„Dankbaarheid is niet voldoende, er rust een ereschuld op ons volk" Zilveren jubileum Ring Leiden van Chr. Gem. en Mannenkoren Laatste Berichten STADSNIEUWS RECHTZAKEN DINSDAG 20 JANUARI Namens het gemeentebestuur biedt wethouder J. C. vcfn Schaik de geluk wensen aan. (Foto Van vliet). Ten slotte zette spr. nog uiteen, dat er volgens zijn mening op de lagere school te weinig aan zangonderwijs wordt gedaan. De liefde voor de zang moet het kind reeds op zeer jeugdige leeftijd worden bijgebracht. Het lijkt spr. zelfs gewenst, dat met dit onderwijs, zij het eenvoudig, reeds op de kleuterschool een aan vang wordt gemaakt. Ondanks de 5000 zangverenigingen, welke ons land telt en die ongetwijfeld prach tig werk doen, komt het nog veel vuldig voor, dat men geen noot kent. Velen prijzen het culturele werk Tijdens een gisteravond In „De Har monie" gehouden receptie ter gele genheid van het zilveren Jubileum van de Ring Leiden en Omstreken van Chr. Gemengde en Mannenkoren, hebben velen hun waardering uitge sproken voor het culturele werk, dat deze Rihg in de afgelopen 25 jaar heeft gedaan en waardoor de zang, speciaal het christelijk lied, wederom in de belangstelling van zeer velen is komen te staan. De heer C. B. v. d. Zeeuw, die in hel verleden bij de organisatie der con coursen als secretaris ruim' ?0 jaar „de man op de achtergrond" Is geweest en zich daarvoor heel wat moeite heeft getroost, had deze avond, nu in zijn kwaliteit als voorzitter der feestcom missie. de leiding in handen. In een van veel waardering getuigende toespraak schetste hij de vele werkzaamheden van de Ring, waarbij hij vooral ook stil stond bij de moeilijke beginperiode toen vele weerstanden moesten worden over wonnen. Namens de feestcommissie bood hij de beste wensen voor de toe komst aan. Wethouder J. C. van Schaik. die hier na het woord voerde, zeide, dat het gemeentebestuur met grote belangstel ling het werk van de Ring volgt. Mede dank zij uw arbeid, zijn de mensen de zangkunst weer beter gaan beoefenen en hierdoor heeft uw vereniging zeer zeker veel bijgedragen tot de culturele opvoeding van ons volk. Namens het gemeentebestuur bood spr. ten slotte de gelukwensen aan. Burgemeester K. van Diepeningen van Leiderdorp, die eveneens wees op de Culturele taak van de Ring. zette uiteen, welk een grote schat de mens in het christelijk lied bezit. In dit lied willen wij God de eer geven en Hem prijzen en dienen. Nadat de heer G. v. d. Water, koordirigent, nog het woord had gevoerd en het jubilerende bestuur een koorwerk naar keuze had aangebo den. herinnerde de heer Otto de Vaal, die als jurylid reeds meerdere concour sen had medegemaakt, aan de prettige sfeer, welke er steeds op deze concour sen heerste. Grote bewondering had spr. voorts voor de wijze, waarop het bestuur zijn taak opvat en waaraan het voor een belangrijk deel te danken is, dat de organisatie steeds zo best ls ver- j lopen. Veelal gaat het Zo, dat een dirigent achter de piano gaat zitten en het? wijsje voorspeelt en dan wordt het maar nagezongen. Van notenkennls ls dan in het geheel geen sprake. In dit verband acht spr. het noodzakelijk, dat door be- stuurdefen en koordirigenten eens flink wordt aangepakt, ongetwijfeld zullen wij dan oók komen tot betere resultaten. Wij zullen het Nederlandse volkslied sterk moeten propageren. Spr. achtte het ook niet juist, dat vele zangers, na het verlaten van een zangconcours, niets anders wisten in te zetten, dan de onsmakelijke melodie van: „Wij hebben de eerste prijs gewonnen" Achtereenvolgens hebben hierna de gelukwensen nog aangeboden de heren Th. Brandt namens de Chr. Zangver. „Ex Animo" te Lelden. H. van Wilsum van „Zingt den Heer" te Zoeterwoude, M. Vermeulen van „Hosanna" uit Bent huizen. J. Pret van „Hart en Stem" te Leiderdorp, A. de la Rie van ..Hallelu jah" te Leiden, B. Stouten namens „Sempre Azanti" en „Ons Genoegen" uit Leiden, P. J. G. Polhuis van „Excel sior" te Leiderdorp, J. Hulsbos namens „Looft den Heer" van De Kaag. L. Kop van ..De Rijnzangers" uit Oegstgeest, G. van Schetsen naméns het Wassenaars Mannenkoor, H. Vogelaar van „Zingt den Heer" te Wassenaar en mej. N. Vermeij voor de zangver. „Zang zjj onze leus" te Voorschoten. Na zoveel goede woorden was het ten slotte dr. J. Riemens, die nog een woord 'van gelukwens sprak, waarin hij nog eens de betekenis van het christelijk lied uiteenzette. Voorzitter Goedhart dankte alle spre kers afzonderlijk voor hun goede woor den en bracht tevens nog hulde aan de heer C. B. v. d. Zeeuw, die de Ring zo vele jaren als secretaris heeft gediend. Naast vele telegrammen en brieven was ook een groot aantal» bloemstukken gezonden. Hedenavond worden de feestelijkheden besloten met'een samen komst in de Stadsgehoorzaal. Trygve Lie Donderdagavond te Den Haag De secretaris-generaal der Ver. Na ties, de heer Trygve Lie, die momen teel in Brussel vertoeft, wordt Donder dagavond 6.47 uur met de „Etodlle du Nord" aan het Hollandse Spoorstation te Den Haag verwacht. Het- gezelschap zal bestaan uit zeven personen, o.a. de heer Pelt-, adjunct secretaris-generaal alsmede de dochter van de heer Lie en zal zijn intrek ne men in kasteel Oud Wassenaar. Zondagavond vertrekt de secretaris generaal naar Praag. Interdepartementaal orgaan herstelprogram-Marshall HIRSCHFELD REGERINGSCOMMISSARIS. De regering is voornemens op korte termijn een interdepartementaal or gaan „Herstelprogram-Marshall" in te stellen, dat belast zal worden met de coördinatie van voorbereidende en uitvoerende werkzaamheden met be trekking tot het Europese herstelpro gram, zodra dit ook op Nederland van toepassing zal zijn. Als regeringscommissaris zou in dit verband optreden dr Hirschfeld, die sinds de aanvang van de Parijse con ferentie reeds optrad als vertegenwoor diger van Nederland bij de besprekin gen, die ter zake worden gevoerd. Treinontsporing bij Wassenaar AANZIENLIJKE MATERIËLE SCHADE Hedenmorgen omstreeks^.lö uur ont spoorden even voorbij het ^station Was senaar 2 wagons van de trein Den Haag Scheveningen. Een der wagons raakte een mast van de bovenleiding, die evenals de leiding zelf werd vernield. De schade aan baan en wagons ls vrij aanzienlijk. Het verkeer met Scheveningen, dat slecht-s over enkel spoor beschikt, is van Wassenaar af totaal gestremd. Tot hedenmiddag was men er nog niet ip geslaagd de baan vrij te maken. ARUBA WIL AFSCHEIDING VAN CT1RAC*A0 Naar wij vernemen, heeft eer. groot deel van de bevolking van Aruba in verband met de komende Rijks-confe rentie te Den Haag uitdrukking gegeven aan de wens tot afscheiding van Cu rasao en opneming van Aruba als aparte zelfstandige eenheid in het Koninkrijk der Nederlanden. De heer C. A. Eman, afgevaardigde ter Rijksconferentle en zoon van de leider van de Arubaanse volkspartij Henny Eman. heeft het plan dit verlangen, dat is uitgedrukt in een notarieel opgemaakt petitionnement, na zijn aankomst Vrijdag a.s. op Schip hol aan te bieden aan H.M. de Ko ningin. SJAHRIR NIET IN HET KABINET? Volgens het Republikeinse blad .JVIer- deka" heeft Sjahrir geen plannen om een eventuele kabinetspost te aanvaar den. doch zou hij voornemens zijn naar Amerika te vertrekken. Voorts wordt verklaard, dat Sjahrir slechts bereid is <>en kabinetspost te aanvaarden, indien zijn eigen partij (de Partai Socialis) hem het volle vertrouwen zou schenken en hem voor een functie zou voordra gen. Het lot van de Franse franc Van gezaghebbende Amerikaanse zijde is verklaard, dat Mendes-France, die namens de Franse regering te Washing ton besprekingen voert, binnen 24 of 48 uur een beslissing zou wensen Inzake de besprekingen met het internationale monetaire fonds over de nieuwe pariteit van de franc tegenover de dollar. Ame rikaanse deskundigen zijn echter van mening, dat het moeilijk zal zijn een definitieve oplossing te vinden vóór Donderdag of Vrijdag a.s. In wei-ingelichte kringen wordt er op gewezen, dat er aanvankelijk sprake is geweest van het vaststellen van twee franc-notêrlngen. De ene franc-note ring zou gelden met behoud van de hui dige pariteit, terwijl de andere franc- notering zou worden vastgesteld op. on geveer 200 tot 250 frs. per dollar, ten einde een middel te vinden tot uitbrei ding van de franc-export. Op grond van de voorlopige bespre kingen, welke Mendes-France gedurende 3 dagen reeds met de deskundigen van. het internationale monetaire fonds heeft gevoerd, meent men te weten, dat wordt vastgehouden aan de invoering van een export-franc op een nieuw ni veau. doch dat anderzijds nog niet vast staat, dat de huidige pariteit zou wor den gehandhaafd voor andere doelein den. NIEUWE POLITIEKE BEWEGING IN BELGIË. Te Brussel is een nieuwe politieke groepering in het leven geroepen, die de naam „Herleving" (Renaissance"» draagt. De voorzitter van deze groepering, de heer Chevalier, zette tijdens een pers conferentie uiteen, dat „Herleving" er naar zal streven, „alle goedwillende Belgen in één beweging bijeen te bren gen". Hij vergeleek de nieuwe organisa tie met die van de „Rassenblement" van generaal de Gaulle ir Frankrijk. VREEMDELINGEN IN AMERIKAANSE BEZETTINGSLEGERS De Amerikaanse Senator Henry Cabot Lodge, republikein, heeft bij het Con gres een wetsvoorstel ingediend, vol gens hetwelk vreemdelingen, tot een getal van vijftigduizend, zouden kunnen worden opgenomen in de Amerikaanse legers voor bezetting in gebieden over zee. De vreemdelingen zouden na vijf jaren dienst in aanmerking komen voor het Amerikaans burgerschap Lodge verklaarde, dat de Verenigde Staten zich niets moeten aantrekken van evf i- tucic critiek van SoVjet-Russlsché zijde. Hij merkte op, dat het aant 1 aan meldingen van vrijwilligers voor het Amerikaans" leger onvoldoende was. zodat behalve invoering van de dienstplicht andere oplossing mo- j gelijk was dan vreemdelingen aan te n"men voor de bezettingslegers. BEGIN VAN OVEREENSTEMMING TUSSEN PAKISTAN EN INDIA? Volgens Inlichting uit goede bron zijn de vertegenwoordigers van India en Pakistan, na tussenkomst van de voor zitter van de Veiligheidsraad, de Bel gische gedelegeerde van Langenhove, tot overeenstemming gekomen over in stelling van een commissie van drie leden tot beslechting van het geschil tussen de twee staten. Men meent te ■veten, dal India en Pakistan leder een lid van die commissie zullen kiezen en dat de twee aldus aangewezen leden het derde lid zullen kiezen De derde man zal dan als voorzitter van de commissie fungeren. VERGADERING BERLIJNSE I KOMMANDANTUUR UITGESTELD. De vergadering van de geallieerde kommandantuur van Berlijn, welke he- I denmorgen zou hebben plaats gevon- I den. is om technische redenen tot mor- 1 gen uitgesteld. Indrukwekkende avond Zo dichtte eens een man, die later zelf bereid was het hoogste offer te brengen en die zijn bezorgdheid liet uit gaan naar hen. die alleen achterbleven: de oorlogsweduwen. En nu de bevrijding alweer bijkans drie jaar achter ons ligt ls bij velen de stem van deze ter dood veroordeelde met het gejoel der feestvreugde nog slechts een vage herinnering aan een tijd, die achter ons ligt. Een mens is zo gauw geneigd te vergeten Maar dan is het nodig, dat deze stem v/eer opklinkt in het gemoed van de ve len. die de bevrijding gevierd hebben als een feest, om te denken aan diege nen. voor wie 5 Mei '45 geen feestdag was, doch een dag van nameloos veel verdriet om hen. die hun leven hebben gegeven, opdat wij zouden leven. Loffelijk ls daarom het werk van de vereniging „Ereschuld en Dankbaar heid", die gisteravond ln de grote stnds- zaal twee nationale documentaire ge luidsfilms liet draaien.' om de herinne ring aan de gesneuvelden levendig te houden, in de hoop dat de velen, die de zaal tot ln de uiterste hoeken vulden, ruim ln hun beurs zouden tasten om dit werk to steunen. Nu. ln deze hoop zijn niet beschaamd geworden, want niet minder dan 665 gulden werd met een collecte voor dit doel bijeengebracht. Namens de afdeling Zuid-Holland opende mr. Ph. J de Ruyter de Wildt deze avond met woorden van welkom tot burgemeester F. 'H van Kinschot, verschillende burgerlijke, militaire en politie-autoriteiten en vertegenwoordi gers der studentenverenigingen. „Nederland moet gespaard blijven", aldus spr. „van het trieste beeld van oorlogsslachtoffers, die op de hoeken der straat prentbriefkaarten verkopen en van weduwen, die uit werken moe ten gaan, om in hun onderhoud te voorzien. Dankbaarheid is niet vol doende: er rust een ereschuld op ons volk." Ingeleid door de Oranje Garde, die een openingsmars ten gehore bracht, werd de film „Den Vaderlant getrou we" vertoond. Deze documentatie van de Leger-. Film- en Fotodfenst. samen gesteld door Henk Alsem, gaf een beeld van de mobilisatie in 1939, de inval in Mei '40 en de strijd op de Grebbeberg. We zullen op de inhoud niet verder in- Prof. dr. W. J. de Haas onderscheiden HONORAIR LID VAN DE SOCIÉTÊ FRANCAISE DE PHYSIQUE. Prol. dr. W. J de Haas, hoogleraar in de natuurkunde en de meteorologie aan de Rijksuniversiteit alhier, is benoemd tot honorair lid van de Soclété Fran- Saise de Physique. Lt. Generaal Kruis in de Doelenkazerne Kol. J. C. SPAICH ONDERSCHEIDEN. Hedenmiddag nam de chef van de generale staf luitenant-generaal mr H.< J. Kruis tijdens een persoonlijk bezoek aan de Mijn en Munitie Opruimings dienst in de Doelenkazerne alhier af scheid van het nog aanwezige personeel van deze dienst, die in staat van liqui datie verkeert. Bfj -de aankomst van generaal Kruis omstreeks twee uur stonden de troepen onder commando van kol. Spaick on gewapend op de binnenplaats opgesteld. Generaal Kruis inspecteerde het per soneel en'hield vrvolgens een toespraak. Een muziekgezelschap luisterde deze korte plechtigheid, waarop wij morgen nader terugkomen, op. Aan het slot van deze rede deelde generaal Kruis mede. dat het H.M. de Koningin heeft behaagd om Kolonel J. C. Spaich met Ingang van 1 Jan. j.l. de titulaire rang van generaal- majoor te verlenen. Hebt U al een c.M." Tè velen in en om deze stad moeten bovenstaande vraag nog ontkennend be antwoorden. terwijl zij nog slechts ge durende een tiental dagen in de gele genheid zijn zich tegen de luttele prijs van twee kwartjes te voorzien van een certificaat midden -Damterreln. strek kende tot oprichting van een nationaal gedenkteken voor de verzetsslachtoffers en tot steun aan hun nagelaten betrek kingen. Ook in de tweede week van de actie bleven de resultaten van de ver koop hier ter stede beneden de raming, Wy schrijven dit eerder toe aan laks heid dan aan onwil of onmacht. Iedere Leidenaar moet er toch prijs op stellen door deze aankoop, welke meer een svm'oolisohe daad dan een offer bete kent. bij te dragen tot verwezenlijking van het gestelde sympathieke doel. Stadgenoten, stelt Uw burgemeester en het plaatselijk comité ln deze ver wachtingen niet teleur! De verkoopplaatsen zijn de hall van het postkantoor, de eerste etage van Vroom en Dreesmann (beide van 10—4 uur en de hall van bet Stadhuis (9 ia,ys uur;. Th. H. Perquin bedankt als gemeenteraadslid F. C. DE HOSSON VOLGT HEM OP De heer Th. H. -Perquin, die voor de K.VP zitting in de gemeente raad had. heeft voor zijn lidmaat schap bedankt. In zijn plaats ls benoemd ver klaard de heer F. C. de Hosson, voorzitter van de afdeling Leiden van de Kath. Middenstandsvereni ging. In de gemeenteraadsvergade ring varf a.s. Maandag zullen zijn geloofsbrieven worden onderzocht, waarna de heer De Hosson in de daarop volgende zitting zal worden geïnstalleerd KETTINGHANDEL IN ZWARTE KETTINGEN. Samenwerking tussen de afdelingen van de Prijscont-róle te Leiden en Delft I bracht een omvangrijke zwarte handel in rijwlelkettingen aan het licht, die mendg rijwielelgenaar een aardige duit j heeft gekost. Kettingen van f. 1.80 gin- gen voor f. 6.en f. 6,50 naar de ge- bruiker. Een zevental verdachten werd I verbahseerd: twee hunner werden in verzekering gesteld. De kettingen werden geïmporteerd door een bona fide Britse firma te I Amsterdam. Een assistent van de direc- tie bemiddelde voor de verkoop van i 4700 kettingen aan een met hem be- i vriende Haagse rijwielhandelaar en nam voor zijn hulp f. 2.per ketting I buiten de factuur, wat hem een „bij verdienste" van een kleine tien mille I opbracht. 4000 kettingen vervolgden him zwar- - te weg naar een ander Haags adres. evenwel niet zonder dat de rijwielhan delaar een mille of tien had gelegd bo ven de t-oelaatbare winstmarge. Een deel - der kettingen vond zijn weg via Delft. Het artikel is schaars, de kopers waren graag. Een groot aantal kettingen kon niet- j temin nog in beslag genomen worden. M. VAN DIGGELEN OVERLEDEN. j Na een ongesteldheid van een half jaar is gisteravond in het Acad. zie kenhuis in de ouderdom van 62 Jaar overleden de heer M. van Diggelen, in leven concierge van het wijkgebouw „Réhoboth" aan het Rapenburg. De heer Van Diggelen, die met bij zondere toewijding ruim elf jaar als concierge .zijn krachten aan dit werk in wijk III der Ned.' Herv. gemeente te dezer stede heeft gegeven, ls lange tijd in dienst gewefest van de Gemeente- commissie der N.H. Kerk, in welk dienstverband hem als steenhouwer de restauratie der Pieters- en Marekerk was opgedragen. De heer Van Diggelen, die als een uitstekend vakman bekend stond, is voordien ook nog werkzaam geweest bij de herbouw van het Leidse stadhuis De teraardebestelling van hei stoffelijk overschot zal a.s. Vrijdagmid dag om 12 uur op de begraafplaats „Rhijnhol" plaats vinden. 1 GEMEENTEZAKEN SCHOOL-KWESTIES. B. en W. stellen voor, dat de Raad als haar mening zal uitspreken, dat instandhouding der openbare school aan de Boommarkt ingevolge ari. 19 der L.O. wet gewenst- is, althans tot 1 April 1949. Dit, waar het aantal leerlingen langzaam stijgt (al blijft het nog onder de 100) en ook met het oog op de toe komst- niet te missen is. Hetzelfde geldt voor de school voor voortgezet L.O. aan de Oude Vest. waar het leerlingen-aantal tot 82 daalde als gevolg van de tijdelijke opschorting van. het 8e leerjaar. B. en W. stellen voor medewerking lts verlenen tot de stichting van 'n school voor L. O. voor het Bestuur der Gefef. Schooi vereniging in de om gering van de v. d. Bran deler- of Lorentzkade. B en W. vragen f. 4.000 voor een verwarmingsketel in de Stadsgehoor zaal; f. 5.500 voor voorzieningen in „De Lakenhal"; f. 800 ten behoeve van een bijdrage aan „De Leidse Reddingsbriga de voor aanschaffing van materiaal; f. 1700 als garantie tot dekking van het nadelig saldo der exploitatie-reke ning van de Stichting Rynland's Borg stellingsfonds (1,95 ct. p. inwoner); f. 3.175.ten behoeve van het stichten van een poldergemaal in verband met het van gemeentewege doen bemalen van een gedeelte van de Broek- en Simontjespolder; f. 575,ten behoeve van het overnemen van een electrische schroefpomp van het bestuur van het Fonds voor aanleg, onderhoud en be heer van wandelparken te Leiden. B. en W. vragen het College te mach tigen te aanvaarden uit 's Rijks kas een voorschot, groot f. 31.145—, ten behoeve van de verstrekking aan de woningbouwvereniging „Ons. Belang" van een evengroot voorschot voor her stel van oorlogsschade aan het complex van 60 woningen (plan I) van deze ver. enlging. tegen betaling van 18 gelijke annuïteiten, berekend naar een rente voet van 4 RESTITUTIE KOLENGELD. Gedurende de komende weken zal aan het postkantoor de terugbetaling geschieden van de indertijd berekende verhoging van de kolenprijs. Medene- men: bon 78 en 81 BV van de brand- stoffenkaart TA 707 en/of bon 78 BV van de kaart TB 707. Morgen zijn de letters Bo tot en met Bre aan de beurt. DR G. 1. LIEFTINCK BENOEMD TOT LECTOR. Bij KB. ls benoemd tot lector ln de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Leidse Universiteit, om onder wijs te geven ln de Middeleeuwse handschriftkunde, dr G. I. Lieftinck, gedurende geruime tijd als conservator verkzaam bij de bibliotheek der Rijks- niversiteit alhier Wegens ongesteldheid van de heer _:o Dee gaat het Concert van het Ne- derlandsch Kamermuziek-Ensemble, dat morgenavond zou plaatsvinden, niet doer, 1 Leidse Schouwburg KUNSTKRING „HET SCHOUWSPEL" Tien kleine negertjes. Agatha Christie, de bekende Engelse opvolgster van Conan Doyle. heeft het lied van de „Tien .kleine negertjes" verwerkt in een thriller, die wij niet aarzelen een van de beste der laatste jaren te noemen. Daar is werkelijk voelbare spanning van begin tot einde. Tien mensen worden op een onbe woond eiland waar echter een prach tige villa staat, te logeren gevraagd. zy komen om dan stuk voor stuk van moord fee worden beschuldigd, en tel kens gaat er één doodMaar meer zullen we er niet van verklappen, om de spanning geen afbreuk te doen by een mogelijke reprise. Het- is een knap opgezet en even knap uitgewerkt stuk werk, vol verrassende wendingen, en het Residentie-toneel speelt het uit muntend. Vooral Dick Verbeek, Wlm Paauw, Enny Meunier en Gerard Schild dienen vermeld, hoewel de zes anderen ieder hun „negertje" even eens met verve spelen, zodat een prachtig sluitend geheel wordt verkre gen. Het was voor de Kunstkring een by- zonder geslaagde avond. De geheel ge vulde Schouwburg heeft gesmuld! M. OEGSTGEEST DS A. M. KNOTTNERUS BEROEPEN. Ds A. M. Knottneruis. zendingsdirec- tor aan de Ned. Zendingshogeschool al hier. is beroepen by de Ned Herv. Ge meente te Oude en Nieuwe Weteerlng, terwyi hij ook een beroep ontving van de Prot' Kerk. in Indië, met als stand plaats Soerabaja. Burgelijke Stand van Leiden. GEBOREN. Jacobus Bartholomeus, z. van W. J. van der Weyden en M. E. Gljbels; Maria Jo hanna d van J.% P. van Zeeventer en L. Brlejer; Johanna* Catharlna Gemma, d. van C. Vink en H. E. van der Valk; Lilly Marie, d. van M. J. Helmond en J. Neu teboom Peter, z van P. Seits en C. Ver sluis: Johannes Enoch Cornells, z. van E. J. van Arkel en J. S. M. van der Linden; Antonlus Jozef, a van M. A. van der Born en A. Braxhoven; Vera Hélène, d. van H. F. van der Horst en M. Gaasterland; Nl- colaas Cornelius Johannes Maria, z. van J. J. van den Akker en G. C. A. de Boe- vere; Cornells Andries. z. van A. Kapaan en E. J. Fllippo; Anton, z. van A. J. Up- hoff en K. van Klarenbosch: Johannes, z. van H. G. H. Roerig en T. Eikelboom. OVERLEDEN. H. C. W. Ller man 41 Jaar; A. L. Ompl, d. 2 weken; P. J. C. van den Bergh, hulsvr. v. G. T. Kagie 8G J.; M. L. v. Campen wed. van G. de Langen 61 j.; J. Heuzen, z. 9 maanden; J. Zwetsloot wednr. 74 J.; C. J. M. Jaspers, hulsvr. van A. J. Spaas 52 J.; C. W. M. Geeve hulsvr. van J. C. van Valderen 51 J.; J. Boer, z. 22 J.; L. Keus wednr. 72 j,; J. T. van Genen, hulsvr. van J. W. Heystek 60 L DEBAT OVER DE REGERINGS VERKLARING WORDT EERST MORGEN HERVAT. De Tweede Kamer zou hedenmiddag de beraadslagingen over de regerings verklaring nopens de ontwikkeling der gebeurtenissen in Indonesië voortzetten. In verband niet de inmiddels ontvan gen teksten van de op de „Renvllle" tot stand gekomen wapenstilstand en poli tieke overeenkomsten werd dit debat echter uitgesteld tot morgen, Woens dagmiddag. 13.00 uur BABY DOOR ELECTRISCHE SCHOK GEDOOD. De militair S. te Goor wilde, vóór hU binhenkort naar Indië vertrok, nog een foto van zijn enige weken oude baby laten maken. De opnamen zou den tijdens het baden wórden geno men De verzorgster had het kindje juist in de bak van de wastafel gezet. Zij hield met haar ene hand echter een defecte, onder stroom staande lamp vast. met het gevolg, dat de baby een schok kreeg en onmiddellijk overleed. Amerika redt Frankrijk OM DE ANDERE DAG BROOD UIT DE VER. STATEN. (Van onze correspondent te Parijs) De bekendmaking van „tussentydse hulpverlening" van Amerika is in Frankrijk met een welhaast stoïcynse koelte ontvangen. Niettemin dankt Frankrijk momenteel Amerika niets minder dan het naakte leven. In de na zomer kondigde, geiyk men zich herin nert, Ramadler reeds aan, dat Frank- ryk deze winter een hongersnood te wachten stond. En wanneer het daar uiteindelyk niet van gekomen is, dan is dat slechts een gevolg van de royale hulp, die Truman dit land heeft toege kend voor de z.g. „overbruggingsperio de", wélke officieel tot 1 April a.s. loopt. Deze steun bestaat hoofdzakelijk uit: ongeveer 350.000 ton meelwnren en ruim 1 millioen ton steenkool. Wanneer men dus de termyn, waarvoor de hulp is be stemd op 2 maanden stelt en het aantal Fransen, dat ervan profiteert op 40 mil lioen, dan volgt daaruit dat elke Franse inwoner één op de twee dagen door Amerika met brood wordt gevoed en dat de V. S. één op de vyf dagen de Franse industrie van grondstof voorzien en de huizen van verwarming. Amerika, dat wil hier zeggen, de belastingbetalers van dat land; want de 300 millioen dol lars. welke al deze zendingen kosten, zijn direct aan de Amerikaanse schat kist onttrokken. Ten einde eventuele critiek van de Amerikaanse belastingbetaler te voorko men. heeft president Trunian daarom een „observateur" (de heer Allen) naar Frankryk gezonden, die hier controleren moet. of de Amerikaanse artikelen wel op de juiste wyze worden aangewend. - In verband met de /eorganisatie van het Directoraat-Generaal voor Zee haven- en RUnvaartzaken. dat met In gang van 1 Januari 1948 is gevoegd bij het Directoraat-Generaal voor de Scheepvaart, is aan de heer C. C. C. van Stolk eervol ontslag" als Directeur- Generaal voor Zeehaven- en Rynvaart- zaken gegeven met geiyktydige benoe ming tot raadadviseur' ln algemene dienst van het Dep vai) Verkeer en Waterstaat. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 19 Januari. CoÖp. Groentevei ling. Per 100 kilo andijvie 57—112; ble ten 4,100 40; gele kool 710, groene kool 921: rode kool 416. spruiten 6 42; boerenkool 9—16; peen 69; prei 12—37; rapen 6.207.20; spinazie 62—64; uien 11—20. wltlofo 4--27; gek. kroten 1319, waspeen 820. Per 100 stuks: bloemkool 1240; knolselderij 222; sla 10. Per 100 bos. selderij 2,805,10; peter selie 7.20—8.60. ROTTERDAM, 20 Jan. Veemarkt. To taal aanvoer 2199 stuks, waarvan 283 paarden, 30 veulens, 350 vette koelen en ossen: 581 gebruiksvee 33 graskalveren, 158 nuchtere kalveren. 84 schapen en lammeren 6 varkens 535 biggen. 139 bok ken en gelten. Prijzen p «tuk kal/koelen lste kwal. 775. 2ae kwal 650. 3de kwal. 475: melkkoeien 800, 676, 500; varekoelen 475. 40.0. 825; vaarzen 600. 360, 250; pin ken 350, 250. 200; graskalveren 2O0, >20, 60: blggan pa? week 46, 38, 25, „Gedenkt, die deze woorden leest mUn makkers ln den nood en die hen nastaan 't allermeest, in hunnen rampspoed groot." gaan, ze ls overbekend en bovendien zullen zy, die glsterïvond niet aanwezig waren, de kans om op 9 Maart een her haling bij te wonen niet willen missen om deze film te gaan zien. TUdens de"pauze sprak de propagan daleider der vereniging, de heer M. Kroes, over de ruim 2.000 gesneuvelden in de Meidagen, die 867 weduwen ach ter lieten, om van de vele duizenden uit de illegaliteit maar te zwijgen. „Zeg gen ls niets, maaf doen" luidt een Fries spreekwoord; mogen de burgers van do stad. die eens het bolwerk van verzet was. dit spreekwoord, indachtig aan hun plicht, inderdaad ook doen, besloot spr. Nu dat de Leidenaars hun plicht ver staan hebben, biykt wel uit het reeds boven vermelde resultaat. De tweede film, vervaardigd door de filmafdeling van het Canadese leger, „De overwinning ln Nederland" behan delde de opmars de.r Canadezen en de bevrUdlng van Nederland. Ook dit ver haal is overbekend en ls door deze film uitstekend Weergegeven, zy brengt ons nog weer eens in herinnering de uitge laten vreugde bij de Intocht der bevrU- ders en de air-droppings, die voor velen redding van de hongerdood betekende. En als men aan het einde ziet dat Nederland de hand aan de wederop bouw slaat, dat ploegen de vruchtbare grond weer opensnijden, dat het gebul der der kanonnen heeft plaats gemaakt voor het geluld van het Wetten der zei sen en dat de boer weer maaiend door het gouden korenveld gaat. dan moet een gevoel van innige dankbaarheid in ons opwekken aan hen, die met hun bloed deze grond voor ons hebben vrij gevochten. 20 jaar voor oud-S.S.-leider Het Byz, Gerechtshof te Maastricht heeft uitspraak gedaan tegen de leraar J. P. Wolffram uit Valkenburg, die ln de oorlog de organisatie en de leiding van de Nederlandse SS had gevoerd, later in Duitsland Nederlandse arbeiders had geronseld voor de Duitse krijgsdiensten ten slotte verantwoordehjk leider van de Duitse „Reichsschule" ln Valkenburg was, veroordeeld tot 20 jaar gevangenis straf. Tegen hem was eergt de doodstraf geëist. HAAGSE POLITIERECHTER. De lange lijst De Officier consta teerde dat de koopman A. v. d. W., die in Leiden een diefstal van verschillende goederen had gepleegd, een stevige strafiyst bezit, waarop reeds vijf ver oordelingen bij zyn. Daar komen straf fen van drie jaar op voor. Met dit feit voor ogen, vorderde de Officier voor de diefstal vyf maanden gevangenisstraf. De rechter achtte schuldheling aanwe zig en daarvoor veroordeelde hij tot drie maanden gevangenisstraf. Verduistering van f. 47,000. Door dat de opzichter J. M. van M. uit Sas- senheim ln de bezettingstyd behooriyk in het geld had gezeten, kon hy na de bevryding van ons land niet aan meer normale omstandigheden gewennen. Hy was werkzaam by de N.V. Grond- ontglnnlng Mil. en had gelden voor de N.V. op zyn eigen rekening laten over schrijven. Op die manier had hy een bedrag van plfn. 47,000 verduisterd. Hy was gaan spelen, doch was er uiter aard nog meer geld by ingeschoten, tot dat de zaak vast liep. De Officier vorderde tegen, verdach te een Jaar en zes maanden gevange nisstraf met aftrek van preventief. De raadsman, mr. Schuering, wees erop dat verd. en ook diens echtgenote het royale leven gewend waren, en zo op het ver keerde pad zyn geraakt. PI. betoogde dat men ln het algemeen verd. nog gunstig beoordeelt, en er was nog gele genheid tot schikken geboden, hetgeen niet mogelijk was. PI. vroeg clementie. BEURSO VERZICHT Amsterdam, 20 Januari. De omzetten waren vandaag niet groot. Oude en nieuwe aandelen Ko- ninklyke werden echter weer tameiyk druk verhandeld, waarby opnieuw een vaste stemming bestond. Oude aandelen liepen op van 337 tot 344%; nieuwe aandelen van 325 tot 334zy golden ten slotte 331. Unilevers waren vast en monteerden van 304 tot 309. Aku's lie pen van 171% naar boven tot 175. Ook Philips'aandelen waren enige punten hoger. Aandelen Amsterdamsche Bank, zowel nieuwe als oude, ontmoetten we derom vraag; de koers liep een paar punten omhoog.'De scheepvaartmarkt was nauwelyks veranderd. Van de Ta bakken schommelden aandelen Dell Mij. tussen 177 en 179, Amsterdam Rubbers gingen by een openingsprys van 175 een kleinigheid achteruit. H.V.A.'s waren iets lager, tussen 242 y2 en 245. Ameri kanen stil en een fractie luier. Ned. staatspapieren zó goed als ongewyzlgd. BOSKOOP, 19 Januari. Diversen ner bos: Mahoniablad 65-85 ct.; Andromeda- blad 38-47 ct. Diversen per bloem; Mag- noliablóemen 26 ct.; Rnododendronbloe- men 21 ct. Diversen per tak: Hamamells- takken 1522 ct.; Forsythlatakken 21-35 ct. Diversen per stuk: Azalea Indlca, ln bloei. 65105 ct.; Erlka*"» 14-16 ct. IJMUIDEN, 20 Januari 3 trawlers f. 31.000 besomming. Aanvoer: 810 kisten schelvis; 250 kisten koolvis; 200 kisten kabeljauw; 80 kisten leug; 40 kisten makreel; 175 kisten wijting; 50 kisten rog; 50 kisten diversen. IJMUIDEN, 19 Januari, l stoomtrawler met f. 12.260; IJm. 95 Maria f.7060; IJm. 19 Adelante t. 6790; IJm. 87 Venus f. 2760. KATWIJK AAN DEN RIJN, 19 Jan. - Groen ten velling - Waspeen I f. 9.5027; Idem II f 612; winterpeen 1.2.8010.80; fele kooJ t. 1,909.90; groeno kool f. 10 4; rode kool 1.1—13,50; witte kool 18; spruiten t 31—38; knolselderle I f. 18^-20, Idem II f. 11.10; kroten 1 f. 4.50—6.75; Idem II f2,504.1.); prei 1.12—29, Idem n f. 12—12.30; boerenkool f. 10,25—15.60; uien f 15.80—16; peterselie f. 6,90—7,20. ROELOFSARENDSVEEN19 Jan. Bloe menveiling. White Sail 0,701.00; Cop land 0,751,16; Harvest 1,00—1,40; Pl- ?uante i, 151.55; Krelage 0.64--0 0; Ink Gem. 0.62—0.80; Sonja 0.45 0 53; Zenober u.60—0.68; Slrlus 0 85—i» HO; Crown Imperial 0.51 -t0,73; Delicaat 0.53— 0 65; v. d Eerde 0.650,86; Helios 0 38— 0,50; Am. Glory 0.62—0,59; Whreetler 0.4f 0.68, Early Glory 0 430,56; Magnifi cence 0.420.58; l'Innocence 0.52—0.59; Orocuss»s 0,10—(Ue; Cyclamen 0.35—0,85'

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3