r De Russen blijven tegen West-Duitsland ageren Goedkeuring bepaling Zuiderzee-fonds WEERBERICHT Indië-debat tot heden uitgesteld Bedenkingen tegen naasting Nederlandsche Bank J Luit.-Generaal Kruis neemt afscheid van de M. M. O. D. Amerika begroet overeenkomsten op „Renville" met vreugde Economische en financiële hulp te ivachten Met een enkel woord 56ste Jaargang WOENSDAG 21 JANUARI 1948 No. 26291', LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.350 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no.: 57055 Generaal Clay naar Washington Gisteren kwam de geallieerde be stuursraad bijeen de eerste zitting na de mislukking van Londen. Het verwachte Amerikaanse voorstel tot het doorvoeren van een geldsanering voor alle zones is op de vergadering niet gedaan, doch men neemt aan. dat dit voorstel ter tafel is gebracht tijdens een korte bespreking, die na afloop van de bijeenkomst is gehouden en waaraan slechts 4 vertegenwoordigers van elke delegatie deelnamen. De Franse bevel hebber, generaal König, nam niet aan deze laatste bespreking deel. De discussie over het Frankforter pro ject begon met een verklaring van ge neraal Clay, die zeer kort uiteenzette waarom tot deze maatregelen is overge gaan. Hij zeide,. dat hierin slechts een verbetering van de bestaande toestand mocht -worden gezien en dat de maat regelen slechts economische en geen po litieke betekenis hadden. Generaal Clay zeide, dat hij nog geen gedetailleerde gegevens van het plan kon overleggen doch dat deze zo spoedig mogelijk aan de bestuursraad zouden worden verstrekt. Maarschalk Sokolof- sky dankte voor deze mededeling en legde vervolgens een op schrift gestelde verklaring af, waarin het reeds bekende Russische standpunt ten aanzien van de te Frankfort gedane voorstellen werd weergegeven. Sokolofsky zeide kennis te hebben genomen van de door generaal Clay te Frankfort afgelegde verklarin gen en deze te beschouwen als een nieu we stap naar de splitsing van Duits land en naar de stichting van een West- Duitse staat. Sokolofsky zeide. dat het Sovjet-voorstel tot het instellen vaneen centrale regering voor Duitsland op de Londense conferentie door de drie an dere machten werd verworpen. Hij pro testeerde er tegen, dat de in Frankfort genomen maatregelen werden genomen buiten dfe contróleraad om en noemde deze een schending van de overeen komst van Potsdam. Met betrekking tot Clay's verkla ring, dat de maatregelen getroffen zijn in overeenstemming met de mening van leidende Duitsers, die aan de voorbereiding- hebben deelgenomen, zéide Sokolofsky. dat geen werkelijke democratische Duitsers er deel aan hadden. De werkelijke voorstanders van een verenigd Duitsland zullen voor hun houding worden vervolgd, aldus Sokolofsky. Hij was van mening, dat alleen Duitsers van het slag van Schumacher, Adenauer en Kaiser met de plannen accoord gingen. Sokolofsky eindigde zijn verklaring met de woorden: „Het Sovjet-opperbevel blijft van mening, dat deze plannen niet mogen worden voortgezet, daar zij in strijd zijn met Potsdam en de besluiten van de bestuursraad." De Franse bevelhebber, generaal Ko- nig, dankte generaal Clay voor zijn me dedeling en zeide slechts, dat hij zijn regering hierover zou inlichten. Ook ge neraal Robertson legde een korte ver klaring af, waarin hii zeide, dat de ver klaring van Clay te Frankfort mede na mens hemzelf was afgelegd. Hü zeide in antwoord op Sokolofsky's betoog, dat hy blijft bij zijn te Frankfort afgelegde ver klaring. Robertson ging verder in op de bewering van de Russische bevelhebber, dat het Russische voorstel tot het in stellen van een centrale Duitse regering te Londen was verworpen. - Robertson zeide, dat Bevin in werke lijkheid gezegd heeft „wij wensen de politieke en economische eenheid van Duitsland, maar deze moet worden ge baseerd op de beginselen van werke lijke democratie en geen deel van de bevolking mag worden overheerst door een ander deel. Wü wensen spoedige instelling van een Duitse regering en deze moet een werkelijke vertegen woordiging van het volk zijn en- de autoriteit van een regering hebben. Wij wensen geen schijnregering." Robertson zeide, dat deze woorden niet konden worden uitgelegd als de af wijzing van een centrale Duitse rege ring. Indien een voorstel werd verwor pen. dan moet er iets met dit voorstel verkeerd geweest zijn, zo zeide hij. Aan het einde der zitting ontkende generaal Clay nogmaals, dat de Frank furter besluiten een inbreuk zijn op de overeenkomst van Potsdam. Hij betreur de het, dat de Sovjet-bevelhebber met Slechte tijden voor de Cöte d'Azur Wordt het Casino te Monte Carlo gesloten? (Van onze correspondent te Parys). Alle gelukkigen, die in Parijs thans terugkeren van hun winterverblijf aan de Middellandse Zee, zijn het er over eens in jaren in deze vacantiestreek par excellence niet zo'n slechte tijd to hebben meegemaakt. Ten gevolge der voortdurende prijsstijging ligt namelijk ook de toeristenindustrie zo goed als stil. Zelfs Amerikanen kunnen zich de weelde van een verblijf aan de Cóte d'Azur nauwelijks meer permitteren. En de directie van het Casino de Monte Carlo schijnt dan ook ernstig te over wegen, de poorten van dit wereldver maarde speelhol maar te sluiten. Elke dag moet er 1 millioen francs op de exploitatie Worden bijgelegd. PLAATSELIJK NOG WAT SNEEUW De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met enige sneeuw of regen en zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Later in het Westelijk gedeelte van het land wind draaiend naar West met enige stijging van temperatuur. 22 JANUARL zijn afwijzing niet had gewacht, tot hij volledige details ter beschikking had. Generaal Clay is twintig minuten na afloop der vergadering per vliegtuig naar Washington vertrokken. Hij was vergezeld van zijn politieke adviseur, Robert Murphy. Naar vernomen wordt, is de generaal ontboden om de betrokken congrescom missies getuigenis af te leggen over de ontmanteling in Duitsland. Deze com missies wensen daaromtrent nauwkeu rig te worden ingelicht in verband met de herstelplannen voor West-Europa en de omstandigheid, dat de Sovjet- Unie zekere bepalingen van de overeen komst van Potsdam niet zou nakomen. Clay zal, naar verwacht wordt, tevens verslag uitbrengen over het verloop van de besprekingen met de Britse autori teiten inzake de plannen om het ver zenden van gedemonteerde installaties naar de Sovjet-Unie en andere Slavi sche landen te staken. Voorts zal Clay met minister Marshall van gedachten wisselen over de algemene toestand in Duitsland en over een eventuele fusie der drie Westelijke zones. SPOEDIG DRIELANDENCONFE- RENTIE OVER DUITSLAND? Massigli. de Franse ambassadeur te Londen, is na een kort bezoek aan Pa rijs te Londen teruggekeerd en naar uit betrouwbare bron werd vernomen, zal hij de Britse regering meedelen, dat Frankrijk bereid is met Engeland en de V.S. deel te nemen aan een drielanden- conferentie over Duitsland. Te Londen, Parijs en Washington heeft men reeds enige tijd het houden van een derge lijke conferentie overwogen. Men neemt thans aan, dat zij binnenkort zal plaats vinden, waarschijnlijk te Londen. (Van onze parlementaire Redacteur). Gistermiddag zou de Tweede Kamer het debat over de regeringsverklaring inzake de ontwikkeling der gebeurte nissen in Indonesië hervatten, maar inmiddels was telegrafisch de tekst van de op de ..Renville" tot standge- komen overeenkomsten ontvangen. In verband daarmede werd de beraad slaging uitgesteld tot hedenmiddag. De ministers, die dr. Beel en mr. Jonkman naar het Kamergebouw vergezeld hadden gingen weer heen en de vergadering werd een poos ge schorst. Minister Vos moest gewaar schuwd worden. Aan de orde was ni. de behandeling van de BEGROTING VAN HET ZUIDERZEEFONDS. Deze werd goedgekeurd. De heer Engelbertink (KVP) maakte bezwaar, dat er zo weinig voortgang ge maakt wordt met de inpolderingswer- ken. De heer Van der Brug (Arb.) kwam voor de belangen van de Waddenvissers op, die, naar zijn mening vergunning moeten krijgen op het IJsselmeer te gaan rissen. Thans verkeren zij in een noodtoestand. Ook de heer De Ruiter (C.H.) bepleitte de noodzakelijkheid de inpoldering met kracht voort te zetten. „Half werk is duur werk", zei deze af gevaardigde en ophouden met de werk zaamheden noemde hij half werk. Op advies van de regering hebben de Mar kers zich omgeschakeld, van de 200 vis sersschepen zijn er op Marken nog maar acht over, doch nu voelen zij zich te leurgesteld. Ook andere pleitte voor voortzetting der inpolderingswerkzaamheden. De minister van Verkeer en Water staat, de heer ir. H. Vos bleek het eens te zijn met de stelling, dat half werk duur werk is. maar hij voegde er aan toe, dat ook langzaam werk duur werk kan zijn. De beslissingen zullen in de e.k. maanden moeten vallen en hij zou zich er over verheugen als tot snel af maken van het werk besloten zou kun nen worden. Hij vestigde er in dit ver band mede de aandacht op, dat in de oorlogsjaren er weinig aan te doen was. Spoedig zal de Zuiderzeeraad weer wor den ingesteld en dan zal de minister ad vies van dit college inwinnen over de vraag welke polder voorrang moet heb ben. Hij verklaarde, dat na de plan nen tot inpoldering van de Zuiderzee verdere plannen tot landaanwinning nodig zullen zijn. In dit verband noem de hy de Dollart. Op een aantal staatsbedrijven zou hij pioniers-landarbeiders als bedrijfslei ders willen plaatsen. In de Noord-Oost polder zullen aparte groenten- en fruit- teeltbedryven worden aangewezen. De Waddenvissers, die in 1918 al in de Zui derzee visten, hebben vergunning in het IJsselmeer te vissen. Hierop werd de begroting zdist. goedgekeurd, evenals de begroting van het staatsvissershavenbedrijf te IJmui- den. 's Avonds maakte de Kamer een be gin met de behandeling van de wets ontwerpen tot verklaring van het al gemeen nut van de naasting van de aandelen in het maatschappelijk ka pitaal van De Nederlandsche BankN.V. door de Staat en tot invoering van nieuwe bepalingen nopens het statuut van De Nederlandsche Bank N.V. De heer De Wilde (A.R.) had vele bedenkingen. Hij wees er o.a. op, dat de Nederlandsche Bank volkomen onder geschikt gemaakt wordt aan de minis ter van Financiën, althans aan de re gering. Het rijk zal zoveel schuld bij 'de Bank kunnen maken als het wil. De zelfstandigheid van de Bank gaat ge heel teloor. Het land heeft belang bij een stabiel bankbeleid, dat niet afhan kelijk dient te zijn van wisselende mi nisters van financiën en van de uit slagen van verkiezingen. Tenslotte ver klaarde hij het algemeen nut van de naasting der aandelen niet in te zien. Ook de heer Bierema (Vrijh.) zag de laatste sporen van onafhankelijkheid der Nederl. Bank verdwijnen. Voor de regeling der schadeloosstelling bleek hij geen bewondering te hebbenEen gezond financieel beleid is primair en daarover bleek de heer Bierema niet gerust te zijn. Naar zijn mening moet het toezich t zoals het in het gentle- mans agreement is vastgelegd, gehand haafd worden. De bezwaren van de heer Van der Feltz (C.H.) culmineerden ook hierin, dat de Bank haar zelfstandigheid gaat verliezen. De heer Sassen (K.V.P.) vond de naasting eensdeels juist, anderdeels te onderscheiden van socialisatie. Benoe ming van directeur en secretaris door de bankraad achtte hij verkieslijker. De heer Hofstra (Arb.) zette om. uiteen dat in de ontwerpen gezocht is de synthese van het particulier belang en het gemeenschapselement, dat is ge legen in de Nederlandsche Bank. Hij sloot zich bij de zienswijze van de mi nister aan. De thans voorgestelde maat regel bezegelt z.i. sleohts een onherroe pelijke ontwikkeling, die tegengehou den, noch ongedaan gemaakt kan wor den. Met de voorgestelde wijze van schadeloosstelling kon hij zich vereni gen. De heer Hoogcarspel (CP.N.) wilde in de bankraad de invloed der arbeids organisaties vergroot zien. Het „L.D." naar „de jongens overzee" Ingevolge een nieuwe overeen komst tussen het Ministerie van Overzeese Gebiedsdelen, het be stuur van de Nederlandsche Dag bladpers 1945, de P.T.T. en de K.L.M. treedt met ingang van 1 Februari a.s. een gewijzigde rege ling in werking met betrekking tot het vervoer van dagbladen naar onze militairen in Indië. Waar dit vervoer door de lucht per courant f. 11 per kwartaal kost, zou de prijs van een kwartaal abonnement in totaal dus f. 14.90 moeten bedragen. Wij beseffen evenwel, dat een dergelijke uitgave voor velen In deze tijden onoverkomelijke finan ciële bezwaren oplevert, doch an derzijds is ons bij voortduring ge bleken hoezeer onze militairen overzee het dagelijks nieuws van „huis'^ op prijs stellen. Om die reden hebben wij be sloten het ons door het bestuur der N.D.P. toegewezen maxi mum-aantal abonnementen be schikbaar te stellen tegen f. 7.- per kwartaal, waarbij wij de resterende kosten voor onze rekening nemen. Het aantal abonnementen, dat wy kunnen afnemen buiten de huidige Indische abonné's, die ons reeds hun wens kenbaar maakten hun abonnement onder de gewij zigde "omstandigheden te wil len prolongeren is evenwel beperkt en bedraagt niet meer dan dertig. Zij die hiervoor in aanmerking wensen te komen dienen zulks on verwijld te onzer kennis te bren gen, waarna de abonnementen in volgorde van aanmelding zullen worden verzorgd. DIRECTIE „L.D." Britten verbieden bijeenkomst Volkscongres Het Britse militaire bestuur in Duits land heeft een vergadering van het „Volkscongres voor de eenheid van Duitsland", die de communisten voor nemens waren a.s. Zaterdag te Solin gen in het Ruhrgebied te houden, ver boden. Volgens een officiële Britse verklaring tracht het Volkscongres onbeschaamd en weloverwogen de verordening van het militaire bestuur te omzeilen, die tot doel heeft te verzekeren, dat poli tieke activiteit eeriyk en openlijk wordt gevoerd. Het Volkscongres, aldus de officiële verklaring, beweert alle par tyen en bevolkingsgroepen te vertegen woordigen. Het wordt in werkelykheid echter verworpen door alle erkende po litieke partyen behalve de commu nistische partij Duitsland. KONING LEOPOLD NAAR LISSABON VERTROKKEN. Koning Leopold van België heeft gis teren Genève per vliegtuig verlaten om zich naar Lissabon te begeven. De koning was vergezeld van zyn echtgenote, prins Boudewyn en prinses Josephine. Een lid van koning Leopolds gevolg verklaarde niet te weten, waar heen de koning na zyn bezoek aan Havannah zou gaan. zyn aankomst in de Portugese hoofd stad is later gemeld. Het Amerikaanse Departement van Buitenlandse Zaken heeft de op de „Renville" gesloten overeenkomst be groet als een „gezonde basis voor de politieke en economische ontwikke ling van Indonesië" en verklaard, dat de Amerikaanse regering „wegen en middelen onderzoekt om economische en financiële hulp te bieden". De tekst dezer verklaring luidt: „De Amerikaanse regering heeft het nieuws, dat de Nederlandse en Indonesische delegaties de voorstellen van de Com missie voor Goede Diensten van de Veiligheidsraad hebben aanvaard als basis voor de regering van het Neder lands-Indonesisch geschil, met grote voldoening ontvangen. De Amerikaanse regering acht deze voorstellen uiterst rechtvaardig en practisch en geloofd, dat zy een gezon de^ basis voor de politieke en economi sche ontwikkeling van Indonesië zullen verschaffen, niet alleen tot voordeel van de Indonesiërs en Nederlanders, maar ook van de rest van de wereld. De Amerikaanse regering feliciteert de Commissie voor G.D. met haar uit stekende werk en de Nederlanders en Indonesiërs met de geest van groot staatsmanschap, waarmee zy de onder handelingen in tegenwoordigheid van de Commissie voor G. Diensten hebben beëindigd. De Amerikaanse regering zal de vooruitgang en wederopbouw in Nederlands-lhdië met de grootste in teresse blyven volgen en onderzoekt wegen en middelen om economische en financiële hulp voor deze wederopbouw te bieden". BINNENLAND. Het eerste contingent van de 2400 verplaatste personen ln Duitsland, beho rende tot de 400 jaar oude Nederlandse Doopsgezinde kolonie, zal op 6 Februari uit Bremerhaven vertrekken om naar Paraguay te gaan. waar reeds 18.300 Doopsgezinden wonen, die leven van vee teelt en katoenaanplant. Hun nederzettin gen zijn 300 mijl van de eerste stad ver wijderd. Hun taal ls nog steeds plat Duits, zy dragen nog de oorspronkelijke namen en bewaren de oude gewoonten. C.C.D.-ambtenaren hebben in nauwe samenwerking met de plaatselijke ryks- polltie ln Neede en omgeving een uitge breid complot van clandestiene slachters en zwarthandelaren ontmaskerd. Een 20- tal arrestaties werd reeds verricht. Tot voorzitter en ondervoorzitter van de Raad van Beheer van het Nederlands Verkeerslnstltuut zyn. onderscheidenlijk benoemd dr. Ir M. H. Damme, oud-dlrec- teur-generaal van de P.T.T.-dlenst en lr. N. Th. Koomans, directeur van het Ge- meenteiyk Havenbedrijf te Rotterdam. Tot directeur ls benoemd dr. J. G. Ra maker te Rotterdam. Ambtenaren van de C.C.D. te Zwolle Zon OD- 836 uur onder: 17.08 uur. zijn een omvangrijke knoeier!) met melk op. o.o u n op het spoor gekomen. In de loop van een Maan op. 12.62 upr. onder. 4.50 uur half ,aar hcctt nl de Teehouder (Tromp) (26 Jan. V.M.) eon hoeveelheid van 30.000 liter melk Hoogwater te Katwyk te 11.52 en 12 u. I bulten de bonnen om verkocht. Mr. Th. R. J. Wijers te Vught, die tot lid der Eerste Kamer benoemd ls ver klaard ln de vacature van De Mortel heeft deze benoeming aangenomen. Indien Prof. Van den Brink, die tot Minister van Economische Zaken ls be noemd. voor het lidmaatschap der Kamer bedankt, komt op de desbetreffende lijst ln aanmerking lr. H J M. Verhey te Dl- dam. De opvarenden van het s.s. „Water man", dat met militairen onderweg naar Indië ls, kunnen post uitgereikt krygen ln Port Said, Sabang en by aankomst in Ba tavia. mits deze resp. op 24 Januari, 3 Februari en 10 Februari a.s. uiteriyk ter post bezorgd ls. BUITENLAND. De Russische militaire autoriteiten hebben het vaarverbod ln de territoriale wateren van Porkala (Finland) gedeelte lijk opgeheven. Schepen mogen nu, ge ëscorteerd door eenheden van de Russi sche vloot, in Westeiyke richting door deze wateren varen. Een Dakota van een Chinese lucht vaartmaatschappij ls, kort na te Moekden Alvorens te zinken is het Chileense stoomschip „Cautln" totaal omgekanteld. De kapitein, die zich onder de overleven den bevindt, ls gearresteerd. By deze scheepsramp hebben meer dan 100 per sonen het leven verloren. Er bevonden zich 200 passagiers aan boord. Slechts een 30-tal wist zich te redden. Te Genève gingen geruchten, dat de Belgische premier Spaak Zondag een ge- helm bezoek aan koning Leopold in Zwit serland heeft gebracht. Naar verwacht wordt, zal de Franse regering zich een dezer dagen voorstand ster verklaren van een tolunle met Italië. Meer dan 5Q,000 mensen zbn ln Oost- Frankryk uit hun hulzen verdreven door de ergste overstromingen sinds 1778. De fezwollen rivieren hebben meer dan 100 ruggen meegesleurd en een schade van totaal 8 milliard francs veroorzaakt. De Franse regering heeft een decreet uitgevaardigd waarby iedere afzonderiyke loonsverhoging tot een maximum van 30% beperkt wordt. De in November 1945 benoemde rector.-magnlflcus van de universiteit te Bonn, prof. H. Konen, die tot vorige te zijn opgestegen, neergestort. Er zijn 10 maand chrlsteiyk-democratlsch minister doden en 40 ernstig gewonden. De Inzit- van onderwys ln Noordryn-Westfalen was, tenden waren voor het grootste deel re- ls ten gevolge van een Brits onderzoek geringspersonen, die uit Moekden werden van zyn ambt ontheven. De voornaamste geëvacueerd. De Amerikaanse gezagvoer- beschuldiging ls, dat hy geen behooriyke der en de Chinese tweede piloot sprongen maatregelen heeft genomen tegen het met hun parachute uit hét toestel. 1 toelaten van Nazi's en andere elementen. (Foto Van Vliet) De chef van de Generale Staf, lult-.-generaal mr. H. J. Kruis, heeft gister middag afscheid genomen van de Mijn- en Munitie-opruimingsdienst te Lei den, welke dienst irl staat van liquidatie verkeert. Luit.-Generaal Kruis wenst de commandant van de M.M.O.D., kolonel J. C. Spaich (rechts), geluk met zyn titulaire bevordering tot generaal-majoor. Dat HM. de Koningin en Haar re gering met grote waardering over uiw werk vervuld zijn, moge blijken uit het feit, dat het H.M. heeft behaagd om kolonel J. C. Spaich met ingang van 1 Januari j.l. de titulaire rang van generaal-majoor te verlenen. Luit,-generaal Kruis achtte zich ge lukkig om, na voorlezing van dit Ko- ninkiyk besluit, hetgeen wy gisteren reeds in een deel van onze oplage heb ben vermeld, als eerste generaal-ma joor Spaich te mogen gelukwensen. Hiermede was deze militaire plech tigheid, welke werd opgeluisterd door de kapel van het wapen der cavallerie uit Amersfoort o.l.v. kapelmeester D. C. Wisman, ten einde. Na afloop zyn in de kazerne nog verschillende officieren, onder-officieren en een korporaal, die zioh in de M.M.O.D. byzonderlyk heb ben onderscheiden, aan luit.-generaal Kruis voorgesteld. Inmiddels maakte het muziekkorps, dat een voortreffeiy- ke indruk maakte, en waarby zich ook de mansohappen aansloten, nog een mars door de stad. „De manschappen van de M.M.O.D. verdienen de dank van heel het Ned. volk". Tijdens een korte militaire plech tigheid, welke plaats vond op het binnenplein van de Doelenkazemc te Leiden, heeft gistermiddag de chef van de Generale Staf, luit.- gcneraal mr. H. J. Kruis, afscheid genomen van 't nog aanwezige per soneel van de Myn- en Munitie Op ruimingsdienst. Naast vele militaire autoriteiten merk ten wij o.m. op de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot. Nadat luit.-generaal Kruis door de commandant van de M.M.O.D., kolonel J. C. Spaich, was verwelkomd, inspec teerde de chef van 'de Generale Staf de in carré opgestelde troepen, die on der commando stonden van majoor C. E. M. Desohrevel. Luit.-generaal Kruis, die vervolgens voer het front van de troep een korte -toespraak hield, herinnerde daarin aan de oprichting en de vele werkzaamhe den van de M.M.O.D. Sprekers gedach ten gingen daarby terug naar de toe stand, waarin ons land kort na de be- vryding verkeerde. Grote hoeveelheden mijnen en munitie leverden in die tijd een enorm bezwaar op voor het her stel van ons land. Van verschillende zyden zyn in die dagen pogingen on dernomen om ons land te ontdoen van deze belemmerende obstakels, totdat in het begin van 1945 de M.M.OD. werd opgericht. Vanaf die tyd stond ons een organisatie ter beschikking, welke met kracht de opruimingswerkzaamheden heeft ter hand genomen en welke ls uitgegroeid tot een dienst van 5.000 man. Hoewel voigens Engelse schatting de opruiming pl.m. 4 jaar in beslag zou nemen, kon spreker tot zyn grote tevredenheid thans reeds me dedelen, dat dank zy het werk van de M.M.O.D., ons land nagenoeg is bevryd van deze afschuwelijke plaag, welke in niet geringe mate de wederopbouw van ons vaderland in de weg heeft gestaan. Nu dit is bereikt, is spr. overtuigd, dat de manschappen van de M.M.O.D. de dank van heel het Nederlandse volk verdienen. Verscheidene doden en gewonden zyn ook bij uw dienst, aldus spr. te betreu ren, maar ik hoop, dat ons volk zyn doden zal blyven herdenken en dat het zich ook de zorg van de invaliden zal aantrekken, zy zullen in het hart van het Nederlandse volk moeten voor tie-, ven. De Franse troonpretendent de graaf van Parys heeft de geboorte bekend ge maakt van zyn elfde kind, een prins. Het werd te Sintra (Portugal) geboren. Een gedeelte van Tsjecho-Slowaklje's grootste schroevenfabrlek. te Zatec ls door brand verwoest. De schade wordt op 20 millioen kroon (100.000 pd. st.) geschat. Het Britse Lagerhuis heeft de door de regering voorgestelde toelage van 50.000 pond sterling per Jaar voor prinses Elizabeth en de hertog van Edin burgh goedgekeurd. Een groot aantal af gevaardigden der Labourparty, dat in de huidige omstandigheden een soberder hof houding wenst, onthield zich van stem ming. Het scheepsverkeer op de Ryn, dat stilgelegen heeft door de stijging van het water, zal thans hervat worden. Te Camlno (Italië) ls het beeld van de beschermheilige van een kerk met alle sieraden ter waarde van meer dan 10 mil lioen lire gestolen. Op een plateau van de Monte Rose ln de Penninlsche Alpen aan de Ita liaans-Zwitserse grens ls onder auspiciën van het centrum voor onderzoek op het gebied van de kern-physlca een labora torium Ingericht voor onderzoek van kos- mlsche stralen, her. eerste in zijn soort in Europa l Admiraal sir John Cunningham, chef van de Britse marinestaf ls bevorderd tot admiraal van de vloot, de hoogste 1 Britse marinerang. Foster Dulles getuigt voor het plan-Marshall In zyn getuigenis over het plan- Marshall heeft de republikeinse deskun dige op het gebied van buitenlandse zaken John Foster Dulles voor de Ame rikaanse Senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen verklaard, dat het plan-Marshall een stap voorwaarts naar de vrede betekent. Hy zeide, dat de V.S. niet kunnen voortbestaan „als een citadel der ge makzucht te midden van massale men- seiyke ellende". Foster noemde het plan-Marshall een uiting van „verlicht eigenbelang". „In dien de V. S. het plan niet of slechts gedeelteiyk ten uitvoer willen leggen, zullen zy in de toekomst grotere kosten moeten maken dan thans met het plan- Marshall zyn gemoeid", aldus Dulles. Dulles beschuldigde de U.S.S.R. ervan, dat zy op alle manieren, behalve door een nieuwe oorlog, trachtte het herstel van Europa onmogeiyk te maken. Dulles noemde Engeland een van de belemmeringen voor de eenwording van de 16 landen van het plan-Marshall. Het verenigd konlnkryk kon het er nog niet over eens worden of het zich zou inzetten voor de continentale eenheid of voor de eenheid met het ryk overzee. Volgens Dulles kan het plan-Marshall niet slagen, tenzy het herstel van West- Duitsland krachtig ter hand genomen wordt. Dit was ook de voorwaarde voor het economisch herstel van Nederland, België en Frankryk. Nederland b.v. kon nog niet uitmaken, welke omvang het herstel van de havens zou moeten aan nemen, Indien het niet eerst op de hoogte was van de politiek t. a. v. Duits land. „Indien de productie van staal door Frankryk moet geschieden, zou Nederland zyn plannen voor de havens Rotterdam en Amsterdam wel kunnen laten varen", aldus Dulles. MACKENZIE KING TREKT ZICH TERUG ALS LEIDER VAN ZIJN PARTIJ. De Canadese premier, Mackenzie King, heeft gisteravond bekend ge maakt, dat hy zich terug trekt als lei der van de liberale party. Hy verzocht het nationaal liberaal verbond een con ventie byeen te roepen voor het kiezen van een nieuwe leider. Mackenzie King noemde niet denaam van een opvolger, die hy persooniyk zou verkiezen. Men verwachtte, dat hy dit wel zou doen. Het terugtrekken van Mackenzie King wordt vermóedeiyk van kracht, zodra de conventie, die waar- schyniyk in Augustus zal worden ge houden, een nieuwe leider heeft geko zen. Mackenzie King sloot niet de moge- ïykheid uit, dat hy een herverkiezing als leider der party zou aanvaarden.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1