morgen zijn de letters Bri tot en met Co aan de beurt. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen Zuid-Afrikaans recht: C. B. H. Tine- kam (Kaapstad)voor het doctoraal examen Rechtsgeleerdheid: R. L. G. Borgerhoff Mulder Cs-Gravenhage) en mej. J. T. .Posthuma ('s-Gravenhage) vcor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde (Dierkunde) mevr. E. Arendsen de Wolff-Exalto ('s-Graven hage) UNIVERSITAIR CONTACT TUSSEN NEDERLAND EN BELGIË. In Leiden werden besprekingen ge houden tussen vertegenwoordigers van het Belgische en Nederlandse Comité van International Student Service. Be halve liet Uitwisselen van tijdschriften en studiegegevens, werd besloten geza menlijk een sociaal-economische studie tour te organiseren door de Benelux landen, - voor docenten en studenten. Het Comité van Belgisch-Nederlands- Luxembnrgse samenwerking zegde reeds medewerking toe. Aan de Belgische minister-president, de heer Paul Henri Spaak, werd een telegram verzonden, waarin de wens werd uitgesproken dat de betrekkingen die door de Belgische Universitaire we reld vlak na de bevrijding op zo gene reuze wijze waren gelegd, verstevigd zouden worden. Op ons bureau ligt ter inzage de passagierslijst van het m.s „Kot-a In- ten", dat op 12 Febr. as met repa- triërenden uit Indië in Rotterdam wordt verwaèht-. Zondag a.s. zal in de Schouwburg door Floor Koen's toneelgezelschap „Het Nieuwe Schouwtoneel" het beken de toneelwerk „De martelgang van kromme Lindert" van de Nederlandse auteur A. M. de Jong, die in de bezet tingstijd zo wreed om het leven werd gebracht, worden gegeven. Deze voor stelling zal een bepaalde bijdrage op leveren voor de Stichting 19401945. De Leidse Jeugdcommissie, waar in alle jeugdverenigingen te dezer ste de vertegenwoordigd zijn, houdt- Vrij dagavond in de Stadsgehoorzaal 'n gro te jeugdavond, waarvoor een aantrek kelijk programma van zang, volksdan sen, muziek en sport- is samengesteld. Dr K. J. Brouwer, zendingsdirec- tor van! de Nea. Zendingshogeschool te Oegstgeest, zal 3 Februari a.s. per vliegtuig naar Indië vertrekken tot- het houden van- een inspectiereis langs de, verschillende zendingsvelden. Minister Jonkman bevestigt Republikeins beroep op Kalioerang NEDERLANDSE DELEGATIE TEKENDE NADRUKKELIJK ALLEEN DE ZES PUNTEN. Dc minister van Overzeese Gcbieds- j delen beefi bij het begin der vergadering van de Tweede Kamer hedenmiddag het volgende medegedeeld: Tot goed begrip van de gebeurtenis sen, welke zich hebben afgespeeld na de ondertekening van de zes, door de j Commissie voor Goede Diensten aan de reeds gesloten overeenkomst toegevoeg de punten, moet ik de Kamer medede- len, dat de Republikeinse delegratie de zes punten heeft aanvaard met ver wijzing naar de „conceptions and clari fications", die door de Commissie voor Goede Diensten, tijdens de bijeenkomst te Kalioerang op 13 T^nuari j.l.. aan de Republikeinse delegatie waren gegeven. Deze toelichting was aan de Neder- j landse delegatie niet bekend. De Neder- j landse delegatie heeft hierop nog de- zelfde dag in een brief aan de Commis- j sic voor Goede Diensten gewezen en j stelde uitdrukkelijk vast, dat de Neder- landse regering zich uitsluitend gebon- den acht aan de in de zes punten ge- I formuleerde beginselen. Nog wordt op nadere opheldering j over deze aangelegenheid gewacht. Deze nadere opheldering kan zeer binnenkort worden tegemoet gezien. De Nederlandse delegatie heeft zich uiteraard alle rechten voarbehouden met betrekking tot de opvatting der Republikeinse delegatie en de toelich- j ting, op de zes punten, door de Com- j mfssie voor Goede Diensten gegeven tijdens de vorenvermelde bijeenkomst. Verschillende Kamerleden vroegen zich na deze verklaring af of het debat over de regeringsverklaring inzake In donesië onder deze omstandigheden ,op dit moment wel zin had. Na discussie hierover werd dit debat uitgesteld. Paul van Zeeland op Schiphol Het Belgische lid van de Commissie v. G. D., Paul van Zeeland, is omstreeks 11 uur op' Schiphol gearriveerd en zal vanmiddag naar Brussel doorreizen. De heer Van Zeeland had te Den 1-Iaag een ondernouud met minister Van Boetzelaer. Auto reed in haven van Schoonhoven MOEDER EN ZOONTJE JAMMERLIJK VERDRONKEN. Gisteravond is een nieuwe Chevrolet in de voorhaven te Schoonhoven gere den, Twee der vijf inzittenden kwamen om het leven. De heer A. Slop, die met zijn echtgenote, mevr. E. A, SlopBrou wer, zijn 7-jarig zoontje en zijn schoon ouders, de heer en mevr. Brouwer van Tiggelen. allen uit Schoonhoven, terug keerde van een waterpolowedstrijd in Gouda, Is waarschijnlijk ten gevolge van de dichte sneeuwbui de weg een moment kwijtgeraakt en ln de haven gereden. De auto kwam met de wielen boven in de drie meter diepe haven terecht. De heer Slop en zijn schoonouders zagen kans uit de wagen te komen. Zijn vrouw en zoontje konden daaruit pas bevrijd worden, nadat de auto met behulp van twee passerende leger trucks naar boven was getrokken. De levensgeesten bleken toen helaas reeds geweken. STAKING IN LUIKSE METAAL NIJVERHEID? Na een vergadering van hun vakver bond hebben de arbeiders der Luikse metaalnijverheid de minister van arbeid doen weten, dat zij voornemens zijn met ingang van 26 Januari het werk neer te leggen, indien hun eisen niet worcren ingewilligd. ZIEKTEKIEMEN.ÏAGERS. Het Britse nationale instituut -voor nasporingen in' de melkindustrie heeft een rijdend laboratorium uitgerust, dat te allen tijde aan boeren over het ge hele land raad kan geven bij problemen van de veeteelt. Het laboratorium on derzoekt ook de melk in alle stadia van de koe naar de consument en neemt proeven in pasteuriseer-inrichtingen om de herkomst van ziektekiemen na te gaan. Ingezonden Mededeling Benen als een Barometer - en steeds maar rauw weer op til? Rheumatische pijnen in armen en be nen. neen in alle ledematen nu hier, dan daar zijn in ons vochtig wispel turig klimaat voor velen onfeilbare voor boden van verandering van weer. Wa pen U tegen die slopende pijnen. Neem Kruschen Salts! De aansporende werking van Kruschen op Uw bloedzuiverende organen drijft de pijnverwekkende schadelijke zuren op de vlucht en neemt zo de oorzaak weg van die steeds weerkerende plaag, die Uw hele gestel ondermijnt. Tob niet langer door, vraag vandaag Kru schen bij Uw Apotheker of Drogist en neem van morgen af regelmatig de kleine dagelijkse dosis in Uw eerste kopje thee. Hedenmorgen bijzondere Ministerraad Kort vóór de hei vatting ln de Tweede Kamer van het debat over de regerings verklaring betreffende Indonesië, is de Ministerraad hedenochtend in het kabi net van de minister-president gedurende omstreeks een uut bijeen geweest. Opheffing Directoraat voor de Demobilisatie Met ingang van 1 Februari a.s. zal de inspectie voor de demobilisatie der Koninklijke Landmacht in Nederland worden opgeheven. Daarvoor in de plaats komt een Directoraat voor de demobilisatie der Kon. Landmacht, in Nederland. De inspecterende taak wordt in een dirigerende met verstrekkende bevoegdheden omgezet. Deze reorgani satie is in de praotijk noodzakelijk ge bleken, teneinde tot een betere coördi natie der werkzaamheden te geraken ten behoeve van de demobilisatie en van de wederopneming in de burger maatschappij van het te demobiliseren personeel der Kon. Landmacht in Ne derland, voorzover deze werkzaamheden verricht worden door organen, die on der het Ministerie van Oorlog ressor teren. LETTERKUNDIGE PRIJZEN. Van de Jan-Campertstichting. Het bestuur van de Jan-Campert- stichting is overgegaan tot de instel ling van enkele letterkundige prijzen. In de eerste plaats heeft het bestuur be sloten een Constantijn-Huygensprijs, groot f. 2000,in te stellen die op on geregelde tijden zal worden toegekend aan een Nederlands auteur als een be wijs van hoge waardering voor zijn ge hele oeuvre. Het bestuur heeft deze prijs voor de eerste maal toegekend aan prof. dr. P. N. van Eyck, wonende te Wassenaar. Voorts wordt een prijs van f. 1500 uitgeloofd voor een nog niet ofwel sinds de bevrijding gepubliceerde roman, ten dele spelend in Den Haag. Ten slotte zal jaarlijks een Jan-Cam- pertprijs, groot f. 500,worden be schikbaar gesteld voor een gedicht of gedichtenbundel, of een essay of bun del essays op letterkundig gebied, van een Nederlands schrijver,, die niet ouder is- dan 30 jaar. OUD-MINISTER SCHAGEN VAN LEEUWEN GERIDDERD. Bij K. B. is de oud-minister van-Ma rine, kapitein ter zee J. J. A. Schagen van Leeuwen benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. PROF. VAN DEN BRINK DOOR H.M. DE KONINGIN BEËDIGD. Hedenmorgen is de nieuw benoemde Minister van Economische Zaken, prof. dr J. R. M. van den Brink door H.M. de Koningin in het Paleis aan de Dam te Amsterdam beëdigd. DORNIER EN ECKENER VEROORDEELD. Het Duitse zuiveringsgerecht heeft Claude Dornier, directeur van de Dor- nier vliegtuigfabrieken, tot 300.000 mark boete en Hugo Eckener, directeur van de „Zeppelin Werke" tot een boete van 100.000 mark veroordeeld. De zoon van Eckener, Knud, is tot 12.000 mark en de bedrijfsleider van de Maybach-fabrieken, Kari Maybach, tot 200.000 mark bo.ete veroordeeld. Alle veroordeelden verliezen gedu rende vijf jaar het kiesrecht en het recht openbare' leidende functies uit te oefenen. RUIM 400,000 GRIEKEN ZONDER TEHUIS. Volgens een verklaring van het Griekse ministerie voor sociale zorg hebben ruim 400,000 personen van wie bijna 170,000 minderjarigen ten gevol ge van de guerilla hun woonstede ver laten. Zij worden door de staat ver zorgd. Verduidelijking volgens Van Zeeland aan beide delegaties bekenfl In een nadere bespreking met de hcc# Van Zeeland, heeft deze nog eens be vestigd, dat de rijf „avis of opinions" (meningsverdnidelijkingcn), welke los staan ,van de zes door de Commissie voor Goede Diensten toegevoegde pun ten, Zaterdag voor de ondertckenlngs- plechtigheid aan boord van de „Ren ville", door de voorzitter der Commissie voor Goede Diensten zijn voorgelezen ten overstaan van de delegaties en de pers. Deze vijf „avis of opinions" geven met elkander de opvatting weer, welke de Commissie voor G. D. van het bereikte accoord had. Het is echter'mogeUjk, dat de compte-rendu van de besprekingen, op 12 en 13 Januari tc Kalioerang ge voerd, pas later is verschenen en dat daaruit de moeilijkheden zijn ontstaan. Deze compte-rendu bevat een verslag van conversaties over een gehele reeks van punten, welke naar aanleiding van tal van zaken tussen de Republikeinse delegatie en de Commissie voor G. D. zyn behandeld. EEN FRANSE OPLICHTER GEVAT. Voor 30 millioen gestolen. Een 21-jarige jongeman, die zich uit- gaf voor „graaf de Bosumont", bezocht als reparateur van schrijfmachines de I redactiebureaüx van de grote dagbla- I den te Parijs. Als hij zich van de situa tie op de hoogte had gesteld, kwam hij terug en gelastte op bevelende toon, J bepaalde schrijfmachines naar zijn I auto te brengen. De employé's, die 1 meenden met een bevoegd persoon to I doen te hebben, gehoorzaamden hem, j maar de schrijfmachines bleven weg..- Op dergelijke wijze was het hem zelfs I een keer gelukt een brandkast in een 1 bank geopend te krijgen. Toen hij later hetzelfde trucje wilde uithalen in het hoofdbureau van de Franse radloom- roep zag hij zich echter door twee re chercheurs opgebracht. Men schat, dat hij zich met zijn practijken voor een waarde van 30 millioen fr heeft toe geëigend. KATWIJK AAN ZEE: FEESTAVOND VAN DE MELKSLIJTERSVERENIGING. Deze feestelijke bijeenkomst werd in Casa Cara gehouden. De voorzitter do heer L. Bogaards heette allen welkom. Verleden jaar, zei hij, was afgespro ken, dat er in de zomer door de leden en hun dames een uitstapje met auto bussen gemaakt zou worden. Er is van dat reisje niets gekomen en daarom heeft het bestuur deze feestavond be legd. De avond werd doorgebracht met goochelen, muziek en declamatie, waar bij het duo Hermans en Steenvoorden zich verdienstelijk maakten. SCHEEPSBERICHTEN. Agatha 20/1 van Curasao te Maracalbo; Amstelland 19/1 van Las Palmas naar Amsterdam; Balanlpa, R'dam-Batavla, pass. 18/1 Gibraltar; Barendrecht 19/1 v. Geraldton naar Abadan; Boschfontein 19/ I van A'dam te Mombassa; Congostroom 19/1 van Loblto naar Porte Amboin; Ga- dila 19/1 van Suez naar Heysham; Ja para wordt 22/1 van Manilla te Los An gelos verw.; Kellehaven 19/1 nog te Owen- do; Kota Inten, Java-R'dam, pass. 19/1 II uur Point de Galle; Lekhaven, Rot terdam-Montevideo, pass. 19/1 Las Pal mas; Lutterkerk 19/1 van Bahrein te Ka rachi; Manoeran 19/1 van East Londen n. Lorenzo Marques; Noordam 19/1 van Rotterdam tc New-York; Poelau Laut, 19/ 1 van Batavia naar Semnrang;. Samarlnda 18/1 van Calcutta naar Pacific Kust; Vo- lendam wordt 24/1 van Java te R'dam verwacht; Willem Ruvh, Java-Rötterdam, pass. 19/1 17 uur Gibraltar; Alkald 19/1 van Bahla naar Rlo de Janeiro; Berkel (Vlnke), R'daïn Landana, pass. 19/1 Öucssant; Llssekerk 18/1 van R'dam te Calcutta; Prins 'Maurits, 18/1 van Jaffa te Tel Aviv; Sommelsdyk, R'dam-Llssabon- New-Orleans. pass. 18/1 Ouessant; Stad Maastricht 19/1 van Rotterdam te Sa- vona; Stad Schiedam. Calcutta-Ncder- land, 19/1 te Madras; Stad VlaaTdlngen, R'dam-Norfolk, pass. 19/1 Start Point; Stentor 20/1 van Rotterdam te Algiers verwacht. K.N.S.M. Draco 19/1 te Amsterdam van Kopenhagen; Arladno 20/1 te Am sterdam van Rotterdam. West-Afrlka Lijn Amstelkerk 19/1 v. Dover naar Dakar. Mij. Nederland Manoeran 19/1 van East Londen naar Loronzo Marques; Poe lau Laut 19/1 van Batavia naar Sema- rang; Tawall J8/1 van Belawan naar Holland; Amsteldlep 17/1 te Soerabayn v. Semarang naar Ballkpapan; Ceram 18/1 te Batavia van Aden; Rondo 17/1 v. Bang kok naar Singapore. Oceaan Aeneas 17/1 van Singapore n. Port Said; Menestheus 16/1 van Antwer pen naar Singapore: Lydeus 16/1 van Gi braltar naar Londen; Phrontls 16/1 te Ballkpapan van Soerabaya naar A'dam. BEURSOVERZICHT Amsterdam, 21 Januari. I Vandaag bestond een gedrukte stem ming. De inzinking nam voor enkele fondsen vrij stevige proporties aan. Deze gedrukte stemming hield waar schijnlijk verband met de minder gun stige beoordeling omtrent de ontwikke ling der situatie in Indië. Oude Ko ninklijke zakten van 349 in tot 341, en traden iets hoger uit de notering. Nieuwste aandelen daalden van 337 J/2 tot 328 en waren ten slotte 329. Aande len Scheepvaart Unie daalden van 170 tot 165 y2, de stockdividenden liepen achteruit van 301 tot 295. De Aku's waren iets lager. Bepaald gedrukt waren Unilever, die van 308 achteruit liepen tot 390% en omstreeks 302 de notering verlieten. H.VA.'s daalden van 240 tot 230. Ook andere Tabakken waren enige I punten lager. Amsterdam Rubbers He pen omlaag van 169 tot 164. Bankaan- delen goed prijshoudend. De Ameri- kaanse markt was stil en een fractie hoger. De conversielenning 1947 was I een fractie lager dan gisteren. i G .Meubilaire goederen. Ra chels, fornuizenbrandkasten i inventarissen, bascules, ge wichten enz. koopt steeds fi contant A. J Hart wijk. Goe derenbeurs. Burcbtsteeg 4. Nieuwe Beestenmarkt 79. (Veemarkt) Telefoon 24013 26627 Ook galvaniseren ver tinnen herstellen W Gevraagd, droge bergrulm- te. c,a. 6 x 3 m. Aanbiedin gen; J. Tb Wurzer, Movsch- j weg 149. Schrijfmachines. Groot kantoor vraagt schrijfmachi ne met normale en brede wagen te koop, benevens een kolfermachlne. Brieven met opgave van merk en prijs Bur. van dit Blad No. 1550 k. ■- Aangename 'bijverdienste - Maatschappij vraagt Dame of Heer. n4et ben. 25 jaar. voor middag- of avonduren. Voor haar afd. Spaarkas Brieven Bur. van dit Blad No. 1555 k Welke vronw (alleenst.), wil bij hulpbehoevende vrouw behulpzaam zijn voor ont spanning en lichte werk zaamheden, grove werk wordt verricht en was buitenshuls. Inlichtingen na 6 uur. De Goejestraat 34.* Te koop gevraagd heren huis te Oegstgeest. Liefst met garage. Eventueel herenhuls te Oegstgeest ter ruiling be schikbaar. Brieven met ultv. inl. en prijsopgave Bur. v. d. Blad onder No. 1620 k. Melsjesflets In prima staat leeftijd 10 tot 12 Jaar. Uiter ste prijs aan J. H. dert H3on. Rljnsb weg 97. Rijnsburg. B Zeilboot, pl.m. 16 12. tui gage. ln g .s. z.. tegen billijke prijs te koop gevr. Br. m. In lichtingen en prijsopgaaf Bur von dit Blad No. 1097 k. G Gevraagd Jonge werkster, alle werkdagen van 912 uur. Loon f. 45 per maand. Brieven Bur. van dit Blad No. 1585 k. Werkster gevraagd, 2 och tenden per week. Aanmelden na zes uur. Mevr. Noordenbos Louise de Collgnylaan 9, Oegstgeest AANGEBODEN R Accordeou-Gultaarles. In strumenten ln bruikleen of op condities. Muziekschool Zwaag Korevaarstraat. 5. Tel 24358 Ter overname aangeboden gaswasmachine met wringer, mangel, wandelwagentje, elec. kacheltje (defect) en fiets mandje. Adres: Zeeweg 145. Katwijk a/d, RlJn Waterpo's, klnderpo's, ko lenkitten kolenzeefton, fluit ketels, emmers, wastedlen. steelpannen, kolenschop, pof- ferpannen, klompen, oliekan nen, strijkplank, broodtrom mel. kachelrekjee, bedkrul- ken. waterzakken, thermos fles matkloppers, stofbllkken weckrlngen mondorgels kaats ballen, zeepdozen. schoolbor den, springtouw, schril f leien Deko Mare 86. Te koop aangeboden: kof- fergramopboon (H.M.V.) pla- tenkoffer en pl.m 20 platen, plck-up ln mooie kast, paar lakschoenen maat 43, espe ranto woordenboek. Zoeterw. Singel 75. Damesjaponnen. Speciaal j adres voor het maken van de nieuwste modellen Japonnen. Binnen een week klaar. Bil lijke prils. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 1534 k. a Ter overname Philips BJo- sol hoogtezon. voor 125 Volt, I z. g. a. n. Oranjelaan 14, Tel. 22059. Oegstgeest. S Te koop een z. g. a. n. dn- I meslederen Jas, v.o., witte trouwjapon, Amerlk, model, met 3 1/2 el sleep donker blauwe damesjas, alles ln goede ataat zonder punten en billijke prils Brieven Bur. v. d Blad onder No. 1543 k. ffl Opruiming. Enorme koop jes ln De Liohthal Prima afwasbare kappen vanaf 8.90. 10.90. 13.90: kap met glas plaat 19.75. 26.50. mooie ko peren kronen 19 75. gothl- sche kronen v.af 24.90. B. Raaphorst. Haarl.str. 293. Profiteert nn! In de Licht bal zUn abnormale koopjes. Kroon- of wancülchtkapjes vanaf 25 tot 98 cent. Strijk ijzers 10.80 met garantie. Sol. elec kachel 17.60. theelichten 4,95 5.95. B. Raaphorst, Haarl.straat 293. S3 Dlaakt voor de lange win teravonden Uw kamer gezel lig; laat Uw kap of kroon overtrekken of vernieuwen, tegen verlaagde prijzen. Het voordeligst adres voor snoer, lamphouders, stekkers, scha kelaars. De Llchthal, Haar lemmerstraat 293. B B. z. a. huishoudster. 38 J., N.H.. met 2 meisjes. Salaris geen vereiste. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 1553 k. JG Aangeboden zuiver wollen divankleed f. 52.50 on kapok- bedje f. 12.50. Oldenbarneveldstraat 29. B To koop pracht vloerkle den. ln diverse maten en merken, gang- cn traplopers, één- en twee-persoonsledikan ten. Hooigracht 55. (Na 6 uufl gesloten) DIVERSEN B WonlngruU. Aangeboden Alkmaar vrij huls. buitenkant stad. ruim uitzicht, 6 kamera keuken, schuur, zolder, voor- en achtertuin. Gezocht Lel den: Iets dergelijks, huurpr. f- 30f. 35 p. mnd. Brieven Bur. van dit Blad No. 1529 k H Huwelijk. Net persoon wenst ernstige kennismaking met net meisje. Leeftijd 25—30 J., P-G. Brieven letter H. Boekh. v. d. Veen, Geversstraat 69, Oegstgeest. tl U speelt schaak bU ons, ln de le, 2e of 3e klas al naar Uw speelkwallteit. Schaak vereniging Vriendenschaar. Vrijdagavond 8 uur. Oude Singel 236. B Rijlaarzen, ln zeer gocdo staat to rullen -voor Ameri kaans windjack, a. do Beer. Kapteynstraat 28. B Vermist, sinds Zondag- een cypers poes met witte slofjes, luisterend naar de naam van Llzzy. Terugbe zorgen tegen beloning: S. W. Verhoeven. Rapenburg 27. SLEUTELTJES worden dagelijks opgenomen, wanneer voldoende ruimte beschikbaar Is. Ze mogen hoogstens 30 woorden groot zijn (een woord maximum 12 letters). Dc prijs bedraagt f 1.50 bi) vooruitbetaling Een bewijsnummer wordt niet verstrekt.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3